ik Noord wijk alleen in begin ware topper Mken zet badmintonners over deceptie heen ZWART WIT KOMT IN SLOTFASE NOG BIJNA LANGSZIJ Tonego nieuw gezicht in basketbalcompetitie Jos Jonkers mogelijke opvolger van Nygaard WOENSDAG 16 APRIL 198Ó PAGINA 11 DEN HAAG (GPD/ANP, - FC Den Haag is op zoek naar een opvolger voor Jos Jonker. De voormalige speler van Telstar is het dagelijks op en neer reizen van zijn woon plaats Castricum naar het Zui derpark meer dan beu en over weegt, indien zich geen Noord hollandse club voor hem aan meldt, volgend seizoen amateur voetbal te gaan bedrijven. Zo ver lijkt het echter niet te ko men, want AZ-trainer Georg Kessler heeft Jonker inmiddels bij zijn superieuren aanbevolen als de opvolger van Nygaard, nu deze Deen de wens heeft te ken nen gegeven naar zijn vaderland terug te keren. Het management van FC Den Haag brengt begrip op voor het stand punt van Jonker. Eddie Hart man: "De bedoeling is om Jonker een dusdanig aanbod te doen dat de hoogte van het vergoedings- Mühren Ipswich Town, momenteel derde in de eerste divisie van de Engelse league, wil Arnold Mühren erg graag nog een seizoen onder con tract hebben. Bobby Robson, de manager van Ipswich, heeft de Nederlander namens zijn club een huis aangeboden. Mocht Mühren er de voorkeur aan geven zich weer in Nederland te vesti gen, dan is Ipswich bereid voor elke wedstrijd de kosten van een vliegretourtje te vergoeden. Ui terlijk vandaag zal de oud-Aja- cied beslissen of hij dit aanbod aanvaardt. Barcelona Hellenio Herrera, die sinds enige weken als trainer in dienst is bij Barcelona, zal met ingang van het komende seizoen een andere functie bij de Catalaanse club krijgen. De directie van Barcelo na heeft hem de functie van tech nisch adviseur in het vooruitzicht gesteld. Maandag a.s. zal Barce lona de naam prijs geven van de man die de club gaat trainen. De club dubt nog tussen de Joego slaaf Miljan Miljanic (momenteel bondscoach in Joegoslavië) en de manager van Ipswich Town Bobby Robson. In de korte tijd dat Herrera bij Barcelona in dienst was heeft hij de Catalanen niet kunnen overtuigen van zijn kwaliteiten. Een woordvoerder van Barcelona zei over deze func tiewijziging: 'gezien de ervaring die Herrera heeft willen we hem ook in het komende seizoen niet missen. We willen echter een jon gere trainer aantrekken, die de jeugd van tegenwoordig beter aanvoelt'. NOORDWIJK - De typering van Coen Nieuwstraten mocht treffend heten. "Dat Noordwijk heeft spelers met wie het elke tegenstander in de zaterdag eerste klasse moet kun nen oprollen", constateerde de Rotterdamse trainer na afloop van het treffen Noordwijk-Zwart Wit'28 (1-0). "Het komt er niet altijd uit, maar als er wordt bewogen en als de vleugels goed worden gebruikt, is het een echte kam- pioensploeg. Wordt dat niet gedaan, dan blijft er een mid delmatig team over, dat wij nog hadden kunnen inhalen als we wat intelligenter spitsen hadden gehad". wanhoopsoffensief mengden en anderzijds dankzij stug verdedi gen en een beetje fortuin. Het geluk van de sterkste lachte Noordwijk vooral in de laatste minuut toe, toen de Rotterdamse middenvelder Paap de bal op de lat boven Dortmundt liet stuite- Dreiging Beter had niet kunnen worden ge tekend hoe Noordwijk zich gis teravond gedroeg. Twintig minu ten lang presenteerde de formatie van Eelman zich zoals dat een ware topper betaamt in een ont moeting met een degradatie kandidaat. Met flitsend pressie voetbal en vol zelfvertrouwen werd vanaf het startsignaal ge jaagd op een snelle treffer, die het verwachte felle verzet moest bre- Eerste divisie: Heerenveen-Eindhoven 1-0. Eerste klasse A: WHC-OWIOS 0-2; Noordwijk-Zwart Wit '28 1-0 Eerste klasse B: Spijkenisse-Zwaluwen 3-0. Stand eerst< Noordwijk OWIOS DOVO klat 22 7 10 5 28 35-17 27 29-19 25 46-31 24 28-25 Tweede klasse B Rijsoord-Heeijansdam 2-0; Derde klasse A: DSO-Unicum 2-0. Derde klasse B: JAC SV '35 2-2; Koudekerk-DUNO 0-0. Vierde klasse A HBBS-Maasdijk 0-2; DSVP-HVO 1-1; Duinoord-Randstad Sport 2-1. Afdeling Leiden Tweede klasse MVKV-WSB 2-1. ken en die Noordwijk in staat moest stellen vrijuit door te gaan om zich te revancheren voor een paar povere potjes. De felbegeerde goal kwam er ook, via een schitterend afstandsschot van John van Dijk, maar omdat vervolgens een arbitrale correctie werd toegepast (aangever Brö- ring zou buitenspel hebben ge staan) ging het hele feest niet door. Noordwijk zakte terug, scoorde halverwege de tweede rondgang nog wel, maar was in middels zozeer verkrampt, dat het in de slotfase zwaar op de de fensie moest gaan leunen om Zwart Wit van zich af te houden in de tot rommelpot verloerderde krachtmeting. Dat lukte enerzijds omdat de Rot terdamse lichtgewichten te wei nig kracht en overleg door hun WIELRENNEN - De Fransman Mare Madiot heeft gisteren de eerste etappe van de internatio nale Sealinkrace gewonnen. Tweede werd de Nederlander Bert Wekema. VOETBAL - Voor de Engelse Lea gue speelde Bolton gisteren met 1-1 gelijk tegen Coventry. ZEILEN - Wegens storm en hoge zee zijn gisteren de voor-Olympi sche zeilwedstrijden bij Hyeres afgelast. Het was vrijwel de enige echte dreiging waarvoor Zwart Wit kon zorgen. De vroegere zaterdag topper, diep weggezakt na een noodgedwongen verjonging, streed wel fel en enthousiast, maar het team miste eenvoudig de ervaring om het koppie erbij te houden toen de mogelijkheden om het initiatief te nemen zich aandienden. Het elftal is dan ook wel erg jeugdig. Rond laatste man Jan Coenen en middenvel der Chris Braun (voor het eerst terug in de basis na een menis cusoperatie) als de enige routi niers, zijn allemaal spelers van voor in de twintig geposteerd. Knapen die speltechnisch niet slecht zijn, maar die in een wan hopige strijd tegen degradatie te veel het overzicht missen en met lange halen op hol slaan als de kans wordt geroken. Attent Een speelwijze die de relatief lange verdedigers van de tegenstander nauwelijks voor echte problemen kon stellen, al moest de Noord- wijk-defensie wel attent blijven omdat de kans bestond dat het speeltuig een keer "verkeerd" neer zou ploffen. Meer dan de kracht van Zwart Wit, hield de angst daarvoor Noordwijk in de slotfase achterin, terwijl juist toen toch verwacht had mogen worden dat de ploeg zou gaan profiteren van de ruimte. Dat ge beurde echter niet, mede omdat bij een paar uitbraken op tame lijk domme wijze buitenspel werd gelopen èn omdat de Am sterdamse scheidsrechter Bollen (die invaller Suttorp boekte we gens "ruw spel") de Noordwij- kers nogal eens irriteerde met zijn veelvuldige fluitsignalen. Irritatie Voor de grootste irritatie had die arbiter al veel eerder gezorgd met het afkeuren van de Van Dijk- treffer. Rond de tiende minuut van het treffen streepte hij het fraai gevonden doelpunt door op advies van zijn grensrechter Steenwijk. Wegens de buiten spelpositie waarin aangever Ruud Bröring ("het was een grensgeval") zich zou hebben be vonden. Bollen zelf had dat niet geconstateerd, maar toen hij door Zwart Wit op het vlagvertoon van zijn lijnman attent was gemaakt, had hij tot afkeuring besloten. Tegenslag Die tegenslag haalde het zo sterk begonnen Noordwijk uit het rit me. De opponent die aanvanke lijk overspeeld dreigde te worden en zeer paniekerig te werk ging - Roest en Paap passeerden bijna hun eigen doelman - kon zich gaandeweg herstellen. Pas in de tweede helft leidde dat tot offen sieve acties, maar juist toen kon Timo Gerlof de bal na een corner van de later met een liesblessure door Sluys vervangen Bogers en via de dij van Bröring binnen- koppen. Winst Die laat gevonden 1-0 bleek tenslot te voldoende voor de winst, want John Manuputty miste bij de eni ge nog succesvolle Noordwijk- uitbraak (via Boot en de voor Bröring gekomen Suttorp) dè kans op 2-0 en tegenstander Paap liet de bal pal daarop op de lat stuiteren na een kopstoot. Pech voor Zwart Wit, dat bijna negen tig minuten lang beantwoordde aan het beeld dat van een degra datiekandidaat bestaat en dat nu voor het eerst in de rijke historie ook echt wordt bedreigd met klasseverlaging - geluk voor Noordwijk dat zich slechts twin tig minuten als een ware topper manifesteerde, maar dat niette min op weg lijkt naar de zoveelste titel. PAUL DE TOMBE Omsingelings- taktiek van Bronstring heeft geen succes BEDUM (ANP) - Rob Clerc staat weer alleen aan de lei ding. Dat was het resultaat van de achtste ronde in het toernooi om het persoonlijke damkampioenschap van Nederland 1980. De internationale grootmeester won overtuigend van Jos Stokkel, terwijl Van de Wal en Evert Bronstring puntende- lingen moesten toestaan. De butant René Boulonois le verde de prestatie van de dag door de nationale kampioen Hans Jansen te verslaan waardoor deze prolopgatie van zijn titel wel kan verge ten. Clerc speelde een gedegen op gezette partij en kreeg een groot Centrum-overwicht, dat hij fraai naar winst wist uit te bouwen. Ook nu miste Harm Wiersma de nodige scherpte om groot voordeel in winst om te zetten. De omsin- gelingstaktiek van Bron string tegen de aanval van de wereldkampioen bracht de Leidenaar geen succes. Inte gendeel, hij kreeg flink na deel maar hij had het geluk dat Wiersma het een en ander •Slecht afspeelde. 'Jannes van der Wal kan blijk baar zijn rol als favoriet niet aan. Hij bereikte tegen Joost Hooijberg slechts een moei- Combinatie Boulonois. stond weliswaar in mindere positie toen hij Jan sen met een combinatie ver raste. De speler uit Heiloo wikkelde echter het resteren de eindspel bekwaam naar winst af. Gerard Beerepoot heeft mis schien gewonnen gestaan te gen Bouke Bies, die in een in teressante strijd wel veel risi co's nam. De oud-jeugdkam pioen heeft hard moeten wer ken om nog een punt veilig te stellen. Ditzelfde moest ook Johan Bastiaannet tegen Pe ter van Harten. De Amster damse eindspelkenner slaag de evenals Bies. Uitslagen: Bronstring - Wiersma 1-1, Clerc - Stokkel 2-0, Beerepoot - Bies 1-1, Hooijberg - Van der Wal 1-1, Bas tiaannet - Van Harten 1-1, Boulo- nóis - Jansen 2-0. De stand na zeven ronden luidt 1. Clerc 10 pnt, 2. Van der Wal en Bronstring beiden 9 punten. 4 Wiersma en Boulonois beiden 8 pnt, 6. Bies en Jansen beiden 7 punten, 8. Bastiaannet en Stokkel beiden 6 punten, 10. Van Harten en Hooijberg beiden 5 punten, 12. Beerepoot 4 punten. SCHIETEN - Wibaut Jolles heeft gisteren bij internationale wed strijden in Split opnieuw voldaan aan de Olympische eis. Op het onderdeel snelvuur-pistool evenaarde hij het nationaal re cord met 594 punten. GRONINGEN (GPD) - Assistent- bondscoach Han Nakken heeft gisteravond al zijn psychologi sche kennis aangewend om de gedachten van de spelers en speelsters van het Nederlandse badmintonteam zodanig te ver plaatsen dat zij vanmiddag in het promotie-degradatieduel tegen de Sowjet-Unie alsnog hun plaats in de Europese elite groep weten te consolideren. Gistermiddag kreeg de ploeg in de derde landenwedstrijd tij dens de Europese kampioen schappen in Groningen name lijk een gevoelige nederlaag te DEN HAAG (ANP) - In het s 1980/1981 zullen de volgende clubs uitkomen in de eredivisie heren van de Nederlandse bas- ketbalbond: Amstelveen, Bob, Eve and Adam stars, Frisol/iHa- trans Tonego, Nashua Den Bosch, Nationale Nederlanden Donar, Parker Leiden, Punch en Delta Lloyd Amsterdam. Acht ploegen hebben zich geplaatst op basis van de eindrangschikking van de eredivisie van de afgelo pen competitie. Hatrans Tonego heeft gebruik gemaakt van zijn recht op plaatsing dat het ver wierf in de play-off-competitie van de eerste divisies. Noordkop heeft afgezien van dat verworven recht. De daardoor opengevallen plaats is toegewezen aan DL Am sterdam, een der clubs die zonder recht op plaatsing heeft verzocht om toelating in de ere-divisie. De keuze van de topsportliga is op DL Amsterdam gevallen omdat deze club van de aanwezige kan didaten de beste uitzichten op DDR te sterk voor amateurs OOST-BERLIJN (ANP/ADN) - Het Nederlands amateurelftal heeft gisteravond in Oost-Berlijn de interland tegen de Olympi sche selectie van Oost-Duitsland met 2-1 verloren. In de tweede helft zorgden Liebers en Uhlig voor een 2-0 voorsprong, maar in de 60ste minuut scoorde Hak- kens tegen. In de slotfase van de ze wedstrijd die door 5.000 toe schouwers werd bijgewoond kreeg Nederland nog enige kan- volwaardig eredivisieschap Niet zozeer omdat het team werd weggespeeld, maar juist door de schlemielige manier waarop de overwinning werd gemist. Evenals een dag eerder tegen De nemarken moest het gemengd dubbel-echtpaar Marjan en Rob Ridder bij een tussenstand van 2-2 het ene ontbrekende punt binnenhalen tegen het duo Tho mas Kihlstrom-Anette Boijes- son. Voor de Haarlemmers werd het een herhaling van het „drama in drie bedrijven" dat zij eèn dag eerder ook al hadden opgevoerd. Ondanks twee matchpunten verloren zij in de verlenging van de beslissende derde game met 18-17, waardoor niet alleen de vrije woensdag de mist inging, maar bovendien ook een mentale klap in ontvangst moest worden genomen. „Je kan wel zeggen: praat ze er als psycholoog maar overheen, maar toen ik daar op de bank in de hal naar de wedstrijd zat te kijken, had ik ook het klamme zweet in mijn handen ên was ik na afloop ook even teleurgesteld als agres sief. Kwaad, dat het toch weer net niet was gelukt", aldus Han Nak ken, die in het dagelijks leven we tenschappelijk onderzoeker is bij lichamelijk gehandicapten in Amsterdam. In dat werk profi teert hij van zijn studie psycholo gie, zoals hij die kennis vooral in deze fase van de Europese titel strijd ook in praktijk brengt als assistent van bondscoach Steen Sorensen. Denemarken is in Groningen verras send Europees kampioen badminton geworden. De Denen die de titel ook al in 1976 hadden veroverd, versloegen Engeland dinsdagavond i Nakken: „Dit verlies komt ver schrikkelijk hard aan. Zo dicht bij de overwinning zijn en voor de eerste maal in de geschiedenis zo dicht bij brons zijn en dan toch nog verliezen. Ik had het nog maals zelf ook erg moeilijk, maar ik ben er alweer een beetje over heen". Ook de spelers en speel sters moeten er het betrekkelijke van inzien. Dat wil ik proberen. Ze moeten worden teruggezet in de wereld, die ze door het bad- mintoh helemaal vergeten zijn. Ze denken alleen maar aan shuttles, rackets en wedstrijden. Ik wil ze laten beseffen dat er ook nog meer gebeurt in de we reld". Hoewel ,er woensdag grote belan gen op het spel staan denken de Nederlandse coaches er niet aan om hun pupillen met strakke schema's lastig te vallen. In te genstelling tot wat de spelers bij voorbeeld bij Ajax, die om half elf op bed behoren te liggen, gewend zijn worden de leden van de badmintonploeg volledig vrij gelaten. Nakken: „Ze mogen zelf beslissen wat ze doen. Ze zijn oud en wijs genoeg om zelf te bepalen hoe laat ze gaan slapen. Dat komt gewoon omdat ze weten waar ze mee bezig zijn en gewend zijn om voor zichzelf op te komen. Ze zullen echt niet diep in de nacht naar bed gaan". Voor het duel tegen de Russen ko men die tips er in grote lijnen op neer dat de Nederlanders zichzelf moeten blijven. Rusland, dat in groep B de titel opeiste door ach tereenvolgens Ierland (4-1West- Duitsland (3-2) en Schotland (3-2) te verslaan moet het vooral van orthodox, gedegen spel hebben waaraan een geweldige fysieke conditie ten grondslag ligt. Han Nakken: "volgens mij missen ze toch internationale erva ring". Zweden had die routine gistermid dag in drie van de vijf duels wel. Rob Ridder was daardoor in de openingspartij kansloos tegen Sture Johnson (1-15, 7-15) en het weer in ere herstelde herendub- bel Leidelmeyer-Van der Vlugt verraste weliswaar in de ope- ningsgame tegen Karlsson en Nordin 15-5), maar werden daar na met 15-3 en 15-6 weggespeeld. Omdat daartegenover overwin ningen stonden voor Joke van Beusekom (5-11, 11-0, 11-2 tegen Boijesson) en van een dames- dubbel van Beusekom-Maijan Ridder op het onervaren koppel Axelsson-Lindquist(15-8en 15-4) moest de mixed opnieuw de doorslag geven. Na een derde game die de helft van de totale speeltijd in beslag nam, gaf voor al de routine van Kihlstrom de doorslag: 15-4, 8-15, 18-17 HÈTjéi /SAsPttS/K ZZWAcTT c5££A/ ZAA//C V<X>& C//A AA/AA/ST A?7o/)\AAAT 'Af /AAA/? A/C& A«r CSCA /A nJ ^1/ <SAAV A/Cs U/Ae AAAS //A7 -5AAS //AALAA ÏT^EA/ //VMZ^P Voor -7SXASA/A>A^r-//^ sss l AASCS. ZAA SSAA/SG^sS <S ~77~~ C7/V4 ATAM3£7-&Qc- u/AA/?-/<£, SZAAsy AVfA)£7~/

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11