Acties Haddad tegen militairen YN-vredesmacht Tribunaal in Liberia na staatsgreep Indonesië klaar voor ontvangst Van Agt en Van der Klaauw Carter stelt ultimatum aan West-Europa en Japan MAANDAG 14 APRIL 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Bob Mantini) - In Jakarta is het zichtbaar dat er hoge gasten uit Nederland op bezoek zijn. De rood-wit-blauwe vlaggen wapperen sinds zaterdagochtend in de straten naast de rood-witte vlag van Indonesië, terwijl de levensgrote portretten van premier Van Agt en minister van bui tenlandse zaken Van der Klaauw het straatbeeld beheersen. Het is dan ook een historisch bezoek, want sinds In donesië 32 jaar geleden onafhankelijk werd is nooit een Nederlandse premier in de voormalige kolonie geweest. Premier Dries van Agt komt vanmiddag vijf uur aan op het vliegveld Halim, waar hij zal worden verwelkomd door president Soeharto en zijn vrouw en door de minister van buitenlandse za ken Mochtar Kusumaatmadja. Minis ter Van der Klaauw die al eerder uit Nieuw-Zeeland op Halim is gearri veerd zal zich bij het gevolg van de premier voegen. De Nederlandse gasten logeren in het Wisma Negara, het gastenverblijf, of het erf van het presidentiële paleis, niet ver vanwaar vroeger de stallen van de gouverneur hebben gestaan. Het inte rieur was aanvankelijk afgestemd op de smaak van wijlen president Soe- kamo, maar mevrouw Soeharto heeft toen zij de scepter zwaaide in het pa lais, het gastenverblijf grondig gewij zigd. Alle naakt werd verwijderd. Op het programma staat een ontmoeting met president Soeharto en met de vice- president Adam Malik. Bij die bespre king zullen internationale politieke problemen aan de orde komen, zoals de kwesties Afghanistan, Iran, Cam bodja en de betrekkingen tussen de EG en de Asean. Andere kwesties zoals de mensenrechten en Oost-Timor zal mi nister Van der Klaauw in zijn bespre king met zijn Indonesische tegenhan ger prof. Mochtar Kusumaatmadja aan de orde stellen. Het is niet onwaarschijnlijk dat minister Van der Klaauw een boodschap van Portugal ten aaozien van Oost-Timor zal doorgeven aan zijn Indonesische collega, aangezien de Nederlandse ambassade in Jakarta de diplomatieke belangen van Portugal behartigt, dat sinds de inlijving van zijn voormalige kolonie geen betrekkingen meer on derhoudt met Indonesië. Het is nog onduidelijk of de Zuidmolukse kwes tie en de dialoogreizen aan de orde ko men. Wel reist met het gevolg van de premier mee de expert voor Molukse zaken Henk Molleman, die een bezoek zal brengen aan Ambon. Versteviging banden De komst van de Nederlandse premier wordt door de Indonesische regering gezien als een versteviging van de reeds bestaande banden. Vice-presi dent Adam Malik verklaarde onlangs in een exclusief vraaggesprek dat de betrekkingen met de dag beter wor den. Hij vindt de komst var» nr»mior van grote betekenis en van groot be lang voor de betrekkingen tussen de twee landen. De handelsbanden tussen beide landen worden als uitstekend gekenschetst. Vorig jaar was het voor het eerst dat de export van Indonesië naar Nederland groter was dan de import van Neder landse produkten. De uitvoer van In donesië naar Nederland beliep 482 miljoen gulden terwijl de uitvoer van Nederland naar Indonesië 400 miljoen gulden bedroeg; een verschil dus van 82 miljoen gulden. De Nederlandse ondernemer begint meer en meer activiteiten te ontplooi en. Er zijn op het ogenblik ruim 74 Ne derlandse bedrijven in Indonesië. Op de ranglijst van investeringen neemt Nederland de vierde plaats in. Premier Van Agt verklaarde in een inter view in Den Haag met de correspon dent van het Indonesisch persbureau Antara, dat de besprekingen in Jakarta zich zullen concentreren op economi sche en cultureel gebied, „waarin veel mogelijkheden" zitten tegen de ach tergrond van de betrekkingen tussen beide landen. Hij zei dat Nederland In donesië kan helpen met herziening van de verouderde wetten. Tegen de adviezen Premier Van Agt, die de reis naar Indo nesië maakte zeer tegen de adviezen van zijn medewerkers in, verklaarde verder dat het niet zozeer een bezoek is aan een „ontwikkelingsland, maar aan een land „dat wij bekijken met een diep liefdesgevoel" en dat gevoel heb ben nog miljoenen Nederlanders, al dus Van Agt. De besprekingen in Jakarta duren vier dagen. Naast ontmoetingen met de vakministers zoals prof. Wijojo Nitisa- stro (coördinerend minister voor eco nomie, financiën en handel), tevens voorzitter van het Bappenas dat de su pervisie heeft over de opbouw van het land, en de ministers Ali Wardhana (fi nanciën) en Prawiro (handel) staan ook gesprekken met de Kamer van Koop handel en bezoeken aan ontwikke lingsprojecten op het programma. Daarna begint voor het gezelschap het toeristische gedeelte. Van Agt en Van der Klaauw, die zullen worden verge zeld van minister Mochtar Kusumaat madja, gaan eerst naar Jogjakarta, waar zij ontvangen zullen worden door sultan Hamengkoe Buwono of door de vice-gouverneur. Daarna komen zij te rug naar Jakarta om officieel afscheid te nemen, waarna de reis wordt voort gezet naar Padang, de hoofdstad van West-Sumatra, en naar Balikpapan (Oost-Borneo). Een uitstapje voor mevrouw Van der Klaauw naar Tarakan, waar zij is gebo ren, is van het programma geschrapt wegens onvoldoende faciliteiten in die plaats. Vanuit Balikpapan vertrekt het gezelschap rechtstreeks naar To kio. Gespannen situatie in Zuid Libanon (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - In Zuid-Libanon is dit weekeinde de kracht meting tussen de VN-vredesmacht Unifil en de door Is raël gesteunde christen-rechtse milities van Haddad op een totale oorlog uitgelopen. De gevechten van de laatste dagen worden de zwaarste genoemd sinds de blauwhelmen twee jaar geleden naar Zuid-Libanon kwamen om daar een buffer te vormen tussen Palestijnse guer rillero's in het noorden en Israël en de Haddad-milities in het zui den. Juridisch gesproken vallen de Haddad-enclaves onder het mandaat en operatiegebied van Unifil, maar de grensstrook is sinds juni '78 door Israël en Had dad verboden gebied verklaard voor de blauwhelmen. De Liba nese regering houdt inmiddels vol dat Israël niet dé waarheid spreekt wanneer het zegt dat het zijn troepen uit Zuid-Libanon heeft teruggetrokken Het is in deze context dat de huidi ge oorlog tussen Haddad en Uni fil gezien moet worden. Oorlog in die zin, dat alle militaire acties te gen de VN-militairen door Had dad begonnen zijn. Officieel doet Israël niet mee aan de gevechts handelingen, maar gezien Had- dads totale militaire en politieke afhankelijkheid van Israël kan de openlijke agressie van Haddads milities tegen Unifil alleen maar plaatsvinden met instemming van Jeruzalem. In regeringskringen in Beiroet stelt men dat Israëls politiek ten aan zien van Zuid-Libanon veel ver der gaat dan preventieve militai re maatregelen tegen eventuele Palestijnse infiltraties, zoals een week geleden toen Palestijnse commando's dwars door Unifil- en Haddad-gebied trokken ert de Israëlische kibboets Misgav Am overvielen. Veiligheidsgordel In Libanon heeft men verschillen de theorieën over de vermeende W Israëlische strategie: Israël zou Unifil willen terugdringen en de Haddad-zone willen uitbreiden Claes moet nieuw kabinet voor België gaan formeren BRUSSEL (UPI) - Koning Boude- wijn van België heeft zaterdag vi ce-premier Willy Claes gevraagd de mogelijkheid te onderzoeken van de vorming op korte termijn van een kabinet dat in het parle ment op een voldoende meerder heid beschikt om 's lands problemen aan te pakken en de hervorming van de staatsinstel lingen te verwezenlijken. Claes is een 41-jarige socialist die in het aftredende kabinet van Pre mier Wilfried martens ook minis ter van economische zaken was. Vorige week woensdag aanvaarde koning Boudewijn het ontslag van het één jaar oude christelijk- socialistische coalitiekabinet van Martens. om op die manier op Libanees grondgebied een veiligheidsgor del te creëren tussen Israël en Li banon. Uit dit gebied zouden alle Palestijnen „weggezuiverd" moeten worden. Jeruzalem zou Unifil willen dwingen deze gang van zaken te accepteren, met als argument dat de VN-vredes macht niet in staat zou zijn de Palestijnen buiten de deur te houden. Op deze wijze zou de Israëlische premier Begin de internationale gemeenschap voor een nieuw voldongen feit willen stellen. De wereldopinie moet, in deze visie, druk uitoefenen op de regering in Beiroet om niet langer Unifil, maar Haddad en op de achter grond Israël als nieuwe „protec tor" van Zuid-Libanon formeel te erkennen. In Libanon wordt zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten dat Israël - middels Haddad - het werk van Unifil dusdanig wil hinderen dat terugtrekking van de vredesmacht onvermijdelijk wordt. Hierdoor zou in Zuid-Li banon een complete chaos ont staan en zou Israël vrij spel krij gen om de PLO de genadeklap te geven. De PLO immers - nog steeds vol gens deze Libanese theorie - wordt op internationaal niveau steeds meer gezien als onmisbare gesprekspartner voor het oplos sen van de Midden-Oostenkwes tie. Een alternatief voor de - in Arabische ogen - ten dode opge schreven Egyptisch-Israëlisch- Amerikaanse onderhandelingen over de Palestijnse „autonomie", welke door de Arabieren, de Pa lestijnen voorop, worden ver worpen. Het duidelijkst wordt dit gedemon streerd op de zondag begonnen zitting in de Libische hoofdstad Tripoli van het tegen Sadat ge richte „Front van standvastig heid", bestaande uit Syrië, de PLO, Algerije, Libië en Zuid-Je- men. Maar gezien de al maanden lange ruzie tussen Libië en de PLO en de onenigheid in de ran gen van de „standvastigen" over uitbreiding van het Front met landen als Irak en Jordanië, kan van de top in Tripoli weinig con structiefs worden verwacht. Het zal moeilijk zijn om een aan sprekende tegen-strategie te ontwikkelen voor de Egyptisch- Israëlisch-Amerikaanse Camp- Davidformule. Zonder een ver- zoenig tussen de radicale Gaddafi en de meer pragmatische Arafat, die zijn diplomatiek offensief in Europa wenst voort te zetten, is de Tripoli-top lot falen gedoemd. Succes of niet, verwacht wordt Vliegtuig verongelukt FLORIANOPOLIS (Reuter) - vie renvijftig mensen zijn om het le ven gekomen toen een Boeing 727 van de Braziliaans.e lucht vaartmaatschappij Transbrasil zaterdagavond in een verlaten streek op rond 25 kilometer van Florianopolis neerstortte. Vier inzittenden hebben de ramp overleefd. Ze liggen in een zie kenhuis. Het toestel was met 50 passagiers en 8 bemanningsleden op weg van Sao Paulo naar Florianopo lis. dat de zitting van het „Front van standvastigheid" maandag of dinsdag zal worden afgeslo ten. Vandaag komt in New York de Veiligheidsraad bijeen ter be spreking van de explosieve situa tie in Zuid-Libanon. Dinsdag moet de Israëlische leider Begin in Washington de vastgelopen „autonomie"-besprekingen met president Carter hervatten. Dit alles betekent dat de komende dagen op drie plekken - New York, Washington en Tripoli - vrijwel tegelijkertijd, zij het van uit totaal verschillende benade ringen, in feite gesproken zal worden over één en dezelfde zaak: de Palestijnse kwestie. Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Carter heeft zijn bondgenoten een ulti matum gesteld voor het nemen van economische en diplomatie ke maatregelen tegen Iran, ter ondersteuning van de Ameri kaanse sancties. Carter heeft dat afgelopen weekeinde in een vraaggesprek met Europese tv- journalisten onthuld, maar niet de uiterste datum genoemd die hij op het oog heeft. Volgens zegslieden in Washington zou die in de eerste week van mei lig gen. Aanslagen in Noord-Spanje MADRID - Een gewapende man heeft gisteren in Vitoria de 46-ja- rige Eugenio Lazaro Valle, infan- teriekapitein en hoofd van de gemeentepolitie, vermoord. De dader wachtte zijn slachtoffer op toen hij uit de kerk kwam en schoot hem in het achterhoofd. Direct na de aanslag vluchtte de dader in een gereedstaande ge stolen taxi. De politiecomman- dant was in het verleden herhaal delijk bedreigd door de ETA. Bij een pro-republikeinse manifes tatie in Pamplona, de hoofdstad van de half Baskische provincie Navarra, is het gisteren tot een gewelddadige confrontatie ge komen tussen duizend demon stranten en de politie. De beto- gersndie zich tegen de monarchie van koning Juan Carlos ver klaarden, herdachten het feit dat 49 jaar geleden de Spaanse twee de republiek werd uitgeroe pen. Een politieagent is zaterdag in het Baskische plaatsje Pasajes de San Juan tijdens een herden kingsmanifestatie voor Carlos Saldise, die in januari van dit jaar door een extreem-rechtse orga nisatie werd vermoord, door deelnemers in elkaar geslagen. De politieagent, die in bur gerkleding de bijeenkomst bij woonde, werd door enkele om standers herkend. Hierop trok de agent zijn pistool, maar dit werd door de aanvallers afgepakt. De politieman is met ernstige kneueingen in en ziekenhuis op genomen. De VS hebben in de afgelopen da gen in steeds duidelijker termen hun ontevredenheid te kennen gegeven over wat in Washington wordt beschouwd als een gebrek aan steun van zijn bondgenoten. Carter redeneert dat de VS op ei gen gelegenheid tot het nemen van zeer vergaande maatregelen zullen moeten overgaan. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan een blokkade, maar Carter sluit militaire actie geenszins uit. De VS willen nu, zo lijkt men uit Carters verklaringen te mogen destilleren, dat hun bondgenoten in Europa en Japan de diploma tieke betrekking met Iran ver breken. Nog vorige week maakte minister van buitenlandse zaken, Vance, duidelijk dat de VS begrip hadden voor de andere positie van zijn bondgenoten tegenover Iran en vroeg slechts om het te rugroepen van ambassadeurs. Thans wenst Carter dat de geal lieerden zich gedragen „in over eenstemming" met het Ameri kaanse beleid. Hij verlangt dat zij de acties steunen die zij in de Verenigde Naties al hebben goedgekeurd en indien zulke ge zamenlijke strafmaatregelen zouden falen, een verbreking van de diplomatieke betrekkin gen. Op de achtergrond van Carters missive aan de bevriende rege ringsleiders staat de overweging dat die bondgenoten min of meer tussen hamer en aambeeld zitten: als zijzelf maatregelen nemen te gen Iran zal dit land weigeren nog olie te leveren. Indien zij geen maatregelen nemen van door slaggevende betekenis, zal Ame rika via een blokkade die leveran ties tegenhouden. Iraanse olie is op dit moment gege ven een betrekkelijke overvloed aan olie op de wereldmarkt, voor Iran als bron van inkomsten van meer belang dan voor de ver bruikende landen. De VS veron derstellen dat Iran economisch kan worden gebroken als het zijn olie-inkomsten moet missen. Niettemin heeft Carters jongste diplomatieke manoeuvre onder diplomaten in Washington ver bazing gewekt. Een hunner zei: „Het is een merkwaardige ont- NEW YORK - Een sympathisant van de nieuwe regering in Liberia steekt zijn vuist in de hoogte als gebaar van overwinningDe Liberiaan se VN-missie in New York werd door de Liberianen bezet, in afwachting vertegenwoordiger. wikkeling dat een president die maandenlang aan Iran geen dui delijk ultimatum heeft willen stellen, nu zijn bondgenoten wel op korte termijn voor het blok zet". De verhoudingen tussen Europa, Japan en de VS zullen er niet be ter op worden wanneer de Ame rikanen deze geallieerden een buitenlands beleid gaat voor schrijven, zo wordt te Washing ton gevreesd. Anderzijds staan voor Carter grote politieke be langen op het spel. Opiniepeilin gen wijzen uit dat het Ameri kaanse volk (dat straks een nieu we president moet kiezen) geen geduld meer heeft en actie wenst te zien. De cijfers verraden ook dat Carter weer snel aanhang aan het verliezen is. Weinig heil Bondskanselier Helmuth Schmidt heeft intussen al laten weten weinig heil te zien in economi sche sancties, terwijl ook de an dere westelijke bondgenoten zich terughoudend hebben ge toond, ook nu de interventie van de EG-ambassadeurs bij de Iraanse president Bani-Sadr kennelijk geen succes heeft ge had. Gisteravond vond nog overleg plaats tussen de westelij ke bondgenoten over de meest geëigende reactie. In Teheran werd bekendgemaakt, dat de „studenten" in de bezette ambassade het Internationale Rode Kruis toestemming hebben gegeven de gegijzelden te bezoe ken. Vandaag zou een delegatie, waarvan ook vertegenwoordi gers van het Iraanse Rode Kruis (de Rode Leeuw en Zon) deel uitmaken, naar de ambassade gaan. De officiële woordvoerder van het Vaticaan bevestigde zaterdag, dat paus Johannes Paulus II een boodschap heeft gezonden aan de geestelijk leider van Iran, Chomeini. De inhoud van de boodschap werd niet bekend gemaakt, maar in Teheran ver luidde zaterdag dat de paus had gevraagd om een „rechtvaardige oplossing" van de Iraans-Ameri- kaanse crisis en van het probleem van de gijzeling. Verder zou de paus van zijn grote bezorgdheid hebben blijkgegeven, en gezegd hebben dat hij God zou bidden om bescherming van Iran en om geving". MONROVIA (Reuter, AFP) - Het Liberiaanse leger heeft de situa tie in Monrovia vast in de hand na de staatsgreep die aan president William Tolbert en diens zoon het leven kostte. Soldaten hebben gisteren de hele dag gezocht naar hoge functiona rissen van de vorige regering die zich nog in Monrovia schuil hou den. President Tolbert was een van de rijkste zakenlieden van zijn land. De staatgreep kan worden gezien als een reactie van de armen op het bewind van de rijken in Libe ria. Tolbert was de vertegen woordiger van een elitegemeen schap, namelijk de 45.000 af stammelingen van de bevrijde Amerikaanse negerslaven die in het begin van de negentiende eeuw naar Liberia gingen en daar in 1847 Afrika's oudste republiek stichtten. Stemrecht De beperking van het stemrecht tot mensen met een zeker bezit maakte dat de 'inboorlingen' voor het overgrote deel geen stemrecht hadden. Een paar da gen vóór de staatsgreep was ech ter een wetsontwerp aangeno men dat de invoering van alge meen stemrecht voor volwasse nen inhield. Het onderscheid tus sen 'arm en rijk' bestond ook in het leger. De afstammelingen van de uit Amerika gekomen negers waren officier, de. inheemse ne gers konden maar zelden verder komen dan onderofficier. De staatgreep werd geleid door on derofficieren. De grote man is sergeant-majoor Samuel K. Doe die zich tot staatshoofd heeft uit geroepen. Een van de eerste daden van de nieuwe regering was het verho gen van het loon van de gewone soldaat. De nieuwe regering heeft ook leden van de Progressieve Volkspartij (PPP) die gevangen zaten, in vrijheid gesteld. Deze partij was de vorige maand ver boden nadat haar leider, Gabriel Baccus Matthews, vergeefs had aangedrongen op een algemene staking om de regering van Tol bert ten val te brengen. Mathews had vandaag terecht moeten staan op beschuldiging van hoogverraad. Hij is gisteren ech ter tot minister van buitenlandse zaken benoemd. Israëlische vliegtuigen ontbladerden gewassen van Arabieren JERUZALEM (AFP) - Tiental len hectares graan en olijven van Arabische inwoners van de streek rond Hebron zijn onlangs verloren gegaan door een besproeiing met ontbla- deringsmiddelen door vlieg tuigen van het Israëlische ministerie van landbouw. Volgens ooggetuigen zijn landbouwgronden bij de dor pen Idna, Doura en Yatta ge troffen. Volgens Israëlische militaire zegslieden is de schade 'bij vergissing' toege bracht. Volgens waarnemers is het al de tweede keer in enkele weken dat een dergelijke actie wordt ondernomen door de 'groene eenheid' een gespecialiseerde afdeling van het ministerie van Ariel Sharon, die bekend staat als een vurig voorstan der van Israëlische nederzet tingen op de westelijke Jor- daanoever. Ook de zoon van Tolbert werd door de leiders van de staatsg reep gedood. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken- heeft laten weten dat het nieuwe bewind in Liberia op vriendschappelijke voet met de VS wil blijven staan. Tribunaal Het nieuwe militaire bewind in Li beria zal een militair tribunaal in stellen dat regeringsfunctiona rissen van het vorige bewind zal moeten bei'echten, voorzover zij zich schuldig hebben gemaakt aan corruptie, hoogverraad en grove schending van de mensen rechten. Nog vandaag zou Doe een persconferentie houden over het te voeren beleid en de eerste maatregelen op politiek, econo misch en sociaal terrein van de nieuwe regering, die hij gisteren benoemde. Deze telt negentien leden en bestaat in meerderheid uit burgers. Er zitten slechts vijf militairen in het kabinet, name lijk op financien, arbeid, jeugd en sport, landbouw, handel en PTT. De minster van defensie is een burger. Drie ministers van het bewind van Tolbert hebben hun post behouden. In New York hebben sympathisan ten van de nieuwe Liberiaanse regering de Liberiaanse VN-mis- sie bezet en zullen dit naar hun zeggen blijven doen totdat een permanente vertegenwoordiger is gearriveerd. Naar een woord voerder zei, wil de groep voor komen, dat eigendommen of do cumenten worden ontvreemd door medestanders van de vorige regering. De overneming van de missie in Manhattan werd uitge voerd slechts enige uren nadat Tolbert was gedood. ESKADER DES DOODS - In bui tenwijken van de Braziliaanse stad Rio de Janeiro zijn zaterdag acht met kogels doorzeefde lijken gevonden, die sporen van folte ring droegen. Volgens Brazi liaanse kranten gaat het om slachtoffers van het 'eskader des doods', een extreem rechtse or ganisatie waartoe ook politie agenten behoreii. De organisatie legt zich toe op het doden van misdadigers en linkse activisten, die naar hun mening door de offi ciële justitie te mild worden be handeld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9