NOS neemt morgen besluit uitzenden tv-film "Bestrijding handel narcotica wordt een hopeloze zaak" herschi/drinks F-16 verongelukt door desoriëntatie vlieger Over executie van Saoedische prinses Gebouwen beldad bij bezoek van Beatrix Commissaris Blaauw: DEN HAAG - Niet een technisch mankement, maar een vliegers fenomeen dat bekend staat als „desoriëntatie" - verlies van posi tie- en richtinggevoel - is vrijwel zeker de oorzaak geweest van het verongelukken van Nederlands eerste F-16 op 10 maart in het IJs- selmeer. Bij dit ongeluk, dat plaatsvond in dichte mist, kwam de vlieger, de 35-jarige Eric J. L. Kropman, om het leven. De Koninklijke Luchtmacht neigt sterk tot deze vrijwel nimmer wa terdicht bewijsbare conclusie, nu uit de reconstructie van de wrak stukken voorlopig is gebleken dat de instrumenten naar beho ren hebben gefunctioneerd en dat zich in de motor geen ontplof fing heeft voorgedaan. Evenmin kan het gebruik van een boord- kanon instabiliteit van het vlieg tuig tot gevolg hebben gehad, omdat bij de Nederlandse F-16 het kanon niet wordt ge bruikt. Desoriëntatie daarentegen is een verschijnsel dat met name de Nederlandse luchtmacht wel va ker vliegtuigen en de levens van de inzittenden heeft gekost. „Het Roethof: verklaring Smit-Kroes misleidend DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- Tweede Kamerlid Roethof wil dat de regering de kamer de verzekering geeft dat de NOS geheel vrij wordt gela ten bij de beslissing over al of niet uitzenden woensdag van de documentaire-film "De dood van een prinses". Hij heeft dit gisteren schriftelijk gevraagd aan de ministers Gardeniers van CRM, Wiegel van binnenlandse zaken en staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Roethof heeft de bewindslieden gevraagd of de regering het juist vindt dat staatssecretaris Smit-Kroes zaterdagavond vanuit Saoedi-Arabië, waar zij op werkbezoek is, stappen aankondigde om tot afgelas ting te komen van de uitzen ding. Ook wil hij weten of de mededeling van de staatsse cretaris, dat de regering zich tot het bestuur van de NOS heeft gewend om het bestuur te overtuigen niet tot uitzen ding over te gaan, correct is. In dat verband vraagt hij de regering of zij zich ervan be wust is, dat de bestaande wet telijke regelingen toezicht voorafgaande aan de uitzen dingen door de overheid uit sluiten. Verder wil Roethof van de rege ring horen of zij zijn opvatting deelt dat de verklaring van Smit-Kroes in Saoedi-Arabië een misleidend beeld heeft opgeroepen van de bevoegd heden, die de Nederlandse overheid op het gebied van het omroepbeleid ter be schikking staan en of de rege ring bereid is van die uitlatin gen van de staatssecretaris de nodige afstand te nemen. Volgens Roethof heeft Wiegels beroep op de NOS gistermid dag, na afloop van het ge sprek met de Saoedische am bassadeur, de problematiek alleen maar onderstreept. Hij vindt dat de Nederlandse regering zich in een "moeilijke positie brengt, door de NOS onder druk te zetten. Hij acht dat in strijd met de omroep wet. Bovendien is in Neder land vrijheid van informatie, aldus Roethof. Volgens hem wordt ook in het buitenland op deze wijze een volstrekt verkeerde indruk gewekt van hoe het in Ne derland toegaat. De overheid is hier geen controleur van de media, en dat is maar goed ook, vindt Roethof. Overigens zijn er volgens de so cialist wel andere mogelijk heden de problemen op te lossen dan alleen kiezen uit uitzenden s352.353of niet-uit- zenden. Roethof zou zich kunnen voorstellen dat de Saoedi's de gelegenheid krij gen óók via het scherm te wij zen op onjuistheden ind e film. Dan zou hoor en weder hoor zijn toegepast. Oud-minister Andriessen wil plaats in Eerste Kamer DEN HAAG (ANP) - Oud-minister van financien Andriessen (CDA) wil een plaats in de Eerste Kamer. Een plaats in deCDA-fractie in de Tweede Kamer ambieert hij niet. Dit staat in een verklaring die Andriessen heeft opgesteld sa men met KVP-voorzitter Van Zeil. Het KVP-bestuur heeft Andriessen reeds toegezegd te zullen bevor deren dat Andriessen op een ver kiesbare plaats op de CDA-kan- didatenlijst voor de Eerste Ka mer komt. Andriessen meent via een kandida tuur voor de Eerste Kamer "in houd te kunnen geven aan blij vende betrokkenheid bij politie ke zaken". fatale van desoriëntatie", aldus een woordvoerder van de lucht macht, „is dat de vlieger zich van die toestand niet bewust is, en er dus geen melding van maakt aan zijn verkeersleiding. In plaats van dat hij zijn instrumenten blijft raadplegen, gaat hij om zich heen kijken op zoek naar een vast punt. Het kan dan een kwestie van seconden zijn voordat hij verongelukt" Van de wrakstukken van het ver ongelukte vliegtuig is thans een 90 procent uit het IJsselmeer op gehaald en overgebracht naar een Het afgelopen weekeinde is van verschillende kanten druk op de NOS uitgeoefend om de film, waarin het executeren in 1977 van een Saoedische prinses we gens overspel centraal staat, niet uit te zenden. Zowel minister Gardeniers (CRM) als vice-pre mier Wiegel hebben de NOS laten weten dat het uitzenden van de documentaire de politieke ver houdingen tussen Nederland en Saoedi-Arabië kan schaden. Eind verleden week liet minister Gardeniers zich al in dergelijke bewoordingen uit. Wiegel zocht gisteren contact met NOS-voor- zitter Jurgens, nadat de vice- premier de Saoedische ambassa deur in ons land, sjeik Ziyad, op het Catshuis had ontvangen. In dit gesprek van een half uur had de ambassadeur Wiegel erop ge wezen dat de documentaire, die in Engeland al is uitgezonden, volgens de Saoedi's niet in over eenstemming is met de waarheid en dat het een rechtstreekse aan val op de islamitische wereld is. De vice-premier heeft voorzitter Jurgens daarna dringend in overweging gegeven om van de uitzending, gepland voor woens dagavond, af te zien. Het is overigens aan de NOS om een dergelijke beslissing te ne men. De regering kan alleen ach teraf handelend optreden en is wettelijk niet bevoegd de verto ning te verhinderen. Sjeik Ziyad heeft dit laatste punt tijdens het gesprek onderkend, maar hij ver zocht Wiegel toch al het mogelij ke te doen om de uitzending te verhinderen. De chef van de afdeling informatie ve programma's bij de NOS, Henk Suèr, wacht nu ook een eventuele beslissing van de Raad van Beheer af. Persoonlijk ge looft hij niet dat het dagelijks be stuur van de NOS de uitzending zal verbieden. „Het zou zeer on gebruikelijk zijn als dat wel ge beurt en het zou de gehele pers en omroep aangaan indien op deze manier een uitzending verboden zou worden", aldus Suèr. Zaak-Bidault Voor zover bekend is het in het verleden pas éénmaal gebeurd dat in een dergelijk geval een tv- uitzending ook werkelijk niet is doorgegaan. Het betreft hier de zogenaamde „Zaak-Bidault" in 1963. George Bidault was twee keer premier van Frankrijk en zeven keer minister van buiten landse zaken in dat land en een fervent tegenstander van de Al- gerije-politiek van president Charles de Gaulle. Hij werd zelfs leider van een verzetsgroep en hangar op de basis Leeuwarden. De laatste gedragingen van de vlie ger en het vliegtuig kunnen niet worden gereconstrueerd aan de hand van een zwarte doos, omdat militaire vliegtuigen van zo n ap paraat niet zijn voorzien. Anders dan bij verkeersvliegtuigen, is de zwarte doos voor een militair vliegtuig niet nodig gebleken, aangezien de gedragingen van militaire vliegtuigen te allen tijde door de verkeersleiding worden gevolgd en in dat verkeerscen- trum worden vastgelegd. daardoor gezocht door de politie. Het lukte de BBC een interview met hem te hebben, dat ook via de Engelse tv werd uitgezonden, hétgeen de Fransen in het ver keerde keelgat schoot. De KRO-rubriek Brandpunt be sloot het 12 minuten durende ge sprek ook uit te zenden, maar on der druk van de toenmalige rege ring, die onder meer repte over een „ernstige directe verstoring van de goede betrekkingen met een bevriende vreemde mogend heid", besloot KRO-voorzitter Van Doorn destijds de uitzending af te gelasten. Of het ook zover zal komen met „De dood van een prinses" wordt dus morgen door de Raad van Beheer van de NOS besloten. De film is in Engeland afgelopen woensdag op het scherm geweest, nadat ook daar zware druk was uitgeoefend van de zijde van Saoedi-Arabië. Achteraf heeft de minister van buitenlandse zaken van Enge land, Lord Carrington, wel zijn verontschuldigingen aan de Sa oedi's aangeboden. Wending In Engeland heeft intussen de dis cussie over de film „Dood van een Prinses" een andere wending genomen. Aanvankelijk over heerste de verontwaardiging over de onderdanige houding van Lord Carrington tegenover de olierijke Saoedi's. Dit weekeinde schreef de Sunday Times, gezag hebbend Brits zondagsblad, dat de film „gedeeltelijk is gebaseerd op roddelop misleidende wijze in de publiciteit is gebracht en zonder twijfel aanstoot zou ge- Het belangrijkste feit - de executie wegens overspel van de prinses en haar minnaar - schijnt wel te kloppen. Volgens de Sunday Ti mes zou de manier waarop de maker van de gespeelde docu- hientaire, Anthony Thomas, ver slag geeft van de vele roddels die hem zijn verteld over deze en an dere gebeurtenissen in Saoedi- Arabië, echter dermate provoce rend zijn, dat de boosheid van de Saoedi's wel mocht worden ver wacht. Twee buurlanden van Saoedi-Ara bië, Bachrein en Katar, hebben gisteravond door middel van te legrammen aan de Saoedische minister van informatie Yamani de film scherp veroordeeld. Zij onderschrijven de kritiek die Sa oedi-Arabië op de documentaire uit. De twee landen noemen de film een belediging van de islam en een aanval op de waarden en tradities van Saoedi-Arabië. Gestoord evenwicht Aan de hand van een aantal bijna- ongelukken met gedesoriënteer de vliegers, hebben medici zich een beeld kunnen vormen van de oorzaken van desoriëntatie en de wijze waarop de vlieger daarop reageert. Desoriëntatie kan onder meer ontstaan tijdens het vliegen bij zulk slecht zicht (dichte mist), dat de vlieger geen herkennings punt meer heeft voor zijn oriënta- tiegevoel. Ook nadat hij rolbewe- AMSTERDAM (ANP) - Minister Pais van onderwijs en weten schappen heeft gisteren in Am sterdam de tentoonstelling "ver volging" geopend. Deze exposi tie, die een beeld geeft van bezet Nederland in de jaren 40-45, zal een vaste plaats krijgen in het voormalige een na de oorlog tot museum omgevormd concentra tiekamp Auschwitz. Nederland is het dertiende land dat door de Poolse regering is uitgenodigd daar een eigen paviljoen in te richten. LEEUWARDEN (ANP) - Schoon maakploegen hebben zaterdag in de Friese hoofdstad voor de komst van het kroonprinselijk paar een aantal gebouwen moe ten schoon maken, die met witte verfwaren beklad met leuzen als 'Trix is nix' en 'Monarchie is anarchie'. Voordat prinses Bea trix en prins Claus in Leeuwar den onder meer de grote kerk en de kanselarij passeerden, waren de leuzen verwijderd. Prinses Beatrix en prins Claus waren in de Friese hoofdstad ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de vereniging 'Friesland Schietpartij in Maastricht MAASTRICHT (ANP) - De politie van Maastricht heeft zaterdag een man aangehouden, die ervan wordt verdacht kort daarvoor één of meerdere schoten te hebben afgevuurd in de binnenstad. Daarbij is een andere man ge wond geraakt. Omtrent de identi teit van beiden wilde de politie alleen kwijt dat het Nederlandse mannen zijn. De politie heeft nog geen beeld van de juist toedracht van het gebeuren, dat zich af speelde voor een uitgaansgele genheid aan het Maastrichtse Vrijthof. Enkele andere mensen zouden ge wond zijn geraakt tijdens scher mutselingen die na het schieten ontstonden, en waarbij het om standers gelukte de dader zijn wapen afhandig te maken. In het belang van het onderzoek, aldus een politie-woordvoerder zouden vandaag pas nadere in lichtingen worden verstrekt. gingen heeft uitgevoerd en zelfs bij hoofdbewegingen wanneer hij bochten draait. Er zijn meer oorzaken, maar het ge volg in zulke omstandigheden is dat het evenwichtsorgaan van de vlieger niet meer betrouwbaar is, zonder dat hij zich daarvan be wust is. In zijn onderbewustzijn heeft hij echter toch een idee waar zich grond en horizon be vinden. Dat idee veroorzaakt ech ter een conflict met wat hij ziet, vooral wanneer hij niet onafge broken zijn instrumenten raad pleegt. „In veel gevallen kan de vlieger niet onafgebroken op zijn instrumen ten kijken", aldus de lucht machtvoorlichting, „onder ande re niet wanneer hij in formatie vliegt. Dan moet hij tevens op de positie van vliegtuigen om hem heen letten". Vlieger Kropman vloog met een tweede F-16 van Leeuwarden naar de Vliehors. Door het slech te zicht is het mogelijk dat hij het andere vliegtuig afwisselend in zicht had, of in het geheel nie, maar wel trachtte de ander in zicht te krijgen. De openingsplechtigheid, die plaatsvond in de Waalse kerk, werd bijgewoond door koningin Juliana. Onder de genodigden waren verder burgemeester Po lak van Amsterdam, minister Gardeniers van CRM en de Pool se ambassadeur in Nederland, A. Bartoszak. Na afloop begaf de koningin zich voor een bezichtiging naar de na bij gelegen Zuiderkerk waar de tentoonstelling tot 1-8 mei te zien 1940-1945'. Bij het bezoek deden zich verder geen opvallende za ken voor., zij het dat er opmerke lijk weinig publiek op de been Het paleis Noordeinde in Den Haag is dit weekeinde eveneens het doelwit geweest van actievoer ders. Zaterdagmiddag werd het ruiterstandbeeld voor het paleis beklad met verf en beplakt met de bekende oranje affiches, die oproepen tot actie in verband met de kroningsplechtigheid op 30 april in Amsterdam. Ongeveer tien agenten gingen de actievoerders te lijf, waarbij en kele klappen met de wapenstok vielen. Een van de actievoerders, een 23-jarig cultureel werker uit Den Haag, werd aangehouden. Hij kreeg een proces-verbaal we- gens opruiing en verzet.'s avonds mocht hij.na verhoor weer ver trekken. Gistermorgen bleek dat het ruiter standbeeld voor een tweede maal door actievoerders onder handen was genomen met affiches en verf. Ook de muur om de paleis tuin, langs de Prinsessewal, was 's nachts beklad. Jongens onder trein VENRAY (ANP) - Twee jongens zijn gistermiddag in het Lim burgse Vortum-Mullem (gem. Vierlingsbeek, bij Venray) om het leven gekomen, toen zij op hun bromfiets onder de trein kwamen. Door nog onbekende oorzaak reden zij een met auto matische knipperlichten bevei ligde overweg op, waar juist een trein passeerde. Volgens de NS waren de lichten normaal in wer king. De jongens (15 en 16 jaar) waren op slag dood. UTRECHT (ANP) - De bestrijding van de handel in verdovende middelen dreigt een hopeloze zaak te worden als de methode van bestrijding, de wetgeving, de hulpverlening en de preventie niet snel veel effectiever worden. De georganiseerde criminaliteit op het gebied van de handel in narcotica tiert welig door onver mogen van politie, justitie en be- zal zijn. Aan de hand van foto's en documenten wordt daar getoond wat de bezettingstijd voor de Ne derlandse samenleving heeft be tekent. Een groot deel van de ex positie is verder gewijd aan de geschiedenis van de joodse ge meenschap in Nederland en de rol die ons land van oudsher heeft vervuld als toevluchtsoord voor vervolgden. Van de 100.000 uit Nederland weg gevoerde joden zijn er ongeveer 60.000 in Auschwitz omgekomen. Zwijgzaamheid bij onderzoek moordzaak DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie wil nauwelijks mede delingen doen over het on derzoek inzake de moord op de zoon van de Turkse am bassadeur in ons land, Ach- met Benler Hij werd vorig jaar in Den Haag doodgescho ten, toen hij in zijn auto voor het stoplicht wachtte. Een woordvoerder van de Haagse politie wilde gister avond slechts bevestigen dat in Detroit in de Verenigde Staten een 26-jarige Libanees is aangehouden, die "betrok ken" zou zijn geweest bij de moord. Deze daad is destijds opgeëist door een Armeense organisatie die verzet voert tegen de Turkse overheid Volgens de woordvoerder zijn de informaties over de Libanees tot nu toe afkomstig van de FBI, de Amerikaanse federale recherche. "In verband met het onderzoek worden verder geen medede lingen gedaan", aldus de woordvoerder. Vorige week werd bekend dat Nederland se rechercheurs naar de VS zouden reizen om de arrestant Pas nadat de Amerikaanse rechter het door hem inge stelde onderzoek zal hebben afgesloten zal Nederland mo gelijk vragen om uitlevering van de Libanees. De Amerikaanse rechter onder zoekt nu of er voldoende re denen aanwezig zijn om de Libanees vast te houden. Als hij, op grond van door de Ne derlandse autoriteiten gele verd materiaal tot de bevin ding komt dat de Libanees in hechtenis moet blijven, zal Nederland binnen veertig da gen een uitleveringsverzoek moeten doen stuur. Deze vorm van georgani seerde misdaad is zo langzamer hand te vergelijken met de Ame rikaanse maffia-structuur. Dit schrijft de Rotterdamse chef centrale recherche, commissaris J A. Blaauw, in het algemeen po litieblad. Volgens Blaauw moe ten de landen in West-Europa waakzaam zijn om te voorkomen, dat drugsyndicaten in de ko mende tien jaar mede via belan gen in de gokwereld, de illegale vuurwapenhandel, de prostitutie en de "witte-boordencriminali- teit" de kans krijgen een groot gedeelte van onze samenleving te gaan beheersen. "Die waakzaamheid dient zich ze ker ook uit te strekken tot be strijding van infiltratiepogingen in het overheidsapparaat, met name voor wat betreft pogingen om politie en douane-ambtena ren erbij te betrekken", aldus de Rotterdamse commissaris. Vol gens hem mogen we in Europa niet dezelfde fout maken als in de Verenigde Staten: pas tot de te genaanval overgaan wanneer hoofdmacht tot de ontdekking zijn gekomen dat de tegenstan der al zoveel terreinwinst heeft geboekt dat hij nauwelijks nog is terug te dringen. "Wij moeten die tegenaanval nu in zetten en de hoofdagenten daar bij richten op twee vitale doelen: het oprollen van de organisatie door het aanpakken van de grote bazen en het in financieel opzicht tot de bedelstaf brengen van deze criminele topfiguren door het te niet doen van de gemaakte win sten en daardoor verkregen za ken", aldus Blaauw. De Rotterdamse recherchechef wil wettelijke mogelijkheden om via de handel m verdovende midde len verkregen zaken als geld. waardepapieren, onroerend goed en auto's in beslag te nemen en verbeurd te verklaren voor wat betreft de opiumwetgeving denkt Blaauw verder aan een aanvulling op die wet, die het mogelijk moet maken de eige naars van horeca- en andere in richtingen strafbaar te stellen voor het bij herhaling toelaten van gebruik, handel en bezit van verdovende middelen in hun Levensbelang De Rotterdamse commissaris wil tenslotte levenslange gevange nisstraffen voor lieden, die al eerder voor invoer van narcotica in Nederland zijn gestraft en de mogelijkheid de kosten van het opsporingsonderzoek te verha len op voor drugshandel veroor deelde personen. Ook wil hij in- t komstenbelasting heffen over de door die handel verkregen som men gelds. In het kader van de internationale aanpak van de drugshandel denkt commissaris Blaauw on der meer aan het verwerken van gegevens per computer en aan het oprichten van een euro narco tica informatiecentrum binnen de EG. Bovendien ziet de com missaris mogelijkheden in een nationale onderzoeks- en ont wikkelingsgroep van deskundige politie- en justitiefunctionaris sen, die de politiekorpsen kan adviseren op het gebied van stra tegie, techniek en tactiek Voor wat betreft de hulpverlening acht commissaris Blaauw het noodzakelijk dat er wettelijke mogelijkheden tot dwangverple ging van de drugsverslaafden komen, dat de hulpverleningsca paciteit wordt uitgebreid en dat er een overlegstructuur politie- justitie komt om de lokale problemen gezamenlijk aan te pakken De preventie is volgens commissa ris Blaauw het stiefkind van het drugs probleem. Het krijgt naar zijn mening nog niet een fractie van de aandacht, die het in onze samenleving hoort te krijgen. "Rijks- en gemeentelijke over heid horen de handen nu ineen te slaan en met name op scholen, in tensieve voorlichtingscampag nes te houden over jeugdvijand nummer 1", aldus Blaauw. Rekensom In een rekensom in het algemeen politieblad stelt de Rotterdamse recherche chef dat, indien de Maasstad duizend heroinever- slaafden zou tellen met elk een dagelijks gebruik van 0 5 gram. het gezamenlijk gebruik 500 gram per dag zou bedragen Dat zou neerkomen op een jaarlijks gebruik van 182 5 kilo In Rotter dam is ter vergelijking door de politie en douaneautoriteiten in 1979 totaal slechts 23.5 kilo in be slag genomen Uitgaande van de "groothandcls- prijs" van 100 000 gulden per kilo zou er voor die 182 5 kilo 18.250 000 gulden betaald zijn, zo rekent Blaauw verder 'Op straat" brengt heroïne volgens hem echter nog veel meer op: volgens de Rotterdamse politie commissaris gaat het bij ruim 182 kilo dan om een bedrag van 54.750 000 gulden "De ironie wil zo stelt Blaauw. "dat dit bedrag voor het grootste gedeelte moet worden opgebracht uit de "vruchten van wat wel wordt aangeduid als de kleine crimina liteit". (tcwciu! - ieraal water, zuivere vruchtensappen en tend natuurlijke suikers zonder toevoeging v. AUSCHWITZ-EXPOSITIE GEOPEND HILVERSUM/DEN HAAG (GPD) - De Raad van Beheer van de NOS (het dagelijks bestuur) zal morgen tijdens haar periodieke vergadering een beslissing nemen om trent het al dan niet door de NOS uitzenden van de Engel se gedramatiseerde documentaire „De dood van een prin ses". Koningin Juliana kijkt belangstellend beeldengroep op de Auschwitztentoonstelling in Amsterdan

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7