Nieuwe groep komt op voor belangen ouderen Oegstgeest mamsm Weidse agenda Geslaagde cross door polders van Zoeterwoude Pannekoeken voor wandelaars Bijna vij ftig bejaarden- woningen in Wassenaar MAANDAG 14 APRIL 1980 De voortvarende start van de poldercross HIDE ZOETERWOUDE - De tiende Zoe- terwoudse poldercross heeft gis termiddag een record aantal deelnemers getrokken. De orga nisatie. die in handen was van de KPJ-Zoeterwoude, kon ditmaal 206 deelnemers inschrijven. Vo rig jaar waren het er rond de 170. Onder een stralend zonnetje liepen de deelnemers vanuit Don Bosco via de Zuidbuurtseweg en het Kerkepad naar de Weipoort, vanwaar er door de weilanden werd teruggelopen. Mede door dat er afwisselend op harde en zachte grond werd gelopen, was de cross voor de lopers vrij pittig. Verscheidene zendamateurs uit Zoeterwoude maakten zich tij dens de poldercross verdienste lijk met het doorgeven van de tussenstanden. De verslaggeving ter plaatse, die werd verzorgd door Studio 17, kon zodoende steeds de nieuwste informatie over het wedstrijdverloop door geven. ZOETËRWOUDE - Voor het clubhuis 't Spinneweb werd gistermiddag uitgebreid pannekoeken gegeten door deelnemers van de wandeltocht door Zoeterwoude. Deze wandeltocht werd georganiseerd door de Vrije Klup. De organisatie sprak gisteren over een zeer geslaagd evenement, dat volgend jaar zeker navolging verdient. Ongeveer honderd mensen, grotendeels kinderen, vermaakten zich deze middag met een tocht langs de mooiste plekjes van Zoeterwoude. Inbreker gepakt OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft gisteren een man aangehouden, W.N. uit Den Haag, die wordt verdacht van in braak in een woning in Oegst geest. Hij ontvreemde daar een bontjas en een radio. OE(3STGEEST - "De bejaarden moeten zich kunnen uiten. Maar de bijeenkomsten van deze nieuwe commissie moe ten niet alleen een uitlaatklep-functie hebben. De organi satie op zich moet ook aan belangenbehartiging kunnen doen. Als mensen vanuit deze organisatie in het bestuur van het Dienstverleningscentrum terecht komen als ver tegenwoordigers van bejaarden dan kan meer en meer aan de belangen van oudere Oegstgeestenaren worden gewerkt." Aan het woord is J. G. van Ginkel, die samen met vijf anderen een regelingscommissie vormt, die in Oegstgeest een dorpsberaad voor ouderen heeft opgezet. Dit be raad moet een orgaan worden dat zich bezighoudt met de belan genbehartiging door en voor ou deren. Wezenlijk hierbij is dat de bejaarden zelf medezeggenschap zullen hebben in het Oegstgees ter bejaardenbeleid. "We zijn geen club waar je lid van kunt worden. Zoiets zou een on nodige drempel opwerpen voor bejaarden. Iedereen is vrij om te komen. Als er later een behoefte bestaat om het werk meer vast te leggen in bijvoorbeeld een ver- eniginginsvorm, dan zullen we dat niet tegenhouden. Maar voorlopig kiezen we voor een open vorm.", aldus Van Ginkel. Moeite ''We hebben veel moeite gehad voor deze vorm was gevonden. We zijn geen vierde bejaarden- bond naast de al bestaande ka tholieke, protestantse en alge mene bond. We zijn ook geen ge zelligheidsclub, daarvoor is er al een bejaardensociëteit in Oegst geest. Dat neemt natuurlijk niet weg dat in zo'n dorpsberaad, waar iedere bejaarde naartoe kan gaan, de contacten met anderen niet toenemen en gezellig kun nen zijn." Het idee voor een dorpsberaad is ontstaan na een onderzoek naar de tekortkomingen en behoeften van bejaarden dat in Leiden en in Oegstgeest werd gedaan door een aantal studenten in de sociale psychologie. Het onderzoek in Oegstgeest gebeurde op initiatief van de gemeenteiyke commissie welzijnszorg bejaarden. De on derzoekers hielden twee bijeen komsten en een enquête onder een groep bejaarden in Oegst geest. Op een vorig jaar juni ge houden bijeenkomst kwamen ouderen aan het woord, die vroe gen of niet altijd op een dergelijke manier over behoeften en tekort komingen van bejaarden zou kunnen worden gepraat. De bejaarden vroegen om een or gaan waar men bestaande wen sen zou kunnen uiten. Enige ini tiatiefnemers vormden vrij snel een comité van voorbereiding dat uitmondde in het dorpsberaad: een gemeenschap van alle Oegst geester ouderen waarbinnen ie dereen zijn stem kan laten horen. "Je kunt wel zeggen dat momenteel iedereen zijn wensen kan uiten, maar dat is toch in veel gevallen nog maar in theorie. Het is be langrijk datér'éeh bijéénkomst is van ouderen waar deze kunnen praten over hun problemen. Het meespreken van bejaarden over zaken die hen treffen is nodig. Maar dat is een probleempje. Kijk, de jeugd die nu opgroeit wordt als het ware getraind in in spraak. Als zij over 50 jaar bejaard zijn, dan zijn het mensen die ge wend zijn om mee te praten. Ou deren van nu hebben daar geen ervaring mee. Zij hebben het op hun 70ste jaar daar nogal moeilijk mee. We hopen dan ook dat de mensen die naar het dorpsberaad komen zelf ook leren en vooral durven mee te praten door het in formele karakter van de bijeen komsten." Groepsprobleem Van Ginkel vertelt dat het dorpsbe raad nog geen uitgewerkt pro gramma heeft. Uit de bijeenkom sten moeten de onderwerpen waar men zich mee bezighoudt naar voren komen. "Het kan over allerlei zaken gaan, bijvoorbeeld over een alarmstelsel voor be jaarden of over het aanbrengen van openbare toiletten. Het gaat in het algemeen om groeps- problemen. We vinden dat we in dividuele problemen als niet- deskundigen niet moeten aan pakken. Wel moet het dorpsbe raad open staan voor mensen met persoonlijke problemen, maar dan wel met het uitgangspunt dat wij deskundigen waarschuwen of de persoon in kwestie adressen verschaffen waar hulp'wordt ge boden." "Verder zien we het als taak instel lingen als de gemeente te atten deren op misstanden. Hoe zich dat ontwikkelt moeten we nog zien. Iedereen zegt wel dat het de bejaarden in Oegstgeest best goed gaat. Op zich is dat ook wel zo. Het bejaarden werk is goed georganiseerd, het is een kleine gemeenschap, maar hier zijn toch nog genoeg praktische dingen waar iets aan moet worden ge daan." BRAND OP WOONBOOT LEIDEN - In een woonboot aan het Utrechtse Veer in Leiden heeft vanochtend vroeg, tussen zes en half- zeven, een binnenbrandje gewoed. Oorzaak van de brand was waarschijnlijk een omge vallen brandende kaars. De 30- jarige bewoonster van de woon boot kon zichzelf in veiligheid stellen en de brandweer waar schuwen. Deze wist het vuur snel te doven maar kon niet voorkomen dat de vlammen voor ongeveer 2500 gulden schade aanrichtten. Het Dorpsberaad voor ouderen wil geen gezelligheidsclub zijn. Die zijn er volgens de initiatiefnemers al ii Oegstgeestbijvoorbeeld de wekelijkse bijeenkomsten van bejaarden in het dienstverleningscentrum (foto). Ziekte "Een van de grootste problemen is het tussen de wal en het schip ra ken van zieke bejaarden, die niet ziek genoeg zijn om in een ver pleegtehuis te blijven maar wel nog net niet thuis kunnen wonen. Ook in bejaardentehuizen kan die groep'veélal niet terecht om dat ze daar teveel tijd in beslag nemen door hun verzorging. Zoiets komt ook voor in het wel varende Oegstgeest. En daar moet het dorpsberaad hulp bie den." Het dienstverleningscentrum heeft al bij de initiatiefnemers gepeild om vertegenwoordigers te leve ren voor het bestuur van dit cen trum. Drie plaatsen binnen het bestuur zijn voor bejaarden. Tot nu toe hebben ook de drie be jaardenbonden hun belangstel ling voor deze posten laten blij ken. "Maar deze bonden hebben geen afdeling in Oegstgeest. Wij zijn nu in overleg getreden met de bonden om te proberen tot een combinatie te komen. Het is vaak zoeken naar een schaap met vijf ■poten", aldus Van Ginkel. "De grote vraag is nu nog hoe we de mensen moeten bereiken die toch ql dreigen te vereenzamen. Hoe krijg je ze naar het dorpsbe raad vraagt hij zich af. Vrijdag 9 mei om 10.00 uur is de eerste bijeenkomst van het dorpsbe raad in het dienstverleningscen trum in Oegstgeest. CHARLES LENNARTZ Auto te water WASSENAAR - Door de bouw van de 47 bejaardenwoningen aan de Hillenaarlaan in Wassenaar is het totaal aantal Wassenaarse wo ningzoekenden met 68 verlaagd. 46 bejaarden trekken namelijk in de nieuwe bejaardenwoningen, 21 anderen komen in de huizen Tentoonstelling in Voorschoten over rampen VOORSCHOTEN - In galerie De Keurling aan de Molenlaan in Voorschoten is zaterdag een ten toonstelling van prenten met als onderwerp "Rampen" geopend. De expositie zal tot eind mei du- Er zijn onder andere prenten te zien van de ontploffing van het bus- kruitschip in 1807 dat bij de Lan- gebrug in Leiden lag. Verder zijn er prenten over dijkdoorbraken en stormen op zee. De tentoonstelling is elke vrijdag en zaterdag van 11.00 uur tot 17.00 uur geopend. die zij achterlaten en nog één komt weer in een huis dat deze laatste groep heeft achtergelaten. Onder de woningen die de be jaarden verlaten, bevinden zich onder meer huurwoningen, eigen woningen, een dienstwoning en een serviceflat. Een aantal van -deze woningen moet worden ge renoveerd. Bij toewijzing van de bejaarden- woningen is er nauw samenge werkt tussen de huisvestings commissie, verenigingen die zich bezig houden met bejaardenwerk en de Wassenaarsche Bouwve- reeniging. Uiteindelijk zijn er re gels vastgesteld volgens welke de woningen werden toegewezen. Zo is er voorrang gegeven aan bejaarden met een slechte ge zondheid, bejaarden die moeilijk ter been zijn en in dé vorige wo ning trappen moesten lopen en aan bejaarden die buiten hun schuld hun huidige woning moe ten ontruimen. Er is geen reke ning gehouden met de duur van de inschrijving van de woning zoekende, het soort huis dat hij of zij zou achterlaten of de verhou ding tussen inkomen en huur prijs. Bromfietser Twee ernstig gewonden bij ongeluk in Wassenaar WASSENAAR - De 39-jarige Was senaarder R.J.M.D. en de En gelsman B.S. (31 jaar) zijn zater dag ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de Haesebroek- seweg in Wassenaar. Het tweetal reed in een sportauto op de Haesebroekseweg en bot ste daar eerst tegen een verkeers- paal en vervolgens frontaal tegen een boom. Door de hoge snelheid die de auto had, kwam de klap hard aan. Beiden moesten met een hersen schudding en enkele gebroken ledematen worden opgenomen in het Brunovo-ziekenhuis in Den Haag. De politie zoekt nog naar getuigen van het ongeval. in Leiderdorp Burgerlijke stand ziekenhuis in LEIDERDORP - Mevrouw E. J. van N. uit Alphen aan den Rijn is zaterdagmiddag met haar auto te water geraakt. Ze reed op de provinciale weg 5 in Leiderdorp toen ze begon te slin geren. Bijsturen mocht niet meer baten en de vrouw belandde in de sloot naast de weg. Er moest een kraanwagen aan te pas komen om de auto uit het wa ter te halen. Zij werd niet ge wond. ZOETERWOUDE - Geboren: Sylvia Tamara Johanna de Vree; Eric Veloo; Edwin Jacobus de Jong; Olaf Willibror- dus Johannes van der Ploeg; Joost van Dijk; Brian van Tongeren; Angeline El- dcrhorst. Gehuwd: Jakobus Verhoog met Johan na Barbara Wilhelmina Zuidgeest; Gijs- bertus Jozephus Spierenburg en Rosita Blok; Petrus Hendrikus Versteegen en Liduina Theresia Sevat; Christianus Ni- colaas Jacobus Wijsman en Maria Hele na Adriana van Meurs. Overleden: Jacobus Cornelis de Vogel. LEIDERDORP - De 16-jarige bromfietser A. K. uit Leiderdorp moest zaterdagmiddag met en kele verwondingen worden overgebracht naar het AZL in Leiden. De jongen werd op de Hoofdstraat in Leiderdorp van achteren aan gereden door een andere brom fietser die vanaf de stoep de straat wilde oprijden. K. liep daarbij ge scheurde enkelbanden op. Maandag Leiden Schouwburg - 20.15 uur, Maske rade: Nederlandse musical van Jos Brink'en Frank Sahders. Stadhuis - cie beroepschriften, 9.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoor- straat - Japanse film, 20 uur. Spiritistisch Genootschap - Mid delweg 28, bloemenseance, 20 Nieuwe Rijn 20a - mannencafé, 20 Antonius clubhuis - lezing prof. Groen en ledenvergadering dia betes vereniging, 20 uur. Benthuizen - 20 uur raadsverga dering. Voorschoten - 20 uur, onderwijs- advi< Oegstgeest - Taberna, Juliana- laun 1, openbare vergadering D'66 afd. Oegstgeest. spreker oud le- kamerlid Norbert Schwarz, 20.30 Apotheken De avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de re gio Leiden wordt waargenomen van llt/m 18 april door: Centraal apotheek, Breestraat 74, tel: 120552 en door apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Leiderdorp. Deelnemers aan de puzzeltocht kregen zaterdagochtend instructies van de organisatoren bij de kinderboerderij in de Leiderdorpse "Hout kamp". Gezinspuzzeltocht in Leiderdorp LEIDERDORP - De puzzeltocht van de Leiderdorpse afdeling van de Leidse Christelijke Reis Centrale "De Wijde Vlucht" is meer dan in voor gaande jaren een gezinstocht gewordenZo'n 50 deelnemers jong en oud deden mee aan dit evenementdat door de hele gemeente voerde. Tijdens de tocht moesten door de wandelaars vragen worden beantwoord. De laatste puzzeltocht van de LCRC "De Wijde Vlucht" vond plaats tijdens de festiviteiten rond hel 1200-jarig bestaan van Leiderdorp. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Loss? vooruitbetaling te voldoen. overschrijving geen Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P Westertaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bi) de Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: - C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Te'. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890647. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2