Motivatie voor Oranje groter dan verwacht Moser beresterk in „super-editie" van Parijs-Roubaix Ludo Dielis zit weer op zijn troon <3 Tony Parker opvolger vanGiddings Dodelijk ongeval op Hockenheim MAANDAG 14 APRIL 1980 SPORT SPORT (Van onze sportredactie) LEIDEN - Misschien deed hij het enkel en alleen uit be leefdheid, maar wellicht ook meende de Russische coach Gomelski het echt toen hij zich, bij wijze van afscheids groet wendde tot topsportliga-voorzitter Jan Loorbach. „Tot ziens in Moskou", riep hij joviaal na afloop van het door zijn team gewonnen vierlandentoernooi dat dit weekeinde in Zwolle, Amstelveen en Leiden werd ge speeld. De twinkelende oogjes va\i de klei- ne, grijze autoriteit op basketbal- gebied verraadden echter\niet of hij al dan niet. achter deze woor den stond. In feite zal het hem natuurlijk een zorg zijn of Ne derland zich volgende maand, in Lugano wel of niet kwalificeert voor de Olympische Spelen. Dat is niet zijn zaak maar die van Jan •Sikking, de kersverse coach van Oranje, die zijn ploeg na de kansloze nederlaag in Zwolle te gen Rusland zaterdag en gisteren aardig zag terugkrabbelen tegen de Tsjechen en de All Stars. Meer dan één overwinning - tegen de Amerikanen die in de natio nale competitie uitkomen, werd op de slotdag in Leiden met 86-85 gewonnen - zat er voor Neder land niet in. Maar dat op zich is natuurlijk bijzaak, zoals ook de ingecalculeerde nederlaag tegen Europees kampioen Rusland dat was. De graadmeter van dit toer nooi, dat dient ter voorbereiding van de pre-olympics in Zwitser land, was het duel tegen de Tsje chen, de nummer vier van Euro pa. Ook Tsjechoslowakije name lijk is in mei van dé partij als ei- gestreden moet worden voor drie toegangsbewijzen voor Moskou. En die Tsjechen zijn daar favo riet, dus was het van belang hoe Oranje het er vanaf zou bren gen. Sikking, op de stoel gekomen van de wegens desinteresse ontsla gen Tom Quinn, mag niet onte vreden zijn. Weliswaar verloor Nederland zaterdag in Amstel veen dit sleutelduel, maar zowel de cijfers (82-87) als het spel van de Oranje-hemden rechtvaardig den de hoop dat het half-om- halfploegje (helft Nederlands- Amerikanen, de rest echte Ne derlanders) zeker wel een kans heeft. Tenslotte had de formatie pas één keer getraind, hetgeen vooral in het aanvalsspel te mer ken was. Van enig systeem daarin was nog geen sprake. Daar moet de komende maand - Oranje neemt nog deel aan toer- West-Duitsland en SCORES Nederland-Tsjechoslowakije 82-87 (39-41). Hagens 14, Akerboom 14, Plaat 12, Woudstra 11. Pospisil 20, Kos 17, Dousa 16, Brabanec 14. Rusland-All Stars 91-87 (51-40). Tkachenko 19, Mis- jkin 14, Belostennji 13. Giddings 15, Moore 13, Washington 11, Smith 12, Har- ris 10. Nederland-All Stars 86-85 (39-41). Plaat 20, Akerboom 15, Hagens 13, Woudstra 12. Giddings 19, Moore 19, Smith 16. Rusland-Tsjechoslowakije 100-77 (51-48). Belov 20, Tkachenko 19, Fesenko 17. Kos 18, Jandak 14, Pospisil 10, Raska 10. Spanje - hard aan gewerkt wor den. Want aan de inzet van de he ren geselecteerden zal het niet liggen, terwijl ook de individuele klasse van de meesten buiten kijf staat. Die pluspunten zijn er. Al is er ook wel een wat minder posi tieve opmerking te maken. De ploeg namelijk ontbeert hoe dan ook echt lange mensen. Niet eens pratend over de reusachtige Rus Tkachenko (2.20 meter lang en 150 kilo zwaar) of zijn iets minder imposante collega Belostennji (2.14 meterlangen 110 kilo zwaar) komt Nederland in de rebound gewoon te kort. Dat bleek ook tegen de Tsjechen. Weliswaar is de in Amerika bij het hoog aangeschreven staande Old Dominion College spelende Bert Kragtwijk gelouterd terug gekeerd, maar hij is dan ook de enige center waarover Sikking kan beschikken nu Fopma (bles sure) en Pieter van Tuijl (geen tijd) moesten afschrijven. Onder de borden is de ploeg te kwets baar. Sikking zal en wil het dan ook over een andere boeg gooi- „Het spel spelen zoals Israël 1 duidde Jim Woudstra, vaste kracht van Oranje, aan. „Snel heid moet het motto worden. Want daar hebben we wel de mensen voor. Plaat, Hagens, Ridderhof zijn jongens die het tempo erg hoog kunnen houden. Kees Akerboom, Sid Bruinsma en ik spelen dat spel ook graag. Ik zie het met deze ploeg wat dat aangaat best zitten. Het resultaat SPORT SPORT tegen Tsjechoslowakije was hoopgevend. Iedereen wil vech ten voor zijn plaats. De instelling is goed, de rest komt nog wel". Dat laatste moet nog afgewacht worden. Wel heeft dit vierlanden toernooi geleerd dat de motivatie om voor Oranje te spelen onver wacht groot is. Akerboom, Neer- lands beste basketballer, die aan vankelijk bedankt had omdat hij niet onder Quinn wil spelen, schoot vrolijk kijkend met scherp en pakte menige rebound. Mitchell Plaat, de door iedereen erkende coach en captain binnen de lijnen, joeg zijn teamgenoten flink op en jongeren als Renè Re- né Emiel Hagens, Bert Kragtwijk en Paul van Solm breken nu de finitief door. Zij, plus gerouti neerde krachten als Al Fabér, Sid Bruinsma, Jim Woudstra, Toon van Helfteren, Dan Cramer en straks ook Randy Wiel (nog geblesseerd) toonden met name tegen de Tsjechen aan dat met dit Nederlands team rekening ge houden moet worden. De redelijk aantrekkelijke partij werd onder de borden door de toch meer ge routineerde Tsjechen (Kos, Bra banec, Pospisil) gewonnen met 82-87 na een ruststand van 39-41. Het treffen om de derde en vierde plaats besliste Oranje tegen de All Stars met 86-85 in het voor deel. De Amerikanen, nog moe van de krachtsexplosie tegen Rusland van de avond daarvoor (87-91 na een knappe partij) vormden alleen tegen riet eind Rusland "g^ng^mtefaard met de (rechts) duelleert met Brabanec, wacht hij rustig af wat komen a a at. hoofdprijs strijken. Tsjechoslo- wakije „mocht tot vijf minuten voor tijd bijblijven. Toen gaf Gomelski opdrachj om op te schakelen naar een hogere ver snelling. Met sterspeler Misjkin zelfs op de bank was hét in een ommezien gebeurd met de Tsje chen, die zomaar 23 punten moesten inleveren: 70-100. Go melski stapte tevreden in de bus. Hij is zeker van z n zaak. AD VAN KAAM i <f A V M, ;*MÏK Tkachenko. de Russische basketbalkolos: 220 meter lang en 150 kilo zwaar. Terwijl sterspeler Misjkin ATLETIEK - De elfde Westland- marathon is een one-man-show geworden van Jorn Lauenborg. de 36-jarige Deen nam direct na de start de kop en de rest van het veld heeft hem daarna alleen maar op de rug gezien. Lauen borg, finishte na 2 uur, 17 minu ten en 30 seconden. HOCKENHEIM (ANP) - De 23- jarige Oostenrijkse coureur Markus Höttinger is gister middag op het circuit van Hockenheim tijdens de twee de race voor het Europees kampioenschap Formule II- coureurs, om de Jim Clark- trofee, om het leven geko men. Höttinger, die in zijn land werd gezien als opvolger van oud-wereldkampioen in de formule één Niki Lauda, kwam in de vierde ronde met zijn wagen in botsing met de auto van de Brit Derek War wick. Hij raakte daarbij zo zwaar gewond, dat hij twee la- ter overleed. De race werd pas na 27 van de 30 te rijden ronden afgebroken omdat de helicopter, die Höt tinger naar een ziekenhuis moest brengen, op de baan moest landen. De Italiaan Feo Fabi werd met een March 802 BMW tot winnaar uitgeroe pen. De Brit Brian Henton werd tweede met een Tole- mann TG 280 Hart en de Ita liaan Alberto Colombo ein digde met een March 782 BMW als de derde. De Ne derlander Huub Rotheng.lt- ter werd met een Tolemann TG 280 Hart vijfde De Zwitser Clay Regazzoni mag morgen naar huis. De Formule I-coureur raakte een maand geleden bij de Grand Prix van Long Beach met een snelheid van 250 kilometer per uur van de baan. Hij brak daarbij een been en een rug- wervel. Sindsdien werd hij in een ziekenhuis van Long Beach verpleegd. Rijden zal de Zwitserse veteraan nooit meer kunnen. Zijn benen zijn verlamd. Motorsport De Venezolaan Johnny Cecotto heeft gisteren de 200-Mijlsra- ce van Imola gewonnen. Tweede werd de Italiaan Lu- chinelli, derde wereldkam pioen Kenny Roberts. De Belg André Malherbe heeft gisteren in Payerne de Grand Prix motorcross van Zwitserland in de 500 cc klas se gewonnen. Malherbe zege vierde op Honda in beide manches van deze eerste Gro te Prijs. Gerard Rond werd in de eerste manche zesde en in de tweede rondgang vierde. De AmerikaSn Brad Lackey werd tweemaal tweede. We reldkampioen Gramham Noyce kwam er niet aan te pas, evenmin als gerrit Wol- sing. De Belgische wereldkam pioen Harry Everts heeft gis teren de Oostenrijkse Grand Prix in de 125 cc klasse ge wonnen. Everts ging in beide manches winnend over de streep. In de strijd om de we reldtitel heeft hij, na Norg en Launsdorf, al een comforta bele voorsprong op zijn land genoot Velkeneers. Dinand Zijlstra, die in Oostenrijk niet met de besten mee kon, staat vierde. ROUBAIX (GPD) - Fran- cesco Moser was niet te lt -t stuiten. Door niets en niemand. Hij won voor de derde achtereenvolgende keer Parijs-Roubaix op een wijze waarvoor su perlatieven te kort schie ten. Zijn solo van 18 kilometer vormde in elk geval de bekroning van een weergaloze strijd, zoals de laatste jaren zelfs in een koningsklassie- ker als deze historische tocht door de Hel van het Noorden nauwelijks was gevoerd. Een ge vecht op het scherp van het zwaard. Hard, boeiend vanaf de eerste koersuren tot het einde en dramatisch naarmate de afschu welijk slechte kasseiwegen steeds meer van renners en mate riaal eisten. Parijs-Roubaix 1980 was een strijd om nooit te vergeten, ook al viel er voor het Nederlandse contin gent weinig of geen eer te beha len. Pas vele minuten nadat Mo ser zegevierend de wielerbaan was opgestormd, arriveerden twee landgenoten in een groepje verslagenen, die er nog een eind sprint uitpersten met de tiende plaats als inzet. Deze twee Ne derlanders waren Piet van Kat wijk en Hennie Kuiper, de twee best geklasseerden van de 23 Oranje-rijders in het peloton van aanvankelijk 164 man. Zoete- WEDEL (ANP) - Zes jaar heeft het geduurd voor Ludo Dielis terugkeerde aan de top van zijn specialiteit: het bandstoten. De eerste vier van de zeventigerjaren werd de Belg achterelkaarEuropees kampioen in de op een na moeilijkste spelsooit van de biljartspoi t. Daarna werd hij twee maal afgetroefd dooi het broekie uit bint Willebioid, Christ van der Smissen. Vervolgens zag hij driemaal achter elkaar de weg versperd door zijn illustere landgenoot Raymond Ceulemans. In het eerste jaar van het achtste decennium kwam Dielis (35), zes jaren en vele nedei la gen rijper, weer op zijn plaats. Van der Smissen mengde zich dit keer niet in de strijd om de eerste plaatsen. Vrijdag verloor hij in zijn groep zowel van Muller als van Ceulemans, zodat hem nog slechts een tegen de Luxemburger Grethen gewonnen wedstrijd om de vijfde plaats resteerde. Over vijf partijen kwam de Nederlandse kampioen tot een gemiddelde van 6.75 punten. Ver beneden het vermogen van de voormalige Europese kampioen. Hij kon. in tegenstelling tot Muller. Dielis en Ceulemans. geen sei ies piodu- ceren. Zijn hoogste was 31. Van der Smissen blonk wel uit in fraaie stoten over drie of meer banden, maai daaimee kon hij in Wede! geen Europees kampioen bandstoten worden. Dat kon zelfs Ceulemans niet. De uitslagen finale-poule Eindstand finale-poule 1. Dielis 4 punten 50 h.g. 11.81 alg. gemiddelde. 2. Ceulemans 3. Muller 4 Connesson melk reed tijdens de slotfase nog aan de zijde van hel eerder ge noemde duo, alvorens de stryd te staken. Toen Francesco Moser, te midden van histerische en ontelbare toe schouwers langs het ka Beien] id in de velden van Camphin-en- Pevele. zijn sprong in de ruimte maakte, was Jan Raas allang uit de koers verdwenén. Hopeloos ver achterop geraakt had de we reldkampioen de toeclips losge gespt. nadat hij door tegenslag zijn plaats in het eerste gelid had moeten prijsgeven, op een mo ment dat de andere coryfeeën zich gereedmaakten voor de res terende en allcsbeslissende uren in de Hel van het Noorden. Door een stuurfout van de Duitser Gregor Braun was Jan Raas te gen het wegdek gesmakt. Dat ge beurde tussen Ncuvilly en St Py thon (na circa 110 kilometer), toen de eerste strook kasseien reeds tientallen slachtoffers had geëist „Lubberding en Priem verzetten in de achtervolging ontzettend veel werk", aldus Raas. „Naderhand zorgde ik er zelf voor dat ik weer aansluiting kreeg by de groep met vry wel alle andere favorieten. De kop van dit geslonken peloton bereikte ik daarentegen niet, want ook nadat ik mijn achterstand als het ware had goedgemaakt, bleef de con currentie demarreren. Tegen de ze tempoverhogingen was ik niet opgewassen". Dat Raas by de val enkele ribben gekneusd had, deerde hem min der. „Ik ben", grinnikte hy, „in elk geval beter uit de slag geko men dan sommige anderen. Denk maar eens aan Pollenticr. Hij kwam met een gebroken sleu telbeen in het ziekenhuis terecht. En Rogier de Vlaeminck zal zich evenmin happy voelen, nadat hij op het laatst door een val werd uitgeschakeld". De val van Roger de Vlaeminck op amper 20 kilometer voor de finish was een van de vele dramatische hoogtepunten die de ongekend lange nnate van Paitys»Roubaix onvergetelijk maakten. De Vlaeminck had luttele minuten voordat hij in een haakse bocht onderuit ging, door een lekke tu be zijn drie medevluchters Mo ser, Thurau en Ducin 1. moeten laten gaan. Het kamika- tewerk in iif .H htervolfbii aerd derhalve abrubt en definitief af gesloten. Jan Raas over de val van Rugier de Vlaeminck: „Ik kan het begrijpen. Als je aan een achtervolging bezig bent, moetje risico's nemen". Overigens was m dezelfde bocht. 30 seconden eerder, Cuclos-Lassale eveneens onderuit gegaan De Fransman zou wel nog aantikken by Thurau, maar niet meer bij de ontketende Italiaan, die juist in deze fase zyn solo begun. D.it Duclos-Lassalle ook nog een lek ke tube kreeg, waardoor hy op nieuw in de achtervolging op Thurau moest, kon de winnaar van Parys-Nice ook nog niet remmen, want opnieuw maakte hy zyn achterstand op het Duitse fiets idool goed. Niet meer op Mo- sur T<-gt n dn-ns achter onuitput- telyke krachtenarsenaal was zelfs een uitmuntende Duclos- Lassalle niet opgewassen. Commentaar van Moser nadat hy als een vorst gehuldigd was „Ik had het ook op een eindsprint kunnen laten uitdraaien. Dan zou ik eveneens gewonnen hebben. Ik voelde me de hele dag beres terk. Daarom ben ik in m n eentje weggegaan". LEIDEN - Parker Leiden heeft gis teren de bij Haarlem spelende Tony Parker gecontracteerd. De ze balgoochelaar uit Chicago neemt de plaats over van Ervin Giddings die door de Leidse ploeg na één jar dienst aan de kant werd gezet. Ook John Washington, de center, krygt geen nieuw contract aan geboden. Voor hem heeft men nog geen alternatief gevonden. Kersverse coach Han Wallaart, die het volgend seizoen het roer van Hennie Blom overneemt, is weliswaar in Amerika geweest maar zag daar nog geen waardig plaatsvervanger voor Washing ton, die overigens naarstig op zoek is naar een andere Neder landse club. Het bestuur van de Leidse vereniging, dat zyn Ame rikanen terzyde schoof "Omdat zij het op de cruciale momenten lieten afweten", zoekt verder in de States. Jim Woudstra blijft nog wel een jaar bij Leiden. De Nederlandse Amerikaan was oorspronkelijk van plan terug te keren naar zyn tweede vaderland om aldaar een baan aan te nemen als leraar. Woudstra kwam evenwel terug op zyn besluit. "Het contact met die school verliep erg stroef. Na mijn sollicitatie zou ik binnen een week antwoord krijgen. Dat is nu ruim een maand geleden en ik heb nog niets gehoord. Toen bleek dat men mij hier graag wil de houden, heb ik tenslotte voor de club gekozen, mede omdat ik betere woonruimte in Leider dorp kreeg aangeboden. Myn vrouw heeft het hier erg naar haar zin en dus ben ik maar gebleven", aldus Woudstra na afloop van het Vierlanden-toernooi. Tl rug k ij Leiden is, na een jaar in het sc had uw-te am van de Trot ters te hebben vertoefd. Peter Paulides. De guard, die destyds vertrok omdat hy zijns inziens te weinig speeltijd kreeg toebe deeld, hoopt op een nieuwe kans. De toekomst voor Nyssen Trot ters ziet er overigens niet hoopvol uit Er is nog steeds geen beslis sing genomen omtrent de in schrijving voor de eerste divisie en bovendien dreigt na het ver trek van Paulides, een leegloop. Center Eric Jan Berendserv "Van mij hoeft het niet meer". BV Amstelveen heeft ook een sponsor. Voor een niet gering be drag gaat een grote drankfirma volgend seizoen met de club van Theo Kinsbergen in zee. BOB heeft, eén dag voordat de in schrijving van de eredivisie sluit nog niets van zich laten horen. Ook coach Charis Sideris wist gisteren nog niets te melden om trent het voortbestaan van de club uit Oud Beyerland. Haarlem verzekerde zich vorige week van de diensten van Hugo Harrewyn. De ex-international wordt de nieuwe coach. Na een menings verschil stapte Perrier op, ge volgd door Jan Janbroers die geen tijd heeft om alleen aan het roer te staan. Rene Ridderhof. het grote talent speelt volgend sei zoen voor Donar AD VAN KAAM Jeroen Piket prolongeert schaaktitel LEIDEN NIJMEGEN I WAD- DINXVKHN - Jrna n Piket heeft in Nymegen voor de tweede keer beslag gelegd op de Nederlandse jeugdschaaktitcl tot 13 jaar. De 11-jange Leiderdorper startte ui terst overtuigend met een score van 4 uit 4, daarbij de gevaarlijk ste concurrenten opzy zettend. Vanwege zyn royale voorsprong kon hy het zich vervolgens per mitteren om 3,rustige remises te spelen en met een score van 5V« uit 7 de titel te prolongeren. Mar cel Piket i;mg in i i irji tot 16 jaar eveneens uitstekend van start. Na in de vierde ronde gere miseerd te hebben met mede koploper Ivo Volman, gaf de 14- jarigi* zoon van Joop Piket in de vierde ronde de party tegen Fnso Nyboer uit handen. Na deze overbodige verliesparty was een remise in de slotronde nog vol doende voor een goede tweede plaats. Volman werd met 6 uit 7 kampioen. In Waddinxveen was de Haagse Philidor speler Peter Gelpke dicht by de titel tot 20 jaar Remi ses tegen zyn rivalen Cuypers, Douven en Hans Kuyf braken hem tenslotte op. Omdat Cuy pers met het nodige portie geluk Kuyf klopte en bovendien in de slotronde vanuit verloren positie won, eindigde deze Eindhove- naar met 8 uit 9 op de eerste plaats. Gelpke eindigde samen met titelverdediger Rudy Dou ven met 7V» punt op de tweede plaats. Boskoper Hans Kuyf moest door een score van 5'/t punt genoegen nemen met de 5e plaats. De Leidse jeugdkampioen begon sterk, maar toen hy in de 4e ronde Douven met een remise had laten glippen stortte Kuyf o.m met een nederlaag tegen Cuypers volledig in.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21