Bronzen Bettine: te winnen om Van Gennip: „Nog heel veel te leren" Beslissing is drama voor de sport Sandra de Kruiff tevreden Rubberentitelwinst van John Hilton met fluitconcert begroet... „NEDERLAAG VAN ANGST" IN HALVE FINALE Vriesekoop blijft met Pool dubbelen MAANDAG 14 APRIL 1980 WASHINGTON - Het Amerikaanse Olympisch Comité zal de Olympi sche Spelen in Moskou boycotten. Afgevaardigden van sportorganisa ties, sportlieden en het Olym pisch Comité, hebben zaterdag met een overweldigende meer derheid (1604 stemmen voor, 797 tegen) beslist dat zij president Carter steunen in zijn weigering de VS in Moskou te laten deel nemen, vanwege de Russische bezetting yan Afghanistan. Jody Powell, woordvoerder van het Witte Huis, verklaarde onmid dellijk dat andere „leidende na ties van de vrije wereld zich zul len aansluiten bij deze demon stratie dat geen land gerechtigd is op te treden als gastheer voor een olympisch festival, terwijl het volhardt in de bezetting en on derdrukking van een ander land". Het Olympisch Comité besliste geen ploeg te zullen zenden, om dat president Carter had meege deeld dat de nationale veiligheid van de VS in het geding is. Wel iswaar zegt de resolutie ook dat wel atleten naar Moskou zullen gaan indien de president voor 20 mei laat weten dat de nationale veiligheid niet langer wordt be dreigd, doch Powell sloot deze opening onmiddellijk af met de verzekering dat de president hem had gemachtigd te verklaren dat zijn advies de Spelen te boycot ten tegen 20 mei niet zal zijn ver anderd. De stemming in het olympisch cen trum in Colorado Springs, nabij Denver, betekent voor Carter een belangrijke politieke overwin ning. Met de volle macht van het Witte Huis werd in de afgelopen weken niet alleen het Olympisch Comité, maar ook de sportlieden onder druk gezet. Het eigenlijke debat nam maar anderhalf uur in beslag. Nu het Olympisch Comité zich va derlandslievend achter de presi dent heeft opgesteld is het vrijwel zeker, dat de organisatie op fi nanciële bijstand kan rekenen. Daarmee moet zowel het tekort van 3 miljoen dollar op de Win terspelen in Lake Placid als bij stand voor de organisatie van de Zomerspelen van 1984 in Los Angeles worden bekostigd. Bij zijn geldinzamelingen was het Olympisch Comité in het eerste kwartaal van 1980 1,2 miljoen dollar achtergebleven bij zijn ra ming van 4,2 miljoen dollar. Het is nog niet zeker of individuele atleten nu rechtsgedingen aan hangig zullen maken om het recht te bewisten van het Olym pisch Comité individuen het recht op deelneming in Moskou te ontzeggen. Een groep die zich „Commissie van juristen voor vrijheid in de sport" noemt heeft een klacht bij de rechtbank in voorbereiding. Het Olympisch Comité heeft de or ganisatie van zogenaamde „al ternatieve wedstrijden" afgewe zen. Het Witte Huis zal in die rich ting verder geen pogingen doen. Om de atleten die zoveel jaren voor deze Olympische Spelen hebben getraind toch min of meer te eren, zullen wel selectie wedstrijden worden gehouden en zal formeel wel een ploeg wor den samengesteld, ook al zal die dan niet afreizen. Mr. J. D. J. Idenburg, voorzitter van het Nederlands Olympisch Co mité, noemt het besluit van hét Amerikaanse Olympische Comi té een zwarte dag in de historie van de Olympische beweging. „Wij hebben het besluit zien aan komen, maar desondanks blijft het natuurlijk een betreurens waardige kwestie op zich", aldus Idenburg die het overigens wel gunstig vindt dat het besluit van Amerika nu reeds is geno- „Dat het definitieve standpunt van het Amerikaanse comité dit weekeinde al bekend was ver baast mij ten zeerste. Op de bij eenkomst op 22 maart in Brussel met de West-Europese Comité's heb ik nog met Don Miller van het Comité gepraat en hij sprak toen de verwachting uit dat het defini tieve besluit nog wel uitgesteld zou worden tot na 12 april. Dat is dus duidelijk niet gebeurd wat wel inhoudt dat de besluitvor ming omtrent wel of geen boycot nu in een stroomversnelling is geraakt. Op zich een gunstige ontwikkeling. De laatste tijd was het werkelijk volkomen ondui delijk welke comité's er nu voor of tegen die boycot waren". Idenburg verwacht overigens wel dat het besluit van het Ameri kaanse comité de vergadering van het NOC op 7 mei, waar het Nederlandse standpunt inzake een boycot bekend zal worden gemaakt, negatief zal beïnvloe den. „Het besluit van het Ameri kaanse Comité zal natuurlijk meetellen tijdens onze vergade ring op 7 mei, maar zwaarder la ten wij de besluiten van de West- Europese comité's wegen. Op 3 mei vergadert het Westduitse comité, tijdens onze vergadering zal hun standpunt dus bekend zijn. Ik vrees dat West-Duitsland het standpunt van Amerika ech ter erg belangrijk zal vinden bij haar besluitneming. Het gaat nu inderdaad de sombere kant op...". MOSKOU - De autoriteiten in de Sowjet-Unie hebben zich gehaast te reageren op de uitspraak in Colorado Springs. "Niet het Ameri kaanse volk, wil dat de Spe len geboycot worden, dat is de wens van Carter", heette het toen de leden van het Amerikaans Olympisch co mité nog in vergadering wa ren. Het persbureau Tass beschul digt Carter van "misdadige activiteiten" en "verachtelij ke methoden". "Het is een leugen dat de Ver- nigde Staten niet vertegen woordigd willen zijn op de Olympische Spelen van Mos kou", zegt Tass in een com mentaar, "niet het Ameri kaanse volk is er tegen om te gaan en ook niet de Ameri kaanse sportlieden. Het zijn de heer Carter en co." Ook in Amerika zelf stuitte de beslissing op felle kritiek. Vooral van de atleten en de zwemmers, die zouden wor den afgevaardigd om uit te komen op die hoofdsporten van de Spelen, die nu ernstig getroffen zijn. De zwemmers, die in Montreal 1976 nog twaalf van de dertien num mers wonnen spraken van een drama. "Een drama voor de Amerikaanse sport in het algemeen en voor de zwem- sport in het bijzonder", waren de woorden van George Hai nes, chef-trainer van de Ame rikaanse zwemploeg. "Het Olympisch comité was niet in staat zich te verweren tegen de oproep tot een boycot door de president", aldus Anne Supple, vice presidente van de Amerikaanse zwembond. "De atleten worden nu ge straft voor fouten die politici hebben gemaakt". Door het Amerikaanse besluit lijden in Moskou ook boksen, basketbal, paardesport, schieten en gymnastiek grote schade, hippische wedstrij den hebben het meest aan aanzien verloren. Voordat de Amerikanen afzegden had den de Britse, Westduitse en Zwitserse ruiters zich al te ruggetrokken. BERN - "Er valt nog heel erg veel te leren en ik moet nog op veel dingen trainen. Dat heb ik hier wel gemerkt. In Ne derland word je dat zo duide lijk. Daar win je je wedstrijd jes wel, maar in het buiten land word je met je neus op de feiten gedrukt". Dat waren de ervaringen die Stephine van Gennip (11) heeft opgedaan. Samen met Bettine Vriesekoop, Sandra de Kruijff en Jolanda Noord- am maakte zij deel uit van de Nederlandse damesploeg, die onder leiding van Gerard Bakker terugkeerde naar de A-catego'rie. Veel trainen "Je wilt internationaal wat gaan winnen, en als je niet ge zien hebt wat je daarvoor moet doen, dan zal dat nooit lukken. Zelf heb' ik me voor genomen om de komende twee jaar nog meer aandacht aan tafeltennis te gaan besteden. Veel trainen e.x dan eens zien welke vorderingen ik straks bij de volgende EK heb ge maakt. Zit daar geen voor uitgang in, dan kan ik mijn conclusies trekken", vervolg de van Gennip, die nogal on der de indruk kwam van de entourage bij de 12de Europe se titelstrijd. "Ik ben wel twee keer naar de jeugd EK ge weest, maar alles is hier veel beter verzorgd en geregeld en de publieke belangstelling is ook groter". Van Gennip kwam in vier landenwed- strijden uit: twee partijen verloor zij daarin. "Dat ik weinig zou spelen was te verwachten, maar het was best goed verdeeld. Ik kon al leen slecht tegen de omstan digheden hier, die waren ook niet normaal'. In het enkelspel kreeg zij dik klop van de later tot de kwart-finale doorge drongen Duitse specialiste Ursula HirschmüllerIn drie games verzamelde de Scylla- speelster slechts 16 punten. "Maar daar heb ik echt niet wakker van gelegen". "Als ik op deze Europese Kampioen schappen terugkijk, kan ik niet anders zeggen dan dat ik heel tevreden ben", meende Sandra de Kruijff. De 21-ja- rige Leidse, die voor de tweede keer aan de continentale titel strijd deelname, was vooral te spreken over haar aandeel in de promotie van de Neder landse dames. "Ik ben hier naar Bern gekomen met het idee om samen met Bettine de landenwedstrijden goed te spelen. Ik wist dat ik daar in een belangrijke rol in zou hebben, en dat is goed gelukt. Alleen van de Finse Grefberg heb ik verloren, maar de pro motie is een feit geworden. Daar kan ik alleen maar te vreden over zijn". Over haar eigen spel in het in dividuele toernooi was de Scylla-speelster ook best te spreken. In de kwalificatie wedstrijden versloeg zij de Italiaanse Maurriello om vervolgens door de Russische Danilevichute uit het hoofd toernooi te worden gehouden. "Die partij heeft me, ondanks de nederlaag, toch wel vol doening gegeven". Sandra de Kruijff heeft ook duidelijk lering getrokken uit de ervaringen die zij nu weer heeft opgedaan. "Ik hoop dat ik in de toekomst misschien eens bij de laatste zestien kan komen, maar op dit moment zit zoiets er zeker nog niet in. Je ziet hier zoveel verschillen de speltypes. Neem landen als Hongarije, Joegoslavië en Rusland. Het gaat om de klei ne dingen, die zij beter onder controle hebben. Het is echt allemaal millimeterwerk, maar zij beheersen dat. Wij nog niet. Toch ben ik al voor uit gegaan in vergelijking met Duisburg. Ik kan nu veel beter een achterstand weg werken", aldiLS de Leidse. Jolanda Noordam zat er wat stilletjes bij. Na haar debuut in Bern besefte ze dat ze nog "een hoop moet leren". Noordam, van huis uit een verdedigster, heeft in de Francgaise Thxriet haar voorbeeld gevonden. "Spel- technisch dan, want mentaal vind ik haar zwak. Maar Thi- riet heeft mijn stijl. Ik heb ge zien dat ik korter aan tafel moet blijven en beter moet gaan wenden, en zo zijn er nog veel meer dingen. Eigen lijk doe ik zoveel indrukken op, dat ik ze beter op papier had kunnen zetten. Want als ik thuis kom wil ik toch op zo veel mogelijk zaken gaan oe fenen". Troost Noordam (21) verloor in de kwalificatie van het enkelspel nogal teleurstellend van de Engelse Stevenson. Eén troost had de Avanti-speelster ech ter wel: "Ik wist dat ik in de landenwedstrijden niet veel zou spelen. Ten slotte ging ik voor de eerste keer mee. Maar ik ben toch vier wedstrijden aan de bak geweest, en ik ben daarin ongeslagen gebleven". WIM VAN WANROOY BERN - Ruim 4000 toeschouwers in het Zwitserse Almend Stadion, trak teerden de nieuwe Europese tafeltenniskampioen op een fluitconcert. Het overkwam de Engelsman John Hilton die bij volslagen verrassing de titel van de Hongaar Gabor Gergely overnam. De 32-jarige verzekerings agent presteerde het om als ongeplaatste speler, zonder óók maar op een enkele Europese ranglijst voor te komen, in één ruk door te stoten naar het kampioenschap. In de finale versloeg hij de Tsjech Josef Dvoracek in drie games op de manier waarop hij in de aanloop alle favorieten achter zich had gelaten, en die de toeschouwers nauwelijks aansprak. Hilton gebruikte een batje met twee verschillende soorten rubber (anti-top spin op de ene, en aanvallend op de andere kant) en zijn tegenstanders wisten er geen raad mee. Het was verbijsterend om te zien hoe deze Engelsman dank zij de keuze van zijn materiaal naai de macht greep, want spel-technisch mag hij zeker niet tot de Europese topspelers gere kend worden. Slechts door zijn tegenstanders in verlegenheid te bren gen - niemand kon het juiste tegengif vinden en in zijn eigen spel komen - mocht Hilton, die in eigen land een middelmatige speler is, tot winnaar worden uitgeroepen. De derde plaats bij de heren werd gedeeld door de Zweed Stellan Bengtson en Jacques Secretin uit Frankrijk. Valentina Popova zegevierde bij de dames door Gordana Perkucin uit Joegoslavië, met 3-1 te verslaan. De 19-jarige Russische studente uit Bakoe, werd daarmee de opvolgster van Judith Magos uit Hongarije. Samen met Bettine Vriesekoop verscheen de Tsjechische Ilona Uhliko- va op het ere-podium om het brons in ontvangst te nemen. 19-21 voor de Joegoslavische, die daardoor met 2-3 won en samen met de Russische Valentina Po pova om de titel mocht gaan strijden die Popova tenslotte Prestatie Desalniettemin leverde Bettine Vriesekoop in Bern opnieuw een prestatie van formaat af, want ook met de bronzen medaille op zak kan de Hazerswoudse terug kijken op een uitstekend toer nooi. Het deed haar echter pijn dat de medaille evengoed van een nog imposanter metaallaagje voorzien had kunnen worden. Zilver of goud bleef voor de^yier- voudige Nederlandse senior- en tweevoudige Europese jeugd kampioene juist buiten bereik, terwijl één van die plakken voor het grijpen heeft gelegen. Want nadat Vriesekoop op Perkucin een fraaie 2-0 voorsprong had we ten te veroveren, leek niets een finaleplaats meer in de weg te staan. Op onverwachte wijze ver speelde Vriesekoop, door span ning bevangen, die marge echter in de volgende drie games. Per kucin stond stevig in haar schoe nen en griste met achtereenvol gens 11-21 19-21, en wederom 19-21 alsnog de eindstrijd uit haar handen. Angst "Als je die laatste drie games weer langs je laat glijden, noem ik het de Nederlaag van de Angst", concludeerde een ontgoochelde bondscoach Gerard Bakker. "Het was gewoon de angst om te win nen. Ze heeft uitstekend gevoch ten en ik zal zeker geen kritiek op haar uitoefenen. Maar op cruciale momenten heeft ze niet de inven tiviteit gehad om kampioene te worden. Ze is op zekerheid blij ven spelen na die 2-0 voorsprong en niet echt door blijven spelen. Ik heb zitten smeken of ze dat wilde doen, zoals ze dat daarvoor had gedaan. De hele week heeft ze trouwens goed gespeeld maar in de derde game raakte Bettine in een volledige stress-toestand. Bij 2-3, 2-4 ergerde ze zich aan het publiek én aan mij. Daarna maak te ze acht fouten op rij". In die bewuste derde game - toen Perkucin al met 21-13 en 21-165 op een dreigende nederlaag was gewezen - maakte de 18-jarige Hazerswoudse inderdaad plotse ling veel fouten, hetgeen een on nodige 4-11 achterstand op het scorebord bracht. Perkucin kreeg daardoor het benodigde zelfvertrouwen terug en liep on gehinderd naar een 11-21 game- winst. Hoewel Vriesekoop op dat moment nog steeds met 2-1 leid de, knapte er toch iets van bin nen. Het nationale paradepaardje werd onzeker, spreidde steeds minder variatie in haar aanvallen ten toon en liet het initiatief aan de Joegoslavische die daardoor steeds meer in haar element raak te. Ook in de vierde game kwam dat tot uitdrukking. De zeventienjarige studente uit Novy Sad legde veel John Hilton: uitgejloten als kampioen. de Nederlandse een voortduren de achterstand op haar eigen ser ve voor de eerste keer wist weg te werken en van 13-17 op 18-17 kwam. Perkucin schrok niet en benutte het tweede game-point: 19-21. Zenuwen In de beslissende game miste Vrie sekoop voor open doel door na een 4-1 voorsprong opnieuw in de verdediging te kruipen. Inplaats van wat risico te nemen koos zij voor zekerheid, waardoor ze.de voorsprong niet kon uitbouwen. Weliswaar hield ze de kansen in haar eigen hand, maar in de slot fase kon zij haar zenuwen niet in bedwang houden: 18-16, 18-17, 18-18, 19-18, 19-19, 19-20 en 19-21. Gerard Bakker heel treffend: "Ik ben heus wel tevreden dat ze der de is geworden, maar ik ben ook teleurgesteld. Bettine was bijna over de drempel, maar ze heeft haar benen niet opgetild". En Vriesekoop zelf kon zich daar uiteindelijk ook wel mee vereni gen: "Perkucin ging naarmate de partij vorderde steeds beter spe len. In mijn ogen viel daar niets meer aan te doen. Hoewel ik na tuurlijk liever een finaleplaats had gehaald, vind ik dit ook mooi. Tenslotte was ik vrijdag nog blij dat ik achter de tafel kon gaan Opgepept Vriesekoop herstelde gedurende het enkel-toernooi opmerkelijk snel van de pittige griepaanval, die zij op de rustdag kreeg te ver werken. "Ik heb mezelf opgepept en wijsgemaakt dat ik niet ziek meer was. Dat heeft geholpen, want na die partij tegen Strom- vall ben ik er overheen gegroeid." Zaterdagavond, toen ze in de kwartfinale moest aantreden te gen dè Hongaarse Gabriella Sza- bo was er van die handicap al geen sprake meer en de pupil van coach Zoltan Berczik heeft dat geweten ook. De speelster uit Budapest kreeg geen enkele grip op Vriesekoops fameuze top-spin ballen en werd binnen een half uur afgeschminkt: 21-11,21-13en 22-20. Samen met Szabo ver dween ook titelverdedigster Ju dith Mugos (verlies tegen Popo va) toen uit het toernooi en daar- mee waren de favorieten uit de strijd, omdat ook de Engelse Jill Hammersley (tegen Perkucin) al gesneuveld was. Dankzij haar overwinning op Szabo bereikte Bettine Vriesekoop als enige ver tegenwoordigster van West-Eu ropa de laatste vier. Topper Met het behalen van de derde plaats heeft de Nederlandse, hoewel nog steeds als twaalfde op de Eu ropese ranglijst genoteerd, zich langzamerhand als een echter topper aangediend. Ook haar twee tweede plaatsen in de top twaalf un 78 in Praag en 80 in Munchen) geven aanleiding tot die stelling. Dat besef groeit ook steeds meer bij Gerard Bakker, die zijn blik vooruit werpt: "We gaan het over twee jaar weer pro beren in Boepapest. Ik ben een reële man en zal nooit zeggen dat ze kampioene wordt. De ellende ig dat je weer twee jaar moet wachten, maar dan heeft Bettine toch ook weer een kans. Ze moet proberen beter te worden dan de rest. Nu zijn er zo'n zestien dames - die kampioen kunnen worden. Perkucin hoort daar bij, hoewel niemand haar in de finale zag komen. En je ziet dat het toch ge beurt. Bettine heeft qua com pleetheid van haar spel èn qua in stelling de mogelijkheden om er bovenuit te groeien. Trouwens, we krijgen nu eerst de WK. Nee, ik zeg niet dat ze die kan winnen, maar ik weet zeker dat ze. on danks de aanwezigheid van de Chinezen, ook daar een kans zal hebben." WIM VAN WANROOY BERN - Het Nederlands/Poolse dubbel Bettine Vriesekoop/An- drej Grubba zal tot en met de wereldkampioenschappen van 1981 in het Joegoslavische Novi Sad gehandhaafd blijven. In Bern werd de gloednieuwe combinatie pas op het laatste moment een hqlt toegeroepen door de latere Europese kam pioenen Milan Orlovski en llona Uhlikova. Dat gebeurde in de derde ronde in vijf games: 12-21, 19-21, 21-19, 21-11, 19-21. Zoals Bettine Vriesekoop in het enkelspel net naast een finale plaats greep, zo kon zij met haar partner Grubba juist niet door dringen tot de kwartfinale in het gemengd dubbel. Eerder hadden Vriesekoop eo Grubbs nog vrij verrassend het Duitse koppel Jochem Leiss/Monica Knripp met 3-2 verslagen: 21-18, 16-21, 18-21, 21-9, 21-7. Gerard Bakker, die als begeleider van het duo optrad en ook de contacten met de Poolse offi cials verstevigde: "Het is de be doeling dat zij volgend jaar zo veel mogelijk aan alle open kampioenschappen gaan deel nemen. Na de WK in Novi Sad Orlowski en Uhlikova pakten de titel gemengd dubbelspel door het Engelse duo Douglas/Jarvis te verslaan in vijf games. Bij de damesdubbels zegevierden Po pova en Antonin (SU door een zege op de UleUlOOdslers Alexandru en Macean Mihut uit Roemenie en bij de hcrenduh- bels zegevierden de Fransen Se cretin en Birocheau. Zij klopten de titelverdedigers Surbek en Stipancic uit Joegoslavië. BERN - "Ik was bang om te winnen. Toen ik in de vijfde game met 18-16 voorkwam, stond ik werkelijk te tril len bij de gedachte dat ik de finale zou kunnen halen. Laat haar maar punten proberen te maken, dacht ik toen. Zelf probeerde ik op zeker te spelen." Bettine Vriesekoop in actie tegen Perkucin: "een derde plaats vind ik ook Het scheelde bitter weinig of Betti ne Vriesekoop had gisterochtend de finale van de 12de Europese titelstrijd gehaald. In de halve eindstrijd, tegen de Joegoslaci- sche Gordana Perkucin, kreeg zij gchter de rekening gepresen teerd voor gebrek aan lef op het beslissende moment. Het werd

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13