Cossiga slaagt in recordtijd Politie onder vuur genomen Meer bloed bij Madame Tussaud Hongerstaking zigeuners Parijs met Pasen: 'Niet naar boven kijken Dui vendrama IN BLANK JOHANNESBURG Nieuwe regering Italië Voorstel Sadat Autonomie ook voor Jeruzalem ZATERDAG 5 APRIL 1980 PAGINA 9 LONDEN (AP) - Volgens de di rectie van het wassen beel denmuseum van Madame Tussaud in Londen wil het publiek meer bloed zien. Daarom is er gisteren een nieuwe gruwelkamer ge opend die ijzingwekkender en bloediger is dan ooit in het 88-jaar oude museum is ver toond. Voor de eerste keer zullen de moderne Amerikaanse moordenaars te zien zijn; de moordenaar Gary Gilmore uit Utah voor het vuurpeloton, Charles Manson uit Californië met zijn vrouwelijke volge lingen en de ontvoerder van het kind van de vlieger Char les Lindbergh, Bruno Hauptmann vastgesnoerd in de electrische stoel. De Londense misdaad is verte genwoordigd door een typi sche Victoriaanse steegje waarin de slachtoffers 'van Jack the Ripper en andere lustmoordenaars verspreid liggen. Juliet Simpkin van het mu seum zei dat men bewust was van het feit dat de bezoekers de oude gruwelkamer niet beangstigend genoeg meer vonden. Na anderhalf jaar werk is er iets tevoorschijn gekomen dat volgens haar "tegemoet komt aan de wen sen van het publiek, het is erg eng en tamelijk bloederig." De 40 moordenaars, moorden en moordwapens zijn opge steld in de kelder van Mada me Tussaud, een museum dat jaarlijks 2,5 miljoen bezoe kers trekt. Toen mevrouw Tussaud, een Franse kunstenares, in 1802 haar collectie naar Engeland bracht, plaatste zij de af schrikwekkendste voorwer pen. waaronder het blad van de Franse guillotine, in een afzonderlijke kamer. In 1846 gaf het Engelse humo ristische blad Punch de naam van gruwelkamer aan deze ruimte en die naam is sinds dien behouden. In 1965 werd de doodstraf in Engeland afgeschaft en daar door verouderde de gruwel kamer snel. De belangstelling nam af en het publiek klaagde tegen de suppoosten dat men "meer moordenaars in actie wilde zien en meer hoofden zien worden afgehakt". Als men de slecht verlichte trap naar de gruwelkamer afgaat hoort men elke twintig se conden de gevangenisbei lui den die aangeeft dat er weer een gevangene terechtgesteld is. De ruimte waar men dan binnenkomt is donker en somber. Plotseling wordt door een speciaal effect de lucht kil en een 19de-eeuwse Londens straatje komt in zich. Aan de rechterkant klinkt gelach en glasgerinkel uit een kroeg. Een prostituee wenkt links. Dan klinkt er plotseling een schreeuw en ziet men een bloederig lichaam. Een scha duw van de moordenaar vliegt voorbij. Weer heeft Jack the Ripper een slachtof fer gemaakt.' De executie van Gilmore is erg bloederig. Gekleed in een zwart t-shirt, een witte broek en gekleurde schoenen wordt het lichaam achter glas eerst levend en later dood getoond. Manson, de enige moordenaar die nog in leven is, wordt ge toond omringd door drie van zijn vrouwelijke volgelingen. Buiten Amerikaanse en Engel se misdadigers zijn geen an dere nationaliteiten verte genwoordigd. LONDEN (AP) - Een ijzingwek kend groot aantal ran de Lon dense duivenbevolking hopt teenloos rond. Volgens vogeldes- kundigcn is dit het gevolg van be trekkelijk onschadelijk afval als garen of draad, waar een duif met zijn poten in verstrikt kan raken en waarin hij zijn tenen kan verliezen. De situatie is zo ernstig dat deskun digen voor de komende jaren het ondenkbare voorspelleneen Tra - falgar Square zonder duiven. Er is een publieke campagne van start gegaan om meer begrip te kweken voor de door de meeste Londenaars vervloekte dieren. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME (GPD) - In recordtijd heeft de Italiaanse kabinets formateur Francesco Cossiga een nieuwe regering in el kaar gezet. De 39e in 35 jaar tijd. Nog maar twee weken geleden diende Cossiga het ontslag van zijn vorige kabi net in, een week later gaf president Sandro Pertini hem een nieuwe opdracht, en gisteren, naar gewoonte tijdens de middaguitzending van het televisienieuws kon hij de lijst van nieuwe ministers bekend maken. Dat is niet in de eerste plaats zijn eigen verdienste: wat de doorslag gaf was de bereidheid van de so cialisten om deel te nemen aan de regering, ook zonder de commu nisten. Daarmee werden zes jaar Italiaanse politiek van de kaart geveegd: al die tijd weigerde de socialisten mee te doen aan een regering waarin geen communis tische ministers vertegenwoor digd waren. Drie keer werd om die reden het parlement ontbon den en moesten er vervroegde verkiezingen worden gehou den. Nooit kwam daaruit een nieuwe oplossing: de christen-democra ten bleven als altijd de grootste partij, de communisten kwamen als zeer belangrijke tweede en de socialisten hinkten ver achteraan als derde partij van Italië. Toch bleven de christen-demo craten al die tijd streven naar een hervat ting van de centrum-lirtks e coali tie met de socialisten. Ditmaal is het eindelijk gelukt: de socialis ten zijn terug in de regering en het nieuwe kabinet heeft voor het eerst weer een solide meerder heid in het parlement. De verdeling van de ministerszetels weerspiegelt de werkelijke machtsverhoudingen: behalve de premier zijn er niet minder dan 15 christen-democraten, de socialisten bekleden negen mi nistersposten en de republikei nen drie. President Pertini kreeg zijn zin: alle nieuwe ministers mogen vakbekwaam worden geacht, voor zover vakbekwaam heid in Italië noodzakelijk is voor een ministerszetel. Geen van hen is tot nu toe in opspraak geko men, of verwikkeld in' tot nu toe bekende schandalen. Het zijn nog maar bescheiden eisen voor een uiterst bescheiden ka binet. Niemand verwacht dat de problemen van Italië voor de komende jaren hiermee zijn op gelost. Het voornaamste probleem blijft dat van de com munisten, de op een na grootste partij van Italië, die sinds dertig jaar buitenspel is gebleven. Hun afwezigheid kan niet worden op geheven door de deelname van de wispelturige socialisten, die de voornaamste factor van onze kerheid blijven. Als zij te zeer gaan hameren op sociale her vormingen, komen zij In moei lijkheden met hun christen-de mocratische bondgenoten, en als zij dat niet doen, dreigt hun eigen partij in tweeën te splijten. BONN (GPD) - Ongeveer twintig zigeuners zijn gisteren Goede Vrijdag in het museum van het vroegere concentratiekamp Da chau bij Munchen in hongersta king gegaan. Zij protesteren daarmee tegen de „nog steeds voortdurende discriminatie" van zigeuners in de Bondsre publiek. Voorafgaande aan de hongersta king hadden enkele honderden mensen een oecumenische gods dienstoefening in Dachau bijge- woond. Die was georganiseerd om de meer dan 500.000 zigeu ners te herdenken die in Hitiers concentratiekampen zijn ver moord. De regering van de vrijstaat Beie ren onder minister-president Franz Josef Strauss had in eerste instantie geweigerd toestem ming voor de hongerstaking te verlenen. „Dachau is een monu ment, slechts geopend van 9 tot 17 uur, en geen oord om politiek te bedrijven", aldus de redenatie van de verantwoordelijke autori teiten. Slechts het feit dat de evangelische kerk haar kapel op het terrein van het voormalige concentratiekamp beschikbaar stelde om als „overnachtings oord" te dienen, verhinderde de actie van de zigeuners niet. Dat de Sinti, zoals de zigeuners in de Bondsrepubliek zichzelf noemen, worden gediscrimi neerd, staat vast. De SPD- Bondsdagafgevaardigde Klaus Thusing zei vorige week op een persconferentie in Bonn: „Dertig jaar lang hebben politici in Duitsland zich niet om de problemen van de Sinti bekom merd. De wettelijk gelegaliseerde brutaliteit tegenover de zigeu ners is een ongehoord schan daal". Thusing kondigde tegelij kertijd aan dat de SPD-fractie in de Bondsdag zich tijdens haar zit ting op 15 april in Berlijn sterk zal maken voor een „Wiedergutma- chung". In tegenstelling tot de joden, die de barbarij van het Derde Rijk heb ben overleefd, hebben de zigeu ners nooit aanspraak kunnen maken op Wiedergutmachung, op „herstelbetalingen' Het hoogste Duitse rechtscollege, het Bunaesgerichtshof, bepaalde namelijk op 7 januari 1956, dat de deportaties van Duitse zigeuners naar het oosten niet in de eerste plaats het gevolg was van zieke lijke rassenideologie, maar een voudig voortsproot uit veilig heids- en militaire overwegingen. Zigeuners waren, en zijn, immers asociaal, houden zich in leven door roof en diefstal, willen geen vaste verblijfplaats hebben. Daarom, aldus het Bundesge- richtshof, kan van „Wiedergut machung" geen sprake zijn. Het oordeel van het Bundesgerichts- hof heeft er intussen niet voor ge zorgd dat de meeste zigeuners een „Wiedergutmachung" of een soort pensioen hebben gekregen. JOHANNESBURG (GPD) - Guer rillero's van de Zuidafrikaanse verzetsbeweging PAC, Pan Afri can Congress, hebben gisteren het politiebureau Booysens in blank Johannesburg overvallen. De aanvallers openden vanuit een tegenover het politiebureau liggend benzinestation het vuur met Russische AK-47-geweren. Zij gebruikten ook handgrana ten, waarvan er verschillende niet ontploften. De Zuidafrikaanse politie schat dat minstens elf mannen bij de aan val - de grootste die ooit in een blanke woonwijk heeft plaatsge vonden - waren betrokken. Zij verschenen in twee auto's en na men zowel het hoofdgebouw als de daarnaast liggende barakken onder vuur. Er werd grote schade aangericht, maar er vielen geen doden of gewonden. De aanval duurde naar schatting tien minu ten. De aanvallers vluchtten daarna in hun auto's naar de voorstad Soweto. De PAC-guerrillero's lieten pamfletten achter waarin de vrijlating van ANC-leider Walter Sisulu werd geëist. Sisulu werd samen met Nelson Mandela in 1963 tot levenslange gevangenis straf veroordeeld en zit sinds 16 jaar op Robben-eiland. Het ANC (African National Congress) is een rivaliserende beweging, die zich, anders dan het PAC, op het Sowjet-communisme oriënteert. Het PAC kende de laatste jaren veel interne strijd, die zo hoog KARATSJI - In de Pakistaanse plaats Naoedero heeft de politie geschoten c p mensen die de dood herdachten van de vorig jaar op gehangen oud-premier Zoelfikar Ali Bhoetto. Daarbij vielen twee doden en zes gewonden. Twintig personen werden gearresteerd. Het incident deed zich voor toen mensen die het graf van Bhoetto hadden bezocht door de politie werden tegen gehouden en met stenen begonnen te gooien. opliep dat PAC-leider Sibeko vo rig jaar door rebellerende PAC- leden werd vermoord. De actie is de vierde op een politie bureau in een tijdperk van twee jaar. Het ANC stelde zich voor de drie vorige overvallen verant woordelijk. Bij deze drie aanval len werden twee politiemannen gedood. TEL AVIV (AP) - De Egyptische president Anwar Sadat heeft in een gisteren verschenen vraag gesprek met de Israëlische krant Yediot Aharanot gezegd dat hij bereid is de bezette strook van Gaza autonomie op te leggen. "Om een einde te maken aan het lijden onder de Israëlische ver overing". De Egyptische president heeft eer der voorgesteld de autonomie eerst in de strook van Gaza in te voeren en op de westelijke Jor- daanoever, waar het verzet tegen de plannen erg sterk is, voorlopig uit te stellen. Tegenover Yediot Aharanot verklaarde hij echter aan de Israëlische premier Mena- chem Begin te hebben voorge steld, ook in Jeruzalem met de autonomie een begin te maken. "Ik heb Begin (tijdens het topbe- raad in Aswan) voorgesteld dat wij over de autonomie een begin selakkoord bereiken en haar eerst in Gaza en Jeruzalem invoe ren, omdat Egypte in Gaza en Je ruzalem bijzondere mogelijkhe den heeft", zei hij. PARIJS - Sociaal toerisme blijft hartewens maar illusie. Vakan tiegangers komen om uit te rus ten en plezier te maken, niet om zich te verdiepen in de proble men van anderen. Uit Nederland komen elk jaar drie miljoen toe risten naar Frankrijk. Hun so ciaal toerisme beleven ze thuis, zoals bij het lezen van deze krant. Met Pasen in Parijs denken ze alleen aan prettige dingen. Toch is er sinds vorig jaar Pasen in de Lichtstad weer heel wat gebeurd. Al flanerend over de Champs Elyseés is het best goed dit te we ten. Het verklaart wellicht iets over de altijd wat bezorgde blik in de ogen van de Par ij zenaar, die ook nog maar net uit een lange winter te voorschijn is gekomen. Aankomend op het Gare du Nord wordt de niets vermoedende toe rist al meteen geconfronteerd met een probleem dat de afgelo pen maanden de Parijzenaars enorm heeft opgewonden. Be pakt en bezakt als hij is zal hij de vermoeiende metro vermijden en denken vlugger in zijn hotel te zijn met een taxi. Vergeet het maar. Hij sleept zich naar een lang soort kipperen en schuifelt daar met zijn bagage nog een half uur voor de veilige taxi-deur zich achter hem sluit. Bij aankomst in zijn hotel zal blijken dat het tarief sinds vorig jaar Pasen met 10 tot 15 procent omhoog is gegaan. Het waren deze prijsverhogingen die de Parijzenaars furieus heb ben gemaakt, vooral omdat ze toch al niet over hun taxi's tevre den zijn. Het is maar dat een Pa- rijse taxi er nooit is als je hem werkelijk hard nodig hebt: je moet in je zondagse pak naar een receptie en het regent pijpeste- len, of je bent op een of andere manier in tijdnood geraakt en staat ergens hulpeloos midden in de stad, of je hebt honger gekre gen en wilt zo vlug mogelijk naar een restaurant. Rond het lun- chuur zegt de chauffeur - als je eindelijk een taxi gevonden hebt die ook werkelijk stopt - dat hij zelf op weg is om.te gaan eten. Of hij zegt dat het einddoel hem niet aanstaat. In dat.geval is hij overi gens strafbaar. Bij het „goedkope doch gezellige, typische Parijse hotelletje van vorig jaar" aangekomen dient men te bedenken dat ook daar de tarieven met ruim 10 procent omhoog zijn gegaan, afgezien van de vraag of er nog een kamertje - zo gezellig ruikend naar een combinatie van acetyleen en me tro-lucht - met Pasen beschik baar is. Wie niet lang van te voren reserveert moet het zelf maar we ten. Overigens is dezer dagen de nieuwe rode gids van Michelin verschenen, en daar staan ze al lemaal in, met het telefoonnum- mer erbij. Volgens deze gids - de meest po pulaire met een ijzersterke jaar lijkse oplaag van 170.000-zijn de goedkoopste nog bewoonbare hotelletjes bijvoorbeeld in het met Pasen zo geliefde „Quartier Latin" rond de - of even boven de - honderd francs. Rond het Gare du Nord is het iets goedkoper. Het heeft in deze periode geen zin krantecorrespondenten om hulp te vragen, want ook zij staan dan machteloos. Sociaal toerisme of niet, het is altijd goed te weten hoe laat het is in de stad van zijn keus. Kom daar maar eens om in Parijs. Van de 99 stadsklokken zijn er niet twee die dezelfde tijd aangeven. De mees te uurwerken hier geven de tijd aan gevoed door batterijen die het weliswaar anderhalf jaar doen, maar dan langzaam de geest geven. De allermodernsten worden bijgeladen met nacht- stroom. En ze worden allemaal gecontroleerd door een gemeen tedienst die elke week in het har tje van de stad begint en dan langzaam naar buiten toe door werkt. Een speuri gega de klokken te vinden zijn. Op woensdag is dat ergens in dc buurt van de Porte daubervil- liers, donderdag daarentegen op de Avenue de ViUiers. Naast de dienst van de stadsklokken is ei de organisatie van de ontwerper Jean-Claude Decaux, die de wachthuisjes voor de bussen heeft ontworpen en neergezet, en de nieuwe -zeer duidelijke rich- tingsborderi heeft geïnstalleerd, allemaal in ruil voo>' het recht om reclameruimte op zijn installaties te mogen verkopen. De klokken van Decaux doen het wel. Het klokkenprobleem is geen technisch probleem maar de ui ting van een karaktertrek. Als de Parijse ingenieurs echt met elek tronica willen spelen kunnen ze dat best. Dat blijkt uit de nieuwe plannen ter beveiliging van de metro (te benutten voor wie aan het taxi-probleem ten onder is gegaan). Deze beveiliging houdt meteen in het uitdrijven van de notoire wanbetalers. De plannen maken deel uit van een geheim „project 1990", dat in de pers uit lekte. Ze omvatten vijf zoge naamde scenarios, waarvan het luguberste aan George Orwell's „1984" doet denken, een moment dat we overigens over vier jaar al hebben bereikt. Televisiecircuits zullen alle hoeken en gaten op de stations en in de treinen onder controle hebben. Duizend poli tiemannen in burger patrouille ren door de gangen. Wie als over treder is gezien, komt er nooit meer uit. Op enkele metro-stations is men begonnen met het plaatsen van experimentele uitgangen. An ders dan de tot nu toe gebruike lijke en ook al redelijk vernede rende stalen tourniquets die te gen het onderlijf aan bonken als het in de gleuf gestoken kaartje niet in de smaak van het „hersen centrum" gevallen is, komen er een soort poorten zo hoog als een mens. Daar valt niets meer over heen of onderdoor te klimmen. W ie gepakt is zit als een aap in een kooi. Andere scenario's zien er roziger en dan ook minder waarschijnlijk uit. Er is de visie waarbij iedereen boven de grond zich nog slechts op fietsen voortbeweegt, terwijl in de metrogangen orkestjes spelen, fonteinen spuiten op het groen, toneelgroepen optreden, tegen de wanden buurtadverten- ties zijn geplakt en de treinen van telefoon voor de reizigers zijn voorzien. Kortom een metro ge- hafl voor wandelaars en toeris ten. Deze paradijselijke visioenen ne men reëler vormen aan als het over de plannen met de Seine gaat. Over tien jaar zal de veelbe- zongen rivier weer zo helder zijn dat zwemmen er niet langer met zelfmoord gelijk staat. Regionale en plaatselijke autoriteiten wer ken al enige jaren aan plannen de 38 kilometer Seine-oever tussen de Notre Dame en het eens zo landelijke Bougival weer in oude glorie te herstellen. Tot aan de Eerste Wereldoorlog lag hier het recreatiegebied van de kleine Pa- rijzenaar. Het decor is terug te vinden in de verhalen van Guy de Maupassant, in de doeken van impressionisten als Monet en Renoir. Beroemd warén de drij vende restaurants met hun vlon ders om in het koele water te springen, waar dromerig de lange kano's lagen afgemeerd. Onder parasols at je de zo uit de rivier gevangen vis - gegrild en over spoeld met een lichte witte wijn. Al deze operaties kosten de ge meenschap astronomische be dragen. Iedere particulier be grijpt dat meteen als hij gaat in formeren over de aankoop van een minuscuul flatje in Parijs. De grondprijzen zijn er nu werkelijk helemaal van God los. Een vier kante meter bebouwde op pervlak in het 8ste arrondisse ment (dat is tussen het Rond Point des Chumps Elysées en het Pare de Monceau) kost op het ogenblik zo n 11.000 francs, dat is ?kend 8.500 gulden. Temidde ligt nog dez eds het wonderen. Burgemeester Chirac heeft tenslotte zijn eigen plannen voor het vullen van de andere helft van het gat bekend ge maakt. Sinds Chirac - oud-pre mier en gaullistenleider - heeft gezegd dat hij het meest houdt van patates frites en van fanfare, is het begrijpelijk dat de schoon heidsdienaren over deze plannen allerminst tevreden zijn. Toch wordt het de duurste vulling van een gat ooit vertoond, want tallo ze andere plannen, voor miljar den op touw gezet, werden ervoor in de prullemand gegooid. Om nog even bij het thema van de huizen-kritiek te blijven: kort geleden kreeg Parijs bezoek van de beroemdste levende Ameri kaanse architect, de 73-jarige Philip Johnson, die de laatste ge neratie wolkenkrabbers in New York op zijn naam heeft staan. Johnson was gekomen om advies te geven over het gat van de Hal len, maar werd - opzettelijk of bij vergissing - door burgemeeser Chii'ac niet ontvangen. Mr. John son had niet veel goede woorden voor het nieuwe Parijs over. Van het vliegveld „Charles de Gaulle" - de trots van de Franse luchtha ven-architectuur- vond de mees ter datje er eerst wel tien keer om heen moest lopen voor je het juis te gat van de juiste deur gevon den had. Over de massabouw aan de Seine vlak achter de Eifeltoren (Japanse hotels, peperdure air conditioned fiats) mompelde hij slechts: „Als je echt rottig wilt bouwen doe het dan zo ver mo gelijk buiten de stad De Eiffel- toren droeg zijn goedkeuring weg, hoewel die bij uitzondering, niet van vandaag of gisteren is. wat weer wel geldt vooi de „Tom Montparnasse waarvan John son vond datje die het beste kon •id lagen als je in Montpai nasse elf dan

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9