PROTOCOL INHULDIGING BEATRIX Van Gelder zet sluiting fabriek door min milium Munten behoren niet aan vroegere grondeigenaars Per dag 20 klachten over te hoge prijzen CPN gaat zich sterk maken voor linkse meerderheid RUSSISCHE ZEEMAN NA VECHTPARTIJ IN HET ZIEKENHUIS Den Uyl naar Roemenië ZATERDAG 5 APRIL 1980 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix zal zich op 30 april om 11 uur op het balkon van het paleis op de Dam in Amster dam aan het Nederlandse volk presenteren. Ze doet dat samen met haar moeder, die dan prinses Juliana heet. Een uur eerder begint in de Mo- zeszaal van het Koninklijk paleis de abdicatieplechtig heid (het aftreden van konin gin Juliana) waarbij naast Juliana en Beatrix hun echt genoten en het voltallige ka binet aanwezig zijn. Tijdens deze plechtigheid tekent Ko ningin Juliana de acte van abdicatie die daarna door de nieuwe koningin Beatrix en alle ministers wordt mede- ondertekend. Dit blijkt uit een gisteren uitgegeven me dedeling van de Rijksvoor lichtingsdienst. Op het balkon zullen Juliana ep Beatrix een toespraak hou den, waarna van Oranje (Prins Willem Alexander) en zijn beide broers (Johan Friso en Con- stantijn) op het balkon ver schijnen. Daarna ontvangt koningin Beatrix de leden van de bijzondere buiten landse missies die hun ge loofsbrieven komen aanbie den en die 's middags de in huldiging in de Nieuwe Kerk zullen bijwonen. Onder hen bevinden zich de prins van Wales als vertegen woordiger van zijn moeder (Koningin Elisabeth van En geland), prins Albert en prin ses Paola van België, Prins Henri, erfgroothertog van Luxemburg, kroonprins Ha- rald en kroonprinses Sonja van Noorwegen, prinses Christina van Zweden en haar echtgenoot, de heer Tord Magnuson. De Heilige Stoel wordt verte genwoordigend door de pau selijke nuntius in Brussel, Aartsbisschop Igiono. Cana da wordt vertegenwoordigd door zijn gouverneur-gene raal, Edward R. Schreyer en zijn vrouw. Tunesie zendt de zoon van zijn president. Ha- bib Bourguiba jr. en zijn vrouw. Polen stuurt zijn vice- president. De meeste andere landen worden vertegen woordigd door een ambassa deur in bijzondere zending of door hun minister van bui tenlandse zaken. Maximum De verenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer in de Nieuwe kerk ter gele genheid van de inhuldiging en de beëdiging van de nieu we koningin wordt om 14.30 geopend door de voorzitter van de Eerste Kamer. De ver gadering wordt bijgewoond door 3.000 personen, de maximum-capaciteit van de Nieuwe Kerk. De kamerleden, de vertegen woordigers van de Neder landse Antillen, de leden van de Raad van State en de leden van het kabinet zullen vanuit het paleis op de Dam onder een pergola naar de kerk gaan. Aan beide kanten van de pergola staat een erehaag van adelborsten en cadetten. Het erecoi don op het Damplein bestaat uit eenheden van de koninklijke marine, de ko ninklijke luchtmacht, de ko ninklijke landmacht, waar onder een detachement Uni- fil-troepen en de nationale re serve. Terwijl de koninklijke stoet zich van het paleis naar de Nieuwe Kerk begeeft, vuurt de saluutbatterij van de rijdende artillerie om de vijf seconden saluutschoten af. De speciale buitenlandse mis sies, de leden van het corps diplomatique en de leden van het internationale hof van jus titie zullen via de hoofdin gang de kerk binnenkomen. Deze ingang wordt ook ge bruikt door de afgetreden ko ningin en de andere leden van de koninklijke familie. Wanneer de kamerleden bin nenkomen, zal het jeugdkoor van de vrije school uit Den Haag met leden van het con certgebouworkest de Krö- nungsmess van Mozart zin gen. Solisten zijn Elly Ame- ling, Sylvia Schlüter, Hein Meens en Lieuwe Visser. In een uitgeleide De koninklijke stoet zal om on geveer 15.00 uur de kerk bin nenkomen. De koningin wordt bij de ingang van de kerk begroet door een com missie van in- en uitgeleide. Deze bestaat uit de Eerste en Tweede Kamer. Tijdens de wandeling naar het podium zingen alle aanwezigen het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Ze worden daarbij begeleid door de Maastreechter Staar. het Noordhollands koperkwartet en de organist Simon C. Jan- Nadat de nieuwe koningin de eed op de grondwet heeft af gelegd. leggen de leden van de Staten-Generaal één voor één de inhuldigingseed af. Dat gebeurt in volgorde van hun aantal dienstjaren. Na een lid van de Eerste Kamer komen telkens twee Tweede- Kamerleden aan de beurt. Na de inhuldiging door de Sta ten-Generaal zingt de Maas treechter Staar het lied "Do- mine Salvam fac reginam nostram". Bij het verlaten van de kerk wordt gezang 293: "Wat de toekomst brengen moge" gezongen. De plech tigheid wordt om ongeveer 16.45 uur gesloten. Daarna is er in het concertge bouw een ontvangst van de Staten-Generaal Minister Van der Klaauw (buitenland se zaken) biedt de leden van de buitenlandse missies een diner aan in het Ryksmu- In de Nieuwe Kerk zijn twee ex tra balkons gebouwd voor de gasten. Er staan 700 stoelen uit de Ridderzaal en 2.300 uit het RAI-congrescentrum. De versiering wordt verzorgd door de vereniging van bloe misterijen. In de kerk hangen zestig monitors voor degenen die in hun uitzicht worden belemmerd door pilaren. De inhuldiging zal via luidspre kers ook op de Dam te horen zijn. De feestelijkheden be ginnen al om 8 uur 's ochtends met het afvuren van 101 sa luutschoten door hr. ms. De Ruyter. AMSTERDAM (GPD) - De Com munistische Partij van Neder land gaat zich sterk maken voor het tot stand brengen van een progressieve meerderheid in ons land. Volgens de CPN vindt die gedachte in links Nederland in toenemende mate steun. Een resolutie van die inhoud is door het CPN-bestuur ingediend ter voorbereiding op het grote CPN-congres, dat op 6.7 en 8 juni in Amsterdam zal worden ge houden. Het idee van een coalitie van "vre delievende" democratische en progressieve stromingen" is door de grote vredesacties van de laat ste tijd en de "bewegingen voor werk en levenspeil" weer op de voorgrond geplaatst, zo staat in een toelichting. Het streven naar een progressieve meerderheid ondervindt volgens de CPN al veel steun in PPR en PSP. In de PvdA heeft echter de beweging "die wil terugvallen op de oude CDA-PvdA-patronen" de overhand. Een linkse meerderheid in het par lement kan volgens de CPN "een eind maken aan de huidige reac tionaire regering en tevens een herhaling voorkomen van de te leurstellingen die werden opge daan met de combinaties Drees- Romme en Den Uyl-Van Agt VERMISSING - De 28-jarige H. de Vrede uit het Noorhollandse Oud-Karspel- wordt sinds don derdagmiddag vermist op het re- creatiemeer Geestmerajnbacht in de gemeente Langendijk. De man was gaan zeile.n op het dertig tot veertig meter diepe meer. De boot werd leeg aangetroffen door de rijkspolitie. De politie ver moedt dat de man door de harde wind overboord is geslagen en verdronken. ADVERTENTIE Uitspraak Middelburgse rechtbank AMSTERDAM (GPD) - In weerwil van anders luidende adviezen van ondernemingsraden en commentaar van vakorganisaties is Van Gelder vastbesloten tot een slui ting in fasen van de fabriek te Wormer. Dit betekent dat één van de asbest- viltmachines zo spoedig mogelijk wordt gesloten, de twee nog res terende papiermachines per 1 juli 1980 worden stopgezet en de pro- duktie op de andere asbestvilt- machines zal worden voortgezet tot medio 1981, aldus Van Gelder. De Raad van Bestuur kan niet in gaan op de adviezen van de cen trale ondernemingsraad om nogmaals te overwegen via be langrijke investeringen machi nes in produktie te doen houden. Hiervoor ontbreken de financie ringsmiddelen terwijl deze inves teringen bovendien geen uitzicht openen op een renderende pro duktie. De sluiting van genoemde machi nes zal niet zonder gedwongen ontslagen kunnen worden be reikt. Op dit moment zijn daarbij 260 werknemers betrokken welk aantal door natuurlijk verloop beduidend zal afnemen. De deze dagen door de Industriebond FNV genoemde cijfers van de te verwachten ontslagen in andere vestigingen van Van Gelder (er zijn getallen genoemd van 1200 man) blijven geheel voor reke ning van deze industriebond, al dus Van Gelder. De afwikkeling van de geleidelijke sluiting van Wormer zal in over leg met vakbonden en personeel gebeuren. Onderzocht wordt of HELMOND - Bij een brand in een loods r>an een woningtex- tielgroothandel in Helmond is gisteravond volgens de brandweer een schade ont staan van miljoenen guldens De 50 bij 80 meter grote loods brandde volledig uit. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Naar de oor zaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De brand werd omstreeks 19.00 uur ontdekt. Er was op dat moment niemand meer in de loods aanwezig. In het pand lag een grote hoeveelheid de kens en vloerbedekking opge slagen. Boven de brand hing een enorme rookpluim die tot kilometers ver in de omtrek was te zienDe nablussing zal volgens de brandweer mis schien wel dagen kunnen du- MIDDELBURG (GPD) - De ruim achthonderd zilveren munten die vorig jaar tijdens graafwerk zaamheden in Serooskerke op Walcheren zijn gevonden, beho ren volgens de president van de Middelburgse rechtbank toe aón de gemeente Veere. Mr. G. R. A. de la Porte heeft dit uitgesproken in de civiele proce dure die de erven Geldof als voormalige eigenaars van de grond waarin de munten zijn ontdekt hadden aangespannen tegen de gemeente Veere. De zilveren munten uit de 16e en 17e eeuw werden 8 juni vorig jaar gevonden tijdens de sloop van het voormalige hotel De Linde boom in Serooskerke. Het pand was 23 maait van dat jaar door de gemeente Veere aangekocht van de erven Geldof, vij f dochters van de in 1978 overleden Frans Geld of. In de koopakte werd overeen gekomen dat de gemeente aan de erven gratis alle geld zou uitkeren dat in of op het gekochte terrein zou worden gevonden. Munten van honderden jaren gele den kunnen, volgens de presi dent van de rechtbank, echter niet als „geld" worden omschre ven. De banden met het „betaal middel" beschouwt hij daarvoor als te zwak. Volgens A. de la Porte behoeft dit op zichzelf echter geen reden te zijn om de vorde ring van de erven Geldof af te wij zen. Hij acht het denkbaar dat de tekst van de koopovereenkomst de bedoeling van beide partijen niet juist weergeeft en dat het de bedoeling is geweest onder geld ook oude munten te verstaan In zijn uitspraak stelt de recht bankpresident echter vast dat door de erven Geldof, optredend in de persoon van mevr. C. H. Dronkers-Geldof te Vlissingen. onvoldoende is aangetoond dat beide partijen inderdaad een an dere bedoeling hadden met de omschrijving „geld". Een derge lijke bedoeling heeft A. de la Por te zowel bij de gemeente als bij de erven Geldof niet kunnen vast stellen. Uit de notulen van de gemeente raadsvergadering in Veere. waar de koopovereenkomst bespro ken werd. kan volgens de presi dent zelfs „zeker niet afgeleid worden dat de gemeente tot het begrip geld ook een vondst van oude munten rekenen". De zil- verschat van Serooskerke, is momenteel nog steeds opgesla gen bij het Koninklijk Neder lands Munten- en Penningenka binet. »Dan zal ik nu maar eens de defini tieve vondstenlijst gaan opstel len", luidde gisteren de reactie van de heer A. Jacobi van het ka binet, toen hij de uitspraak van de rechtbank vernam. Volgens de heer Jacobi kan vervolgens pas in de loop van deze maand de waar de van de munten bij benadering geschat wo.den: „Uiteindelijk zal tijdens de veiling van de munten pas blijken wat ze waard zijn. Momenteel kan ik slechts gissen en dat wil ik niet". BEROVING - De Apeldoornse be drijfsdirecteur H.D. is, zo deelde de Apeldoornse politie gisteren mee. donderdag beroofd van een cassette met een bedrag van rond 26 000 gulden Op het moment dat de heer D. bij zijn bedrijf wil de wegrijden, werd het portier van zijn auto opengerukt en werd hij uit de wagen gesleurd. De overvaller griste vervolgens de cassette, die naast de bestuurder IJMUIDEN GPD) Een beman ningslid van een Russische erts- tanker die afgemeerd ligt bij Hoogovens in IJmuiden, is don derdag bij een vechtpartij aan boord zodanig gewond geraakt, dat hij moest worden opgenomen op de afdeling bewaking van het Rode-Kruisziekenhuis in Bever- wijk. De man, een 21-jarig personeelslid van de machinekamer van de ertstanker Marshal Rokossovs- kiy, liep bij de vechtpartij een hersenschudding en inwendig buikletsel op. Het schip heeft de haven van IJmuiden inmiddels zonder de gewonde zeeman ver laten. Als de behandelende art sen het niet noodzakelijk vinden de man in het ziekenhuis te hou den, zal hij per vliegtuig worden overgebracht naar zijn woon plaats Rostov Aanvankelijk deden er hardnekki ge geruchten de ronde dat de man wegens zijn sympathieën voor de Verenigde Staten met de letters US op zyn borst zou z(jn ge brandmerkt door zijn tegenstan ders. Districtscommandant over ste K. de Raat van de rijkspolitie te water, die zich met acht man met het onderzoek heeft bezig gehouden, sprak deze geruchten tvgvn DEN HAAG (GPD) - De prijzen stijgen de laatste maanden weer in een tempo dat we de laatste jaren niet meer kenden: onge veer een procent per maand in ons land (van januari op februa ri), gemiddeld in de gehele EG met 1,3 procent (ook van januari op februari). De inflatie neemt dus toe en gepaard daaraan de klachten van de consumenten en hun organisaties over (ver meende) „prijzenpikkerij". nister Van Aarden sche zaken) met name moest antwoorden op vragen van de kant van de PvdA. Hij bleek ech ter niet bereid weer een mel dingsplicht in te voeren voor het verhogen van de levensmidde- lenprijzen (zo'n verplichting heeft in de jaren '70 lang be staan). Men moet er begrip voor hebben dat het prijsbeleid niet nog scherper kan, wil er geen groot aantal bedrijven over de kop gaan waarvan de rentabili teit toch al gering is. jc ucw inUsiiiciii w as niet onder de indruk van het feit dat de infla tie is gaan aantrekken. Dat was al omstreeks de jaarwisseling voorspeld, zei hij en daarom heeft het kabinet zijn beleid (onder meer met bezuinigingen) bijgesteld. Meer dan 6 procent inflatie (zoals voorzien) ver wacht Van Aardenne dit jaar niet. Het prijsbeleid is in feite verstrakt, omdat een deel van de loonkostenstijging niet mag worden doorberekend. ral vakbewegingskant wordt de laatste tijd fel gea geerd tegen „prijzenpikkers". dat zijn winkeliers (groot of klein) die kennelijk de prijzen te veel verhogen. Minister Van Aardenne kreeg onlangs bezoek van een delegatie van de FNV en Konsumenten Kontakt. die hem een lijst met voorbeelden van prijsverhogingen aanboden, waaraan volgens de opstellers „een luchtje" zit. Van Aardenne vond het sprekende cijfers en beloofde de Economische Con trole Dienst op het spoor van de ze winkeliers te zetten. Controledienst kan niet overal achteraan lopen r Minister Van Aarde DEN HAAG (GPDi De Economi sche Controledienst krijgt per jaar duizenden klachten binnen over de prijzen. Het zijn niet al leen de consumenten, maar ook ondernemers en instellingen die dat e chuu i prijs SCHIPHOL (ANP)-Oppositieleider Den Uyl (PvdA) is gistermiddag voor een zesdaags bezoek aan Roemenie van Schiphol naar Boekarest ver trokken. Hij maakt de reis op uitnodiging van de Roemeense regering. Den Uyl zal onder meer gesprekken voeren met de Roemeense president Ceausescu, met dc Roemeense minister van buitenlandse zaken en met de voorzitter van het Roemeense parlement Gespreksthema's zijn de irtternationale problemen inzake de ontspan ning, de oost-west verhouding en de mogelijk bilaterale zaken van Ne derland en Roemenie. Na zijn bezoek aan Boekarest reist Den Uyl. die wordt vergezeld door zijn echtgenote, door naar Wenen. Daar zal hij deelnemen aan een informele vergadering over ontspanning onder leiding van Olaf Palme. Vrijdag 11 april keert Den Uyl op Schiphol terug. eer zij m echte st< rlaagd. verhoogd, of niet v Er bestaan nog steed den over de prijzencontrole bij consumenten. Lang niet ledeieen weet bijvoorbeeld dat de pi ijzen van levensmiddelen en genot middelen vrij zijn. Ongeveer vijf jaar geleden vond de minister van economische zaken dat de grote concurrentie in de bedrijfstak een prijzencontrole bij de krui deniers overbodig maakte. Volgens directeur M. Engels van de Economische Conti ole Dienst zijn de prijzen in de handel van levensmiddelen en genotmidde len de afgelopen vijfjaar inder daad niet sterkei toegenomen dan in de andere bedrijfstakken; zij lopen zelfs een fractie achtei op het gemiddelde. Konsumen ten Kontakt en de FNV-krant meldden echter onlangs dat de levensmiddelen de laatste tijd stukken duurder zijn gewoi den. Het levensmiddelenconcern Uni lever zou vrijwel de gehele pro- dukteni-eeks met 4 tot 5 procent hebben verhoogd en Nuti icia zou prijsstijgingen hebben doorge voerd van 3 tot 15 piocent. Vroom en Dieesmann zou in januuii op grote schaal 10 piocent duuider zgn geworden. Prijsverlagingen zou niet altijd volledig aan de consument ten goede komen (als voorbeeld woidt koffie en marga rine bij discounlci Edah ge noemd). Konsumenten Kontakt wil dat nunistei Van Aaidenne het prijsbeleid drastisch vei- strakt, waarbij ook pi ij»\ei lagin gen niet worden geschuwd. Gloeilampje De FNV heeft de Economische Controle Dienst een lijst van klachten gestuurd. Maar de FNV- krant meldde dat de dienst niets wil doen met al die klachten. „Als u ze ongeordend naar ons toe stuurt, blijven ze gewoon in een hoek liggen heeft een woord- voerdei gezegd. Jirecteui Engels vertelde naar aanleiding van de FN V-klacht dat de zestig controleiende amb tenaren niet op elke klacht kun nen ingaan. Wanneer iemand bij- vooi beeld vertelt dat een gloei lampje in een bepaalde winke! te duur is. dan kan men daai niet op reageren. Deambtenaien zijn dag in dag uit bezig met het conti ole- ren; niet alleen volgens hun eigen systeem, maar ook op verzoeken van klagende consumenten Iet aantal klachten van particulie ren en instellingen is. afgezien van de FNV-lijst, de laatste maanden niet toegenomen, aidiiv nid- prijscontrole. De conti oledienst let alleen op wijzigingen en als een bedrijf iets nieuws op de markt brengt, kan de handel ei ongestraft een willekeurige pujs Meer succes Met de regelmaat var komen de fabukanten van cos metica bijvoorbeeld met nieuwe zalfjes en smeerseltjes om nog iangei jong. mooi en duur te zijn, in piepkleine potjes en voor vele tientallen guldens. Ruim een jaar geleden klaagde de Consumen tenbond erover dat oude familie- spelletjes in een nieuw jasje in de handel verschenen, die aanzien lijk duurder weiden verkocht. „Buitenlandse leveranciers val len uiteraard buiten ons gebied aldus Engels „Als de importeur ten dat hij de hogere kosten zei d1 •'•il.i Volgens Engels hebben de ambte •igen initii dar de •int dukt. alen v •en piu- ment. Logisch natuurlijk zij Rennen alle pi ijs wijzigingen, de wettelijke bepalingen en de ontwikkelingen op de wereld markten Wanneer de pi ijzen .in bepaalde grondstoffen bijvoor beeld dalen, dan gaan de ambte naren er zelf op uit om te kijken of de lageie prijzen ook tot uitdruk king komen in de winkelprij zen mooi streven, dat zeker zijn nut zal hebben Maar nu uit de onder zoeken van Konsumenten Kon takt is gebleken dat de levens middelen zoveel duuider zijn geworden, zou een uitbreiding van de pi ijsmaatiegel geen over bodige luxe zijn. I)at zal moeilijk lukken met zestig controleur vooi het gehele land. die nu al de hele dag in touw zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7