AUTOHANDEL KRITISCHER BIJ INRUIL Honda Civic II: echt anders Vannacht gaat het gebeuren: zomertijd „De Klepperdoos Heb je een zwarte pen of viltstift? DIEREN TREKKEN ZICH ER STRAKS NIETS VAN AAN Van zonnewijzer tot batterij-horloge Moeilijk om te wennen aan die zomertijd WE LEVEN IN HET JAAR "Geheim Wapen ZATERDAG 5 APRIL 1980 EXTRA PAGINA 33 Vannacht (of vanavond, vóór het naar bed gaan) moet iedereen de klok een uur vooruit zetten. Officieel moet dat vannacht om twee uur gebeuren, zodat het dan ineens drie uur is. Als dat is gebeurd blijft de klok de hele zomer een uur voorlopen. Op zondag 28 september wordt dat verloren uur weer ingehaald. Op die dag moeten alle klokken weer een uur worden teruggedraaid. Eigenlijk sla je dus de hele tijd een uur over en dat uur haal je later weer in. Door dat ene uurtje lijkt het alsof de zon 's avonds een uur langer aan de hemel staat dan normaal.Daardoor li jkt het net of de dag langer duurt, maar 's morgens is het juist weer een uur later licht. Dit "gedoe" met de tijd heet: de zomertijd Dit is "De Klepperdoos" Speciaal voor de jonge lezers van deze krant. Samenstelling: Anne- loes Bronsgeest, Henk de Kat, Marijke Kool en Jaco van Roon. Maar ook jij kunt hier schrijven wat je kwijt wilt. Brieven moeten naar: "Redactie van De Klepperdoos", Witte Singel 1, Leiden. En een vel wit papier? Mooi. Misschien vind je het dan leuk om een ontwerp te maken voor "De Klepperdoos". Zo heet deze kinder hoek in de zaterdagse krant. Hier naast (links) zie je dat staan: witte letters in een zwart blok. Maar dat toont een beetje "kaal", vinden wij zelf. Kunnen jullie wat gezelligers maken? Het gaat dus om de naam "De Klepperdoos" (die moet er in elk geval op voorkomen). Watje er verder omheen maakt, moetje zelf maar zien. Het geeft niet hoe grootje ontwerp wordt. Wij kunnen je tekening, als dat moet, kleiner maken. Het aardigste ontwerp dat we toegestuurd krygen, zullen we voor taan op deze krantebladzijde gebruiken. Niet iedereen is even blij met de zomertijd. Er zijn bijvoorbeeld boeren voor wie de hele dag in de war loopt. Als ze nou vroeg in de morgen opstaan is het nog helemaal donker. En de dieren weten natuurlijk niet van een klok of een tijd. Die worden gewoon wakker als de zon opgaat. Aan de andere kant heb je ook weer mensen die heel blij zijn met de zomertijd. Mensen die geld ver dienen aan toeristen bijvoor beeld. Iemand die in de zomer ijs verkoopt is wat blij met dat uur extra daglicht in de avond. Want 's morgens vroeg liggen de mees te mensen te slapen en eten ze nog geen ijs. Er zijn nog wel meer problemen. Niet alle landen hebben een zo mertijd, zoals wij. En sommige landen voeren hem later of eerder in. Dit jaar is dat zo in Engeland. Engeland heeft de klok al veel eer der een uur vooruit gezet. Nou is dat voor ons helemaal een beetje raar, want in Engeland is het ei genlijk altijd eén uur vroeger dan bij ons in Nederland. In Engeland hebben ze namelijk de Green wich tijd en wij hebben de Mid- deneuropese tijd. De Greenwich- tijd is een uur vroeger dan de tijd bij ons. Toen Engeland dus eeh tijdje gele den de zomertijd invoerde, werd het daar een uur later. Dus even laat als bij ons in Nederland. Na vannacht is het echter weer een uur later bij ons, want nou verzet ten wij de klok een uurtje. Al dat gedoe met die tijd is behoor lijk lastig voor mensen die een grote reis willen maken. Die mensen moeten goed uitrekenen hoe laat het ergens anders is. Gelukkig voeren dit jaar heel veel landen om ons heen gelijk met ons de zomertijd in. Vannacht zetten ze de klok ook een uur vooruit in België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en West-Duits- land. Voor West-Duitsland is dat de eerste keer, want dat heeft steeds gewacht tot Oost-Duits- land dat ook deed. Er wonen in Oost-Du itsland veel mensen die familie zijn van mensen uit West- Duitsland en nog veel meer din gen, want Oost- en West-Duits land horen eigenlijk bij elkaar Dit varkentje beseft niets en niemandal van de "zomertijd". Als hij straks zijn eten maar op tijd krijgt. Dat betekent dat de boeren moeilijk kunnen meedoen aan die zomertijd, waardoor jij straks een uurtje "langer" op straat kan spelen OP ZIJN TIJD EEN GEZEGDE Komt tijd komt raad - als het zover is vind je wel een oplos sing. Dat is uit de tijd - dat is ouder wets. Maak je geen zorgen voor de tijd - zit niet te piekeren voor dat het nodig is. Andere tijden andere zeden - elke tijd heeft zijn eigenaar- digheden en gewoonten. De tand des tijds - als iets of iemand is aangetast door ou derdom. Met zijn tijd meegaan - met de gewoonten van de tijd (bij voorbeeld mode) meegaan. Hij heeft de tijd aan zichzelf- hij haast zich nooit. Oh, mijn tijd!-Here mijn tijd! - een beetje ouderwetse uit roepen voor Oh jeetje! Een gevecht tegen de tijd - je best doen om op tijd klaar te zijn. Elke dag vragen heel wat mensen zich af hoe laat het is. Nu heeft bijna iedereen een horlo ge. En anders is er altijd wel een kerkklok of zo in de buurt. Dit is niet altijd zo geweest. De eerste "klok ken" warerj grote zonnewijzers: een ronde schijf met één grote wijzer in het midden. Als de zon scheen kon je aan de schaduw die de wijzer op de ronde schijf maakte, zien hoe laat het was. Een groot nadeel van zo n zon newijzer is, datje nooit helemaal de juiste tijd hebt als de zon niet schijnt zie je natuurlijk helemaal niets Zo'n driehonderd jaar geleden werden de eer ste klokken gemaakt. met behulp van ge wichten en radertjes. Echte oude klokken zie je nog wel eens bij oma's en natuurlijk i In de vorige eeuw (een eeuw is honderd jaar) gingen mensen zich steeds meer interesseren voor techniek. Ook de klokken werden veel nauwkeuriger gemaakt. Toen de elektriciteit werd uitgevonden kon men ook klokken op elektriciteit laten lopen. We dachten toen, dat we de allernauwkeurigste tijd hadden. Maar met de komst van de computer was de elek trische klok ook weer ouderwets geworden. Een computerklok hebben jullie allemaal wel eens gezien op de televisie bij de schaatswedstrijden bijvoorbeeld of er een raket naar de maan gaat. Ook de buitenkant van de klok is derd. Vroeger werd alles met de hand ge maakt en de buitenkant van een klok was bijna een kunstwerk. Allerlei krullers en draaiers moesten als versiering op de klok worden gemaakt. Wanneer je nu een grote sprong maakt naar onze tijd vind je in de winkels zelfs horloges zonder uren alleen maar met wijzers. Het allermodernste is een klok of een horloge zonder wijzers. Dit noem je een "digitale tijd". De klok of het horloge loopt op een batterijtje en geeft de tijd aan met cijfers, zó: 12.15; dan is het kwart over twaalf. Maar de kans is groot, dat als jullie groot zijn, ook^die „moderne" horloges en klokken 1 ouderwets aandoen. i nu heel "modern" wat ze noemen digitaal horloge met cijfers Wat merk jij nou van de zomer tijd? Dat ligt een beetje aan je zelf. Als jij op zondagochtend al tijd om een uur of negen op staat en je doet dat nu weer, mis je een heel uur. Je hebt dus korter ge slapen. Er zijn mensen die denken dat ze nu vannacht de wekker op twee uur moeten zetten om hem, als ze wakker worden, gelijk naar drie uur te verzetten. Dat hoeft na tuurlijk niet. Je kunt best al vóórdat je naar bed gaat de klok een uur verder zetten. Toch is het heel goed mogelijk dat je de eerste tijd niet kunt wen nen aan die zomertijd. Het is in eens een uur later licht in de ochtend, maar vooral een uur langer licht in de avond. Als je nou naar bed gaat is het nog steeds licht, dus eigenlijk wil je dan niet zo graag gaan slapen. Je gaat liever buiten spelen of nog even naar de televisie kijken. Maar helaas: de klok wijst aan dat het tijd is om in de kooi te duiken. Nog iets over tijd: in welk jaar leven wij nu? Precies, 1980. Dat wil zeggen: 1980 jaar na de geboorte van het kind Je- Maar wist je dat men in sommi ge landen een heel andere jaartelling heeft? Voor de mensen die Allah als god zien (moslems, zoals bij voorbeeld in Iran), is het nu het iaar 1400. Op de kop af. In Israël (de joodse jaartelling) is het nu het jaar 5740. Voor de joden wil dat zeggen: 5740 jaar sinds de schepping van de wereld. De joden geloven dat onze wereld 5740 jaar oud is. Zij hebben dat berekend met gegevens uit het Oude Testament. Dan heb je misschien ook wel eens gehoord van Chinees nieuwjaar. Maar dat is ge woon een volksfeest In het enorm grote communistische land China houdt men dezelf dejaartelling aan als bij ons: 1980 dus. jy De jacht op snelheidsovertre ders kan voor de politie heel wat gemakkelijker worden als zij overgaat tot aanschaf fing van de nieuwe appara tuur die Gatsometer BV in O verveen heeft ontwikkeld. Het nieuwe systeem zit uiterst geraffineerd in elkaar. Achter de voorruit van elke auto kan een radar worden opgesteld die is verbonden met een ap paraat dat zeer nauwgezet de snelheid van een inhalend of ingehaald voertuig meet. Als aan alle wettelijke voor schriften in deze is voldaan kan dus op eenvoudige wijze worden vastgesteld of ie mand te hard rijdt of zich netjes aan vastgestelde nor men houdt. Zo hij te hard rijdt kan hem dat op twee manieren onder de neus worden gewreven. In de eerste plaats is het moge lijk het op het radarscherm gevangen beeld enige tijd vast te houden. Een druk op een knop is daarvoor vol doende. De tot stoppen ge dwongen automobilist kan dan ook zelf op het schermpje zien hoe slecht hij zich aan de voorschriften heeft gehou den. Dan kan hij meteen con tant betalen... Anders wordt het als er een ca mera aan het systeem wordt gekoppeld. Dan wordt de overtreder haarscherp gefo tografeerd en krijgt hij later het minder prettige bood schapje thuisbezorgd. Of hij bijgaande acceptgiro maar even wil tekenen. Gatsometer - die met zijn nieu we systeem te zien was op In- tertraffic (een internationale vakbeurs voor verkeerstech niek) in de RAI - meent dat er van dit "geheime wapen" veel preventieve werking kan uit gaan. Het bedrijf denkt dat het in het begin bonnetjes zou regenen maar dat men op den duur er toch wel a^n gewend zou ra ken dat men uit heel gewone wagens kan worden gefoto grafeerd. Oftewel: in elke auto kan zo'n zitten. Dan bedenkt zich wellicht eerst even men het gaspedaal in- Er circuleren nogal wat verha len dat de handel in gebruikte auto's slecht zou gaan. Som mige berichten spreken zelfs van "op punt van instorten" staan. Een bewering die met de mees te nadruk wordt tegenge sproken door directeur H. A. Hoesbergen van Nefkens Au tohuis in Utrecht. Hij geeft grif toe dat er - zoals in zovele andere branches - door de on zekere economische situatie Maar een Honda is bovenal Met die woorden besluit het Ridderkerkse importbedrijf de reclameslogan in de adver tentie. Het haakt daarmee in op het succes van dit Japanse merk dat via de Civic, de Ac cord en de Prelude naar hoge verkoopcijfers is gestegen. Een succes dat volgens velen vooral te danken is aan de ori ginaliteit van de modellen. Het begon zo'n zeven jaar gele den met de Civic. Er is wel wat van waar als Honda zegt dat dit modelletje een zoge naamde "trendsetter" was. Waarmee de mannen achter het merk trots willen zeggen dat het een voorbeeld voor vele anderen is geweest. Honda was het eerste Japanse merk dat zich duidelijk richt te op dat wat we gemakshalve "de Europese smaak" noe men. En men kan weten dat nagenoeg alle Japanse mer ken die ontwikkeling hebben gevolgd. Na die zeven succesvolle jaren vond de fabriek het welletjes. Niet dat succes maar wel het model. Er moest wat anders komen. In het autowereldje spreekt men dan graag over een "tweede generatie". Na dat twee miljoen automobilis ten in meer dan negentig lan den hun voorkeur voor het kleine kittige karretje hadden getoond kwam de fabriek met iets anders: iets groters. En nu is de Civic eigenlijk de Civic niet meer. Ik weet ook wel dat je niet eindeloos kan blijven vasthouden aan een succesnummer. Denk aan Volkswagen. Die heeft zwaar moeten boeten voor het te lang koesteren van de kever. Maar die Civic is meteen in we zen sterk veranderd. De ver grote tweezitter van weleer is pu ineens een volwassen ge zinsauto. Het charmante bui tenbeentje is in feite een doodgewoon wagentje ge worden zoals we er vandaag de dag talloze op de weg zien. Niet lelijk. Dat niet. Maar om nu nog te zeggen: "Maar een Honda is bovenal mooi"... Neen, dat gaat niet meer op. Ook al is die nieuwe versie best een aardig karretje. Al leen anders. Was het tot nu toe ook en soms vooral een ge wild vervoermiddel voor de "eenlingen" in onze samenle ving, door postuur, aankle ding en uitvoering is die Civic nu een autootje voor het ge hele gezin geworden. Wat langer, wat ruimer, wat luxueuzer en met een sterke re motor. Op zichzelf geen onaanzienlijke verbeteringen. Afhankelijk' van het type is het wagentje 17 tot 20 centimeter langer geworden. En dat heeft na tuurlijk merkbare invloed op de ruimte binnenin. Door de grotere portieren gaat het instappen gemakkelijker. Daar de zijruiten wat royaler van afmeting zijn geworden kan men meer en beter zien. En de vijfdeurs Civic die ik een tijdje ter beschikking had had een blauwe binnenbekleding, in kleur geheel afgestemd op de kleur van de wagen. Het dashboard is niet alleen aantrekkelijker, het is ook zo geconstrueerd dat er wat meer beenruimte overblijft voor de naast de bestuurder zittende passagier. Zo kan men nog even doorgaan: groter, ruimer en meer luxe. Maar ook technisch hebben de Honda-constructeurs ste vig aan het karretje zitten timmeren. Met merkbaar re sultaat. Zo heeft men de wiel ophanging achter onafhan kelijk gemaakt. Zodat men nu dus rondom onafhankelijke wielophanging heeft. Natuurlijk verbetert zoiets het rijgedrag niet onaanzienlijk. Maar toch heeft men het le vendige element van het wa gentje niet helemaal kunnen verbloemen. De Civic is groot geworden on danks een ophanging en ve ring die mij zeven jaar geleden lieten schrijven dat men op minder goede wegen "derma te door elkaar werd gehusseld dat de lol er snel af was". Daaraan hebben de Honda- mannen toen snel wat ge daan. Maar het bleef een (te) levendig karretje. Men heeft nu weer een flink stuk van die onrust afgeknabbeld. Wie weet wordt het nog eens he lemaal goed. In elk geval is de Honda op de goede weg. Destijds sprak ik van "pittig, snel, handig en redelijk comfortabel". Dan moet ik nu spreken van pitti ger, sneller, nog net zo handig en nog wat comfortabeler. Natuurlijk kost dat fellere wat brandstof. Ik haalde nu geen betere score dan één op 12,5, tegen één op 13 zeven jaar geleden. Dat het verschil niet groter was zal 'voor een groot deel te danken zijn aan de vyfde versnelling (meer rust en minder benzine). Alles bij elkaar de Civic is an ders geworden. Natuurlijk ook iets duurder. De goed koopste versie is nu op enkele guldens na twaalf mille, de duurste komt op 13.745 gul den. Het wagentje is wat minder apart geworden (vooral qua model) maar daarom niet minder aantrekkelijk. Het is nu een duidelijke gezinswa gen. Maar ik zie nog geen ein de aan zijn succesvolle loop baan. Daarvoor heeft hij te veel pluspunten. wat aarzeling is bij de kopers. Maar zijn bedrijf dat twee jaar geleden langs de snelweg naar Arnhem met de verkoop van gebruikte auto's begon heeft vorig jaar een verkoop stijging van tien procent kunnen halen en hij verwacht dat ook dit jaar te kunnen be reiken. Hij meent dat dé hogere ry kos ten de vraag naar goede twee dehands auto's eerder doet toe- dan afnemen. Vorig jaar zijn er in ons land 1.677.000 gebruikte auto's verhandeld. Van die verkoop bestond 35 procent - dat zijn er bijna 600.000 - uit wagens van ten hoogste drie jaar oud. De waarde van die tweedehands auto's ligt ruim boven de ge middelde occasionprys van f4.250. Maar hij meent wel dat de auto handel kritischer zal moeten worden bij het inruilen van gebruikte wagens. Door ver schillende oorzaken kon men daar vroeger wat nonchalant mee zijn. Er was toch wel wat aan te verdienen. Maar een blik uit het raam werpen is niet voldoende meer. Taxeren met de alleen de koerslijst van de ANWB en Bovag in. de hand zou zichzelf straffen. Om een voorbeeld te geven: de strenge winter van vorig jaar heeft voor veel pekel op de weg gezorgd. Auto's die niet goed onderhouden zyn heb ben daarvan extra zwaar te lijden gehad. Die auto's zijn volgens de heer Hoesbergen nu minder waard dan wagens die wel goed werden onder houden. Werd in het verleden goed on derhoud niet altijd goed ge honoreerd, uit zyn woorden valt op te maken dat daarin een kentering zal komen. De taxaties worden zorgvuldi ger, onderhoud zal derhalve worden beloond om de ver koper of koper van de ge bruikte auto niet op te zade len met het achterstallige on derhoud.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33