Rijbewijs verlengen in Leiden duurder dan in Den Haag SCHIPHOL GOED IN DE GATEN HOUDEN Weidse agenda Afspraken over te renoveren woningen vaak slecht geregeld «/ttgjffR „SJOERD EN GAIL": NODELOOS VERVREEMDEND D'66 Bollenstreek: uitbreiding niet zonder meer aannemen Bromfietser (16) gewond Concert (1) De Lindehoeve In Voorschoten heeft voor de komende dagen weer een vol programma. Vanavond komt de Engelse gitarist/zanger Michael Brown naar het Voorscho- tense jongerencentrum. Hij begeleidt zich niet alleen zelf met gitaar, fluit, mondharp of sirene maar hij betrekt ook zijn publiek bij zijn mu ziek. Aanvang 21.00 uur. Concert (2) In de Lindehoeve treedt maandag de Apeldoornse blues-rockformatie "Fla- vium" op. De tien jaar oude groep bracht in januari de LP "No Kiddin" uit. Maan dagmiddag 14.00 uur ver schijnen zij op het podium. CONCERT (3) Musici kunnen dinsdagavond vrij optreden in de Linde hoeve. Dan is er een zoge naamd "open podium". Ie dereen die een instrument bespeelt mag deze avond op treden. Een installatie staat ter beschikking. Van de deelnemers wordt wel ver wacht dat ze zelf een instru ment meebrengen. Aanvang 21.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB. Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post J 66,40 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement per pdst 254,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. -WSSEEEBSBÊÈ ZATERDAG 5 APRIL 1980 LEIDEN - De paasstemming zal er gisteravond in hel LAK theater al goed in. Aan heleind van de voor stelling van bewegingsstudio "Sjoerd en Gail" werd het publiek verrast op een filmpje van twee bewegende eieren. De eieren ver schenenverdwenen en draaiden schijnbaar eindeloos lang. Dat zo n vertoning een reactie uit lokt bij het publiek zal duidelijk zijn. De zin van dit filmpje bleef echter in het vage, tenzij je er na tuurlijk van uitgaat dal elke res pons van de toeschouwers positief is. Zo zat de voorstelling van be wegingsstudio "Sjoerd en Gail" vol met nodeloos vervreemdende vondsten. Begin en einde van elk van de onderdelen waren zo on- duidelijk, ook omdat er nauwe lijks climaxen opgebouwd wer den, dat het publiek niet wist wanneer te klappen. De voorstelling bestond uit vier aparte onderdelen. De eerste er van, getiteld "Balans was een solo van mimesjieler Sjoerd Schwibettus. Met een klein bal letje voerde hij evenwichtkunstjes uit, die overigens niet allemaal even goed lukten. Daarna volgde "Half-housing" een moderne dans op choreografie van Juinen Hamilton, die ge danst werd door Sybrig Dokter en Gail Dockery. Vooral in de synch rone momenten was "Half-hou- sing" wel boeiend om naar te kij ken. Hetzelfde kan gezegd worden van „Balans 1", een solo-dans vdn Gail. Hierin toonde Gail wel de gelijk over kwaliteiten te be schikken. Uit de dans sprak een grote mate van lichaamsbeheer- sing. Na de meest woeste bewe gingen wist ze schijnbaar moei teloos het evenwicht te hervinden. Sluitstuk van de avond was '"n Lach en 'n lucht van wandelende gezichten". Het eerste gedeelte hiervan was erg leuk om naar te kijken. Sjoerd en Gail haalden binnen een krakend houten frame van vier meter bij dertig centime ter de vreemdste capriolen uit. Zeker voor kleinbehuisden moet het een openbaring zijn geweest om te zien wat op zo n klein op pervlak mogelijk is. Helaas werd ook dit gedeelte door pretentieuze bedoelingen ont kracht. Niet alleen het eerder ge noemde eierfilmpje, maar ook de bij begin en einde voorgedragen gezwollen Engelse tekst gaven het soms humoristische stuk meer gewicht dan het kon dragen. ARJAN KORTEWEG Zaterdag Zondag Salon O, Herengracht 45, video pro gramma 11-18 uur. Museum v. Volkenkunde, Steenstraat 1, optreden Balische danseres 14.15 en 15.30 uur. Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan, paaslunapark 13-24 uur. Duinrell Wassenaar, eierzoekwedstrij- den voor kinderen; 14.00 uur. Maandag Salon O, Herengracht 45, video pro- Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan, paaslunapark 10-24 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, Japanse film cyclus 20 en 22.15 uur. Lindehoeve Voorschoten, optreden Fa Ivium; 14.00 uur. Artsen Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 (Boerhaavedistrict, Binnen stad-noord, Groenoord, Kooi. Meren- wijk) zaterdag J. Stolk. Burggravenlaan 16, tel. 125820; zondag F.B. Kruis, Kla proos 34, tel. 1*26371 maandag A. Rus, Middclstegracht 131, tel. 132500; wijk 2 (Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Pro- fessorenwijk, de Waard) zaterdag H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961; zondag E.K. Fogelberg, De Sitterlaan 18, tel. 132877; maandag W. de Bruijne, De Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; wijk 3 (Mors, Haagwegkwartier, Zuidwest) zaterdag E.H. Nieuwenhuis, Bevrij dingsplein 60; tel. 769818; privé: Reitz- straat 5, tel. 767185. Zondag A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 410420; maandag H. Engel, De Meij van Streefkerkstraat 53, tel. 121334. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Verhage, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg wordt van vrijdag 24 uur tot en met zondag 24 uur waargenomen door R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel 412166; zat. en zondag spreekuur 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Maandag door R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834; spreekuur idem. Leiderdrop - Vrijdag en zaterdag: J. v.d. Leden/J. v.d. Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539; zondag en maandag P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070 (spreekuur van 12.30-13 uur). Oegstgeest - zaterdag en zondag J. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 15605; maandag E. v. Walchren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - zaterdag J.H. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356; zondag W. van 071-762159. Warmond - F. Walenkamp. Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711-10030 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 4 april tot maandag 08 uur door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; en apotheek Be ker, Kempenaerstraat lb, tel. 153274; maandag 08 uur tot vrijdag apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136 en apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Voor spoedgevallen kan men van een taxi gebruik maken, uitsluitend na elf uur 's avonds. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zocterwoude Rijndijk - Gezondheidscentrum, Berkenkade. Leiderdorp, tel. 410131; spreekuur ma. t/m vrij. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond-M. Huysdens, v. Speykstraat 248, Lisse, tel. 02521-13353. Dierenartsen Y. Krol, Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 153266; F. Muurling. Plantsoen 23. tel. 125057; t/m eerste paasdag B. Broer. Boshuizerlaan 26, tel. 764058. BOLLENSTREEK - De leden van D'66 in de bollenstreek vinden dat de gemeenten in de regio tot nog toe onvoldoende hebben in gespeeld op de komende ont wikkelingen bij de luchthaven Schiphol. D'66 meent dat in elk geval moet worden voorkomen dat de uitbreidingsplannen van Nederlands grootste luchthaven binnenkort zonder meer worden aangenomen. Die plannen van Schiphol zijn neergelegd in een zogenaamde structuurnota. Een uitbreiding van de luchthaven, met daarbij het verleggen van enkele start banen vormen daarin de hoofd punten. In een brief, verzonden aan het sa menwerkingsorgaan van de bol lenstreek (SOB), waarin alle ge meenten van deze regio zijn ver tegenwoordigd, stelt D'66 voor de plannen van Schiphol aan de or de te stellen. "Wellicht kunnen we eventuele voorstellen dan weer terugkoppelen naar de ge meenten", aldus Piet Alkemade, voorzitter van de afdeling Lisse en mede-ondertekenaar van de brief. Alkemade verden "Wij hebben de kans om ons ovgr dgze kwestie te buigen. Die moeten wij ons niet laten ontnemen. Het ziet er mo menteel naar uit dat de nota van Schiphol alleen ter kennis wordt gebracht aan de raadsleden. Dat vinden wij ontoereikend". Werkgelegenheid Volgens D'66 bevatten de Schip- hol-plannen zowel voor- als na delen. Als het grote pluspunt ziet deze partij de mogelijkheid via Schiphol meer werkgelegenheid te scheppen in de bollenstreek. "Bij een uitbreiding van Schip hol", zo schetst Alkemade, "zijn meer toeleveringsbedrijven no dig. Het is lang niet altijd nood zakelijk die bedrijven op de luchthaven zelf neer te zetten. Wij zouden kunnen onderzoeken of het mogelijk is ze naar de bollen streek te halen". De Democraat denkt daarbij onder meer aan be paalde vervoerstakken. Als tegenprestatie zou, volgens Al kemade, de bollenstreek wellicht een aantal woningen beschikbaar kunnen stellen voor mensen die op Schiphol werkzaam zijn. De Haarlemmermeer, waar Schiphol onder valt, heeft nog nauwelijks ruimte voor extra woningen. Dat geltd ook voor de bollenstreek. "Maar", zegt Alkpmade, "als de gemeenten samen met Schiphol bij de hogere instanties aandrin gen op een oplossing zijn er mis schien mogelijkheden". Overleg Lisse toont n een groot ïi'leg n D'66 zich over het algem voorstander van r tussen Schiphol en de gemeenten in de bollenstreek. In betere overlegsituatie is, denkt Alke made, veel meer te bereiken 'en kan meer druk worden uitgeoe fend op de verantwoordelijke personen. Als voorbeeld geeft hij de ver keersproblemen tussen Schiphol en de bollenstreek, die zeker met een uitbreiding van de luchtha ven nog groter worden. Ook D'66 dringt aan op een verbetering van de verbindingen. "Je kunt de verantwoordelijkheid daarvoor niet alleen op de nek schuiven van de Haarlemmermeer. Geza menlijk overleg is ook hier nood zakelijk", stelt Alkemade. De zogenaamde sub-regio "bollen streek" van D'66 heeft zelf in de brief geen definitief standpunt neergelegd. De ondertekenaars (naast Alkemade, zijn dat de he ren B. Bodenstaff-Hillegom, J. Hoogkamer-De Zilk en D. Klerkx-Roelofarendsveen) vra gen 'slechts' de kwestie in "over weging te nemen". Zij schrijven: "Het gaat om grote belangen voor de hele bollenstreek en als zoda nig is het de volle aandacht waard".Piet Alkemade voegt daar wat vrij vertaald aan toe: "Als binnen de gemeenten of het SOB aan de plannen van Schip hol geen aandacht wordt besteed, bemoeit er zich straks geen hond meer mee. Dat is nu net niet de bedoeling". Geluidshinder De geluidshinder en luchtveront reiniging zijn eveneens de nade lige kanten van de uitbreiding van Schiphol voor de bollen streek. Nu blijken hierover wei nig klachten te bestaan. Ver wacht wordt dat bij een uitbrei ding de geluidshinder zal toene- Een vevtrouwd 'jeeld in Leiden: huizen die worden gerenoveerd, zoals hier in de Transvaalbuurt. LEIDEN - De afspraken tussen huurder en verhuurder over de renovatie van woningen zijn in de meeste gevallen niet goed geregeld. Een afspraak bestaat veelal uit een simpel strookje, onder aan een infor matiestencil, waarop niets anders staat dan dat de huurder zich akkoord verklaard met de woningver betering en met de nieuwe huurprijs. Met zo'n ak koordverklaring kan de verhuurder (veelal een wo ningbouwvereniging) zijn gang gaan. Maar als er conflicten optreden trekt de huurder meestal aan het kortste eind. Zo'n akkoordverklaring is zo algemeen dat er van alles onder verstaan kan worden. De Welzijnsraad in Leiden heel't nu, ten behoeve van de woningbouwverenigingen, een modelrenovatiecon- tract gemaakt waarin gemaakte afspraken over de woningverbetering kunnen worden vastgelegd. Zo'n contract is dus in de eerste plaats bedoeld voor de huurder maar ook voor de verhuurder want het is in beider belang dat afspraken goed worden vastge legd. Zaken die in een contract kunnen worden gere geld zijn niet alleen de nieuwe huurprijs maar ook Lwesties als herhuisvesting, een energiekostenrege- jing, de terugkeer in de oorspronkelijke woning of niet. de voorschotten op de verhuiskosten subsidie, de huurgewenningsbijdrage en huursubsidie, ver goedingen voor door de huurder zelf aangebrachte voorzieningen, de planvoorbereiding en de begelei ding tijdens de verbeteringswerkzaamheden. De van de Leidse Woningstichting (LWS) en secretaris van de Federatie van Woninbouwverenigingen, Streefland, laat desgevraagd weten dat de LWS geen behoefte heeft aan een renovatiecontract maar dat men er absoluut niet negatief tegenover staat. Vol gens de heer Streefland zou het renovatiecontract op korte termijn kunnen worden ingevoerd. De kwestie moet nog wel besproken worden in de Federatie van Woningbouwverenigingen. DEN HAAG - Waarom moet iemand die in Leiden formu lieren aanvraagt voor de verlenging van zijn rijbewijs daarvoor veel meer betalen dan iemand die hetzelfde doet op de provinciale griffie in Den Haag? Dat is een van de vragen die het Tweede-Kamerlid Joekes (VVD) mondeling wil stellen aan minis ter Tuijnman van vei keer en wa terstaat. Het kamerlid zal de mi nister op 17 april dooi- middel van een interpellatie aan de tand voelen. Hij heeft becijferd dat wanneer ie mand op griffie van de provincie Zuid-Holland in Den Haag for mulieren voor de verlenging van zijn rijbewijs aanvraagt, hij daar f 5,25 voor moet neerleggen, plus f 3,80 voor een uittreksel uit het gemeentelijk persoonsregister. Een aanvrager in de gemeente Leiden is voor hetzelfde doel ruim vijftien gulden kwijt. Joekes vindt de wijze waarop in Nederland rijbewijzen worden verlengd veel te omslachtig. Hij wijst erop dat iemand daarvoor de volgende bezoeken moet af leggen: a) aan het provincie- of gemeentehuis om formulieren en enveloppen te kopen; b) aan het, gemeentehuis om een uittreksel uit het persoonsregister te kopen c) aan een fotograaf om twee pas foto's te laten maken. Inmiddels zijn er verscheidene par ticuliere instanties die bemidde ling verlenen bij het verlengen van rijbewijzen. Het VVD-ka- merlid wil van de minister weten hoeveel van dergelijke instanties er bestaan en welke tarieven zij berekenen „voor het verlenen van een dienst die door de over heid op aanvaardbare wijze rechtstreeks aan de burger be hoort te werden verleend LEIDERDORP - Een 16-jarige bromfietser K.L. uit Alphen aan den Rijn is gisteravond op de kruising Persant Snoepweg Voorhoflaan in Leiderdorp bij een botsing gewond geraakt. De bromfietser vergat bij het over steken van de Persant Snoepweg voorrang te geven aan een auto mobilist, S.O. uit Voorschoten. De Alphenaar moest met een en kelfractuur en hoofdverwondin gen naar het ziekenhuis worden overgebracht. Joekes dringt erop aan het systeem van de verlenging van rijbewij zen zo te vereenvoudigen dat de gemiddelde burger deze hande ling zelf tegen minimale kosten kan verrichten. NOORDWIJK - De Stichting Kulturele Aktiviteiten Noord- wijk presenteert op zaterdag 12 april een programma van het Kindercabaret 'Potvoordrie' in dorpshuis De Kuip. Het is een programma voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar en hun ouders en er zijn 2 voorstellingen om 14.00 en 16.00 uur. Opknapbeurt Warmondse Dorpsstraat bijna klaar keervakken aangebracht. De werkzaamheden aan de Dorps straat hebben in totaal zo'n zes ton gekost. De helft daarvan is opgevangen door een subsidie van het ministerie van economi sche zaken. de Dorpsstraat behoort ook het weghalen van de trottoirs. De aangebrachte sierbestratingom toch een goed onderscheid te krij gen tussen het voetgangers- en het autogedeelte en het gelijkvloerse van de straat geven het geheel het karakter van een wandelstraat. Met deze nieuwe indeling is dus meer rekening gehouden met de WARMOND - De herbestrating en de nieuwe inrichting van de Warmondse Dorpsstraat zal eind april voltooid zijn. De winke liersvereniging zal de straat 10 mei weer officieel openstellen voor het verkeer. De afgelopen maanden is de straat in verschil lendefasen voorzien van een sier bestrating en antieke lantaarn palen. Tot de herinrichting van voetganger dan in de "oude" Dorpsstraat het geval was. Daar voor zijn onder meer ook par- overlast terug te dringen. D'66 vindt echter dat oi k dit punt na der aan de orde moet worden ge steld. Alkeniade: "Als Schiphol gaat uitbreiden en het aanta' vluchten wordt verdubbeld valt toch moeilijk te ontkennen dat de geluidshinder toeneemt". ADRIAAN BRANDENBURG men in deze regio. Van de zijde van Schiphol wordt dit overigens ontkend. Men wil "stillere" vlieg tuigen, waaronder de zogenaam de Airbus, gaan gebruiken om de Een luchtfoto ran de luchthaven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2