Gelukt „Ach wat aardig nu dat u weer komt", zegt de veredelaar door de telefoon, „er is in die jaren weer van alles gebeurd. De misschien wel wat te ruwe schil van de Karmijn, daar hebben we iets op gevonden. En weet u nog dat ik u zei er wel duizend gulden voor over te hebben als het lukte met een perzik en een pruim? Ik kan u zeggen: het is voor el kaar" Huize Sonnehaert aan de rand van het dorp Winssen (een tiental kilometers ten noord oosten van Nijmegen) ligt er nog net zo rustig bij als toen. De fruitschaal in de woonka mer is rijk opgetast. Aan de wand imponeert het in de vo rige eeuw geschilderde voor geslacht: een welgedane re der pralend temidden van de zijnen op het inmiddels ge sloopte landgoed Goe Ree onder Bergen op Zoom. De man gokte op het zeil, dacht dat de stoommachine het nimmer zou redden, raakte hierdoor aan de grond en is, afgaande op dit treurig relaas, nog net op tijd in al zijn glorie geschilderd. De Sonneville: „Wij zijn in de familie alle maal slechte handelsmensen. Vroeger was je dan al hele maal vogelvrij Onder een eerste kop thee met een cocosmacroon blijkt dat de Karmijnappel na zijn zo hoopgevende begin door diepe dalen is gegaan. Met name de onverwacht ernstige nachtvorst in de nacht van 28 op 29 april 1976 werd een slag, die een hele jaargang verniel de. Te meer daar er ook nog een droge zomer op volgde, terwijl de Karmijn, zo zegt de veredelaar uit, juist het best aardt in een gelijkmatig voch tig kustklimaat, met droge nachten. De Sonneville: „Het is zo n gro te appel. Maar dat zegt niets. Ook bij mensen is het niet zo dat de kleinsten automatisch de zwaksten zijn". De Karmijn kwam dat rampjaar te boven, er worden nu weer veel jonge bomen verkocht, „maar ik ben er bepaald niet voor dat iedereen hem maar plant. Hij moet voldoende bekendheid krijgen, maar hij moet niet te gewoon worden want dan daalt de prijs Deftig - Let u er in winkels scherp op of uw Karmijn er verkocht wordt en hoe hij erbij ligt. „Ik kom zelden in de stad. maar je hoort wel eens wat. Laatst kreeg ik in een toch wel vrij deftig hotel een Karmijn ge serveerd. Dat doet je dan goed Omdat je in het veredelen en telen van appels niet gauw een rijk bestaan vindt en hij Sonneville is een geduldig mens. „Ja, wat is blij? Een blije appel heeft een blos. Daarom is zo n Granny Smith natuurlijk geen blije appel. Al dat groen. Nee, een blije appel heeft een effen blos. Maar een groene appel met een rode blos, dat kan ik ook niet blij noemen". „Neem een septe- rappel: prachtige appel, doet op de veiling over de gulden de kilo, smaakt redelijk, maar blij? Nee" Hij pakt een schitterende vrucht, rood met een volle gele blos. Raak! „Dit is blij. Een mooie effen gele blos, dat bedoel ik met blije appels. Is het geen plaatje? Vogels pik ken altijd in blije appels en dat is een goed teken. Want het zijn niet de slechtste vruchten waar de vogels in pikken en de insecten aan knagen". - U bent, dacht ik, nog de enige veredelaar in Nederland. Over dit alles kunt u eigenlijk met niemand verstandig pra ten? Ingenieur De Sonneville knikt. „Ik wil er niet te veel over kla gen maar op het instituut in Wageningen hebben ze het veredelen van appels en pe ren gewoon afgeschaft. Ze zullen er spijt van krij gen" Snel schakelt hij over naar een aanmerkelijk vrolijker tafe reel: „Een paar jaar geleden heb ik gewoon staan lachen onder een boom, zulke mooie peren hingen eraan. Net mar sepein. Ik heb nog op het punt gestaan ze bij Albert Heijn tussen de marsepeinperen te leggen, zo mooi gaaf en kleu rig waren ze. En met een blos: echt wat ik dan een blije peer Eenzijdig Driemaal daags neemt inge nieur De Sonneville onder het werk zelf een appel: om tien uur, twaalfuurendrieuur. En toen de kinderen nog wat jonger waren schilde hij elke avond onder het Journaal een groot bord appels voor het hele gezin. Dit alles dan nog weer aangevuld met af en toe een portie goed op smaak ge brachte appelmoes. „Soms denk ik wel eens: zo'n leven is haast te eenzijdig. Je hebt ook tijden dat het allemaal heel gewoon is en er niets bijzon ders gebeurt. Maar toch blijft steeds die uitdaging. Zwarte bessen met rode bessen krui- bessen. Dat kan. Of: bramen met frambozen". Hebt u zich op dit punt nog een doel gesteld. „Ja, ik denk nog wel vaak eens aan een gi >ede peer. Alle pe- rekruisingen komen nu van de Confer ence-peer. Sterke schil, goec le smaak. Ik vind dat een a ingstig bezit: een peersoorl vaar verder al onze peren op bi cl listen Daai komt bij: voor e< en groot deel moet ik van de peren leven. Daar om: ik wc in er eigenlijk wel graag een goede bij vinden. Goede srr taak', steike schil, vin kleur ook; hoeft hij nog Inet een, 1 :o blij te zijn We lopen na ar buiten voor een korte war ideling tussen de iilingen. Bij de bui- tèndeur s kistje goi toten uii op een udienetten. Inge- WINSEN (Gld) - De bloesem van de Jo nathanappel had eerst nog een dag in een vaas in de ka mer gestaan om zo het stuifmeel wat williger te maken. En toen gebeurde het: ir. Piet de Son neville (62), appel veredelaar te Wins sen in het land van Maas en Waal, bracht met een pin cet een beetje van dit stuifmeel over op de uitverkoren stamper in een Cox Orange-boom naast zijn woning Sonne haert. Het was net Pasen geweest in het jaar des Heren 1949, de lente was mild van toon, in Den Haag kwam het proces tegen Rauter, „de beul van Holland" op gang, de trein Cairo-Haifa liep op een miin. de uiteif- te van scheerzeepbonnen werd iets verruimd en 's lands economie wachtte op het Marshall-plan om uit de naoorlogse problemen te komen. En rond de zo gewaagd bestoven stamper groeide en groeide de Cox-Jonathan-kruising. Na zeven zomers was het zover: op 8 oktober 1956 plukte de ingenieur het eerste resultaat van dit overspelige koppelen van twee appelrassen: een forse, gedeeltelijk rode appel. Hij noemde hem; Karmijn de Sonneville. Het duurde nog weer tot de herfst van 1973 dat het nieuwe ras zo royaal had aangejongd dat er van een heuse oogst sprake was. De appel kwam in de krant ën voor de radio, de schil werd daarbij om schreven als „enigszins ruw' het vruchtvlees was zonder meer stevig, de smaak: fris Kalm In die dagen trof ik de appelver edelaar voor het eerst. Een rustige man, die jaren had gewerkt op het instituut voor veredeling van tuinbouwge- wassen te Wageningen en die het beginnend succes van zijn nieuwe Karmijnappel kalm ontleedde. Op een vraag of zijn Karmijn ronduit mooi was, antwoordde hij bijvoor beeld zeer genuanceerd: „Noue, hij heeft de roep erg kleurig te zijn. Dat vind ik persoonlijk wat sterk. In Wageningen zei iemand: hij is kenmerkend lelijk. Dat is natuurlijk onzin". Het werd een ontspannen ge sprek waarbij er steeds meer appels op het pluche ta felkleed kwamen om het be toog te illustreren of kracht bij te zetten. De ingenieui kreeg de bezoeker geheel op de knieën toen hij van een door zijn vrouw aangereikte peer eerst voorspelde hoe de ze er binnen qua klokhuis uit zou zien, en hem daarna door sneed: het klopte. Hoop „Ja, waarom doe je dit? Het is de hoop iets goeds te vinden. Zaailingen overhouden aan het kruisen van een perzik met een pruim: daar zou ik bijvoorbeeld wel duizend gulden voor over hebben. Een fruitveredelaar vindt mis schien eén goed ras in zijn hele leven. Het duurt allemaal zo lang, het duurt 25 jaar. Ik loop, ook nu de Karmijn er is, nog steeds risico s; er kan van alles misgaan, maar ik lieg als ik het ontken: de Karmijn de Sonneville wordt een groot Nadat we weer een aantal ap pels grondig hadden beke ken, waarbij de Golden Deli cious streng werd afgewezen („de mensen zijn de Golden Delicious moe geworden, ik krijg brieven uit Duitsland dat ze zich ook daar aan de Golden Delicious „satt gëges- sen habenlichtte hij de boeiende wereld van het fruit toe mét het verhaal over een appelveredelende kluizenaar in het land der Belgen: „Hij woonde in een soort kippen hok. Hij maakte er kruisin gen, maar zijn broer, die het allemaal niet zo goed begreep, ruimde het dan weer op. Niemand had contact met hem, als er iemand op bezoek kwam. verborg hij zich" „Ik ben op de motor onver wachts naar hem toegegaan en overviel hem als het ware bij zijn kippenhok. Nu had ik gelukkig iets aardigs voor hem meegenomen: een pruim die geel is, maar die toch rode vruchten geeft. Dat vond hij zo leuk, dat hij mij vertrouw de „Die man, die had precies het geduld dat je voor veredelen nodig hebt. Een natuurmens hij had het geleerd van de broeders van het klooster. Een goed verstand, maar hij verdiende de kost niet Hond „Rijk word je er ook niet van, het kost veel geld. Alles steeds weer nalopen. Appels merken terwijl ze nog aan de boom hangen. Kruisingen maken. Af en toe plukken kinderen je appels eraf. Ik heb ook wel gehad dat een hond de pitten uit de pot krabde. Allemaal tegensla gen. Maar toch ga je door: in l'eite wil je Nederland een nieuw ras geven. Je stelt je een bepaald doel. Vroege pruimen, bijvoorbeeld. Of een late appel. Daar hoop je dan op Dat was ingenieur Piet de Son neville in de late herfst van 1973. Je vergeet hem weer en zijn appel ook, tot dc? laatste maanden de kisten Karmijn appels een voorname plaats gingen innemen in menige groenten- en fruitzaak. De Karmijn zet door; de in de week na Pasen 1949 uitge voerde bestuiving van de Cox Orange dooi ëen Jonathan, lijkt te gaan wortelen in fruitminnend Nederland. appels van de Lunterse Tuin- bouwvereniging die daar in de tuin van notaris Ten Ham hingen. De Lemoenappel, de Notarisappel en de Lunterse Pompelling. Prachtige appels zonder te spuiten, terwijl als je bij goudrenetten niet spuit, ze vol kroet zitten". „Het verdwijnt allemaal. Wat ik bijvoorbeeld nog wel eens zou willen hebben is een Fer- tillity-peer. Maar niemand weet er eentje te staan; ik denk dat ik nog eens een op roep plaats in ons vakblad. Je moet het van gelukjes heb ben. Toen ik een Karmijn boom naar Engeland bracht, ben ik daar nog eens een Pap pie tegengekomen, een ge slaagde kruising tussen appel en peer. Levenslang - Maar als u nu zelf ook nog met een kruising tussen een appel en een peer zou beginnen, gaat daar weer zo'n twintig jaar overheen. „En ik ben al 62. Dat is het hem: het duurt allemaal geweldig lang. De ontwikkeling van zo n Kannijnappel, dat loopt ook een levenlang netje mee. Maai toch, het is belangrijk. Voor de mensheid, vooi de wereld. Als ik een nieuw ras win, gaat het straks over mil joenen goede vruchten - Maar wat is dan het belang voor de mensheid? „Het belang is dat ei weei eens iets anders komt dat nog te betalen is ook. Neem nu die kiwi-vruchten waai ze het nu weer ovei hebben. Neem me niet kwalijk, maar ze zijn hartstikke duur. En als u me eerlijk vraagt: een komkom mer is net zo lekker. Persoon lijk heb ik liever een lekkere kers dan zo'n kiwi". „Maar ze willen steeds weer iets anders. Neem mijn bloedpe- ren. Met de kerstveiling heb ik er een paar kistjes bijge daan. Ik moet zeggen: ze wor den vorstelijk betaald. Ter wijl het maar een vrij matige stoofkwaliteit is. Maar men sen willen steeds iets anders. De sterappel ook, m'n vroege ster, eigenlijk met eens een echte ster, ik sta er van te kij ken wat voor mooie prijs die naar huis brengt". Granny Er komt een groene Granny Smith op tafel. „Geen mooie, dit exemplaar. Maar op zich zelf is het wel een fraaie, ta melijk houdbare appel, maar niks bijzonders. Mijn Mei prinses is zeker zo houdbaar. staan ze nu Grannies te pluk ken en zij liggen zo zes maan den op ons voor. Maar het blijft gewoon een groene ap pel, die Granny Smith „Ik moet er eerlijk bijzeggen: mijn Meipi inscs mocht ook nog wel wat roder. Ik moet nog maai eens kruisen met een mooie gekleurde appel, zodat hij zijn sappige smaak en z n houdbaarheid houdt, maar nog wat meer kleur krijgt Blij We gaan praten over de blijheid van appels, een begi ip waai je in het begin wat aan moet wennen. Maai ïngenieui De daarnaast ook wat grond in reserve wil houden, doet de heer De Sonneville ook in tarwe. Is dat niet behelpen voor een appelveredelaar in Hij antwoordt op zijn bekende kalme toon: „Ach. Ik kweek bijvoorbeeld ook sterappels. Dat staat er weer tegenover. Ik hoop over een jaar of tien een mooie sterappel te heb ben. Daarnaast heb ik mijn Meiprinses, een hele late ap pel, een hoge appel ook. ,Maar vooral met zo n sterappel ben je toch ook wel bezig met het oude ideaal van de appel: lekker en mooi. Vroeger leg den ze die sterappels na de pluk ook eerst een tijdje bui ten in het stro om op kleur te komen - Toch een heel ander gezicht dan zes waterige Golden De licious in een plastic zak je. De Sonneville: „Zeker. In korte tijd is een heel assortiment verdwenen. Op het tuinbouw- \nstituut in Wageningen had ik duizend appel- en dui zend peresoorten. t Was prachtig, maai na mijn vér- trek is het allemaal wegge daan, want het ko.stte zoveel ruimte. Ik vcimoed dat dit niet verstandig is ge weest „Het mooie van oude rassen is vaak dat ze ongevoelig zijn vooi allerlei ziekten zodat je niet hoeft te spuiten. Zo n bellelleui buvooi beeld of de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27