Wij baren geen kinderen meer Pff©ïmï)©feCT)© ©©ÏÏi© V©© Vtf©(U]W©© m §>M$ê tf©<g)©© ©^©innfeM©^ mM ZATERDAG 5 APRIL 1980 PAGINA 25 Vrouwen brengen een nieuw wapen in de strijd: de geboortestaking. Ze weigeren kinderen te baren in een vervuilde wereld. Het wapen richt zich met Pasen tegen de Atoomfabriek in de Westduitse deelstaat Ne- dersaksen. Ze protesteren daar met bloemen in de hand. Een reportage van verslaggever Pieter van de Vliet en fotograaf Michael Kooren. Op de muren, op regelmatige afstanden, waterwerpers. Ze kunnen in alle richtingen draaien. Jongens van de Grenzschutz hebben, om de tijd te doden, de waterwerpers met denne- groen gecamoufleerd. Net echt. Een mitrailleurnest uit een spannend jongensboek. Torens met schijnwerpers ook. 's Nachts baadt de hoor plaats in licht. De televisie, waarmee de poort wordt be waakt, is weggemoffeld. De apparatuur, waarmee ook opnamen kunnen worden gemaakt, is met de elektroni sche afstandsbediening van de slagboom ondergebracht in een onschuldig uitziende werkkeet. Daar worden ook de gegevens van bezoekers genoteerd. Het terrein binnen de muren is zo'n drie voetbalvelden groot. Tweederde ervan is bestemd voor de verdediging van de boortoren. Een landings plaats voor helikopters is er voor bedrijfsongevallen, heet het. En er is parkeerruimte voor pantserwagens, water werpers en arrestantenwa gens. Verboden De vraag om even te mogen kij ken binnen doet onrust ont staan. Argwaan ook. Een met sterren getooide, krijgshaftig ogende heer in gevechtspak verschijnt. Nee. Toegang ver boden. Voorschrift. Maar waarom? Er is toch niets ge heimzinnigs te zien aan een boortoren? Voorschrift, zegt de officier. De actievoerders vergelijken de bunker met een concentra tiekamp. Ze schuwen ook een vergelijking met de slechts luttele kilometers verwijder de Oostduitse muur niet. Ze verkopen ansichtkaarten met daarop beide muren! Die rondom de hoorplaats in Gorleben en die langs de El be. „Muren die ons verbin den. Hereniging 1979", staat Op die kaarten wordt niet ver meld dat de muur 'druben' weliswaar op een eenvoudig tuinhek lijkt, maar tevens is volgestouwd met doodsau- tomaten; het aanraken ervan betekent de dood. En in de DDR mag niet worden gede monstreerd tegen kernener gie. Over de verkoop van die an sichtkaarten en ander actie materiaal moet sinds kort omzetbelasting worden be taald. Dat vinden de actie voerders pesten. Net als het terugvorderen van gesubsi dieerde dieselolie die protes terende boeren gebruikten om met hun tractoren naar Hannover te rijden. Invloed Een andere graaf Von Bern- storff zu Wehningen. een oom van de grootgrondbezitter maar aanzienlijk minder rijk sinds hij Schiermonnikoog aan Nederland en zijn land goed aan de DDR kwijtraak te, zorgt dat we de boortoren van binnen mogen bekij ken. De 78-jarige graaf mag dan be rooid zijn, hij heeft wel in vloed. Als burgemeester van Dannenberg bijvoorbeeld. De graaf beveelt een gesprek met Wilhelm Kulke (39) aan. „Die heeft de Bondsregering in Luchow neergezet om de op positie glad te strijkenaldus de graaf. Kulke lacht „Je moet mij meer als een om budsman zien". Naast het propagandamateriaal voor kernenergie beschikt hij in zijn huiskamerachtige kan toor ook over flink wat mate riaal van de tegenstanders. Terwijl hij ook toeristisch ma teriaal ruim 'voorhanden heeft Kulke. de das nog om maar het colbert reeds uit, zegt welis waar voor kernenergie te zijn. maar vooial ook begrip en oog te hebben voor al wat in deze ook voor hem dierbare omgeving speelt. Zijn ouders wonen in de buurt, al zal hij niet zeggen aan welke kant ij staan. Hij moet objectief blij ven. vindt hij. Al wil hij wel voorzichtig kwijt het een slechte zaak te vinden dat de politie mensen onder dwang fotografeert en niet wil zeg gen wat er met de foto's ge beurt. Maar ze moeten ook weer niet zeggen dat de politie er voor niets is Er wordt o ntzettend veel vernield Nie t zo zeer door demonstranten uit de streek als wel door die van cl ders Er zijn nogal wat com- munisten onder", zc ?gt Kulke. En wat die bome n betreft waar demonstrante toen ze weiden or ngezaagd „Als je de foto's goc d bekijkt. zie je dat de politie a lie moeite doet om te voorki omen dat iemand zich bezee rt. Zie je niet hoe ze die booi met die jongen er in o mdersteu- lulke heeft oog voor beide zij- den, zegt hy. GORLEBEN - Voor elk kind dat niet werd ge boren, is een narcis ge plant op het landgoed van graaf Andreas von Bernstorff zu Wehnin gen. De bloembollen, toegezonden uit alle delen van de Bondsre publiek, zijn een sym bolisch steuntje in de rug van meer dan twee duizend Duitse vrou wen, die weigeren kin deren te baren zolang de regering doorgaat met kernenergie. De graaf is geen tegen stander van kernener gie. Toch heeft hij ge weigerd een brok van zijn ruim bemeten bezit - de Veluwe is daarbij vergeleken een voor tuintje - te verkopen aan de Deutsche Ge- sellschaft fur Wiederau- farbeitung von Kern- brennstoffe (DWK) uit Hannover, de hoofd stad van de deelstaat Nedersaksen. Die zeshonderd hectaren wil hij niet afstaan voor het een „atoompark". De 38-jarige Andreas doet wat alle voorvader lijke graven eerder deden in Gartow aan de Elbe: hij zorgt ervoor dat dit mooie stuk Duitsland mooi blijft. Mooi wil zeggen: bos, water, wild en vogels, nauwelijks verkeersborden en geen ver keerslichten. En zeker geen vuil van de vooruitgang Dat wordt wel even anders als daar „het grootste Europese indus trieproject" van twaalf miljard mark wordt gebouwd. Dat bete kent een opwerkingsfabriek die een enorme hoeveelheid pluto nium produceert, opslag van hoog radioactief afval in de zoutla gen onder Gorleben. Het betekent ook de bouw van zestig meter hoge betonnen bunkers, waarvoor twee miljoen kubieke meter grind moet worden opgeslagen in het natuurbeschermingsgebied Lucie. Waar nu nog vriendelijke kronkelweggetjes zijnkomen dan strak ke rondwegen. Tenslotte moet je die driehonderd vrachtwagens en zesduizend personenauto's, die dagelijks van en naar het bouwterrein rijden, ergens laten. Jacht De graaf, partijvriend van CDU-premier van Nedersaksen, Ernst Albrecht, houdt van de jacht, niet van ringwegen. En die jacht is ook zonder ringwegen nu al verstoord. Al was het alleen maar door de nogal intensief rondrijdende politie. Hoewel de graaf zich niet druk maakt over atoomondernemingen elders en hij zich evenmin geroepen voelt met de actievoerders op de barricaden te gaan. heeft hij voor een uiterst zacht prijsje een niet onaanzienlijk stuk land verpacht aan de burgerinitiatief beweging. Daar. langs de weg van Gartow naar Trebel. is in het, na een zinderende bosbrand ontstane maanlandschap een speelplaats neergezet, geheel geschapen uit wal de natuur ons geeft. Er zijn ook jonge boompjes geplant. En narcissen voor vrouwen die geen kinderen willen krijgen. Dat de narcissen niet zijn opgekomen, heeft niets te maken met kernafval. Het was gewoon te lang koud. Paasprotest Bij die speelplaats komen met Pasen vrouwen uit vele landen,ook uit Nederland om met bloemen in de hand te protesteren. De bedoeling is dan de geboortestaking flink uit te breiden. Die sta king moet tevens ats een protest worden gezien tegen de bewape ningswedloop. de milieuverontreinigingde bio-industrie en de chemische landbouwmethoden die het voedsel vergiftigen. De graaf treft de kinderloze vrouwen aan zijn zijde in zijn strijd tegen overtollige we gen. Want die vrouwen vin den dat de verkeerspolitiek in de Bondsrepubliek zo moet worden omgebogen dat ein delijk aandacht wordt be steed aan de ongeveer zeven tig procent niet gemotori seerde Westduitsers. Skelet Een van de organisatoren van het internationale vrouwen- treffen met Pasen is Lilo Wollny (53). Voor haar huis in het gehucht Vietze hangt een bord met de dood van pierla la. Een akelig lachend skelet met een benig teentje op een doodskist. De begeleidende tekst meldt dat atoomkracht slank maakt. Is het toeval dat de beentjes van pierlala in de vorm van een hakenkiuis zijn gete kend? Lilo snoert eerst de mond van haar eveneens in het actie voeren geharde man Peter (61). „Nou is het de beurt aan de vrouwen", zegt ze. „Vrou wen kunnen meer. Meer dan ze zelf denken en veel meer dan veel mannen denken. Vrouwen hadden al veel eer- der moeten besluiten geen kinderen te krijgen. Adolf Hitler gebruikte kinderen om oorlog te voeren. Kinderen als kanonnenvoer. De oorlogsin dustrie vaart wel bij een hoog kindertal. Geen kinderen krijgen is een vrouwelijk wa pen". Zelf heeft ze vijf kinderen. Die hebben niet kunnen beslissen of ze wel of niet geboren wil den worden. Ze zijn redelijk goed opgevoed. Maar wat is dit voor een wereld? Lilo voelt zich medeverantwoor delijk voor het falen. Een schuldgevoel. „Ik ben geen feministe, hoor. Mannen mogen van mij. Maar moeten snel zorgen dat het weer zin heeft om kinderen te krijgen". Een betere wereld is het doel. Volgens een pamflet van de ac tiegroep geboortestaking heeft West-Duitsland de grootste zuigelingensterfte van Europa. Desondanks overleven veel in het moe derlichaam beschadigde kin deren. Beide is een gevolg van het Wirtschaftswunder, de opgepepte welvaart. Het pamflet meldt dat elke twintigste zuigeling in de Bondsrepubliek mismaakt is. Dat was in 1941 nog 1 op de 125. Die ongewenste toename van deze ongewenste zwan gerschap wordt toegeschre ven aan de radio-actieve en chemische vergiftiging van het milieu. Verder zegt het pamflet dat jaarlijks in West-Duitsland 135.000 kinderen in het ver keer worden gedood of on herstelbaar gewond. Een groeiend aantal Duitse vrouwen wenst deze verlie zen niet meer goed te ma ken. Veel politie De grondslag van de atoomstaat is in haar mooie Nedersaksen al lang gelegd, vindt Lilo Wollny. Nergens in West- Duitsland is er verhoudings gewijs zo veel politie als in de Kreis Luchow-Dannenberg. Een op de vijftig inwoners.^ Terwijl in een doorsnee grote' stad in Duitsland een poli tieman op vierhonderd inwo ners normaal is. En dat is voor Nederlandse begrippen nog veel. Het is daar in Nedersaksen geen gewone politie. Maar met de nieuwste technische snufjes uitgeruste Grenzschutz. Lilo Wollny over de triomf van de techniek: „Vrouwen zijn Wilhelm Kulke: neergezet om oppositie glad te strijken. de speelplaats op het land goed van de graaf weg te krij gen. omdat ze in strijd met het landschap zou zijn. Maar in werkelijkheid ergerden ze zich aan het bord met de zui geling die aan een kerncen trale zuigt". De met grachten, wallen en mu ren omgeven boortorens doen het ook niet zo geweldig in het landschap. Maar ze staan desondanks in de war me belangstelling van veilig heidstroepen. Een losjes aan de broekriem bungelend grijpklaar pistool. Laarzen die te groot lijken Een stoere donkere zonnebril. Aarzelen de baardgroei. Een kind in een camouflagepak. Een sol daat van de Grenzschutz. „Kan je je voorstellen dat ook deze kinderen bang zijn als ze tegenover demonstranten staan", zegt Lilo. Do boorto ren is maar gedeeltelijk zicht baar. Ze is omringd door een dikke, hoge, betonnen muur. Er zitten gaten in. Daarachter, op verhogingen, turen solda ten met verrekijkers over de vlakte van omgehakte bo men. Er is veel bos gesneu veld voor die ene boortoren. Actievoersler Lilo Wollny. De hoorplaats. Achter prikkeldraad en beton minder in de greep van de techniek dan mannen Wij gebruiken nog ons eigen ver stand en doen nog veel ge voelsmatig. We zijn vrijer dan mannen die zich in de tech nologie. hun baan. hun carriè re hebben verstrengéld. Wij vrouwen zijn ons misschien daarom nog meer bewust van het atoomgedoe hier". Telefoon Ze neemt de telefoon aan. Een naburige gehandicapte meldt zich op het afgesproken uur. Het betekent dat het goed met hem gaat. Lilo Wollny zegt: „Het is eigen lijk beter de telefoon zo wei nig mogelijk te gebrui ken". Een sticker op de telefoon leert waarom. „Let op, we zijn niet alleen", staat er op. Der Feind hort mit, de vijand luistert mee. „We hebben eens voor de gein telefonisch afgesproken zo genaamd een actie tegen de proefboringen in de zoutla gen, waar dat radioactieve spul moet worden opgesla gen, te houden. Mooi dat het op het afgesproken tijdstip barstte van de politie". Die politie maakt volgens haar bij demonstraties ook ge bruik van richtmicrofoons: op zo'n driehonderd meter kan de politie haarfijn horen wat er wordt gezegd. De tech niek maakt het verzet er niet gemakkelijker op. „Het is hier een kleine oorlog", zegt Li lo. Hitier „Het is net als onder Hitler Je voelt je niet zeker. Je voelt je bedreigd zonder datje precies weet waardoor en op welk moment. Al die politie maakt angstig. Er zijn mensen die zeggen: er gebeurt je juist niks met al die politie. Maar die reageren net als toen on der Hitler. Die denken: als ik me nou maar koest houd... Maar ik zeg: je kunt alleen maar vrij zijn als je je weert Verzet maakt vrij. Lilo Wollny: „Ik ben pas laat bij het actievoeren betrokken. Ook ik hoorde tot die mensen die zeiden: ach, het zal zo'n vaart niet lopen. Maar toen ze zo maar bomen met mensen erin gingen omzagen, ben ik echt bewust geworden. Van onze bomen moeten ze afblij ven. Maar zeker van onze bo men met onze mensen er in. Zo denken er meer over.' „Zeventig procent van de men sen hier il de kernenergie niet. Dat blijkt uit een hand tekeningenactie. Voorname- lijke oudere mensen. Eigen lijk vrij behoudende mensen, van oudsher. De regering in Bonn geeft nu ook toe dat het verzet massaal is". Ze laat foto's zien. Jonge men sen die bomen omklemmen terwijl een soort Mobiele Eenheid massaal slaat, rukt en fotografeert. Lilo: „Ik heb gehuild. Toen ik die jonge mensen in die bomen zag met al dat geweld er omheen, heb ik aan Jezus Christus ge dacht. de kruisiging. Die kin deren die in de bomen heb ben gezeten moeten binnen kort terecht staan wegens uitlokken van geweld. Dat is de zaak omdraaien." Bang „Net zo waanzinnig als de po ging van de autoriteiten om

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25