Vorderen leegstaande woningen k -• ZATERDAG 5 APRIL 1980 „Geen woning, geen kroning". Door heel Amsterdam zijn deze vaal oranjekleurige affiches opgeplakt. Ook zijn op vele muren tientallen spuitbussen leeg- gespoten om de slagzin te schrijven. Het heeft er veel van weg dat krakers verantwoordelijk zijn voor dit dreigement. Is deze leus een aanwijzing dat er moeilijkheden zijn te verwachten tijdens de inhuldiging van Koningin Beatrix op 30 april? De met beveiliging belaste overheidsfunctionarissen houden overal rekening mee. Niets mag aan het toeval worden overgela ten. Nu al spreekt men over een „gepantserde kroning". De veiligheidsmaatregelen zijn gigantisch. Er wordt gezegd dat op Koninginnedag een kleine tiendui zend bewakingsmensen in de omgeving van de Dam aanwezig zijn. Deze agenten worden voorna- melijk gerecruteerd uit de gemeentelijke en rijks politiekorpsen in de provincie. Het ligt voor de hand dat de po litie de inhuldigingsplechtig heden goed wil afschermen. Het „sprookje van Beatrix'' trekt de aandacht van de hele wereld. Ongeveer zeshonderd journalisten uit binnen- en buitenland komen naar Am sterdam om het gebeuren te verslaan. Wie kans ziet om de orde te verstoren, weet zich verzekerd van een enorme in ternationale publiciteit. Het is natuurlijk niet eerlijk om met de vinger alleen naar de krakers te wijzen als groep die voor moeilijkheden kan zor gen. Het zijn zowel linkse als rechtse groeperingen, ook buitenlandse, die geacht worden in staat te zijn snode plannen te smeden. De orga nisatoren van het kronings feest zullen vermoedelijk daarom alleen onderscheid maken tussen „demonstra ties met een bijzonder agres sief karakter" en „min of meer goed geplande moord aanslagen" Van officiële zijde komt men niets aan de weet over de om vang van de voorzorgsmaat regelen. „Over veiligheids maatregelen kunnen we niet spreken, anders zijn het geen veiligheidsmaatregelen meer", luidt steevast het ant woord. Toch zou men zich kunnen voorstellen dat de politie wil laten zien hoe sterk ze is. Om potentiële ordever stoorders bij voorbaat de moed in de schoenen te laten zinken. „Nee meneer, leuk bedacht, maar zo werkt het niet." Geruchten Er doen veel verhalen en ge ruchten de ronden. Edoch, bij navraag constant nul op het request. Zo willen de autori teiten bevestigen noch ont kennen dat de regering de hulp heeft ingeroepen van Is raëlische specialisten. Deze veiligheidsmensen dwongen respect af bij het bezoek van de Egyptische president Sa- dat aan Jeruzalem. De maat regelen ter bescherming van het leven van de Egyptische leider moeten onvoorstelbaar zijn geweest. De wereldvrede stond immers op het spel. De Nederlandse experts gaan evenmin over één nacht ijs. Sedert half maart staan rond het Paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk een stuk of twintig marechaussee's op wacht, dag- en nacht. In die nog geen honderd meter van elkaar gelegen gebouwen is, een onbekend aantal evën- eens paraat. Zij moeten voor komen dat de gebouwen worden beklad („Trix is oók nix") of onbevoegden er bin nentreden. De stemming op het stadhuis van Amsterdam wordt er ook niet vrolijker op. Zodra de ambtenaren welen waarom de verslaggever bepaalde in lichtingen vraagt, wordt de informatie geweigerd. Uit veiligheidsoverwegingen heet het dan. Men wilde bij voorbeeld niet vertellen hoe de loop van het rioleringsstel sel in Amsterdam en speciaal in de omgeving van de Dam is. De plannen van die onder grondse waterwegen zijn weliswaar openbaar. Het stadsarchief geeft dan ook zonder terughoudendheid alle medewerking. Tenmin ste, als je je niet verder uitlaat over je bedoelingen. Doodnerveus Toegegeven, het is ook om doodnerveus van te worden. Men gaat hallucineren als men denkt over wat er tijdens de inhuldiging allemaal kan mislopen. Een uurtje prakki- zeren levert al een berg van de eerste categorie aan moge lijkheden op die een smet zouden kunnen werpen op het kroningsfeest. De veiligheidsmaatregelen die voor de inhuldiging van konin gin Beatrix worden getroffen, worden angstvallig geheim ge houden. Dat de beveiliging bui tengewoon omvangrijk zal zijn, is wel zeker. De politie wil over al op bedacht zijn. Op dit moment worden de meeste moeilijkheden verwacht uit de hoek van de krakersbeweging. Dat is niet zo vreemd. In Am sterdam staat op vele muren: „Geen woning, geen kroning", terwijl elders in het land het Landelijk Overleg Krakers- groepen pamfletten heeft ver spreid, waarin wordt geageerd tegen geldverslindende pestige- objecten. De tekst eindigt met de oproep: „Dit schreeuwt om actie (en nu niet ludiek). Laat deze be lachelijke miljoenendans niet ongestoord doorgaan. Kom naar Amsterdam. Maar denk eraan: Helm Hoofdzaak". De politie probeert nu uit te zoe ken wie verantwoordelijk is voor de affiches. In Roosendaal en Zwollezijn reeds vijf mensen aangehouden die in bezit waren van dergelijke pamfletten. Het is vrijwel onmogelijk om een waterdichte beveiliging tot stand te brengen. Vooral als het motto van de inhuldi ging is: Spontaan en toch vei lig. Het feestvierende volk zal toch ook op de een of andere manier moeten worden te vreden gesteld. Zeker tegen goed voorbereide professionele terroristen wordt het moeilijk. Kwaad willigheid kent geen grenzen. Tegen zelfmoordcomman do's lijkt toch al geen kruid gewassen. Maar ook lieden zonder kamikazegedachten kunnen ook aanzienlijke schade aanrichten. Het is juist voor dit soort dat de politie waarschijnlijk weer wekelijks uit de lucht detail foto's maakt van het centrum van Amsterdam. Dat werd tenslotte ook gedaan bij de voorbereiding van het huwe lijk van Beatrix. Elke op de foto's geconstateerde veran dering werd ter plekke geïn specteerd. Een verbouwing of een doorbraakje zou immers onderdeel kpnnen zijn van een vluchtroute. Luchtruim De gebouwen rondom de Dam zullen op 30 april goed voor zien zijn van veiligheidsagen ten. Het luchtruim boven Amsterdam is die dag geslo ten. Dat is niets nieuws. Bo ven Den Haag mag op Prins jesdag, de derde dinsdag in september, ook niet worden gevlogen; en boven Drakes- teyn en Soestdijk is perma nent een vliegverbod van kracht. Maar een vliegtuigje dat tegen alle regels naar dat gebied doordendert, geen antwoord geeft op oproepen en geen acht slaat op alle afgesproken tekens om de koers te wijzi gen, zal moeilijk te stoppen zijn. Volgens een officier van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie staan geen straaljagers klaar om eên toe stel dat kennelijk met kwade bedoelingen op weg is naar de Dam, te onderscheppen. „Er zal vooral op de grond actie worden ondernomen. Daar zal 'het zeker repercussies hebben", zegt hij vaag. Een actie zou ook vanuit de lucht kunnen komen met een radiografisch bestuurd model van een helikopter. De heli kopter kan naar de Dam wor den gevlogen, waar op dat moment de koninklijke stoet zich van het Paleis naar de Nieuwe Kerk beweegt. De kleine wentelwiek zou bo ven het gezelschap iets kun nen laten vallen. Kenners van modelvliegtuigclubs zeggen dat radiografie wel proble men met zich meebrengt, omdat boven een stad altijd storingen zijn. Toch kan de politie naar hun mening geen stoorzenders opstellen. Het gedrag van de helikopter zou dan onvoorspelbaar worden. „Het middel zou dan nog wel eens erger kunnen zijn dan de kwaal. Omdat de politiemensen die op 30 april op en rondom de Dam staan, uit alle delen van het land afkomstig zijn, kunnen lieden die iets geheel anders in de zin hebben, zich heel goed hullen in politie-uni- formen om op die manier ver sperringen te passeren. De agenten kennen elkaar toch niet allemaal. Bovendien is het blauw-zwarte pak niet be schermd. Voor de kwade geest is het vooral een kwestie van observeren om niet al te zeer uit de toon te vallen. Ondergronds Ondergronds kan ook een val worden opgezet. Hoewel ver gelijkingen met Parijs niet opgaan, zijn nog behoorlijke delen van de Amsterdamse riolering toegankelijk. Veel hangt weliswaar af van het weer. Als het regent lopen de buizen in een mum van tijd vol. Ook zijn er schadelijke gassen. Een zegsman van Publieke Werken gelooft ech ter dat rpet enige inventiviteit die bezwaren zeker zijn te Zo zijn er nog talloze ideeën om van de kroning een ramp te maken. Waterleiding.elektri- citeitsnet, de bloemen die in de Nieuwe Kerk komen; alles biedt mogelijkheden tot sa botage. Wat moetje dan als veiligheids functionaris? Tot hoever moetje gaan? Welk risico mag worden genomen? Vrij naar een boek van Sjowall en Wahloo kan hij besluiten om de rechtstreekse televisie-uit zending van de inhuldiging een paar minuten te vertra gen. Dat is een fluitje van een cent, zegt een NOS-technicus. Een terrorist die radiogra fisch een bom wil laten ex ploderen en het moment daarvoor kiest door de ge beurtenissen op de televisie te volgen, verrekent zich dan in de tijd. Al zullen ze hun heil niet in dat soort gekkigheid zoeken, de actievoerders worden ook steeds professioneler. Als ze tijdens Koninginnedag iets willen ondernemen, 'zal het hen vooral te doen zijn om het zaaien van verwarring. Of om het voeren van ludieke ac ties. Vervelend Ze kunnen bijvoorbeeld de we gen naar Amsterdam afzet ten, een brand stichten op het Leidseplein, een rel veroor zaken op het Spui. Dergelijke wanordelijkheden zijn ver velend voor de politie, maar niet onoverkomelijk. Het blijft immers buiten beeld van de nieuwe vorstin en de honderden hoogwaardig heidsbekleders. Vallend onder het hoofdstuk „ludiek", maar waarschijnlijk toch erg pijnlijk is een actie waar de duiven op de Dam bij zijn betrokken. Actievoerders kunnen de duiven inkorven, de veren oranje schilderen en op Koninginnedag loslaten. Verfpoedcr in de grachten, rookbommetjes, vliegers in de lucht, het zijn alle pesterij tjes die de aandacht trekken. De politie zal er niet om kun nen lachen. Weliswaar beseffend dat het niet terecht is om krakers verdacht te maken, verwach ten velen in Amsterdam toch actie uit die hoek. Kraker Rob, van de pers-ploeg van De Groote Keijser maar spre kend voor zichzelf, noemt het wrang dat miljoenen guldens worden besteed aan de kro ning en het opknappen van de paleizen van Beatrix. „Dat geld kan veel beter aan de bouw van huizen worden be steed. Ik vraag me af of ze we ten waar ze mee bezig zijn." Rob ergert zich aan het groot aantal ambtenaren dat is vrij gemaakt voor de organisatie van de inhuldiging. „Ze heb ben niets geleerd van de'Von- delstraat zegt hij. Kraker Rob staat helemaal achter de leus „Geen woningen, geen kroningenHij verduide lijkt: „Niet dat ik iets tegen de kroning heb. maar waarom zo groots opgezet, waarom zo geldverslindend??!" Keihard Over acties laat hij zich niet uit. Hij zegt niets te weten en was het wel zo, dan nog zou hij niets zeggen. Een kraker kan toch bijna niemand meer ver trouwen? Het is wel zeker dat de politie in geval van onge regeldheden er niet voor zal terugdeinzen om keihard in te grijpen. Het optreden van Mobiele Eenheden bij de kra kersrellen in de Amsterdam se Vondelstraat, bij de ont ruiming van een door elf vrouwen bezet kraakpand in Nijmegen en bij de ontzetting van de kerncentrale te Bors- sele spreekt wat dat betreft al boekdelen. In Amsterdam gaat het verhaal dat het gemeentebestuur uit voorzorg voor de 30e april de door krakers bezette Groote Keijser wil laten ontruimen. In het pand staat een illegale zender. Daarmee zouden op Koninginnedag eventuelè ac ties kunnen worden gecoör dineerd. Anderen spreken dat tegen. De stadsbestuurders zouden dan bij wijze van spreken gewoon schreeuwen om moeilijkheden. Hoe het ook zij, zo zeggen ge routineerde Amsterdamse verslaggevers, er broeit iets in de hoofdstad. WEERT SCHENK Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koornbrugsteeg 7. Telefoon 071-143171 De jaren zeventig mogen dan in menig opzicht matte jaren zijn geweest, toch zijn er actiegroepen, die juist in deze jaren tot bloei zijn gekomen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de in vele plaatsen actieve kraak- groepen, gebundeld in het Landelijk Overleg Kraakkomitees. Ook Leiden heeft een Kraak- bond. Begrijpelijk hebben deze groe pen het recht in eigen hand genomen, waar gemeentebe sturen niet konden of wilden ingrijpen tegen het vaak langdurig leeg staan van voor bewoning geschikte huizen. De kraakbeweging heeft de vinger geLcgd op een maat schappelijk probleem van de eerste orde: de immense wo ningnood in samenhang met de leegstand van panden, die bewoond kunnen worden. We noemen eerst wat cijfers over dit probleem in Leiden. Het aantal geregistreerde woningzoekenden bedraagt ongeveer 500 en neemt steeds toe in samenhang met steeds langere wachttijden. Over de leegstand zijn ook cij fers bekend. De laatst ge- publiceerde dateren van 1 ok tober 1978. Er stonden op dat moment 811 woningen leeg. Al deze woningen waren ge schikt voor bewoning. Die 811 woningen stonden niet allemaal langdurig leeg. In dit cijfer zijn namelijk ook de gewone verhuizingen begre pen en ook een deel van de woningen die in verband, met renovatie leeg staan, zal zijn meegeteld. Maar om toch enig beeld te geven van de echte leegstand in cijfers: 276 wo ningen stonden langer dan zes maanden leeg en 135 wo ningen zelfs een jaar of langer. De nog niet gepubliceerde cij fers per 1 oktober 1979 zien er niet veel anders uit. Alleen al uit de cijfers blijkt dat in Lei den sprake is van een serieus probleem. Daarbij komt dan nog, dat waarschijnlijk ook veel bedrijfsgebouwen lang durig leeg staan. Daarvan be staan echter geen cijfers. Elders in Nederland (uitgezon derd de provincie Zeeland) is de situatie al niet beter: lange rijen woningzoekenden, lan ge wachttijden en honderden (in kleinere steden) tot dui zenden (in de grotere) leeg staande huizen. De bestuur- deren moesten eens wakker worden, waaraan de acties van de kraakbeweging indi rect zullen hebben bijgedra gen. Dat gebeurde dan omstreeks mei 1978, toen enkele kamer leden van de PvdA een zg. ini tiatief-wetsontwerp indien den tot aanpassing van de Woonruimtewet met de be doeling de gemeenten betere instrumenten in handen te geven ter bestrijding van de leegstand. Dc regering volgde in januari 1979 met een eigen wetsontwerp, een aparte Leegstandswet. We hebben net in de krant kunnen lezen, dat pogingen worden onder nomen door regering en deze kamerleden om beide voor stellen tot één wetsontwerp samen te smelten. Het zal nog wel t jaar duren voordat de nieuwe bepalingen tegen de leeg stand in werking kunnen tre den. Maar misschien laat de langer op chten Vorderen Het is zeer de vraag of de maat schappelijke ontwikkelingen een wachten op wettelijke maatregelen toelaat. Het ge duld van de kraakbeweging is in elk geval op. 'Het moment is gekomen, dat we piet.meei uit de weg gaan voor specu lanten. knokploegen en de Mobiele Eenheid schrijven de krakers in het Landelijk Kraakbulletin. Daarom is het goed de vraag te stellen of de gemeenten inderdaad zonder Leegstandswet niet kunnen optreden tegen leeestand. Dat wordt namelijk vaak ge zegd. Maar is dat ook zonder meer juist? De gemeenten hebben op grond van de Woonruimtewet de bevoegdheid leegstaande woningen van de eigenaar op te eisen "vorderen"). Die be voegdheid bestaat en kan on der bepaalde voorwaarden ook worden gebruikt. De re gering heeft dat zelf ook er kend bij de indiening van de Leegstandswet. Wel biedt het ontwerp voor dc Leeg standswet een verruiming van de mogelijkheden voor vordering en een vereenvou diging van de procedure. Welke verbeteringen worden nu in de Leegstandswet voor gesteld? We zullen enkele vah de voornaamste verbeterin gen noemen: 1. De Leegstandswet wil de gemeenten verplichten een openbaar register van leeg staande woningen bij te hou den. Na zes maanden tof als de gemeente dat zelf wil, na vier maanden) moet de ge meente dan beslissen of zij tot vordering overgaat. De vor dering kan dan alleen (voor lopig) achterwege blijven, als daarvoor zg. gewichtige re denen bestaan. Binnen die termijn van zes (of vier) maanden moet de gemeente de eigenaar al voor de moge lijkheid van vorderen waar schuwen. De gemeente zal zo gedwongen worden een vorderingsbe- leid te ontwikkelen. Dat is een hele verbeteiing ten op zichte van de huidige situatie, omdat van de gemeenten nu alleen heel vrijblijvend ge vraagd wordt of zij vordering na zes maanden leegstand in overweging willen nemen. Een vorderingsbeleid zal. verwachten we, leegstand ook kunnen voorkomen. 2. Als de Leegstandswet er komt, mag de gemeente ook vorderen voor een later aan te wijzen woningzoekende. In de nu geldende vorderings- procedurc moet de woning gevorderd worden voor één of- meer bepaalde woningzoe kenden, die van het begin af bekend moeten zijn. 3. Vorderen is nu alleen maar mogelijk, als de huurprijs van de te vorderen woning min der bedraagt dan f570 of de koopprijs minder dan f 260.000. De Leegstandswet wil deze beperking laten val len 4. Vaak wordt gezegd, dat de vordering van bedrijfspan den op dit moment niet mo gelijk is. We betwijfelen of dat waai i^. Di Kamara van Koophandel hebben name lijk de instructie gekregen de zg. bedrijfsruimteverklaring van de bedrijfspanden in te trekken, als de panden niet meer voor bedi ijfsuitoefe- ning worden gebruikt. Bij een langdurige leegstand zal dat laat al ga het val zijri. Daarom is vordering van bedrijfspanden, denken we, wel mogelijk De Leeg standswet geeft voor dit soort panden een aparte regeling. Deze kunnen na twee jaar leegstand gevorderd worden en met subsidie van de over heid voor bewoning worden geschikt gemaakt (gedacht wordt ook aan wooneenhe den voor één- en tweeper soonshuishoudens). De sub sidie moet wel via de huur prijs in 15 a 20 jaar worden terugverdiend. 5. De procedure van vordering is op dit moment heel inge wikkeld. Zo moet o.a. een ad viescommissie worden ge raadpleegd en kan dc eige naar uitstel bereiken door in beroep te gaan. Opk in dit op zicht hoopt de Leegstandswet enige verbetering te brengen. Onze conclusie is. dat vorderen op dit moment kan, al zijn de mogelijkheden daartoe zeker niet onbeperkt. Het is dan ook wel merkwaardig en ten op zichte van de enorme aantal len woningzoekenden on aanvaardbaar, dat de Neder landse gemeenten zo weinig pogingen hebben gedaan om tot een vorderingsbeleid te komen en zo ervaring op te doen met de mogelijkheden en onmogelijkheden van vor deren. O.i. zijn de gemeenten veel te gemakkelijk terugge schrokken voor de - inder daad serieus te nemen - pro cedurele problemen. Daarin begint nu enige veran dering te komen. Gemeenten als Amsterdam en Tilburg schijnen nu oinstw plannen te hebben om woningen te vorderen, thai wat minder bekend is. is dat ook in Lei den de vordenngM ommissie sinds november 1979 zeer re gelmatig bijeen komt. Zij heeft sindsdien B. en W. al in een tiental kwesties geadvi- <i t..t vi.kI. in| ei te Mi- chien kon valreep n gsbeleid? het da chop

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23