Wethouders lopen weg in Den Haag ZATERDAG 5 APRIL 1980 EXTRA PAGINA 19 Residentie verliest derde wethouder in vijf maanden LEIDEN - "De Tweede Kamen lam of leeuw?", doopte wijlen Anne Vondeling zijn in de hem typerende "no- nonsens-stijl" geschre ven boek over het ac tuele functioneren van het Nederlandse par lement. Als geen ander had Vondeling daar een zinnig ei over te leggen. Een politicus met een diep gewortelde ver wantschap met de grondbeginselen van de parlementaire de mocratie en met bo vendien een indruk wekkende staat van dienst als kamerlid, fractievoorzitter, minis ter en kamervoorzitter. Voor iedereen die Vondeling in zijn werk had gevolgd, kon het antwoord op de in de titel van zijn boek gestelde vraag nauwelijks verrassend uit vallen. Zijn publicatie gaf een uitvoerig overzicht van de knelpunten die zich in het kamerwerk voordoen, maar verbond daar toch de conclu sie aan dat deze in aantal zou den verminderen als parle mentariërs de (machts)mid- delen die hen ten dienste staan beter zouden hanteren. Had Vondeling zijn boekje twintig jaar geleden geschre ven dan had hij zonder twijfel tot andere conclusies geko men. Niet zo zeer. omdat er toen van een wezenlijk ande re wetgeving sprake was, maar veel meer omdat het kamerlidmaatschap toen iets was dat men er gezien de be perkte honorering "bij" deed, dus naast een veelal groot aantal andere functies. Het kamerwerk kreeg om die re den in de verste verte niet de aandacht die het verdiende. Van een democratisch con troleren van de handel én wandel van de uiteraard wel volledig betaalde ministers ploeg kon geen sprake zijn. Onthutsend Wie kennis heeft genomen van het ronduit onthutsende ni veau waarop recentelijk in steden als Amsterdam en Den Haag gemeentepolitiek wordt gemaakt, zal nauwelijks nog kunnen wachten tot er in die kring een nieuwe "Vonde ling" op staat die zich eens verdiept in het reilen en zeilen van gemeentebesturen in gro te steden. De problemen in Amsterdam op bijvoorbeeld de gebieden van stadsver nieuwing, drugbeleid en on derwijs mogen, gezien de ruime aandacht in de media, redelijk bekend worden ver ondersteld. Van de nog geen twee jaar geleden aangetre den wethoudersploeg zijn er al twee verdwenen. Rudi van der Velde (CPN) vertrok na een conflict bij de gemeente lijke dienst onderwijs; Irene Vorrink (PvdA) hield het vo rig jaar wel voor gezien toen zij zich in een confrontatie met diverse buurtcomité's die protesteerden tegen haar drugbeleid, niet gesteund wist door collega-wethou ders. Bonter In de Haagse gemeenteraad staan de zaken er nog bonter voor. Door de raadszaal aan de Groenmarkt ging vijf maanden geleden een zucht van verlichting toen WD- wethoudster Klomp na maandenlange druk van zeer uiteenlopende kanten haar collegezetel weer voor het huishouden verruilde. Ter beschrijving van de verras singen waarop zij niet alleen raadsleden, mahr ook haar mede-collegeleden vergastte, ontbraken simpelweg de toetsen op de schrijfmachine van de doorsnee gemeente raadsverslaggever. Du Chatinier: voeg om onduidelijke "privéredenen.. Voor de derde maal in vijf maanden is in het Haagse colle ge van B en W een zetel leeg. Volkomen onverwacht stapte afgelopen week het zwaargewicht van het CDA Du Chatinier om niet nader omschreven "privérede nen" op. Eerder verdwenen zijn partijgenoot Lammers wegens ziekte en de liberale Klomp wegens wanbeleid. Wat is er aan de hand in deze stad die bovendien nog met een burgemeester is opgescheept die voor zijn komst al door alle raadsfracties omstreden was? Fractievoorzit ter Gerard van Otterlo noemt de dingen bij de naam in een gesprek over het falende collegebeleid, en de nood zaak om tot het aanstellen van politieke adviseurs voor de wethouders te komen en raadsleden in staat te stellen hun werk full-time te doen. Niet lang daarna kondigde wethouder Lammers (CDA) van economische zaken "wegens gezondheidsrede nen" zijn vertrek aan en deze week verdween, volkomen onverwacht, zijn partijgenoot Du Chatinier van de ene dag op de ander. De ontredderde CDA-fractie, met drie oud bestuurders die op geen en kele manier lonken naar een wethouderspost en voor het overige onervaren of kwalita tief onvoldoende leden, kon voor Lammers al nauwelijks een opvolger vinden, zodat over de vervanging van de ras-politicus Du Chatinier niemand een hoge pet hoeft op te hebben. En of de narig heid nog niet groot genoeg is: een maand of wat geleden stelde de Pvd A-fractie al daar, in een aanvankelijk geheime, maar door een waakzame plaatselijke krant onder schepte brief, het functione ren van de voor zijn komst al omstreden CDA-burgemees- ter Schols aan de orde. Door Ton van Brussel Burgemeester Schols: bij aankomst al omstreden.. Gevoelig Het zal nauwelijks nader betoog behoeven dat "troonswisse lingen" die elkaar in een der gelijk snel tempo opvolgen voor een stad als Den Haag, waar de problemen toch al to renhoog opgestapeld liggen, een uiterst gevoelige klap voor de kwaliteit van het be stuur betekenen. Als bij het zoeken naar oorzaken van het falende gemeentebestuur in grote steden, de typische kenmerken van die stad even opzij worden gezet, blijft een tweetal overeenkomsten overeind. De grootste problemen doen zich voor in afspiegelingscolleges, waar van de wethouders een meer dan noodzakelijke raads- meerderhcid achter zich heb ben staan en in steden waar het gewicht van de op te los sen problemen eigenlijk een beter toegerust gemeentebe stuur zou rechtvaardigen. Tot die conclusie komt Gerard van Otterlo, fractievoorzitter van de PvdA in de Haagse gemeenteraad, de man die de brief over het functioneren van Schols schreef en die na het vertrek van wethouder Lammers onder het kopje "Wat nu" een nota schreef over de knelpunten in het Haagse gemeentebestuur. Het plotselinge vertrek van Du Chatinier maakt zijn nota die de meerderheid van de raad in feite al naast zich neer heeft gelegd, opnieuw actu eel. Verbreding "Wat ik in dat stuk suggereer is een verbreding van het colle ge van zeven naar acht wet houders, een verhoging van de bijdrage voor fractie-assis- tentie en een verruiming van de ondersteuning van raads leden. Laten we hét maar even punt voor punt doorne men. Den Haag heeft zeven wethouders. We hebben hier een college met drie PvdA- mensen (17 raadszetels), twee CDA'ers (13 raadszetels), twee WD'ers (11 raadsze tels). D'66 heeft drie raadsze tels en de PPR heeft er één, maar zij zijn geen van beide in het college vertegenwoor digd. Na de vorige verkiezin- niet zonder elkaar werken, dus voor ons was de enige mogelijkheid om mee te doen aan een coalitie met deze twee partijen. Van het uitwerken van een beleidsprogramma kwam ook al niet veel. De VVD was tot veel inhoudelij ke concessies bereid en dat ligt natuurlijk ook voor de hand, want zo'n collega re geert nu eenmaal in de prak tijk met steeds wisselende meerderheden. De PvdA kan tegen zijn CDA en VVD heb ben samen een meerderheid dus voorstellen van die kant halen het toch wel. Het ene moment doe je iets met de VVD, dan weer met het CDA. De rol van een collegepro gramma ligt op zo'n moment totaal anders dan in een colle ge dat steun van alle verte genwoordigde partijen nodig heeft om aan een meerder heid te komen", aldus Van Ot terlo. Zetelverdeling "Het derde probleem in de on derhandelingen deed zich voor rond de zetelverdeling. Den Haag had in het verleden acht wethouders. Die waren gewoon nodig om alles aan te pakken wat aangepakt moest ii den. Tijdens de formatie 'iden dat de Van Otterlo: fullt: gen zijn we de onderhande lingen ingegaan met een be langrijk doel: er moet een duidelijk beleidsprogramma komen, waarna het college zich gebonden voelt". binatie van PvdA en CDA ol PvdA en VVD niet haaibaai- bleek. VVD en CDA willen simpele reden dat wij CDA en VVD geen vier moch ten krijgen. Uitbreiding in de richting van D'66 vonden die partijen best, maar dan moes ten wij beleidsterreinen inle veren. Ik moet je zeggen dat wij daar geen trek in hadden, omdat er alle reden was om te tw ij felen aan het progressieve karakter van de D'66 fractie in de Haagse raad. Daarnaast vond ik een wethouder uit die hoek ook een onverantwoor de zaak, omdat twee van de drie raadsleden van die partij ervaring hadden. Kortom, wij waren daar niets mee opge schoten". Sen wethouder inleveren, dat bleek tijdens de onderhande lingen m Den Haag de enige mogelijkheid om aan een college te komen. Een besluit dat door puur politieke mo tieven was ingegeven, welis waar om de houtsnijdende reden dat er anders nu nog geen college zat (uitgaande van het afspiegelingsprinci pe), maar dat overigens wei nig uitstaande had met een redelijke afweging tussen aantal bestuurders en het aangeboden scala van problemen. Nog afgezien van de tekortschietende kwalitei ten van enkele van de zeven aangetreden wethouders was de teamgeest in het college ook al niet optimaal door het functioneren van burgemees ter Schols. Deze werd vier jaar geleden tot verbazing van de gemeenteraad op zijn Haagse post benoemd, na een al tijdens de begrafenis van zijn voorganger Marijnen be gonnen machtsstrijd in de KVP, die Den Haag hoe dan ook voor de eigen partij wilde behouden. Loco-burgemees- ter Happal, zo was aan de Groenmarkt de verwachting, had de beste papieren om Ma- rijnen op te volgen. Hij was al jaren wethouder in Den Haag, had de steun van een meer derheid in de raad en was bo vendien lid van de KVP. Het werd Schols, de beminnelijke burgervaarder van het Lim burgse Venray, maar met nauwelijks voldoende ge wicht om een soortgelijke post in de Residentie te ver vullen. Wethouder Happel trad later om "privéredenen" terug en ging zijn fractie in de raad Herbenoeming Von Otterlo ziet de gebrekkige leiderscapaciteiten van Schols ook als een belangrij ke oorzaak van de problemen. Met de herbenoeming van Schols in het vooruitzicht heeft hij via een brief aan de fractievoorzitters van de par tijen in de gemeenteraad ge poogd een evaluatie op gang te brengen. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat het daar van komt; Schols blijft Kortom voor Den llaag een gegeven. Een andere sugges tie van Van Otterlo is de uit breiding van de fractie-assis- tentie. "De belasting van raadsleden is enorm. Wil je je werk goed doen dan ben je zeker twee hele dagen (in Den Haag wordt ook in de ochtend- en middaguren vergaderd, red.) en vier avonden per week kwijt. Er is een constante stroom van papieren en stuk ken die je moet lezen. Een goed overzicht ontbreekt. Ie dereen gooit zich daarom op specialismen en dat brengt urenlang debatten over aller hande details met zich mee. Andere zaken worden met goed behandeld bij gebrek aan tijd om je in te werken. Het afgelopen jaar heeft de raad dertig procent meer ver gaderd. Afgelopen maandag was het een uur, dinsdag wa ren we pas om twee uur 's nachts klaar. Door de pot voor assistentie uit te breiden, kunnen we de ondersteunig van raadsleden uitbreiden en bijvoorbeeld ook een raadslid per fractie een extra toelage geven, zodat hij zijn raads werk full-time kan doen". In de praktijk komt het er al op neer dat het raadswerk in Den Haag, maar ook in Amster dam en Rotterdam, de om vang van een fulltime-baan gaat aannemen. Van Otterlo heeft voor de opstelling van zijn nota contact gezocht met partijgenoten in de grote ste den. In Amsterdam is in het verleden ook de suggestie ge daan om voor de wethouders politieke assistenten aan te stellen; mensen met een amb- tenarenstatus die als politiek adviseur kunnen optreden. Ministers kennen dit soort adviseurs al enige tijd. Van Otterlo, gesteund door partij genoten in soortgelijke posi ties, vindt dat ook op plaatse lijk niveau het aanstellen van deze ambtenaren mogelijk gemaakt moet worden." Ook daar is in de Haagse raad geen meerderheid voor. Zelfs D'66 voelt er niets voor. Waar schijnlijk omdat ze zelf geen wethouder hebben en het probleem niet aan de lijve on dervinden. Als ik naar onze eigen fractie kijk met drie wethouders in het college, dan zie ik niet hoe het zonder die hulp kan. Portefeuilles als stadsvernieuwing en volks huisvesting zijn in een stad als deze zee"r zwaar, niet alleen voor wethouders, maar ook voor raadsleden die de zaak volgen. Wij hebben zeventien fractie-leden. De drie wet houders daarvan zijn uiter aard full-timers, vijf andere raadsleden doen ook geen ander werk, we hebben vijf mensen met een part-time baan en vier met een hele. Die laatste groep heeft wel de mogelijkheid om overdag ook aandacht aan het raadswerk te besteden". Wat nu? Het "Wat Nu" van de nota van Van Otterlo staat kortom nog recht overeind. De Haagse gemeenteraad zal er niet om heen kunnen om de proble men bij de naam te noemen; de PvdA-fractie, die van de collegepartijen de meest fun damentele bezwaren heeft te gen het huidige functioneren van de wethoudersploeg en hun burgemeester zal ook niet om de vraag of dit college ondersteund moet blijven, heen kunnen. Van Otterlo is van plan het gewest 's Gra- venhage van ztyn partij vroeg tijdig en niet zoals afgespro ken aan het einde van het jaar, tot een uitspraak over de problemen te vragen. Ook wil hy op landelijk niveau in zijn partij aandacht voor en uit spraken over het probleem van het dragen van bestuurs- verantwooraelijkheid in gro te steden, zonder voldoende ondersteuning. "Het part-ti me raadslidmaatschap moet deZ' ang n verdwijnen", vindt hij, een al de .stroom van werk ir het rijk de gemeenten opzadelt, rechtvaardigt i besluit"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19