Nees en 'Rij s9 zorgenkinderen van Cosmos Correspondentie blindschaak met de Sowjet-Russen Straf voor Gilbert Gress Laatste nieuws over de originele Kroningsdukaten' Onzekere toekomst voor Trotters «r r 'JÉ, ZATERDAG 5 APRIL 19C0 SPORT PAGINA 13 Tien spelers bij EK bandstoten WEDEL (ANP) - Aan het toernooi om het Europees kampioenschap bandstoten, dat van 10 tot en met 13 april in Wedel bij Hamburg wordt gehouden, nemen tien spelers deel. Er wordt gespeeld in twee groepen van vijf. De twee sterkste biljarters uit elke groep gaan over naar de finalegroep, waarin de resultaten uit de eerde- x re groepswedstrijden blijven meetellen. Christ van der Smis sen, die onlangs in Maastricht Nederlands kampioen werd, ontmoet in zijn groep onder an dere titelverdediger Raymond Ceulemans en de Westduitser Dieter Müller. De groepsindeling is als volgt: Groep a: Raymond Ceulemans (Bel), Dieter Müller (Wdl), Christ Van der Smissen (ned), Fonsy Grethen (Lux) en Antonio Oddo (Ita). Groep b: Francis Connesson (Fra). Ludo Dielis (Bel), Johann Scherz (Oos), Wolfgang Zenkner (Wdl) en Ponpian Quetglas (Spa). LEIDEN - Onzekerheid over de toekomst beheerst nog steeds de basketbalvereniging Nijssen Trotters. De trainer van de Leidse eerstedivisionist, Ben van Cleef, heeft te kennen gegeven dat hij komend seizoen niet meer onder dezelfde voorwaarden bij Trot ters werkzaam wil zijn. De Lei derdorper eist een profesionelere aanpak. Van Cleef wil onder an dere niet meer in gymnastiekzaal Vlietschans trainen, medische begeleiding en uitbreiding van de spelersgroep. Tot nu bestond de schaduwvereniging van Parker Leiden louter en alleen uit Lei- denaars. Wanneer Trotters even wel afgelopen seizoen naar de ere divisie was doorgestoten had de voormalige rechterhand van Lei- den-coach Blom van dat principe willen afwijken. De huidige geld schieter van Trotters heeft in middels zijn conclusies getrok ken en te kennen gegeven met sponsoring te willen stopper». Trotters heeft niettemin voor vol gend jaar ingeschreven voor de eerste divisie. De spelers hopen bij monde van Wil Moerer, dat zowel de sponsor als Van Cleef nog tot een compromis kunnen komen. Alle Trotters-basketbal- lers hebben daarom, ondanks de onzekerheid over komend jaar, in een gisteravond gevoerd gesprek besloten te blijven. Tal neemt laatste snipperdag op MOSKOU (ANP) - De vijfde partij in de schaaktweekamp tussen Mikhail Tal uit de Sowjet Unie en zijn landgenoot Lev Poloega- jevski is gisteren niet gespeeld. Tal nam zijn derde en laatste "snipperdag" op. Poloegajevski leidt in deze voor het kandidaten toernooi gelden match, die in Alma Ata wordt gehouden, met 3-1. Poloegajevski overrompelde de oud-wereldkampioen met twee zeges in de eerste partijen. In de derde en vierde partij kwamen de schakers remise overeen. Het persbureau Tass meldt, dat Tal ondanks een nederlaag in de tweede, ook in de vierde partij de naar Poloegajevski genoemde variant van het Siciliaans heeft aangedurfd. De met wit spelende Tal wijzigde zijn strategie echter in zoverre, dat hij in de opening geen stuk offerde. Het resultaat was niet optimaal: dank zij een nauwkeurige verdediging wist Poloegajevski remise te behalen. Volgens deskundigen begint Tal in vorm te raken. De winnaar van de match komt in de halve finales van het kandidatentoernooi uit tegen Viktor Kortsjnoi. Titelhouder Rudy Douveu start overtuigend WADDINXVEEN (ANP( - In Wad- dinxveen is gisteren het Neder lands kampioenschap jeugd- schaken begonnen. Titelhouder Rudy Douven won daarbij in de eerste ronde van Helmut Cardon. De belangrijkste resultaten: Pietersz (Amsterdam) - Bosboom (Zaandam) '/t-'/s. Van Haaien (Nijme gen) - Van der Lijn (Naaiden) Webbink (Vriezenveen) - Hibma (Minnertsga) 'It-'lt, Van Drunen (Rot terdam) - Kuyf (Boskoop) 0-1. Rie- mens (Delfzijl) - Gelpke (Den Haag) afg.. Douven (Sittard) - Cardon (Sas van Gent) 1-0. In de wereldwijde discussie over de vraag of de Olympische Spelen in Moskou geboycot of gesteund moeten worden, kwam woens dagavond ineen programma van Studio Sport een tot nog toe wat achtergestelde groepering aan het woord: de Sowjet-Russen. Au toriteiten en sportlieden mochten zeggen wat ze van Carters boycot vonden, of ze van mening waren dat sport en politiek wel of niet iets met elkaar te maken hadden, of Afghanistan en Sacharov een belemmering vormden voor het doorgaan van de Spelen, en of sport de contacten tussen de vol keren al dan niet bevordert. Ze vonden van wel. dat laatste. Sport verstevigt de contacten, politiek verwijdert de landen van elkaar. Dan is het dus maar het beste om geen buurland met tanks en soldaten binnen te vallen, zou je zeggen, maar nee, dat had er niets mee te maken, zei minister Popov, lid van het Olympisch Comité van de Sowjet-Unie: een verstrengeling overigens van po litieke en sportieve functies die in strijd is met de these dat sport en politiek gescheiden dienen te blij ven,nog afgezien van het feit dat het een regel, is dat geen rege ringsfunctionarissen in de natio nale olympische comité's zitten. Afghan istan,zei Popov,had niets met de Spelen te maken. Opzet Hier, en ook elders, wreekte zich de opzet van het programma. Een interviewer die de „ins and outs" van de kwesties die in zo'n pro gramma onvermijdelijk ter sprake moesten komen gekend had, zou de heer Popov nu attent hebben kunnen maken op de regel in het statuut van de Olympische Spelen, dat landen die in oorlog zijn geen Olympische Spelen mo gen organiserenErgo: Afghanis tan heeft wel degelijk iets met de Olympische Spelen in Moskou te maken Nu weet ik ook wel dat Popov op deze tegenwerping geantwoord zou hebben dat de Sowjet-Unie zich ook helemaal niet in slaat van oorlog met Afghanistan be schouwt omdat de Afghaanse re- Neeskens heeft een rugblessure die hem waarschijnlijk nog minstens een maand het spelen zal belem meren, en Rijsbergen is nog niet hersteld van een voetblessure. "We zijn mentaal wel op het sei zoen voorbereid, maar met zoveel blessures heb ik toch mijn twij fels", aldus de Italiaan Giorgio Chinaglia, vorig jaar topscorer in het Amerikaanse voetbal, die met zijn 34 jaar waarschijnlijk zijn laatste seizoen bij Cosmos ingaat. De Amerikaanse middenvelder Ricky Davis sukkelt ook nog mr y |S) "4^ j9K Jaan de Graaf gering zelf om deze interventie gevraagd zou hebben, maar dan had die interviewer weer kunnen zeggen dat een politieke commen tatordie ons werd voorgeschoteld als de mr. Hiltermann van de USSR, indirect een vergelijking had gemaakt tussen de oorlog in Vietnam van de Amerikanen en die van de Russen in Afghanis tan. Al die mensen die nu protes teren tegen de aanwezigheid van de Russen in Afghanistan .hebben gezwegen toen de Amerikanen de oorlog in Vietnam voerden, zei hij. Dat zou best wel eens waar kunnen zijn als je alle betogers per persoon kon registreren en af checken maar je kunt ook zeggen: in het Westen, zowel in Amerika als in de Westeuropese landen, zijn herhaaldelijk massale de monstraties geweest tegen die oorlog in Vietnam en het Ameri kaanse aandeel daarin (.John son moordenaar!nietwaar?), maar van soortgelijke demon straties tegen de Russische inval in Afghanistan is in de Oostbloklanden niet veel te mer ken. Onze gezamenlijke mede plichtigheid aan de oorlog in Vietnam is daardoor kleiner dan jullie gezamenlijke medeplich tigheid aan de oorlog in Afgha nistan! Visum Maar ja, zo'n interviewer was het nu eenmaal niet. Oorspronkelijk zou Alexander Munninghoff meegegaan zijn als tolk-vertaler- interviewer van de NOS, maar ook zijn vijftiende aanvraag van een visum voor de Sowjet-Unie werd (om dezelfde duistere rede- steeds, net als Seninho, Eskand- rian, Bogicevic en de onlangs aangekochte Oscar. Frangois van der Eist, de Belgische internatio nal die deze week bij de Cosmos tekende, komt Chinaglia pas midden-mei in de aanval helpen. Coach Hennes Weisweiler komt in juni uit West-Duitsland over, en zijn taak zal zolang worden waargenomen door technisch di recteur Julio Mazzei. Pier Tol Pier Tol krijgt de voorkeur boven Jaan de Graaf, die zaterdagavond niet in de basis staat van AZ, dat dan thuis de topper speelt tegen FC Utrecht. Een wedstrijd, die veel publiek gaat trekken, daar AZ door het falen van Ajax \$eer kampioenskansen heeft gekre gen. De Graaf zal fungeren als wisselspeler Hans Reij nders viert zijn rentree. Volgens AZ-trainer Georg Kessler was Reij nders door werkzaamheden bij de Hoogovens oververmoeid ge raakt. Hij krijgt een nieuwe baan van AZ aangeboden en heeft momenteel "vakantie". Als voorbereiding voor de nieuwe competitie speelt AZ op 2 augus tus thuis tegen Atletico Madrid, neemt daarop deel aan het Am- sterdamtoernooi in het Olym pisch Stadion en werkt vervol gens twee internationale toer nooien af in Spanje, in Gijon en Malaga, in de periode van 11 tot 17 augustus. Het AZ-stadion zal in het nieuwe seizoen worden gemoderniseerd. Het wordt dan tevens twee enor me Amerikaanse lichtborden rijk. met daarop reclame, score verloop, foto's van spelers, de makers van doelpunten en wel licht herhalingen van spelsitua ties. Boven op de huidige hoofd tribune wil men nog een nieuwe zittribune plaatsen, die plaats zal bieden aan 8000 toeschouwers. Hierdoor zal men dan te zijner tijd beschikken over 14.000 zit plaatsen. NEC De in degradatienood verkerende Nijmeegse eredivisieclub NEC wil proberen in de slotfase van de competitie zoveel mogelijk toe schouwers naar het Goffersta- dion te trekken. Het bestuur van NEC heett daarom besloten om voor de thuiswedstrijd tegen NAC op zaterdag 12 april een re ductieregeling te ontwerpen die er op neer komt dat men tegen nen als de veertien voorafgaande ke renafgewezen .Zijn a cc red ita- tie als tolk ran het Nederlands Olympisch Comité is nu echter aanvaard, zodat het er naar uit ziet dat hij dan toch nog eens een B I mis A" - Jimmy Carter keer het land zal kunnen zien waarvan hij de taal zo voortref felijk spreekt. Ik vond het trouwens ook een beetje, hoe zal ik het zeggen: verschuile- rig, on-nationalistisch, om steeds aan de Sow jet-autoriteiten te betaling van één entreebewijs twee kaartjes ontvangt. De lei ding van NEC hoopt op deze wij ze op aanzienlijk meer bezoekers dan de laatste weken het geval is geweest. Ondanks de moeilijke situatie, waarin de ploeg ver keert, waren er tegen Excelsior bijvoorbeeld niet meer dan 3000 toeschouwers. Wanneer het ex periment voldoende effect sor teert dan zal eenzelfde regeling ook van toepassing zijn op de laatste competitiewedstrijd in De Goffert, wanneer AZ'67 de tegen- Afgelast De voor vandaag vastgestelde competitiewedstrijd tussen de c- teams van Feyenoord en Volen- dam gaat niet door. Volendam is niet in staat een volledige ploeg op de Rotterdamse grasmat te brengen. Trainer Fred Andre heeft slechts elf veldspelers be schikbaar. "Beide doelmannen kunnen niet worden opgesteld: De Geus is geblesseerd en Lacu nes zit in militaire dienst en moet wachtlopen. Het zou nog niet zo'n probleem zijn geweest als niet het A-team ook op zaterdag moest spelen", aldus André. Volendam heeft Feyenoord voorgesteld de wedstrijd op 12 april te spelen. Joegoslavië Het Joegoslavische voetbalelftal bestaande uit spelers jonger dan 21 jaar heeft in Vrbas (Joe) de halve finales van het toernooi om het Europees kampioenschap bereikt. Joegoslavië won de tweede wedstrijd voor de kwart- vragen wat ze van de oproep van Carter vonden om de Spelen te boycottenalsof wij zelf niet kun nen bogen op een minister-presi dent die officieel en luid en dui delijk te kennen heeft gegeven dat hij hoopt dat Nederland geen at leten naar Moskou zal zenden. De vraag: wat vind je van de wens van de Nederlandse premier om geen ploeg naar Moskou ie zen den. was moeilijker met een dooddoener te beantwoorden ge weest, omdat Nederland niet in Vietnam heeft gevochten, en om dat er bij ons geen presidentsver kiezingen in het zicht zijn. Zegje Er was gekozen voor een vorm waarin de Russen hun eigen zegje mochten doen zonder tegenge sproken te worden, waarna een drietal Nederlanders (dr. Martin van den Heuvel, kenner van de Sowjet-sportondervraagd door Alexander Munninghoff en Theo Reitsma) over een aantal aspec ten van de Sowjet-sport en de Spelen in Moskou nakaartten.Zij praatten echter in het blindeweg want zij hadden de inhoud van de Russische gesprekken tevoren niet gezien. Het werddan ook een soort correspondentie blind schaak waarin driftig langs el kaar heen werd gepraat. De USSR-Hiltermann zei bijvoor beeld, dat in het Westen nu wel werd ingezien dat de zaak van de mensenrechten door de Sowjet- Uniedie de culturele en sportcon~ tacten immers juist wil bevorde ren, niet geschonden worden, en dat er daarom steeds minder over die mensenrechten in het Westen eindstrijden tegen Tsjechoslo- wakije met 2-1Bij de rust was de stand nog 0-0. Er waren 9000 toe schouwers. De eerste ontmoeting was in een gelijk.spcl van 1 1 geëindigd. Nottingham Nottingham Forest zal na de eerste wedstrijd tegen Ajax voor de hal ve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen twee oefenduels in het midden-oosten spelen. Het weekeinde na de wedstrijd in Nottingham ontmoet de Europe se bekerhouder de ploeg van Aboe Dhabi en een selectie van Bahrein. Nottingham Forest heeft die zaterdag vrij, omdat dan de halve finales van het toernooi om de FA-Cup op het programma staan. Na United neemt Notting ham Forest de vijfde positie in de eerste divisie van de Engelse lea gue in. LEIDEN Zond eersti Pi dag vei rijdt de wielervereniging Swift haar clubkampioenschap pen. Het pci koeis is een afgi lo ten gedeelte van het industi ieter- rein de grote Polder in Zoeter- woude. De starttijden zien er als volgt uit Nieuwelingen 8.:>0 uui. Liefhebbers-veteranen 9.45 uur. Junioren-amateurs 11.15 utti. ROLHOCKEY - Het Nederlandse rolhockeyteam is het 48e interna tionale toernooi in Montreux uit stekend begonnen. Gisteravond won Nederland de openingswed- stiijcl mét 2-1 .in hel teike p..i- tugal. Bij de rust stonden de Por tugezen nog met 1-0 vooi. wordt gesproken. Dat lijkt me geen juiste taxering van de feiten. Er wordt weliswaar meer over Afghanistan gesproken day over Sacharov en de mensenrechten, maar naarmate er meer anders denkende Russen worden opge pakt en gevangen gezet, wordt er ook meer over de mensenrechten geschreven in het Westen. Een goede interviewer had trouwens ook de opmerking van Nikolaj Poljanov dat Sacharov een on ruststoker was die de Sowjet-wet- ten schond gepareerd met de vraag welke wetten hij dan had geschonden, en zo ja, uaarom hij dan met berecht werd? Zelfs de Sowjet-Unie kent immers geen wetten die door Sacharov ge schonden zijn.We leven al ruim 62 jaar met onze wetten .en daar zijn wij altijd wel bij gevaren,zei Pol janov .gemakshalve even de jaren van deStalin-terreuroverslaand die aan miljoenen Russen het le ven heeft gekost. Kijkjes Los van deze kritiek staat intussen dat wij enkele aardige kijkjes in de Sowjet-sportwereld kregen. Niet minder dan tien procent van de Russen beoefent in georgani seerd verband sport! In Neder land is dat 25 procent. Maar de Russen betalen maar één gulden per jaar om hun sport te kunnen beoefenen, ook als het om zweefvliegen of parachutesprin gen gaat. Daar staat weer tegen over dat een Marokkaanse gast arbeider. die in Nederland in de huishouding van een ziekenhuis werkt, in staat is zijn ene zoontje in een voetbalclub te laten spelen,, zijn andere zoontje op judoles te doen en zijn dochtertje lessen in kunstrijden op de schaats te laten gevenDat zagen we in een IKON- programma dat ook die woens dagavond werd uitgezonden. De moeilijkheid is en blijft dat je steeds onvergelijkbare groothe den met elkaar vergelijkt, en dat die grootheden, als zij al eens op elkaar lijken, door de één toch weer anders gedefinieerd worden dan door de ander. NICO SCHEEPMAKER PARIJS (ANP) - Gilbert Gress, de manager van de Franse eerste di visieclub Strasbourg, die in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen door Ajax werd uit- gesihakeld. is gestraft door de Franse voetbalbond. Gress mag zich twee maanden niet op een speelveld of in de kleed kamers bevinden. De bond straf te Gress naar aanleiding van zijn met de scheidsrechter om een strafschop en zijn opmerkingen argumenteren tegen officials tij dens en na de bekerwedstrijd Strasbourg-Nice op 15 maart. Elektronische hulp voor lijnrechters HAARLEM (GPD) - De lijnrech ters krijgen tijdens het tennis toernooi van Wimbledon in Lon den. dat van 23 juni tot en met 5 juli zal worden gehouden, „elek tronische" hulp. Op twee nog na der aan te wijzen banen zal een monitor met controlekastjes worden gezet langs de service lijnen. Een elektronisch oog bepaalt dan of de bal door de serveerder „in" of „uit is geslagen. Is sprake van een foute service, dan hoort de lijnrechter een pieptoon en flik kert een rood lampje aan bij de umpire: in het andere geval gaat een geel lampje branden. Een dergelijk systeem, dat overi gens alleen tijdens de enkelspe len zal worden toegepast, werd eerder onder meer gehanteerd tijdens het Masters-toernooi van WTT in Dallas in 1974 en vorig jaar tijdens het juniorenkam- pioenschap op Queens Club. Christopher Gornnge, secretaris van de All Engeland Club: „Wij proberen op deze manier de lijn rechters te helpen, niet ze te ver vangen". Johan Neeskensarchieffoto) ka door een blessure nog niet spelen bij de New York Cosmos. NEW YERSEY - New York Cosmos, het team waarin voet balkoning Pele het Amerikaanse publiek voor het eerst met echt voetbal liet kennismaken, begint het nieuwe seizoen vandaag met een groot aantal geblesseerde spe lers, onder wie Johan Neeskens en Wim Rijsbergen. Geen revanche voor John Mcenroe MONTE CARLO (AFP) - In het 175.000 dollartocrnooi van Monte Carlo heeft John Mcenroe geen revanche kun nen nemen voorde nederlaag, die hij bij de daviscupwed- strijd leed tegen Guillermo Vilas. In de kwartfinales van het Zuidfranse toernooi bleef de linkshandige Argentijn de pummer één van de links handige Argentijn de num mer één van de wereldrang lijst gemakkelijk de baas: 6-1, Mcenroe. van wie bekend is, dat hij zich op de langzame gra- velbanen niet goed thuis- voelt, heeft in Duitsland last gehad van een enkelblessure en was ver van zijn beste vorm verwijderd. Hij is de tweede Amerikaan, die voor tijdig werd uitgeschakeld. De andere was Jimmy Connors, die in de tweede ronde ver loor van de Fransman Jean- Francois Caujolle. Deze werd gisteren op zijn beurt met 6-2, 6-0 uitgeschakeld door de Tsjech Tomas Smid. In de halve finales komt Vilas uit tegen Smid en Bjoern Borg tegen Vitas Gerulaitis. De tslagen van vrijdag: eren enkelspel: kwartfinales: Tomas Smid (Tsj.sl) - Jean, Francois Caufolle (Fra) 6-2, 6-0, Guillermo Vilas (Arg) - John Mcenroe (Vst) 6-1. 6-4. ADVERTENTIE 100% Zuiver Zilveren Kroningsduksat. Gehalte 100% Zu.ver 999 F.,n Z. 0 36 Bestellingen nog mogelijk digd Nan 24 karaats 999.9 fijn Goud of 100% Zuiver 999 fijn Zilver Dus zonder enige legering! Attentie: van de Gouden Kroningsdukaten is de limiet vrijwel bereikt. Er worden 5 000 Gouden en 25.000 Zilveren Kroningsdu- Zekerheid? Dan nu bestellen. De prijs van ren Zilveren Kro- ningsduka.il bedraagt f 195, en van een Gouden'Kronings dukaat f995,— IneI cassette, genummerd Certificaat van Echtheid en 18% BTW. Gega randeerd, gecontroleerd en ge registreerd. Na ontvangst van Uw bedrag per giro, bank of aangetekende brief worden de Kroningsdukaten U binnen 6 weken aangetekend toegezon den Fii7 OFIR EXPORT Backershagcn 89 m 1082 GS Ainstcrdan •1124023 ABN-Bank 54 01

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13