Martens dient ontslag IPf3 Belgisch kabinet in BRITTEN VERBIJSTERD NA OPROER Waarschuwing Carter aan Iran Palestijns bezoek aan ministerie Managua herrijst uit de as ommekeer Palestijnen uit ommekaar Leuvense lovenaars Nieuwe Bosch bougies. BOSCH VRIJDAG 4 APRIL 1980 BUITENLAND PAGINA 9 BRUSSEL - In de Vlaamse univer siteitsstad Leuven kan men deze zomer met „lovenaars" betalen. Dit zijn munten die Leuven heeft laten slaan ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie van het beroemde Leuvense stad huis. Er zijn 75.000 munten van elk 25 lovenaar (één lovenaar is één frank, 6,7 cent) aangemaakt, die vanaf 1 juni tot eind septem ber als betaalmiddel in Leuvense winkels kunnen worden ge bruikt. In oktober kunnen ze worden in gewisseld, voor zover ze niet door verzamelaars worden bewaard. De Nationale Belgische Bank heeft toestemming verleend om dat de lovenaar niet verplicht wordt gesteld. LONDEN - Een groep leden van het Britse Lagerhuis heeft aangedrongen op het vormen van een openbare enquêtecommissie om een onderzoek in te stellen naar de achtergronden van het op roer in de binnenstad van Bristol. Minister van binnen landse zaken William White- law heeft op een speciale zit ting van het Lagerhuis giste ren echter verklaard dat wel al kan worden vastgesteld dat de gewelddadige uitbarsting van gisternacht niet gezien kan worden als een racistisch incident. De minister zei dat zowel blan ken als zwarten deelnamen aan plunderingen en dat zij zich gemeenschappelijk keerden tegen de politie macht. Dit wordt bevestigd door ooggetuigen en door bewoners zelf van de buurt in Bristol, St. Paul's, waar het praktisch tot een veldslag kwam. De voormalige La- bourminister van binnen landse zaken, Merlyn Rees, drong aan op het instellen van mobiele politie-eenheden die in geval van nood de kleine plaatselijke politiekorpsen zouden moeten bijstaan. Deze techniek wordt al enige tijd in Noord-Ierland toegepast, waar Rees vijfjaar lang minis ter van Noordierse zaken Veel kritiek is er op het hoofd van de politie in Bristol, de 55- jarige Brian Weigh, die zijn manschappen om zeven uur in de avond op een kritiek ogenblik opdracht gaf de stadswijk te verlaten. Op dat ogenblik ging de massa van naar schatting een paar dui zend jongeren die de politie had bekogeld en zes politie auto's had vernield en in brand gestoken, over tot het plunderen van winkels. Bij een bank van Lloyd's werd een brandbom naar binnen geworpen. Het gebouw brandde volledig uit. Politiechef Weigh zei dat hij ge noodzaakt was om zijn troe pen terug te trekken om bloedvergieten te voorkomen en omdat zijn agenten niet opgewassen waren tegen de menigte. Pas vier uur later, tegen middernacht keerde hij terug met versterkingen - on geveer 450 man; toen was de meeste schade al aangericht. Eenentwintig agenten en ne gen burgers werden gewond, negen blanken en vijf zwarte jongeren werden in hechtenis genomen. Ex-minister Rees zei in een op merkelijk openhartig vraag gesprek dat hij weliswaar geen grote uitbarstingen in ander steden verwachtte, maar dat de meeste moeilijk heden verwacht konden wor den met vooral Westindische jongeren die voor een groot deel werkloos zijn, geen geld hebben en niet zoals in de Aziatische gemeenschappen kunnen terugvallen op een min of meer hecht gezinsver band. In St. Paul's, de binnenstad van Bristol, die te boek staat als een wijk van prostituees en drugsgebruikers, is driekwart van de zwarte bevolking werkloos en moet van mini male steunuitkeringen zien rond te komen. De wijk, on geveer een vierkante kilome ter, was aan het eind van de 19e eeuw een welvarende buurt van bankiers en zaken lieden, maar zoals in zoveel grotere Britse steden raakte de binnenstad in verval en veel werd er niet aan gedaan. De buurt is nu als een ghetto te beschouwen, met weinig uitwijkmogelijkheden voor de jongeren. De sluiting door de politie van het enige resterende ontmoe tingscentrum de ironischer- wijs „Black and White" ge noemde uitspanning (hoewel er geen drank verkocht mag worden), was blijkbaar de druppel die de emmer deed overlopen. De Westindische eigenaar van de zaak werd door de politie gearresteerd omdat hij in het bezit was van hasj en omdat er 100 blikken bier werden gevonden (vol gens de broer van de eigepaar bestemd voor een besloten feestje met Pasen) De arrestatie vond plaats door 12 politieagenten. Dat was het punt waarop de jongeren in de buurt in actie kwamen. Bristol had de naam goede relaties te hebben gekweekt tussen de verschillende be volkingsgroepen en het op roer kwam voor Lagerhuis le den en bewoners van de stad dan ook als een volledige ver rassing. Sommigen vrezen dat zich in Engeland nu situa ties kunnen afspelen die in de jaren zestig in de Verenigde Staten, met name in Watts (een zwarte wijk van Los An geles), tot grote volksoproe ren in de binnensteden leid den. (Van c correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - De Belgische eerste minister Wilfried Mar tens zoekt een uitweg uit de politieke crisis die Gisteren tot het aftreden van zijn kabinet leidde. Koning Boude- wijn aanvaardde de ontslagaanvrage nog niet. Het Bel gische staatshoofd, dat van vakantie in Spanje was te ruggeroepen, droeg de regeringsleider op „op korte termijn naar een oplossing te zoeken". Donderdag was het precies een jaar geleden dat de regering-Martens in functie kwam. De coalitie van Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialis ten onder leiding van de Vlaamse christen-democraat Martens kreeg woensdag niet het ge vraagde vertrouwen in de Senaat. Bij een stemming over een essen tieel onderdeel van het wetsont werp over de zogenaamde voor lopige gewestvorming (de opde ling van België in drie gewesten: Vlaanderen, Wallonië en Brussel) kreeg de regering niet de vereiste tweederde meerderheid. De Belgische premier Wilfried Martens diende gistermiddag het ont slag van zijn kabinet in. Uitweg WASHINGTON (UPI) - President Carters woordvoerder heeft gis teren gezegd dat het Amerikaan se standpunt ten aanzien van Irans jongste eisen, 'duidelijk is uiteengezet'. Hij waarschuwde Teheran voor de gevolgen van het in handen van de studenten in de Amerikaanse ambassade laten van de 50 Amerikaanse gegijzel den. Kort voordat Powell zijn verklaring aflegde had de Iraanse minister ADVERTENTIE Betere prestaties, zuiniger met benzine. Op bougies geld uitsparen is 'n dure zaak. Oude bougies verminderen kostbare benzine. Vernieuw uw bougies daarom regelmatig. Voor ieder type auto zijn er Bosch bougies. De Bosch thermo-elaslic Super bougie bijvoorbeeld. Deze heeft dank zij de koperen kern een betere warmtegeleiding. Bij uitstek geschikt voor auto's die afwisselend korte en lange afstanden afleggen. Voor optimale prestaties en zuiniger benzineverbruik. Onder alle rijomstandigheden. Vraag de brochure 'Autopraktijk' net praktische tips ;n informatie aan bij WILLEM VAN RIJN B V. afd. Reclame 7D istbus 8005. 1005 AA Amsterdam. Zeker is zeker van buitenlandse zaken, Ghotb- zadech, gezegd dat de revolutio naire raad een besluit over het overnemen van de verantwoor delijkheid voor de Amerikaanse gegijzelden had uitgesteld. De raad wil, zei hij, ophelderingen van Carter ten aanzien van Irans jongste eis, dat de Verenigde Sta ten zich van provocerende woor den of handelingen onthouden als de raad instemt met overne ming van de gegijzelden. Powell wilde niet uitweiden over zijn korte verklaring. Ook wilde hij niet zeggen of zijn verklaring neerkwam op een afwijzing van de Iraanse eis. Op de vraag of de president een termijn had gesteld aan een op lossing van de vijf maanden oude gijzelingscrisis, antwoordde de perschef: "Ik heb geen datum mee te delen". President Bani-Sadr had vanoch tend in een vraaggesprek voor de televisie gezegd dat de verzeke ringen die hij van president Car ter had ontvangen voldoende wa ren. Hij had maandag bekend gemaakt dat de gegijzelden in handen van de regering zouden komen wanneer Carter zou belo ven geen druk meer op Iran uit te oefenen en geen propaganda te De „rooms-rode" coalitie beschikt in het parlement nog wel over een ruime meerderheid om „ge woon" te kunnen regeren. Alleen voor grondwetswijziging - nodig bij doorvoering van staatsher vorming - is een tweederde meerderheid vereist. Omdat de vier partijen die er de coalitie vormen, het wel eens zijn over het sociaal-economisch beleid, vroeg koning Boudewijn Martens als nog naar een uitweg te zoe ken. Het omstreden hoofdstuk uit de wet op de federalisering van Bel gië waarover het kabinet strui kelde, heeft betrekking op Brus sel. Het gaat vooral om de samen stelling van de gewestraad (het Brusselse parlement). Binnen de CVP, de Vlaamse christen-de mocraten, bestond er veel aarze ling om met het ontwerp in te stemmen zolang er van Fransta lige kant geen duidelijke waar borgen waren gegeven met be trekking tot de positie van de 200.000 Brusselse Vlamingen in het zelfstandige gewest Brussel. Brussel Enkele CVP'erS stemden om die reden tegen of onthielden zich van stemming en dat kostte de regering de kop. Martens giste ren: „Het Brusselse probleem moet nu worden opgelost". Maar als dat lukt, blijft het lot van de voorlopige staatshervorming (die geldig blijft tot uiterlijk eind 1984) nog onzeker. De huidige coalitie beschikt niet over de ver eiste tweederde meerderheid in de Kamer van Afgevaardigden. En na alle politieke crises van de laatste maanden voelen de libe ralen die in de oppositie zijn niets voor een koehandeltje om Mar tens uit de brand te helpen. Elec toraal zijn zij meer gebaat met verkiezingen. In deze situatie voelt de CVP, de grootste partij, er nu het meest voor uitstel van de staatshervor ming in afwachting van het resul taat van een nieuwe Vlaams- Waalse dialoog. De leider van de Franstalige socialisten, André Cools, zou hier ook niet afkerig van zijn. De dialoog zou kunnen worden ge voerd in een 28 man sterke par lementaire werkgroep, die zich beraadt over de definitieve staatshervorming. In deze werk groep zijn alle politieke partijen (ook oppositie) vertegenwoor digd. De voorlopige fase zou mis schien kunnen worden overge slagen om direct tot een defini tieve staatshervorming te komen. Inmiddels kan het kabinet-Mar- tens dan een tijdje door regeren, aldus het meest waarschijnlijke scenario waarover de komende dagen zal worden onderhandeld. BOGOTA (UPI) - De linkse guerrillastrijders in de Co lombiaanse ambassade in Bogota hebben gisteren weer twee gegijzelden vrijgelaten, een Colombiaan en een bur ger van de Dominicaanse Re publiek. Ze houden nu nog 25 gegijzelden vast. Colombiaanse regeringsfunc tionarissen zouden dezelfde dag weer onderhandelen met een vertegenwoordigster van de partizanen. Deze eisen vrijlating van 311 linkse ge vangenen. De gijzeling duurt al 37 dagen. Iran wijst groep ADVERTENTIE J n BEIROET (Reuter) - De regering van Irak heeft gisteren het kan toor in Bagdad van een pro-Rus sische Palestijnse commando groep gesloten en de leden een dag de tijd te geven om het land te verlaten, zo heeft een woord voerder van de groep gisteravond meegedeeld. De maatregel van de Iraakse rege ring treft het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP), de meest nadrukkelijk pro-Russische guerrillabeweging van de acht die overkoepeld wor den door de PLO. Arabische diplomatieke kringen in Beiroet zien in de maatregel van de regering in Bagdad een verder bewijs voor het politiek meer naar rechts gaan van de Iraakse regering. Dit heeft haar de laatste twee jaar meer in de richting van Saoedi-Arabië gedreven. MANAGUA, NICARAGUA (UPI) - De revolutionaire regering van Nicaragua is aan het puinruimen in Managua, dat in 1972 praktisch met de grond werd gelijkge maakt door een aardbeving. De aardbeving kostte aan 10.000 mensen het leven en algemeen wordt aangenomen dat zij qle stoot gaf tot de strijd die een ein de zou maken aan het 46-jarige bewind van de familie Somoza. De critici van de afgezette presi dent Anastasio Somoza Debayle zeggen dat veel van de 350 mil joen dollar die Nicaragua kreeg om Managua uit de as te helpen verrijzen, in de zakken van de „weldoener" en zijn getrouwen verdween. Toen Somoza op 17 juli van het vorig jaar zijn land verliet, was er niets gedaan aan de wederopbouw van het vernielde centrum van Managua, hoewel in de buitenwijken een hele reeks nieuwe winkelcentra was ge bouwd. „Er is op ongelooflijk corrupte wij ze met het geld voor de herbouw omgesprongen", zegt Edgar Za pata, de jonge ingenieur die aan het hoofd van het wederop- bouwproject staat. Het stadscentrum van Managua wordt niet herbouwd naar het model van het oude, zoals werd gedaan na een vorige vernieti gende aardbeving in 1931. Op het ogenblik heeft Zapata 1.200 arbeiders aan het werk aan een park dat zal worden vernoemd naar het negenjarige jongetje Luis Alfonso Velasquez Flores dat in de laatste maanden Sandinistische opstand tegen Somoza door leden van de Natio nale Garde werd doodgeschoten. De stenen en tegels voor het park komen uit een steenfabriek die in handen van Somoza was en nu is genaast. De hoofdstraat die door het park loopt wordt veranderd in een boulevard alleen voor voetgan gers. Haar naam is veranderd van Rooseveltlaan in Sandinolaan, naar Augusto Sandino, de revolu tionaire generaal uit de jaren der tig wiens gewelddadige dood is geweten aan Somoza's vader. Zapata heeft onlangs gezegd dat de wederopbouw 543 woonwijken met parken en bosaanplant be treft. In een aantal gebouwen, die niet hoger mogen zijn dan vijf verdiepingen, zullen restaurants en een bibliotheek worden geves tigd. Een van de doelstellingen van het project is volgens Zapata het draaglijker maken van de tempe ratuur in het hete Managua. Door het laten functioneren van het park als .long' wil men het een graad of negen koeler maken. Een van de problemen Zapata zit is wat aan te vangen met de honderden 'aardbe- vingsmensen', die in de achttien maanden van burgeroorlog naar Managua kwamen en zich ves tigden in de ruines van gebou wen. Zapata zegt dat zij worden verhuisd en werk moeten kun nen vinden in het binnenland de landbouw is hersteld. (Van onze buitenland redactie) DEN HAAG - Buiten medeweten van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) is vorige week een hoge vertegenwoordi ger van de Palestijnse Bevrij- dings Organisatie (PLO) ontvan gen in het gebouw van het minis terie in Den Haag. Het gaat om dr. Issam Sartawi, lid van het Pale stijnse parlement in ballingschap en de Revolutionaire Raad van El Fatah, de grootste deelorganisa tie binnen de PLO. Sartawi is een van de belangrijkste 'reizende diplomaten' van de PLO en staat bekend als de architect van de toenadering tussen West-Europa en de PLO. Sartawi werd bij buitenlandse za ken ontvangen door mr. N. van Dijl, hoofd van de directie Mid den-Oosten van het ministerie. Volgens een woordvoerder van Van der Klaauw was de be windsman tevoren wel degelijk op de hoogte van de bespreking, die 26 maart plaatsvond, maar wist Van der Klaauw niet dat de ze in het kantoor van Van Dijl zou plaatsvinden. Als gevolg van de gevoeligheid van officiële con tacten met de PLO - die trouwens door de Tweede Kamer gewenst worden - heeft het ministerie geen ruchtbaarheid gegeven aan de ontmoeting. Het ministerie meent dat het uit eindelijk niet veel uitmaakt of een dergelijk gesprek nu plaats vindt in het gebouw van het mi nisterie <>i in eon willekeurig Haags restaurant. Daarenboven heeft mr. Van Dijl vorige maand, zowel in Damascus als Beiroet nog besprekingen gevoerd piet hoge PLO-functionarissen. Dr. Saii.iu i w <is m oktobei voiig jaai eveneens in Nederland voor ge sprekken met leden van de vaste kamercommissie voor buiten landse zaken. Vorige week heeft Sartawi nog een onderhoud ge had met PvdA-leider Den Uyl In een vraaggesprek met het dagblad Trouw van vanochtend neemt minister Van der Klaauw een aanzienlijk milder standpunt in met betrekking tot het Hand vest van de PLO. waarin onder meer de vernietiging van de staat Israël als doel van de organisatie staat omschreven. Tot dusver heeft Van der Klaauw afschaffing van dat artikel in het Handvest een voorwaarde genoemd voor geregelde contacten met de PLO. „Ieder stuk moetje bekijken tegen de achtergrond van de tijd, waarin het tot stand kwam," al dus de minister. „Het is waar dat de PLO zich vroeger van terreur als wapen bediende. Dat is nu duidelijk veranderd. Het is voor de PLO moeilijk wijziging van het Handvest als voorwaarde vooraf bij besprekingen te hante ren. Zij zien het zelf meer als sluitstuk van onderhandelin gen". Naar in Jeruzalem verluidt, is de Nederlandse ambassadeur in Is rael nog vanochtend gevraagd voor een gesprek op het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken te verschijnen. Bij de PLO in Beiroet werd gisteren positief gereageerd op de nieuwe toenadering van de Nederlandse regering tot de Palestijnen. Mahmoed Labadi, hoofd Infor matie van de PLO en vooraan staand adviseur van Jasser Ara- l.it. noemde tegOROUei OIM t COI respondent Rienko Wilton den ontwikkelingen „een positieve stap van een EG-lid taat in de richting van erkenning van onze nationale rechten Volgens Laxadi kan het PLO- handvest nooit een obstakel zijn voor het bereiken van een rechtvaardige vrede in het Mid den-Oosten. „Het belangrijkste struikelblok is Israels onbuig zaamheid en arrogantie, Israels bezetting van en expansie in Arabisch gebied, de onteigening door Israel van Arabisch land, de Israëlische vestigingspolitiek en de Israëlische weigering het zelf beschikkingsrecht van de Pale stijnen. waarbij hoort het recht een eigen staat te stichten, te er kennen." In het Palestijnse handvest staat, zo vindt Labadi, helemaal niet dat Israel moet worden vernietigd of ontmanteld „Dat is alleen maar een i>..,. h c i.. in lag bed* hl door generaal Harkabi. een vroe gen- chef van de Uraèli che ge heime dient, de Mossad aldus Labadi. De PLO-woordvoerder deed ten slotte een beroep op Nederland „erop te blijven staan dat Israel zich onmiddellijk terugtrekt uit alle bezette Arabische gebieden en de wettelijke rechten van de Palestijnen erkent, in overeen stemming met het handvest van de Verenigde Naties".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9