Groninger groep spoort weer misdadigers op Krakers zorgen weer voor roerige uren KORT GEDING OM LUID HANENGEKRAAI Gemeentebestuur ook schuldig aan storten gif in Lehkerkerk De eigenheid van uw hele omgeving Putten gekwetst door eerbetoon aan ex-nazi Mr. Koning wellicht naar Financiën LEKKER KERK (ANP) - Milieu-actiegroepen en oud-poli tici uit Lekkerkerk hebben gisteravond het gemeente bestuur beschuldigd, dat ze al in 1971 gewaarschuwd hebben voor het dumpen van giftige stoffen tussen het puin waarop de wijk Lekkerkerk-west vijf jaar terug is gebouwd. Lekkerkerk kwam gisteren in het nieuws, toen burgemeester H.Ouwerkerk bekendmaakte dat er onder de vloeren van zes huizen concentraties kankerverwekkend benzeen is gevonden. Op een bewonersbijeenkomst die gisteravond in de plaatselijke kerk werd belegd, bleek dat de bewo ners erg ongerust zijn over de recente vondst. De gemeente gaat door met het onderzoek, maar Ouwerkerk heeft een aantal maatregelen aangekondigd. Hij gaat een aantal huizen rond Pasen beter laten ventileren, zandbakken afdekken en de bewoners krij gen het advies om voorlopig niet te spitten in eigen tuin. Volgens de burgemeester is het vrij zeker, dat het benzeen in.stalen vaten gezeten heeft tussen het puin dat in Lekkerkerk-west gestort is. Een on derzoek heeft sporen van de vaten aangetoondOuwerkerk zegt dat het drinkwater - Lekkerkerk ligt ineen waterwingebied - niet i s aangetast. In Lekkerkerk zijn zowel bewoners als gemeentebestuur ervan overtuigd, dat het Rotterdamse puinophaalbedrijf Wijnsteker de schuldige is. Vol gens een oud-wethouder heeft het bedrijf destijds toegegeven dat er gif zat tussen het puin, dat in Lekkerkerk gestort werd om de grond van Lekkerkerk-west bouwrijp te maken. De toenmalige gemeenteraad zag daarin geen aanleiding om de vergunning van Wijnsteker in te trekken. Dat het benzeen was, is aan het licht gekomen bij een routinecontrole in januaritoen straatleidingen onder de loep werden genomenDe concen traties benzeendamp in de zes woningen zijn overigens betrekkelijk laag zegt het gemeentebestuur. De gerrjeente heeft direct na de ontdekking van het kankerverwekkende benzeen de regionaal inspecteur voor de iiolksgezondheid ingelicht en ook de rijksinspectie voor de volksgezondheid gewaarschuwdBewoners in de wijk zullen een strenge medische controle moeten ondergaan. Directeur Van Engelen van het vuilcontainerbedrijf Wijnstekers in Rot terdam wilde gisteren geen commentaar geven op het nieuws van de bodemverontreiniging in Lekkerkerk-west. De uitspraken van burge meester Ouwerkerk zijn geheel voor diens eigen verantwoordingaldus Van Engelen. "Geen woning, geen kroning" I AMSTERDAM (ANP) - Am sterdam heeft gisteren enkele roerige uren beleefd door het optreden van de gezamenlij ke krakersgroepen in de hoofdstad. Naar schatting honderd krakers drongen omstreeks kwart over elf het gebouw van de gemeentel ij ke dienst herhuisvesting (GHD) aan de Van Reigersbergen straat binnen uit protest te gen het herhuisvestingsbe- leid in de hoofdstad. Hun actie richtte zich in hoofd zaak op de afdeling ontrui mingen, waar enkele tiental len krakers de dossiers door keken. Volgens hun verkla ring wilden zij nagaan welke gekraakte panden op de no minatie staan om te worden ontruimd. Inmiddels was een groep van de mobiele eenheid verschenen, die rond twaalf uur overging tot ontruiming van het gebouw. De meeste krakers vertrokken zonder tegenstand te bieden. Alleen de actievoerders die zich in de archiefruimte met de dossiers bezig hielden boden verzet. Zij werden daarop door de M. E. verwijderd, waarbij rake klappen vielen. Bij hun ver trek zouden de krakers dos siers hebben meegenomen. Volgens een gemeente woordvoerder lagen de dos siers "in grote aantallen" in de omgeving van het gebouw. Na de ontruiming trok de tot enkele honderden jongelui aangegroeide groep in een demonstratieve optocht naar de Dam, waar bij het paleis enkele rookbommen werden afgestoken en de krakers in koor riepen "Geen woning - geen kroning" en "Niks te kronen, wij moeten wonen" De betogers wilden vervolgens naar het stadhuis, maar kwa men niet verder dan de brug over de Oudezijds Voor burgwal. Hier werden zij door de M. E. tegengehouden. Beeld van de bijeenkomst op de Dam waar enkele rookbommen werden afgestoken. De krakers keerden terug naar de Dam waar weer verschil lende rookbommen werden afgestoken. Ook gooiden zij rookbommen naar de Nieuwe Kerk. De Amsterdamse be volking werd met een mega foon opgeroepen op 30 april bij de inhuldiging van konin gin Beatrix acties te voeren. Nadat de krakers nog enige tijd door de binnenstad hadden rondgetrokken hielden zij omstreeks kwart over twee een slotmanifestatie op de Dam. Daarbij werd april uit geroepen tot actiemaand. De krakers lieten later op de dag tijdens een persconferentie weten zeer tevreden te zijn over het verloop van de actie eerder die dag: "Wij hebben duidelijk gemaakt hoe we over het beleid denken en de overheid heeft zich weer eens lelijk in de kaart laten kij ken". De krakers zeggen dat zij door de ambtenaren van de dienst herhuisvesting zeer welwillend zijn ontvangen, en dat zij met woningzoekenden en medewerkers hebben ge discussieerd, voordat zij door de M. E. uit het gebouw wer den verwijderd. De dossiers, die op de afdeling ontruimin gen zijn buitgemaakt, hebben de krakers vernietigd, omdat zij "niet accepteren dat de ene woningzoekende tegen de andere wordt uitgespeeld". Op de persconferentie werd meegedeeld dat er deze maand nog een groot aantal nieuwe acties te verwachten is. De krakers zullen zich de komende tijd vooral richten op het kraken van luxe-ap partementen. waarvan er vol gens hen alleen al in de oude binnenstad 1100 leeg staan. GRONINGEN (ANP) - De Groninger groep die zich bezig houdt met het opsporen van oorlogsmisdadigers, is op nieuw achter de Westduitse verblijfplaats gekomen van zes Nederlanders die zijn veroordeeld voor hun oorlogs verleden. De groep zal de adressen binnenkort bekend maken. De zwaarst gestrafte van het zestal vond de Groninger groep in het Noordduitse plaatsje Bad Schwartau. Het is de 57-jarige. in Aantal raven in Nederland neemt toe DEN HAAG (ANP) - Sinds de her introductie van de raaf als broed- vogel in Nederland in 1976 is het aantal toegenomen. Het in 1976 met financiële steun van het We reld Natuur Fonds begonnen project om de vogel in Nederland terug te krijgen begint succes op te leveren, zo meldt het Wereld Natuur Fonds in haar maandblad. Vier jaar geleden slaagde het na- tuurfonds erin drie paren vrij vliegende raven tot broeden te brengen. Het aantal paren is het afgelopen jaar toegenomen tot negen. De vogels verblijven voornamelijk in Gelderland (Veluwe) en in Utrecht. Ook in de duinen van de Amsterdamse drinkwaterleiding worden re gelmatig raven waargenomen. Dat de raaf in het begin van deze eeuw uit ons land is verdwenen, moet in hoofdzaak worden ge zocht in de bestrijding van deze soort door de mens. Jammer ge noeg, zo constateert het Wereld Natuur Fonds, wordt de raaf nog niet door iedereen gewaardeerd. Dit blijkt onder meer uit berich ten over het schieten van vier ra ven in de omgeving van Hattum en een vogel in Mar.rn. Sommige raven op de Veluwe blij ken zich te voeden met verkeers slachtoffers onder dieren langs de snelwegen. Ook de resten van de jacht en de nageboorten van schapen staan op de Veluwe bo venaan op het menu. In de dui nen worden dode konijnen gege ten. Den Haag geboren Gerardus Weimar, die in 1949 door de bij zondere strafkamer van de recht bank in Assen bij verstek tot de doodstraf werd veroordeeld. De man, die nu als portier in het casino in Hamburg werkt, was in de oorlog commandant van de vaste landwacht in Coevorden. In die hoedanigheid zou hij gevan genen hebben afgeranseld met een biljartkeu. Hij wordt verant woordelijk gesteld voor de dood van de HBS-directeur en ver zetsleider Mantel, twee broers uit Coevorden en twee broers uit Smilde. In het Zuidduitse Hegge spoorde de Groninger groep de 64-jarige, in het Duitse Metzhausen gebo ren Adolf de Man op. De bijzon dere strafkamer van de recht bank in Arnhem veroordeelde hem in 1950 bij verstek tot le venslange gevangenisstraf. Hij maakte in de oorlog deel uit van een groepje Germaanse SS-ers, die zich in Nederland aan de zo genaamde Silbertanne-moorden schuldig maakten. Silbertanne AMSTERDAM (ANP) - De 46-jari ge autohandelaar H.H. is deze week zijn portefeuille met 80.000 gulden, elf kentekenbewijzen, één rijbewijs, twee cheques en een giropasje kwijtgeraakt in een koffiehuis in de Wibaut- straat in Amsterdam. Na het drinken van een kop koffie vertrok de autohandelaar uit het koffiehuis. Buiten gekomen ontdekte de man dat hij een plastic tas met zijn portefeuille naast het tafeltje had laten staan. Hij keerde onmiddellijk terug om de vergeten spullen weer op te halen, maar tas en portefeuille bleken reeds te zijn verdwenen. was de codenaam voor geheime represailles die na aanslagen op Duitsers en NSB-ers werden uit gevoerd. Na de bevrijding is bewezen dat de ex-slager De Man heeft deelge nomen aan tenminste vier moordpartijen. De slachtoffers waren twee inwoners van Apel doorn, een Wageningse zieken huis-directeur en een Arnhemse docent. De 68-jarige Aalze Hofstra, die in het Friese Irnsum werd geboren, werd door de Groninger groep achterhaald in Hamburg. Hofstra is in 1949 door de rechtbank in Arnhem tot vijftien jaar veroor deeld wegens doodslag. In Düsseldorf kwam de groep de 63-jarige Klaas Epskamp op het spoor. De in Amsterdam geboren man werd door de rechtbank in Utrecht in 1950 veroordeeld tot twintig jaar, omdat hij in de nacht van de invasie in Nederland de Duitsers actief zou hebben ge holpen. Ook de adressen in West-Duitsland van de twee Nederlandse oor logsmisdadigers Gerardus Kniest (65) en Frans de Saint- Aulaire (58) zijn bij de Groninger groep bekend. Ze werden echter niet thuis getroffen. Behalve de zes opgespoorden, be schikt de groep nog over de na men en adressen van vijf andere oorlogsmisdadigers, van wie de groep verder nog geen gegevens wilde vrijgeven. Kniest, in Arnhem geboren, werd wegens de zogenaamde Siber- tanne-moorden tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld. De Saint- Aulaire, in Den Haag geboren, kreeg 10 jaar gevangenisstraf. De Groninger groep maakte giste ren bekend, dat één van haar le den enkele weken geleden bij een bushalte in Groningen vanuit een auto is beschoten. De man werd niet geraakt. De groep heeft be wust een tijdje gewacht met het in de publiciteit brengen van dit voorval, omdat zij naar eigen zeg gen niet erg onder de indruk is van deze "domme vorm van bangmakerij". HEEZE - De bestuurder van deze totaal vernielde personenauto kwam gisteravond om het leven toen hij met zijn auto op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in het Brabantse Heeze tegen een posttrein ADVERTENTIE U bent u. Daarom moei alles om u heen lypisch van zijn. En van niemand anders. Van meubelen en schemerlampen lol gordijnen en lapijl. Kom eens kijken wal dal zeggen wil. Woon-dorado voor de eigenheid van uw interieur PUTTEN (ANP) - De gemeenteraad van het Gelderse Putten heeft gister avond in een motie scherp geprotesteerd tegen het duur het Duitse plaatsje Wyk verleende ereburgerschap aan de oorlogsmisdadiger Frie- drich Christiansen. In zijn functie als Wehrmachtsbefehlhaber gaf Christiansen in oktober 1944 opdracht tot de vergeldingsmaatregelen tegen Putten, waarbij de mannelijke bevolking van de plaats werd gedood. In 1948 is Christian sen in Nederland als oorlogsmisdadiger veroordeeld. Het Duitse plaatsje Wyk op het eiland Föhr benoemde Christiansen des tijds tot ereburger en op 20 maart besloot de gemeenteraad van Wyk tot handhaving van dit ereburgerschap. Ook besloot de raad dat dc hoofd straat van Wyk "Friedrich Christiansenstrasze" zuu blijven heten. Door dit besluit zijn in het bijzonder de gevoelens van de bevolking van Putten gekwetst, aldus de Puttense raad in de motie. In de motie worden B en W van Putten uitgenodigd om het bestuur van Wyk dringend te verzoeken op korte termijn opnieuw het ereburger schap en de straatnaamgeving in de raad van die plaats aan de orde te stellen. Officiële actie tegen Belgisch autowegenvignet DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zal bij zijn Belgische ambtgenoot protesteren tegen de invoering van een vignet op autosnelwe gen. Het kabinet heeft gisteren besloten dat dit protest geba seerd moet zijn op de internatio nale afspraken die tussen Ne derland en België bestaan. Zowel in Benelux- als in EG-ver- band bestaan afspraken waar door de invoering van een vignet, dat als een extra belasting op het gebruik van autowegen gaat gel den, wordt verboden. Volgens minister Tuynman bestaat een karakteristiek verschil tussen een vignet en een tolheffing zoals in sommige Europese landen op de autosnelwegen geldt. Het kabinet heeft nog geen plannen gemaakt voor het geval België zich van de Nederlandse protes ten niets mocht aantrekken. Maatregelen tegen Belgisch ver keer in Nederland lijken minister Tuynman niet zo geschikt, omdat „we dan helemaal op een hellend vlak raken", aldus de bewinds man. Wellicht zal Nederland het Belgische besluit ter toetsing voorleggen aan het EG-Hof van Justitie in Luxemburg. DEN HAAG (GPD) - De WD'er mr. Henk Koning wordt wellicht de nieuwe staatssecretaris van fi nanciën als opvolger van mr. A. Nooteboom, die begin februari - gelijk met mr. Andnessen - af trad. Koning is nu nog staatsse cretaris van binnenlandse zaken. Gisteren voerde hij overleg over de mogelijke benoeming met mi nister Van der Stee financiën). Koning (46) heeft het verzoek van het kabinet om naar Financien over te stappen nog in beraad. Hij zou niet bijster enthousiast zijn over het idee. Mogelijk nog voor het paasweekeinde wordt zijn beslissing bekend. Eigenlijk zou een CHU'er opvolger van mr. Nooteboom (CHU) moe ten worden, maar deze partij heeft grote moeite met het vinden van een geschikte kandidaat. De Driebergense hoofdinspecteur van belastingen mr. T. Radema ker, die aanvankelijk door de CHU-top was aangezocht, viel enkele weken geleden al af. Zowel premier Van Agt als vice- premier Wiegel hebben steeds gezegd dat de benoeming van een nieuwe staatssecretaris geen haast heeft. In de CHU is men nogal geïrriteerd over die opmer kingen, omdat daarmee de schuld van de vertraging op de CHU lijkt te worden gescho- Indien Koning inderdaad naar Fi nanciën gaat, heeft dat volgens Haagse kringen het voordeel dat de nieuwe staatssecretaris ie mand is uit de kring van het ka binet, bovendien grote politieke en parlementaire ervaring heeft en deskundig is op het moeilijke financiële terrein. Dat komt goed van pas wanneer de bewindslie den van financiën in mei de voor stellen tot hervorming van ons belastingstelsel moeten verdedi gen. Koning, afkomstig uit Rotterdam, was Tweede-Kamerlid voor de WD van 1967 tot 1977. Hij stu deerde eerst aan de belastingaca demie in Rotterdam, voltooide vervolgens zijn rechtenstudie aan de Leidse yniversiteit, was adjunct-inspecteur der belastin gen en werkte op de afdeling al gemene en juridische zaken van de belastingdienst van het minis terie van financiën. Indien mr. Koning de benoeming tot staatssecretaris van financien alsnog accepteert, zal de CHU een kandidaat voor het staatsse cretariaat van binnenlandse za ken moeten leveren. Daartoe zouden al diverse kandidaten ge polst zijn. - Door een kraaiende haan veroorzaakte overlast was gisteren de inzet van een kort geding dat diende voor de presi dent van de Utrechtse rechtbank, prof. V. van Dijk. Een gezin aan de Leestraat in Baarn beweert geen oog meer dicht te kunnen doen sinds hun buurman in het bezit is van een haan. Het vinden van oplossingen onderling bleek niet meer tot de mogelijkheden te beho- Het gevolg was een kort geding dat be drijfsdirecteur Warradijn aanspande tegen huisarts de Graaf. De raadsman van Warradijn, mr. W. Bentum, vertel de dat beide gezinnen vrijstaande hui zen bewonen. Het kippehok van De Graaf staat naast de tuin van Warra dijn. In oktober vorig jaar zou het ha nengekraai zijn begonnen. Tot en met vorige week zou de eiser hebben ge tracht het probleem in der minne te regelen. Intussen heeft het echtpaar Warradijn al dubbel glas in de slaap kamers laten aanbrengen. Toch zou het echtpaar, dat ook twee kinderen heeft, nog altijd niet goed kunnen slapen. „Twee a drie uur per nacht gemid deld", aldus Bentum. Het gezin zou inmiddels zijn overgegaan op het gebruik van slaapmiddelen. Volgens Bentum heeft dit alles geleid tot ernstige psychische nood bij de fa milie Warradijn. Zodra de haan maar een streepje licht ziet begint hij zijn stembanden al te beroeren, zo werd ge steld. Dit zou tevens gelden voormaan- en kunstlicht. Bentum wees de rechter op een uitspraak van de rechtbank in Almelo. Een blaffende hond die ook overlast veroorzaakte bij buren is daar het zwijgen opgelegd. De advocaat van De Graaf, mevr. mr. S. van den Hurk, merkte op dat volgens haar een stok wordt gezocht om de hond, in dit geval de haan, te slaan. Zij wees op onenig heid die over andere zaken al eerder tussen beide families was ont staan. Volgens Van der Hurk kraait de haan niet meer of minder dan een soortgenoot. Dat wil zeggen: niet eerder dan bij het gloren van de dag. Bovendien, zo zette zij uiteen, had een andere advocaat van Warradijn de zaak eerder al schriftelijk aangekaart bij De Graaf. Deze had hierop voorzieningen getroffen aan het nachthok van de kippenren. Daarna zou deze raadsman hebben geschreven dat inderdaad een eind aan de overlast was gekomen. Een onderzoek door Van den Hurk heeft verder uitgewezen dat niemand anders in de buurt last heeft van de haan. Onder hen bevindt zich oud-staatssecretaris van volksge zondheid Hendriks. Hij zou De Graaf hebben geschreven „am i haai hebt gij Dit alles bracht de raadsvrouwe tot de slotsom dat do eisers maar beter in eed hutje op de hei kunnen gaan wonen. Warradijn verklaarde zelf: „Het kan ons niet schelen wat hij uitvoert, al had hij Artis bij zich in de tuin, als wy er maar geen last van hebben". De Graaf vertelde nog dat hij kippen en de be wuste haan houdt omdat hij dat ge woon leuk zoals volgens hem zoveel inwoners van Baarn. Dat daarover een kort geding moet worden aangespan nen vond hij een overtrokken zaak, vooral omdat naar zijn smaak geen sprake is van buitensporige herrie. Mr. Van Dijk vatte het geheel samen als „een prestigeslag" Hij vond het jam mer dat beide partijen de kwestie niet onderling hebben kunnen oplossen. Uil doet op vrijdag 11 ..pril uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7