Nieuwbouw voor Leger des Heils Gastkolom Nieuwe bruggen miljoenenproject Het Kompas en De Hoeksteen winnen Pardoeza blijft toch PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 4 APRIL 1980 Het meisjesteam van Het Kompas LEIDEN - De Universitaire Sport hal aan de Wassenaarseweg vormde gisteren het decor voor de eindronde van het mini-bas- ketbaltoernooi voor lagere scho len. Maar liefst 28 meisjesteams en 37 jongensteams hadden vanaf half februari deelgenomen aan de voorrondes. Bij de meisjes traden gisteren de negen beste teams in het univer sitaire strijdperk. Bij de jongens waren dat de twaalf eerste teams. Het basketbalfestijn trok bijzon der veel publieke belangstelling waardoor er sprake was van zeer veel sfeer in de sporthal. Bij de meisjes ging het team van "Het Kompas" uiteindelijk met de hoogste eer strijken. In een spannende finale werd de Prin ses Beatrixschool met 4-2 versla gen. De Rudolf Steinerschool legde beslag op de derde plaats terwijl "De Hoeksteen" de vierde plaats voor zich opeiste. Bij de jongens werd "De Hoek steen" op zeer overtuigende wijze basketbalkampioen van Leiden. In een bijzonder eenzijdige finale werd "De Lorentzschool" versla- gep met cijfers die er niet om lie gen 30-9. Derde bij de jongens werd de Teldersschool terwijl de Merenwijkschool vierde werd. Het jongensteam van De Hoeksteen Oxfords orkest treedt gratis op in Leiden LEIDEN - In het bowling-restau rant aan de Boshuizerlaan treedt dinsdagavond het "Blue Vzlvet Dance Orchestra" uit de partner- stad Oxford op. Het optreden in Leiden is een onderdeel van een zesdaagse toernee door Neder land. Tijdens die tournee treedt het orkest onder meer op voor de AVRO-televisie, en luistert men op eerste paasdag de opening van de Efteling in Kaatsheuvel op. De 20 leden tellende "teenage- band" is in Engeland erg popu lair. Het staat onder leiding van Gordon Kitchen, in het dagelijk se leven nieuwsredacteur van de BBC. Het optreden begint om kwart over acht en de toegang is gratis. Tunnel kan miljoentje goedkoper LEIDEN - Omdat gemeente-amb tenaren weieens verder kijken dan hun neus lang is kan de aan leg van een tunnel onder de Wil lem de Zwijgerlaan (nabij de Kooilaan) bijna één miljoen gul den goedkoper. Zoals bekend is de gemeenteraad, na aandrang van omwonenden, vorig jaar akkoord gegaan met de aanleg van een tunnel onder de Willem de Zwijgerlaan. De kos ten zouden 3.750.000 gulden gaan bedragen. Het hoge bedrag wordt vooral veroorzaakt door het feit dat door de tunnelaanleg een groot aantal kabels en leidingen, waaronder een gastransportlei- ding, een rioolwaterpersleiding, 50 kV-kabels en hoogspannings kabels, moeten worden verlegd. Gedeputeerde Staten vinden de plannen van het Leidse stadsbe stuur véél te duur en veegden ze daarom van tafel. De gemeente-ambtenaren, lang niet gek, hebben nu een goedko pere oplossing gevonden. Met een iets steilere helling en door de weg slechts 13 centimeter om hoog te brengen hoeft nagenoeg geen enkele kabel of leiding wor den verlegd. Het verschil: 13 cen timeter en bijna 1 miljoen gulden. De raadsleden in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening lieten gisteravond we ten geen bezwaar te hebben tegen de alternatieve oplossing. LEIDEN - Het Leger des Heils overweegt om in Leiden een nieuw korpsgebouw neer te zetten aan de Ir. Dries- senstraat. Het bestaande gebouw aan de Hooigracht is te klein geworden zodat men zoekt naar een moge lijkheid om, binnen de Leidse singels, te komen tot nieuwbouw voor het Leidse korps. De ge meente heeft in antwoord op vra gen van het Leger des Heils laten weten dat de mogelijkheid be staat voor de bouw van een nieu we ruimte aan de Ir. Driessen- straat. Het ontwerp-bestemmingsplan voor de wijk Pancras-oost, dat op dit gebied betrekking heeft, maakt het mogelijk om langs de Ir. Driessenstraat showrooms, ka'ntorert en gebouwen voor bij zondere doeleinden neer te zet ten. Daarnaast bestaatereen plan om op het daarachter gelegen Ir. Driessenplein ongeveer 40 wo ningwetwoningen aan te bou- Advertentie De gemeente i een advertentie mensen te inte resseren voor een showroom, kantoor of soortgelijke ruimten. In een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening kwamen gisteravond nogal wat bezwaren naar voren tegen dit voornemen. Van Zijp (CDA) wilde eerst weten hoe het zat met de mogelijkheid om tezij- nertijd een parkeergarage te bouwen op het plein. Mevrouw Koning (PvdA) zei er niets voor te voelen om, vooruitlopend op de vaststelling van een bestem mingsplan voor Pancras-oost, over te gaan tot gronduitgifte. Het Pvd A-raadslid vindt dat eerst bedrijven uit de buurt (die ver plaatst moeten worden) de kans moeten krijgen zich op dit terrein te vestigen. Beijen (PPR) was met mevrouw Koning van mening dat Leiden geen behoefte heeft aan showrooms. De voormalige sociëteit Pardoeza zal voorlopig niet worden gesloopt. LEIDEN - De nieuwbouwplannen voor de hoek Doezastraat/Boi- sotkade (Pardoeza) zijn definitief van de baan. Zoals bekend was er een plan om de bestaande ronde hoekbebou- wing met de grond gelijk te ma ken. Het markante bouwwerk zou in mei van dit jaar onder de slopershamer zijn gevallen. Er lag een definitief ontwerp op tafel LEIDEN - De bouw van een nieu we Verversbrug (over de Oude Herengracht) en een nieuwe He- renpoortsbrug (over de Heren singel) gaat bijna twee en een hall miljoen gulden kosten. De bouw van twee nieuwe bruggen hangt nauw samen met de ver keersplannen van de gemeente voor het oostelijk gedeelte van de Langegracht. Om de verbinding Kooilaan-Langegracht-Hooi- gracht te verbeteren is het nood zakelijk dat genoemde bruggen worden verbreed in samenhang met een aanpassing van de Oude Herengracht en de Herensingel en het autoluw maken van de Ha- Gisteravond, in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, werden verschillende ontwerpen gepre senteerd ten aanzien van de lig ging van de nieuwe bruggen. Een meerderheid in de ging akkoord met de bouw Verversbrug die niet direct in het verlengde ligt van de Langegracht. De brug komt daardoor niet recht voor de Ver verstraat te liggen zodat onge wenst verkeer voor de Ververs- buurt tot een minimum beperkt blijft. De leden van de commissie hebben zich gisteravond niet uitgespro ken over de vraag of de nieuwe brug weer beweegbaar moet zijn of niet. Een beweegbare brug is niet noodzakelijk, maar volgens wethouder Waal wel belangrijk voor hef stadsgezicht ter plaatse. Een beweegbare brug zou echter twee maal zo duur worden als een vaste brug. Uit de ontwerpen voor de ligging van een nieuwe Hercnpoortsbrug koos de com missie de variant waarbij de nieuwe brug loodrecht op de He rensingel aansluit. De Dienst Gemeentewerken zal nu een schetsplan gaan maken voor de beide bruggen. voor de bouw van drie winkels .met daarboven negen dure koop appartementen. Het nieuw- bouwplan was ontworpen in op dracht van de heer Verhoog, voormalig eigenaar van de slage- rij/poelierderij aan de Doeza- straat. Hij zou van de nieuw bouwplannen hebben afgezien in verband met de slechte situatie op de huizenmarkt. De slagerij aan de Doezastraat wordt momenteel verbouwd en heeft inmiddels een nieuwe eige naar gekregen. Naar verluidt zou er een nieuwe exploitant worden gezocht voor de voormalige so ciëteit Pardoeza. Boven de win kel en de Sociëteitsruimte komt weer woonruimte beschikbaar. LEIDEN - Op de Voorschoter- weg in Leiden is gisterochtend tussen negen en elf uur een ra darsnelheidscontrole gehouden. In totaal werden van 560 auto's de snelheid gecontroleerd. Bij een maximum toegestane snelheid van 70 kilometer per uur bleken 23 automobilisten in overtreding. De hoogst gemeten snelheid be droeg 110 kilometer per uur. Volkenkunde Zondagmiddag - eerste paas dag - treedt in het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 de Balische danseres Ni Luh Putu Surya op. Zij voert fragmenten uit de Ramayaiia, het Hindoe- Javaanse epos. uit. Aanvang kwart over twee en half vier. Toegangsprijs vier gulden twe gulden voor jongeren en 65- plussers. Plaatsen kunnen te lefonisch besproken worden rui nummer 071-132641. Tijdens de paasvakantie zijn er verder speciale thema-dagen Dinsdag 8 april is gewijd aan Afgha nistan. Er worden films vertoond en er zijn verschil lende vormen van zelfwerk zaamheid. Bezoekers onder de 18 jaar hebben gratis toe gang. Salon O Salon O aan de Herengracht 45 brengt in het paasprogram- ma op 4 en 5 april een video programma. De eerste paas dag is gereserveerd voor een optreden van de kunstenares Roni uit Haarlem. Zij leest teksten voor terwijl er ge bouwd wordt aan een instal latie bestaande uit bamboe, beschilderd krantenpapaier lichtbeelden en zand- en ijs blokjes. Tevens is er een expo sitie van door haar gemaakte foto's en dia's. Tweede paas dag worden video-opnamen vertoond van de gebeurtenis sen op eerste paasdag. Bertolucci In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 draait van avond in de nachtvoorstelling de film "Strategie van de spin" van de Italiaanse regis seur Bertolucci. In de rolprent gaat de regisseur op zoek naar het fascistische verleden van Italië en de politieke ele menten die daarvan nu nog zichtbaar zijn. Hoofdpersoon is een jongen die een onder zoek instelt naar de moord op zijn vader tijdens het bewind van Mussolini. De voorstel ling begint om 23.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 5.50 Rockavond De Jan van de Grond Groep treedt vanavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep speelt Nederlandstalige rock.. Het merendeel van de num mers gaat over: relatie problemeneenzaamheid nachtleven en depressiviteit. Jan van de Grond Groep is als volgt samengesteld: Franky Boy (zang). Menno Esfijf (bas), Boedha (drums), Evert- slag (gitaar), en Prof. Enno (viool). Het optreden begint om 21 uur en de toegangsprijs bedraagt f 5.50. Go-toernooi De Leidse Go-club organiseert weer het jaarlijkse paas-go- toernooi. Het toernooi wordt in vier ronden gespeeld,zowel vandaag als morgen. Aan vang 11 uur. Het inschrijfgeld bedraagt vijftien gulden ivaarbij twee broodmaaltij den zijn inbegrepen. Leidse Houtloop De Leidse atletiekvereniging Holland organiseert morgen voor de negende maal de Leidse Houtloop. Het is een prertatieloop waarbij de deelnemers kunnen kiezen uit de volgende afstanden: 15-4 -8-16 kilometer. Inschrijven is vanaf tien uur mogelijk bij de kunststofbaan. Om elf uur valt het startschot. Het in schrijfgeld bedraagt 3.50 voor volwassenen en 2.50 voor de jeugd tot zestien jaar. Pech onderweg Op dinsdag 15 april begint de ANWB weer met een cursus "Pech onderweg". Het accent van deze cursus ligt op het zelf-doen, met als doel de au tomobilist een zekere mate van handigheid bij te brengen bij het opsporen en eventueel repareren van mankementen aan de auto. Deze cursus wordt vier achtereenvolgende weken op dinsdagavond ge geven in de technische school aan de Vijf Meilaan 137. Elke lesavond duurt tweeënhalf uur en begint om half acht. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het ANWB-kan- toor. Stationsweg 2, tel. 071 - 146241. Japan Op tweede paasdag begint in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een Ja panse filmcyclus. Op deze avond wordt de film Het Rijk der Zinnen van regisseur Na- gisa Oshima uit 1976 ver toond. Het is het waar ge beurde verhaal van een dienstmeisjedie minnares wordt van haar werkgever Zij raken zo van elkaar beze ten, dat alleen de dood hen kan bevrijden uit het rijk der zinnen. De voorstellingen be ginnen om 20 en 22.15 uur. Paasvakantiebezig heden Tijdens de paasvakatitie wor den in de Leidse buurt- en clubhuizen weer de nodige ac tiviteiten georganiseerd. Buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat 25 or ganiseert op tweede paasdag een gezinsmiddagEr kunnen eieren gezocht worden, er is een hazenjacht door de wijk en de kinderen van de volks dansclub geven een uitvoe ring. De kosten bedragen 1.50 per persoon Buurthuis Klein Matilo aan de Zaanstraat 126 organiseert dinsdag een dierengeluiden speurtocht die om 13.30 uur begint. Kinderen worden in groepjes opgedeeld en zoeken posten op die in de wijk ver spreid zijn. Deelneming kost één gulden. Buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat 49 heeft de vakan tieactiviteiten dinsdag in het teken van de "bloemen" slaan, 's Ochtends van 10 tot 12 uur kunnen kinderen van 2 tot 6 jaar papieren bloemen maken entreeprijs f 1,-) en 's middags is de jeugd van 7 tot 13 jaar welkom voor het ma ken van bloemstukjes (entree prijs f 2.50). Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 organi seert samen met clubhuis "In de Vrolijke Ark" een sport toernooi op dinsdag van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. Deelnemers moeten sportkleren.gympiesen brood meenemen. Kosten: één gul den. In het gloednieuwe buurtcen trum De Zevensprong aan de Bernhardkade 40 wordt dinsdag een werkochtend georganiseerd. Rondom het nieuwe gebouw worden de nodige opknap werkzaamhe den verricht, 's Middags kun nen kinderen vanaf 7 jaar met een zwemdiploma mee doen aan een zeilmiddag op de Kayerplassen. De rit er naar toe gaat per fiets. Kosten twee gulden. Door W. Bleijie CDA-raadslid De afgelopen weken zijn er weer wat voorvallen geweest en ook in de pers uitvoerig bespro ken, die in deze kolom best eens becommentarieerd kun nen worden. Allereerst het belangrijkste ,hot item", de eventuele verplaat sing van twee Leidse bedrij ven, te weten Backer Co en Felix Cohen naar het Noord- brabantse Made. Dat deze zaak de gemoederen danig bezig houdt is mijns inziens zeer terecht. Niemand vindt het prettig en zeker een ge meente niet als 90 arbeids plaatsen op de tocht komen te staan. Zeker niet in het licht van de huidige werkloosheid, in het bijzonder die van Lei den. Immers als het aantal medewerkers niet mee ver huist en diverse uitspraken wijzen in die richting, bete kent dat het aantal werkzoe kenden met 2 a 3% zal toene men op basis van de cijfers van het Gewestelijk Arbeids bureau gepubliceerd over fe bruari 1980. Nu de zaak zelve. Ik ben waar schijnlijk niet de enige die zich verbaast over de grote mate van vaagheid (mist is eigenlijk nog een beter woord) waarmee deze kwestie omge ven wordt. Bedrijfseconomi sche factoren kunnen bepa lend zijn bij de overweging van vestigingsfactoren. Gun stige ligging ten opzichte van afnemers en toeleveranciers kunnen kostenverlagend werken. Factoren als milieu- overlast en arbeidsvoorzie ning kunnen ook een reden zijn om naar elders uit te wij ken. Ten aanzien van de eerste factor kan ik mij voorstellen dat ge hoord de discussies rondom de bestemmingsplannen o.a. die van Noord-Vest, dat onder nemers zich weinig gerust voelen op de plek waar ze zit ten. Het streven om de woon functie naar de oude binnen- stadswijken terug te brengen zal toch vaak impliceren dat de huidige gebruikers zich zullen afvragen in hoeverre hun aanwezigheid nog ge wenst is. Uit een mededeling van de direkteur van Backer Co heb ik begrependat deze vraag tenminste bij hen is op gekomen. Maar moet dit dan noodzakelijk leiden tot het verlaten van de stad? Mogelijk wreekt zich hier dat de kontakten met het gemeentebestuur niet opti maal zijn (geweest). Voor de hand had gelegen om herves tiging van het bedrijf op één der bestaande industrieter reinen te onderzoeken. Mogelijk wreekt zich hier ook de situatie, dat Leiden nauwe lijks geschikte locaties voor handen heeft. Merenwijk en de Hallen zullen gezien de aard van het bedrijf mogelijk niet in aanmerking komen en de Waard zal of vol zijn, of heeft geen havens van gewen ste omvang. En de Grote Pol der? Ik heb begrepen, dat de wethoudster koortsachtig is gaan zoeken naar een plek in de Leidse regio. Vestiging in Katwijk is geopperd. Maar nu onlangs kwam een nieuwe mogelijkheid ter sprake: Roomburg Gezien de zaken die allemaal geregeld moeten worden, komt me deze suggestie van de wethoudster enigszins panie kerig voor. Zij geeft hiermee toch bedekt te kennendat het met veel verve in het College program genoemde getal van 20 ha voor deze raadsperiode, moeilijk haalbaar is. Onvoldoende is mijns inziens onderkend, dat de realisatie van dit gebied veel voeten in de aarde (letterlijk en figuur lijk) zal hebben. Het lijkt mij zinvol om in de gemeente Lei den zich op deze situatie te be zinnen. Ik hoop, dat de ge noemde bedrijven voor Lei den behouden zullen blijven en dat de bedrijfsleiding naast de eventuele economi sche factoren ook veel aan dacht schenkt aan de maat schappelijke gevolgen. Een andere zaak, die samen hangt met de werkgelegen heid, maar dan meer in de voorlichtingssfeer, is de aan staande manifestatie in de Groenoordhallen eind april as. Ik heb hierbij op het oog de ma nifestatie „Werken in het hart van Holland". Alle lof ver dient het streven van de wet houdster van economische za ken om de positieve elementen van de vorige banenmarkt uit te breiden met facetten als be drijfspresentatie en beroeps voorlichting. Met name dit laatste vind ik bijzonder waardevol. Een analyse van het overzicht Kerncijfers 1979" van het bureau Statistiek van de ge meente Leiden leert, dat over het gehele jaar 1979 9 3/4% van de werkzoekenden jonge ren onder de 19 jaar betrof. Ik heb de indruk dat het vaak de schoolverlaters van MAVO en HAVO zijn, zonder verdere beroeps- of beroepsgerichte opleiding die moeilijk aan de slag kunnen komen. Deze in druk wordt nog versterkt door mijn ervaring als leraar bij het MEAO. Ik heb bemerkt hoeveel vraag er bestaat naar afgestudeerden van deze op leiding. Ik hoop, dat de beroeps-oplei dingsinstituten die werk zaam zijn in de Leidse regio (o.a. MEAO, MDS, MTS e.d.) er in zullen slagen om school verlaters te informeren over 0 de mogelijkheden die men met zo'n opleiding heeft. De mani festatie in de Groenoordhal len kan hierbij een goede bij drage leveren. Een enkel woord over de be drijfspresentatie. Twee jaar geleden heb ik een motie inge diend betreffende Leiden Promotion. Leiden en de Lei'dse regio bezitten interes sante bedrijven, niet alleen wat betreft het soort produkt of dienstverleningmaar ook wat betreft beroepsontplooi ing smog elijkheden voor werkzoekenden. Hopelijk kan er mee worden bereikt dat de pendel naar elders vermin dert en dat Leiden behalve je woonstad ook je werkstad wordt. Daarom vind ik deze manifes tatie goed passen in mijn ideeën over Leiden Promo tion. De discussie hierover is helaas verstomd nadat een nota getiteld ,Een platform voor Leiden Promotion" in de commissie economische zaken een weinig gunstig onthaal vond. De commissie vónd dat de gemeente hierin niet de voortrekkersrol moest gaan vervullen. Ik kan het hier gedeeltelijk wel eens mee zijn. Ook andere groeperingen zoals winke liers, bedrijfsleven kunnen veel bijdragen tot een verbete ring van het imago van de gemeente Leiden. Braderieën, winkelweken, manifestaties zoals in de Groenoordhallen zijn daarvan voorbeelden. Toch vind ik dat de gemeente niet lijdelijk moet toezien. Ook van die kant kan het no dige gedaan worden, zoals renovatie, verbetering wal- muren, winkelpromenades. Veel gebeurt al op dit gebied. Maar er kan nog meer. Behartigingswaardig waren de opmerkingen hierover van de scheidend manager-director van Holiday Inn, Martin Spaargaren, in het Leidsch Dagblad van vorige week vrijdag, overigens zonder hierbij in te gaan op depositie van het V.V.V. Laten we de discussie over Leiden Promo tion maar weer snel op gang brengen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4