Directie: "Roomburg duurt ons echt te lang" STEEDS Staatssecretaris ontvangt atlas zeldzame flora Zakennieuws LEZERS SCHRIJVEN: VRIJDAG 4 APRIL 1980 Verarming natuur bewezen Backer en Co verlaat Leiden na 132 jaar LEIDEN - Na 132 jaar in Leiden te zijn gevestigd vertrekt de fabriek voor bakkerijgrondstoffen Backer Co uit Leiden naar het Noordbrabantse Made. In zijn kielzog neemt Backer de importeur van zuidvruchten Felix Co- hen met zich mee. Voor de in totaal 87 werknemers van deze bedrijven komt met deze definitieve beslissing van de directie een einde aan maanden onzekerheid. LEIDEN - De Nederlandse flora heeft in de afgelopen decennia een enorme ver arming ondergaan. Het aantal vindplaatsen van 332 zeer zeldzame planten, dat voor 1950 nog 4054 be droeg, bleek bij veldon derzoek van 1950 tot he den te zijn teruggelopen tot 1159, een daling van ruim zeventig procent. Zo'n vijf procent blijkt helemaal niet meer te vin den en is kennelijk uitge storven. Die cijfers kreeg staatssecretaris Wallis de Vries gistermiddag te horen toen hem in het Rijksher barium in Leiden het eerste exemplaar werd overhandigd van de Atlas van de Nederlandse flora. Het gaat om het eerste deel, dat geheel gewijd is aan uitge storven en zeer zeldzame planten. In de twee volgende delen, die voor 1982 moeten verschijnen, komen de minder zeldzame plan ten aan bod. In zijn toespraak wees de staatsse cretaris op het belang van atlas sen als deze. Hij constateerde dat de natuur- en landschapsbe schermers het in het verleden nogal eens moesten afleggen te gen andere belangen die met hardere cijfers op tafel kwamen. "Een atlas als deze levert een be langrijke bijdrage wanneer be leidsbeslissingen genomen moe ten worden, waarbij de natuur in het geding is", aldus Wallis de Vries. Volgens de staatssecretaris is de hel ft van alle vegetatie in ons land op dit ogenblik te vinden in na tuurgebieden. "En dat is een zaak die me helemaal niet aanstaat". Prof. dr. P. Smit van het Utrecht se Biohistorische Instituut stelde vast dat het flora-onderzoek dat sinds de vorige eeuw heeft plaatsgehad een vrijwel volledig "Leidse zaak" was. In 1845 sloot een aantal oud-stu denten van de Leidse universiteit zich aaneen tot de "Vereeniging voor Nederlandsche Flora" waaruit de huidige Koninklijke Nederlandse Botanische Vereni ging is voortgekomen. Al op de eerste vergadering omschreef voorzitter Roelof Benjamin van den Bosch als doel van de vereni ging het vergaren van een volle dige wetenschappelijke kennis van de in ons land voorkomende planten. Onderzoek Volgens prof. Smit was het vooral de heer J. Mennema, sinds 1971 hoofd van de Afdeling Nederland van het Rijksherbarium, die de aanzet tot de nu verschenen atlas heeft gegeven. Hij bewerkte een groot aantal verouderde en on volledige plantcnverspreidings- kaartjes en schakelde daarbij ook doctoraal studenten in. Samen met mevrouw A.J. Quené-Bote- renbrood deed hij vooral veel on derzoek in Zuid-Holland, en de publicaties hadden een duidelij ke stimulerende invloed op el ders werkzame floristen. Mennema's inspanningen om nog meer mensen in te schakelen leidden tot part-time hulp vanuit het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek), terwijl het ministe rie van CRM in 1977 een subsidie beschikbaar stelde voor extra mankracht gedurende vier jaar. Prof. dr. C. Kalkman, directeur van het Rijksherbarium, stelde gis termiddag vast dat de kaarten in de atlas uiterst betrouwbaar en volledig zijn. Wanneer deel 2 en 3 ook klaar zijn is het volgens de Leidse hoogleraar mogelijk om ons hele land in te delen in zoge naamde flora-districten. Om dat mogelijk te maken zijn de gege vens nu al in een computer opge slagen. Drs. Mennema zei gisteren dat vooral de achteruitgang van de weide- en veenplanten grote zor gen baren. Tegenover die nega tieve ontwikkelingen signaleerde hij ook een enkel lichtpuntje: na 1950 zijn enkele plantensoorten ontdekt die men voorheen nooit heeft gezien. Dat gold bijvoor beeld voor het straatliefdegras en de dode.nansvingers. Straatlief degras werd bijvoorbeeld in 1958 voor het eerst m Rotterdam aan getroffen en breidde zich de af gelopen jaren flink uit. Dode- mansvingers werden tot dusver alleen in het duingebied van Oostvoorn aangetroffen. "De verhuizing van de fabriek is het enige dat voor de directie schijnt te tellen. De behuizing van de werknemers in Made, de reismo gelijkheden voor de pendelaars en de vele andere problemen, die opdoemen omdat je met mensen te maken hebt, komen voor de di rectie en de managers pas ver achteraan. Op zo'n manier ga je jezelf wel een oud vod voelen" vertelt een werknemer van Bac ker. Het merendeel van de werk nemers heeft zich al lang en breed bij de verhuizing naar Made neergelegd: "Het is en blijft Ma de, wat kun je daar nu als werk nemer aan doen?" De vakbondsleden onder de werk- 5 vonden wèl dat in elk ge val bekeken moest worden ot Backer Co niet zou kunnen verhuizen naar een plaats in de omgeving van Leiden. Dat Bac ker moest verhuizen uit het oude pand van Clos en Leembruggen aan de Derde Binnenvestgracht was geen discussiepunt. Maar om dan maar meteen het heil tachtig kilometer verderop in Made te gaan zoeken.... Om de tafel De vakbonden zijn enkele weken terug met wethouder Jos Fase (economische zaken) om de tafel gaan zitten om de mogelijkheden voor Backer in Leiden te bekij ken. Het gemeente-aanbod Vakbondsbestuurders G. Honing "Dit gaat Leiden banen kosten". "Roomburg" heeft de directie van de hand gewezen. Directeur R. Diepenbrock verklaart waar om: "Wanneer Roomburg kan worden ontsloten is een ondui delijke zaak. Met het opspuiten, het bouwrijp maken en det nieuwbouw van de fabriek zitten we al snel vijf jaar verder. Datj duurt ons te lang. Als we naar Roomburg zouden vertrekken.) zou ons dat bovendien drie mil- joen gulden meer kosten dan de verhuizing naai- Made". De directie van Backer wilde met de gemeente "de zaak uitwisse len": de gemeente zou de huidige vestiging aan de Derde Binnen vestgracht krijgen en Backer zou er een nieuw gebouw voor terug krijgen in Roomburg. Directeur Diepenbrock van Backer wil het oude pand aan de Derde Binnen vestgracht voor een goede prijs Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Volksgericht Een paar dagen voor de viering van 35 jaar bevrijding wil ene Karei, teamleider van het Vrijetijdscen trum, ter opluistering van de dag van de arbeid een „volksgericht" in Leiden organiseren. Als „lok kertje" voor de viering wil hij de Leidse jeugd „schurken" laten aangeven, „uitbuiters" en andere „boze bovenbazen", om ze ver volgens zonder vorm van proces te laten berechten door een „des kundige jury". Volgens mij is het de meest fascis toïde actie die er sinds 1945 in ons land is georganiseerd. Mensen la ten aangeven en zonder vorm van proces veroordelen en blootstel len aan represailles doet mij en vele anderen direct denken aan de Hitleijugend, die daarin werd getraind. En als het nou eens niet meevalt met de represailles, zoals Karei beweert? Ooit van de Kristall- nacht gehoord? Een beetje lol ten koste van een ander kan toch geen kwaad, hè Karei? Ik vraag mij af of deze actie, op deze manier uitgevoerd en als duide lijk lokkertje voor de jeugd be doeld, iets wezenlijks kap bijdra gen aan de oplossing van de problemen waar de jongeren echt mee zitten: huisvesting, huren, lonen. Gaat het advocatencollectief wer kelijk actieve medewerking ver lenen aan het zo vernuftig in el kaar gezette plannetje? Denkt men daar dat het niet erg is om processen te voeren waar de ver dachten geen weet van hebben, niet bij aanwezig zijn, zich dus niet kunnen verdedigen en maar moeten afwachten óf en wanneer hun ruiten zullen sneuvelen, om maar eens een geijkte vorm van represaille te noemen? Wanneer heeft het advocatencollectief voor het laatst een doe-het-zelf- cursus rechten gevolgd? Verder vraag ik me af of de onder- wijswinkel, die blijkens de be richten ook in de jury zal zitten, het een zinvolle bijdrage aan het onderwijs in Leiden vindt om jongeren te leren andere mensen aan te geven als „nullen", „uit buiters". ..schurken" e.d. Tenslotte vraag ik mij af of deze krant het stellen van een schuch tere vraag over represailles en het krijgen van een nepantwoord daarop voldoende vindt als bij drage aan de meningsvorming over volstrekt verwerpelijke plaatselijke acties. Er zijn dacht ik wel eens minder belangrijke zaken geweest waaraan een vlijmscherp commentaar is ge wijd. Voor mij persoonlijk - en hopelijk vele anderen in onze stad - is de kwestie van groot belang in ver band met: - de leefbaarheid i ke samenleving: - de zin van herdenking van onze bevrijding op 5 mei a.s.; - de geloofwaardigheid van de, veelal zwaar met gemeenschaps geld gesubsidieerde instellingen plaatselij- die hun medewerking aan deze krankzinnige actie hebben toe gezegd. (Door redactie bekort). J. C. Lelieveldt, Rijnsburgerweg 128, LEIDEN. ADVERTENTIE 18e Zilverenmolenloop A.V. de Bataven Leiden organiseert op zaterdag 5 april wederom deze bekende wegwedstrijd/prestatieloop over 20 km. Start 2 uur. Terrein Groenoordhallen, Leiden. Voorinschrijving: 6,-. Nainschrijving: f 8,50 (tot V2 uur voor start) Limiet 1.50 uur. Deze advertentie wordt aangeboden door Makelaardij v. d. Drift b.v. TEGENOVER HET DURE WAARDEILAND aan de Admiraal Banckertweg moe ten acht mensen hun behoef te in de vrije lucht doen. Zij hebben geen sanitaire voor zieningen en geen stroom. Water vragen en krijgen ze van de fabriek "om de hoek" De families Gerlag en Van En gelen "kamperen" al weer enkele maanden met hun drie woonwagens op een stekkie aan de Admiraal Banckert weg. De afgelopen week heb ben zij een nieuw stekje aan deze weg opgezocht omdat er een tegelpad langs het Rijn- Schiekanaal moest komen. De politie vroeg hun op te schuiven. Volgens Karei Gerlag zwerven zijn gezin en het gezin Van Engelen al vijf jaar rondom Leiden. Hij steekt de be schuldigende hand uit naar de gemeente Leiden. "Die wil niet dat wij op het nieuwe woonwagenkampje in Zoe- terwoude komen. Die houdt het tegen. Als wij op dat kamp terecht kunnen heeft Leiden geen last meer van ons. De burgemeester van Zoeter- woude heeft het ons beloofd" "En de oude dokter Kort- mann weet er evengoed alles van", vult de ziekelijke moe der Gerlach aan. "Vraag maar Goed. Dokter Kortmann opge beld. Eerst na een kort lachje op onze vraag of hij er getuige van is geweest dat burge meester Detmers van Zoe- terwoude de familie Gerlag en Van Engelen staanplaat sen heeft beloofd. "Tja, ik ken die belofte alleen maar van het verhaal van mevrouw Gerlag". Burgemeester Det mers is zelf niet te bereiken, want hij is met vakantie. Misschien kan Frits Mentzij, de coördinator van het regionaal woonwagencentrum uit komst bieden. Frits: "Dat kan zo'n burgemeester helemaal niet beloven". Simpel is dat. Onder ons gezegd en gezwe gen; Frits is degcen die men sen op wachtlijsten plaatst voor een kampje in een van de onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser regio's in Leiden. Die kampjes, die het overvolle Leidse woonwagenkamp aan het Trekvaartplein liever vandaag dan morgen moeten ontlasten. Ondanks veel ge praat is tot nu toe alleen Lei derdorp er in geslaagd een kamp met acht woonwagens, ver van de bewoonde wereld, van de grond te krijgen. DE FAMILIES GERLAG en Van Engelen staan niet eens op die wachtlijsten voor standplaatsen genoteerd. Volgens gezinshoofd Karei Gerlag heeft dat geen enkele zin, "omdat je dan vijf jaar moet wachten". "Het kamp in Zoeterwoude (mettertijd drie staanplaatsen) is ons domweg beloofd", herhaalt hij nog Al dan niet beloofd, deze woonwagenbewoners willen ook wel eens van het leven genieten. Dat zit er nu niet in. Geregeld strijkt de familie in Leiden neer, nu eens aan de Admiraal Banckertweg dan weer aan de Vrouwen weg of ertegenover bij zwembad De Vliet. Vier keer heeft de Leid se politie hen weggesleept, de polder in. Vier keer kwamen zij terug. "In die polder had je helemaal niets. Geen dokter voor moeder de vrouw, geen water, niets. Wat moet je dan?" De Gerlag-"kinderen", die deels al ruimschoots de vol wassen leeftijd hebben be reikt, klagen er over dat zij door al het gezwerf nooit naar school konden. "Aan een Amerikaanse tv-serie hebben we niets, want we kunnen de ondertitels niet lezen". "We zij aa van Beets", noemt vader Gerlag dit. Van alle basisvoorzieningen verstoken zijn deze woonwa genbewoners. De gemeente doet er niet meer aan dan de politie af en toe opdracht te geven hen weg te slepen naar een onbewoonbaar stukje polder. Waarom? Chef Alge mene Zaken van de gemeen te, de heer De Raat "Deze mensen zeggen wel dat zij in Leiden thuis horen, maar in feite horen zij in Gouda". Dat klopt, want vader Gerlag, die van beroep koopman is, zit bij de gemeente Gouda in de so ciale dienst. "Het zijn dus geen Leidenaren, maar ze be zorgen hier wel overlast, ter wijl zij uit het gezichtsveld van Gouda blijven. Zij zou den zich in de regio Gouda voor een woonwagenkamp moeten inschrijven COORDINATOR FRITS MENTZIJ zou de familie Gerlag en Van Engelen het zelfde advies willen meege ven. "Als zij een plaats in de regio Leiden willen claimen, dan moet dat wel te doen zijn. Zij komen dat wel officiéél uit Gouda, maar zo nauw moetje niet kijken. Zij staan immers geregeld in Leiden en omge ving. Eigenlijk is de gemeente toch wel verplicht te zorgen dat deze mensen basisvoor zieningen krijgen. Wegslepen is pas geoorloofd als zij op een legale plaats zouden kunnen staan". De wachtlijsten voor kampen in de regio zijn lang. de kampen komen maar niet van de- grond. Maar Menzij meent dat er nu toch echt schot in zit. "In 1983 kunnen er 25 stand plaatsen in de dorpen rondom Leiden zijn. In 1985 moeten we helemaal rond zijn met de 141 plaatsen". Het overvolle Leidse woonwagenkamp moet tegen die tijd nog maar 41 standplaatsen hebben, bij na zeventig minder dan op het moment. Mentzij heeft goede hoop op standplaatsen op korte termijn in Oegstgeest (zeven), Warmond (twee), Rijnsburg (vier) en Zoe terwoude. gesprek met de directie van Backer kwijt. Hij is via een aparte beslo ten vennootschap eigenaar van dit oude pand van Clos en Leem bruggen. Het oude pand kan moeilijk duur worden verkocht omdat er volgens het bestem mingsplan "Noordvest" vooral goedkope woningen op het ter rein moeten komen. De gemeente voelde niets voor zo'n transactie met gesloten beurzen. Zij wilde de directie van Backer wèl tegemoetkomen met vergoe dingen voor verhuiskosten en dergelijke en met de uitwisseling van de 3500 vierkante meter grond van het oude terrein voor evenveel grond op het terrein in Roomburg. De directie wil echter een terrein van 20.000 vierkante meter, zodat Backer nog altijd 16.500 vierkante meter a twee honderd gulden per vierkante meter zou moeten betalen. Daar voelt de directie weer niets voor. Lege fabriek In het Noordbrabantse Made staat de sinds een maand lege meubel fabriek Exzoma voor Backer klaar. Door renovatie van dit ge bouw en door er nieuwbouw aan te zetten hoopt de directie vol doende ruimte te scheppen voor Backer en voor Felix Cohen. Zoals bekend bestaan er hechte bindingen tussen Backer en Fe lix Cohen. Niet alleen hebben zg een gezamenlijk transport en huizen zg in hetzelfde pand, maar ook is T. van Rietschoten sinds juli 1979 behalve directeur van Felix Cohen ook de tweede direc teur van Backer Co. Fèlix Co- hen huist nog geen drie jaar in Leiden. De verwachting is dat de verhuizing naar Made voor een deel van de dertig werknemers van Felix Cohen minder hard zal aankomen omdat zij toch niet uit Leiden komen maar uit de oude standplaats van Felix Cohen, te weten Rotterdam. De schade blijft naar verwachting ook beperkt voor een deel van de buitendienst van Backer, in to taal achttien personen. De klap pen vallen vooral in de binnen dienst met 32 werknemers. De vestiging van Backer in Weesp. het vroegere "Trifax Huisman" zou gehandhaafd blijven. Hier werken zeven -personen. Vak bondsbestuurder Gijs Honing zegt er zwaar aan te tillen dat zo veel mogelijk produ kt ie perso neel van Backer in Weesp wordt ondergebracht (Weesp ligt zo'n vijftig kilometer van Leiden van daan). Het magazijn, het kantoor en de handel zouden in Made RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - Aan de Hoge Rijndijk 86-88 is onlangs het geheel ver nieuwde pand van Regeer Meu bel geopend. Aan de Hoge Rijndijk 118 is vori ge week de ingrijpend verbouw de bakkerswinkel van Ahsmann heropend. Wethouder mevrouw Fase verrichtte de openingshan deling door het plaatsen van een Aan de Seringenstraat 59a is het loodgieters- en dakbedekkings bedrijf van P A. van der Bogaard gevestigd. Aan de Hurtemmeatnil SS ii de winkel in verlichtingsartike len "zaalberg Lampen" overge- i door J.H. van Mourik. Aan de HogC Rijndijk winkel in brood en banket van J.C. Hogeboom overgenomen door G.J. Jansen. Aan de Morsstraat 56 is in een voormalige showroom een antie kwinkel annex stoffeerderg ge vestigd. Aan de Doezastraat 41 is de slage rij van Verhoog overgenomen door slager Bunnink.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3