Alphen overweegt honden-verbod in winkelcentra Bouw aquaduct vlot goed Alphenaren krijgen ganzenbord cadeau Waterwerk bij Gouwe volgend jaar gereed Bloemstillevens in Alphense galerie VRIJDAG 4 APRIL 1980 OS ALPHEN AAN DEN RIJN - Er komen bij de Alphense winkelcentra De Aarhof en De Ridderhof waarschijn lijk geen hondentoiletten. Dergelijke dieren we's zijn erg duur, en ze blijken in de praktijk nauwelijks het hondenpoep-probleem te verhelpen. Na alle problemen lopen de Dat zijn namelijk de resultaten van een onderzoek dat de gemeente Emmeloord anderhalf jaar gele den heeft gehouden. Daarbij werd een groot aantal gemeenten gevraagd naar hun ervaringen met hondentoiletten. Die waren ronduit slecht. Et bleek nauwe lijks gebruik te worden gemaakt van de hondentoiletten. Daar voor bleken twee redenen te zijn. Ten eerste wordt de meeste over last veroorzaakt door loslopende honden, en eigenaren die hun honden wèl aangelijnd houden maken veelal geen gebruik van het hondentoilet, uit vrees voor besmetting van hun huisdier. Daarnaast is de oplossing erg duur, omdat een hondentoilet intensief onderhouden moet worden. Vol gens een woordvoerder van ge meentewerken moet een hon dentoilet zeker twee maal per dag worden schoongemaakt en ge desinfecteerd. Ook moet éen maal per maand vers zand in het toilet worden gedaan. "Dat is een bijzonder kostbare geschiede nis", aldus deze woordvoerder. Méér resultaat wordt verwacht, zo schrijft gemeentereiniging in een nota. van een verbod om honden in de winkelcentra mee te nemen. Ook zou er wat meer bekendheid moeten worden gegeven aan het verbod om honden binnen de be bouwde kom los te laten lopen. Wethouder D. van Leeuwen (van openbare werken) in Alphen zegt, gezien de uitkomsten van het onderzoek, niet veel te zien in hondentoiletten. Hij ziet er in derdaad meer in om helemaal geen honden meer toe te laten in De Aarhof en De Ridderhof. Om de honden van klanten "op te vangen" zouden dan bij de win kelcentra aanlijnplaatsen kun nen worden aangelegd, denkt Van Leeuwen. Zinloos Op welke termijn één en ander zijn beslag zou kunnen krijgen, is nog niet duidelijk. Van Leeuwen vindt dat eerst het verbod om honden mee te nemen in de win kelcentra opgenomen moet wor den in de nieuwe APV (algemene politieverordening) die nog in de maak is. 'Want als je geen straf maatregelen kunt treffen via een APV. is het aanleggen van aan lijnplaatsen natuurlijk zinloos. Uit alle ervaringen is gebleken dat van functioneren van derge lijke dingen op basis van vrijwil ligheid niet veel te verwachten is", aldus Van Leeuwen. WADDINXVEEN - Na alle problemen vlot het momenteel goed met de bouw van het Gouwe-aquaduct. Naar ver wachting zal het acht rijbanen tellende waterwerk mei volgend jaar worden opgeleverd, bijna anderhalfjaar later dan de bedoeling was. Die Achterstand werd al ste jaar van de bouw (1976), op gelopen. Toen bleek de hoofd aannemer, de in Den Haag geves tigde Hollandse Betongroep, zich zwaar verslikt te hebben in de Vragen over chemische middelen in V alkenburg DEN HAAG, VALKENBURG - De Zuidhollandse Loonbe drijven b.v moet óf worden verplaatst naar een indus trieterrein, óf zich houden aan de voorwaarden die de hinderwetvergunning stelt aan het verpakken van che mische stoffen. Dat stellen het Valkenburgse statenlid A.R. van den Broek-Westerink (PvdA) en haar partijgenoot C.A.M. de Zeeuw in schriftelijk vragen aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dage lijks bestuur van de provin- De twee statenleden wijzen er op dat de aan de Joghtlaan in een Valkenburgse woonwijk gelegen Loonbedrijven grote hoeveelheden chemische stoffen (bestrijdingsmidde len, herbiciden e.d.) ompakt in kleinere verpakkingen, zonder dat het bedriif be schikt over een geldige hin derwetvergunning. In 1978 is aan de Loonbedrijven wel iswaar een hinderwetver gunning verstrekt, maar het bedrijf houdt zich niet aan de voorwaarden daarin, omdat daartegen nog een beroep loopt. De statenleden vinden dat de werkzaamheden die de Zuidhollandse Loonbe drijven verricht goede vci- ligheidsmaatreglen vereisen ter bescherming van het mi lieu en ter voorkoming van ernstige ongelukken. Zij dringen er daarom bij GS op aan om bij de bevoegde in stanties (met name is dat de gemeente) te bevorderen dat in de huidige situatie veran dering komt. Tuinbouw Eerder stelden dezelfde PvdA- statenleden vragen aan Ge deputeerde Staten over het gebruik van verboden be strijdingsmiddelen in de tuinbouw. Zij baseerden zich daarbij op een artikel in het Leidsch Dagblad van 13 maart j.l. Dat artikel ging over een steekproef die de rijkspolitie uitvoerde bij zeven Valken burgse tuinders. Daarbij werden bij vijf van de zeven tuinders verboden middelen aangetroffen. De Statenleden vragen Gede puteerde Staten of zij in staat en bereid zijn nadere stappen te ondernemen. Ook willen zij van het college we ten in welke mate verontrei niging van het oppervlakte water optreedt als gevolg van het gebruik en de lozing van al dan niet verboden be strijdingsmiddelen. problemen die de bouw met zich meebracht. De grond, bestaande uit klei- en veenlagen, bleek slapper te zijn dan was verwacht. Daarnaast heeft men in het 700 meter lange tracé te maken met vijf water huishoudingen en drie verschil lende waterhoogten (de Gouwe, het grondwaterpeil en de naast gelegen sloot). Daarbovenop kwam nog pech met de bouw. Zo brak in 1977 een kunstmatig dijkje door, waar door de tunnel onder water liep. Bijna een jaar later brandde een keet boven een bouwput geheel af. Toen was al bekend dat het project miljoenen guldens verlies op zou gaan leveren. Daartoe is het echter beperkt gebleven, zo vertelt voorlichter A. Warner van de HBG. en nu loopt de bouw van het aquaduct precies volgens de plannen. Zelfs heeft men kans gezien een klein gedeelte van de aanvankelijk gedachte verliezen weg te werken. Hoeveel die uiteindelijk zullen be dragen is volgens Warner nog niet te zeggen. ,,Dat kun je pas zeggen wanneer het bouwwerk voltooid is", meent Warner. Wel wil men proberen een gedeelte van de geleden verliezen terug te halen bij Rijkswaterstaat, de op drachtgever van het project. Vanwege de moeilijkere bouw- omstandigheden moest een aan tal extra voorzieningen getroffen worden en over een bijdrage daarin van rijkswege gaat de HBG nog praten. „We hebben goede hoop dat er met het Rijk wel te praten valt over deze pun ten". aldus Warner. Als het aquaduct volgend jaar mei gereed is. zal hij voorlopig maar voor de helft worden openge steld. Dit omdat de aanleg van de achtsbaansweg tussen het ver keersplein van Leidschendam en van Utrecht (die via het aquaduct komt te lopen) nog maar voor een gedeelte klaar is. Die weg vormt een onderdeel van de vele honderden kilometers lange E-8, die de verbinding tus sen Londen en Warschau vormt. Wanneer het aquaduct in gebruik wordt genomen zullen ook de fi leproblemen op deze weg zijn opgelost. Momenteel rijdt het verkeer nog via de Gouwebrug, die vanwege de druk bevaren Gouwe (ongeveer honderd grote schepen per dag) vele malen per dag open gaat. Overigens zal de brug na de ingebruikneming van het aquaduct in gebruik blijven voor het langzame en regionale verkeer. Volyondde week kan "heel Alphen" zich huiselijk vermeien met het jubileum-ganzenbord van de dienst openbare werkenLinks van de tafel ir. Bos, directeur van deze 25 jaar bestaande gemeentedienst. Jarige gemeentedienst gaat 18.000 spellen uitreiken ALPHEN AAN DEN RIJN - De inwoners van Alphen krijgen volgende week een bij zonder "verjaardagsca deau" aangeboden. Dat is afkomstig van de dienst openbare wer ken. Deze gemeentelij ke afdeling bestaat 25 jaar. Vanwege dat ju bileum zal na de paas dagen huis-aan-huis in Alphen een speciaal ontworpen ganzenbord worden bezorgd. Er zullen zo'n 18.000 stuks worden uitgedeeld. De dienst openbare werken be staat dus een kwart eeuw. De feestelijkheden zullen deze maand "losbarsten". Voor de 400 ambtenaren bij deze dienst (en gepensioneerden zal op 22 april in Avifauna een groot jubileumfeest op po ten worden gezet.De inwoners van Alphen krijgen dus met alleen een ganzenbordspel, ook kan de doorsnee burger wat meer aan de weet komen over het werk van de jarige gemeentedienst op twee open dagen: vrijdagavond 18 april en zaterdag 19 april. Verder zullen Alphense scholieren ac tief bij het jubileum worden betrokken. Het zal in Alphen langzamer hand bekend zijn dat open bare werken" jarig is. Daar heeft de feestcommissie. Club 25 geheten, voor gezorgd. Al lereerst was er al een affiche wedstrijd. die een speciaal voor dat 25-jarige bestaan ontworpen herkenningsvig net opleverde. En vervolgens werd op 1 januari de actie 'een baby-een boom"gestart. die inmiddels honderd bomen heeft opgeleverd voor het "Luierpark" dat op de noor delijke oever van de Zeger- plas in aanleg is. Wat betreft de activiteiten deze maand, gericht op de burger en de scholieren: "open huis" voor de gehele bevolking houdt openbare werken dus op vrijdag 18 en zaterdag 19 april. Vrijdagavond tussen zeven en tien uur) is het kan toorgebouw aan de Castel- lumstraat voor iedereen toe gankelijk. Voor kinderop vang wordt gezorgd, onder meer met medewerking van het Leids poppentheater. Die zaterdag presenterende di verse buitendiensten zich met de de werk tuigenlaan het publiek bij het complex aan de Havenstraat Dat gebeurt lussen 10.00 en 15.00 uur. Ook het kantoor aan de Castellumstraat is dan voor iedereen weer toe gankelijk. Er rijdt op die da gen een gratis) bus. ook van uit Zwammerdam en Aar- la nderveen. Scholieren De scholieren (van de voorlaat ste klassen van het voortgezet onderwijskomen in de week van 15 tot cn met 18 april m actie. Zij zullen een soort werkweek doorlopen onder het motto "hoe richt je een wijk in". Eén en ander moet leiden tot de concrete inrich ting van een tweetal gebie den: het gebied rond het Thor- beckeplem ("Hooftstraat- zuid") en het gebied zuidelijk van de Raadhuisstraat (Raadhuisstraat-zuid"). Tij dens de werkweek zal het ge hele scala van zaken die met het opzetten en inrichten van een woonwijk te maken heb ben de revue passeren. i de bloemstillevens ALPHEN AAN DEN RIJN - "Bloemstillevens". dat is de titel voor de tentoonstelling van Jeanne Johns, die te zien is tot en met 26 april bij galerie Van Zwie- ten in de Hooftstraat in Alphen. Jeanne Johns is van oorsprong Amerikaanse. Zij woont nu al weer een paar jaar in Nederland. Zij heeft in het gemeentehuis van Ter Aai twee keer haar werk laten zien. Op de tentoonstelling thans bij Van Zwieten toont zij vooral portretten van bloemen. Bloe men in een vaas: in ons land, een bekend verschijnsel; in Amerika kennen ze deze gewoonte niet. Ze gaan uiteraard langer mee als ze eenmaal met penseel of kwast op een ondergrond zijn vastgelegd. In elk schilderij schuilt daamee een herinnering. Jeanne Johns schildert met olie verf en aquarel en tekent met potlood en pastel. Wat het meest opvalt in bijna al haar werkstuk ken is de kleur. Wat die kleur be treft, voelt zij zich verbonden met de impressionisten. Voor Monnet koestert zij een grote bewonde ring. En dat verwondert niet. als je haar werk goed bekijkt. Niet alleen de kleur sec wordt ge schilderd, maar ook de kleuren die zij er verder in vermoedt. Haar kleurschakeringen veroor zaken een diepte. In vijf tegenge- steldjskleuren doen de afgebeel de mortensia's het schitterend. Behalve de kleur, blijkt ook het licht belangrijk. Dit licht, elke dag weer anders, is bepalend voor de sfeer in haar schilderijen. De schilderijen komen niet vlotjes tot stand. De strijd om de anemomen en roosachtige wilde bloemen op het doek vast te leg- Bodegraafs huis in as BODEGRAVEN - Een felle uit slaande brand heeft vannacht een woning aan de Dammekant in Bodegraven geheel in as gelegd. De brand brak uit omstreeks drie uur, door nog onbekende oor zaak. Toen de plaatselijke brandweer arriveerde bij de tot woonhuis verbouwde boerderij was er van het huis en de inboe del al niets meer te redden. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De bewo ners waren op het moment van de brand niet thuis. De materiele schade loopt volgens een voor zichtige schatting in de tonnen. gen is invoelbaar. Deze worste ling met verf. doek en bloemen geeft iets extra's aan haar werk stukken. In pastel en aquarel gaat zij met dezelfde kracht te werk. De tentoonstelling is te zien op dinsdag tot en met zaterdag van negen uur 's ochtends tot zes uur 's avonds en op vrijdagen tot ne gen uur 's avonds. HAN VAN HAGEN ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is een opvolger aangetrokken voor de in oktober vertrokken stede- bouwkundige ir. J.A. Pauw. Op 1 juli gaat de Rotterdamse inge- meur D. van der Veen aan de slag als chef van de afdeling stede- bouw bij de gemeente Alphen Ingenieur Van der Veen (34) werkt momenteel bij Stad Land schap.. Rijnoord in 1980 naar verlies van anderhalf miljoen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Rijnoord ziekenhuis in Al phen zal dit jaar naar ver wachting worden gecon fronteerd met een verlies van 1.5 miljoen. Dat blijkt uit de begroting voor 1980 van het ziekenhuis Rij- noord wil dat tekort groten deels zelf gaan wegwerken. Onder meer moet dat gebeu ren via hogere tarieven De gemeente Alphen. die in het verleden regelmatig flink wat geld bij heeft moeten passen om tekorten te dekken die pas achteraf aan het licht kwa men bij Runoord. zal van he dit jaar eventueel resterend* tekort in elk geval niet mee dan 470 000 gulden voor haa rekening nemen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23