Leiding Yan Gelder Papier moet weg MAKELAARS MOGEN PRIJZEN VERHOGEN 'Gee/i geld? Dat zei m ii vader ook als ik meer zakgeld wilde" Rapport Industriebond FNV: Einde van staking New York nog niet in zicht PTT en banken geven wereldbetaalkaart uit I al li fc VRIJDAG 4 APRIL 1980 PAGINA 21 AMSTERDAM (GPD) - Op korte termijn moet er met over heid, grootaandeelhouder Crown Zellerbach en met de financiers een gesprek plaats hebben over de netelige situatie bij Van Gelder Papier. Voorts moet de raad van bestuur aan de kant worden gezet en vervangen door capabeler concernleiders. VOORSCHOTEN - Howel de reorganisatie bij de ketting- fabriek Dutch Chain Works (onderdeel van de Koninklij ke Van Kempen en Begeer) nog in volle gang is, zal het aantal ontslagen bij deze fa briek niet meer dan 35 bedra gen. Gezocht wordt nog naar moge lijkheden om dit aantal te be perken door herplaatsing "en natuurlijk verloop. De Industriebond FNV en de directie van DCW zijn dit overeengekomen. Verwacht wordt dat de ontslagaanvrage Maximaal 35 man weg bij kettingfabriek binnen enkele weken door het GAB zal worden afgehan deld. Begin dit jaar werd dui delijk dat het aantal arbeids plaatsen bij de kettingfabriek drastisch moest worden te ruggebracht wan wege een te ruggang in de ordeporte feuille. NEW YORK (ANP) - Honderdduizenden inwoners van New York, die sinds dinsdag door de staking bij de ondergrondse en de omnibussen zijn aangewezen op de eigen auto, de fiets, rolschaatsen of zeilbootjes, kunnen gedurende de paasvakantie even uitblazen. Een eind van de staking, die dagelijks 5,6 miljoen mensen treft, is echter nog niet in zicht. Gisteren werden de onderhandelingen tussen de vakbond van de 33.000 werknemers van het openbaar vervoer en het stadsbestuur hervat. De bond wil loonsverhogingen van dertig procent in de komende drie jaar, het stadsbestuur wil niet hoger gaan dan 3,5 procent. Dit zijn de twee wensen die de In dustriebond FNV gisteren op ta fel heeft gelegd bij bestuur en i het papier- Daarnaast werd een rapport gelegd (opgesteld door de economische afdeling van de bond) waaruit moet blijken dat er wel degelijk een basis bestaat waarop de ves tiging te Worm,er (450 man) open kan blijven. „Er is nu geen ruimte meer voor besluiteloosheid en vals optimisme. Als we niet uit kijken staan binnen de kortste keren 1000 tot 1200 arbeidsplaat sen bij Van Gelder zwaar op de tocht", zei bondsbestuurder F. van der Veer GISTERMIDDAG in het Amsterdamse Crest-hotel na afloop van de besprekingen met de top van Van Gelder. De kritiek van de bond had zich tij dens die bespreking toegespitst op de invulling van de in januari met de geldschieters overeenge komen financieringregeling. „Het amper drie maanden gele den uitgesproken optimisme is nu alweer achterhaald. Van het geld dat toen is gereserveerd voor investeringen, moet nu al weer worden gebruikt om de onver wachte verliezen te dekken", al dus Van der Veer. Verwacht Hij wees erop dat in oktober nog een verlies van 48 miljoen gulden werd verwacht over 1979, maar dat dit nu al is opgelopen tot ruim 60 miljoen gulden. Op grond hiervan en van andere tegenval lers in de prijsontwikkeling zag Van der Veer ook voor 1980 de verliezen enkele tientallen mil joenen hoger uitkomen dan de verwachte 50 miljoen gulden verlies. Hij zag derhalve grote problemen voor de vestigingen te Velsen, Renkum en Wapenveld angstig dichterbij komen. Aan de raad van commissarissen heeft de bond laten weten het vertrouwen in de huidige raad van bestuur te hebben verloren. „Deze mensen hebben gefaald en moeten vervangen worden door een leiding die mede het ver trouwen van de werknemers ge niet", aldus Van der Veer. Het vakbondsrapport met betrek king tot Wormer concludeert dat de vestiging in aangepaste vorm behouden kan blijven. Hiervoor zou een bedrag van ruim 14 mil joen gulden nodig zijn. Voorts moet de produktie van twee me ter breed asbestvilt (een winstge vende activiteit) nog enkele jaren worden gehandhaafd. Het hieruit behaalde financiële voordeel kan worden gebruikt om de produk tie van papier aan te passen aan de marktbehoefte. Ook op langere termijn kan in Wormer geld worden verdiend door energiebesparende maatre gelen. Voorts dient de plaatsing van de machine voor vier meter breed glasvlies (vervanger van asbestvilt) ernstige overweging. Opmerkelijk was in dit verband de mededeling van bondsbe stuurder Van der Veer dat ook Apeldoorn nog niet zo zeker is van de komst van de glasvlies- produktie. Van Gelder zou na melijk ook nog overwegen samen met een partner deze machine er gens te plaatsen. En dat hoeft niet per se Apeldoorn te zijn, meende Van der Veer. Reëel Volgens het FNV-rapport zouden in Wormer hoogstens 129 van de 455 arbeidsplaatsen hoeven te vervallen. Daarbij wordt aange tekend dat gedwongen ontslagen i niet mogen plaatshebben. Alge mene conclusie van het rapport is dat voortzetting van de vestiging te. Wormer met een aangepast produktiepakket voor de twee papiermachines een reële moge lijkheid is. Dit op voorwaarde dat daar voor 1980 14,5 miljoen gul den voor investeringen op tafel komt. In 1981 zou dan de cash flow (winst plus investeringen) al 4,2 miljoen positief zijn. Bondsbestuurder Frans van der Veer (rechts) en economische medewer ker Van der Laan van de Industriebond FNV presenteerden gisteren het voor het bestuur van Van Gelder vernietigende rapport DEN HAAG (GPD) - De PTT en de Nederlandse banken gaan meedoen in een systeem van betaalkaarten die over de hele wereld kunnen worden gebruikt. De ministerraad heeft gisteren toestemming gegeven tot deel neming van de PTT in het aandelenkapitaal van de nieuwe „Eurocard Nederland BV". De houders van een Eurocard kunnen daarmee zonder contant geld beta len bij tweeëneenhalf miljoen aangesloten bedrijven, zoals hotels, res taurants, luchtvaartmaatschappijen, winkels enzovoorts over de hele wereld. De Eurocard-organisatie is verbonden met de card-maatschap- pijen Acces uit Engeland en Master Charge uit de Verenigde Staten. De Eurocard dient niet als vervanging van de bekende blauwe girobetaal kaart van de PTT en de eurocheques van de banken (die voornamelijk in West-Europa kunnen worden gebruikt), maar als aanvulling daarop. Volgens het besluit van de ministerraad vergroot Eurocard de volledig heid van het dienstenpakket van de PTT en de bankinstellingen. Minister Tuynman (verkeer) zei in de toelichting bij het besluit dat voor het verkrijgen van een Eurocard waarschijnlijk dezelfde normen wor den gebruikt als bij het aanvragen van een girobetaalpas. De minister acht het onwaarschijnlijk dat gegevens van de PTT over de krediet waardigheid van klanten („een gevoelig terrein", zei de bewindsman) zullen worden gebruikt bij het besluiten over het verlenen van een Eurocard. DEN HAAG - De makelaars hebben van het ministerie van economische zaken toestemming gekregen om met ingang van van daag hun prijzen met maximaal vier procent te verhogen. STAKING - Als gevolg van een protestactie van het administra tieve en bagagepersoneel op de Londense luchthaven Heathrow zijn gisteren ongeveer 20 vluch ten naar verscheidene Europese bestemmingen van 'British Air ways' vervallen. Het betrokken personeel wil op de- r kracht bijzetten aan ei- hogere lonen. LEIDEN - GROENTEVEILING, perio- Kroten 1.00, Postelein 2.20-3.60, Prei 0.55-0.92, Rabarber 1.15-1.50, Spinazie 1.60-1.95, Spruiten A 1.99-2.69, Spruiten B 0.71-1.01, Uien 0.48-0.53, Witlof 1.50-3.25, Sla licht 0.26-0.36, Raapstelen 00.7-0.14, Radijs 0.40-0.53, Paprika KG 2.10 St. 0.55-0.84. Groenteveiling Katwijk a/d Rijn per 03-04-'80: Andijvie per kg. 0,84-1,13, Waspeen Al per kist 11,20-14,10, A2 per kist 3,20-12,00, BI per kist 10,50-25,90, B2 3,20-12,20, Cl per kist 7,50-14,40, C2 per kist 2,50-8,40, Aanvoer 197.500 kg., Breekpeen Al per kist 4,90-5,80, Prei A per kg. 0,56, Witlof 0,37-0,92, Uien per kg. 0,44-0,46, Peterselie (krul) 0,52, Selderij 0.16-0.19. op het niveau van anderhalf pro cent, dat ook gold voor de korting die in '77 door de hausse in de huizenmarkt werd toegepast. Aanleiding voor de verhoging is het uitblijven van verbeteringen op de woningmarkt, waar de gemid delde verkoopsprijs van huizen nog steeds daalt. De Nederlandse Bond van Make laars in onroerend goed (NBM) vindt de toegestane verhoging nauwelijks tegemoet komen aan de "zorgwekkende situatie in de makelaardij". De NBM vindt dat Dagje uit werd duurder DEN HAAG (GPD) - Een „dagje uit" is ook weer duurder gewor den, zo heeft Konsumenten Kon- takt uit een onderzoek geconclu deerd. Maar toegangsprijzen voor grote attracties als dierentuinen, pretparken en dergelijke, gingen toch over het algemeen niet met opzienbarendesprongen om hoog. Er zijn wel enkele uitzon deringen: Zo kostte de Flevohof in 1977 nog f 6,50 (kinderen f 4,50), nu achter eenvolgens f 8 en f 5,50. Het Dol finarium in Harderwijk was f 3, is nu f4,75 voor kinderen en f4,80 achtereenvolgens f7 voor vol wassenen. Dat is dus in driejaar- tijd een stijging van 60 pro cent. Ook de consumpties werden stuk ken duurden in 1977 was voor een gulden nog wel een kop kof fie te krijgen; dat is nu een kwar tje meer. Een pilsje kost bijna overal tegen de f 2, tegen een paar jaar geleden een paar kwartjes minder. Eén attractie is volgens nog steeds even duur het Shet land Ponypark in Slagharen vraagt f 7,50 entreem de nu geleden courtage voor be middeling bij aan- en verkoop van vrij te aanvaarden woningen en landbouwgronden, onvol doende is om de sinds 1977 geste gen kosten opte vangen. De NBM heeft het ministerie van econo mische zaken om nieuw overleg gevraagd. WEERRAPPORTEN 1 van hedenmorgen 7 uur s S C-a SE Amsterdam zwaar bew. 0 3 1 De Bilt regenbui 8 .3 Deelen geheel bew. 7 3 Eelde 7 3 i Eindhoven 8 4 0.6 Den Helder 8 4 0 2 Rotterdam geheel bew. 8 0.2 Twente 7 3 3 Vlissingen 8 0.4 Zd. Limburg geheel bew. 8 3 0 Aberdeen 9 1 0 Athene licht bew. 19 12 0 Barcelona half bew. 17 7 0.3 Berlfjn 6 0 2 Bordeaux 14 3 0 Brussel geheel bew. 8 3 1 Frankfort half bew. 9 2 0 Genève 8 1 0.1 Helsinki 5 -1 0 Innsbruck 5 -1 5 Klagenfurt 11 0 0 Kopenhagen licht bew. 7 0 0 Locarno licht bew. 14 6 0 Londen on bew. 13 1 0 Luxemburg 7 Madrid onbew. 23 3 0 Malaga geheel bew. 22 14 0 Mallorca 15 11 0 München 4 0 *8 onbew. 15 7 1 Oslo onbew. 8 -2 0 11 1 0 onbew. 19 3 0 Split licht bew. 14 5 0 Stockholm 6 0 0 Wenen 9 0 8 geheel bew. 8 0 11 Casa Blanca 27 13 4 0 Istanbul 11 0 Las Palmas onbew. 28 18 0 Tel-Aviv onbew. 18 13 0 Tunis half bew. - 9 0 REEUWIJK - „Zeer geachte heer Van der Want. Naast de ondersteuning die u en de commissarissen reeds van de vakorganisaties en de ondernemingsraad ook namens ons kenbaar werd gemaakt bij de pogingen om toch tot oprich ting van de ROS te komen, hebben bedrijfsleiding en staf van de nieuwbouw van de VDSM er behoefte aan u te verzekeren van hun onvoorwaardelijke steun en inzet bij de gezamenlijke taak tot eengezond bedrijf te komen" Directeur Yan der Want blijft vechten voor Rotterdamse scheepsbouw Tijdens ons interview met ir. G. F (Fred) van der Want, die per 1 april de directeur had moeten worden van de Rotterdamse Off shore en Scheepsbouwcombina- tie (ROS), komt dit telegram bin nen. Zijn eerste spontane reactie: „Ja, dat geeft je een lekker ge voel". We zitten dan al bijna een uur te praten over het besluit van minister Van Aardenne de ROS niet op te richten, omdat daar voor geen geld meer zou zijn. Van der Want: „Dat is het makke lijkste argument dat de minister kan aanvoeren. Zei mijn vader Ook altijd, als ik om meer zakgeld vroeg". Volgens hem is het on denkbaar de grote scheeps- nieuwbouw op te doeken met als argument dat een injectie van 110 miljoen er niet meer af kan. Het kan hem niet veel schelen wat er in het verleden is gebeurd. Hij stelt zich op het standpunt dat in het parlement de principiële be slissing is genomen de grote scheepsnieuwbouw en offshore te handhaven. „Destijds is daarvoor een bedrag uitgetrokken van 250 miljoen. Welnu, de verliezen blijken te zijn tegengevallen. Het enige wat wat de raad van commissarissen en ik willen, is een aanvulling van die verliezen. Wij willen hetzelfde' uitganspunt als in juni 1979 be stond. Dan zitten we nog krap, maar daar kunnen we het mee doen". Die verliezen zijn volgens Van der Want voor een groot deel toe te schrijven aan „technische tegenvallers". Die tegenvallers manifesteerden zich vooral bij de bouw van het wandelend bagger-eiland „Si mon Stevin". Daar is zo'n tien jaar aan gewerkt. Op de tekenta fel dan. Bij de produktie deden zich moeilijkheden voor, waar door werk niet altijd op tijd kon worden aangeleverd. „Daardoor gaat ook produktiviteit verlo ren". Wij vragen of de verliezen, zoals minister Van Aardenne stelt, niet zijn veroorzaakt door de geringe produktiviteit van de werknemers. Zak tabak Rustig, maar met een duidelijke ondertoon van bewogenheid zegt Fred van der Want: „Die mensen hebben maanden en nog eens maanden in onzekerheid moeten leven. Gadverdamme, dan ga je toch geen dag meer met lol naar je werk"! Zachtjes, meer in zichzelf en wellicht helemaal niet voor onze oren bedoeld, voegt hij er Van der Want: Die mensen hebben maanden in onzekerheid gezeten sing. De manier waarop de minis ter het hele spel heeft gespeeld, vindt Van der Want „gewoon puur onfatsoenlijk". Hijzelf zou het niet in zijn hoofd hebben ge haald zo op te treden, als het een van zijn eigen werknemers zou aangaan. „Nee, dan zou ik een nacht niet geslapen hebben en me suf gepiekerd hoe ik hem dat moest vertellen". Ronduit „onzindelijk" vindt hij het verhaal van de minister dat voor zo'n 1200 van de 1600 man van de ROS op korte termijn wel weer werk zal zijn gevonden. „Als de ROS wel wordt opgericht, moe ten er nog 400 man weg. Nou, daar is nu al geen plaats voor". En nu toch echt kwaad kwaad ver volgt hij: „Ja, aan zo'n uitspraak, daar erger ik me wild aan. Kijk maar eens hoe voorzichtig Stik ker, die dat dan allemaal zou moeten regelen, zich hierover uitlaat". De naam Stikker brengt ons van zelf op RSV en zijn relatie met de Raad van Bestuur van dat con cern, die volgens sommige pers berichten ronduit slecht zou zijn. Van der Want: „Die berichten in de pers dat is stemmingmake rij. Mijn contacten met Rijke en van Rijn zijn uitstekend! Het is trouwens goed dat ik eraan her innerd word. Ik zal Rijke bellen om dat even recht te zetten. Het is gewoon nonsens". En de relatie met Stikker, vragen we. We hebben gehoord dat u en hij een keer samen het vliegtuig naar Amerika namen en dat hij u bij die gelegeheid snel even een handje gaf, maar dat er verder geen woord tussen u beiden is gewisseld. Van der Want lacht. „Ook dat verhaal klopt niet. Hij gaf me helemaal geen hand. Hij knikte evgn naar me". Schou derophalend klinkt het: „Ach, Stikker is misschien een beetje afstandelijk". We komen nog even terug op de merkwaardige vertoning van maandag 31 maart op het minis terie. waar vakbeweging en ROS- leiding elk apart weiden ontvan gen door de minister en - Van der Want bevestigt het - hij ze tegen elkaar probeerde uit te spelen. Van der Want met het telegram van staf- en bedrijfsleiding van de VDSM: "Een lekker gevoel". Gelukkig was en is de verstand houding tussen de sociale part ners uitstekend. Van der Want „Nee, met ons kan de minister geen spelletje spelen. Daar doen we niet aan mee. Wij proberen een bedrijf te redden". Parlement Zoals de zaken er nu voorstaan, zal het parlement uitmaken of de ROS er al dan niet komt. De grote vraag is wat dat zal doen. Voor Van der Want is de positie van de PvdA duidelijk. Die partij is voor de ROS. Maar wat is die van het CDA. Bij die partij hoeven er maar een paar uit de boot te val- i< ui o da ROS is een ieit Ven dei Want wat gelaten: „Maar met die partij weetje het nooit. Niettemin hoop ik dat de ROS er komt. Het kan". Op het moment dat de mensen we ten waar ze aan toe zijn, zal vol gens Van der Want ook de pro duktiviteit flink toenemen. „Ze willen. De Nederlandse arbeider is helemaal niet rot. Je moet hem een reele kans geven en dan doet hij zijn best. Dat is een keihard gegeven". PIETER GRAF aan het adres van de minister aan toe: „Een zak tabak is het". Ook het derde argument van Van Aardenne om de RSV-vrucht nu maar af te drijven, ontzenuwt Van der Want. „Kijk, de markt- prognose is niet slechter dan een jaar geleden, toen besloten werd tot oprichting van de ROS over te gaan. Je moet de scheepsbouw in Europees verband bekijken. We werken allemaal onder de prijs. Eigenlijk zijn we met z'n allen gek. We zouden het scheeps- bouwprobleem op Europees ni veau moeten aanpakken". Zelfs in Japan wordt de scheeps bouw ondersteund. Slechts wei nigen zijn op dit ogenblik tevre den over de scheepsbouw: „de reders". Maar hoe je het ook wendt of keert, de slechte markt- vooruitzichten zijn geen reden om de scheepsbouw in Neder land nu maar opeens de nek om te draaien. En nogmaals terugko mend op het hoofdstuk produk tiviteit, zegt Van der Want: „Haal je de koekoek. Je kon geen pro duktiviteit verwachten" Met zijn raad van commissarissen heeft hij kans gezien nu al twee potentiële opdrachten binnen te halen. Het hangt eigenlijk alle maal maar op één punt. De op drachtgevers willen weten of de ROS er komt en de orders aan kan. De eerste potentiële order is een groot booreiland voor de Nedlloyd-dochter Neddrill, dat ruim 900.000 manuren werk zou opleveren. Daarnaast is er kans op een order voor twee buik-car riers, die samen 1,3 miljoen ma nuren werk in het laatje zouden brengen. Daarnaast is een offerte uitge bracht aan Mobiloil voor twee olietankers. Van der Want: „Het is natuurlijk een verdomd ver velende situatie. Ben je druk be zig en dan krijg je dit stomme verhaal van de minister te ho ren". Hij heeft het duidelijk niet zo erg begrepen op de bewinds man en is best bereid uit te leggen hoe dat komt. Al op 20 februari deelden hij en zijn commissaris sen Van Aaardenne mee dat hun gebleken was dat de voor de op richting van de ROS beschikbare gelden - ten gevolge van reeds gemaakte verliezen - te gering „Sindsdien hebben we zitten wach ten. Eerst gaat Andriessen weg en daarna moesten we wachten op de loonmaatregel. Al die tijd ge beurt er niets. Toen hoorden we dat op 28 maart in de minister raad een beslissing zou worden genomen. Nu blijkt achteraf dat ze al op 21 maart tot de conclusie waren gekomen dat de ROS dicht moest. Maar dat wisten wij niet. Zelfs regeringswaarnemer Mol- kenboer kennelijk niet, want die zei ons op 22 maart bij de doop van het booreiland Petrobaltic dat de beslissing nog moest val len". Verrassing Toen de aangezochte commissaris sen en directie van de ROS op 31 maart hoorden dat Van Aardenne de ROS niet wilde oprichten, was dat dan ook een complete verras-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21