LEIDSCH DAGBLAD Forse paasdrukte verwacht R.k. topman weg uit "onvrede vandaag 'Rellen bij TUINM IwijsI Laatste Pasen in Leiden voor vier Marokkaantjes Burgemeester Bos (Katwijk) weigert vergunning negerkoortjes Backer Co kiest toch voor Brabant Wiegel: kroning onduldbaar' Veel Nederlanders met vakantie in eigen land iOHet Motorhuis Proef de lente op Flevohof. Komnu kijken. PERZISCHE TAPIJTEN VRIJDAG 4 APRIL 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36132 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A A M Schuurmans Ad| -hoofdredacteur. R. D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau: Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel.nrs. zie colofon (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse bedrijven Backer Co en Felix Cohen vertrekken naar het Noord brabantse Made. Deze beslis sing van de directie heeft ge volgen voor ruim zestig werknemers. De directie heeft haar beslissing gistermiddag meegedeeld aan de vakbondsbestuurders G. Honing en P. van de Ende. Vandaag is het personeel op de hoogte gesteld. "We hebben er maanden hard aan getrokken, om de werk gelegenheid voor Leiden te behouden, maar het heeft weinig uitgehaald" was de reactie van een teleurgestelde vakbondsbestuurder Gijs Honing na het gesprek met de directie. Volgende wëek wordt een vakbondsvergade ring belegd om de sociale ge- De directie en de vakbonden zitten over twee weken weer rond de tafel om een sociaal plan op te stellen; een rege ling van de reiskostenver goeding, verhuizing, vergoe ding van huurvei schillen, eventuele "afvloeiing" van personeel enzovoorts. De directie is niet ingegaan op het voorstel van de gemeente om naar het nieuwe industrie terrein Roomburg te verhui zen. "Dit plan zou ons teveel tijd en teveel geld kosten", zegt directeur R. Diepep- brock van Backer. "Wij zou den er pas over vier of vijf jaar terecht kunnen. Bovendien is de nu gekozen oplossing drie miljoen gulden goedkoper dan Roomburg". UTRECHT - Üit onvrede met het beleid van de Nederlandse bisschoppen heeft de secretaris-generaal van de Nederlandse kerkprovincie, dr. P. Vriens (51), ontslag genomen. In rooms-katholieke kringen wordt dit ontslag gezien als zware kritiek op en een gevoelige slag voor de Neder landse bisschoppen. Dr. Vriens^-nu met vakantie - valt te beschouwen als de „manager" van de kerkprovincie. Hij was verantwoordelijk voor het secretariaat, voor de communicatie binnen de kerk en met de andere kerken hier te lande en voor de relaties met Rome en buitenlandse kerkprovincies. Kerkelijke kringen schrijven het ontslag dat dr. Vriens heeft genomen toe aan zijn kritiek op de bisschoppen wegens hun opstelling tijdens de synode in Rome. Volgens adviseurs van de bisschoppen zijn zij toen - en trouwens ook eerder en nog altijd - door de bisschoppen nauwelijks in het overleg en de beleidsbepalingen betrokken. Mede als gevolg hiervan zijn de bisschoppen in Rome langs de kern van de problemen heenge gaan. 28 PAGINA'S Minister Wiegel (Van e r verslaggevers) KATWIJK - Burgemeester C.A. Bos van Katwijk heeft persoon lijk ingegrepen in het conflict over het optreden van een blank kinderkoor uit Zuid-Afrika op het Tulip Time Festival in zijn ge meente. Bos heeft een vergunning gewei gerd voor het optreden van twee negerkoren, die waren uitgeno digd uit protest tegen de komst van het blanke kinderkoor. Het comité dat de negerkoren heeft uitgenodigd wil nu een versnelde uitspraak van de Raad van State omdat het vindt dat de weigering van burgemeester Bos indruist tegen elk recntsgevoel. Volgens een woordvoerder van het comité, waarin onder meer de PvdA/PPR, Arjos Zuid-holland en het comité Zuidelijk Afrika zitting hebben, roept het besluit van Bos alleen maar "agressie" op. Bos lichtte later zijn besluit desge vraagd toe: "De koren 'zullen de orde niet verstoren, maar de figu ren erom heen vinden het prach tig om een rel te schoppen. Daar mogen de kinderen niet het slachtoffer van worden. Als het comité de koren op een andere dag had willen laten optreden was er niets aan de hand ge weest", aldus burgemeester Bos DEN HAAG - Er wordt het komende paasweekemde op de wegen en bij de grootste toeristische trekpleisters wel een forse, maar geen overweldigende drukte verwacht. De rijkspolitie in Driebergen houdt rekening met een zeer ge spreide autodrukte. Veel zal af hangen van het weer waarvoor de voorspellingen overigens vrij gunstig zijn. Verwacht wordt dat de temperatuur in de ko mende dagen langzaam zal gaan stijgen terwijl de schrale wind zal afnemen. Het Nationaal Bureau voor Toe risme denkt dat er wel meer bui tenlandse toeristen naar ons land zullen 'komen dan in 1978 toen hun aantal ongeveer 700.000 be droeg maar men denkt niet dat de topdrukte van vorig jaar (één miljoen buitenlanders) geëve naard zal worden. Toch zijn de hotels in het westen van het land al goed bezet. In Noordwijk drei gen zelfs al problemen omdat een aantal particuliere kamerver huurders het heeft laten afweten. De VVV had op de accommoda tie gerekend. Directeur Rovers: "Noordwijk kan de eerste gasten van dit jaar na tuurlijk niet letterlijk en figuur- Leidsch Dagblad Qmii krant baiorgd? Dal dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel 071-211515. 210221 Of 144941 Geen benzine in Luxemburg LUXEMBURG - In Luxemburg is dit weekeinde geen druppel ben zine te krijgen. Pomphouders hebben besloten hun bedrijven dicht te houden, uit protest tegen het uitblijven van goedkeuring van de overheid om de benzineprijs te verhogen. In Luxemburg is benzine gemid deld dertig procent goedkoper dan in omringende landen. lijk in de kou laten staan" Hij heeft daarom een dringend be roep op de inwoners van de bad plaats gedaan om alsnog kamers voor verhuur beschikbaar te stellen. Een nieuw verschijnsel dit jaar is de omvangrijke trek van Nederlan ders in eigen land. Op grond van een zeer groot aantal boekingen voor de paasdagen in bungalow parken constateert het Nationaal Bureau voor Toerisme een groeiende belangstelling voor vakanties in Drente, Noord-Bra bant en Limburg. De grootste toeristische trekpleis ters zijn als vanouds de Keuken hof. Flevohof, Rijksmuseum, Schiphol, Madurodam, Efteling en Evoluon. Wordt het weer slecht dan trekken de meeste be zoekers naar attracties met be schutting. Keukenhof zal dan op niet meer dan zo'n 30.000 bezoe kers mogen rekenen. De algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen ver wacht de grootste filevormingen op de grote autowegen morgen tussen 10 en 15 uur (files van maximaal 5 kilometer). Op dins dagmorgen verwacht de ver keersdienst grote problemen op de A12 tussen Bodegraven en Waddinxveen (files van 13 tot 15 kilometer). Ook zondagavond 13 april, aan het einde van de paas week, worden weer verkeers problemen verwacht, opnieuw op het traject Bodegraven-Wad- dinxveen, maar ook de wegen rondom Amsterdam zullen dan grote verkeersstromen te ver werken krijgen, aldus de rijkspo litie. OPROEP Aan alle Ascona- en Mantarijders Wanneer u morgen onze showroom bezoekt, willen wij voor uw Asco na of Manta een zeer fikse inruilprijs geven. I.v.m. de komende ge bruikte autoshow in de Ton Menken IJshal, hebben wij veel vraag naar Ascona's en Manta's. Wanneer u nu inruilt en eert Opel uit onze voorraad koopt, levert u dat veel geld op. Let wel! Onze aktie loopt tot 15 april Heeft u een ander merk auto? Geen nood! Ook die ruilen wij zeer aantrekkelijk in. Het Motorhuis. altijd bezig het autorijden voor u goedkoper te houden. Vondellaan 80, Leiden, tel. 071-769313 Ambachtweg 1. Katwijk, tel. 01718-29203 Oude Raadhuisstraat 1. Leidschendam. tel. 070-200004 Kon. Julianalaan 46. Voorschoten, tel. 01717-2559 De mooiste en grootste kollektie van Nederland! Leidschendam Koude nacht Droog en perioden mei zon. Koude nacht met minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Matige wind tu» Zon op: 6.04 uur; onder: 19.19 uur Maan op: uur; onder: 8.42 uur Hoogwater te Katwijk om 6.00 en 18.12 uur, laagwater om 1.49 en 14.15 uui DE PELIKAAN HEEFT50 SOORTEN TEXTIEL-BEHANG het is maar een weet. De Pelikaan, pukh^mi ti. imm. NS-DAGTOCHT NR. 4 KIEK DE KLEUREN MET KODAK. - FLEVOHOF IN DE FLEV0P0LDER. Minister Wiegel van binnen landse zaken heeft gister avond aangekondigd dat er harde maatregelen zullen worden genomen tegen rel- lenschoppers die de troons wisseling op 30 april in Am sterdam willen verstoren. De minister reageerde op ge beurtenissen van gisteren in de hoofdstad waar het tot een treffen kwam tussen krakers en de Mobiele Een heid. De krakers hadden daarbij gescandeerd: „Geen woning, geen kroning". De Centrale Recherche Infor matiedienst coördineert op dit moment alle aanwijzin gen uit het land die duiden op komende acties en onge regeldheden. Ook de Binnen landse Veiligheidsdienst be raadt zich op maatregelen tegen eventuele wanorde lijkheden. PAGINA 7 Circus van Sjoukje Dijkstra Martens biedt ontslag Bel gisch kabinet aan. PAGINA 9 Internationale Wielerunie straft Didi Thurau. PAGINA 13 Bouwers Schiphollijn kun nen geen dag meer missen. PAGINA 19 „Geen geld, dat zei mijn va der ook altijd als ik om zak geld vroeg". PAGINA 21 Mohamed Amia met zijn DEN HAAG/LEIDEN - De vier Marokkaanse kinderen die sinds 15 januari van het vorig jaar bij hun vader in Leiden verblijven, moeten Nederland verlaten. Zij mogen niet wachten tot in hoog ste instantie (de Raad van State) is beslist over het verzoek van de vader om de kinderen een verblijfsvergunning te geven. Dit blijkt uit de uitspraak van de president van de Haagse recht bank, mr. Blaauw, in het kort ge ding dat de vader, Mohamed Amia, tegen de Nederlandse staat had aangespannen. Het is nog niet bekend wanneer de kinderen op het vliegtuig zullen worden gezet. Daarover beraadt de vreemdelingendienst van de Leidse politie zich na Pasen. Het kort geding dat de Marokkaan tegen de staat had aangespannen was een uiterste poging om te voorkomen dat de kinderen het land zouden worden uitgezet. Eerder wezen achtereenvolgens commissaris Van Voorden van de Leidse politie en staatssecretaris Haars van justitie verzoeken om een verblijfsvergunning af. Uit eindelijk kan de Raad van State daar een defipitieve beslissing over nemen, maar de kans dat de kinderen op die manier alsnog een verblijfsvergunning krijgen is volgens mr. Blaauw zo gering •dat het niet nodig is om met het uitwijzen van de kinderen te wachten. Ook de eis van de vader, om de kinderen ten minste tot het einde van het schooljaar in Ne derland te laten, is afgewezen. De rechter acht het aannemelijk dat de vier kinderen tegen de wil van hun moeder - die in Marokko woont - bij de vader in Leiden verblijven. Hij wijst erop dat zij voor hun komst naar Nederland jarenlang een gezin hebben ge vormd met hun moeder en nog een vijfde kind. De vader heeft van 1970 tot in elk geval 1976 geen contact meer gehad met de moe der en zijn kinderen, zo meent mr. Blaauw. Het staat volgens de president van de rechtbank niet vast dat de kinderen, naar Nederlandse maatstaven beoordeeld, goed zullen worden verzorgd, wanneer ze definitief met hun vader zou den worden herenigd. De vader is weliswaar van plan om zijn twee de echtgenote - niet de moeder van de kinderen - naar Nederland te laten overkomen, maar de Ne derlandse staat stelt zich - aldus mr. Blaauw - terecht op het standpunt dat de Marokkaan zich slechts kan verenigen met de echtgenote die tevens de moeder van de kinderen is. Van L. blijft in bewaring LEIDEN - J. van L.. de "topfiguur" in de Leidse koppelbazenaffai re, blijft in verzekerde bewaring. De 38-jarige eigenaar van Hans van Leeuwen bv werd gisteren voor de officier van justitie geleid. Het onderzoek in de affaire zal wor den voortgezet. Van L. meldde zich afgelopen maandag vrijwillig bij de Leidse politie met als gevolg dat hij voor een periode van zes dagen in ver zekerde bewaring werd gesteld. Na zijn voorleiding is de hechte nis van Van L. met een nieuwe periode van zes dagen verlengd. Casino-directeur neemt ontslag AMSTERDAM (GPD) - De alge- meen directeur van de casino's, N. de Rooy, heeft ontslag geno men. Officieel heet het dat er on overbrugbare meningsverschil len waren gerezen tussen De Rooy en het bestuur van de casi no's over het te voeren beleid. De positie van De Rooy stond al ge ruime tijd ter discussie. De on dernemingsraad had het ver trouwen in De Rooy opgezegd. Hij zou personeelsleden finan ciële toezeggingen hebben ge daan, die hij later niet kon of wil de nakomen, aldus een woord voerder van de ondernemings raad. De Rooy was niet voor commentaar bereikbaar. Hij is op .wintersport. Verkoop 300 stuks originele Door direkte import 40 tol 50% echt voordeel. Verkoop uitsluitend morqen. zaterdag 5 april van 11 tot 17 uur. Onder volledige garantie van echtheid in St. Antonius Clubhuis, Lange Mare 45, Leiden Bij iedere aankoop ontvangt u een officieel garantiebewijs. Kom kijken, het loont de moeite. Alle partijen zijn geprijsd. Carpet Centre Oriënt, Heerlen, Honingmanstraat 12

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1