Bouwers van superbaan kunnen na verzakkingen bij Warmond nog meer vertragingen verwerken PQQQ Spoor rukt op met 30 meter in het kwartier PAGINA 19 De aanleg van de nieuwe Schip- holspoorlijn (zie tekening rechts) vordert nu in "sneltrein-vaart", wat betreft het gedeelte lussen Warmond en de nationale luchiha- Links: in onafzienbare 'rijen strek ken de uit staal en beton gecompo neerde dwarsliggers zich uit. Hier op komt de rails te liggen. Momen teel is men ter hoogte van Nieuw- Vennep. Per dag wordt er zo n 630 meter spoor aangelegd LEIDEN/WARMOND - "We kunnen geen dag meer mis sen. We moeten alles op alles zetten om over een jaar de Schipholspoorweg voltooid te hebben via Warmond via Schiphol tot aan de Amsterdamse RAI. NS heeft twee maanden nodig om het baanvak in te rijden en te be proeven en de machinisten vertrouwd te maken met het nieuwe traject. Als we april niet halen, komt de lijn een half jaar later in bedrijf! Dat zegt ing. P.J. van der Deugd. Namens het Amersfoortse archi tectenbureau Articon voert hij de directie over het zuidelijk deel van het traject, de 20 kilometer spoorbaan van Schiphol tot de aansluiting op de oude lijn bij Leiden-Warmond. Dat stuk wordt aangelegd door Strukton uit Maarssen en Railbouw uit Leerdam. Met een imponerende snelheid van 30 meter per kwartier rukt het spoor vanuit Warmond op in de richting van Schiphol. Nu is men ter hoogte van Nieuw Vennep. Per dag 630 meter enkelspoor, maar nog niet goed genoeg voor 160 kilometer per uur, zoals des tijds werd beweerd. Het is zelfs niet uitgesloten dat er tijdelijke snelheidsbeperkingen van kracht zullen zijn in verband met verzakkingen. Verzakking In Nederland mag geen trein snel ler' rijden dan 140 kilometer per uur. "Staat in-de Spoorwegwet", zegt NS-woordvoerder H. Meijer. "Het is mogelijk dat er een spe ciale ontheffing komt. Zoals des tijds op hot baanvak Eindhoven - Venlo." Maar voorlopig ziet dat er nog niet in. Hier en daar liggen de rails op Nederlands nieuwste'su- perspoorweg er nog deplorabel bij. Bij de grootste verzakking, tussen de Sassenheimervaart en de Ringvaart van de Haarlemmer meer, is het westelijk gelegen spoor weer opgebroken. Zijn die verzakkingen oorzaak van de ver tragingen? "Ten dele", zegt ir H Kullberg van Articons construc tiebureau. "De grond in de Haar lemmermeer is heel stabiel. Maar ter hoogte van Abbenes, bij de kruising met de Rijksweg 44 (Burgerveen-Wassenaar) was er meer grondwerking dan we had den gedacht". Vanuit Warmond gezien ligt de Schipholspoorweg nagenoeg evenwijdig aan deze autosnel weg. Om bij Abbenes een goede kruising tot stand te brengen moesten zowel de spoor- als de rijksweg een stukje afbuigen waarbij de autoweg omhoog werd gebracht om een zo kort mogelijke overbrugging van de spoorweg te krijgen. De aanleg van die ophoging had veel voeten in aarde. En nog is het werk niet voltooid. Nauwelijks vier maanden nadat de wegom- legging over het tunneltje is op geleverd hinken auto's al weer met een forse bokkesprong over de tunnelbak, omdat de grond aan weerskanten is verzakt tot "verkeersdrempelniveau". Nog meer problemen werden on dervonden in het gedeelte van de Ringvaart tot de aansluiting bij Warmond. Ingeklemd tussen de autosnelweg en de Kagerplassen kwam de spoorweg op sommige stukken precies op de scheiding van dumgrond en veen te liggen. Nauwelijks reden er werktreinen over het baanlichaam of over en kele honderden meters ging het westelijke spoor met de helft van het baanlichaam onderuit. Het gaf een vertraging die de Schip- holspoorlijn nog net kan hebben. Wat de meeste vertraging heeft veroorzaakt was de houding van de gemeente Warmond. Die ver zette zich met kracht tegen de ontsiering van het landschap. NS had de ruimte nodig voor een vrij kruisende aansluiting van d-> Schiphollijn op de zogenaamde "oude lijn" van Haarlem via Lei den naar Den Haag. de spoorstaven zijn iets zwaarder. Alleen bij de wissels maakt NS nog gebruik van houten dwars liggers ("bielzen"), maar tussen Warmond en Amsterdam komt dat nergens voor. Wissels liggen er alleen in de Schipholtunnel en daar vanzelfsprekend op beton. Indrukwekkend is de trein waar mee het spoor wordt gelegd. Op kop een als trekker fungerende bulldozer zonder schuif, die twee zeer breed uit elkaar liggende spoorstaven 30 meter voorttrekt. Daarachter een reeks platte wa gens, die behalve met de koppe ling ook door twee spoorstaven over de lengte van de trein met elkaar verbonden zijn. Op die wagens liggen de dwarsliggers, de spoorstaven, railklemmen, verbindingsklemmen en spoor staafbouten en -moeren. Daar bovenop enkele rijdende kranen. Zodra de bulldozer 30 meter is doorgereden, volgt een kraan met vijftig dwarsliggers, die de helft van de vooi igetrokken spoorsta ven berijdt. De hele handel wordt neergelaten in het grind, waarna de mensen van Railbouw om de andere dwarsligger losmaken. De kraan trekt de andere helft om hoog en legt die neer op de vol gende vijftien meter. Vervolgens rijdt de kraan terug om twee spoorstaven op te pikken. Zij worden op hun plaats gelegd en de spoorstaven worden met las- platen en een enkele bout aan hun voorgangers bevestigd. Dan wordt er om de vijf dwarsliggers een railklem geslagen tussen spoorstaaf en dwarsligger en verder gaat de karavaan voor de volgende dertig meter. Vier stukken In feite bestaat de Schiphollijn uit vier stukken, waarvan het eerste en derde nu zijn voltooid. Het eerste deel ligt tussen Den Haag Centraalen Leiden-Warmond.de baan moest daar op enkele pun ten tot vier sporen worden ver breed. Ook klaar is het stuk tus sen Schiphol en Amsterdam- Zuid. Wel eens schertsend éen traject dat nergens eindigt'ge- noemd. Maar op 23 januari 1980 kreeg NS-president drs. Ploeger een telefoontje uit Den Haag dat de verlenging tot aan de RAI was goedgekeurd. Weer heel anders van aard waren de problemen waarmee de gemeen te Haarlemmermeer de NS con fronteerde. Een prachtige spoorweg langs Hoofddorp en Nieuw Vennep en dan alleen maar een station op Schiphol, dat is te weinig vond men. Onder de dreiging dat er geen vergunning zou worden gegeven voor de aanleg ging NS ten slotte ak koord met twee stations. Maar minister Tuijnman verbond er wel de voorwaarde aan. dat de stations in vijfjaar rendabel moe ten zijn. De periode van vijfjaar is gesteld in verband met het feit dat de aan sluiting in Amsterdam de eerste jaren verre van ideaal is. Overi gens is van de stations nog niet veel meer te zien dan een wat verbrede spoordijk. Haarlem mermeer verstrekte inmiddels wel een bouwvergunning voor de spoorlijn, maar NS heeft nog geen bouwvergunning voor de perrons en de abri's op de twee stations. NS vertrouwt erop dat die vergunning spoedig zal ko men, hoewel er nog tot septem ber kan worden gewacht met de bouw van de twee stations. Sneller De wijze waarop nieuwe spoorlij nen worden aangelegd verschilt nauwelijks van die in vroeger ja ren. Het gaat alleen een stuk sneller. Het grote verschil zit in de constructs van de bovenlei ding, die helemaal is afgestemd op het rijden met hoge snelhe den. Voor de spoorlijn werd een strook grond meteen breedte van ongeveer zestig meter aange kocht. De onderbouw bestaat uit zand. een laag grind en een laag uit België afkomstig basalt. De bovenbouw bestaat onder meer uit dwarslig gers. Betonblokken die met sta len buizen met elkaar verbonden zijn, en waarop de spoorstaven worden bevestigd. De afstand tussen de sporen is iets groter dan vroeger. Vier meter, in plaats van 3.60 meter, zodat de voortsnellende treinen minder last hebben van de luchtdruk die een tegenligger veroorzaakt. Ook Nederlands nieuwste superspoorweg (Den Haag-Schiphol) wordt in razend tempo aangelegd. Maar hier en daar - zoals onder Warmond - zijn al aanzienlijke verzakkingen opgetreden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19