Volwaardige plaats voor de homofiele medemens Meer begrip voorde Palestijnen Kinderen aan avondmaal POPTALENT 80 PRESENTEERT: VRIJDAG II APRIL IN LEIDEN ZAAL: STADSGEHOORZAAL SPYKE URGENT THE OUTCAST _Wassenaar OVERFLOW „Den Haag Strijd tegen racisme opdracht voor kerken Uitwisseling in Zeist VOORPROGRAMMA Discussicprojcct Generale Diakonale Raad De Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk heeft in het kader van het werelddiakonale werk een werkmap "Racisme" uitgegeven, bestaande uit een brochure, een fototentoonstel ling, een poster en een handlei ding voor gesprek en actie. De map is verkrijgbaar bij de raad in Utrecht, Maliesingel 25, postbus 14100. "De kerken zullen een begaanbare weg moeten wijzen uit het ver stikkende moeras van het racis me", schrijven de samenstellers in de inleiding van de brochure. "Racisme zit diep geworteld, in mensen persoonlijk en in grotere verbanden van de samenleving, in bedrijven en naties". Het minderwaardig achten van mensen van een ander ras bestaat al sinds mensenheugenis. "Ook de christelijke kerk heeft ermee te maken gehad. Lang niet altijd komt de kerk daarbij op een posi tieve wijze naar voren". De bro chure wijst dan op de positie van de Joden in zich christelijk noe mende samenlevingen, op de rol van de kerk in de handel met zwarte slaven en op Zuid-Afrika met zijn door kerken gesteund apartheidssysteem. "Overal op de wereld i dagelijks terugkerend verschijn sel. Ook in Nederland, eens ge prezen om zijn verdraagzaam heid en openheid voor vreemde lingen. In de jaren zeventig is ons land het schouwtoneel geworden van openlijk en verborgen racis me: rellen in steden en discrimi natie van buitenlandse werkne mers en Surinamers op de ar- beids- en woningmarkt en in de wetgeving" Ruim een half miljoen vreemdelin gen wonen hier nu. Nederland h'eeft er een veelrassige samenle ving door gekregen. De grote vraag is of er ruimte zal zijn voor alle groepen. "Het werken aan die ruimte en het bestrijden van elke vorm van racisme is een opdracht voor de kerken". "Zij dienen plaatsen te zijn waar minderhe den hun hoop op kunnen vesti gen"; zegt de brochure van de Generale Diakonale Raad. De werkmap is bedoeld voor uit eenlopende groepen, zoals ge- sprekskringen, catechisanten, het jeugdwerk, groepen gemeen teleden en het middelbaar on derwijs. Ook in Nederland, eens geprezen om zijn verdraagzaamheid en openheid voor vreemdelingen, is racisme een dagelijks terugke rend verschijnsel. Zegt de Generale Diakonale Raad in zijn brochure "Racisme". Hervonnde synodale blief: Minderheden ook in de kerk schandelijk behandeld Oversten vragen bisschoppen openbaarheid over onderzoek (Viip onze redactie geestelijk leven) "Minderheden zijn ook bin nen de kerk door de eeu wen heen schandelijk be handeld. Dat geldt ook voor christenen met een homofiele gerichtheid". Het moderamen (bestuur) van de generale synode van de Hervormde Kerk schrijft dat aan de classi- cale (regionale) vergade ring Groningen van deze kerk naar aanleiding van een brief die de classis het synodebestuur zond na de bevestiging van een ho mofiel vriendenpaar in de stad Groningen. Die be vestiging trok vorig jaar brede aandacht in de kerk. Velen vroegen zich toen af wat de synode daarvan zou vinden. Het moderamen heeft de zaak, blijkens zijn antwoord, met de nodige terughoudendheid be handeld. Terughoudend omdat de synode in haar geheel zich nooit over het verschijnsel homofilie heeft uit gesproken en omdat een over haast antwoord gemakkelijk ge voelens kan losmaken die ach teraf zouden worden betreurd. Het synodebestuur hoopt dat zijn brief aan de classicale vergade ring van Groningen tot een "ker kelijk standpunt" zal leiden. Dat mag uiteraard niet buiten de di rect betrokkenen óm gebeuren. De synodale brief gaat er vanuit dat iedere discriminatie van de ho mofiele naaste verwerpelijk is. Het evangelie is een boodschap van verlossing, bevrijding en belofte. "God stelt de mens in de ruimte". "Hij zoekt op, wie door wordt buiten gesloten" Schuldbelijdenis De kerkelijke gemeente heeft zich daaraan in bepaalde opzichten niet veel gelegen laten liggen. "Minderheden zijn schandelijk behandeld, ook in de kerk". "Wie ten aanzien van mensen met een homofiele gerichtheid een pasto raal beleid wil uitstippelen, moet wel bedenken dat elk woord en besluit door onze homofiele zus ters en broeders zélf tegen de ach tergrond van die afschuwelijke geschiedenis zal worden afgewo gen". Een oprechte schuldbelij denis is hier dan ook op haar plaats. Studenten. Ondanks de grote en nog steeds groter wordende on kerkelijkheid onder de Gronin ger studenten neemt het aantal deelnemers aan de gespreks- kringen van het hervormde stu dentenpastoraat in deze stad voortdurend toe. In 1978-1979 namen meer dan 700 studenten deel aan zo'n 50 catechese- en ge- sprekskringen en werk- en pro jectgroepen. De kerk- en vesper diensten in de "Martini" trekken per zondag gemiddeld tussen de 500 en 600 bezoekers. Het jaarverslag van dit studenten pastoraat maakt melding van in tensief bezoekwerk onder eer stejaars-studenten. Zij hebben vaak veel moeite met hun aan passing aan de nieuwe omstan digheden en de studie. Het stu dentenpastoraat is bezorgd over de invloed die de moeilijke maat schappelijke toestand (dreigende werkloosheid onder academici) op jonge studenten kan hebben. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Tange Alte- veer (Gr.) kandidaat J. Quist Utrecht, te Kampen G. van den End Papendrecht, door de syno de tot zendingspredikant op Ce lebes H. J. Ekker laatstelijk predikant in Noot dorp; aangenomen het beroep door de synode tot legerpredi- kant C. van Rossem Daarle; be dankt voor Barendrecht G. H. van Kooten Delft. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Brunssum- Treebeek P. Groenenberg Stads kanaal. Baptistengemeenten: aangeno men naar Heerenveen E. J. Hui zing Harlingen. Koor in Leiden. Dinsdag na Pa sen brengt het Londense koor "The Hendon Songsters", een zangbrigade van het Leger des Heils, een bezoek aan Leiden. Om 3 uur zingt het koor in het Aca demisch Ziekenhuis, om kwart over 4 wordt het in het stadhuis officieel ontvangen en om 8 uur 's avonds is er een "zangfestival" in de Hooglandse kerk. Ledentallen. Uit een jaarover zicht van de doopsgezind-re monstrantse gemeente in Leiden blijkt dat het aantal doopsgezin de leden vorig jaar is gestegen van 348 tot 353 en het aantal re monstrantse leden is gedaald van 425 naar 417. Het aantal "vrien den" van de gezamenlijke ge meente is met 6 vermeerderd, van 52 tot 58. Homofiele medemensen zijn God even lief als de heterofiële meer derheid, en zij behoren dan ook gewoon in de gemeenten hun plaats te vinden en in te nemen, schrijft het synodebestuur. Ze zijn geroepen om samen met de anderen God en elkaar te dienen. De brief erkent, dat er nog onze kerheden en vragen blijven. En die moeten vooral niet worden weggemoffeld. "In een tijd waarin het omgaan met de sek sualiteit geheel nieuwe trekken vertoont en onze meningen over huwelijk en andere samenle vingsvormen, seksuele moraal en seksuele praktijk opnieuw aan de bijbel en de traditie moeten wor den getoetst, mogen wij niet ver wachten dat wij ineens volle hel derheid krijgen op de homo-sek- sualiteit en de plaats daarvan in het plan van God met de men- Er zal nog veel moeten worden ge luisterd, gesproken en gestu deerd. Dat vraagt om grote zorg vuldigheid. "Stellige beweringen en rotsvaste overtuigingen zijn op dit moment eerder een teken van angst en verwarring dan van kracht en zekerheid". Het her vormde moderamen is de afgelo pen maanden meermalen ge schrokken van de felheid waar mee, ook binnen de kerken, men sen elkaar hebben veroordeeld en afgeschreven. Verwarrend De brief acht een verwijzing naar de kerkelijke huwelijksinzegening in het geval van homofiele rela ties verwarrend en discrimine rend. Verwarrend omdat de hu welijksinzegening berust op bij belse gegevens die de unieke re latie tussen man en vrouw betref fen. Discriminerend omdat juist zó de homofiele medemens niet in eigen waardigheid wordt aan vaard. "Een plechtigheid die lijkt op de kerkelijke huwelijksbeves tiging belaadt de homofiele rela tie met een traditie, die nu juist niét op deze relatie slaaf'. Het verbaast het moderamen van de hervormde synode dan ook niet, dat vele homofielen een dergelij ke ceremonie radicaal afwijzen. Hoe het dan wèl moet, daarover heeft het moderamen geen afge rond oordeel. Met de Raad voor de Herderlijke Zorg die een handreiking opstelde voor het pastoraat aan homofielen advi seert het tot een zorgvuldig zoe ken naar doelmatige vormen van pastoraat. "Het zou heel goed kunnen zijn dat de voorbede van de gemeente al voldoende ruimte biedt. In de voorbede erkent de gemeente de kwetsbaarheid van alle relaties en draagt die op aan God". De synodale brief pleit, stemming met vele stemmen van homofielen zelf, voor een eigen doordenking van de situatie. De toekomstige verslaggeving over de pastorale toestand in Neder land moet openbaar worden ge maakt. De bestaande overlegka- nalen moeten daarvoor ten volle worden benut. Zo'n openheid bewijst dat de kerk ernst maakt met de vorming van een gelovige gemeenschap'waarin ieder op ei gen niveau verantwoordelijkheid weet te dragen. De hogere oversten van rooms-ka- tholieke orden en congregaties die deze week de algemene ver gadering van de stichting "Sa menwerking Nederlandse Pries ter-Religieuzen" in Heeswijk bijwoonden, hebben dat als hun mening uitgesproken. De oversten vragen de bisschop pen, tijdig op de hoogte te wor den gebracht van het "hoe of wat" van komende onderzoeken in verband met de theologische opleidingen en de pastorale wer kers. Dat is nodig, "wil onze in breng zo goed mogelijk zijn". Met teleurstelling stellen de hogere oversten vast dat bepaalde do cumenten van het tweede Vati caanse concilie nauwelijks of ge heel niet aan de orde zijn geweest op de bisschoppensynode in Rome. Deze betekenen juist een krachtige impuls aan een her nieuwde inzet voor kerk en we reld. Begrip voor de situatie van de Pale- stijnen en beter contact tussen de gemeenteleden onderling zijn tot nu toe de belangrijkste resultaten van een "relatieproject" tussen Palestijnen in Gallilea en leden van de hervormde Thomaskerk gemeente in Zeist. Het project be gon in 1977 na een kennismaking van enkele leden van deze ge meente met de Grieks-katholieke priester Chacour in Ibillin. Hier uit volgde een uitwisselingspro gramma van jongeren uit Zeist en Ibillin. In een rapport over het Zeister project wordt een totale onkunde in Nederland over het bestaan van Arabieren in Israël geconsta teerd. De heersende mening is: Israël, dat zijn joden; Arabieren horen daar niet thuis, hebben ter roristische bedoelingen. Terwijl nog altijd binnen de grenzen van Israël 550.000 Palestijnen wonen, van wie 75 procent jonger is dan 28 jaar. Hopeloos De mening die men voorafhad over Palestijnen zat vast op het begrip "PLO" en terreur. De uitwisse- lingsbezoeken hebben dat ver anderd. Terreur bleef men wel iswaar veroordelen, maar er groeide in Zeist wel begrip voor de Palestijnen wegens de hope loosheid van hun levenssituatie. Die werd als "onderdrukkend" beoordeeld. "Men begint in te zien, dat niet alleen democrati sche wegen kunnen worden be wandeld om een uitweg te vin den", aldus het Zeister rapport, dat mede is ondertekend door de predikant J. Lugtigheid. Voor de Palestijnen bleek de kerk geen politiek instrument te zijn. Naar hun besef zijn kerk en maat schappij gescheiden zaken. Het Palestijn-zijn is belangrijker dan het christen-zijn. De hervormde gemeenten van Yer- seke en Haarlem en de studen tengemeente van de technische hogeschool Enschede hebben ook contact gezocht met Ibillin. De Zeister Thomaskerk-ge- meente wil de relatie in de toe komst nog uitbreiden. Eind deze maand komt de synode van de Gereformeerde Kerken in Lunteren bijeen om onder meer te praten over de deelne ming van kinderen aan het avondmaal. Kinder- of gezins communie gebeurt in steeds meer gemeenten, maar er zijn ook kerkeraden die er bezwaren tegen hebben. Vandaar dat de synode ook een aantal bezwaar schriften moet behandelen te gen haar besluit van 1978 om "onder voorwaarden" het avondmaal voor kinderen open te stellen. Een studiecommissie icieputaat- schap) uit de synode komt in een rapport tot de conclusie dat kinderen naar het avondmaal kunnen als zij maar regelmatig met hun ouders naar de kerk gaan en aan de eredienst deel nemen. Fundamenteel voor deelneming aan het avondmaal is uiteraard het geloof in Jezus Christus als de gekruisigde en opgestane Heer. Maar omdat het leven van jonge kinderen, ook hun kerkgang en geloof, is inge bed in het gezinsleven, dragen de ouders de eerste verantwoor delijkheid. Kerkeraden moeten daarom niet gaan proberen, het geloof van de kinderen te onder zoeken. Zij moeten er wel op toezien dat de ouders hun ver antwoordelijkheid waar maken. Met tieners ligt het wat anders. De gezinsband met hen is losser geworden. De studiecommissie acht het niet raadzaam, in hun levensfase een soort openbare belijdenis te verlangen. Ze zijn nog volop bezig met het bepalen van hun levenshouding. Van tieners die naar het avond maal willen mag echter wel worden verwacht dat zij de ca techisatie volgen en op een of andere manier meedoen aan het leven van de plaatselijke ge meente. De belijdenis bij het begin van de volwassenheid blijft zinvol. Maar dan staat niet meer de vraag naar het geloof centraal, want die is al ter sprake geko men toen de jongere naar het avondmaal ging. Bij de belijde nis gaat het er dan om of men bereid is mede verantwoorde lijkheid te dragen voor het wel en wee van de gemeente. ADVERTENTIE Breestraat 60, tel. 071-131704 In het kader van Poptalent 80 werken aan de vijfde regionale voorronde mee: Leiderdorp Lisse Aanvang 20.15 uur Zaal open vanaf 19.30 uur. Kaarten f 7,50 verkrijgbaar in voorverkoop bij de plaatselijke VW kantoren en voor de voorstelling vanaf 17.00 uur aan de zaal. Organisatie: PC Management Gorinchem, tel. 01830-357 66 Poptalent 80 is een initiatief van MARS in samenwerking met Muziek Expres, Ariola en Bose

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17