UCI STRAFT DIDI NRB beoogt met driejarenplan hoger rugbyniveau Brand jaagt op Leids talent Cornelissens 'uitgebald'... Westduitser negeert dopingcontrole Carter niet akkoord met tegenvoorstel Amerikaanse atleten VRIJDAG 4 APRIL 1980 PAGINA 13 LEIDEN - Het gisteravond ge speelde vriendschappelijke rolstoelbasketbalduel met De Sleutels betekende-voor Joost Cornelissens de afslui ting van zijn carrière bij Parker Leiden. Na afloop van deze traditionele tweekamp, die door De Sleutels met 38-28 werd gewonnen, kreeg de basketballer van de nieuwe Leiden-coach Han Wallaart te horen dat er vol gend seizoen geen plaats meer voor hem in de selectie zal worden ingeruimd. Die mededeling viel bij de eni ge overgebleven Leidenaar in het keurkorps van de vice- landskampioen "rauw op zijn dak". Het Leiden-mana- gement had immers aan de vooravond van de play-offs nog laten weten dat de ver bintenis met Cornelissens met een jaar zou worden ver lengd. In een door Cornelissens aan gevraagd gesprek werd ech ter andere taal gesproken. "Na afloop van het wed strijdje tegen De Sleutels wilde ik met Han Wallaart even praten over volgend jaar. Ik had voor mezelf als eis gesteld: tiende man wor den met een kans op beter", sprak de tweedejaars stu dent aan de sociale academie gisteravond. "Het kwam er x niet van", liet hij vervolgens zijn teleurstelling weg- De klem gereden Chris Plaat zoekt een mogelijkheid om de bal af te geven aan een ploeggenoot. Leiden-manager Koos van Eek (uiterst links) ligt evenwel al op de loer voor een interceptie. vloeien, "want al na tien mi nuten werd duidelijk, dat Han het niet meer in mij zag zitten". Cornelissens koestert overi gens geen wrok ten opzichte van het management van Leiden. "Daarvoor heb ik een te mooie tijd bij die club meegemaakt. Ik heb altijd beseft, dat iedereen, behalve Bockweg bij Leidén aan een zijden draadje hangt. Maar omdat ik een emotionele binding met de club heb, weet ik nog niet wat ik vol gend seizoen ga doen. Ik wil eerst alles op een rijtje zet ten, alvorens ik beslis of ik doorga bij een andere plub of stop". HILVERSUM - Indien de meerderheid tijdens de algeme ne ledenvergadering, die op 6 juni in Utrecht wordt ge houden, de plannen van de Nederlandse Rugby Bond goedkeurt, dan komt er met ingang van het volgende seizoen een volledig gewijzigde competitie-opzet. Die verandering is een onderdeel van het driejarenplan: "Neder lands Rugby in de Jaren Tach tig". De rest van de opzet, die be trekking heeft op het aanstellen van een supervisor voor de Oranjeteams en de kaderoplei dingen, is nog niet helemaal uit gewerkt. Het nieuwe plan, ont- j worpen door bondstrainer Den- nis Power, sluit aan op de tweede vijfjarentermijn, dat aan het ein- wordt afgeslo-1 ten. Het is niet zo verwonderlijk, dat de ,NRB nu meteen nieuwe indeling op de proppen komt. Het Neder landse rugby is de laatste jaren enorm gegroeid. Telde de bond tien jaar geleden slechts om en nabij de tien verenigingen, op het ogenblik staan er 85 clubs geregi streerd. Het probleem is echter dat er op intèrnationaal niveau geen progressie in zit. Sterker nog, de prestaties zijn dit teruggelopen. In oktober van het vorige jaar roer de de bondsleiding voor het eerst het onderwerp over een gewy- zigde competitie-opzet aan. Ton Steenwinkel, sinds vier jaar voorzitter van de NRB, zegt: "Nederland kent slechts vijf top clubs: Haagse Rugby Club, RC Hilversum, AAC, Delftse Studen ten en DIOK. Dat zijn de smaak makers van de Nederlandse competitie, die onderling de dienst uitmaken. De rest van de ereklasseclubs heeft veel minder kwaliteiten, zodat de topvereni- gingen te weinig goede wedstrij den spelen. Dat heeft tot gevolg dat er weinig doorstroming naar het Nederlandse team bestaat. Welnu, omdat wij prestatiesport willen, moet daar verbetering in komen. Vijf maanden geleden hebben we daar voor het eerst over gesproken". Zinvol Het is in de eerste plaats de bedoe- WEVELGEM (ANP) - Dietrich Thurau is woensdagavond niet verschenen voor de do pingcontrole na afloop van de wielerklassieker Gent-Wevelgem. De Duitser was na loting aangewezen voor die controle. Volgens de reglementen van de internationale wielrenunie (UCI) staat niet opkomen voor de dopingcontrole gelijk aan het gebruik van stimulerende middelen. Daarvoor geldt ook dezelfde strafmaat. Thurau, die in zijn vijfjarige profloopbaan nooit eerder werd betrapt op het gebruik van verboden stimulantia, wordt één maand voorwaardelijk geschorst. Hij moet bovendien een boete betalen van. duizend Zwitserse franken, wat neerkomt op ongeveer 1200 gulden. Bovendien wordt zijn naam uit de uitslag geschrapt. Hij eindigde overigens niet bij de eerste 25. Dit dopingsincident is het diepte punt in Thurau's Belgische avon turen. De eigengereide Duitser verliet eind 1977 destal van Peter Post, binnen, wiens ploeg hij zijn voornaamste successen boekte, zoals vijf ritzeges in de Ronde van Frankrijk, .terwijl hij vijftien etappes de gele trui droeg. Thurau, een begenadigd talent op de fiets die op de schouders van onwetende Duitse supporters meende de wereld te kunnen n, trad na ruzie met Post in dienst van de Belgische forma tie'onder directie van rijk gewor den ijsventers. Het werd een flop. Hij kon het kopmanschap in de Ronde van Italië niet waarmaken en in het wereldkampioenschap in eigen land werd hij verslagen door. Gerrie Knetemann. In het tweede jaar moest hij het kopmanschap delen met het op komende Belgische-talent Da niel Willems. Thurau won nog wel de klassieker, Luik-Bastena ken-Luik, maar de rest van het WASHINGTON (ANP) - President Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren een compromis-voorstel van een delegatie van Amerikaanse atleten om naar de Olympische Spelen in Moskou te gaan categorisch van de hand gewezen. Het voorstel hield in dat de Amerikaanse atleten niet aan de openings- en sluitingsceremonie zouden deelnemen. Bovendien lag het in de bedoe ling, dat zij niet bij de medaille-uitreikingen op het platform zouden gaan staan. Volgens Anita Defrantz, roeikampioène en woordvoerster van de delega tie, heeft het Witte Huis het plan verworpen, omdat men in Washington bang is, dat "de Sowjet-Unie maatregelen neemt om de uitingen van ontevredenheid van de Amerikaanse atleten te dwarsbomen". Qe dele gatie van atleten was teleurgesteld in de starre houding van de Ameri kaanse regering, maar zal doorgaan, om andere oplossingen te vinden. Ronald Reagan, de koploper in de strijd om de fimctie van presidentskan didaat van de Verenigde Staten voor de Republikeinse partij, heeft in Los Angeles verklaard dat zijn land niet alleen de Olympische Spelen in Moskou moet boycotten maar tevens de Spelen, die vier jaar later in Los Angeles op het programma staan, moet afzeggen. Reagan is van mening dat alle toekomstige Spelen in Griekënland dienen te worden gehouden. Hij steunt de botcotgëdachten van de huidige president Carter. De organisatoren van de Spelen in Los Angeles (1984) konden de uitlatin- gen van Reagan niet niet zo erg waarderen. "Ik ben er teleurgesteld over dat Reagan niet meer trots en vaderlandsliefde toont, nu zijn land de kans krijgt de Spelen te herbergen", aldus Tom Bradley, burgemeester van Los Angeles. Springruiters Inmiddels hebben na de Westduitse springruiters gisteren ook de Canade se laten weten, dat zij niet wensen deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou. Het bestuur van de Canadese Hippische Sportbond nam met algemene stemmen een resolutie aan, waarin de Canadese regering wordt verzocht zich achter de boycotoproep van president Carter te stellen. Het standpunt van het Canadese Olympische Comité inzake een eventuele boycot is eerder deze week gewijzigd. In eerste instantie wilde het COC atleten naar Moskou afvaardigen, maar woensdag kwam men op dat standpunt terug. De uiteindelijke beslissing wordt nu overgelaten de Canadese regering. Vier sportbonden van de Britse kroonkolonie Hong Kong hebben daaren tegen wel besloten naar de Olympische Spelen in Moskou te gaan. Het gaat hier om de scherm, judo, schiet en zwembonden. De atletiekfedera- tie zal aan het eind van deze week'een beslissing nemen. Zeker is dat in Moskou geen wielrenners en kanovaarders uit Hong Kong aan de start zullen verschijnen. Deze bonden steunden de autoriteiten, die er met klem op hadden aangedrongen de Spelen van Moskou te boycotten. 5 hij middelpunt van Lang voor heteinde van het seizoen besloot hij een andere sponsor te zoeken. Die vondihij in Oosten rijk. Rond zijn persoon werd een hoofdzakelijk Franse ploeg op gebouwd. Zijn transfer verliep bepaald niet soepel. De Belgische ijsventers, die zich beledigd voelden door de Duitse flapuit, zwaaiden met zijn contract, dat nog tot eind 1980 doorliep. Zij eis ten een afkoopsom van honderd duizend mark. Op dat bedrag zit ten ze nog té wachten. Veel prestaties leverde Thurau tot nog toe niet op de weg. Hij was veel te lang actief in de zesdaag sehallen in zijn land waar hij een dagvergoeding ontving van meer dan achtduizend gulden. In diverse klassiekers kwam dan ook tot uiting dat Thurau te slécht had getraind om een be hoorlijke prestatie te leveren. In Pa.rijs'-Nice, een koers die werd geteisterd door slechte weersom standigheden, staakte hij na drie dagen de strijd. In Gent-Wevel gem leverde hij evenwel geen slechte prestatie. Hij koerste de gehele dag vooraan, maar was in de finale nergens meer te beken nen. Thurau was niet in staat om mee te doen aan de achtervolging op dé latere winnaar Henk Lub- berding. De oproep voor hem, na de loting, om voor de dopingcontrole te verschijnen is wel drie keer her haald op de koersradio. Zijn ploegleider Rudi Altig moet het gehoord hebben. Die had de plicht zijn renner daarvan in kennis te stellen. Bovendien werd het Thurau door een wed strijdfunctionaris persoonlijk meegedeeld. De Duitser verscheen echter niet om een urinestraal in te leveren. Waarmee opnieuw een grote naam uit de wielersport op de lange lijst van dopingovertreders werd bijgeschreven. LEIDEN - Interim-Sparta- coach Joop Brand is de afge lopen weken een veelgeziene toeschouwer bij duels in de Leidse regio. De Haarlem mer, dié komend seizoen de eerste divisieclub Telstar onder zijn hoede krijgt, is al druk bezig met volgend jaar. Brand denkt vooral uit Lei den en omstreken een aantal bruikbare amateurs te kun nen aantrekken. Hij: "Leiden is rijk aan voetbaltalenten en ik denk dat er meer Rijs- bergens (Cosmos), Guyten (Katwijk), Marijten (Roda JC) en Jansen (Sparta) daar op te sporen zijn. En als je een club als Telstar gaat trainen dan moet je juist dat soort spelers en uit de buurt kracht van andere profclubs en wordt in Leiden geen be taald voetbal gespeeld. Ove rigens betreur ik dat laat ste". Eén van de spelers die de voormalige trainer van Go Ahead Eagles op de korrel heeft is RCL-topscorer Ben Heemskerk. "Heemskerk heb ik dit seizoen al diverse keren aan het werk gezien en hij kan, mits hij goed wordt begeleid en getraind, een grote toekomst hebben in Nederland. Het Telstar-be stuur heb ik daarom op dracht gegeven contact op te nemen met RCL. Wanneer aan die formaliteit is vol daan hoop ik met Heemskerk om de tafel te gaan zitten". Het Westduitse wielerduo, dat na de klassieker Gent-Wevelgen\ in gebreke bleef. Didi Thurau links), omdat hij weigerde op de dopingcontrole te verschijnen; zijn ploegleider Rudi Altig, omdat die naliet zijn pupil naar de controlerend arts te sturen. ling om het aantal clubs in de hoogste klassen te verminderen. Als alles doorgaat, bestaat de ereklasse straks uit acht vijftien tallen (in plaats van tien), komen er twee promotieklassen van elk acht teams en drie eerste klassen met tien clubs. De afdeling on dergaat geen verandering. De competitie duurt in het vervolg niet van september tot en met april, maar van half augustus tot januari. Vanaf die tijd gelast de bond een winterstop in voor de periode van één maand. Dit is zinvol, omdat vele verenigingen in die periode te kampen hebben met een gehavende selectie. Veel spelers kiezen dan namelijk voor de wintersport. "De maand januari", vult de 30-ja- rige accountantmanager uit Hui zen aan, "kan dan benut worden voor het houden van een indoor seven-a-side-toernooi, applica tiecursussen en het maken van buitenlandse reizen, bijvoor beeld naar het vijflandentoernooi waar veel belangstelling voor be staat. Bovendien is het voor Oranje mogelijk om een buiten landse trip te maken. Na de win terstop starten we met een dis trictencompetitie, waaraan acht vijftientallen kunnen deelne men: Noord-West, West, Midden, Oost, Noord, Zuid,'het Neder landse Studenten Team en de Exiles (club van buitenlanders, die in Nederland wonen en rug byen -red.). De teams strijden om de Van Swol-trofee en die com petitie neemt tien weken in be slag. Daarnaast wordt er een nationale bekercompetitie gehouden, waar eerste klasse- en afdelingsclubs zich voor kunnen kwalificeren via voorrondén, die in september en oktober plaatsvinden. Daaruit komen acht finalisten voort en deze strijden met de acht sterkste verenigingen om zestien finale plaatsen. Deze vechten via het knock-out-systeem om de natio nale beker. En om alles nog wat gecompliceerder te maken, duelleren de 24 sterkste teams in de tweede helft van het seizoen in sub-bekercompetitieverband. Gedurende de twee laatst be schreven bekercompetities kun nen de clubs niet beschikken over hun sterkste spelers. Die zijn immers uitbesteed aan de dis trictsteams, zodat er op alle fron ten een gelijkwaardiger treffen plaatsvindt. Althans, daar streeft de rugbybond naar. Meer talent De Nederlandse rugbyer speelt in het nieuwe systeem ruim dertig wedstrijden. Bondstrainer Den nis Power hoopt zo straks meer talent te ontdekken. De hele zaak wordt op 11 april in Utrecht doorgesproken met de ere- en promotieklasseclubs. De lagere afdelingen zyn niet uitgenodigd. "Omdat je geen discussie kunt houden met 85 verenigingen", legt Steenwinkel, die voor het eerste vijftiental van 't Gooi uit komt, uit. "Die groep hebben we echter niet vergeten, zo mag blij ken uit het plan". Als voor het driejarenplan wordt gekozen op 6 juni, dan kan Ne derland zich over tien jaar meten met Roemenië en Frankrijk-B om maar eens twee voorbeelden te geven. Al moetje natuurlijk erg voorzichtig zijn met dergelijke uitspraken, want voorlopig ziet Oranje niet eens kans om van het zwakke Joegoslavië te Winnen. Een ploeg, die Nederland ont moette in verband rhet de FIRA- B-competitie. De bond wil overi gens af van het FIR A-gebeuren en overlegt binnenkort met Zwe den, Denemarken, West-Duits- land en België over de opzet van een Nordic-cup. SteenWinkel weer: "Die Nordic- cup is voor ons veel interessanter. De FIRA (zetelt in Parijs- red.) wordt geregeerd door de Fran sen. Zij hebben het recht om een veto uit te spreken als iets hen niet zint. De Fransen hebben de meeste clubs, dus ook de meeste stemmen. Het FIRA-lidmaat- schap is voor ons alleen maar nut tig voor de contacten met de klei ne bonden. Er gaat niets van die federatie uit, terwijl zij het rugby juist r eten stimuler

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13