Lenen van Leidse kunst wellicht mogelijk Zimbabwe na zeven jaar weer een toeristenland GIFTIG GAS UIT TREIN KZQZJB "Niet wijs Van Agt te laten vallen" VRIJDAG 4 APRIL 1980 PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - Er is geen en kele reden om minister-president Van Agt volgend jaar niet als lijst trekker van het CDA te kiezen. Je moet niet van lijsttrekker wisse len als het niet objectief gespro ken noodzakelijk is. Dat zegt minister drs. Jan de Ko ning (onwikkelingssamenwer- king) in een interview met het AR-partijblad „Nederlandse Ge dachten". Volgens De Koning, voormalig ARP-voorzitter, heeft met name de K VP in het verleden nogal eens de fout gemaakt zijn mensen te snel te laten val len. Het is niet wijs, Van Agt alleen te laten vallen omdat hij deel uit maakt van dit kabinet, zegt De Koning. „Je handhaaft je lijst trekker omdat hij het naar jouw mening goed heeft gedaan". Daarentegen vindt De Koning dat het zittende kabinet niet tot inzet van de verkiezingsstrijd gemaakt mag worden. Juist daarom juicht hij het toe dat niet een minister bovenaan de AR-'kandidatenlijst is geplaatst, maar AR-voorzitter en kamerlid Hans de Boer. Voor een keuze vooraf voor de PvdA voelt De Koning niets. Alle partijen kunnen coalitiepartner worden. Pas in de fase waarin een regeerakkoord gemaakt moet worden, moet het CDA kiezen, vindt hij. Bovendien geeft vol gens de bewindsman de herinne ring aan de formatie van 1977 aanleiding om te zeggen: „Eerst maar eens boter bij de vis". MINDERJARIGEN - De rechter moet voortaan aan minderjarigen vanaf twaalf jaar de gelegenheid geven hun mening te geven in vrijwel alle burgerrechtelijke za ken, die van persoonlijk belang zijn voor de minderjarige. Deze zogenoemde "hoorregel" is voor al van belang in zaken die het ge zag over de mindeijarige betref fen en zal worden opgenomen in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. Dit staat in het wetsontwerp over het horen van minderjarigen, dat minister De Ruiter van justitie bij de Tweede Kamer heeft inge diend. ZIMBABWE (UPI) - Toerisme was een woord dat in de zevenjarige guerrilla in Rhodesië nauwelijks meer op de lippen kwam. Nu Rhodesië op het punt staat het onafhankelijke Zimbabwe te worden, is het herontdekt. De eerste vreedzame Pasen belooft veel voor een goede toekomst. "Elk hotel in het land is voor de paasdagen volgeboekt", zégt ie mand van de toeristenindustrie. Hotels die er na jaren lege kamers bijna geen zin meer in hadden, leven op. Geliefde toeristenpun- ten worden opgeknapt en men spreekt enthousiast over het uit breiden van 's lands 23 nationale parken met safari's voor wilde dieren. De omgeving van de Zimoabwe Ruins, een uur of drie rijden zuidwaarts van Salisbury en 30 kilometer van Fort Victoria, wordt ontdaan van gras dat tus sen de stenen van de massieve muren is gegroeid. Men hoopt dat spoedig weer be zoekers op de befaamdste aV- cheologische plek van het zuiden van Afrika zullen verwijlen, de plaats waar ooit eens een bloeiende stad stond waarvan de oorsprong zich in de nevelen der historie hult. Ruines De geschiedkundigen breken zich nog steeds het hcofd over de vraag wie Zimbabwe (dat 'een groot gebouw van steen' bete kent) bouwde, wanneer dat ge beurde en waarom. De Foeniciërs worden er zelfs bijgehaald en pre-mohammedaanse Arabie-' ren, maar ook Afrikaanse volken zelf. Ook al zijn de ruines hersteld in hun oude staat, dan nog zullen de be zoekers kunnen zien dat er een guerrilla van zeven jaar aan is voorbij getrokken. Zij dragen de sporen van kogels uit lichte wapens en het naburige sa farihuis brandde ruim een jaar geleden na een aanval af. Zelfs het Zimbabwe Ruïns-hotel, dat zich erop beroemt dat het nooit is dichtgegaan, verloor twintig kamers in een brand ver oorzaakt door guerrilla-aanval len. Het wordt nog steeds om ringd door hoge veiligheidshek ken en bewaakt door soldaten in camouflage aan de poorten. Mijnen Ook het rijden naar de ruines kan nog wat zorgen geven. De nauwe asfaltweg is maar één auto breed. Bestuurders worden in de rulle berm gedwongen als er een te genligger aankomt, niet erg leuk wanneer je al een bord voorbijge reden bent met het opschrift: "Alleen in de berm rijden met mijnbestendige voertuigen". Het gevaar van niet ontplofte mij nen - een veel gebruikt guerril lawapen - zal naar verwachting de heropening van veel wildpar ken in Rhodesië vertragen. "Mana Pools in het noordwestelij ke Zambezipark is prachtig wild- gebied, maar het waS operatieter rein van guerrilleros die van de Zambiaanse grens kwamen", zegt een toeristenofficial. "Het zal nog een hele tijd duren voor wé er zeker van kunnen zijn dat alle mijnen zijn opgespoord en be zoekers veilig kunnen reizen. Hetzelfde geldt voor Gonarez- hou-park aan de Mozambikaanse grens". In de nationale parken van Zim babwe is danig huisgehouden door stropers, maar het dierenle ven vormt nog steeds een toeris tische attractie van formaat. In het Karibameer, bijvoorbeeld, kan de bezoeker hengelen naar grote brasem en al doende nijl paarden en olifanten gadeslaan. Op heuvel Het safarihuis Bumi Hiils is een ho tel op een heuveltop met zicht op het Karibameer en gespeciali seerd in hengelen en het observe ren van wild in zijn natuurlijke omgeving. Het hotel heeft mage re jaren gekend maar is nooit dichtgegaan, misschien omdat het zo afgelegen ligt. Bumi Hills is alleen per vlot over het meer of per particulier vlieg tuig bereikbaar. Zijn gasten krij gen de kans zich te voeler? als miljonairs 'zonder het te zijn. Voor tussen de 300 en 350 dollar kan een echtpaar met een gechar terd vliegtuigje uit Salisbury naar Bumi Hills vliegen en weer terug. Het hotel heeft zijn eigen vlieg LEIDEN - Een meerderheid van de Leidse raadscommissie voor maatschappelijke aangelegen heden heeft zich gisteravond ach ter de plannen voor de oprichting van een artotheek (instituut voor uitlenen van kunst) geschaard. Met één onthouding (PvdA-raads- lid Van der Pluijm) en één tegen stem (PSP-raadslid* Ponsen) werd een nota aangenomen die was opgesteld door de directie van de gemeentelijke musea. Wanneer deze nota binnenkort ook ongeschonden door de ge meenteraad komt kan een begin worden gemaakt met de opzet van deze artotheek, een soort bibliotheek dus waar men wer- ken van Leidse kunstenaars voor de periode van drie maanden tot een half jaar kan lenen. PvdA-raadslid Van der Pluijm liet gisteravond weten zich van stemming over de nota te ont- houden omdat hij het er niet mee eens was dat een financiële mee valler van 30.000 gulden voor het inrichten van de artotheek wordt aangewend. "Ik weet zaken die daar eerder voor in aanmerking komen. Het Jongeren Adviescen trum en de huisvesting van mi granten bijvoorbeeld", aldus Van der Pluijm. Ook PSP-raadislid Ponsen vond het niet terecht om het geld beschik baar te stellen voor de artotheek. Zij zei* "Een stad als Leiden kan zich een dergelijke luxe niet ver oorloven. Bovendien zijn er voor de kunstenaars nauwelijks voor delen aan verbonden". Deze laatste opmerking schoot bij D'66-raaddlid Oosterman in het verkeerde keelgat. Volgens hem brengt een artotheek wel degelijk voordelen voor de kunstenaars met zich mee. Oosterman zei het zeer belangrijk te vinden dat werken van Leidse kunstenaars op uitleenbasis in Leidse huis kamers komen te hangen. "Dan gaan de mensen er.veel eerder toe over dergelijke wérken te kopen. En dat is toch het doel van deze uitleen-gedachte". veldje en als de bezoekers boven kudden olifanten gevlogen heb ben vinden ze bij het veldje een minibus van het hotel. Dit is in tussen gewaarschuwd door de verkeerstoren. Wilde dieren De korte rit naar het hotel leidt langs bavianen en het bordje bij de hotelingang waarschuwt dat wilde dieren gevaarlijk zijn en dat hij die zich buitpn het hotelter rein begeeft, dat op eigen risico doet. De bezoeker mag zich niet tussen de wilde dieren wagen, deze heb ben die scrupules ten aanzien van de mensen niet. Onlangs kwam een aangeschoten olifant de hal van het hotel binnenwaggelen. Het dier had gesnoept van de gis tende bessen aan de marulaboom* en zocht waarschijnlijk een plek om zijn roes uit te slapen. ILLEGALEN - De advocaat-gene raal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. Bos, belast met de lan delijke coördinatie van economi sche strafzaken, heeft de hoofd officier* van justitie in Den Haag en de loontechnische dienst op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de juistheid van de berichten over het toenemend aantal illegale werknemers bij tuindersbedrijven in het West- land. SOMERVILLE (UP1IAP) - In een dichtbevolkte wijk van Boston is gisteren een giftig gas ontsnapt uit een tankwagon, openge scheurd was door een passerende trein. Tweeduizend mensen werden geë vacueerd. Duizenden anderen kregen de raad binnen te blijven. Minstens 34 personen werden in het ziekenhuis opgenomen. Een woordvoerder van de plaatse lijke overheid zei dat de meeste patiënten zuurstof was toege diend, en dat zij na een douche te hebben gekregen nauwkeurig waren onderzocht. Volgens de woordvoerder konden de gassen irritatie van de ogen en longen veroorzaken, en bij grote hoeveelheden kon schade aan le ver en nieren het gevolg zijn. Op vrijdag 21 maart bepleitte de PvdA-fractie dat voor het jaar 1980 de koopkracht tot het modale inkomen zou worden gehandhaafd. Een min of meer compleet alternatief voor het sociaal-econo misch beleid van het kabinet voorzag in de financie ring daarvan, zonder dat dit de werkgelegenheid of de collectieve voorzieningen in gevaar bracht. Op zaterdag 22 maart hield PvdA-leider Den Uyl op een kaderdag een inleiding over dat alternatieve beleid, en deelde mee dat mogelijk voor de komende jaren de koop kracht tot modaal niét is te handhaven. Dat leverde Den Uyl uitbundige complimön- ten op van de redactie van de NRC, die vreugde uitsprak over het doorgebroken in zicht bij Den Uyl. Weerhaan Elsevier vond dat Den Uyl een weerhaan was, voor iedere gelegenheid een ander ver haal: voor de FNV tijdens de actiedagen wél koopkrach- -thandhaving en voor de partij na de actie geen koopkrach- thandhaving. De Volkskrant belichtte in zijn verslag van die kaderbijeen komst uitsluitend de opmer kingen over de komende ja ren en vergat dat .in de kop boven het artikel tot uitdruk king te brengen. De indruk was dus gewekt dat Den Uyl namens de Tweede- Kamerfractie binnen twee dagen twee geheel verschil lende verhalen over de koop kracht had gehouden. Verwarring en ergernis Mijn partijvoorzitter, Max van den Bprg schrok zo dat hij in een interview in de Volks krant van zaterdag 29 maart de indruk wekte alsof zelfs over het te voeren beleid in de jaren 1981 tot 1985 al beslui ten binnen de partij waren genomen en daarover niet meer wezenlijk zou kunnen worden gedicussieerd. De verwarring was toen zo mo gelijk nog groter. Het had er zelfs even de schijn van dat vervallen werd in een histori sche fout van de socialisti sche beweging, namelijk in tern zo grote verschillen van mening te scheppen over het te voeren oppositiebeleid dat van het werkelijk voeren van oppositie niets terecht kwam. De PvdA ruziet intern over het eigen beleid en het kabinet gaat rustig verder de sociale verhoudingen in Nederland te verzieken en de grote problemen onopgelost te la ten. Maar zo gaat dat natuur lijk niet. Daarom even de feiten op een rÜ- Koopkracht De koopkrachthandhaving is in 1980 van groter betekenis ge worden dan in de afgelopen jaren. De vakbeweging moest wel - desnoods uitsluitend - op de koopkrachthandhaving terugvallen, omdat door dit kabinet toch geen beleid werd gevoerd dat tegemoet kwam aan ^ndere Verlangens van de vakbeweging. Zelfs het CNV vond het niet zinvol nog langer overleg met de overheid te voeren, want de christelijke vakbeweging verwachtte van dit kabinet niets meer. De koopkracht is natuurlijk van groot belang, zeker voor men sen met lage tot gemiddelde inkomens. Als er dan ook niets wordt ingewilligd van andere verlangens dan is dat het enige dat overblijft om te verdedigen. De eis was niet eens verbetering van de kpopkracht, maar handha ving! De partijraad van de PvdA besloot in februari die eis te steunen, maar overigens geen ruimte te maken voor enige bezuiniging in de col lectieve uitgaven. In de interne discussies die daarop volgden binnen de Partij van de Arbeid kwam vast te staan dat het realiseren van die eis in 1980 heel grote inspanningen zou vergen dat bezien moest worden of niet de werkgelegenheid daar door in gevaar zou ko- Het alternatieve beleid, uitge werkt in een nota 'de PvdA maakt er werk van', was ge baseerd op het handhaven van de koopkracht tot het modale inkomen. Deson danks kon een werkgelegen heidsprogramma worden ge presenteerd dat voorzag in vele duizenden arbeidsplaat sen extra. Natuurlijk was het voor de PvdA van groot belang de koopkrachtdoelstelling van de vakbeweging voor het jaai 1980 te steunen, zonder dat daardoor de prioriteiten van werkgelegenheid en collec tieve voorzieningen in gevaar kwamen. Dat belang kan moeilijk wor den ontkend, want het vormt juist een van de meest krach tige en vernieuwende aspec ten van de Partij van de Ar beid dat het, wat haar uit gangspunten en visie betreft, zo nauw aansluit op de visie en programma s van de vak beweging. Dat maakt het draagvlak voor het beleid dat wij voorstaan zoveel breder, en maakt de vakbeweging die zij vormen voor een andere ker. Natuurlijk, het maakt ons ook meer kwetsbaar. Zeker als de vakbeweging in strijd is ge wikkeld met een werkne mers-vijandige regering en de eisen van de vakbeweging het •antwoord zijn vooral op het regeringsbeleid, dan is het voor de PvdA van het groot ste belang om samen met de vakbeweging strijd tegen het kabinet te voeren. Ook als dat het risico inhoudt dat de PvdA wordt vereenzelvigd met iedere eis en iedere uit spraak uit de vakbewe ging. De htse pers vooral schreeuwt en kraait als er licht valt tussen de opvattin gen van PvdA en vakbewe ging. Als ons alternatief niet direct en uitbundig door de vakbeweging wordt omhelsd dan treft ons het verwijt dat de vakbeweging ons toch maar niet steunt in dat beleid, en wij het dus kennelijk niet beter kunnen dan de rege ring. Is er wel overeenstem ming tussen PvdA en vakbe weging dan is het verwijt dat wij aan de leiband van de vakbeweging lopen, de wa terdragers zijn van Wim Kok en de zijnen. Verwarring Veel van onze mensen komen er door in verwarring, ik merk het aan brieven die ik krijg. De invloed van de pers op de presentatie van beleidsalter natieven is beslissend voor wat mensen in het land er uit eindelijk van kunnen weten en denken. Het is niet voor niets dat de PvdA een eigen informatie campagne is gestart, met als eerste bedoeling de eigen par tijleden. en in een tweede fase de kiezers te informeren over het beleid dat wij voorstaan, de alternatieven die wy plaat sen tegenover het beleid van het kabinet-Van Agt-Wiegel. Dat is nodig, omdat de be langstelling van de pers voor de regeringspartijen, voor de ontwikkelingen of wat er voor doorgaat binnen het CDA. de ruzie tussen VVD en CDA, zo groot is dat wjj er amper door komen. Wij zijn ook niet zo redelijk als D'66, althans weigeren om alleen maar redelijk over te komen. De PvdA staat voor de eigen opvattingen, en heeft geen enkele behoefte cm te gen het kabinet aan de krui pen of tegen een van de rege ringspartijen als het wat moeilijk wordt de eigen uit gangspunten overeind te houden. Om de koopkracht tot het mo dale inkomen in 1980 te kun nen handhaven, en een goed werkgelegenheidsbeleid te ontwikkelen, moest en wilde de PvdA van de inkomens daarboven daling vragen. Om te voorkomen dat de eco- nomie nog verder inzakt nu een deel van de vraag naar Nederlandse produkten in de wereld tijdelijk wegvalt, werd een beleid ontwikkeld dat tot enige groei kan leiden, in plaats van tot stilstand, zoals het kabinet onnodig aan vaardt. Die beperkte groei is nodig om een hele serie maat schappelijke voozieningen, waarin wij ook de groei van de werkgelegenheid willen rea liseren, te kunnen uitbouwen. Daarin ligt een van de wezen lijke verschillen met het rege ringsbeleid, en daarin ligt ook een van de beste gronden voor het vakbondsverzet te gen dat beleid. De PvdA zal nooit lichtvaardig omspringen met de koop kracht van de mensen, zeker niet met inkomens waar al weinig ruimte voor leuke dingen in zit. Afweging Us onder niet veranderbare economische omstandighe den de werkgelegenheid, en het behoud van collectieve voozieningen en sociale ze kerheid niet meer zijn' te combineren met handhaving van koopkracht dan zal er een nieuwe afweging plaatsvin den, en dan kan er geen twij fel zijn aan de prioriteiten die de PvdA dan stelt. Maar wü hoeven ons niet in het keurslijf van dit kabinet te la- zijd ig de rekening krijgen ge presenteerd. De uitgangspunten die wij han teren voor het jaar 1980 zyn uiteraard ook onze uitgangs punten voor het beleid van de komende jaren.. Wel is het mogelijk dat onder de om standigheden van dat mo ment op basis van diezelfde uitgangspunten een keuze moet worden gedaan, priori teiten opnieuw moeten wor den gesteld. Programma en du té erker aan de onjuiste indruk dat het om geen andere keus nu gaat dan aantasting van de koop kracht van de gewone men sen of nog verdere afbraak van de werkgelegenheid. Het alternatief 'de PvdA maakt er werk van bewijst dat er andere mogelijkheden zijn en dan kon dat alternatief nog alleen betrekking hebben op de heel korte termijn. Voor de iets langere termijn is het mogelijk andere instru- enten te ontwikkelen tot het i naal-ecc isch be leid. waarin de werkgelegen heid en de betekenis van col lectieve voorzieningen voor op staan, zonder dat de men sen met de lagere inkomens of uitkeringen daarvan een- Die keuze zullen wij dan ook maken. In het verkiezings programma dat nu wordt ontwikkeld kan die keuze niet worden ontlopen. De be slissingen erover worden door de partijleden genomen, en uiteindelijk bepalen de kiezers in hoeverre zij zich in dat programma herkennen, en dat beleid mogelijk willen maken. Voor 1980 is het alternatieve beleid ontwikkeld Voor de komende jaren moeten de be slissingen nog worden geno men, moet ook de discussie nog in volle omvang worden gevoerd. Iedeie suggestie dat er geen moeilijke keuzen zouden liggen die nog moeten vals. Valser is echter de in druk die hier en daar wordt gewekt als zou de PvdA geen samenhangend alternatief hebben voor het falend beleid van hel zittende kabinet

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11