Belgisch kabinet wankelt wederom Weer stakingen op bezette Westoever Britse regering denkt aan chemische wapens President Tsjaad vraagt om hulp Brzezinsky, de kwade genius van Carter Agenten gearresteerd na aanslag filmploeg Parlement Suriname eensgezind over vervolging militairen Zuid-Afrika negatief over samenwerking van zwarte staten DONDERDAG 3 APRIL 1980 BUITENLAND PAGINA 9 LONDEN - De Blitse regering heeft in haar nieuwe begroting bijna 50 miljard -gulden uitge trokken voor de strijdkrachten. Dat is 3.5 procent meer dan op de vorige begroting. In een 'opmer kelijke passage van het begro tingsdocument wordt verder re kening gehouden met het ont wikkelen van de capaciteit tot chemische oorlogsvoering. De produktie van chemische wa pens werd door Engeland in de jaren vijftig gestaakt en de Ver enigde Staten zetten hun pro gramma in 1960 stop. hoewel er daarna nog dergelijke wapens In de Eerste Wereldoorlog kwamen 91.000 soldaten om hetleven door mosterdgas, ruim een miljoen liepen er blijvend letsel van op. De Sowjet-Unie beschikt op het ogenblik over honderdduizend soldaten die een speciale oplei ding hebben gehad voor het han teren van chemische wapens en iedere Russische divisie beschikt over een daartoe opgeleid batal- werden ingezet in de oorlog in Vietnam. Het document van de Britse regering legt er wel de na druk op dat de chemische oor logvoering zich nu nog in een dis cussiestadium bevindt en dat de produktie van wapens nog niet is hervat. De begrotingstoelichting stelt on omwonden dat de Sowjet-Unie in de toekomst opnieuw bereid zou zijn om andere landen met ge weld te annexeren, en het noemt Afghanistan als voorbeeld. Ge wezen wordt op de toegenomen Russische belangstelling voor chemische wapens en dat op het ogenblik het enige antwoord van de NAVO-strijdkrachten daarop het gebruik is van tactische kernwapens. De NAVO, aldus het document, dient zich daarom voor te bereiden op een chemi sche oorlogvoering. jon. de De Britse regering hoopt Sowjet-Unie af te schrikken van verdere ontwikkelingsplannen door een discussie in de NAVO- landen op gang te brengen over het gebruik van chemische wa pens. SAN SALVADOR (Reuter/ UPI/ANP/AP) - In verband met het incident van dins dagavond, waarbij enkele Nederlandse journalisten in El Salvador door de politie werden beschoten, zijn twee leden van de nationale politie gearresteerd. De twee politiemannen zullen binnen drie dagen voor een rechter verschijnen die zal (Van c correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - In België is woensdag een politieke crisis ont staan waardoor het voortbestaan van de regering-Martens zeer onzeker is geworden. Inzet is, zoals steeds de laatste jaren, de Belgische staatshervorming, de opdeling van het land in drie min of meer zelfstandige gewesten, Vlaande ren, Wallonië en Brussel. Koning Boudewijn, die zich in het buitenland bevond, werd teruggeroepen voor overleg met premier Martens. De eerste-minister zoekt naar uit wegen om zijn kabinet te redden. Na gen v Premier Martens Italiaanse communisten niet naar Europese vergadering ROME (GPD) - De Italiaanse com munisten zullen niet deelnemen aan de conferentie van de Euro pese communistische partijen, die op 28 april in Parijs wordt ge houden. De beslissing, die alge meen werd verwacht, 'werd dins dagavond genomen door de par- tijdirectie en zal door partijleider Toch kreeg het artikel uit het wets- irathon-debat van elf da- de Belgische Senaat gis teren toe aan de beslissende stemmingen over het veelbe sproken wetsontwerp inzake de voorlopige staatshervorming. Dit voorzag in de eerste, uitdrukke lijk als voorlopig bedoelde fase van de opdeling van België in drie met elkaar verbonden ge westen, waarop vooral 'door de Waalse socialisten wordt aange drongen. Vöor eind 1982 zou een politiek akkoord moeten komen over de definitieve fase, die de voorlopige fase dan zou vervan gen. De regering Martens, een coalitie van Vlaamse en Waalse christen democraten en socialisten, had tevoren haar lot verbonden aan het voorlopig wetsontwerp. De oppositie, vooral de Vlaamse volksunie en de Vlaamse libera len, waren van begin af aan tegen. Maar ook binnen de Vlaamse christen-democraten (CVP), de grootste regeringspartij, rom melde het voortdurend. Eerste- minister Wilfried Martens (CVP), een specialist in de staatsher vorming, wist telkens alle plooi en recht te strijken. Dialoog Cools bepleitte onlangs Vlaams-Waalse dialoog. Intussen zou, volgens de socialistische lei der, een „grote coalitie" de so ciaal-economische en financiële problemen moeten aanpakken. Christen-democraten en libera- len stellen daarbij de verdediging van de Belgische frank voorop. De Belgische munt stond de laat- PARI Js (AFP/Reuter) - De presi- stp maannpn hprhaalrlpmk nnrlpr SAN SALVADOR - De producent Frank Fiamand (rechts-, die gisteren bij een schietpartij in El Salvador gewond raakte en VARA-correspondent Jan van der Putten gaven gisteren een persconferentie in de hoofdstad van El Salvador, San Salvador, naar aanleiding van het gebeurde. uitmaken of zij zullen worden vervolgd, zo werd gezegd op een persconferentie van jun ta-lid José Napoleon Duarte en twee hoge officieren van leger en politie. Kolonel Garcia, bevelhebber van de strijdkrachten, zei te gen verslaggevers dat het hier om een "geïsoleerd incident" ging, en dat de troepen voort durend in herinnering werd gebracht dat journalisten het recht hadden in het land te werken. Commandant Nuila van de na tionale politie zei dat de ver klaringen van de politieman- nen en van de journalisten over het incident uiteenlie pen. De Tweede Kamerleden Ter Beek en Van den Bergh, bei den PvdA, hebben minister Van der Klaauw van buiten landse zaken gisteren schrif telijk gevraagd bij de Ver enigde Staten aan te dringen op stopzetting van de wa penleveranties en "andere steun" aan het militair be wind in El Salvador. Ook vra gen zij de regering om binnen de EG voor een zelfde opstel ling te pleiten. Het bestuur van de VARA heeft gisteren naar aanleiding van de schietpartij op zijn mede werkers een telegram ge stuurd naar de minister van buitenlandse zaken van El Salvador. De VARA wil op heldering over de schoten. Het bestuur vraagt de minister alles te doen om de veiligheid van zijn medewerkers te waarborgen en de filmploeg hulp te bieden. Libië ontvangt schriftelijk verzoek ste maanden herhaaldelijk onder zware druk op de internationale geldmarkten. l ie maanden na het begin van het begrotingsjaar is de wet waarin de eigenlijke financiële uitvoe ring van de begroting is geregeld, nog altijd niet aangenomen. Deze Programmawet, beter bekend als versoberingswet vanwege de vele bezuinigingsmaatregelen, wordt nog behandeld in de Ka- Afgevaardigden. De Volgens schatting van regerings- dent van Tsjaad, Oueddei, tevens opperbevelhebber van het revo lutionaire volksleger (FAP) - een van de strijdende partijen in Tsjaad - heeft gisteren president Gaddaffi van Libië schriftelijk om hulp gevraagd. Dit heeft radio Tripoli bekendgemaakt. Over de inhoud van de boodschap zijn geen nadere mededelingen ge daan. Koude douche Enrico Berlinguer worden i gedeeld in een persoonlijke brief aan de beide initiatiefnemers, Georges Marchais van de Franse, en Edward Gierek van de Poolse communistische partij. De rede nen waarom de PCI deze bijeen komst niet noodzakelijk vindt, werden gistermorgen uiteenge zet in een hoofdartikel van het partijblad „l'Unita". Het initiatief wordt niet alleen wei nig nuttig genoemd, maar zelfs schadelijk voor de doeleinden die de conferentie zich stelt, name lijk de ontspanning en ontwape ning. „Men mag zich afvragen", zo schrijft het blad, „of een confe rentie van enkel communisten wel de meest aangewezen plaats is om deze kwesties te bespre ken". Ten gunste van vrede en ontwapening bestaat er in Euro pa al een massabeweging van so cialisten, sociaal-democraten en christenen, zo gaat het artikel verder, en „een conferentie zoals de nu voorgestelde zou de indruk wekken dat de communistische partijen zich daarvan isole- ontwerp waarin de bevoegdhe den van de Brusselse gewestraad worden geregeld, gisteren niet de vereiste tweederde-meerderheid Na een verklaring van de fractie leider van de Waalse socialisten, die voor veel Vlaamse afgevaar digden als een koude douche overkwam, besloten enkele Brusselse CVP'ers tegen te stemmen of zich van stemming te onthouden. Het was de tweede keer dat dit artikel werd verwor pen. Aan een eindstemming over het gehele wetsontwerp kwam de Senaat niet meer toe. Dver de uitwegen om een rege ringscrisis te vermijden, deden gisteravond in Brussel allerlei speculaties de ronde. Een daar van en zeker niet de minst on waarschijnlijke is die dat de hui dige rooms-rode coalitie binnen kort zal worden aangevuld met de Waalse en Vlaamse liberalen. C VP-leider Leo Tindemans heeft zich hiervoor al enige malen uit gesproken in gesprekken met journalisten. Ook de leider van de Waalse socialisten, André Cools, zou niet afkerig zijn van een soort driepotig zakenkabinet. Waalse socialisten wilden de soberingswet niet goedkeuren alvorens zij zekerheid hadden over de voorlopige staatsher vorming. Door deze vreemde koppeling staat de Brusselse po litieke wereld nu weer onder zware druk. Geen enkele partij wil "medeverantwoordelijk zijn voor een nieuwe speculatiegolf tegen de frank. De samenstelling van de Brusselse .gewestraad - het artikel dat giste ren definitief werd verworpen - is dus de molensteen die om de nek van de Belgische politici hangt. De Vlamingen eisten tevergeefs dat er garanties zouden komen voor de 200.000 Brusselse Vla mingen (20 procent in de verder Franstalige hoofdstad). Maar premier Martens kon die niet ge ven. Hij beloofde dat er vóór 1932 garanties zouden komen. Enkele CVP'ers ging dat niet ver genoeg, niet verwonderlijk in het klimaat van wantrouwen dat de Belgi sche politiek beheerst. NAAM - Amerikaanse functiona rissen hebben gisteren gezegd dat een Argentijnse advocaat, die optrad als tussenpersoon tussen de Verenigde Staten en Iran, ver antwoordelijk was voor de om streden verzoeningsboodschap president Carter aan de aja- functionarissen in Kameroen. zijn in de strijd in Tsjaad tot nu toe 1500 mensen gedood en meer dan 2000 gewond. Nog steeds vluchten grote aantallen mensen, die zwemmend of per boot de ri vier de Chari oversteken, uit Tsjaad naar Kameroen. Het dagblad "Tribune" meldde dins dag dat er in de Noordkameroen- se stad Kousseri al ongeveer 100.000 vluchtelingen zijn aange komen. Een Frans medisch team dat maandag in Kousseri aan kwam, heeft dinsdag meer dan 700 gewonden behandeld, onder wie 100 burgers. De president van Kameroen, Ahmadou Ahidjo, heeft gisteren een nationaal co mité opgericht dat is belast met de hulp aan de vluchtelingen. Ook is er een bankrekening ge opend voor het storten van vrij willige bijdragen voor de vluch telingenhulp. Intussen zijn gisteren in de hoofd stad van Tsjaad, N' Djamena, de gevechten in hevigheid toege nomen. In de burgeroorlog, die al twaalf dagen duurt, staan de troepen van het revolutionaire volksleger (FAP) van president Oueddei tegenover het noorde lijke leger (FAN) van minister van defensie, Hissein Habre. Vanaf de vroege ochtend werden vooral ten noorden van het vlieg veld van N' Djamena schoten van automatische geweren en zware wapens gehoord. Uit goede bron in de stad kon gisteravond wor den vernomen dat de troepen van minister Habre duidelijke voor uitgang hadden geboekt. tollah Chomeini. "Griep" velt groot deel Deense politie KOPENHAGEN (AFP) - Ruim de helft van de Deense poli tiemannen heeft zich ziek gemeld. Ze zeggen griep te hebben. Het gaat echter niet om een echte griep, maar om een "politieke'. De agenten willen op deze wijze een loonsverhoging afdwingen. Ze hebben voor hun actie de steun van de vakbonden ge kregen. Het Deense ministerie van fi nanciën besloot onlangs de lonen van de politiemannen tot april 1981 te bevriezen. De leiding van de politie vreest dat de situatie in Denemar ken, onder meer bij het ver keer en depassencontrole, uit de hand zal lopen als de poli tiemannen met Pasen nog steeds "ziek" zijn. (Van redactie buitenland) Deze week in Hervormd Nederland: Verder: Interview met kapitein Stelling: 'Inzet kernwapens in strijd met de Grondwet' Gene Sharp over sociale verdediging als alter natief voor bewapening Bisschop Zwartkruis over aarts bisschop Romero Nieuwe serie: De oudere ongetrouwde vrouw Dr. F. Boerwinkel: Waarom Karei de Grote de joden begunstigde Okke Jager, Niek Schuman en Wessel Verdonk: Pasen anno 1980 geen vanzelfsprekendheid Nederlandse korvetten smoren verzet op Oost-Timor Aandacht voor Abel Herzberg, Dietrich Bonhoeffer en Paul van Ostaijen Problemen in Borssele: Kernenergie nu al een ramp. En: El Salvador en de kerken Steenkamp en de bijbel. n een proefabonnement van twee maanden voor 6,- t al voldoende van HN. Ik abonneer me 36,50 per I i Overal in de losse verkoop 1,85 i PARAMARIBO <ANP) - Het par lement van Suriname heeft giste ren met algemene stemmen de wet aangenomen die de stiaf- rechterlijke gevolgen kwijt scheldt voor personen die op 25 februari 1980 deelnamen aan de militaire ingreep. Op de bijeenkomst sprak parle mentsvoorzitter Emile Wijntuin namens het parlement het ver trouwen uit, "dat de regering Su riname tot een woonoord zal ma ken, waarin het wonen alleszins de moeite waard is". Oppositieleider Lachmon zei te hopen, dat na de ingreep Suri name een daadwerkelijke demo cratie mag beleven en dut de "democratische rechtsorde ge stalte krijgt. Voorts werd gisteren in Paramari bo bekendgemaakt, dat de Suri naamse ambassadeurs die in het buitenland werkzaam zijn, te- Partij Gandhi ook meerderheid in Hogerhuis NIEUW DELHI - De Congrespartij van de Indiase premier Indira Gandhi beschikt, na de laatste al gemene verkiezingen, ook over een meerderheid in het Indiase Hogerhuis. Hoe groot die meer derheid uiteindelijk zal zijn is nog bekend omdat de toewijzing van 49 zetels nog niet rond is. Het In diase Hogerhuis telt in totaal 244 zetels. De partij van mevrouw Gandhi be schikt in het Lagerhuis over een meerderheid van ruim tweeder de. JERUZALEM - Voor de tweede keer deze week vonden er gisteren op de bezette westelijke oever van de Jordaan stakingen plaats tegen het besluit van de regering-Begin het centrum van Hebron weer voor joden open te stellen en er onder meer een jood se leerschool te vestigen. In Nabloes werd onder aanvoering van de burge meester, Basam Shaka, een protestmars gehouden die echter op aandringen van het Israëlische militai re bestuur halverwege werd beëindigd. In Nabloes en enkele andere steden op de Westoever bleven de win kels en scholen de gehele dag ge sloten. Nabij Ramalla werden enkele voorbijrijdende Israëli sche auto's door jongeren met stenen bekogeld. De voor gisteren vastgestelde de monstratie van de rechtse natio nalistische Goesj Emoniem-be- weging in de stad Hebron, ter vie ring van het regeringsbesluit, vond niet plaats nadat het Israëli sche militaire bestuur het hou den van demonstraties had ver boden. Het militaire bestuur had hiertoe besloten omdat de bewo ners van Hebron met een tegen- demonstratie gedreigd hadden en dit, aldus het militaire bestuur, had tot een ernstig bloedvergie ten kunnen leiden. Een kleine groep linkse joodse jon geren trok ondanks het verbod toch naar Hebron om hun solida riteit met de inwoners van die stad te betuigen. Zij werden ech ter enkele kilometers voor He bron door het leger tegengehou den en moesten onverrichter za ke naar Jeruzalem terugke- Terwijl de onrust op de Westoever de laatste week is toegenomen, staat het vast dat het regerings besluit inzake Hebron niet zal worden uitgevoerd voordat pre mier Begin uit Washington is te ruggekeerd waar hij over twee weken met president Carter over de autonomie gaat onderhande len. Maar ook dan is het besluit nog onderhevig aan de goedkeu ring van de parlements-commis- sie voor buitenlandse zaken en defensie, waarbij de regering niet van een meerderheid is verze kerd. Terughoudend Aan de vooravond van de topont moeting in Washington wenst men in Jeruzalem de bestaande spanningen zoveel mogelijk uit de weg te gaan. In regeringskrin gen werd gisteren met een zekere mate van terughoudendheid ge reageerd op het besluit van het Egyptische parlement om Jeru zalem tot hoofdkwartier van de Palestijnse zelfstandigheid uit te roepen. Premier Begin deelde mee niet van plan te zijn de Knesset (het Israë lische parlement) bijeen te roe pen om een tegenverklaring op te stellen waarin de onverdeelbaar heid van Jeruzalem als hoofdstad van Israël nog eens zal moeten worden onderstreept. Binnen zijn Likoed-partij gingen gisteren namelijk stemmen op zo n ver klaring op te stellen waarbij ook de oppositionele arbeiderspartij zou moeten ingeschakeld ter on derstreping van de nationale me ning op dit punt. „Vlak voor de besprekingen met Carter is het slecht de spanning te verhogen", aldus de premier. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken noemde het Egyptische besluit weinig zinvol en verwees in een officiële mede deling naar de brief die Begin nog tijdens de Camp David bespre kingen aan Carter had gestuurd. In deze brief had Begin bena- drukt dat Jeruzalem onverdeel baar is en geen deel van zelfstan digheid uitmaakt. Van niet-officiële zijde beschreef men het Egyptische standpunt als niet nieuw en slechts van pro pagandistische Waarde voor de topbesprekingen in Washing ton. PRETORIA (DPA) - De Zuidafri- kaanse regering heeft terughou dend gereageerd op de plannen van negen Afrikaanse staten om hun economische ontwikkeling te coördineren. De Zuidafrikaan- se minister van buitenlandse za ken, Pik Botha, verklaarde giste ren dat zijn land geen "econo- misch-imperialistische" bedoe lingen heeft en aan de economi sche samenwerking met zwarte staten nooit politieke voorwaar den heeft verbonden. Hij sloot niet uit dat de handel tussen Zuid-Afrika en de negen Afri kaanse landen zal afnemen. Dinsdag verklaarden de leiders van Angola, Mozambique, Zambia, Tanzania, Lesotho, Malawi, Botswana, Swaziland en Zim babwe na een topconferentie in Loesaka, dat hun landen econo misch willen gaan samenwerken en hun economien willen "be vrijden" van Zuidafrikaanse in vloed. Sommige van de negen landen zijn voor hun sche ontwikkeling volledig Zuid-Afrika afhankelijk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9