Kunstuitleen komt nu toch van de grond 'Haast achter woonwagencentra' Krijgt Roomburg insteekhaven? Bouw woningen voor bejaarden in Ue Lamp "Horeca te weinig aan banden in plan voor Pieters wijk" Ruim 900 man op onderwijsdagen DONDERDAG 3 APRIL 1980 Stille mars De werkgroep Leiden van Am- nesty International brengt de komende maanden de inter nationale anti-doodstraf- fenactie onder de aandacht van de Leidse bevolking. Als eerste aanzet wordt van avond een doodswake en stille mars gehouden. Vertrekpunt is het Stadhuisplein om half acht. Zaterdag 5 april is er de gehele dag een marktstand bij de Hartebrugkerk op de hoek van Haarlemmerstraat en Lange Mare. Daar kan ieder een informatie krijgen over het standpunt van Amnesty inzake de doodstraf. Vrouwenfilms Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert in de maand april een cyclus van vier vrouwenfilms. De cyclus begint vanavond met "Erika's Leidenschaften" van de Duitse regisseuse Ulla Stöckl. De film gaat over twee vrouwen die elkaar na vier jaar weer ontmoeten. Die ontmoeting is aanleiding om wederzijds frustraties, angst, liefde- en haatgevoelens tot uitdrukking te brengen. De voorstelling begint om negen uur en de toegangsprijs be draagt vier gulden. Spellenavond De speeltuinvereniging Prinses Beatrix organiseert vandaag een paaskaart- en sjoel avond. De avond wordt ge houden in het speelhuis aan de Schubertlaan en begint om kwart over acht. Het in schrijfgeld bedraagt drie gulden per persoon. Discussieavond. Naar aanleiding van het televi sieprogramma van de KRO over het proces "Wie doodde Jezus Christus?" zal de Leidse Studentenekklesia een deel van dit programma vertonen. Na afloop is er gelegenheid om over de inhoud met elkaar van gedachten te wisselen. De bijeenkomst wordt gehouden in het Trefcentrum, Rapen burg 100 en begint om acht (Van c r verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - Uiterlijk medio dit jaar moeten de ge meenten Katwijk, Noordwijk, Sassenheim, Voorhout en Was- sënaar hun onderzoek naar een geschikte plaats voor een woon wagencentrum binnen hun gren zen hebben afgerond. Op dit standpunt hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de pro vincie, zich gesteld. Aanleiding is een rapport dat GS in samenwer king met de provinciale werk groep woonwagenbeleid hebben opgemaakt. Daarin wordt weer gegeven hoe op dit moment de stand van zaken is bij de realise ring van nieuwe standplaatsen en centra voor woonwagens in Zuid- Holland. Uitgangspunt is het in 1978 door Provinciale Staten aangenomen woonwagenplan, waarin is aangegeven hoeveel standplaatsen er per gemeente uiterlijk in 1985 moeten zijn ge realiseerd. In de Leidse regio bestaat die nood- Provincie onderzoekt stand van zaken in Leidse regio zaak o.m. omdat het regionaal centrum in Leiden overvol staat. Officieel is hier plaats voor 68 woonwagens; volgens het woonwagenplan zou dit aantal teruggebracht moeten worden naar 41, maar in de praktijk staan er zo'n honderd woonwagens. Waarmee het Leidse centrum het grootste in Zuid-Holland is ge worden. Volgens minister Gar deniers (CRM) zou het zelfs ge- Zuidhollandse gemeenten in de tweede helft van dit jaar een plaats voor de woonwagens heb ben gekozen. Is dat niet gebeurd dan bestaat de kans dat het pro vinciaal bestuur zélf zo'n plek aanwijst. ,Die bevoegdheid heb ben Gedeputeerde Staten op grond van de Woonwagenwet. „Wij zullen niet schromen die te gebruiken", aldus het provinciaal bestuur. wenst zijn om het centrum aan de Katwijk en Noordwijk zullen dus Haarlemmertrekvaart in Leiden te verkleinen tot 25 standplaat sen, maar in een brief aan het provinciaal bestuur heeft zij on langs erkend dat dit voorlopig niet haalbaar is. Het streven van het provinciaal be stuur is erop gericht dat alle met enige spoed een plek moeten aanwijzen voor nog elf woonwa gens. Deze gemeenten willen ge zamenlijk een centrum inrichten in het gebied De Krom-Tussen- gebied, dat op Noord wijkse grond ligt, maar Katwijks eigen dom is. Volgens het provinciaal bestuur mag verwacht worden dat het ministerie van CRM deze plaats (voor 14 woonwagens) als nog zal goedkeuren. Omdat Kat wijk en Noordwijk samen 25 standplaatsen (Katwijk zestien en Noordwijk negen) moeten in richten, resteert nog een aantal van elf. Voorhout moet nog een standplaats voor een derde woonwagen aan wijzen. Er staan in deze gemeente al twee wagens; dit moeten vol gens het provinciaal bestuur de finitieve standplaatsen worden. Sassenheim heeft na lang aarze len een plek voor vijf wagens wé ten te vinden, maar die is volgens de provincie niet geschikt. Er moet dus een nieuwe plaats wor den gevonden. Wassenaar moet twaalf woonwagens binnen zijn grenzen opnemen; de bestaande plek aan de Ruigelaan is, menen GS, ongunstig gelegen en kan niet worden gehandhaafd. Om aan de overbezetting van het Leidse centrum op korte termijn iets te doen, gaan Gedeputeerde Staten ervan uit dat in Zoeter- woude nog dit jaar een centrum voor drie standplaatsen zal wor den gerealiseerd; hetzelfde geldt voor het gezamenlijk centrum van Katwijk en Noordwijk in het „Tussengebied". Als dat nodig is, zal het provinciaal bestuur bij het ministerie van CRM bepleiten om alsnog in te stemmen met de keuze die Lisse heeft gedaan voor acht stand plaatsen: aan de Rooversbroek- dijk. CRM meende dat deze plek te ver van de bestaande wonin gen is gelegen, maar het ministe rie beraadt zich inmiddels of het op dat standpunt zal terugko men. De situatie in de Leidse re gio laat niet toe dat er op dit punt vertragingen ontstaan, vinden GS. Zij menen dat het ministerie van CRM zich in het algemeen wat soepeler zou moeten opstel len bij de beoordeeling van plek ken die door de gemeenten wor den voorgesteld. Verder blijft, aldus het provinciaal rapport, onverminderde aan dacht nodig voor de realisering van centra in Oegstgeest, War mond en Voorschoten. Ook sluit het provinciaal bestuur niet uit dat een aantal gemeenten tijde lijke voorzieningen voor woon wagenbewoners moeten aan brengen. Het bestuur van het re gionaal woonwagencentrum moet verder nagaan hoe groot de bereidheid is van de bewoners van het Leidse centrum om naar elders in de regio te verhui- Arthoteek aan Lammermarkt LEIDEN - De plannen om in Leiden een kunstuitleen (ar totheek) op te zetten beginnen vaste vorm aan te nemen. De kunstuitleen, bedoeld voor het werk van Leidse kun stenaars, voor iedereen toegankelijk, werkt in principe op dezelfde manier als een bibliotheek. Al jaren wordt over de artotheek gepraat, maar om financiële redenen werden de plannen nooit uitgewerkt. Hinderwet vergunning ML-station LEIDEN - Het ML-station Perquin aan de Haagweg mag de voorma lige kolenloodsen naar alle waar schijnlijkheid blijven gebruiken als rocstweringsinrichting voor auto's. Een jaar geleden had de arbeidsinspectie bezwaren ge maakt tegen de behuizing die te donker was om in te werken. Toen kwam ook aan het licht dat voor deze ruimten geen hinder wetvergunning was aange vraagd. Na allerlei verbeteringen heeft de arbeidsinspectie het sein op groen gezet. En de omwonenden kregen gisteren op een hoorzit ting de gelegenheid hun bezwa ren kenbaar te maken. Zij hadden echter weinig last van het roest- weringsbedrijf. Alleen wilde zij de garantie hebben dat de afval stoffen niet rechtstreeks in water terechtkomen. En die garantie kon gegeven worden. Perquin heeft in overleg met het Energie bedrijf Rijnland daarvoor de no dige maatregelen getroffen. Nu echter hebben gemeente, ste delijk museum De Lakenhal en een aantal BBK- (Bond voor Beeldende Kunstenaars) leden het initiatief genomen om in het pand Lammermarkt 35 een arto theek te vestigen. De financiële mogelijkheden zijn wat ruimer geworden, nu CRM voor vier jaar subsidie wil verle nen, de gemeente wat ruimte op de begroting heeft en er geld zit in het Fonds Rembrandtprijzen. Streefdatum Binnenkort zal (dat is voorwaarde van CRM) een commissie expe rimentele kunstuitleen op poten worden gezet. Daarin zitten BBK-kunstenaars, gemeente, de Lakenhal en toekomstige ge bruikers. De kunstuitleen zou medio september kunnen begin nen. Vraag blijft of men die streefdatum haalt. Vanavond komt het punt ook weer aan de orde in de raadscommissie maat schappelijke zaken. De gemeente kan zelf zo'n 30.000, gulden bij dragen. Dat geld is afkomstig van Interkruis, omdat de algepiene wet bijzondere ziektekosten het takenpakket en de financiering van de kruisverenigingen heeft overgenomen. Wanneer het geld van CRM komt is nog onzeker. Voorgeschiedenis De artotheek in Leiden heeft een lange voorgeschiedenis. Al jaren is men het erover eens dat de op richting van een artotheek in Leiden (in navolging van andere grote steden) niet langer meer op zich kan laten wachten. De Cul turele Raad zei al in 1973, na een onderzoek, dat Leiden één van de plaatsen was waar een artotheek haalbaar was. Ondanks dat Lei- j den van een startsubsidie van CRM gebruik kon maken bleek de kunstuitleen niet haalbaar. De Het pand Lammermarkt gemeente berekende dat .een te- worden, kort van 30.000 gulden niet over brugd kon worden. Lange tijd opknapbeurt zoveel geld op te was het stil rond de artotheek slokken dat de bibliotheekdirec- totdat de plannen voor een tie besloot van een een artotheek bibliotheek in het voormalig af te zien. Heerenlogement (bij de Burcht) Intussen bleek directeur Wurfbain bekend werden. In het te restau- Van De Lakenhal jarenlang zitten reren complex zat ruimte voor met volle museumkelders. Het een artotheek. Helaas bleek de via de BKR-(vroeger contra pres- Bewoners Meerburg tegen de arthoteek gehuisvest zou moeten tatie genoemd) regeling aange kochte werk is veelal tot een plaatsje in het rek van de kelder veroordeeld. Daarom ook pleit Wurfbain voor een kunstuitleen, waardoor de schilderijen wat meer aandacht kunnen krijgen dan nu het geval is. LEIDEN - In het gebied van de Camp (tussen Haarlemmerstraat en Oude Vest) zal waarschijnlijk nog dit jaar begonnen worden met de bouw van een aantal - waarschijnlijk 18 - woningen voor bejaarden. De huizen waar van er ook enkele voor invaliden geschikt zullen worden gemaakt krijgen een plaatsje achter het Stevenshof en tegenover het St. Elisabethgasthuishof. De woningen die gebouwd worden in opdracht van de Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra in Leiden, worden ontworpen door de architect Jan Walraad uit Brielle. Een en ander staat in het tijdschrift "De Leidse Hofjes" dat wordt uitgegeven door de gelijk namige stichting. De bouw van de nieuwe bejaar denwoningen moet het mogelijk maken de komende jaren een aantal oude hofjes in Leiden om te knappen en geschikt te maken voor bewoning door bejaarden. De hofjes waarop de stichting het oog had laten vallen waren het Stevenshof (14 woningen), het St. Janshof (15 woningen) aan de Haarlemmerstraat, het Broucho- venhof (20 woningen) aan de Pa pengracht en het Van der Speck- hofje (8 woningen) aan het Pie terskerkhof. De hofjes verkeren in een vrij slechte staat. De bedoeling was om de huidige bewoners van de holjes tijdens de opknapbeurt te huisvesten in de nieuwbouw in de Camp. Bij de voorbereiding van de plannen ontstonden er enkele problemen. De meest jonge bewoners van het Van der Speckhof bleken niet be reid hun woningen te verlaten ten behoeve van bejaarden. Daarmee viel dat hofje af. In het tijdschrift "De Leidse Hof jes" wordt dat laatste betreurd omdat juist dit hofje er het slechts aan toe is en nu onduidelijk is wie het gaat opknappen. Ander probleem was dat de bewo ners van het St. Janshof weinig of niets voor restauratie bleken te voelen. Die opknapbeurt was op korte termijn mogelijk geweest omdat daarvoor door de afbraak van zwembad "De Overdekte" ruimte beschikbaar was. De stichting richt zich nu in eerste instantie op het Stevenshof. Daarmee zou dan begonnen kunnen worden wanneer over anderhalf jaar de eerste bejaar denwoningen in de Camp gereed zijn. Brand antiek winkeltje aangestoken? LEIDEN - De Leidse politie gaat een nader onderzoek instellen naar de "bijna-brand" van van nacht in een antiek-boetiek aan de St. Aagtenstraat in Leiden. In het pand werd rond vier uur vannacht een flinke rookontwik keling geconstateerd. Toen de brandweer het pand binnenging bleek er een loper te liggen smeulen. De brandweer wist een verdere uitbreiding van de brand te voorkomen. Omdat wordt vermoed dat het hier om brand stichting ging heeft de politie een nader onderzoek ingesteld. In de kunstuitleen zal een uitvoeri ge documentatie-afdeling van de deelnemende kunstenaars wör- den aangelegd. Men hoopt door LEIDEN-De laatste variantinde plannen voor Roomburg, een insteekhaven ten zuiden van de vuilstortplaats bij het daar te vestigen industriegebied, kan in de ogen van de bewoners van het nabijgelegen Meerburg geen genade vinden. Als er al industrie moet komen, dan moet het lichte, niet vervuilende zijn; een insteekhaven houdt voor de bewoners in dat er zware industrie komt. het uitlenen van schilderijen de interesse in kunst en de kunste naars bij het publiek op te wek ken. Bovendien zou de 'kloof tussen hen moeten worden over brugd. Dit bleek gisteravond op de infor matie-avond over Roomburg in Klein Matilo. De, gezien de reac ties, minstens zo omstreden wie lerbaan die op de vuilstortplaats zou moeten komen zal op een aparte avond nog ter sprake ko- De talrijke aanwezigen spraken zich uit over drie knelpunten: de ontsluiting van de toekomstige wijk Roomburg, de industriege bieden, en de plaats van de tuin derijen. Er was slechts één voorstander voor een nieuwe brug over het Rijn-Schiekanaal, die ter hoogte van de Lorentzkade zou moeten komen. Gevreesd werd dat LEIDEN - De vereniging van be woners van de Pieters- en Aca- demiewjjk en Levendaal-West vinden het bestemmingsplan Pieters wijk in hoofdlijnen een goed ontwerp maar tekenen be zwaar aan tegen een aantal maat regelen dat de horeca en winkel stand in de wijk niet genoeg aan banden legt. Onbeperkte uitbreiding van het aantal restaurants is mogelijk en een omschakeling van restaurant naar café is niet tegen te gaan, al dus wordt geschreven aan de werkgroep die het plan heeft op gesteld. De schrijvers stellen voor dat in de Algemene Politie verordening een sluitingstijd voor restaurants wordt opgeno men. namelijk 24.00 uur. Langs enkele routes moet de bega ne grond van woonhuizen veran derd worden in winkelruimte. De schrijvers vrezen leegstand, en vinden dat bewoning ook moge lijk moet zqn. In het winkelgebied mogen tuinen en erven worden volgebouwd. Dat moet te allen tijde onmoge lijk zijn, luidt het bezwaarschrift. Tenslotte heeft de wijkvereniging bezwaar tegen de aanleg van een nieuwe voetgangersverbinding tussen Langebrug en Pieters kerkhof via het Pieter Gerrit Spekhof: een "inbreuk op de be slotenheid" van het hof. Taxi-tarieven LEIDEN-Abusievelijk werden gisteren de oqjuiste tarieven gemeld van de taxi's die met ingang van 1 april van kracht zijn. De juiste tarieven z(jn: J 2,60 voor de eerste 132 me ter, daarna J 0,20 voor elke 140 meter of gedeelte daar van. Het-laten wachten van een taxi kost J 0,20 per perio de van 28 seconden. In de nachtelijke uren (24-7 uur) geldt een toeslag van 50 pro cent en inteokaal vervoer kost J 1,10 per kilometer. Roomburg door deze brug zou komen te liggen op een drukke route tussen Rijksweg 4 en de binnenstad. De voorkeur ging uit naar een ontsluitingsweg in de richting van de Europaweg, pa rallel aan de rijksweg. Een meerderheid van stemmen sprak zich uit voor bedrijvigheid die zo weinig hinderlijk mogelijk zo moeten zijn op de door ge meenteraad gewenste industrie gebieden. Een klein industriege biedje ten noorden van de vuil stortplaats langs de rijksweg Een overzicht vanaf het bejaardencentrum Roomburgh wekte enige wrevel: liever zag naai, op de achtergrond de vuilstortplaats, men de daar nu gevestigde tuin- dersbedi ijven gehandhaafd. Een compromis van een van de tuin ders in die richting, met ook min-j der woningbouw werd ook gun stig beoordeeld door de aanwezi gen."Het laatste tuinbouwgebied dat Leiden nog heeft" werd ge zien als lichte, niet vervuilende industrie. i het terrein Meerburg: rechts het Rijn-Schieka- I LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond even na zessen de illegale zender "Sherrif het zwijgen opgelegd. De zender was eigendom van een 17-jarige zen damateur uit de Frisostraat. Om dat buurtbewoners klaagden, over storingen is de zender uitge peild. Deze bleek tien maal het toegestane vermogen te bevat ten. LEIDEN - Ruim negenhonderd bezoekers zetten op 10 en 11 april in de Gorlaeus Laboratoria in Leiden de vorderingen bij het wetenschappelijk onderzoek van het onderwijs op een rijtje. Ken nis, inzicht, en vaardigheden met betrekking tot lopend of te ver wachten onderzoek komen dan aan de orde op de onderwijsre- searchdagen, die voor de zevende keer, worden gehouden. Deze dagen worden georganiseerd door de Leidse Rijksuniversiteit onder auspiciën van de Vereni ging voor Onderwijs-research. De Stichting voor onderzoek van het onderwijs draagt bij in de kosten van het tweedaagse con gres. De organisatoren hopen, dat door bespreking van onderzoek programma's kennis, inzicht en vorderingen van de onderzoekers vergroot kunnen worden. De toevloed van informatie is in ze ven hoofdthema's gesplitst, eveneens plaats inge- or actuele zaken zoals onderwijs, het jlwasseneneducatie. De c rige vier hoofdthema's zijn: op leiding van onderwijsgevenden, praktijkgericht onderzoek en in novatie, tekstbestudering en af standsonderwijs. Ook worden wat mini-cursussen gegeven om onderzoekers te trainen in be paalde kennis en vaardigheden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4