STEEDS Lezers schrijven DONDERDAG 3 APRIL 1 LEIDEN - Halverwege deze maand verschijnt een bijzonder boek over de historie van Leiden. Het bevat een honderdtal foto's af komstig uit het Gemeentearchief van Leiden, voornamelijk af drukken van glasnegatieven, waarvan de meeste nog niet eer der in boekvorm zijn gepubli ceerd. Waarin het boek van ande re Leidse fotoboeken - die in de loop der jaren zijn verschenen - onderscheidt, is dat hetaccent ditmaal volledig ligt op het "ge wone volk". Fotoboeken over Leiden, die tot dusver werden uitgegeven bevat ten steeds veel burgemeesters, hoogleraren en textielfabrikan ten. Of werden gevuld met "mooie plaatjes". De samenstel lers van dit boek vinden dat over deze onderwerpen al voldoende is geschreven. "Wij willen laten zien, hoe de mensen, die wel de lasten maar niet de lusten van de industrie droegen, vroeger leef den, woonden en werkten", zo zeggen de auteiirs in een woord vooraf. Reeks Het boek, getiteld "Leiden, verle den tijd" behandelt de periode 1850-1940 en maakt deel uit van een historische reeks, die wordt uitgegeven door de uitgeverij Elmar BV uit Rijswijk. Al eerder verschenen in deze serie histori sche fotoboeken over Delft en Rotterdam, terwijl Dordrecht, Middelburg en Nijmegen voor de komende jaren op het program ma staan. Uitgever Roodnat sr. is bijzonder verheugd over de opzet van het boek, "Meestal tref je in dit soort boeken niet meer dan wat uitge breide foto-onderschriften aan. Die vertellen dan waar dit win keltje of dat bedrijf gevestigd was en wanneer het werd afgebroken of opgeheven. De jongens, die dit boek hebben gemaakt, wilden wat meer doen. En daarin zijn ze uitstekend geslaagd". De tekst van het 132 pagina's tel lende boekwerk werd samenge steld door drie bijna afgestu deerde Leidse historici Sjaak van der Velden, Cor Smit en Maarten Versteegh. Ze werden'bijgestaan door Henk Nagtegaal, werkzaam bij een drukkerijbedrijf. Voor het verzamelen van de gegevens brachten ze vele uren door in de leeszaal van het Gemeentearchief aan de Boisotkade. Gesprekken Maar een niet onbelangrijk deel van de feiten werd bijeengebracht via een groot aantal gesprekken dat met oudere Leidgnaars werd ge voerd. In die interviews vertel den ze uitgebreid over hun leven en werken in de periode voor de "Geen centrum daklozen in Pancras-West" LEIDEN - Een daklozencentrum moet er komen, maar niet in Pan- cras-west. Bij die mening bleef de projectgroep Pancras-west gis termiddag tijdens het overleg tussen gemeente en de wijk. De projectgroep is en blijft van me ning dat er in de wijk genoeg so ciale voorzieningen zijn en dat een daklozencentrum nog meer auto's en mensen met zich mee brengt. Ze heeft de gemeente twee weken geleden dan ook verzocht de be sluitvorming over het daklozen centrum nog even op te schorten. In plaats van zo'n centrum zou den er op de Middelweg bejaar denwoningen moeten worden gebouwd, aldus de projectgroep. Ook de plannen om aan de Kaas markt een parkeergarage te bou wen konden weinig genade vin den. De Kaasmarkt, zo redeneert de projectgroep, is het enige punt in de wijk dat nog ruimte biedt aan woningbouw. Bovendien is de ontsluiting niet op een grote hoeveelheid auto's be rekend. Het punt werd terugge- ketst naar de buurt, die binnen kort haar mening over de plan nen van de gemeente (öf een school, öf een parkeergarage) mag geven. Het plan dat ambtenaar Eggen- kamp voorlegde om in de kelders onder de Hoogstraat een restau rant te bouwen kon wel genade vinden in de ogen van de buurt. Het idee is nog summier uitge werkt. De resultaten van het bouwtechnisch onderzoek zijn nog niet bekend. De kosten die de bouw van het restaurant met zich meebrengt ook niet, evenmin als de consequenties van het op knappen van de kelders. Tweede Wereldoorlog. Volgens de auteurs waren deze gesprek ken een onschatbare bron van in formatie, zonder welke het boek niet geschreven had kunnen worden. Om het authentieke karakter van de interviews te bewaren is in een deel van de tekst de gebruikte taal ongewijzigd opgenomen. Verder werd gebruik gemaakt van feitenmateriaal uit enquetes die door een parlementaire on derzoekcommissie werden ge houden over de werkomstandig heden in de bedrijven. Ondervraging Zo bevat het boek de ondervraging van een bij de Leidsche Broodfa briek werkende bakkersgezel C. J. Campfens (30 jaar) en de direc teur van het inmiddels verdwe nen Leidse bedrijf G. J. de Caspa- De commissie: "Als de nachtploeg van vrijdag op zaterdag 14 of 18 uur moet werken, krijgen die lie den dan meer rust"? Campfens: "Nee, alleen tweemaal tien a vijftien minuten om de bo terham op te eten". De commissie: "Kunt gij zóólang met zóó weinig doorwerken, of is het gevolg, dat gij het laatste ge deelte van de werktijd minder doet"? Campfens: "Als de ene club het doet, moet de andere het ook wel doen; men weet eenmaal dat het werk afgedaan moet worden, maar op het laatst beeft het ge hele lichaam van overspanning". Campfens zou graag zien "dat wij, als andere werklieden, op christelijke wijze behandeld werden, dat wij rusttijden van anderhalf uur schafttijd kregen en 's zondags niet hoefden wer ken". Directeur De Casparis reageerde hierop onder andere met de op merkingen: "Ze hebben eigenlijk geen rust, ik huur geen knechts op rusttijd". "Ook als de vraag het hoogst is, hebben de mensen rust, althans genoeg om te eten, niemand is ooit van de geeuw honger omgevallen" en "Ik weet geen fabriek waar de werklieden het beter hebben Sociale kant Campfens verdiende rond 1890 tien gulden per week. De LBF maakte toen voldoende winst om de aan deelhouders 20 procent dividend uit te keren. Watje in die tijd met een tientje per week kunt doen staat ook in het boek te lezen: het weekbudget van een willekeuri ge fabrieksarbeider bij Cranen- burg geeft daarvan een beeld. Zo bevat het boek een groot aantal zaken, dat nauw samenhangt met de sociale kant van het Leidse le ven. Bijvoorbeeld de crisisjaren met de werkverschaffing die leidde tot het ontstaan van de Leidse Hout, het drankprobleem onder de fabrieksarbeiders en- niet te vergeten de "stijfselbaan" die een belangrijke rol vervulde in het "uitgaansleven" van de Leidenaar in vroeger dagen. Op 10 april zullen de eerste exem plaren van het boek van de per sen rollen. In eerste opzet worden er 3500 exemplaren vervaardigd. De prijs van het boek na ver schijning bedraagt f 29,90, de in tekenprijs is vijf gulden minder. BRAM VAN LEEUWEN de Langebrugdie de vrouwen de mogelijkheid verschafte om in de fabriek te gaan werken. Typerend beeld uit Leidenverleden tijd" i werkverschaffingde Leidse Hout aanlegden EEN STUIVER VOOR ELKE CENT. Dat boden twee ver woede centenverzamelaars vorige week middels een ad vertentie in deze krant. "Da's niet eens zo bijzonder hoor want in Utrecht en Am sterdam wordt nu al meer dan een dubbeltje voor een cent geboden", aldus diezelfde centenverzamelaars. Het is duidelijk. De cent is een ge liefd spaarobject aan het worden nu beslist is dat dit muntstukje uit de roulatie zal worden genomen. "Het is begonnen als een grap je", vertellen de twee "cen tenmaniakken", die hun na men liever niet zwart op wit in de krant zien staan omdat het wettelijk verboden is om munstukken aan de geld markt te onttrekken. Immers, de cent is nog niet officieel uit de roulatie genomen. Dat grapje is dus flink uit de hand gelopen want de twee genoemde verzamelaars struinen tegenwoordig stad en land af op zoek naar cen ten. "We hebben eerst gepro beerd om op een normale manier aan centen te komen. Maar dat liep al snel spaak. Vervolgens zijn we begonnen met advertenties in de krant. Eerst twee cent voor elke cent. Toen daar de klad in kwam vier cent voor elke cent en nu dus een stuiver. Maar zelfs dat zet nog nauwelijks zoden aan de dijk want de laatste advertentie heeft alles bij elkaar maar vierduizend centen opgeleverd. Grote par tijen opkopen is er niet meer bij. En meer dan een dubbel tje gaan betalen is natuurlijk absurd. Het moet leuk blij ven. Daarom hebben we maar besloten om er mee te kap pen. Met die advertenties dan". Dat er meer mensen op het idee zijn gekomen om centen te gaan verzamelen ervaart "ons" verzamelduo, dat in middels een verzameling van ruim vijftigduizend centen onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser heeft opgebouwd, vrijwel da gelijks. Een van hen zegt: "Laatst hoorde ik de groente boer tegen een oud vrouwtje dat naast mij stond zeggen: "Mevrouwtje, u krijgt eigen lijk nog drie cent terug maar die kan ik u niet geven omdat ik ze niet heb. Er is werkelijk haast geen cent meer te krij gen". Zegt dat vrouwtje tegen mij: "Snapt u dat nou? Wat zouden ze toch met al die cen ten doen? Sparen mis schien?" Ik heb me maar van de domme gehouden en ge zegd dat ik er ook niets van begreep". 'HERIJKLOKAAL' staat er op de deur in van het stadhuis. Soms zie je iemand naar bin nen schuifelen die zich een hernia tilt aan een doos vol gewichten. Eens per twee jaar moeten gewichten worden herijkt en als ze niet kloppen 'gejusteerd'. Ook vaten en kannen moeten worden ge controleerd. De klant mag tenslotte niet bedot worden. De scherprechters van het ïj- kwezen hebben nu hun ten ten opgeslagen in het stad huis. Nou ja, tenten, in een kamer op de benedenverdie ping staan allerhande weeg schalen, eu soms hoor je ha mergeluid als in een smidse. Wie komen er uit Leiden en re gio voor de herijking? "Marktkooplui, petroleum- verkopers en boeren bijvoor beeld; ook mensen die ge wichten of tinnen kannetjes voor de aardigheid thuis heb ben staan". Gistermiddag ook een vrouw van eon bakker: "Voor banket maakt het niet uit, maar brood moet een be paald gewicht hebben en vol gens de regels zijn samenge steld". Ook aardig als een ij ker bij het ijkwezen komt. een reparateur van weegschalen met een hele reeks zwartijze- ren gewichten. Ze zijn oud, soms een beetje roestig en niet allemaal meer goed op gewicht. Op de balans wordt bepaald hoeveel lood erbij moet. Op het aambeeld wor den de loden balletjes van onderen in het gewicht vast- geslagen. Voor de ongeveer twintig gewichten is hij vijf entwintig piek kwijt, minder dan een nieuw gewicht van twee kilo hem zou kosten. Zou daar nou nog veel handel in zitten, m gewichten? Er zijn nog twee fabrieken in Ne derland: een in Delft voor het grotere werk en een in Rhoon voor kleine roestvrijstalen gewichtjes. En in de kring Zuid-Holland, zo melden de ijkers, worden altijd nog veer tigduizend gewichten ge bruikt. Een gewicht van 50 kilo mag een afwijking hebben van 8 gram, 10 kilo mag zon ander halve gram afwijken, maar de gewichten van het ijkwezen zelf, kloppen die wel? Die worden gecontroleerd in Delft aan de hand van nóg of ficiëlere gewichten. Daar. in Delft hebben ze in een kluis een héél nauwkeurige kilo. En die héél nauwkeurige kilo windt eens in de tweali jaar gecontroleerd aan de hand van de heel heel erg nauw keurige kilo die in Frankrijk wordt bewaard: de interna tionale standaardkilo. Dit is overigens maar een fractie van het werk van het ijkwe- hele land af, want overal valt wel iets te meten: weegscha len in winkels en fabrieken, benzinepompen en voorraad- tanks. Het nameten van de grootste tank bij Europoort (23 meter hoog. 88 meter in doorsnee) is tien dagen werk. En het is allemaal ooit zo simpel begonnen: sis u het kleine trappetje aan de voorgevel van het stadhuis oploopt kunt u zo zelf nagaan of uw Rijn landse el nog klopt. Horeca "De binnenstad moet ontzien wor den, dat vinden wij ook. Dat is één van de hoekstenen van onze motie." Dit waren de letterlijke woorden van CDA-raadslid Walenkamp bij de behandeling van de horeca- kwestie afgelopen maandag in de gemeenteraad. Samen met de VVD en D'66 werd een hechte strijd gevoerd om in Leiden vijf nachtcafé s te krijgen. Maar de binnenstad zou ontzien worden, klonk het ook uit de mond van VVD-er Kuijers. Alle tegenstanders van de motie werd door Walenkamp verweten niet goed te hebben geluisterd of slecht te hebben gelezen wat zijn oprechte bedoelingen waren. En de PPR, die aandrong op het noemen van de plekken die Wa lenkamp in z'n hoofd had voor die nachtcafé's. werd tegenge worpen dat eerst over het schone principe besloten moest worden. De drie rechtse gemeenteraads fracties hadden hun overwinning nog nauwelijks behaald of dit dagblad informeerde bij Walen kamp welke plekken hij op het oog had voor die nachtcafé's. Hij dreunde er een aantal op, maar wie schetst onze verbazing toen hij ook de Beestenmarkt en de Stadstimmerwerf noemde. nnenstad! In cings en café s die daar 's nachts uitgaan. Walenkamp had dan z'n best ge daan om de tegenstanders van zijn idee ontoerekeningsvatbaar te verklaren, het-zal nu duidelijk zijn dat juist aan de oprechte be doelingen van de heer Walen kamp ernstig moet worden ge twijfeld. Bij oude dames zal hij veel succes hebben als hij zich met een vriendelijk gezicht aan biedt "in do tuin even te verzor gen Wordt er voorzichtig ge vraagd hoeveel geld dat zal gaan kosten den zegt Weienkamp ach, mevrouwtje, dat zal best mee vallen. maar we maken er een mooi tuintje van. De rekening die hij achteraf presenteert zal zijn slachtoffers vervolgens een be roerte bezorgen. Mevr V. Guillen buurtvereniging D Oude Morsch Morsweg 2 Leiden GESLAAGD LEIDEN - Aan de universiteit van Utrecht zijn gflMWl VOOT het doctoraalexamen scheikunde: J. Korteland, Alphen aan den Rijn. Nederlands recht mevr B.d'Ar- naud Gerkens, Wassenaar. An- druagie C H. J. N. Huynen, Valkenburg.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3