De tuin is er ook voor de kinderen flBB In en om het huis i1 Water uit het 'stopcontact' „Kasseitjes' in tegelvorm DONDERDAG 3 APRIL 1980 UÊk 1 1 JL Van een speelhuis zullen de kinderen veel plezier hebben Bovendien is het ook prettiger als de allerkleinsten in de eigen tuin kunnen spelen en niet de gevaar lijke straat op hoeven. 'k Een tip voor mensen die weer eens wat aan de tuin willen doen: een terrasje, bodem voor een zitkuil, tuinpaadje enz. met. een leuk keitjesmotief in mogelijk zonder op zoek te moeten gaan naar (meestal vrij dure) echte „kas seitjes". En zonder „stratenma- kerswerk". Er zijn betonnen tegels te koop (ong. 50x50 cm) in een keitjesmo tief. Even gemakkelijk te leggen als alle andere tuintegels (in een zandbed) en dus geen gedoe met keitje voor keitje instraten, met alle risico's van eên niet zo erg egaal oppervlak. Deze „kasseitegel" is een produkt van Bredero Beton, te koop in bouwmaterialenhandel, tuincen trum enz. En als u vergeefs zoekt vraag een adres aan Bredero Be ton, Postbus 26, 3600 AA Maars- sen tet De tuin heeft regelmatig water no dig, behalve dan in een werkelijk totaal verregende zomer. De ge bruikelijke manier om het gazon te besproeien en om naar water smachtende planten te laven, is de tuinslang op een kraan aan te sluiten. Dat hoeft nu niet altijd een erg onaangenaam karwei te zijn, maar wanneer je het goed wilt doen, sta je toch gauw een hele tijd met die slang in de hand. Daar komt nog bij dat al die tijd de kraan waarop de slang is aan gesloten, „bezet" is. Dus wachten met de afwas, met thee zetten, Een niet weg te cijferen stukje tuin- comfort is dan ook een eigen wa tervoorziening, onafhankelijk van de overige tappunten. Zo'n tuinwaterleiding bestaat uit pij pen van kunststof, die zowel bo ven als onder de grond kunnen worden aangelegd, en diverse ac cessoires, waarvan het „water stopcontact" wel het belangrijkst Het hele systeem kan op een bui tenkraan worden aangesloten, maar ook direct op een buis van de gewone binnenhuiswaterlei ding, door middel van een T-stuk. In dat laatste geval kan het tuin- watersysteem volkomen on zichtbaar worden gemaakt. De pijpen, verkrijgbaar in diverse lengten, worden heel simpel met koppelstukken aan elkaar gezet. Een T-stuk maakt aftakkingen mogelijk, of het maken van een bocht (in dat geval wordt één uit einde van de T met een eindstop afgesloten). Flauwe bochten kunnen zonder moeite worden gemaakt door een stuk pijp met heet water te bewerken, zodat het voorzichtig kan worden gebo gen. Het is even een weekeind-karwei om de tuinwaterleiding aan te leggen. Het mooist is uiteraard de ondergrondse aanleg, waarvoor een smalle sleuf moet worden ge graven. In het gazon worden langs het pijptracé graszoden uitgestoken, die later, als de pijp met de nodige stopcontacten in gegraven is, weer worden aange bracht. Na korte tijd is het alle maal volkomen onzichtbaar. Het waterstopcontact moet met de bovenkant, die door een deksel is afgesloten, precies gelijk met het grondoppervlak worden aange bracht. Dat kleine rondje valt in het gras nauwelijks op. De waterdruk kan permanent op het systeem blijven staan. Wan neer op het waterstopcontact een automatisch insteekventiel wordt aangesloten (een kwestie van er doodgewoon insteken) komt het water te voorschijn. Aan dat insteekventiel kan een slang worden gekoppeld, maar om alle profijt van de tuinwater leiding te hebben, is een bij het systeem behorende sproeier na tuurlijk wel het handigst. Hij kan traploos worden ingesteld en heeft een maximaal sproeibereik van 14 vierkante meter. De praktijk is dus: op vooraf secuur uitgestippelde plaatsen in de tuin zo'n waterstopcontact aanbren gen, zodat daarmee het totale op pervlak optimaal „beregend" wordt. Dat gebeurt allemaal van zelf, terwijl je zelf lekker in de lig stoel zit met de krant en de kof fie. Zodra de sproeier uit het stopcon tact wordt gehaald, stopt automa tisch de watertoevoer. Zo'n wa terstopcontact biedt nog meer mogelijkheden: aansluiten van een tuindouche, lekker voor kin deren en volwassenen, en het wassen van ramen en de auto, wanneer die met een slang vanuit de tuin bereikbaar is. Er is alleen wat handigheid voor nodig om het systeem zelf aan te leggen. In tuincentra zijn de los se onderdelen, onder de naam „Gardena pipeline" te koop. Mocht u het niet kunnen vinden, dan weet de importeur wel een verkoopadres in uw buurt Markt Holland BV, Weesp, tel. 02940-17417. De tuin is er lang niet altijd voor de sier en voor het plezier van de volwassenen in het gezin. Integendeel, zijn er klei ne kinderen, dan hebben zij minstens recht op een deel van de tuin waar ze kunnen spelen. Dit betekent bij de aanleg van een nieuwe tuin rekening houden met kinde ren, of een bestaande tuin eventueel aanpassen. Aanpassingen In de eerst plaats is het natuurlijk heerlijk als er een grasveldje in de tuin is. Een kind kan daar fijn op spelen en op een mooie, warme dag kan daar ook het speelbadje op staan. Kies wel een sterke grassoort (speelgazon), dan kan het gazon er ook tegen. Als u de kinderen op een siergazon laat ravotten, zal daar niet veel van overblijven. Naast een gazon is ook een flink terras ideaal om op te fietsen, met autootjes te spelen en met de poppewagen te rij den. Daarnaast is het zaak geen giftige planten in de tuin te hebben staan. Ook een vijver is uit den boze in een tuin waar kleine kin deren spelen. Mocht deze toch al aanwezig zijn, dan kunt u hem beter leeghalen of dusdanig af schermen dat ze er niet bij kun nen komen. Zandbak en speelhuis Een zandbak is nog altijd voor ieder kind ideaal. U kunt er heel een voudig zelf een maken en de con structie dusdanig aanpassen dat deze later tot vijver omgedoopt kan worden. U moet de zandbak zo'n 60 cm diep maken, zodat er later in de vijver ook vissen en waterlelies kunnen. Tot slot moet er een rand van hout of steen om heen. Daar kunnen de kinderen op zitten en dat beperkt ook het knoeien met zand. Ideaal voor dit doel is de zgn. pro- fielwand van Houtkreatief uit Apeldoorn. Dit zijn onder hoge druk geïmpregneerde houten balken, die met een groef en veer in elkaar passen. Dit materiaal is een goede vervanger voor de eeuwige bielzen in de tuin, omdat het profiel veel meer mogelijk heden biedt. En het is eenvoudi ger te vervoeren. Zo kunt u er bij voorbeeld ook een leuk speel- huisje, zoals op de foto, van ma ken. Ook zijn er allerlei kant-en-klare speelhuisjes te koop, maar deze zijn nogal prijzig. Hetzelfde geldt ook voor een schommel. Ieder kind vindt een schommel in de tuin prachtig en ook die is zelf eenvoudig te maken. Zo kan een oude autoband aan een stevig stuk touw al heel goed dienst doen. Eigen tuintje En natuurlijk moet u de kinderen ook spelenderwijs leren omgaan met de natuur. Daarvoor is geen betere methode dan door ze een eigen stukje tuin te geven. Laat ze zelf maar wat makkelijke plan tjes, zoals radijsjes, sla, sterre- kers, zonnebloemen, vlijtige liesjes en afrikaantjes zaaien. In het begin zullen ze misschien wat meer plantjes dan onkruid uit trekken, maar als u ze even een handje helpt, zullen ze er al gauw aardigheid in krijgen. En dan die trotse gezichten als ze hun zelf gekweekte radijsjes eten! Zo krijgt een kind respect voor alles wat groeit en bloeit en zullen ook de planten in uw tuin een langer leven zijn beschoren. Pijp en stopcontact worden in de grond gegraven. Slang of sproeier aansluiten en er is water. In ons land krijgen we een steeds kleiner stukje tuin toebedeeld, terwijl we juist meer vrije tijd en dus ook meer tijd voor tuinieren krijgen. Daarom is het maar goed dat er rotsplantjes bestaan. Die hebben immers maar een be perkte ruimte nodig en zo kunt u veel soorten kweken op een klein oppervlak. Hoe klein uw tuintje ook is, er is in elk geval altijd plaats voor een „stapelmuur tje". Een stapelmuurtje wordt gemaakt van allerlei stenen die los op el kaar worden gezet; er komt geen cement aan te pas. De voegen worden opgevuld met aarde, waarin de plantjes gezet kunnen worden. Er zijn zelfs speciale rotsplantjes die in de verticale kant van zo'n muurtje geplant moeten worden, omdat ze anders zouden wegrotten door regenwa ter dat tussen de bladeren blijft staan. Waar toe te passen Een stapelmuurtje op verschillen de manieren worden toegepast. In de eerste plaats kunt u natuur lijk, zoals op de foto is te zien, een stapelmuurtje maken om een plantenbak te krijgen. Maar ook kan een .stapelmuurtje worden gebruikt om een hoger gelegen stuk tuin te steunen of om op een andere wijze grond te keren. Voor een wat grotere tuin is het erg leuk om een verdiept slinger paadje door de tuin te laten lopen. Een van de vele mogelijkheden muurtje leuk te laten begroeien. De grond kunt u dan aan weers kanten met een stapelmuurtje keren. Tot slot kan er ook van stapelstenen een walletje worden gemaakt dat als afscheiding of als decoratief element in de tuin dienst kan doen. Hoe Alle soorten stenen zijn geschikt om een stapelmuurtje te maken: bakstenen, keien, zwerfstenen, enz. Zelfs allerlei afvalstenen kunt u mooi in zo'n muurtje „wegwerken". De formaten en vormen hoeven zeker niet gelijk te zijn, het is vaak zelfs mooier als allerlei grillige stenen worden gebruikt. Om de muur voldoende stevigheid te geven, laten we deze iets schuin naar achteren lopen en zorgen we er tevens voor dat de grootste stenen onderop komen. Met een mengsel van klei, aarde en oude koemest, aangelengd met water, worden de stenen op elkaar „gemetseld". Dat is een lekker kliederwerkje, dat ieder een kan. Let er verder op dat bij schuine ste nen de brede kant aan de voorzij de komt, zodat er voldoende ruimte voor de wortels van de planten overblijft. Het is verstandig om tijdens het opbouwen van het muurtje met een de planten in de uitsparingen te zetten. Als de muur eenmaal klaar is, krijgt u ze er veel moei lijker tussen. In de aarde achter de stenen kunnen de wortels hun weg en voedsel vinden. Op den duur gaan de plantjes ge deeltelijk de stenen bedekken en zullen tevens allerlei mossen zich tussen de stenen nestelen, waar door het muurtje alleen maar nog mooier en natuurlijker wordt. Beplanting De rotsplantjes kunnen het best in het voorjaar worden uitgeplant. Behalve speciale rotsplanten, kunnen ook varentjes (in de schaduw) en siergrasjes tussen de stenen worden geplaatst. Geschikt voor stapelmuurtjes zijn onder andere alyssum Saxatile, alpenanjertjes, steenanjertjes, stekelnootje, sedumsoorten, saxifrage-soorten, zonneroosjes, campanula's, sempervirum-soor- ten, kruipend gipskruid, tijm en vele andere. Het is misschien best de moeite waard om eens naar een echte alpenplanten-kwekerij te gaan. Erg goed gesorteerd en beslist de moeite van een bezoek waard is de kwekerij van de Gebr. Van Delft, Gooweg 21, Noordwijker- hout. Voor kinderen is een klimrek in de tuin een prachtig stuk speelgoed. Ze kunnen er naar hartelust op klauteren, maar er ook met oude gordijnen, enz. een hut of tent van ma ken. Een klimrek moet zo interes sant mogelijk worden ge maakt. Er dienen gemakke lijke en lastige delen in te zit ten (barrières) zodat het kin deren van uiteenlopende leef tijd kan blijven boeien. Het klimrek is dan voor vele jaren een gewild stuk speel goed. Variaties Wanneer u een klimrek gaat bouwen, zijn er oneindig veel variaties te bedenken. Het rek moet in elk geval stabiel, sterk en vooral veilig zijn. Ook wanneer het klimrek te gelijkertijd door verschillen de kinderen wordt gebruikt, mag het niet kunnen kante len. Om dit te bereiken, plaatst u zowel aan de voor kant als aan de achterkant van het rek t.o.v. de lengte richting een toren als stabili- Om zeker te zijn van een sterke constructie, steekt u de spor ten (stukken rondhout van 28 mm doorsnee) door drie rechtopstaande balken (ca 69x69 mm). Dit geeft een sta bielere constructie dan wan neer ze slechts twee poten verbinden. Let er bij de bouw op dat de laagste sport hoog genoeg is om er met een grasmaaier on der te kunnen. Dit kan later veel problemen bespa- Hoofdframe Voor het hoofdframe gaat u uit van vurehouten delen. De rechtopstaande balken (po ten) hebben afmetingen van De sporten ca 69x69 mm. Voor de dwars balken gebruikt in delen van ca 67x29 mm. Waar poten en dwarsbalken el kaar kruisen, maakt u „half- hartverbindingen" (zie fig. 2), een vrij gemakkelijke en ook veilige verbinding, omdat er geen uitstekende delen zijn. De onderdelen worden aan elkaar geschroefd en met tweecomponentenlijm ge lijmd. Gebruik platkop- schroeven en laat de koppen in het hart verzinken. Schuur alle delen glad en maak de kantjes afgerond om het vor men van splinters te voorko- Wanneer het hoofdframe een maal in elkaar is gezet, dan is de volgende stap het aan brengen van de sta-niveaus en het boren van de gaten voor de sporten. De sta-ni veaus bestaan uit latjes van ong. 46x28 mm. Voor de spor ten zijn stukken rondhout van 28 mm doorsnee goed bruikbaar. De afstand van de sporten moet van tevoren goed worden uit gezocht. Waar twee sporten bij een poot onder een rechte hoek bij elkaar komen, moet u de gaten op enige afstand van elkaar boren om de poot niet te veel te verzwakken. Bovendien is het belangrijk de gaten in het midden van de poten te boren. Zodra de boorpunt er aan de andere kant uitkomt, is het beter even te stoppen en van de an dere kant terug te boren, om te voorkomen dat de randen van het gat gaan splinte- Accessoires Aan het klimrek kunt u nog al lerlei accessoires toevoegen. Zo kunt u bijv. het klimrek gebruiken als een steun voor een schommel. U kunt ook een glijbaan aan het klimrek bevestigen. In de handel zijn verschillende uitvoeringen en afmetingen verkrijgbaar. Het is hierbij vooral belang rijk erop te letten dat het ma teriaal waaruit de glijbaan is opgebouwd, splintervnj Afwerking Behandel alle delen voor de de finitieve bevestiging met een houtbeschermmiddel om ze bestand te maken tegen het weer. Als ondergrond is een grasmat verreweg het beste en het veiligste. 2,5cm \\r 6.5 cm y S'e.Scm Ik 6,5crp 6,5cm Halfhartverbindingen zijn veilig, omdat er geen uitsteken de delen voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 37