Bejaarden stellen eigen eisen aan meubels In en om het huis Klassieke gordijnkappen in een modern jasje Inbraak werende deuren Maak een hangend bergmeubel DONDERDAG 3 APRIL 1980 Lichtwering in de kinderkamer Over enige tijd schakelen we weer over op de zomertijd en dat levert lekker lange dagen op. Die heb ben echter in veel gezinnen ook hun bezwaren. Kleine kinderen komen vaak niet in slaap zo lang het er buiten nog volop als klaar lichte dag uitziet. Een oplossing daarvoor is het ver duisteringsgordijn. Dat ziet er uit als een vrolijk zonweringsgordijn maar sluit het licht van buiten, door een speciale behandeling van de „achterkant", volkomen af. Om een verduisteringsgordijn helemaal tot zijn recht te laten komen is het noodzakelijk dat het hele raamoppervlak wordt be dekt. Dus geen kiertjes aan de zijkanten en onderkant, want daar komt nog wel zoveel licht door heen dat van echte verduis tering niet kan worden gespro ken. In moeilijke gevallen kun nen vaste strookjes triplex, bij voorbeeld beplakt met de zelfde stof waarvan het veiduisterings- gordijn is gemaakt, en semi-per- manent langs de zijkanten van het raamkozijn aangebracht, uit komst geven. Een bezwaar van vele verduiste ringsgordijnstoffen is dat ze er aan de buitenkant erg saai uit zien; zo'n egaal grijs of zwart vlak is niet erg appetijtelijk. Er zijn nu echter verduisteringsstoffen verkrijgbaar die aan beide zijden bedrukt zijn, zelfs met aan beide kanten een veschillend dessin. Behalve in uni- en streepdessins zijn die gordijnen ook met erg leuke kinderpatronen te koop. Die nieuwe verduisteringsstoffen worden door B C Products in de handel gebracht, en zijn aller wegen verkrijgbaar. Veel van de gangbare meubels zijn in feite ongeschikt voor bejaarden. Nu bestaan er wel speciaal voor oudere mensen ontwikkelde meubels (zoals fauteuils, bedden enz.) maar u zult zelden of nooit in de winkel een aankondiging zien als bijvoorbeeld „spe ciaal bed voor bejaarden". Waarom eigenlijk niet? Bejaardentehuizen houden wel degelijk rekening met de eisen die aan het meubilair (recreatiezaal enz.) moeten worden gesteld. Ook voor zelfstandig wonende of in wonende bejaarden is het niet alleen een kwestie van comfort, maar vooral ook van veiligheid, om met ge schikte meubels te leven. Ook andere aspecten van de woninginrichting, zoals de vloerbedekking, moeten ei genlijk meer aandacht krij gen. Een aantal dingen waarop gelet kan wor den: Niet te laag - Het bed mag niet te laag zijn, zodat de bejaarde er gemak kelijk op kan gaan zitten. Daarbij mag het niet door zakken, dus een speciale ma trasbodem of lattenbodem is gewenst. Daarop komt dan een lichtgewicht binnenve- ring. De totale hoogte moet ongeveer 52 cm zijn. - Hoogte en diepte van de zit ting bepalen of een fauteuil geschikt is voor een bejaar de. De voeten moeten bij het zitten op de vloer rusten. De rugleuning is vaak zo sterk hellend dat rechtop zitten niet mogelijk is; ook het op staan wordt daardoor be moeilijkt. Draaifauteuils zijn ongeschikt (geen steun bij het zitten gaan) tenzij ze vastgezet kunnen wor den. - Er zijn speciale bankstellen voor bejaarden, die meestal Een stevige stoel, die als steuntje kan dienen bij het opstaan, dat is wat de bejaarde nodig heeft. echter moeten worden be steld omdat ze bij de handel nauwelijks in voorraad worden gehouden. - Kasten, bergmeubels en der gelijke moeten zodanig zijn ingedeeld dat er, om er spul len uit te halen, niet hoeft te worden gebukt of „boven de macht" gereikt. Goed be reikbare hoogten liggen tus sen 70 en 135 cm. Laden moe ten soepel lopen (liefst op te lescoop-runners, die uitval len van de laden verhinde ren) en ook op makkelijk be reikbare hoogte zijn aange bracht. Een kast met laden moet heel stevig staan - eventueel aan de wand be vestigen - omdat een bejaar de de neiging kan hebben op de uitgetrokken lade te leu nen. Daarbij zou de kast kunnen omvallen. Tapijt - Hoogpolig tapijt, zowel als gladde vloerbedekkingen (vinyl, linoleum) kunnen minder geschikt zijn. Een goede vloerbedekking is een fine gauge; dat is sterk, goedkoop en rolstoel- vast. Vele bejaarden vervangen niet graag hun oude meubels. Toch kan zo'n „ingreep" hun leven wat gemakkelijker maken, vooral wanneer ze gaandeweg wat slechter ter been worden. Model 6020 (2-sporig) - voor één gordijn en vitrage - één gordijn dat in het mid- r elkaar sluit Model 6012 (3-sporig) - kombinatie van gordijn e vitrage, waarbij gordij r elkaar kan sluiten Er is heel wat produktinformatie over gordijnen te krijgen, maar over de manier van ophangen en het „aankleden" van een gor- dijnwand wordt de koper maar spaarzaam ingelicht. Er zijn na tuurlijk talrijke railsystemen en dergelijke te koop, waarop fraaie gordijngarnituren voor de afwer king van de bovenkant aansluit- baar zijn. De trend naar wat klassieker gor dijntoepassingen doet de belang stelling voor de houten gordijn- stokken, de koperen roeden met ringen enz. weer toenemen. Die roeden zijn natuurlijk niet van massief koper; het is buismate riaal dat verkoperd is; in diverse stijlvormen te koop. grootmoeders tijd. Om een wat „strakkere" aflijsting van de bo venkant van de gordijnen te ver krijgen, kan dan een modern af werkingsgarnituur worden ge kozen, dat op de rails kan worden gemonteerd. Een methode die veel doe-het-zel- vers aanspreekt is het afwerken met een gordijnkap (of „koof Dat kan zowel op moderne als op klassieke wijze. Overigens is ook in de woninginrichting materiaal voor dat doel verkrijgbaar. Zo'n kap vormt een logische overgang tussen plafond en gordijnwand. en biedt tevens de mogelijkheid om allerlei minder fraaie obsta kels weg te werken. Bovendien kan, door de kap op wat ruimere afstand van de gordijnen aan te brengen, verlichting wor- Een massieve triplex deur met in het midden van die „sand wich" opgenomen mangaan- plaat is de onbetwiste topper van een complete nieuwe se rie inbraakwerende deuren. Zo'n deur maakt van een huis een soort fort. In de nieuwe reeks zitten overi gens nog verscheidene ande re inbraakwerende deuren, door de fabrikant in samen werking met de vereniging van fabrikanten van hang- en sluitwerk, en het technisch bureau 'ter bevordering van schadepreventie ontwikkeld met het oog op de toenemen de vraag naar produkten die de schrikbarende inbraken- statistiek in een wat gunstiger richting kan buigen. De reeks bestaat uit zeven types volhouten of massieve deu ren, compleet met speciale inbraakwerende sloten, grendels, scharnieren met in gebouwde dievenklauw en eventueel zelf met inbraak- veilig glas. Een inbraak volkomen uitslui ten is een nauwelijks haalbare zaak, maar alles wat de in braakpoging vertraagt doet in de meeste gevallen de duiste re lieden de aftocht blazen. De fabrikant, Houtindustrie Pi- cus, telefoon 040-440405, Eindhoven, stuurt geinteres- seerden op aanvraag graag een brochure waarin alles over de nieuwe deuren is vermeld. De prijzen variëren van f475 tot ongeveer f2500. In het wooninterieur van generatie terug was de „huis kamertafel" duidelijk het middelpunt van het gezins- gebeuren. Hij mocht rond, vierkant of rechthoekig zijn, zijn plaats was altijd per defi nitie bepaald: recht onder de lamp. En die hing dan in het midden van de (destijds veel al vierkante) kamer. Er is in de woninginrichting wel wat veranderd en daarbij is de ta fel letterlijk een beetje in de hoek geraakt. Het gezinsleven speelt zich trouwens ook helemaal niet meer zo af rond die tafel. Wat vroeger de centrale huiskamerta fel was, is nu het essentiële on derdeel van de „eetgroep". De tafel staat meestal „uitmiddel puntig" opgesteld, soms tegen een wand of tegen een raam. Veelal wordt de tafel als een hin derlijk obstakel ervaren; maar je kunt er nu eenmaal niet bui ten. Een tafel kiezen blijft dan ook een zaak van gewicht. In ons land zijn er praktisch weinig hoogtever schillen in eettafels; de hoogte varieert van 75 tot 77 cm. Toch kan zó'n gering verschil nog problemen geven bij het combi neren met stoelen, vooral als ze metarmleggers zijn uitgerust. Bij elkaar passende tafels en stoelen (de zogeheten eetgroep) voorko men zulke vraagstukken. Als er den aangebracht. Die dient uiter aard alleen als sfeerverlichting; je kunt het ook „gordijn-aanlich ting" noemen. Het laat zo'n gor dijnwand 's avonds zowel bin nenshuis als van buitenaf gezien, helemaal „leven". Voor dit doel zijn TL-lampen het meest ge schikt; ze geven weinig warmte en als u kleur 27 neemt is de kans op verkleuring van de gordijnstof vrijwel te verwaarlozen. Vanzelfsprekend moet de kapcon structie vooraf goed worden doordacht en alvorens de boel de finitief wordt gemonteerd, zullen eerst de bedrading en de armatu ren moeten worden aange bracht. v Wie een voorkeur heetl voor een klassieke gordijnwand, zal na tuurlijk ook de kap in bijpassen de stijl moeten maken. Behalve het daarvoor verkrijgbare kant en-klare materiaal is ook dood gewoon spaanderplaat bruik baar, dat met een schrob- of de- coupeerzaag in bijvoorbeeld re naissance- of art-nouveau-stijl kan worden gezaagd. De schet sen geven daarvan een indruk, de voorzijde van de kap kan met de zelfde stof als van de gordijnen worden-bekleed en bijvoorbeeld met het in elke goed gesorteerde doe-het-zelf-zaak verkrijgbare moulure-materiaal (klassieke lij sten met bochtjes, ornamenten enz.) afgewerkt. Het is een leuke uitdaging. Laat u in de woninginrichtingszaak bij de keuze van nieuw gordijn- materiaal terdege voorlichten over de railsystemen. En infor meer ook eens naar de mogelijk heden om de gordijnen met trek- koorden of stangen uit te rusten. U hoeft ze dan niet telkens met de handen te verschuiven, hetgeen de sluitkanten immers op den duur doet „uitlubberen". Eetkamertafel weinig plaats is voor de tafel, maar er is af en toe wel behoefte aan een vrij groot oppervlak, dan is de uitschuifbare tafel een mo gelijke oplossing. Er zijn diverse systemen; het zgn. tuimelblad vindt u in tafels van betere kwali teit. Een ronde tafel is erg gezellig, maar een optimale plaatsing is in een wat kleine kamer soms een speciaal schuifsysteem werkt. probleem. Het is van belang om dat vooraf goed te bekijken. Sommige tafels zijn voorzien van met bouten of vleugelmoeren gemonteerde poten. Die hebben soms de neiging wat los te raken en dan is het zaak om ze metoen stevig vast te draaien, om ver vorming van de constructie te vermijden. In gezinnen met kin deren is een moderne, met hard- plastic afgewerkte tafel erg prak tisch, maar als de hoeken scherp zijn, kan dat akelige verwondin gen veroorzaken. Een wat „softe re" vormgeving is dan een ver standiger keus. iVi formeer vóór de koop zorgvuldig naar de bestandheid van het ta felblad tegen vocht, alcohol, warme pannen enz. Een mooie ta fel kan na een ongelukje voor góed zijn bedorven. (Van een medewerker) Veel goede meubelontwer pen hebben als belangrij ke eigenschap dat ze zo eenvoudig zijn. Spms zelfs zo eenvoudig, dat niet al leen een knappe meubel maker of een goed geou tilleerde fabriek ze kan maken, maar ook een han dige doe-het-zelver. Dit geldt bijvoorbeeld voor de hangende bergkast. Dit originele meubel is oor spronkelijk ontworpen door de Deense ontwerper Jorgen Hoj. Hij gebruikte als materiÉüen aluminium (als „planken") en canVas- doek; in deze uitvoering is het te koop bij Den Per manente in Kopenhagen. Het adres is Vesterbroga- de 8, 1620 Kopenhagen V. Den Permanente Den Permanente is niet zomaar een winkel en daarom een nadere toelichting zeker waard. Het is een in 1931 opgerichte stichting waarin ongeveer 250 Deense kunstenaars, handwerkslieden en industriële producenten sa menwerken om de fraaiste staal tjes van Deense toegepaste kunst ten toon te stellen en te verkopen. De kwaliteit van het tentoonge stelde werk is hoog, evenals de prijzen overigens. Maar er zijn ook wel fraaie kleinigheden te krijgen voor weinig geld en in ie der geval is de bezichtiging van al dit moois zeer de moeite waard als u eens op vakantie in Kopen hagen bent. Maar nu weer over het hangmeubel van Jorgen Hoj, dat u heel goed zelf kunt maken. U heeft daar voor nodig vijf (eventueel meer of minder als u dat wilt) plankjes van 35x35 cm van bijvoorbeeld 12 mm dik multiplex. Neem voor het doek twee stroken van mini maal 73 bij 210 cm zwaar canvas. Verder 10 latjes van 12x12x350 mm en 30 houtschroeven. Voor de afwerking van onder- en bo venzijde tenslotte gebruikt u twee houten plankjes van 12x80x120 mm. 1 m nylon hang- band en twee metalen beugels; één om in het plafond te schroe ven en de ander om een gewicht aan te hangen. Als gewicht kunt u een stuk lood nemen, maar één of twee bakstenen fungeren ook heel goed. Werrkwijze Vouw de stroken canvas dubbel met een overlap van 3 cm in het midden zodat u een breedte krijgt van 35 cm. Speld de stof vast en maak nu eerst de uiteinden. Vouw en knip deze schuin af en geef het laatste stuk een breedte van 12 cm. Als u de beide zijwan den zover klaar heeft, moet u eerst de planken aan de stof vast schroeven. Het is essentieel, dat het hout stijf tegen het canvas geklemd wordt en daarom maakt u gebruik van de latjes. Boor hierin drie gaten voor de schroe ven en stop ze dan tussen de dub bel geslagen stof. Naai nu de stof vast en schuif daarna de latjes op hun plaats, d.w.z. iedere 35 cm een lafje. Steek de schroeven door de gaten en dan kunt u de plankjes vastschroeven. Vergeet niet om tussenringefjes te ge bruiken om te voorkomen dat de schroeven het canvas onnodig beschadigen. Het geraamte van de hangende kast is nu klaar en u hoeft alleen nog de onder- en bovenzijde af te ma ken. Zaag een spleet van 8 cm lengte en een paar mm breed in de twee kleine plankjes. Vouw hier de smalle uiteinden omheen en naai het geheel stevig vast. Snij het canvas in ter plaatse van de spleet en haal het nylonband er doorheen, evenals door de stalen beugel. Naai nu ook deze baan vast, bevestig het gewicht en het bergmeubel is klaar om opgehangen te worden. Vrij Omdat het meubel vrij in de ruimte •opgehangen kan worden, is er gemakkelijk een plaatsje voor te vinden. Het is bijvoorbeeld heel goed mogelijk om met zo'n han gende berging een subtiele af scheiding te creëren tussen twee delen van een kamer. U kunt er boeken in opbergen, die er dan vanaf beide kanten ingezet kun nen worden of allerlei kleinighe den. Speciaal wanneer u er alleen maar lichte spulletjes in zet, is het gewicht van belang: het zorgt er voor, dat het canvas strak hangt en de plankjes stabiel blyven. U hoeft echter ook niet bang te zijn voor een te grote belasting. Proe ven hebben uitgewezen, dat 100 kg gemakkelijk gedragen kan worden, dus als u wilt kunt u het meubel ook helemaal volpakken met langspeelplaten, waar bij de maatvoermg rekening mee is ge houden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33