'Fusie CDA in oktober gaat door' Zo ziet smaak eruit. emup»1 Palestijnse zaak in Ver. Naties Vetgehalte nu direct meetbaar PvdA-groep wil andere benadering euthanasie Nog weinig licht in zaak van dubbele moord Peter Bark: een serieus pianist DONDERDAG 3 APRIL 1980 VARIA PAGINA 17 Steenkamp: DEN HAAG (GPD) - In de discussie over euthanasie zou het onderscheid tus sen passieve en actieve eu thanasie moeten verdwij nen. Beter is het om de discussie toe te spitsen op tiet verschil tussen vrij willige en onvrijwillige eu thanasie. Dat vindt een werkgroep van het Centrum voor Levensbeschou wing en Politiek uit de Partij van de Arbeid. Gisteren publiceerde de werkgroep, bestaande uit poli tici, medici en theologen, een rapportje over het probleem van de euthanasie. Volgens een van de leden van de werkgroep, het PvdA-kamerlid pater David van Ooijen, kan ei genlijk geen onderscheid tussen actieve en passieve euthanasie worden gemaakt. Bij euthanasie is altijd sprake van een actieve ingreep, zo meent hij. Het gaat immers vrijwel altijd om een „behandeling verkortende'" ingreep in het stervensproces. En in bepaalde gevallen kan het ver antwoord zijn tot die ingreep over te gaan. Het onderscheid tussen vrijwillig en onvrijwillig biedt meer moge lijkheden tot beoordeling, vindt de werkgroep. Onvrijwillige eu thanasie zou volgens Van Ooijen in elk geval strafbaar moeten blijven. De vrijwillige euthanasie kan tot uitdrukking worden gebracht door het opstellen van een „le venstestament", waarin iedereen kan aangeven wat er in een geval van een stervensproces moet ge beuren. Zonder zo'n testament en zonder vrijwillige instemming van de zieke mag nooit tot eutha nasie worden overgegaan. Bij vrijwillige euthanasie zou uit de wet ook de strafbaarstelling van de arts die euthanasie pleegt verwijderd moeten worden. Ook zou er een wettelijke verplichting tot doorverwijzing naar een an dere arts moeten komen, wan neer een arts zelf in geweten niet tot euthanasie wil overgaan, ook al vraagt de patiënt daar om. Centrale uitgangspunten in het rapport zijn dan ook de vrijheid van de individuele mens en zijn eigen verantwoordelijkheid voor zijn beslissing, het recht op be scherming van het leven zolang van dit recht geen afstand is ge daan en het recht van de mens op hulp. Dat laatste kan. zo meldt het rap port, geboden worden als „hulp om te mogen sterven" en als „hulp om de zware beproeving van het moeten sterven op menswaardige wijze te door staan". Het rapport bevat overigens geen conclusies over euthanasie. De hierboven genoemde zaken wor den beschouwd als uitgangspun ten voor de discussie die in de Partij van de Arbeid moet plaats vinden en eventueel moet leiden tot het opnemen van een eutha- nasie-paragraaf in het PvdA-pro- gramma. BUDEL (GPD) - CD A-voor zitter Steenkamp koestert niet de minste twijfel over de fusie van de christelijke partijen KVP, ARP en CHU op 11 oktober. Dat zei hij gisteravond tijdens een spreekbeurt in het Brabantse Budel. Steenkamp voelde zich gesterkt door een onlangs uitgevoerde opiniepeiling waaruit naar voren kwam dat de fusie wordt gewenst door 84 procent van de kiezers van het CHU, 80 procent van de ARP-stemmers en 74 procent van de KVP-kiezers. Sprekend over de binnenlandse politiek noemde hij de economi sche situatie een sinds 1945 onaf gebroken Sinterklaasfeest dat nu moet worden gestopt. "Ik zeg met dat wij als CDA de oplossing voor de economische impasse ken nen", aldus Steenkamp, "maar ook de PvdA weet dat niet". Prioriteiten Wijzend op de prioriteiten die wor den gesteld door oppositieleider Den Uyl, meende Steenkamp te kunnen concluderen dat diens standpunten dicht bij die van het CDA liggen. "Wanneer Den Uyl achtereenvolgens als prioriteiten stelt de werkgelegenheid, de collectieve voorzieningen en op de derde plaats de handhaving van de koopkracht voor de mo dale inkomens, dan zijn dat onze prioriteiten", aldus de CDA- voorzitter. "Het enige geschil punt is dan nog dat volgens Den Uyl de koopkrachthandhaving voor de modalen dit jaar gewaar borgd had moeten worden". Abortus Twee zaken waarin voorzitter Steenkamp gisteravond scherp stelling nam waren de abortus kwestie en het vraagstuk van de euthanasie. Hij ontkende ten stelligste dat wordend leven al leen mag worden beschouwd als een bezit van de vader en moeder. De maatschappij heeft tegenover dat wordend ongeboren leven verplichtingen, zo stelde prof. Steenkamp, "Wij zullen daar als christen-democraten evenzeer voor op moeten komen als voor bijvoorbeeld negers in de ont wikkelingsgebieden". In de kwestie van euthanasie nam hij stelling tegen de uitspraken van de voorzitter van de PvdA, Max van den Bergh. "Als de heer Van den Bergh passieve en actie ve euthanasie op één lijn stelt, dan zal hij de christen-democra ten hard tegenover zich vinden". APELDOORN (ANP) - De Apeldoornse politie en het Gelderse recherche bij standsteam zijn weinig opge schoten met hun onderzoek naar de dubbele moord, die twee weken geleden werd ontdekt in een flat aan de Tannhauserstraat in Apel doorn. De enige verdachte in deze zaak, de 24-jarige Ri chard van W., blijft bekennen, maar heeft nu een heel andere lezing over het gebeurde. De slachtoffers zijn de 24-jarige Bernhard van Houten en de 17-jarige Agnes van Dijk. Beiden werden gewurgd aan getroffen op de vloer in de flat. Patholoog anatoom dr. Zeldenrust heeft niet precies kunnen vaststellen wanneer de jongelui om het leven zijn gebracht. Richard van W. verklaarde aan vankelijk op bezoek te zijn gegaan bij zijn vriend Bern hard van Houten. Toen hij in diens woning het lichaam zag van Agnes van Dijk, zou hij zijn vriend uit woede hebben gewurgd. Nu verklaart hij tegenover de politie, dat hij al in de flat was, toen het meisje werd gedood. Hij zou gestommel hebben gehoord en in de andere ka mer zijn gaan kijken. Beide vrienden besloten toen het li chaam van het meisje met een auto weg te brengen, maar daarover zou later onenigheid zijn ontstaan. Van W. zou zijn vriend toen pas hebben ge wurgd. Veiligheidsraad praat vandaag over Palestijnen NEW YORK (UPI/AFP) - De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties komt vandaag in New York opnieuw bijeen ter bespreking van de Palestijnse kwestie. Volgens diplomatieke kringen is de mogelijkheid echter aanwezig dat de Arabische landen, op dringend verzoek van Westeuropese delegaties, niet voor juni op een besluit zullen aandringen. De nieuwe bijeenkomst begint om half vijf vanmiddag (onze tijd). Naar in New York verluidt zouden de Europese landen, nadat ze onlangs een nieuw gezamenlijk beleid vaststelden, de Veilig heidsraad kunnen sturen naar een compromis, waarin enigerlei erkenning vastligt van de PLO als vertegenwoordigster van de Palestijnse Arabieren. maar waarin tevens Israels recht wordt erkend op een bestaan binnen veilige grenzen. De Arabieren, woedend over de jongste uitingen van Israëls ne- derzettingenbeleid in bezet Ara bisch gebied, drongen vorige week aan op een nieuw debat in de Veiligheidsraad over de Pale stijnse kwestie. Als gevolg daar van kwam het 15 landen tellende orgaan maandag bijeen. De dis cussie over de Palestijnse kwes tie was vorig jaar augustus ver daagd na het aftreden van de Amerikaanse ambassadeur An drew Young. In de wandelgan gen van de Raad circuleerde deze week een ontwerpresolutie, waarin het recht van de Palestij- nen wordt bevestigd op een eigen staat, maar waarin ook de onaf hankelijkheid en territoriale ze kerheid van alle staten in het ge bied" wordt gewaarborgd. Als rapporteur van de VN-commissie over de Palestijnse rechten, ver klaarde de Maltese ambassadeur Victor Gauci maandag dat de PLO indirect het recht van Israël heeft aanvaard op een onafhan kelijk bestaan door steun te ge ven aan de aanbevelingen van de commissie. De PLO heeft deze interpretatie niet van de hand gewezen. LEIDEN - Een. althans in Leiden, nog onbekende pianist. Peter f'S* Bark, stelde zich gisteravond in de kapelzaal van K. en O. voor met een goed gevarieerd pro gramma, waarin hij zich vol doende gelegenheid kon geven zijn kwaliteiten te tonen. Die heeft hij ongetwijfeld, al komt hi; interpretatief niet overal e\ STUTTGART I API- Hel stadsbestuur van Stuttgart heeft tot verbazing Hippendesterk met de Duport- "n de vele voetgange-rs zo n dertig auto s begraven onder graszoden Dit riaties van Mozart. Hij liet eer mooi genuanceerde aanslag ho ren, onderdeel van een goed ont et gedaan om op deze n de aandacht te vestigen op e n "Natuur en stad". wikkelde techniek. Ditzelfde demonstreerde hij ook in de der de Sonate van Prokowjev. Het sympathieke van deze pianist is, dat hij niet heeft gestreefd naar een goedkoop succes, en dat hij het "gooi-en-smijt-werk" ach terwege heeft gelaten. Zo hebben wij met name in de "Children's corner" van Debussy veel goeds gehoord. Maar in een ragfijn werkje als ""The snow is dancing" misten we de mistroostige sfeer, en ook zijn techniek was niet he lemaal gaaf. Ditzelfde was ook te horen in "Golliwogg's cake walk", waarin hij aan het slot slordig werd. Toch maakte het spel van Peter Bark een serieuze indruk. Behal ve het feit dat de vertolking van bijvoorbeeld Chopin niet altijd evenwichtig is mist hij in zijn op bouw nog spanning. Maar een pianist van zeker formaat is hij wel, al kon hij in dit pro gramma nog niet bevestigen hoe groot. BEP RIJNDERS Belangrijke uitvinding op Landbouwhogeschool Wageningen WAGENINGEN (GPD) - Aan de Landbouwhogeschool is een methode ontwikkeld, die het mogelijk maakt in tien se conden het vetgehalte bij mens en dier te bepalen. Tot voor kort moest de 'patiënt' hiervoor in water worden on dergedompeld. Deze nauw keurige maar omslachtige en voor velen onaangename ma nier kan nu dank zij een uit vinding van ing. B. L. Gund- lach worden vervangen door een veel snellere maar even betrouwbare drukmeting, die uitstekende mogelijkheden biedt voor toepassing in de medische sector. Al sinds het begin van deze eeuw zijn onderzoekers in de weer om een snelle en be trouwbare manier te vinden voor de bepaling van het vet gehalte bij de mens. Niet zo zeer het gewicht maar vooral de samenstelling van het li chaam (het vetpercentage) is tekenend voor de voedings toestand (conditie) van dat li chaam. Voor artsen en voedingsdes kundigen zijn gegevens over het vetgehalte van het li chaam onmisbaar om (voe- dings)ziekten. zoals onder voeding (eiwitgebrek) en zwaarlijvigheid (vetzucht) op het spoor te komen. Een nauwkeurige bepaling van het vetgehalte is ook van be lang voor de juiste dosering van narcose-middelen (anes thesie) bij een operatie. Het vetgehalte kan indirect worden afgeleid uit het soor telijk gewicht van het li chaam. Om dat te bepalen moet het gewicht en het vo lume worden gemeten. We gen kan heel snel en nauw keurig; moeilijker is de bepa ling van het volume. Tot nu toe gebeurde dat meestal door het gewicht onder water te meten: de opwaartse kracht wordt volgens de Wet van Archimedes immers di rect bepaald door de hoeveel heid water die door het on dergedompelde lichaam wordt verplaatst, dus door het volume van het lichaam. Met deze onderdompelmetho- de heeft men bij de vakgroep Voeding van de Landbouw hogeschool ruime ervaring. Voor grootscheepse bevol kingsonderzoeken is zij ech ter te tijdrovend en boven dien onaangenaam, met name voor oude en-of zjeke mensen en voor baby's. De door Gundlach ontwikkelde appa ratuur maakt nu een snelle en betrouwbare volumemeting mogelijk. Gundlach werkte bij de ontwikkeling daarvan samen met onder andere de medische faculteiten van Groningen en Nijmegen. De Technisch-Fysische Dienst voor de Landbouw (TFDL) verleende technische assis tentie. Fietspomp-effect Voor de volumemeting maakt Gundlach gebruik van twee ruimten: een grote cilinder, waarin zich de proefpersoon bevindt, en een kleine, zoge naamde referentiekamer. Beide kamers die aanvanke lijk met de buitenlucht in verbinding staan, kunnen te gelijkertijd van de buiten lucht worden afgesloten via twee gekoppelde zuigers. De afmetingen van het zuiger systeem zijn zodanig dat - bij afwezigheid van een proef persoon ir. de meetkamer-de drukken van de kamers na het bedienen van de zuigers in evenwicht zijn: er wordt dan geen drukverschil gere gistreerd. Is er een proefper soon in de meetruimte aan wezig, dan ontstaat er na het indrukken van de zuigers wel een drukverschil. Dit druk verschil hangt samen met het volume van die proefpersoon. Door het indrukken van de zui gers treedt helaas een soort fietspomp-effect op: de druk wordt niet alleen hoger, maar ook de temperatuur, net zoals een fietspomp warm wordt op de plaats waar de wordt sa mengewerkt. Afgezien van dit effect straalt het lichaam van de proefpersoon zelf ook nog warmte uit en geeft wa terdamp af. Om deze factoren uit te scha kelen paste Gundlach een kunstgreep toe: hij vulde bei de kamers met poly-urethaan, beter bekend als schuimplas- tic. Het merkwaardige is na melijk dat door de aanwezig heid van het plastic de tempe ratuur van de lucht constant blijft en bovendien de vrijge komen waterdamp direct wordt opgenomen Door de open celstructuur heeft het schuimplastic een zeer groot oppervlak, waaraan de luchtdeeltjes onmiddellijk hun warmte afstaan. Men mag dan de Wet van Boyle toepassen, die zegt dat druk maal volume gelijk blijft, mits de temperatuur niet veran dert. Een ander belangrijk voordeel van de nieuwe meetmethode is het feit dat het volume van de lucht in de longen, waar voor in de "oude" methode al tijd moest worden gecorrri- geerd, nu geen storende fac tor meer is. Het meten gaat als volgt. De proefpersoon stapt in de meetkamer. een cilinder van 15 mm dik plexiglas, en neemt plaats omringd door het schuimplastic. De deur wordt hermetisch afgesloten. Vervolgens worden de zui gers ingedrukt, zodat beide kamers van de buitenlucht zijn afgesloten. Onmiddellijk daarna wordt het drukver schil tussen meet- en referen tiekamer door een gevoelige meter geregistreerd. Slechts drie seconden hoeft de proefpersoon de adem in te houden; de hele procedure duurt niet langer dan tien se conden. Gundlach toeft 'i<' resultaten van zyn metingen vergeleken met die van de onderdompelmethode; er bleek een zeer goede over eenkomst te zijn tussen beide uitkomsten. Ing. Gundlach verwacht zeer veel van zijn uitvinding, waarvoorde Landbouwhoge school inmiddels octrooi heeft aangevraagd. Misschien zal de plethysmograaf, zoals Gundlach zijn uitvinding noemt, over enige tijd tot standaarduitrusting van elk ziekenhuis gaat behoren. Ook voor het "doormeten" van zeer grote aantallen mensen in het bevolkingsonderzoek biedt de uitvinding goede perspectieven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17