"Petje af voor Henk Lubberding Westduits elftal: krappe revanche op Oostenrijk (M) Feyenoord en Sparta lonken naar SHO-speler En nu naar de kapper" Na solo winnaar van wielerklassieker Gent- Wevelgem Hinault valt uit - sponsor ontstemd over ploegprestatie DONDERDAG 3 APRIL 1980 ROTTERDAM (GPD) - Feye noord en Sparta dingen mo menteel om het hardst naar de gunsten van een voetbaltalent, maar het lijkt er veel op dat deze halve finalisten in de strijd om de KNVB-beker ach ter het net zullen vissen. Wim Kooiman, een 19-jarige aanvallende middenvelder van zaterdagclub SHO, speel de namelijk dinsdagavond al een oefenwedstrijd voor het Belgische Cercle Brugge en trainer Leo Canjels raakte zo onder de indruk van diens ver richtingen tegen RWD Molen beek, dat hij zijn bestuur prompt adviseerde de jonge Kooiman een royaal contract aan te bieden. Feyenoords directeur Peter Stephan heeft al de nodige aandrang uitgeoefend op fami lieleden van Kooiman in een vertwijfelde poging de voet baller alsnog naar Rotterdam te krijgen. Feyenoord lijkt trouwens best wat versterking te kunnen ge bruiken. De ronduit slechte vertoning tegen Vitesse en de nog veilig te stellen deelname aan UEFA-Cupvoetbal zijn er de oorzaak van dat zondag Ka- rel Bouwers voor het eerst in het Rotterdamse basiselftal zal staan tegen Haarlem. Dit ten koste van Jan Peters. Sail lant feit: Bouwers, die eerder Karl Heinz Rummenigge is Hintermaier (links) aanvaller vervolgens niet stichten. i Jara al voorbij, r veel gevaar kan de Westduitse MUNCHEN/BRUSSEL (ANP) - Het Westduitse voetbal elftal heeft gisteren revanche genomen voor de nederlaag (2-3), die tijdens het Wereldkampioenschap 1978 tegen Oostenrijk werd geleden. In een vriendschappelijke wed strijd in München wonnen de Duitsers, met 1-0. België boekte een historische zege. Voor het eerst sinds 1933 klopten de Rode Duivels Polen, dat in een oefenwedstrijd met 2-1 verslagen werd. dit seizoen was uitgeleend, werd bij Excelsior door trai ner Libregts geen enkele keer opgesteld in het keur korps. Van der Eist De Belgische international en speler van An'derlecht, Fran cois van der Eist, heeft giste ren een contract voor drie jaar getekend bij de Amerikaanse voetbalclub New York Cos- mos. Hij zal tot het einde van het lopende seizoen blijven spelen voor zowel het Belgi sche team als Anderlecht. Ook voor het eindtoernooi om het Europese kampioenschap in Italië, dat in juni plaats heeft, is Van der Eist beschikbaar. Hansi Müller werd MATCHwin- naar in HET duel West-Duits- land-Oostenrijk. Hij scoorde in de 34ste minuut. Overigens werd gisteravond wèl duidelijk dat het Westduitse team nog niet in zijn voor het Europees kampioen schap benodigde vorm stak. Te gen het decor van het Olympia- stadion, dat met 78.000 toe schouwers geheel was gevuld, paste het Westduitse optreden niet. De enige troost was dat de ploeg van Derwall voor de veer tiende keer ongeslagen bleef en haar 250ste zege in een inter landwedstrijd boekte. Oostenrijk trok zich in het begin te rug toen het Westduitse team meteen aandrong. Alleen AZ- speler Kurt Welzl en Walter Schachner bleven voorin. Door de massale samenklontering voor het Oostenrijkse doel kon West-Duitsland moeilijk gaten vinden. Het doelpunt van Hansi Müller was dan ook niet het ge volg van een mooie combinatie. Hij schoot vanaf 25 meter en tot ieders verrassing, zeker tot die van doelman Koncilia. kwam het schot in de uiterste bovenhoek terecht. Na rust beheerste West-Duitsland opnieuw het spel. Debutant Horst Hrubesch, die voor de rust een paar aardige dingen deed, kwam niet echt los. Karl-Heinz Rumenigge kreeg nog enkele kansen, mjiar faalde. Linkerspits Klgus Allofs werd vervangen door de blonde pijl van Borussia Mönchengladbach, Carlo del- 'Haye, die daarmee in het A-team debuteerde. Aan Oostenrijkse kant was het Bruno Pezzey, die samen met Prohaska de Oostenrijkse aanval WEVELGEM (GPD) - Alles komt op zijn tijd. Nationaal kampioen Henk Lubberding kan daar al geruime tijd over meepraten. Gent-Wevelgem, de Vlaamse klassieker waarin Bernard Hinault zich drie jaar geleden als een volslagen onbekende bij de vedetten aansloot, leverde de boerenzoon uit Voorst dan eindelijk het succes op waarop hij ruim twee jaar heeft moeten wachten. Na twee nationale titels voelde de 26-jarige Gelderlan der zich al geruime tijd rijp voor een overwinning in een klassieker, maar steeds werd in de ploeg-Ppst de troefkaart Raas uitgespeeld. „Begrijpelijk", aldus een dolgeluk kige Lubberding in Wevelgem, „maar op een gegeven moment begin je toch weieens aan je eigen kansen te denken. Al een poosje reed ik met de overtuiging rond dat ik in staat zou zijn een keer mijn slag te kunnen slaan. Daar om had ik mijn zinnep gezet op deze Gent-Wevelgem, of anders zaterdag de Gold-race. Dat laatste hoeft nu natuurlijk niet Op een gunstig moment zette Lub- - berding zijn solo over ruim 70 kilometer in. Net voor de eerste beklimming van de Kemmelberg haalde de nationale kampioen een groepje met Thurau, Verlin den, De Wolf, Kelly en Piet van Katwijk terug. „Op aanraden van Jan Raas ben ik daar naartoe ge reden. Raas voorzag moeilijkhe den voor Van Katwijk, omdat die al ontzettend veel werk had ver richt. Toen even later Raas zelf met Pollentier en De Vlaeminck terugkwam, ben ik opnieuw ge demarreerd. Vorig jaar ben ik op die plaats ook gesprongen, maar toen kreeg ik al spoedig gezel schap van Moser (gisteren niet van de partij) en Mare de Meyer. En zo n reactie had ik nu eerlijk gezegd ook wel verwacht". Dat gebeurde niet, waardoor Lub berding een maximale voor sprong kon nemen van bijna drie minuten. Weliswaar had zich ach ter hem een groepje gevormd met Fons de Wolf, Jos Schipper, Jan Bogaert en Piet van Katwijk, maar het werk in die groep kwam neer op twee renners. Schipper weigerde mee te werken aan de jacht op Lubberding, ondanks vele aansporingen van ploeglei der Patrick Lefèvre. Schipper: „Ik kon echt niet. Op dit moment ben ik tevreden dat ik na 13 koersen tot een vierde plaats ben kunnen komen. Toen ik maandag de videobeelden van de Ronde van Vlaanderen terugzag, WEVELGEM (GPD) - Bernard Hi nault, die gisteren in Gent-We velgem zijn seizoensdebuut maakte in één van de voor jaarsklassiekers, heeft de 264 ki lometer lange rit niet voltooid. Tijdens de tweede bevoorrading in Poperinge (na 172 kilometer) kwam de tweevoudige Tour winnaar ten val. Hij besloot daar na de wedstrijd te verlaten. De Fransman ondervond bovendien erg veel last van een zware ver koudheid. Met zijn ploeg gaat het dit seizoen toch al niet zo best. Zowel de sponsor als ploegleider Cyrille Guimard zijn erg ontstemd over de tot nu toe geleverde prestaties. Voornamelijk, omdat concurrent Peugeot er al driemaal in slaagde een in Frankrijk erg hoog aange schreven wedstrijd te winnen. Guimard: „Hinault is redelijk in vorm, maar de rest van de ploeg laat het duidelijk af.veten Maertens: griep Freddy Maertens, na zijn voortref felijke prestatie in de Ronde van Vlaanderen onmiddellijk ge bombardeerd tot een van de favo rieten in Gent-Wevelgem, moest op het allerlaatste moment afzeg gen voor deze klassieker. Sinds maandag voelde de Belg zich grieperig, waardoor hij dinsdag al een verkenningstocht op de Kemmelberg niet kon meema ken met zijn Italiaanse ploegge noten. Gistermorgen achtte de nog niet fitte Maertens het beter, mede met het oog op de Ronde van België (volgende week) en de Gold-race (zaterdag) om geen en kel risico te nemen. Gerrie van Gerwen, een van de nieuwelingen in ploeg van Fred de Bruijne, heeft de training on langs weer hervat. Tijdens de Ster van Bessèges kwam Van Gerwen enkele weken geleden ten val en liep daarbij een bek kenbreuk op. Volgens De Bruijne zal Van Gerwen over ongeveer vier weken zijn rentree maken in het peloton. Uitslag ninuten, 2. De Wulf (Bel) op 37 sec., 3. Van Katwijk (Ned) z.t., 4. Schipper (Ned) z.t., 5. Bogaert (Bel) z.t., 6 Raas (Ned) op 1 10. 7. Teirlinck (Bel) z.t., 8. Kuiper (Ned) z.t.. 9. Maas (Ned) z.t.. 10. Dierickx z.t 11. Ver- schuere(Bel)op 1.15,12. Van den Hau- te(bel)z.t., 13. Schoonjans(Bel)z.t.. 14. Van Vlierberghe (Bel) z.t., 15. Martens (Bel) z.t., 30. Jacques Verbrugge (Ned) z.t,, 33. Johan van der Meer (Ned) z.t.. 34, Rudolf Groen (Ned) z.t 44. Gerrie Knetemann (Ned) z.t 50. Martin Ha vik (Ned) z.t., 53. Joop Zoetemelk (Ned) z.t.. 54 Aad van den Hoek (Ned) héb ik me verschrikkelijk kwaad gemaakt op mezelf. Het was een schande dat ik op een vlak stuk zo gelost moest worden. Wat het geweest is, het is voor mij nog steeds een raadsel. Het kan geen vormverlies geweest zijn, want anders was ik vandaag ook niet zover gekomen". Voor Fons de Wolf was de passieve houding van Schipper er de oor zaak van dat de tweede groep niet meer bij Lubberding kwam. „In ons groepje heeft één man te wei nig meegewerkt. Dat Van Kat wijk niets deed spreekt voor zich, maar ik had van Schipper toch nog wel wat verwacht. Ik heb hem drie keer gevraagd mee op kop te komen, maar steeds zei hij dat hij geen macht meer had". En Schipper nogeens: „Dat was ook zo. Ik had al een enorme inspan ning moeten verrichten om bij dat groepje te komen". Uiteindelijk hield Lubberding, de eerste Nederlander die Gent- Wevelgem op zijn naam bracht, aan de streep nog amper vijftien seconden voorsprong over op zijn laatste belagers. „Ik heb", bekende hij later, „de laatste ki lometers echt wel even in mijn rats gezeten. Steeds vertrouwde ik er echter op dat de jongens achter me het zaakje wel zouden regelen". Dat gebeurde dan ook. Voorname lijk de uiterst actieve Piet van katwijk, die in het begin van de koers ook al met elke ontsnap ping mee was, en Raas en Kne temann in het peloton regelden de zaakjes voor hun ploeggenoot uitstekend. Jan Raas: „Voor deze prestatie van Lubberding neem ik mijn petje af. Hij is op het juiste moment gesprongen. Iedereen zat kapot. Verder heeft hij nu toch wel bewezen zelf tot grootse dingen in staat te zijn". En Piet van Katwijk over zijn op merkelijke rol: „Ik moet het van dit soort klassiekers hebben. Hier krijg ik voldoening van mijn werk. Maar ze moeten me niet naar Luik-Bastenaken-Luik of de Gold-race sturen. Daar heb'ik niets te zoeken en daarom hoef ik ze van Post gelukkig ook niet te r Henk Lubberding kan zich meters voor de eindstreep al opmaken om zijn triomf te gaan i rijden". Ook Henk Lubberding zal zijn pro gramma in vergelijking met vorig seizoen danig inkrimpen. „Door mijn slechte Tour van vorig jaar ga ik het dit jaar anders doen De Ronde van België en de Ronde van Zwitserland laat ik in elk ge val schieten. Vorig jaar heb ik al les bij elkaar 150 wedstrijden ge reden en dat is toch wel een beetje te gek. De komende twee jaar wordt van me verwacht dat ik mij helemaal in ga zetten voor Zoetemelk in de Tour. Om daar aan te kunnen voldoen zal ik voor de Tour meer rust nodig hebben dan andere jaren". WEVELGEM - Voor de start van de 42ste Gent-Wevelgem, de Belgische klassieker die nog nooit door een Nederlan der was gewonnen, maakte Henk Lubberding grapjes over zijn lange haar. "Ik ga pas naar de kapper als ik een grote koers heb gewonnen", zei hij, "Ik ben net als Simson. - Mijn haar is mijn kracht Henk Lubberding had er op dat moment in de verste verte geen vermoeden van dat hij zes en een half uur later win naar van Gent-Wevelgem zou zijn. Notabene op zijn mooist, na een eenzame solo over tachtig kilometer. Pas in de straten van Wevelgem besefte Lubberding dat hij voor het eerst in zijn loopbaan een klassieker ging winnen. Zijn gezicht vertoonde nau welijks een spoor van ver moeidheid, hoewel het ver schil met de tweede groep steeds kleiner werd, hoefde hij zich niet leeg te rijden. "Ik had veel vertrouwen in een goede afloop. Ik voelde me sterk, omdat ik me de eerste 150 kilometer niet onnodig had hoeven inspannen. Vorig jaar was ik in deze wedstrijd al dicht Dij d»- overwinning. Daarom was ik eigenlijk niet r dat het in de laat- bang i iog i gaan. Tenslotte had ik mijn lange haar nog. Het was wel een geweldig gevoel een klas sieker te winnen. En nu. einde van het gesprek. Ik moet naar de kapper verscheidene keren in stelling bracht. De invaller-doelman Schumacher, die in de rust Nig- bur verving, stond na een voorzet van Prohaska en de daarop vol gende kopbal van Schachner echter in de goede hoek. Veel meer gevaar kon de Oostenrijkse aanval niet stichten. Scheidsrechter Vautrot was niet zuinig met gele kaarten. Vier spelers kregen van de Fransman het geel voorgehouden, onder wie Welzl. Ook Pezzey kreeg een kaart, evenals de Westduitsers Rumenigge en Cullmann. Belgen sterk Belgie toonde zich de gehele wed strijd iets sterker dan de Polen. In het Heizel-stadion in Brussel, ge vuld met 4000 toeschouwers, gingen de Belgen voortvarend van start, voornamelijk via de sterk acterende middenvelders Coeck en Van Moer. Met de as Gerets-Van Dereycken-Vanden- Bergh oefenden zij door het mid den druk uit op het doel van doelman Mowlik. Deze zag een zeer hard afstandsschot van Coeck vanaf 22 meter in 38ste minuut langs zich heen gaan, 1-0. Na rust kwam Martens opdraven voor Millecamps en Van Moer moest plaats maken voor Ples- sers. Ook de Polen wisselden: Sybis voor aanvaller Iwan en Majewski voor middenvelder Wojciki. De Polen konden de lichte druk van Belgie in de tweede helft minder lang weer staan dan in deeerste45 minuten. Na 56 minuten verdubbelde Bel gië zijn voorsprong door Van- denBergh: 2-0. Vijf minuten later scoorde Lato te gen: 2-1. De strafschop van Van- denBergh die Belgie een duide lijkere zege had kunnen bezorgen werd door Mowlik gestopt. Belgie speelt nog éen wedstrijd voor de eindronde in Italië, op 6 juni in Brussel tegen Roemenië. Dc Roemenen speelden gister avond een vriendschappelijke wedstrijd tegen Oost-Duitsland. In Boekarest werd het een 2-2 ge lijkspel. Voor 25.000 toeschouwers namen de Roemenen een voorsprong van 2-0 door treffers van Sandy (30) en een eigen doelpunt van Dorner (60). In het laatste half uur gaf de betere conditie van de Oostduitsers ech ter de doorslag. Streich zorgde in de 77ste minuut voor 2-1, waarna Riediger in de laatste minuut de gelijkmaker op zijn naam bracht. Eén wedstrijd minder voor Schoenaker ZEIST (ANP) - De commissie van beroep van de KNVB heeft gis teravond in Zeist de schorsing van vier wedstrijden, die Dick Schoenaker (Ajax) had opgelegd gekregen naar aanleiding van de rode kaart, die hij van scheids rechter Mulder in de op 16 maart gespeelde wedstrijd Roda JC- Ajax kreeg, met één verminderd. Schoenaker heeft aan de hand van televisiebeelden i tonen zijn I niet te hebben etracht aan te istander Degens geslagen. De beroep achtte echter bewezen dat de Ajacied dat wel heeft gedaan. Volgens de voorzitter van de commissie, mr. L. Stolk, dankt Schoenaker zgn strafvermindering aan zijn door gaans correcte gedrag op de vel den en aan zijn geringe strafregis ter, gezien zijn leeftijd van 27 jaar. Du commh Ie ven beroep hand* haafde de boete'van 400 gulden. Schoenaker zal op 12 april in de wedstrijd PSV-Ajax zijn rentree bij Ajax kunnen maken. Nottingham Nottingham Forest volgende werk woensdag tegenstander van Ajax in de halve finales van het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen won gister avond voor de eerste divisie van de Engelse league met 2-0 de thuiswedstrijd tegen Manchester United.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13