'Toetsen geweten van dienstweigeraar moet' EISEV1ERS HP deTijd Ondernemende Kees liep zijn uitkering van de WW mis DONDERDAG 3 APRIL 1980 UTRECHT - „De dienst plicht is een van de zwaarste plichten die de staat de burger kan opleggen. De burger moet bereid zijn om zijn leven in te zetten voor de belangen van de staat. Het zou te een voudig zijn, af- te gaan op de simpele medede ling van iemand dat hij gewetensbezwaarde Mr. A. Stempels t67). de voorzit ter 1 de ad- inzake gewetensbe zwaarden militaire dienst, vindt het noodzakelijk dat het geweten van een dienstwei geraar wordt getoetst. „Sommige dienstweigeraars vinden het belachelijk dat hun geweten moet worden gecontroleerd. Ze vinden dat juist het geweten van de men sen die wèl in dienst willen moet worden nagegaan. Ik kan wel begrip opbrengen voor deze redenatie, maar hij klopt niet. Iemand die aan zijn plicht voldoet, hoeft niet te worden gecontroleerd. Dat gebeurt ook niet met mensen die elk jaar keurig hun belas ting betalen". Als hoofdredacteur van de NRC en humanist werd Stempels dertig jaar geleden lid van de commissie die bepaalt of een gewetensbezwaarde wel of niet wordt erkend, om ver volgens vervangende dienst te verrichten. Binnen de commissie wordt gestreefd naar een zo evenredig moge lijke vertegenwoordiging van de geestelijke stromingen in Nederland. Maling De commissie wordt nog wel eens in de maling genomen. Zogenaamde gewetenbe- zwaarden liegen de commis sie voor tegen alle geweld te zijn: „De Grote Leugen' Stempels: „Ik veracht die mensen. En veel van mijn collega's, die zelf dienstwei geraars zijn, nemen dit nog hoger op. Het is helemaal niet moeilijk ons in de maling te nemen. Wij kunnen dat on mogelijk traceren. Als je dan hoort dat mensen er trots op zijn dat het hen is gelukt de commissie te misleiden, kan ik alleen maar zeggen dat ik dat verachtelijk vind". Om erkend te worden hoeft een gewetensbezwaarde niet per definitie tegen alle geweld te zijn. Stempels: „We moeten een duidelijk onderscheid maken tussen oorlogsgeweld en persoonlijk geweld. Veel dienstweigeraars' worden te genwoordig gedreven door het feit dat ze niet willen meedoen aan het anonieme, massale geweld. We kunnen best begrijpen dat iemand sympathiek staat tegenover vrijheidsbewegingen in lan den met een dictatuur. Als men zegt daaraan niet te wil len deelnemen als zich in Ne derland zo n situatie voor doet, willen we wel weten waarom niet. We nemen dan geen genoegen met uitspra ken als: We zitten niet in zo n situatie... Daarover heb ik geen oordeel, of: ik weet niet wat ik zou doen. Maar het is heus niet zo dat een voorstan der van vrijheidsbewegingen altijd de dienst in moet". Sinds 15 januari van dit jaar werkt de commissie volgens een nieuwe procedure. In Amsterdam, Utrecht, Breda, Deventer, Delft, Den Haag, Roermond en Groningen zijn regionale kamers ingesteld waar één commissielid al di rect kan beslissn of een gewe tensbezwaarde wel of niet wordt erkend: de zogenaam de eenmanskamers. Voor die tijd moest een gewetensbe zwaarde eerst naar een psy chiater, en daarna voor een commmissie van drie perso nen verschijnen. Die proce dure was tijdrovend. Er zat bijna twee jaar tussen het in dienen van een request en het verschijnen voor de commis sie van drie. Er ontstonden enorme wachtlijsten door het grote aantal gewetensbe zwaarden. Per jaar zijn er momenteel zo n twee- a drie duizend dienstplichtigen die een beroep doen op de wet gewetensbezwaren militaire dienst. Sneller Stempels: „De nieuwe proce dure moet zorgen voor een snellere behandeling van ge wetensbezwaarden. Als alle wachtlijsten zijn weggewerkt zal de procedure veel korter zijn. Voor degenen die direct door de eenmanskamer als erkend bij de minister van de fensie worden voorgedragen, is deze nu al korter. Bij twijfel gaat het langer duren. De gewetensbezwaarde moet dan voor een nader onder zoek voor de commissie van drie verschijnen en moet daarvoor eerst naar een psy chiater. De hele oude proce dure moet opnieuw worden doorlopen. Wordt de gewe tensbezwaarde weer niet er kend en gaat hij in beroep bij de Raad van State, dan duurt het nog langer. Hij moet zeker acht maanden wachten voor dat de Raad van State zijn be roep in behandeling neemt". De Vereniging Dienstweige raars (VD) is niet geheel te vreden met de nieuwe proce dure. Ze geeft toe dat deze voordelen kan bieden, maar het zint de VD helemal niet dat de beoordeling van gewe tensbezwaarden nu plaats vindt in kazernes. Ze vindt dat daar een intimidatie van uit gaat. Bovendien wil de VD de hele procedure uit de han den van het ministerie van de fensie halen. Stempels: „We hebben lang na gedacht over de plaats waar de eenmanskamers moesten komen. Het probleem is dat er niet overal voldoende lokali teiten zijn. We hebben onder andere aan gemeentehuizen gedacht, maar die zijn over het algemeen niet ruim be huisd. In de kazernes konden we wel terecht. Het zijn ei genlijk geen echte kazernes meer, in de zin dat er soldaten zijn gelegerd. Het zijn inde lingsraden waar ook dienst plichtigen worden gekeurd en waar het benodigde perso neel aanwezig is. Ik geloof niet dat daar een intimidatie vanuit gaat". België Volgens Stempels hoeft de er kenningsprocedure voor ge wetensbezwaar den niet per se onder het ministerie van defensie te vallen. „Persoon lijk vind ik het Belgische sys teem veel interessanter. Ge wetensbezwaarden vallen daar onder binnenlandse za ken. Niet de minister neemt in Belgié de uiteindelijke be slissing, maar een drieman schap, bestaande uit een ambtenaar van justitie, een advocaat en een rechter als voorzitter. Zowel de minister als de gewetensbezwaarden kunnen tegen een beslissing van het driemanschap een aantal keren beroep aanteke nen bij hel College van Be roep. We moeten echter niet vergeten dat men in België pas veel later met een wet is gekomen dan in Nederland. Óns systeem is historisch verklaarbaar. Al vanaf 1923 vallen gewetensbezwaarden onder het ministerie van de fensie en er rust daar natuur lijk een eerbiedwaardige er varing. De Verenigiging Dienstweigeraars moet ver der niet vergeten dat de commissieleden gewone burgers zijn". De ruim twintig commissiele den die zorgen voor een wis selende samenstelling van de commissie van drie en de eenmanskamers. pehntikpn voor hun besluit als voor naamste richtlijn de wet. Stempels: „Op papier is het uitvoeren van de wet een een voudige zaak. maar in de praktijk valt dat goed tegen. De wet behoeft uitleg, er is al tijd wel jurisprudentie over een tekst. Om zoveel mogelijk op een lijn te komen vergade ren we daarover. We kijken daarbij ook naar de uitleg die de Raad van State aan de wet geeft". Volgens Stempels is het onmo gelijk om dienstplichtigen zonder enig gewetensonder zoek te laten kiezen tussen dienst en vervangende dienst. „Daar is wel over gedacht. In Duitsland is er enige tijd zo n piocedure geweest, maar het is afgeketst. De staat kan de burger niet verplichten tot het uitoefenen van civiele diensten. Als dat wel zou kunnen, werd het hoog tijd dat we ons gingen afvragen waarom alleen mannen hier- komen. De staat vindt het al erg genoeg dat ze de militaire dienstplicht moet opleg gen". „Er is in Nederland ook enige tijd nagedacht over een vrij willigersleger. De Commis- sie-Mommersteeg, die deze zaak hééft bestudeerd, stond daar negatief tegenover. Het zou mooi zijn als we niemand meer geweld hoefden aan te doen, maar er bestaat een groot gevaar dat een vrijwilli gersleger een eigen bestaan gaat leiden. Dat moeten we niet hebben". RON KRAGTEN Het ging al een tijdje niet goed met een kunst- stofverwerkend bedrijf in de buurt van Den Bosch. De werknemers waren daarom nauwe lijks verbaasd dat ze op een vrieskoude dag in de carnavalsmaand fe bruari te horen kregen dat het dicht zou gaan. Ze konden dë vasten thuis doorbrengen. Een van hen was Kees. Zijn ont slag zou op 21 april ingaan. Omdat er bij het fabriekje geen cent meer te halen viel kreeg hij van 11 februari tot 21 april zijn volledige loon (bijna 6000 gulden) uitbetaald door de bedrijfsvereniging van de chemische industrie, waarbij het failliete bedrijf was aan gesloten. Nu was Kees een ondernemend man. Vrijwel direct na het be kend worden van het nade rende einde nam hij contact op met een relatie van zijn werkgever. Samen met een collega bood hij aan om als zelfstandige naar een meu belbeurs in Londen te gaan. Zij zouden proberen daar goederen te verkopen die in het failliete bedrijf stonden opgeslagen maar eigendom waren van de relatie. Gestolen Het zakendoen in Engeland lukte boven verwachting. Het tweetal zette voor meer dan 100.000 gulden om. Alleen toen het in Nederland terug kwam bleken de meubels ge stolen te zijn. De mannen moesten dus bestellingen bi' anderen plaatsen voordat ue export naar Engelf;.id op gang kon komen. Door deze vertraging, door breuken bij het transport en waardeda ling van het pond leverden de transacties niet de verwachte winst van 5000 gulden op. In tegendeel, er ontstonden schulden voor rekening van een inmiddels door Kees en zijn collega opgericht beslo ten vennootschapje, gericht op im- en export van meube len en het verwerken van kunststoffen. Die oprichting vond plaats in de zomer, in juli. Ondanks al die activiteiten had Kees wel aan de bedrijfsver eniging gevraagd om na z'n ontslag in aanmerking te ko men voor een uitkering inge volge de Werkloosheidswet. Zijn compagnon volgde dat voorbeeld. Werkbriefjes Op de wekelijkse werkbriefjes die hij inleverde bij het GAK. het administratiekantoor van de bedrijfsvereniging, beantwoordde hij vragen of hij misschien als zelfstandige arbeid had verricht steeds met 'neen'. Later vulde hij bij de vraag waarom hij niet via het arbeidsbureau had ge probeerd werk te krijgen in dat hij wachtte op het resul taat van een onderzoek om „zelfstandig te kunnen be ginnen". Zijn collega, die het iets nauwer nam met de waarheid, gaf een keer toe dat hij werkte als zelfstandige zonder dat hem dat wat ople verde. Hij vertelde ook samen met Kees bezig te zijn een ei gen vennootschap op te rich ten. Die zou op 1 september beginnen, zei hij, terwijl dat in werkelijkheid al in juli De mannen stonden ingeschre ven bij een verschillend dis trictskantoor, maar ook in Brabant slaapt de verrader niet. Begin augustus ontving de bedrijfsvereniging ver trouwelijke mededelingen dat het tweetal al sinds fe bruari als zelfstandige actief, 1/ Fred Verbakei Vandaag de eerste van een serie bijdragen van onze nieuwe medewerker Fred Verbakei. Verbakei is ju rist en was tot voor kort presentator/verslaggever bij de parlementaire ru briek van de NOS-tv "Den Haag Vandaag". In zijn beschouwingen be kijkt hij de juridische kant van actuele gebeur tenissen. was. Het leek Kees het beste direct te bekennen. Hij gaf toe dat hij onjuiste inlichtingen had verstrekt en dat hij daar om afzag van aanspraken op een werkloosheidsuitkering. Over de loonuitbetalingen repte hij niet. Draaien Zes weken later kwam hy op zijn verklaring terug en wen ste hij alsnog een uitkering. Kees zei dat hij terstond het GAK en ook het arbeidsbu reau van zijn plannen op de hoogte had gebracht. Niet via de werkbriefjes maar mon deling. Tegen de politie zei hij laten „Ik denk dat ik er een beetje omheen gedraaid zal hebben. Zeker hebben we niet verteld dat wij als zelf standige op free-lance-basis werkzaamheden bestaande uit in- en verkoop van luxe ar tikelen gingen verrichten. Ik wilde niet het risico lopen dat mijn uitkering hierdoor in gevaar zou kunnen ko- Maar toen was het al te laat. De bedrijfsvereniging besliste dat Kees ten onrechte in fe bruari. maart en april loon had ontvangen en dat hij geen recht had op een ww-uitke- ring als zelfstandige. Hij moest het bedrag van bijna 6000 gulden terugbetalen. Kees nam dat niet en stapte naar de raad van beroep in Den Bosch. Die gaf de be drijfsvereniging gelijk en daarom ging de Brabander naar de centrale raad van be roep in Utrecht, de hoogste rechter in dit geval. Daar her haalde hij dat zowel het GAK als het arbeidsbureau op de hoogte waren van zijn han delsreis naar Londen en dat daar tegen hem was gezegd: „Ga je gang maar, je behoeft hier niet te komen, je bent nog niet werkloos en wat ons be treft blijf je een halfjaar weg". Helaas wilde geen enkele beambte dat verhaal bevesti gen. V erontwaardigd Nu had de centrale raad ook de verklaring van Kees tegen over de politie gelezen en die verschilde nogal. Kees ant woordde daarop dat hy er wel niet bij zou hebben gezegd dat hij daar in één maand 5000 gulden dacht te verdienen. De raad was verontwaardigd. Zowel Kees als zijn collega hadden de bedrijfsvereniging volledige opening van zaken moeten geven. Volgens de raad was het tweetal sinds fe bruari voortdurend in de weer geweest om als zelfstan dige een nieuw bestaan op te bouwen. Van werkloosheid was dus geen sprake en van een recht op uitkering nog minder. De centrale raad stelde de zaak nog iets scherper dan de raad van beroep en de bedrijfsver eniging al hadden gedaan. Over de periode van 16 maart, toen het ontslag was aange zegd, tot 21 april, toen het was ingegaan, had Kees geen recht op loonbetaling. Gezien zijn activiteiten als zelfstan dige was hij die weken niet meer werkloos. Dat zeiden de bedrijfsvereniging en de raad van beroep ook. Dat Kees van 11 februari, toen hij hoorde dat het bedrijf de produktie staakte, tot 16 maart ook niet werkloos was, zou volgens de hoogste beroepsrechter nog niet aanspraak op loonbeta ling in de weg hoeven staan. Maar in dit geval had de be drijfsvereniging terecht het uitgekeerde bedrag terug gevorderd omdat ze er op moet kunnen vertrouwen dat de verstrekte gegevens waar zijn. De Brabander werd dus onom wonden voor leugenaar gezet en moest voor straf over beide periodes de loonbetaling te rugstorten. Tragisch want ei genlijk had hij al die maanden als zelfstandige niets ver diend. Het was voor hem een lange vasten geworden. L^n VRIJ NEDERLAND De voetbalzwendel in Italië heeft Frits Barend en Henk van Dorp op de vraag gebracht of zoiets ook in Nederland mogelijk zou zijn. Bij nader onderzoek blijken er inderdaad malafide praktijken te worden beoefend: omkoping van spelers en bestuurders en een zwarte toto: "De vaste kern van het zwarte bookmakerscircuit be staat uit een man of twintig. Zij beheersen de alternatieve toto's die menige kleine zelfstandige een welkome bijverdienste ople- Een interview met Robert Long behoort langzamerhand tot het verplichte nummer van elk zich zelf respecterend dag- of weekblad. Toch weet Bibeb hem enkele leuke uitspraken te ont lokken: "Ik houd ontzettend van vals. De balletdanser die tijdens een repe titie tegen de ander zegt: "Meid wat heb je een lekkere grote reet. Vals, twee.drie,vier". Dat vind ik te leuk voor woorden". Long zegt geen pessimist te zijn, maar ziet de toekomst somber in "Wiegel vind ik heel gevaarlijk. Ik weet niet of monden jou iets zeggen. Wiegels mond heeft iets van een vleesetende plant. Daar is iets mee, als je die mond'sterk zou vergroten, als die mond het voor het zeggen kreeg dan zou je Nederland moeten ontvluchten". Verder in Vrij Nederland een inter view met Ruud Lubbers, die na een jaar begint te groeien in zijn rol als fractievoorzitter. Franz Jo sef Strauss, die zichzelf een in tellectueel vindt, zal dat nooit worden volgens Bernt Engel- mann, voorzitter van de West- duitse schrijversbond en plaats genoot van de aan de weg timme rende Beier. Het kleurkatern van Vrij Neder land is gewijd aan de Franse schrijver/filosoof Jean Paul Sar tre. MACA7INE Tussen de advertenties door wijdt EM een artikel aan de machtstrijd binnen de PvdA: Den Uyl versus Van den Berg. Oftewel het bin nendringen binnen de fractie van Van den Berg: "Eens per maand ontmoet hij de Tweede Kamer fractie, tijdens welke gelegenheid hij zijn visies ontvouwt. Binnen de fractie is deze ontmoeting al aangeduid als een Groot Uur U". Maar Den Uyl is gewaarschuwd: "Hij zal meer inventiviteit en kracht moeten opbrengen dan hij nu doet om het politiek leider schap van de PvdA in eigen hand te houden", aldus Elsevier. Fons van Westerloo analyseert de vergissingen van president Car ter. Het omslagartikel handelt over de beschuldigingen die de theolo gen Schillebeeckx en Küng naar hun hoofd krijgen als gevolg van hun onderzoek naar Jezus Chris tus. De Kema-affaire wordt nog eens belicht en een ooggetuigeverslag is opgenomen over de begrafenis van aartsbisschop Romero. "De kinderen van '66" luidt het om slagartikel van HP. De kinderen die in dat jaar zijn geboren, zijn nu pubers: "Ooit was er een re cept: een kind moest opgroeien in een gezin, waar vader zorgde voor het gezag en moeder voor de geborgenheid. De nieuwlichters uit de jaren zestig doorbraken dat patroon. Vader verdween vaak uit het beeld en moeder ont plooide zich tot een studerende vrouw of ging in een cummune leven". Lieve Joris ging na hoe die kinderen dat alles ondergin gen. Veel werkgevers hebben de vorig jaar door het CDA afgedwongen aftopping van de prijscompensa tie op 1 januari van dit jaar weer teruggedraaid. Een feit dat ken nelijk aan de CDA-fractie is voorbijgegaan. "Het grote inha len is begonnen", constateert HP. "De werkgevers hebben in de eer ste week van januari snel en slim geopereerd. De aftoppingswet liep af op 31 december, maar op 11 januari kondigde minister Al- beda de loo.ipauze af. Na die da tum had men de aftopping niet meer terug kunnen draaien". Kortom de nivellering is gesabo teerd, luidt de conclusie van HP. IJzersterk is overigens de plaat van Frits Muller deze week. die de verwantschap Afghanistan-El Salvador zeer subtiel, maar haar scherp aan de kaak stelt. hervormd nederland Voor Carters veiligheidsadviseur Zbigniev Brzezinski moet de Russische inval in Afghanistan als een geschenk uit de hemel zijn gevallen. Niet alleen kan hij zijn lang gekoesterde wantrouwen jegens de Sowjet-Unie in politiek omzetten; ook kan hij zijn eer zucht waarmaken meer te zijn dan alleen maar 'een adviseur'. Hervormd Nederland beschrijft hoe deze havik in de Amerikaan se politiek steeds meer macht heeft gekregen en hoe Carter zich op hem verlaat. Dat de positie van de oudere onge huwde vrouw in onze maat schappij nog verre van riant is, bewijst HN m een interview met zo'n vrouw. Een goede baan heeft ze, dat wel. Maar ze woont nog by haar oude moeder in en dat bete kent een beknotting van haar vrijheid ..'t Is met makkeluk hoor, in 't begin ben ik echt wel eens opstandig geweest, maar je gaat je erbij neerleggen Het is ook mijn fout dat ik er altijd ben. Ik had natuurlijk veel eerder flink moeten zijn en moeten zeg gen hoor-es, je kunt best alleen, zoek het maar uit". Op begrip van getrouwde familie leden hoeft ze helemaal niet te rekenen. M?ar zegt ze: "Gelukkig heb ik wel gevoel voor humor, an ders hield ik het niet vol". Al heeft D'66 het huidige kabinet gesteund door vóór de loonmaat regel te stemmen. Van Agt moet toch weg. Dit zegt een wat grim mige Jan Terlouw deze week in DeTijd. Maar i»>k dc PvdA h 1 it geen zoetsappigheid van deze partij te verwachten. "In het mid den van de jaren zeventig was D'66 zo zwak geworden dat we geen vuist meer konden maken in de samenwerking met de PvdA. D'66 heeft nu een nieuwe koers en bezit nieuwe kracht. De PvdA moet er in deze situutie aan wen nen dat zij te maken heeft met een volstrekt onafhankelijke stro ming. Niks meer progressieve volkspartij, niks meer samen uit samen thuis D'66 bepaalt haar eigen beleid". Een bericht uit El Salvador en een portret van de vermoorde aarts bisschop Romero uitbreken niet in De Tyd. "De school moet geen winkel wor den waar je even wat haalt", zegt staatssecretaris De Jong. die ex tra examens in het voortgezet onderwijs wil invoeren. ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11