Amerika versterkt marine Lauwe kritiek van Britten op begroting Ford wellicht toch nog kandidaat Republikeinen Orderlijk verloop staking Portugal In Stille Oceaan Keukens van klasse. poggenpohl Financier Sindona is schuldig LElDSESPAARBANKi Geweld in El Salvador neemt na moord op Romero toe OAE wil partijen in Tsjaad om tafel VRIJDAG 28 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 9 CINCINNATI (AFP/UPI) - De vo rige president van de Verenigde Staten, de Republikein Gerald Ford, heeft de mogelijkheid opengehouden dat hij voor zijn partij alsnog kandidaat voor het presidentschap zal zijn. De kies gerechtigde Amerikanen kiezen op 4 november hun nieuwe pre sident. In de staat New York bleef deze week de favoriet bij de Republi keinen, de oud-gouverneur van Californië Ronald Reagan, zijn rivalen ruimschoots voor. De omstandigheid dat George Bush, de ex-directeur van de centrale inlichtingendienst (CIA) als eer ste eindigde in de noordoostelij ke staat Connecticut bracht Ford tot de uitspraak dat "de wedstrijd om de nominatie zeker spannen der zou worden". Al leek het de ex-president niet erg waarschijnlijk dat hij op de con ventie in juli de nominatie zou verwerven, toch liet hij duidelijk doorschemeren, dat hij in zijn loopbaan "nog nooit voor zijn verantwoordelijkheid op de loop was gegaan". Waarnemers achten een "in de race komen" van Ford - hij trok zich op 15 maart officieel uit de strijd om de Republikeinse kandidatuur terug in het belang van de eenheid van de Republi keinen - alleen mogelijk als er een impasse ontstaat op de conventie in Detroit (Michigan). Ford liet er aan de andere kant geen twijfel over bestaan dat wat hem betreft de 69-jarige Reagan op het ogenblik de beste papieren heeft voor de nominatie. ADVERTENTIE Portugese landarbeidsters protesteren tegen de landhervorming WASHINGTON (UPI) - De Verenigde Staten hebben giste ren bekendgemaakt dat zij hun marine in het gebied van de Stille Oceaan, waarschijnlijk ook met nog een vlieg- dekschip, versterken, naar aanleiding van de Russische interventie in Afghanistan. (Van c correspondent Jan Halkes) LISSABON - De stakingen en demonstraties in het Portugese gebied van de landhervor ming zijn gisteren zonder veel incidenten verlopen. De speciale politietroepen die de regering had laten aanrukken in Evora en Beja, kwamen niet in actie. De actievoerende landarbeiders hielden zich stipt aan de ver ordening die demonstraties tussen 00.30 en 19.30 uur verbiedt. De Communistische Partij die de actievoerders steunt, zorgt er angstvallig voor dat de wet niet overtreden wordt. „De democratie geeft ons voldoende middelen om de landhervor ming als revolutionaire verworvenheid te verdedigen", zei Zila Branco, woordvoerster van de vakcentrale Intersindical, waarin de landarbeiders verenigd zijn. Toch is er een duidelijke radicalisatie van de protestbeweging tegen de landteruggaven merkbaar. In toenemende mate worden de landerijen van de collectieve boerderijen die aan de vroegere grootgrondbezitters werden teruggegeven, herbezet. Het gaat dan om die teruggaven, die door de collectieven als ille gaal worden beschouwd. De nieuwe leuze is: „Het geroofde land zal worden herwonnen". In het parlement blijven de debatten voortgaan over de vraag of er al dan niet corruptie, vriendjespolitiek en illegale handelingen door het ministerie van landbouw, en in het bijzonder de staatssecretaris Joao Goulao, werden begaan. De beschuldigingen van de oppositie vormen reeds een lange lijst van meer of minder bewezen feiten. De advocaat van een groot aantal landbouwcoöperaties en collectieven, Luso Soares, heeft strafrechte lijke vervolging gevraagd van Goulao en zijn voorganger Ferreira do Amaral. Hun wordt ten laste gelegd in een aantal gevallen uit spraken van het hoog administratief ge rechtshof te hebben genegeerd. De parlementaire fractie van de Reformadoren, die met vijf zetels doorslaggevend is voor de regeringsmeerderheid, heeft een eigen on derzoek naar de beweerde onwettigheden beloofd. Tot het bewijs van het tegendeel is geleverd, geloven de Reformadoren echter dat de gewraakte staatssecretaris onkreuk baar is. "Wij vinden dat de beste verdedi ging tegen Sowjetrussische avonturen is een voortdurende Amerikaanse aanwezigheid in het gebied en steun voor een krachtige politieke basis in ge heel Azië", zei Richard Hol brooke, onderminister van bui tenlandse zaken. Dit vereist volgens hem het vergro ten van de Amerikaanse vloot in het gebied van de Stille Oceaan en hij onthulde dat dit waar schijnlijk zou inhouden het stu ren van nog een Amerikaans vliegdekschip naar een haven vermoedelijk op de Filippijnen. Holbrooke, die het woord voerde in de Woman's National Democra tie club in Washington, zei dat de Amerikaanse politiek met be trekking tot het gebied van de Stille Oceaan werd herzien met het oog op de Russische inval in Afghanistan en de nieuwe Sowje trussische aanwezigheid in Zuidoost-Azië. De zuilen waarop deze herziene politiek zal steunen zijn volgens hem een sterker relatie met Ja pan en banden met de Chinese Volksrepubliek. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 NEW YORK (UPI/Reuter) - Een Newyrokse Newyorkse heeft gis teren de van Sicilië afkomstige financier Michele Sindona schuldig bevonden aan vrijwel alle punten van de tenlasteleg ging in verband met het bankroet van de 'Franklin National Bank' in 1974. De zes vrouwen en zes mannen kwamen tot de conclusie dat de schuld van de 59-jarige gewezen bankier op 65 punten betreffende samenzwering, mei need en knoeierij was bewezen. Op elk punt staat een gevange nisstraf van maximaal vijf jaar. Sindona die eerder in Italië was be schuldigd van bedriegelijke bankbreuk, toonde geen emotie toen het oordeel van de jury werd bekendgemaakt. Hij was destijds directeur en grootaandeelhouder van de Franklin National Bank. Het schandaal met deze bank was het grootste uit de Amerikaanse geschiedenis. Sindona zou onder andere zonder machtiging 45 miljoen dollar 90 min.) van de bank hebben gebruikt voor spe culatie in buitenlands geld, ter wijl hij ook illegaal geld zou heb ben overgebracht naar de 'Banca Unione' in Milaan, waar hij het voor het zeggen had. LONDEN - Uit details van de nieuwe Britse begroting blijkt dat bijna twee miljoen gulden meer is gereserveerd voor het huishouden van ko ningin Elizabeth dan bij de laatste ronde. De vorstelijke begroting voor 1980 beloopt nu ongeveer 17 miljoen gul den. Maar dit is iets waar de Brit zich niet zo druk over maakt, want uit de cijfers blijkt ook dat prinses Anne een „opslag" heeft gekre gen van 90.000 gulden, ofwel 30 procent, terwijl de regering voor de „gewone" Britten nog steeds vasthoudt aan een maximum voor loonsverhogingen van 20 pet. Prinses Anne, toch al niet erg populair bij de Britten om haar als hoogmoedig en afstandelijk ervaren gedrag, krijgt nu jaarlijks 340.000 gulden uit de schatkist van de belastingbetalers. Als argument wera aangevoerd dat de prinses en haar paarden-min- nende echtgenoot Mark Phillips grote kosten (90.000 gulden) had den moeten maken om het dak en de goten te vernieuwen van een door koningin Elizabeth ge schonken kasteel-boerderij (32 kamers) in Wiltshire. Hierdoor hebben zij hun begroting verle den jaar met enkele tienduizen den guldens overschreden. Het landgoed (met 280.000 vierkante meter grond), waar de prinses en haar man proberen een agrarisch bedrijf op de been te houden, is toch al in opspraak omdat er nu weer zo'n 200.000 gulden uitge geven zou moeten worden om de wegen erheen beter begaanbaar te maken. De regeringsbegroting is overigens met opmerkelijk weinig kritiek door de Engelsen ontvangen. De meesten hadden verwacht dat de belastingen op drank en tabak hoger zouden uitvallen/maar een opiniepeiling wees uit dat slechts 38 pet van mening was dat zij er slechter aan toe zouden zijn. De Labour-oppositie trok in het Lagerhuis wel van leer tegen de forse stijgingen van de prijzen voor medicijnen (150 pet duur der) en tegen de bepaling dat sta kers verondersteld worden van nu af aan een uitkering van onge veer 50 gulden uit de stakingskas te krijgen, wat de betaling van so ciale uitkeringen zou beïnvloe den. Ex-premier James Callag- han zei dat de conservatieven het land deden „terugkeren naar de armetierige tijden van Charles Dickens". Een van de aandacht trekkende voorstellen, vooral in bankiers- en handelskringen, was de idee om kleinere zakenlieden in de gelegenheid te stellen bedrijven op te zetten in drie verwaarloosde delen van Londen, zonder dat daarvoor de gebruikelijke belas tingen worden geheven. De rege ring ziet dit als een experiment voor tien jaar. Het zou een oplos sing bieden voor de hier en daar in het oog springende vervallen stadsgebieden, die eigenlijk al sinds de oorlog niet meer zijn herbouwd. Met een zelfde project zal in twee andere steden worden geëxperimenteerd Geen heren bij dames- wedstrijd ISLAMABAD (DPA) - De pre sident van Pakistan, gene raai Mohammad Zia ul-Haq heeft de sportorganisatie: van zijn land opgedrager voor dameswedstrijden geer mannelijke toeschouwers tot te laten. Bovendien bepaaldt de president volgens berich ten in de Pakistaanse pers dat vrouwelijke sportbeoefenaren tijdens een wedstrijd uitslui tend de gangbare lange kle derdracht mogen gebruiken. In islamitisch Pakistan wordt het als onfatsoenlijk be schouwd als een vrouw zich in het openbaar vertoont in shorts of t-shirt. Vorig jaar kwam het tot heftige tegen stellingen in de bevolking toen een dameshockeyteam ten aanschouwe van mannelijk publiek speelde. BONN (DPA) - De Westduitse bondskanselier, Helmut Schmidt, en minis ter van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Genscher, zijn gisteren in Londen aangekomen voor besprekingen met de Britse premier Thatcher, en minister van buitenlandse zaken, Lord Cainringtun. Hoofdthema's van de Brits-Duitse besprekingen zijn de Britse bijdrage aan de EG-begroting en de crisis tussen Oost en West. De Westduitse bondsregering zou bereid zijn het EG-lidmaatschap voor de Britten, die hun bijdrage aan de EG-begroting aanzienlijk willen ver minderen, "dragelijker" te maken,zo kon althans in diplomatieke kring in Bonn ivorden gehoord. De bondsregering zou hopen dat de uitgestelde EG-topconferentie, waarop over de Engelse bijdrage moet worden be slist, nog vóór eind april kan worden gehouden. SAN SALVADOR (UPI) - Sinds de moord op aartsbisschop Oscar A. Romero van San Salvador zijn in El Salvador minstens 20 mensen op gewelddadige wijze om het le ven gekomen. Terwijl duizenden mensen in de ka thedraal een laatste groet brach ten aan monseigneur Romero, op de plek waar hij het geweld zo dikwijls heeft veroordeeld, be traden vier gemaskerde mannen een restaurant in San Salvador, schoten er een man van 29 jaar dood en liepen kalm weg. De po litie kon geen motief voor de aan slag bedenken. Gistermorgen vroeg brandden in San Salvador twee opslagruim ten voor bouwmaterialen tot de grond toe af. Niemand liep letsel op maar de schade loopt in de honderdduizenden guldens. Men vermoedt brandstichting maar nog geen groepering heeft er de verantwoordelijkheid voor aan vaard. In Romero's geboortestad, Ciudad Barrios op 138 km ten oosten van de hoofdstad kwamen elf mensen op gewelddadige wijze om het le ven. Sinds het begin van het jaar zijn nu meer dan 400 Salvadorianen vermoord. Een groep rooms-katholieke en re formatorische geestelijke hoog waardigheidsbekleders hebben gisteren een beroep gedaan op de Verenigde Staten alle militaire hulp aan leger en politie van El Salvador te beëindigen. Ds. William Wipfler, directeur van het bureau voor de rechten van de mens van de nationale Raad van Kerken, zei dat de delegatie had ervaren dat rechts in El Sal vador, regeringsclcmcnten inbe grepen, "stelselmatige onder drukking' toepaste. "Dit is het slechtst mogelijke ogenblik voor de Verenigde Sta ten om zelfs maar bijstand te overwegen". Geen van de hoogwaardigheidsbe kleders twijfelt eraan dat aarts bisschop Romero door 'rechts' werd vermoord. Zij leggen ver band tussen de moord en de preek die de aartsbisschop op 23 maart hield. Hij bedelde en smeekte en beval tenslotte de christenen in leger en politie man voor man te weigeren orders om te doden uit te voeren". De groep heeft Amerika ook ge vraagd zonder dralen serieus contact op te nemen en relaties aan te knopen met 'volksbewe gingen en El Salvador'. "Wij vrezen dat de huidige nauwe banden tussen de Verenigde Sta ten en de zittende junta kortzich tig zijn gelet op de Amerikaanse belangen", aldus de delegatie. Intussen heeft de Salvadoriaanse bisschoppenconferentie meege deeld dat drie Amerikaanse bis schoppen de requiemmis voor Romero zullen bijwonen. Het zijn mgr. John R. Quinn van San Francisco, voorzitter van de Amerikaanse bisschoppenconfe rentie, mgr. William G. Connare van Greensburg in Pennsylvania, president van het missiecomite van de Amerikaanse bisschop penconferentie en mgr. James A. Hickey van Cleveland in Ohio. Japan en de Verenigde Staten, zei de onderminister, zullen hun veiligheidssamenwerking ver diepen en streven naar coördine ring van hun diplomatieke op treden. De betrekkingen van Amerika met China zullen worden uitgebreid "als relaties tussen vrienden die geen bondgenoten zijn". Zij zul len niet de verkoop van Ameri kaanse wapens aan Peking om vatten, aldus Holbrooke. Offers De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren voor de Senaats commissie voor buitenlandse za ken verklaard dat de Sowjet-Unie haar militair apparaat in onver minderd tempo op blijft bouwen en dat de VS economische offers moeten brengen om de defensie uitgaven te verhogen. In een overzicht van de doelstellingen van de Amerikaanse buitenland se politiek zei Vance dat de mili taire veiligheid van de VS en hun bondgenoten tegenover een ver der opdringen van de Sowjet- Unie de prioriteit dient te heb ben. Er zijn geen tekenen die erop wij zen dat de Sowjet-Unie zich bin nen afzienbare tijd uit Afghanis tan zal terugtrekken, aldus Van ce. Het tegenovergestelde is eer der het geval. De sancties van de VS tegen de Sowjet-Unie blijven dan ook van kracht. Wij streven niet naar een koude oorlog, zo zei Vance tot de Se naatscommissie, die de minister gevraagd had richtlijnen te geven voor het Amerikaanse buiten landse beleid. Volgens Vance worden de VS door de Sowjet- Unie gedwongen tot het brengen van economische offers om de veiligheid van de vrije wereld te waarborgen. Vance riep de Amerikaanse bond genoten op een deel van de last te dragen, die het afschrikken van de Russische agressie met zich meebrengt. De VS vragen hun bondgenoten niet om in het licht van de Russische inmenging in Afghanistan het raamwerk van de betrekkingen tussen Oost en West af te breken. Ontspanning en afschrikking kunnen echter niet van elkaar worden geschei den aldus Vance. We vragen onze bondgenoten wel maatregelen te nemen om de Sowjet-Unie ervan te weerhouden zich in nieuwe avonturen te begeven die nieuwe crises kunnen veroorzaken. Het is van belang dat vjj en onze bondgenoten samen staan in on ze veroordeling van agressie". ADDIS ABEBA/PARIJS (Reuter AFP) - De strijdende partijen in de middenafrikaanse staat Tsjaad moeten met elkaar be sprekingen beginnen die dienen te leiden tot een staakt-het-vuren. In een verklaring in deze zin van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) te Addis* Abeba heeft sec jetar is-geneiaal Edern Kodjo het geweld in de voormali ge Franse kolonie toegeschreven aan het onvermogen van de di verse Tsjadische groepen om het vorig jaar in Lagos (Nigeria) be reikte vredesakkoord ten uitvoer te leggen. In de Tsjadische hoofdstad N'Dja mena kwamen gisteren voor de tweede opeenvolgende dag ver tegenwoordigers van de elkaar bestrijdende partyen bijeen in een kathedraal in niemandsland. Naast aanhangers van de in op stand gekomen minister van de fensie Hissene Habre en van pre sident Goukoni Oueddei nemen dc ambassadeurs van Saocdi- Arabie, Frankrijk en Egypte aan de besprekingen deel.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9