Kamer wil illegalen een kans alsnog geven „In 1981 nog eens 4,5 miljard terug" Beperking op fysiotherapie grotendeels van de baan Onderzoek naar regeling opname drugsverslaafden PvdA verlangt duidelijkheid kabinet over abortuswet VEEL MIDDELBARE SCHOLIEREN HAKEN VOORTIJDIG AF Wiegel op vingers getikt VRIJDAG 28 MAART 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De beperkingen op fysiotherapeutische behandelingen voor ziekenfondsverzekerden, die per 1 april zouden ingaan, zijn grotendeels van de baan. Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid) is op aandrang van CDA en WD geneigd aanzienlijke versoepelingen door te voeren. Die zullen in ieder geval per 1 juni ingaan. De maatregel, die deel uitmaakt van de bezuinigingen in de gezondheidszorg, voorziet formeel in beperking van het aantal behandelingen met behulp van apparatuur tot twaalf. Van uitzonde ringen voor gevallen, waarin medische noodzakelijkheid aanwezig is, wordt niet gesproken. Zulke uitzonderingen willen CDA en WD mogelijk maken en mevrouw Veder ging daarmee gisteren tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer akkoord. Zij wil eerst nog met de Ziekenfonds raad overleggen over het invoeren van deze zogenoemde hardheidsclausules. Ook zal zij in overleg met de ZFR en de organisaties van fysiotherapeuten plannen voor nader onderzoek naar de effecten van deze behandelingen op stellen. Ook dat gebeurt op aandrang van de Tweede Kamer, die algemeen oordeelde dat deze bezuinigingsmaat regel niet voldoende wetensêmfopelijk onderbouwd is. De staatssecretaris ging akkoord met een motie van de regeringsfracties, waarin ook werd gevraagd de uitkom sten van het onderzoek naar de beteke nis van de behandelingen uiterlijk op 1 november aan de Kamer voor te leggen. Moties van de PvdA en D'66, waarin werd gevraagd de maatregel in her overweging te nemen (dus nog niet in te voeren), werden verworpen. Onverantwoord Ook PvdA en D'66 vonden de maatregel niet voldoende onderbouwd en spra ken van een onverantwoorde ingreep, die bovendien geen rekening houdt met belangen van kwetsbare groepen patiënten. iVolgens de socialist Kolthoff moeten beperkende maatregelen worden toe gepast op de wijze waarop de artsen aanwijzingen voor behandelingen ge ven. De grondslagen daarvoor zouden strikter moeten worden omschreven. Er moet ook beter overleg tussen artsen en fysiotherapeuten komen. Mevrouw Veder zegde toe deze kwesties nader te bekijken. Zij wil ook de controle op de praktijkvoering van de fysiotherapeu ten uitbreiden. Uit een brief van mevrouw Veder aan de Kamer was inmiddels gebleken dat in bepaalde gebieden al afspraken be staan tussen de ziekenfondsen en de fy siotherapeuten over vrijwillige beper king van het aantal behandelingen. Dit is het geval in het zuiden van Noord- Holland en in het noorden van Zuid- Holland, in Leiden en omstreken, Al phen a.d.Rijn, Woerden, Gouda, Rot terdam en friesland. De versoepelingen die in het vooruit zicht zijn, brengen met zich dat nu wel licht slechts een bezuiniging van f 10 miljoen tot stand komt, zo reageerden woordvoerders van deze beroepsbeoe fenaars na het debat van donderdag. Met deze uitkomst zijn de fysiothera peuten dan ook voorlopig tevreden. DEN HAAG (GPD) - Er komt een on derzoek naar de mogelijkheid om ver slaafden onder dwang in een inrichting te plaatsen. Dit zegde staatssecretaris mevrouw Veder-Smit gisteren toe aan een delegatie van de Landelijke Stich ting Ouders van Drugsverslaafden. De staatssecretaris van Volksgezondheid gaat zoeken naar een formule om drugsverslaafden onder een zoge naamde „bijzondere opname" te kun nen laten verplegen in ziekenhuizen. Er zal hierover op korte termijn een Nota aan de Kamer worden gezonden. Als het huidige drugbeleid wordt voortgezet, dan zullen er ongelukken gebeuren zo hielden de ouders van drugsverslaafden de staatssecretaris voor. „De overheid moet meer aan dacht besteden aan de voorkoming van het druggebruik, de opvang van ver slaafden en aan voorlichting van kinde ren, politie en artsen", aldus het mani fest van de stichting, die ouders van kinderen die drugs gebruiken uit de anonimiteit wil halen en hun krachten wil bundelen om druk te kunnen uitoe fenen op het overheidsbeleid. Gebrek aan kennis De stichting heeft in het manifest een aantal eisen geformuleerd ten aanzien van voorlichting, opvang, begeleiding en nazorg. De verantwoordelijkheid voor voorlichting aan kinderen op scholen dient te berusten bij een over heidsapparaat, bijvoorbeeld de politie. Het daarby gebruikte materiaal moet uniform zijn. Op dit moment circuleren te veel verschillende folders, vindt de stichting. De overheid moet daarnaast gebruik maken van alle media, met name ook van postbus 51. Men is verontwaardigd over het ontbreken van kennis over drugs bij artsen en politie, mensen die met acute gevallen van druggebruik te maken krijgen. De ouders zelf zijn ook slecht op de hoogte en kunnen vaak geen advies krijgen over wat hen te doen staat in voorkomende gevallen. Kans op herhaling De opvang van verslaafden laat veel te wensen over, vindt men. De metha- donposten houden kantooruren aan en kunnen 's nachts en in het weekend geen hulp verlenen, ook weigeren zie kenhuizen opname. Een goede oplos sing zou zijn een centraal telefoon nummer, waarop dag en nacht hulp ge vraagd kan worden. Deskundigen moe ten op ieder uur bereikbaar zijn. Omdat de kans op herhaling bij 'afge- kickten" erg groot is wil men constante begeleiding. De 'geestelijke' verslaving kan wel twee jaar duren. Een andere manier om te voorkomen dat opnieuw verslaving optreedt is een hardere aan pak van 'subdealers', afnemers van de grote dealers die meestal juist niet ge pakt worden. De subdealer is vaak ook verslaafd en moet daarom na arrestatie onder dwang in een speciale kliniek geplaatst worden. Ook wil men dat er zwaardere straffen gegeven worden aan mensen die in drugs handelen. Om de problemen van ouders, die door hun omgeving vaak als schuldigen aangemerkt worden, uit de taboesfeer te halen moet een andere opinievor ming worden gestimuleerd. Ook deze taak berust volgens de stichting bij de overheid. Motie tegen zin minister Albeda aanvaard AMSTERDAM - De onrust in universitaire kringen tegen de plannen van minister Pais voor een zogenaamde twee fasenstructuur in het wetenschappelijk onderwijs neemt toe. Gisteren startten Am sterdamse studenten een demon stratieve 24 uurs-bezetting van het hoofdgebouw van de Vrije Univer siteit. De bezwaren van de studen ten lopen grotendeels parallel aan die van de PvdA en richten zich te gen de splitsing van de studie in twee fasen. Volgens de tegenstan ders van Pais' plannen werkt de bewerkte toelating tot de tweede fa se een ongezonde prestatie- en com- petitiedrang in de hand. DEN HAAG (GPD) - Illegalen moeten de kans krijgen zich bij de arbeidsbureaus te melden, zodat daar kan worden nagegaan of hun ar beidsplaats alsnog kan worden gelegaliseerd. Zeer tegen de zin van minister Albeda (sociale zaken) in, heeft de Tweede Kamer gisteren een motie van die strekking aangenomen. De motie, die scherp indruist tegen de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers die op 1 november van kracht is geworden, was in gediend door de kamerleden Buurmeijer (PvdA) en Wessel- Tuinstra (D'66). Zij werd met een uiterst kleine meerderheid - 70 tegen 68 stemmen - aan vaard. Deze aanvaarding werd mogelijk gemaakt doordat zes CDA'ers, Van Houwelingen, Buikema, J. N. Scholten, Couprie, Faber en Van Zeil, met de oppositie mees temden. Van dit zestal behoren de eerstgenoemde vijf kamerle den tot de zogenaamde „dissi denten" binnen de CDA-frac- tie. Tevoren had minister Albeda aan vaarding van de motie „zeer dringend" ontraden. Het is nog niet duidelijk of de bewindsman de motie zal uitvoeren, dan wel naast zich zal neerleggen. Direct na aanvaarding van de motie ver liet Albeda de Kamer. „Als het erop aankomt, wordt naar mijn gevoel de zaak verloederd. Dat zal in laatste instantie naar buiten toe de indruk vestigen, dat Eis drie jaar in 'grootste zwendelzaak in Noorden' GRONINGEN (ANP) - In de, wat hij noemde, "grootste zwendelaf- faire die het Noorden in jaren heeft gekend", heeft officier van justitie bij de Groningse recht bank mr. M.H. Severein gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de 33-jarige P.M. uit Veen- dam. Tegen de 48-jarige F.F. uit Hoogezand eiste hij twee jaar ge vangenisstraf. De twee worden verdacht van een zwendel waarbij zij voor vijf mil joen gulden verduisterden. Nog meer verdachten in deze zaak zullen binnenkort voorkomen. In totaal verdween in de zaak twin tig miljoen gulden op onrechtma tige wijze. De officier stond in zijn twee uur durend requisitoir lang stil bij de "immateriële" schade die F. en M. door hun zwendel hebben aangericht. Niets ontziend gin gen ze aan de belangen van der den voorbij, aldus mr. Severein. Na hun arrestatie ging een schokgolf door de wereld van banken, notarissen en makelaars in de provincie. "De banken ko men nog wel over de schade heen", aldus de officier, "maar vooral de kleine luiden is veel leed aangedaan". Wel had de offi cier de overtuiging dat de banken en makelaars wat al te makkelijk en na te weinig onderzoek in zee gingen met de zwendelaars. Ook het notariaat had zorgvuldiger kunnen handelen en leed kunnen voorkomen, zo stelde hy. Uit spraak 10 april. men in Nederland best binnen kan komen, omdat, ook al is men illegaal, er toch weer een tijd komt dat het Nederlandse parle ment over zijn hart strijkt". Zo luidden de slotwoorden van Al beda nadat de Kamer vóór de stemming de gelegenheid had gekregen zich over de motie uit te spreken. Zuigkracht Maar niet alleen de zuigkracht van ons land op mensen uit verschil lende landen rond de Middel landse Zee vond Albeda krachtig pleiten tegen de motie, die hij als een 'vorm van regularisatie („witwassen" van illegale arbei ders) ziet. Hij zag ook veel prakti sche bezwaren kleven aan uit voering van de motie. Zo vroeg hij zich af hoe de arbeids bureaus moeten nagaan of een illegale arbeidsplaats kan wor den gelegaliseerd. „Moet worden bekeken of het wellicht een ar beidsplaats betreft waar best een Nederlander had kunnen wer ken? Moet worden nagegaan of de sociale premies en de belas ting betaald worden? Als er echt sprake is geweest van uitbuiting, moeten wij dan zeggen dat het duidelijk een illegale plaats was en dat de betrokken buitenlander de grens overgezet moet wor den?" Voorts zag de minister problemen omdat bij uitvoering van de mo tie vervolging van werkgevers - waar de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers nu juist veel werk van maakt - „een illusie" wordt. „Hoe zal immers een rechter een werkgever kunnen veroordelen, indien de kans bestaat dat kort daarna door de regering wordt gelegaliseerd dat hij een illegale werknemer in dienst had?" GERAAMTE DUITSE MILITAIR GEVONDEN GORSSEL (ANP) - Baanwerkers hebben woensdag in een sloot langs de spoorlijn Zutphen-Win- terswijk een lugubere vondst ge daan: het geraamte van een Duit se militair uit de Tweede Wereld oorlog Op het skelet werden res ten van een uniform aangetrof fen, terwijl ook enige Duitse munten en een portefeuille wer den gevonden. Er lagen tevens scherpe patronen en een hand granaat. De vondst werd gedaan door baanwerkers, die riet aan het kappen waren. Eén van hen be merkte een schoen, die half bo ven de aarde uitstak. De man trok de schoen uit de aarde en trok tot zijn grote schrik ook een stuk been mee omhoog. De baanwer kers groeven het skelet vervol gens met schoppen uit. De gra vendienst van het ministerie van defensie stelt een onderzoek in naar de identiteit van de Duitse militair. Financieel specialist CDA, Van Rooijen: ROTTERDAM (GPD) - Naast de extra bezuinigingen, waarover eerder deze maand beslissingen zijn gevallen, zal volgend jaar nog eens 4,5 miljard moeten worden bezuinigd. Dat zal bij het opstel len van de Miljoenennota voor 1981 tot grote politieke spannin gen gaan leiden. Dat zei de financiële specialist van het CDA, drs. Martin van Rooij en, gisteren op een vergadering van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond in Rotter dam. Over die extra bezuinigin gen voor 1981 zullen in juli al de beslissingen moeten vallen, bij het opstellen van de rijksbegro ting voor volgend jaar. Drie miljard is nodig omdat de groei lager uitvalt dan voor 1981 is voorspeld en 1,5 miljard moet worden gevonden, wil het finan cieringstekort volgend jaar van 6 naar 5,5 procent kunnen zak ken. De totale bezuinigingen in het ka dervan Bestek '81 zullen volgend jaar niet tien miljard gulden be dragen, zoals twee jaar geleden voorspeld, maar 16 miljard, aldus Van Rooijen. Hij wijst belasting verhoging of de inzet van extra aardgasbaten, om aan die moei lijke keuzen te ontkomen, van de hand. Volgens Van Rooijen moeten we er rekening mee houden dat in elke periode van vier jaar de komende tijd zo'n tien miljard gulden be zuinigd zal moeten worden ten opzichte van de oorspronkelijke meerjarenramingen. Hij vindt voorts dat die meerjaren ramingen te lang te optimistisch zijn opgesteld, met als gevolg dat Borssele stopt rondleidingen VLISSINGEN (ANP) - Belangstellenden voor kernenergie zullen een be zoek aan de kerncentrale Borssele van hun lijstje moeten schrappen. De nv PZEM heeft besloten geen bezoekers meer toe te laten in de kerncen trale. Volgens mr. E. Donders van de provinciale Zeeuwse energiemaatschappij is dit besluit genomen in verband met de toenemende acties tegen kernenergie. De kerncentrale Borssele vormde overigens toch al een uitzondering waar het de ontvangst van bezoekers betrof. Normaal wor den er in geen enkele kerncentrale groepsrondleidingen verzorgd. De centrale in Borssele heeft in de afgelopen vijfjaar ruim 14 000 bezoekers bestaande uit wetenschappers of belangstellende groepen binnen haar poorten gehad. CDA-kamerlid Van Rooijen telkens weer bezuinigingen no dig zijn. Beter ware het in de ra mingen niet telkens van hetzelf de groeipercentage uit te gaan. Van Rooijen bekritiseerde de hou ding van de PvdA in de loonperi- kelen. Vorige week pleitten de socialisten eerst voor handha ving van de koopkracht tot mo daal om daar, zo zei hij, enkele dagen later alweer van af te stap pen, nadat de loonmaatregel was aanvaard. Maar afgelopen maan dag kwam PvdA-leider Den Uyl alweer in verzet tegen de loon maatregel. De PvdA speelt kiekeboe, aldus Van Rooijen. Hij verweet de PvdA halfslachtigheid, gebrek aan politieke moed en het varen van een „zigzag-koers". DEN HAAG (GPD) - Ruim dertig procent van alle middelbare scholieren verlaat voortijdig het schooltype waarvoor gekozen werd. Dit probleem heeft nog nooit zulke alarmerende vormen aangenomen als de laatste jaren. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nijmeegse Instituut voor Toegepaste Sociologie. Dertig procent van de brugklassers vwo, havo en lbo maakt de studie niet af. Oorzaak van alle ellende is „het verband tussen onderwijs en economie". Het onderwijs is in de eerste plaats gericht op vaardig heden van technische en alge mene aard, die gericht zijn op la tere beroepsuitoefening. Het on derwijs, zo vindt het ITS, legiti meert de economische ongelijk heid doordat het uitgaat van pres taties en alleen selecteert op grond van prestaties. Ook beloont het onderwijs dezelfde persoonlijkheidstrekken bij leerlingen als het bedrijfsleven doet bij werknemers. Een mo delleerling moet van de leer krachten bepaalde sterk op de middenklasse georiënteerde ei genschappen ontwikkelen wat betreft taalgebruik, persoonlijke verschijning, inzet en houding ten aanzien van de autoriteit. Want niet alleen intelligentie, maar ook gedragswijze bepaalt het schoolsucces. Omdat kinderen uit de lage milieus vooral wat dit laatste betreft een achterstand hebben, verloopt hun schoolloopbaan vaak minder gunstig dan die van hun klasge noten uit middenstands- en ho gere milieus. Kinderen uit lagere milieus verliezen daarom eerder hun motivatie in school. Willen we voortijdig schoolverlaten bestrijden, dan ontkomen we niet aan een aantal wezenlijke veran deringen in het onderwijs. Men zal vooral moeten streven naar een vermindering van de nega tieve gevolgen van beoordeling en selectie in de schoolloopbaan, aldus het ITS. Het ITS stelt dan ook het volgende voor integratie van kleuter-, la ger en voortgezet onderwijs, af schaffen van het zittenblijven en het leerstofjaarklassensysteem, verkleinen van de klassen, het onderwijs meer afstellen op de individuele capaciteiten vervan- DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat minister Wiegel (binnenlandse zaken) maatrege len neemt om de topsalarissen van politici en hoge ambtenaren per 1 juli a.s. fors te matigen. De Kamer vindt dat Wiegel veel te weinig initiatieven ontplooit om die topinkomens aan te pakken. Gisteren nam de Tweede Kamer, met slechts de stem van de WD- fractie tegen, een motie van de CDA'er Weyers aan, waarin om zo'n scherp inkomensbeleid wordt gevraagd. De andere frac ties vinden dat zo'n beleid kan bijdragen aan een samenhan gend inkomensbeleid. Vorige week, tijdens het debat over de loonmaatregel, diende Wijers zijn motie al in. Maar trok hem later weer in, nadat minister Wie gel ernstige bezwaren had ge maakt. Weijers zei toen de motie aan te houden vanwege een „tik fout". gen van het diploma door nauw keuriger beschrijvingen van de opgedane ervaringen en kennis van de leerlingen, bijscholen van onderwijzers, leraren en om budsmannen voor de leerlingen, schoolpsychologische diensten. Gezelligste voorstel voor de leer ling zelf: het invoeren van spy- belkaarten en baaldagen. DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer wil dat de regering nog voor het ein de van het paasreces van de Ka mer, dat vandaag begint en twee weken duurt, duidelyk maakt hoe zij de behandeling van het wetsontwerp over de abortus denkt voort te zetten. De socialist Roethof drong gisteren in de Kamer op die duidelijkheid aan, omdat zyn fractie (en die van D'66) op korte termijn willen we ten of zij al dan niet met een eigen initiatief-wetsontwerp moeten komen. Vorig jaar dienden de ministers De Ruiter (justitie) en Ginjaar (volksgezondheid) hun wetsont werp bij de Kamer in. Daarop le verden de fracties hun schrifte lijke commentaar. De reactie van de regering op dat commentaar is echter nog "Steeds niet bin nen. Eind vorig jaar zegde premier Van Agt, mede onder druk van CDA- leider Lubbers, het regerings- antwoord toe voor het einde van 1979. Daarvan is echter niets te rechtgekomen. PvdA en D'66 hebben steeds te kennen gegeven dat zij met een eigen wetsvoorstel zullen komen als de regering er niet in slaagt een voor de kamermeerderheid aanvaardbaar wetsontwerp te maken. Wanneer de regering nu antwoordt dat zy er niet in slaagt om binnen enkele weken het antwoord op de schriftelijke reacties van de Ka mer af te ronden, dan zullen PvdA en D'66 een initiatiefwets ontwerp indienen. Bij zo'n wets ontwerp hebben de indieners voor een deel zelf in de hand hoe snel de behandeling ver loopt. PvdA en D'66 rekenen er in dat ge val op dat zij voor hun wetsont werp - dat een ruime legalisering van de abortus zal inhouden - de steun zullen krijgen van de WD. die zich altyd voor zo'n legalise ring heeft uitgesproken. EMMELY - De officier van justitie mr. R. de Groot heeft gisteren in Rotterdam gevangenisstraffen van twee tot vijf jaar geeist in de "verstekelingen-zaak" op het Nederlandse schip "Emmely". Kapitein Th. de B. (37) hoorde vyf jaar tegen zich eisen, stuurman A.B. (26) vier jaar en de matrozen W.D. (33) en J.C. (27) ieder twee jaar. Volgens de officier zijn ze alle vier min of meer verant- woordelyk voor het over boord zetten van een Ghanese verste keling Dat gebeurde op 24 okto ber vorig jaar op de Bonny River in Nigeria.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7