Jaren geen afrekening Spaargaren verlaat Hl Kampbewoners willen huis Wijkcomités wijzen op maas in horeca-regels Waardgracht in ongewisse over verwarmingskosten PAGINA 4 VRIJDAG 28 MAART 1980 LEIDEN - Een aantal woonwagen bewoners wil graag in een huis. Degenen die op het regionale woonwagencentrum aan het Leidse Trekvaartplein staan kunnen echter alleen in Leiden worden ingeschreven. Daarom zouden de regiogemeenten een vast aantal huizen beschikbaar moeten stellen voor de woonwa genbewoners. Dat zei coördinator Frans Mentzij van de Stichting Woonwagen schap gisteren tijdens de verga- dering van de Regionale Woon wagencentra rayon Leiden. Hij verklaarde over deze problema tiek de gemeenten, te hebben aangeschreven. Van enkelen had hij al antwoord ontvangen; gis termiddag volgden nog andere gemeenten. Zo liet Leiderdorp weten al moeite genoeg te heb ben met het huisvesten van de ei gen inwoners. Soortgelijke ge luiden lieten ook de vertegen woordigers van Voorhout en Hillegom horen. Een aantal leden betwijfelde trou wens of de woonwagenbewoners wel bereid zouden zijn in een huis te trekken. Volgens woonwagen bewoner Van Es, als toehoorder bij de vergadering aanwezig, is dat wel degelijk het geval. "Wij leven in een klein wereldje, maar worden ook in een klein wereldje gehouden. We hebben angst dat we niet geaccepteeerd worden in een woonwijk. Maar als moge lijkheid zouden we het graag doen, want als je niet meer kunt reizen is een woning misschien wel beter dan een wagen" aldus Van Es, die huiverig was gewor den na het beluisteren van reac ties tijdens hoorzittingen over de kleine kampjes die er in de regio gemeenten moeten komen. LEIDEN - Bewoners van de nieuwbouw aan de Waard- gracht en omgeving dreigen een deel van de huur in te houden als zij niet op korte termijn duidelijkheid krij gen over de verwarmingskosten die zij betalen. De be woners zijn er zeer over gebelgd dat zij na bijna drie jaar nog steeds geen afrekening hebben ontvangen van de stookkosten. LEIDEN - De Leidse gemeente raadsleden zijn er voor gewaar schuwd dat enkele slimme hore- ca-ondernemers een truc hebben uitgedacht om 's nachts toch lan ger open te kunnen blijven. In een brief aan de leden van de gemeenteraad wordt er door een aantal buurtverenigingen (Noordvest, Maredorp, .d'Oude Morsch en de Pieterswijk) op ge wezen dat in de nieuwe regeling, voor de sluitingstijden voor de Leidse horeca, een maas zit waar horeca-exploitanten druk ge bruik van zullen gaan maken. Volgens de regels kunnen ver enigingen met een C-vergunning een ontheffing aanvragen om ook na twaalf uur onbeperkt voor haar leden open te blijven. Die vergunning wordt dan voorlopig verstrekt met een proeftijd van een jaar. Deze weg is onlangs nog gevolgd door de studentenver eniging Quintus aan de Oude Singel. De briefschrijvers kele horeca-exploitanten van genoemde regeling gebruik zul len maken om 's nachts ook lan ger open te kunnen blijven. Daarvoor zou de volgende truc zijn uitgedacht: Er wordt een jongerenvereniging opgericht met sociaal cuiturele doelstellin gen. Deze jongerenvereniging voldoet aan de voorwaarden die voor een C-vergunning worden gesteld dus kan men met die ver gunning aanspraak maken op een onbeperkte sluitingstijd. "Het is wel van belang dat die jongerenvereniging over een ruimte beschikt die voldoet aan de eisen met betrekking tot de geluidshinder. Dat zou simpel op te lossen zijn door een lokaliteit te huren dat daar al geschikt voor is", aldus de briefschrijvers. In de brief wordt de Koetsotheek als voorbeeld genoemd. "Op de avond dat deze ruimte gehuurd wordt, zou niet "commercieel" geschonken mogen worden. Maar de huurprijs en de drank moet wel betaald worden. Geen probleem", menen de brief schrijvers: "een vereniging mag genoeg geld verdienen om zich zelf te onderhouden. Dus de le den brengen dit geld op. Zo doende heeft de verhuurder geen strop aan de avond en zijn lokali teit is tot laat in de nacht toe- gangkelijk voor de "leden" van de vereniging. Wie met de gebakken peren zitten dat zijn de buurten waar dit alle maal zal gaan gebeuren", aldus de briefschrijvers. Zij menen dat de maas in de nieuwe regeling zeker gebruikt zal gaan worden en pleiten daarom voor een slui tingstijd van twee uur 's nachts (in het weekeinde) voor iedereen, dus ook voor C-vergunnings- houders. "We worden gewoon belazerd", meent de heer Philippo, lid van de bewonerscommissie. "Als we niet snel een afrekening krijgen komen een hoop mensen straks in de narigheid als zij de tekorten over driejaar moeten bijbetalen. Er wonen veel bejaarde mensen en gezinnen in de wijk die in gro te moeilijkheden zullen komen als de stookkosten te hoog oplo pen", aldus de heer Philippo. De bewoners van de Waardgracht en omgeving betalen elke maand een vast bedrag bij de huur voor de kosten van de centrale ver warming. Voor een tweekamer woning komt dat neer op 65 gul den per maand, zomer en winter door. Om elke bewoner eerlijk te laten betalen wat hij verstookt zitten er warmtemeters op de ra diatoren die aangeven wat elke bewoners precies verbruikt. Eén keer per jaar, in mei of in juni, registeert een medewerker van de technische handelsmaat schappij Warmtemeter B.V. de meterstanden. De bewoners moeten vervolgens een opgave krijgen van hun aandeel in de stookkosten. Op de jaarlijkse afrekening kunnen de bewoners zien of zij het afge lopen jaar teveel of te weinig hebben betaald dus ook of zij geld terugkrijgen of moeten bij betalen. Dit voorjaar zullen de warmtemeters voor de derde keer worden opgenomen terwijl de bewoners niet eens een afre kening hebben ontvangen van de vorige twee keer. Een aantal be woners vreest dat zij flink wat moeten bijbetalen wanneer zij straks drie afrekeningen tegelijk krijgen. "Als de bedragen die moeten worden bijbetaald erg hoog zijn opgelopen dan komen sommige gezinnen beslist in moeilijkheden" aldus de heer Philippo. De technische handelsmaatschap pij Warmtemeter B.V. heeft aan vankelijk toegezegd dat de afre keningen voor het einde van het vorig jaar zouden zijn verstuurd. Dat is niet gebeurd. Vorige maand heeft de directeur van de Leidse Woning Stichting (LWS), de heer Streefland, in een brief aan Warmtemeter B.V. nog eens aangedrongen op spoed bij het verzenden van de afrekeningen. De heer Streefland rekent er op dat de afrekeningen binnen twee weken in het bezit zullen zijn van de LWS. De gegevens moeten dan nog verder verwerkt worden dus zal het nog wel enige tijd du ren voordat de bewoners de afre keningen in huis hebben. Het buurtcomité is intussen vast van plan om actie te gaan voeren als de zaak niet snel in orde komt. De bewoners denken er over om de maandelijkse bijdrage voor de stookkosten, dat in de huur is be grepen, niet langer te betalen. In universiteitsraad LSB laat uit protest verstek gaan LEIDEN - Uit protest tegen de 'gang van zaken tijdens de twee honderdste universiteitsraad vergadering die afgelopen maan dag werd gehouden is de Leidse Studenten Bond (LSB) gister avond bij de voortzetting van de ze vergadering niet komen opda gen. De LSB noemt de 200ste vergade ring een "dieptepunt in de ge- schiedenis van de democratie". Door het wegblijven van de LSB- fractie waren er gisteren niet de nodige universiteitsraadsleden aanwezig om besluiten te kunnen In een schriftelijke toelichting die in het begin van de voortgezette vergadering door de voorzitter werd voorgelezen staat onder meer dat de LSB kwaad is op de manier waarop de voorzitter heeft gemeend de discussie over de Leeuwenhoek te moeten "structureren". De LSB: Slechts twee fracties heb ben de gelegenheid gehad hun mening over de maandag over de Leeuwenhoek ingediende moties te geven. Daarna werd het nodig geacht de spreektijd tot twee mi nuten te beperken. We moesten LEIDEN - Het grote uithangbord bij de oprit naar het motel laat niets aan duidelijkheid te wensen over: "Dank voor alles, Martin Spaargaren". Het staat erop met diezelfde reuzeletters waarmee anders de dagschotel wordt aange prezen. Het tekent de "director marketting, publicity en operations" van Holiday Inn Leiden ten voeten uit. Want Spaargaren timmert graag aan de weg. Dolgraag zelfs. Ook nu hij per 1 april het Amerikaanse hotel concern verlaat om direc teur te worden van het hotel en congrescentrum Atlantic in Kijkduin. In de twaalfeneenhalf jaar dat het motel aan de Haag- sche Schouweg staat, heeft hij met nimmer aflatende ijver ge probeerd het horecaetublisse- ment in de publiciteit te brengen. Talloze stuntjes bedacht hij en soms werd hij in zijn publici- teitslust geholpen door de crimi naliteit. Want in de afgelopen pe riode was het motel diverse ma len het doelwit van overvallers en daarmee doelwit van de media. De grootste "stunt" vormde het oprollen van een bende, die een miljoen aan heroïne in de koffers had en het Leidse motel als ont moetingspunt had. Die negatieve publiciteit moest Martin Spaargaren zien weg te poetsen. Maar hij had tegen meer op te boksen: "Door beleidsfou ten is in het begin een verkeerd beeld van het motel ontstaan. Men dacht datje hier uitsluitend met engels terecht kon en dat je in dollars moest betalen. Alles was gericht op vier maanden toe risme. Maar dan kun je geen goed bedrijf mee in stand houden". Spaargaren hield het tweeënhalf jaar voor gezien en keerde terug op een ogenblik dat het hotel - zoals hij zelf zegt - op zijn rug lag. Op dat ogenblik werd het roer omgegooid en richtte men zich op de Leidse regio. Spaargaren: "Die wilden we erbij betrekken. En dat is op een unieke wijze ge lukt. De bowling is daarbij het grote middel gebleken. Later kwam het zwembad, de tennis- en de squash-banen. Drie jaar geleden zat Leiden vol gens Spaargaren voor het eerst in de winst. Een miljoen werd er geïnvesteerd in het Holidome, een overdekte tropische tuin, die in oktober zal worden geopend. Waarschijnlijk tegelijk met een overdekte tennishal. Spaargaren zegt zich Leidenaar-in- hart-en-nieren te voelen en sig naleert waar het in Leiden aan mankeert: "We moeten de poli tiek eens vergeten in Leiden. Om met een roeiboot vooruit te ko men heb je een linker- en een rechter roeispaan nodig. Een goeie roerganger missen we na het vertrek van Vis". Wat de VW op dit ogenblik doet voor het Leidse bedrijfsleven is naar zijn oordeel een lachertje. Het LCC (overkoepelend orgaan middenstand, red.) begeeft zich teveel in details en de gemeente zou meer moeten doen aan de verbetering van het stadsbeeld Neem nou dat Plesmanviaduct als je de stad binnen rijdt: smerig, tegels van de muur. Stations plein, rotzooi, halve fietsen. Lei den buit z'n kansen niet uit. Neem dat beeld van Rembrandt. Helemaal groen uitgeslagen. Geen behoorlijk plaatje van te maken. Waarom niet eventjes zandstralen zo'n ding? Meer hotelaccommodatie in Lei den? Kijk, als er een markt voor was dan had onze mijnheer Voigt er toch al lang een hotel bij gezet. Dit complex kan zo met 100 ka mers worden uitgebreid. Een ho tel kun je niet vullen met status, maar met mensen. En bij de WV ontbreekt de man die ze hier naartoe brengt. Spaargaren heeft in de loop der ja ren veel hotels als werkterrein meegemaakt. Begon in het Victo ria Hotel in Amsterdam, was in Amerika en Hongarije, werkte in Huis ter Duin en in het Amstel Hotel en zegt in zijn werk vooral het contact met mensen te waar deren. "Mensen zijn mijn groot ste hobby", zegt hij laat een sta peltje lovende kritieken zien over een in zijn hotel gereserveerde rijsttafel. "Kijk als je dat leest, dan kun je een heleboel aan. Dan kijk je echt niet op een uurtje". BRAM VAN LEEUWEN nodig gaan borrelen", merkt de LSB zuur op. De LSB zegt over het beknotten van de spreektijd dat het "op deze manier onmogelijk werd ge maakt om het standpunt van de LSB over de Leeuwenhoek dui delijk te maken en onze mening over de ingediende moties en amendementen hierop te motive ren. Wij waren nota bene zelf in diener van de moties", verzucht de LSB in de brief. De voorzitter van de universiteits raad gaf na het voorlezen van de brief toe een fout te hebben ge maakt door niet aan de LSB om een toelichting over de mede door hen ingediende motie te vragen. "Ik begrijp dat de LSB boos is", zei hij en bood zijn ver ontschuldigingen aan. Martin Spaargaren in de keuken van "zijn hotel" aan de Haagsche Schouwweg, Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou wenkerkstraat 17 wordt van avond de magisch-realisti- sche thriller "The Laste Wave" van de Australische regisseur Peter Wair vertoond. De film werd in 1977 gemaakt en Ri chard Chamberlain vervult een hoofdrol. Een jonge advo caat raakt betrokken bij steeds raadselachtiger ge beurtenissen waarvan de Au stralische inboorlingen het geheim blijken te kennen. De voorstellingen beginnen om 20 en 23 uur. Reg gae-muziek De reggaegroep Lord of lords speelt vanavond in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep be staat uit tien Arubanen die de traditionele reggae-muziek produceren. Ze maken daar bij gebruik van verschillende Afrikaanse en Surinaamse percussie-instrumenten. Ver der wordt gewerkt op drums en met gitaar, bas en piano. De zaal gaat om 21.00 uur open en de toegangsprijs be draagt f5.50. Homofiliteit De Leidse Werkgroep Homo- sexualiteit/COC organiseert op zaterdag 26 april een ont moetingsdag voor ouders van homofiele kinderen. Op deze middag worden zij in de gele genheid gesteld met elkaar van gedachten te wisselen over het onderwerp dat de ou ders bezighoudt. Een deskun dig forum is aanwezig om een antwoord te geven op vragen die in gesprekken aan de orde komen. De bijeenkomst wordt gehouden in het MOB-gebouw aan de Witte Singel 93 en de deelne- meingskosten bedragen f 2.50. Opgeven kan men zich via tel. nummers 071-155620 oj 122528 in de avonduren. Salon 0 In de salon 0 aan de Heren gracht 45 staat dit weekeinde de auto centraal. In de ruimte wordt een viertal auto's als werken van toegepaste kunst tentoongesteld. Verder wor den er video .opnamen ge toond van de hof auto's die vo rige week de Leidse universi teit aandeden, de auto als kunstwerk en het linker en rechter uitzicht vanuit een auto die gezamenlijk in beeld worden gebracht. Filmhuis De nachtfilm van het Filmhuis aan de Breestraat 66 is van avond "The Servant" van re gisseur Joseph Losey. De film uit 1965 is gebaseerd op een scenario van Harold Pinter. - Hoofdfiguur is een rijke jon geman die een huisknecht in dienst neemt. Zeer tegen de zin van zijn verloofde groeit de invloed van de huisknecht zienderogen. De huisknecht neemt zijn vriendin in dienst waarop de rijke jongeman weer verliefde wordt. De voor stelling begint om half twaalf en de toegangsprijs bedraagt f4.-. Spellenavond De wandelsportvereniging Zuid-West organiseert een klaverjas- en sjoelavond in 't Parlement aan de Nieuwe 52. Aanvang 20 uur. Vrijwilligerswerk De Vrij willig er scentr ale Leiden organiseert vanavond een in formatieve bijeenkomst over vrijwilligerswerk. Dat ge beurt in het pand Lange- gracht 246a. Aanvang 20 uur. Suriname De Stichting Surinamers Lei den houdt vanavond een fo rumdiscussie over de actuele politieke situatie in Surina me. De bijeenkomst wordt ge houden in het buurthuis "Op Eigen Wieken" aan het Val kenpad 2 in de Merenwijk en begint om acht uur. Aan de avond wordt meegewerkt door de VolkspartijHPP, VDP en PALU. Het doel van de stichting is om op alle mo gelijke manieren te strijden voor verbetering van hel lot van Surinamers in Leiden. Imkers De Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt, afdeling Lei den en omstreken komt van avond bijeen in het Boer- haave-restaurant aan de Boerhaavelaan 188a. Aan vang 19.30 uur. Na een kort overleg over de organisatie van de Bijenmarkt 1980 wordt door de heer RH. Ges- kes uit Roden een lezing ge houden onder de titel Carni- ca koninginneteelt op Schiermonnikoog"De heer Geskes beheert al vele jaren het bevruchtingsstation op Schiermonnikoog. Buurtavond Clubhuis "In de Vroolijcke Ar- ke" aan de Pieterskerkchoor- steeg 15 organiseert van avond een buurtbijeenkomst voor bewoners van de Pieters- en Academiewijk. Er wordt onder meer de film "Leids le ven" vertoond waarin de be langrijkste gebeurtenissen die vorig jaar in Leiden plaats hadden in beeld wor den gebracht. Verder staat er een fotowedstrijd, met de wijk als onderwerp op het pro gramma. De bijeenkomst is gratis toegankelijk. PPR-vergadering De afdeling Leiden van de PPR houdt vanavond een algeme ne ledenvergadering in het gebouw van de Leidse Stu denten Ekklesia, Rapenburg 100. Gast op deze avond is Di- lia van der Heem, ex-be stuurslid van de PPR en nu werkzaam bij het FNV. De bijeenkomst begint om acht Filmavond Bij de jongerenvereniging "Au- gustinus" aan het Rapenburg 24 worden zaterdag films ver toond. Als première wordt ge draaid de film "Verblind door veroordeling"die van sep tember tot december vorig jaar werd gemaakt door Leidse jongeren. De filmop namen werden in de LeicLse binnenstad en in de duinen gemaakt. Verder worden films vertoond als "Appie, prof in de lompe- logie", die in 1977 het jaar lijkse amateurfilmfestival won en "Jongerenhuisvesting wat doen we eraan? een rol prent over de heersende wo ningnood. Ter afsluiting wordt "Wat is film?" ver toond, een korte film waarin via slapstickachtige scenes uitleg wordt gegeven over trucages die gebruikt kunnen worden. Het geheel wordt af gesloten met een disco. Aan vang 21 uur. De Ratel De Leidse werkgemeenschap "De Ratel" houdt zaterdag avond een bijeenkomst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33. De heer W. Ver- mey houdt een lezing met dia's over China. De inleider maakte onlangs een studie reis door China. De zaal is open om half acht en de lezing begint een half uur later. Hot House Zaterdag om half negen organi seert Hot House een avond Leidse jazz in het LVC-ge- bouw aan de Breestraat 66. Het eerste uur wordt gevuld met muziek gespeeld door een groep bestaande uit Fred Co- hen, Eric Pluyter, Huub Wal ter en Peter van Bergen. Het volgende uur is gereserveerd voor de Leidse Slagwerk groep. Daarna is het de beurt aan de groep TAO met Char les Schouten, Theo de Jong, Sjoerd Plak en Marc van der Geer. Ter afsluiting begint om half een een jam session waarvoor Hot House vele vooraanstaande Leidse musi ci heeft uitgenodigd. Jazz on sunday Op zondag 30 maart wordt het seizoen bij Jazz on sunday af gesloten zoals in oktober 1979 werd begonnen: een concert met de 18 maji sterke big band van Frits LandesbergenHet bestuur van Jazz on sunday heeft plannen om met deze groep een langspeelplaat te maken. Het optreden van de big-band begint om kwart voor drie in het bowlingres taurant aan de Boshuizer- laan 1 Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe- schermingseducatie(IVN) or ganiseert op zondag 30 maart een natuurwandeling in Dui venvoorde in Voorschoten. De wandelingdie ongeveer an derhalf uur duurt, staat on der leiding van ervaren na- tuurgidsen. De wandeling be gint om twee uur aan de Laan van Duivenvoorde bij het hek aan de Veurseweg. Dag- of jaarkaarten zijn bij de in gang verkrijgbaar. Verzetcabaret Zondag zal in het kader van de culturele activiteiten op zon dagmiddag in "De Uyl van Hooglandhet verzetcabaret "Geen bezoek, geen bloemen" een optreden verzorgen. Het cabaret wordt gevormd door Rien Koolhaas en Hans de la Mar die nu al zo'n jaar of vier met elkaar optreden. Dit seizoen trad het cabaret on der meer tijdens een aantal voorlichtingsavonden van het Palestinacomité. De voorstel ling begint om half drie in het café aan de Nieuwstraat en de toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4