DS Milieu woningen veel van alle ellende geleerd Raad van State schorst bouw showroom niet bij RIËL PAASAANBIEDING Zeventien gegadigden emancipa tie-potje huisvesting noodklok over beleid PvdA luidt VRIJDAG 28 MAART 1980 LEIDEN LEIDEN onder redactie van René van der Velden en JaapVissar Een leuke ALCANTARA MANTEL in diverse tinten. Speciaal ook voor grote maten. Voor een PAASPRIJS van 1000,- i ffTpT Breestraat 135, Leiden, UIJ IXIFjLj telefoon 071-131841 LEIDEN - De bouw van een show room aan de Van Oldenbarne- veltstraat hoeft niet te worden opgeschort. Dat bepaalde de Raad van State (afdeling recht spraak) vanmorgen, nadat giste ren woordvoerders van de LAG- garage, de gemeente Leiden en de buurtbewoners hun woordje in Den Haag hadden gedaan. Het beroep van de Vereniging Raadsherenbuurt werd niet ont vankelijk verklaard, voor het overige werd opschorting afge wezen. De overwegingen van mr. Van der Hoeven zijn nog niet be kend; deze volgen pas bij de schriftelijke uitspraak die over enkele weken komt. Het verzoek om via een AROB-pro- cedure schorsing van de bouw vergunning die de gemeente on langs aan de LAG-garage afgaf was afkomstig van de buurtver eniging Raadsherenbuurt en eni ge individuele omwonenden. Ze vrezen dat door uitbreiding van de garage aan de Van Oldenbar- neveltstraat (verkeers- en par keer) overlast voor de buurt ont staat en zijn bang voor waarde vermindering van hun huizen. Ook gisteren werden niet of nau welijks nieuwe punten aange dragen. Nog steeds bleven de buurtbewoners van mening dat de garage de bouwaanvraag te laat heeft ingediend, aomstreeks de tijd dat de Leidse Autoboxen Garage met de plannen in het stadhuis kwam (7 mei vorig jaar) werd een voorbereidingsbesluit afgekondigd. Zo n besluit houdt in dat er een jaar lang aan een be stemmingsplan voor de wijk wordt gewerkt. In die tijd mag het plan niet worden doorkruist door bou waan vragen. Verwarring ontstond gisteren bij de Raad van State toen voorzitter mr. Van der Hoeven gemeente lijk woordvoerder Hogenraad vroeg of er nu vóór 7 mei inder daad een bestemmingsplan voor de Raadsherenbuurt ligt. De ambtenaar kon daar geen duide lijk antwoord op geven; ver klaarde dat het er misschien nog zou komen. Daarop liet mr. Van der Hoeven zijn verbazing blij ken over de korte tijd die nog rest voor het maken van een bestem mingsplan. Hogenraad verklaarde verder dat de buurt niet bang hoefde te zijn dat de LAG-garage al gaat bou wen: de taxusboom op het ter rein, die moet worden verplaatst mag pas in de herfst worden weggehaald. Volgens de buurt vormt de boom geen enkel belet sel voor de bouw, ze staat aan de zijkant van het terrein. Advocaat Linskens van de LAG- garage betoogde gisteren dat het bedrijf al in oktober 1978 met de bouwaanvraag bezig was ge weest. "Als we de aanvraag toen hadden ingediend was de ver gunning zonder slag of stoot af gegeven", aldus de advocaat, die liet doorschemeren dat het be drijf de procedure eigenlijk te netjes had gevolgd. Volgens mr. Linskens was de overlast voor de buurt een tijdelijke zaak, alleen door de bouw van de showroom veroorzaakt, en dus geen argu ment voor schorsing. De extra parkeerplaatsen die het bedrijf nodig heeft na voltooiing van de showroom zouden kun nen worden gemaakt in de toe gangspoort. De omwonenden geloven echter dat de poort te smal en te brandgevaarlijk is om als parkeerruimte dienst te kun nen doen. LEIDEN - Zeventien groepen die emancipatie hoog in het vaandel hebben willen een stukje van de 34.000 gulden die het ministerie beschikbaar heeft gesteld. De aanvragen van de vrouwengroepen werden gister avond kritisch bekeken door de raadscommissie voor onderwijs. Een voorstel van PvdA-er Van Dongen om een hoorzitting te or ganiseren waar alle groepen uit gebreid van zich laten horen werd door de meerderheid ver worpen. Van Dongen had het voorstel naar voren gebracht omdat ze, evenals haar collega's, moeite had met het bepalen welke activiteiten van welke clubs precies onder 'emancipatie' vallen. De gemeen te heeft de aanvragen dan ook rechtstreeks doorgestuurd naar het ministerie, met de aanteke ning dat de raadsleden zo snel mogelijk een aantal criteria gaan opstellen waarop de aanvragen worden beoordeeld. Overigens waren er subsidieaan vragen binnengekomen van di verse club- en buurthuizen, het Vrouwenopvangcentrum, comi té Vrouw en Werk, de Vrouwen bond NW, de werkgroep i.o. po litieke vorming voor vrouwen, Wij Vrouwen Eisen en de Neder landse vereniging van Huis vrouwen. "SHIT! WEER OP TILT", een veelgehoorde kreet gister avond in het tot een mini Las Vegas omgetoverde Vrijetijds Centrum aan de Breestraat waar voor de tweede keer de Leidse flipperkampioen- schappen werden gehouden. Horen en zien vergingen je bij kans in de met acht flipper kasten gevulde ruimte. Elke "bak" bracht om de ha verklap z'n eigen riedel ten gehore. "Dat is bedoeld als afleidingsmanouvre", wist een van de stafleden van het Vrijetijds Centrum te vertel len. "Wanneer je zo'n deuntje hoort kijk je verbaasd op en.... weg bal Terwijl een horde flipperfana- ten rond een uur of acht ze nuwachtig bezig was om de "bakken" te verkennen nam titelhouder Paul Vos (25) rus tig de tijd voor een praatje over het hoe en waarom van het flipperen. "Nee, ik verwacht niet dat ik vanavond m'n titel zal pro longeren", laat hij glimla chend weten. "Als ik na de vorige kampioenschappen tien keer achter een flipper kast heb gestaan is het veel. De vorige keer was ik ervan overtuigd dat ik zou winnen. Nu niet want ik ben eigenlijk helemaal niet geconcen treerd. Een echte flipperma- niak ben ik niet. Wel geweest. Vroeger kende ik elke bak van binnen en van buiten". Wat is nu eigenlijk de grote charme van het flipperen? Paul Vos: "Ik zie het flipperen zuiver als een smoes voor so ciaal contact. Je staat met een aantal mensen om zo'n bak. Een beetje slap ouwehoeren, wat grappen maken en een elkaar een beetje in de zeik proberen te zetten. Dat is al les. Voor mij is het flipperen echt geen serieuze bezigheid. Meer een geintje". Is flipperen nu een sport of al leen maar een kwestie van geluk? uiteindelijk op een gedeelde vierde plaats terwijl Sammy Camel zich mocht laten kro nen tot de flipperkoning van Leiden. WOEDEND WAREN ZE, som mige omstanders bij de de monstratie van de wegsleep- regeling. Toen de lichtblauwe Mercedes door de takelwagen van de firma Van den Ameele hoog van de grond werd ge tild riep een breedgeschou derde jongeman vol bravoure uit "Mij zouden ze zo'n kunstje niet flikken. Ik zou m'n wagen weer hoogstper soonlijk van die vrachtwagen halen. Al moest ik me dood vechten". Z'n buurman riep verontwaar digd uit "Een schande is het, een regelrechte schande. Als je hier in Leiden je wagen effe verkeerd neerzit heb je gelijk een bon van 25 gulden op je ruit. En nou dit. Het is een schande". En tot de eveneens toekijkende hoofdinspecteur La Rivière riep het opgewon destandje vervolgens: "Jullie zouden eens wat meer op an dere zaken moet letten waarna hij hoofdschuddend wegliep. "Man wind je toch niet zo op. Da s niet goed voor je hart", riep een oude baas hem glimlachend na. De meningen over de wegsleep- regeling mogen dan verdeeld zijn, duidelijk is het in elk ge val dat er van de takelwagen een preventieve werking uit gaat. Dat bleek gistermiddag al overduidelijk tijdens de demonstratie. Op het mo ment dat op de Vismarkt voor de eerste keer een foutgepar- keerde personenauto werd weggetakeld kwamen er vier automobilisten aansnellen om ijlings hun wagen in vei ligheid te brengen. Walmuur per pijpleiding DEN HAAG - De fracties van de PvdA in 47 grote en middelgrote gemeenten hebben in een brief aan minister-president Van Agt de noodklok geluid over het huisvestingsbeleid. De PvdA-fracties van o.a. Leiden en Haarlemmermeer zeggen in de brief geen rechtvaardig huisves tingsbeleid te kunnen voeren als niet op korte termijn o.m. de vol gende maatregelen worden ge troffen: - de gemeenten moeten instrumen ten krijgen om alle bestaande woonruimte te verdelen, dus ook de duurdere koop-en huurwo ningen; - onttrekking van woningen aan de woonruimte moet altijd kunnen worden geweigerd. - bij leegstand moeten de gemeen ten het recht krijgen alle woon ruimte op te eisen; - gemeenten moeten panden en grond tegen redelijke prijzen kunnen verwerven, dat wil zeg gen: tegen de gebruikswaar de; - onteigeningsprocedures moeten worden versneld; - alle panden die op het punt staan te worden verkocht, moeten eerst aan de gemeente worden aange boden. SANTANA KOMT LEIDEN - Het optreden van de Amerikaanse latin-rock-formatie Santana in de Leidse Groenoordhallen gaat definitief door. Directeur De Jong kreeg gisteren een telegram waarin werd bevestigd dat de groep op vrijdag 6 juni naar Leiden komt. De voorverkoop van de plaats- kaarten begint zaterdag bij het VW-kantOOr aan het Stations plein. Flipperkampioenschappen: 'Wat maken die bakken tegenwoordig een herrie Paul Vos: "Beiden. Het is een combinatie van behendig heid en een brok mazzel. Maar om echt goed te kunnen flip peren moet je het wel in je vingers hebben anders kun je het wel vergeten. Ik denk in derdaad dat ik iemand ben die het in de vingers heeft. Ik ben ook een echte toer- nooifiipperaar. Laatst heb ik ook een toernooi in Amster dam gewonnen. Hoe je een toernooiflipperaar wordt? Ja, dat weet ik echt niet. Het be langrijkste is datje een beetje gevoel voor de bal hebt en na tuurlijk geen last van zenu wen. Ik sta altijd volkomen relaxed achter zo'n bak". 'Kijk, dat bedoel ik nu", ver volgt Paul Vos wijzend naar de concurrentie die zich met rode koontjes in het zweet staat te oefenen. "Die lui staan zich nu al wezenloos te flipperen terwijl het toernooi nog niet eens is begonnen. Daar wordt je alleen maar nerveus van. Wat maken die dingen tegenwoordig trou wens een rot herrie. Vroeger hoorde je af en toe eens "plok, plok" maar tegenwoordig komen er hele octaven uitzet ten. Daar raak je toch hard- stikke gestoord van? Eigen lijk zijn die nieuwe bakken ondingen voor in een kroeg. Maar goed, laat ik eens gaan kijken wat me vanavond al lemaal te wachten staat". En rond middernacht bleek in derdaad dat Paul Vos er niet in was geslaagd om zijn titel te prolongeren. Hij eindigde LEIDEN - Op diverse plaatsen in de stad wordt gewerkt aan de vernieuwing van de walmüren. Onder meer gebeurt dat aan het Rapenburg tussen de Groenha- zengracht en het Academiege bouw. Probleem was echter dat de brug over de Groenhazengracht op dit ogenblik onder handen genomen wordt en niet te berijden is. Bo vendien is het wegdek ter plaatse te smal om de betonmortelwagen dichtbij de plek te brengen waar de werkzaamheden worden uit gevoerd. Om het cement toch op de juiste plek te krijgen werd gebruik ge maakt van een speciale auto met een dunne persleiding aan de overzijde van het water. Via de leiding over het water kwam de vloeibare basis voor de nieuwe walmuur op de bouwplaats te recht. LEIDEN - Terwijl het regenwa ter met bakken uit de hemel kwam zetten werd gistermid dag op de Vismarkt ter hoogte van het Stadhuis gedemon streerd hoe het er straks met ingang van 1 april) aan toe zal gaan wanneer de weg- sleepregeling van kracht wordt (zie de krant van afge lopen woensdag). Een takelwagen van het Oegst- geeste autobedrijf Van den Ameele, waarmee de gemeen te Leiden een contract voor driejaar heeft afgesloten, ta kelde onder toezicht van on der meer politiefunctionaris sen, gemeenteambtenaren en loco-burgemeester Waal, een foutgeparkeerde personen wagen weg. Voorbijgangers sloegen vanon der hun paraplu's het in scène gezette tafereeltje met ver baasde blikken gade. LEIDEN - De bewoners van de na twee jaar in gebruik zijnde milieuwoningen in de Merenwijk, zullen me nigmaal de wanhoop nabij zijn geweest. De zonne collectoren, die de hele zuidelijke dakkant vor men, vertoonden keer op keer lekkages, en soms moest de hele installatie stopgezet worden. Ook voorzitter Renzen van de stich ting Milieuwoningen, de initia tiefnemer tot de bouw, liep de nodige kleerscheuren op: "Er is geen enkel project waar zoveel op is verloren, iedereen heeft erop verloren". Maar het leed wordt waarschijnlijk verzacht voor de bewoners als ze hun gasrekening zien: de beloof de vijftig procent besparing wordt gehaald. En het stich tingsbestuur heeft heel wat ge leerd, om het bij de zeven projec ten die nu in aanbouw zijn in den lande beter te doen. De meest in het oog springende punten van de milieuwoning zijn het gebruik van zonne-energie door middel van collectoren, de ver doorgevoerde isolatie en de mogelijkheid om badwater te ge bruiken om het toilet door te spoelen. In de praktijk blijkt dat zeven van de tien bewoners van die laatste mogelijkheid geen gebruik ma ken. De speciale tank om het badwater op te slaan hebben zij weggehaald omdat die teveel ruimte innam, of omdat het opge slagen water stonk. Vooral de collectoren bleken in het begin teleurstellend te werken. Door de hoge zuurgraad van het hoge chloridegehalte van het wa ter corrodeerden de kleine wa terbuisjes in de collectoren en sprongen. Omdat de collectoren het dak vormen en dus niet óp een dak waren bevestigd traden binnenshuis lekkages op. Toe voeging van nieuwe antivries en anticorrosiemiddelen loste dit probleem na lang zoeken op. Ondertussen werden 25 collectoren vervangen en nieuwe modellen aangeschaft: niet van aluminium maar van roestvrij staal. "Die dakconstructie gebruiken we nooit meer", zegt Renzen, wijs geworden door de ergernis die de lekkende daken opwekten bij veel bewoners. Nu worden de collectoren aangebracht op een waterdichte ondergrond. In de praktijk blijkt het vooral de isolatie van de huizen te zijn die rendabel is. Bij de latere ontwer pen van de stichting Milieuwo ningen voor plaatsen als Den Haag, Delft, Almere en Ede wordt dan ook met minder dan de hier gebruikte 36 vierkande meter collectoren volstaan. De door de collectoren verzamelde warmte wordt daar alleen gebruikt om de boiler op te warmen, terwijl in de Merenwijk ook de verwarming bij het systeem betrokken is. Dat de zonne-energie nu een be scheidener plaats inneemt is vooral wegens de hoge aanschaf- fingskosten. Renzen meent dat er in de toekomst zeker nog grote mogelijkheden zijn, als de prijs daling voor collectoren doorzet. Een gering glasoppervlak op het noorden, zeer goed geïsoleerde ramen en zo volledig mogelijke isolatie van vloeren, muren en dak zijn de belangrijkste punten van besparing gebleken, die blij vend belangrijk zijn. Bij het opnemen van de gasmeter- standen kwam Renzen tot een gemiddeld gebruik over het eer ste jaar van 2838 kubieke meter. Daarbij zijn de extremen (1450 en 6307 kub. m.) buiten beschou wing gelaten. Voor een dergelijk groot huis van 530 kubieke meter inhoud mag een verbruik ver wacht worden van tegen de 5000 kub.m. Het tweede jaar leverde een gemiddelde op van 1684 kub. m. per huis. Bepaald een ingrij pende besparing dus. Een van de bewoners: "In de zomer gebrui ken we alleen gas om te koken". Hoewel de stichting alle kosten en zorgen op zich nam van de moei lijkheden met de collectoren, zijn niet alle bewoners te spreken over het optreden van de stich ting. Zij bleken via het koopcon tract volledig afhankelijk te zijn van het stichtingsbestuur, dat niet al te scheutig was met infor matie. Nu de grootste problemen voorbij lijken en de bescheiden gasreke- ningen binnenkomen - elke 1000 kuub besparing is meer dan 300 gulden winst - wordt de ergernis vergeten en wint het woongenot het. Renzen: "De ellende is betrekkelijk geweest. De kopers moesten te voren weten dat ze in een andere woning kwamen. Nu waarschu wen we ze ook nadrukkelijk, ze zijn geestelijk voorbereid op mo gelijke schokken".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3