In tartwijk actieve oplichter gepakt Bestuur heeft de school volledig kapot gemaakt" Keukenhof openmaar nog niet in bloei Toch apotheek in Nieuwkoop Velen slachtoffers van plan met „commerciële tv" VRIJDAG 28 MAART 1980 LEIDEN/REGIO Verbitterde Lissenaar houdt Ashram-college voor gezien 99 (Vervolg van pagina 1) \LPHEN AAN DEN RIJN/LISSE - "Ik voel me verschrik kelijk beroerd. Instemmen met eervol ontslag op eigen verzoek was de enige manier om de zaak nog wat in beweging te krijgen. Als ik niet had ingestemd met vrijwillig ontslag was ik op staande voet ontslagen. Dit was geen keus. Dit was een keus tussen doodschieten of ophangen". PAGINA 23 Rector Wim Chamuleau (woonachtig in Lisse) van het Ashram college klinkt verbitterd. Het Ashram college krijgt nu waar schijnlijk zijn midden school, maar de drijvende kracht achter deze onder wijsvernieuwing in Al phen zal er niet meer bij zijn als deze (zijn) jaren lang gekoesterde wens in vervulling gaat. Gedemocratiseerd Over het waarom van zijn door het schoolbestuur gewenste vertrek hangt nog altijd een waas. Cha muleau is er voor zichzelf echter vast van overtuigd dat de identi teit van de school de belangrijk ste rol heeft gespeeld. "Dit bestuur wil een klein, provin ciaal klassiek katholiek school tje. En als je dan als school (lera ren en directie) negen jaar lang een andere kant hebt opgewerkt ling over Rotterdam draagt het motto "Leg eens aan in Rotter dam". Aan de hand van dia's en videoinstallaties wordt de aan dacht gevestigd op de wereldha ven school waarin voor iedereen, ook niet-katholieken, plaats is, die doet aan onderwijsvernieu wing en sterk is gedemocrati seerd, red.), dan moetje 180 gra den om. Ik geloof dat het bestuur niet tegen ons op kon qua ideeën, redeneringen en formuleringen, en dat we daarom moesten ver dwijnen". Tegenstander Chamuleau oi)er de kansen dat de middenschool, ook zonder hem en collega Van Casteren, een suc ces wordt "Ik vind dat het do centen team zoals het nu is méér dan voldoende capaciteiten heeft ven. Ook het rijksmuseum voor geologie en mineralogie uit Lei den is met een klein deel van zijn collectie vertegenwoordigd. Zo ook Bep Roorda met haar De gaande man: rector Chamu leau. om de middenschool van de gropd te krijgen. Aan de andere kant is het schoolbestuur zo'n grote tegenstander van de mid denschool, dat het toch ontzag lijk moeilijk zal zijn om het voor elkaar te krijgen". 'Ik kan alleen maar hopen dat dit schoolbestuur de moed kan op brengen om óók op te stappen, omdat ik hoop dat de docenten daaruit moed kunnen putten om door te gaan. Er zullen echter ze ker een paar jaar nodig zijn om de zaak weer op te bouwen. Mijn persoonlijke opvatting is dat het schoolbestuur er volledig in is geslaagd de school kapot te ma ken". wandkleden. Voor de jeugd is dit jaar in het park de "Bollebozen- route" uitgezet. De routebe schrijving met daarbij de vra genlijsten zijn in Keukenhof ver- NIEUWKOOP - De apo theek in Nieuwkoop komt er. Op een zeer druk be zochte vergadering heeft de gemeenteraad van Nieuwkoop met zeer krappe meerderheid be sloten een stuk grond aan het Kennedyplein te ver huren voor de vestiging van een noodapotheek aan de Alphense apotheker R.J. Tupamahu. De raad nam dat besluit na een de bat van ruim drie uur, dat ook nog door een schorsing werd onder broken, op voorstel van burge meester en wethouders met ze ven tegen zes stemmen. Een mo tie van de PvdA, waarin voor uit stel werd gepleit, werd met een zelfde stemverhouding verwor pen. Met name burgemeester T.R. Sein- stra pleitte fel voor het wèl verhu ren van de lap grond aan Tupa mahu, vooral omdat hij niet inzag hoe de raad zou kunnen weige- krijgbaar. Keukenhof, dat van vandaag af toegankelijk is voor het publiek, is dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur geopend. ren. "Wat hogere overheden toe laten, kunnen wy niet weigeren. Als u vanavond niet tot verhuur van het stukje grond besluit, bent u aan het pesten", aldus Se ins tra, die de tegenstemmers bij voor baat het houden van vooroorde len verwijtte. Een beoordeling of een apotheek al dan niet overbo dig is. kan volgens Seinstra pas worden gegeven als de apotheek er staat. De burgemeester wees verder op de vergaande toezeg ging van Tupamahu over de ser vice ten opzichte van de patiën ten met betrekking tot de bereik baarheid van de apotheek en het brengen van geneesmiddelen. Maar vooral gold voor Seinstra; er is vrije vestiging voor artsen en dus ook voor een apotheker of voor welke andere ondernemer dan ook. Steun kreeg hij alleen onvoorwaar delijk van VVD-zyde op grond van dezelfde argumenten. Woordvoerder N.J. Stunnenberg van deze fractie wees er op dat alles op volstrekt legale wyze is gegaan en dat er ook planolo gisch (het stuk grond is bestemd voor vestiging van een winkel) gezien geen reden kan worden aangevoerd om de huuraanvraag van Tupamahu te weigeren. "De gemeente moet zich niet mengen in een conflict tussen de apothe ker en de artsen", aldus Stun nenberg. die stelde dat Tupama hu geheel te goeder trouw is. Zijn woorden kregen nog meer reliëf met de mededeling van Seinstra, dat achter het conflict louter een financiële kwestie schuilgaat die niet opgelost kan worden door de raad, omdat de artsen nu eenmaal een grotere afkoopsom vragen voor hun huisapotheek dan Tu pamahu kan betalen. Seinstra kwam met deze mededeling, na dat hij tijdens de schorsing met één van de artsen had gesproken. Oppositie De oppositie in deze kwestie werd gevormd door PvdA, D'66 en een deel van de twijfelende CDA- fractie. De zes betrokken raads leden bepleitten in elk geval uit stel. De CDA-ers Bos, Van Leeuwen en Boonstra wilden uitstel om de partijen (artsen tegenover apo theker) eerst nog de gelegenheid te geven om tot overeenstem ming te komen, hoewel Tupama hu al ruim een jaar lang vruchte loos heeft onderhandeld met de artsen (daarom is de tijd voor hem gaan dringen). J.A. Bijker en A.H. Post (beiden PvdA) zagen eveneens graag hernieuwd over leg, waarbij dan vooral de patiën ten betrokken zouden moeten worden. Volgens Bijker dringt dc zaak niet en is er landelijk nog zoveel onduidelijkheid over de kwestie apotheker - apotheek- houdende huisartsen dat het ver sneld plaatsen van een apotheek ongewenst is. Hij verwoordde éen en ander in de motie, waarrn voor uitstel werd gepleit. Ook P.J. Swart (D'66) was voor dat uitstel om de burgerij (de patiën ten) de gelegenheid te geven zich een wat minder emotioneel oor deel te vormen over de kwestie. Zoals bekend is er afgelopen maandag een hoorzitting gehou den, waarin de emoties hoog op liepen en Tupamahu daarvan het slachtoffer werd. Omdat het debat de voor- en tegen standers in de raad niet dichter bij elkaar bracht, was gisteren stemming noodzakelijk. En die wees uit dat de verhuur van de lap grond aan Tupamahu door zal gaan. LISSE - Terwijl de regen gisterochtend met bakken tegelijk naar beneden kwam werd het bloemen- park Keukenhof in Lisse voor de 31e maal officieel geopend. Burgemeester André van der Louw van Rotterdam was uitgeno digd als gastspreker. De wereldhaven nummer 1 is met een uitgebreide stand dit jaar te gast bij Keuken hof. Ruim zes i aarde vai dentuin v ingegaan miljoen bollen zijn de n de voormalige krui- -an Jacoba van Beieren om ze te doen verande- o grote kleurrijke bloe- Overigens staat er in Keukenhof nog weinig boven de grond. Slechts hier en daar ont luiken op wat beschutte plekjes in het 28 hectare grote park de eerste bloemen. De kleuren pracht is voorlopig nog slechts te zien in de kassen, waar de bolbloemen wel in volle bloei staan. Zowel burgemeester Berends van Lisse als burgemeester Van der Louw wezen tijdens de opening op de relatie tussen bollenstreek en havenstad. "Een tere band die wij in stand moeten houden", zo verwoordde Berends. De burge meester van Lisse maakte tevens bekend dat op het stadhuisplein van Rotterdam binnenkort een mini-Keukenhof wordt inge richt. Dit gebeurt eveneens in de RAI in Amsterdam, in Hoog Ca- tharijne in Utrecht en de Passage in Den Haag. Gravure Van der Louw, die zijn spreekbeurt begon met het rechtzetten van de verspreking van Berends door Rotterdam met Amsterdam te verwisselen ("Een prins heeft dat ook eens gedaan, dus u verkeert in goed gezelschap"), gaf aan de hand van diverse cijfers aan hoe groot de samenhang tussen Rot terdam en de bollenstreek wel is. Van de 27.000 ton bollen die per schip worden uitgevoerd, verlaat 22.000 ton ons land via Rotter dam. "Wij profiteren dus een beetje van de bollenstreek, daar zijn wij erkentelijk voor", aldus Van der Louw. Hij overhandigde Berends als blijk van dank een ingekleurde gravu re van een zeilschip. F. Bennin- gen, lid van de raad van beheer van Keukenhof, verklaarde dat de gravure "zeker een plaats zou krijgen tussen de overige opge borgen relekwieën". Benningen herinnerde nog eens aan 1979 dat voor Keukenhof be slist geen topjaar was met 860.000 bezoekers. "Wij zijn altijd afhan kelijk van het weer. Toch ontvin gen wij vorig jaar slechts 10 pro cent minder bezoekers, een teken dat het zelfvertrouwen groeit binnen Keukenhof". Dit jaar hoopt het park in elk geval de 20 miljoenste bezoeker te verwel komen. Liliade Naast de gebruikelijke bloemenzee vormen de heidetuin (vorig jaar kapot gevroren), 80 oude tulpen- soorten uit de 17e en 18e eeuw en de specietuin (wilde tulpen uit het gebied van oorsprong) de ex tra attracties. Evenals in 1979 is de Liliade weer gast van Keu kenhof. Deze tentoonstelling van lelies, die Akersloot als bakermat hebben, vindt plaats in de zoge naamde warme kas van 14 tot en met 26 mei (tweede pinksterdag). Dat is de dag dat Keukenhof zijn poorten weer sluit. De i - Zo zal het bloemenpark Keukenhof er over korte tijd uitzien. BIJVAL VOOR MUURKRANT ALPHEN AAN DEN RIJN - Woordvoerders van de "linkse" partijen in de Alphense gemeen teraad hebben zich gisteravond in positieve bewoordingen uit gelaten over de eerste plaatse lijke muurkrant, die vorige week her en der is aangeplakt. "Een levendig verschijnsel", vond PPR-raadslid C. PH. Waagmees- ter, al zou de toon van de muur krant van hem best wat feller kunnen. Burgemeester Paats liet zich nog niet uit over de muurkrant, waarvoor nu het verzoek is in gediend om "niet-commerciéle" aanplakborden in Alphen op te richten, waarop men dit soort geschriften kwijt kan. De ge meente gaat zich daarover bui gen. Waagmeester: "Maar van mij mogen die muurkranten ook op grauwe betonmuren worden geplakt". Krakers stappen naar rechter NOORD WIJK - Twaalfduizend gulden is een Noordwijkse cam pingbaas armer geworden omdat hij onvoorwaardelijk geloofde in de plannen van de 61-jarige Jan H., een van oplichting verdachte man zender vaste woon- of ver blijfplaats. Een Amersfoortse vrouw raakte 30.000 gulden aan de man kwijt, terwijl een aanne- mer en enige onderaannemers eveneens voor tienduizende gul dens in het schip zitten. Commerciële televisie is het sleu telwoord in deze oplichtingszaak. Jan H., zonder beroep, wilde het ^ederlandse televisiebestel op Tljn grdndvesten doen wankelen met zij i plan voor een commer ciële televisiezender. Goud geld was er volgens mee te verdienen aan reclamefilms De reclamewe reld zou versteld staan en bede len om een blokje zendtijd a rai- son van 3000 gulden per uur. Jan H. zag de miljoenen al binnen stromen. De reclamefilms zouden worden gemaakt in Noordwijk, in een geluid- en lichtdichte perfect uit- gerustte studio in het Langeveld. Een zender in het Italiaanse Sa lerno zou de beelden overbren gen naar alle tv-schermen in West-Europa, waarop dan de all round programma's van de CTV- Nederland zouden verschijnen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phense krakers hebben bij de of ficier van justitie in Den Haag een klacht ingediend over het optre den van de Alphense politie bij een kraakactie op zaterdag 8 maart. De krakers verwijten de politie dat zij de gekraakte wo ning Sint Jorisstraat 4 zonder huiszoekings- of ontruimingsbe vel is binnengedrongen. De politie was van oordeel dat een dergelijk bevel niet nodig was, omdat het huis nog niet als wo ning was ingericht. De krakers bestrijden dat en beschouwen het intrappen van de voordeur dan ook ais "een ernstige vorm van huisvredebreuk". Onwrikbaar Jan H. overdenkt dit alles thans in de eenzaamheid van een Noord wijkse politie-cel. Intussen zitten er enige mensen in het schip. De bouwer van de stu dio, zijn leveranciers, een cam pingbaas, een of meer bejaarde dames en verscheidene argeloze vakantiegangers, die vlot dui zenden guldens neertelden voor aar delen, die alleen in Jan's fan tasie bestonden. Het begon allemaal in 1978 toen hij in de stationsrestauratie te Amersfoort kennis maakte met een daar woonachtige bejaarde dame. Jan, in zijn uiterlijk een echte heer, welbespraakt viel in de smaak. Het eerste contact groeide uit tot vriendschap op langere termijn. Jan leende wel eens wat, bivakkeerde nu en dan in Amersfoort en bleef ook wel eens een poosje weg. Dan zat Jan ergens in het gevang, maar dat wist de Amersfoortse kennis ui teraard niet. "Aandelen" Door zijn relatie met de vrouw, die op één van de Noordwijkse cam pings een zomerhuis had, kwam hij op een kampeerbedrijf in het Langeveld terecht. Jan huurde eveneens een zomerhuis, deed zijn bood. -noen in de kam- neerwmkel, betaalde prompt, en besteedde de rest van z'n tijd aan aktiviteiten om ^an de kost te komen. Dat gebeurde in de res taurants en betere eetgelegenhe den van de badplaats. Jan gaf ogen en oren goed de kost en als vlot causeur had hij spoedig con tact met andere bezoekers. Spe ciaal met hen, die goed in de con tanten zaten. Gegd verdienen was als regel het thema van het gesprek en met een handig praatje smeerde hij de Nederlandse en Duitse vakantie gangers "aandelen" van de Shell en Koninklijke Olie aan. Dui zend, soms wel tweeduizend gul dens werden voor deze aandelen neergeteld. Jan streek het geld op en beloofde dat de stukken zo gauw mogelijk zouden worden opgestuurd. Het kon echter wel even duren, want "Tante Post" werkte zo traag, vooral in de zo mermaanden. In dit geval liet de befaamde "tan te" het helemaal afweten, want de "aandelen" moeten nog komen. De recherche schat dat de man op deze manier zeker 15.000 in de wacht heeft gesleept. Merkwaar dig genoeg heeft tot nog toe geen van de benadeelden aangifte ge daan. Jan is specialist in dergelijke kar weitjes. Hij zit dan ook al zo'n veertig jaar in het "vak". In Duitsland heeft hij een portie straf uitgezeten, terwijl de grens met België een permanent te ge varenzone voor hem is, want daar heeft hij nog drie jaar tegoed. Laser-stralen In z'n Amersfoortse periode kwam Jan in contact met een daar wo nende cineast. Hij raakte bekend met vele bijzonderheden op het gebied van film en televisie en in hem rijpte een fantastisch plan. De exploitatie voor een eigen commerciële zender voor tv- reclame. De uitzendingen zouden worden verzorgd vanuit Italië. Het zendsysteem was gebaseerd op een soort laser-stralen, die bo ven de Benelux in de hogere luchtlagen samenkwamen en waardoor een spiegel zou ont staan van samengeperste, gela den deeltjes. De spiegel zou de uitgezonden filmbeelden terug kaatsen naar de aarde en via be paalde kanalen zouden de beel den te zien zijn op het tv-scherm. Daar een satelliet op die manier overbodig werd, zou de commer ciële zender, met de hoofdzetel in Zürich (Zwitserland) sterk con- currend kunnen opereren. Campingbaas Voor het maken van reclamefilms heb je een studio nodig, wist Jan en toen hij van de campingbaas in het Langeveld hoorde (dat deze z'n kampee-winkel wilde sluiten, was voor hem de zaak rond. Hij vertelde de kampeerhoudcr van zijn plannen en stelde voor dat hij de winkel en een schuur van hem zou huren, teneinde daar een stu dio in te richten. De andere partij ging akkoord en er werd een huurcontract gemaakt, voorlopig voor tien jaar, en tegen een huur prijs van 's jaarlijks 36.000 by vooruitbetaling te voldoen. Maar... de panden moesten eerst tot studio worden verbouwd. Er werd een aannemer in de arm ge nomen, onderaannemers werden bij het karwei betrokken en han delaars leverden materialen en apparatuur. Jan gaf zelf aanwij zingen: geen cv, want dat geeft ruis, stopcontacten laag bij de grond, geen verlichting in de pla fonds, etc. etc. Hypermodern was de uitvoering met bar. douche cellen en geluiddempend tapyt. Nattigheid Een Noordwijkerhoutse zakenman voelde inmiddels nattigheid. Hij zou voor zo'n 70.000 tot 80.000 aan electronische apparatuur mogen leveren, maar zeker heidshalve informeerde hij even bij de bank, waar Jan een reke ning had geopend. De eindstand was 0,00 en de leverancier hield het toen voor gezien. Onderwijl was er reeds voor ettelij ke tienduizenden aan de studio verbouwd en besteed aan de in richting. Alles leek heel echt en Jan kweekte dit vertrouwen zorgvuldig aan. Hü sag kans MO nieuwe slag te slaan door de campinghouder te interesseren voor aandelen van Samal "Prefe rente" aandelen nog wel van 1200 per stuk. De Langevelder kocht er tien in totaal, schoof twaalf ra ill' I detlMa krn-g daarvoor een simpele kwitantie Jan dateerde het betalingsbewijs met terugwerkende kracht. Dat zou voorlopig zijn voor de koper, want dan zou hij in april a.s. al de rente krygen uitbetaald. De kwitantie was slechts van tijde lijke aard. Later zouden de echte aandelen uit Zwitserland worden toegestuurd. Ze zyn er nog steeds niet. Van de bevriende dame uit Amers foort blykt Jan zo'n 30.000 af handig gemaakt te hebben. Door leningen en "aandelen". "Geraffineerd" "Ergens is het toch wel begrypelijk dat een doorsnee-burger erin trapt", deelde een woordvoerder van de Noordw'jivse recherche mede. "Deze man nam er de tijd voor en opereerde zo geraffineerd en m°t zoveel psychologist he kijk op de mensen, dat zij hem onvoorwaardelijk vertrouwden" Hy imponeerde byvoorbeeld met zijn huis in Salerno. "Dat huis staat er wel. maar het is niet van hem". Volgens zijn verhaal had Jat nog meer panden op de korrel. Waar onder de voormalige ambtswo ning van de Noordwykse burge meester. De gemeente vroeg daar echter teveel geld voor. Inmiddels staat de studio-bouw stop Jan H. is vandaag ter be schikking van de officier van jus titie- gc-stc-ld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23