Renteverhoging op de Stenekening. Persvrijheid Zuid-Afrika opnieuw ter discussie „Onze meisjes heten geen majorettes, maar pompoengirls" door Sjak Jansen VAKANTIE IN EIGEN LAND? Meldt 't ons even Con Fuoco op de Amerikaanse toer Na publicatie van vertrouwelijk stuk over Zuida frikaans leger RENTE NU 9' VRIJDAG 28 MAART 1980 VARIA PAGINA 21 Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mi| kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Ook deze zomer zal menig huisgezin, waar deze krant wordt bezorgd, zijn vakantie in ons land doorbrengen. Niet zozeer om ex-minister Andriessen te plezieren, maar gewoon omdat ons land nog wemelt van de mooie plekjes. Steeds meer mensen lijken dat te besef fen, want volgens de laatste peilingen dreigen er dit jaar aanmerkelijk minder vakantiegangers de grenzen over te zullen gaan. Nu zijn wij benieuwd naar de beweegredenen van degenen die van plan zijn dit jaar in eigen land vakantie te hou den. Ook zijn we nieuwsgie rig naar hun ervaringen. Daarom lijkt het ons aardig op uw vakantiebestemming een dagje langs te komen, zodat we in deze rubriek kunnen beschrijven hoe zo'n vakantie in eigen land nu uitpakt. Bent u zo'n Nederlandganger en stelt u een bezoekje onzer zijds op prijs, schrijf me dan een briefje met gegevens over uw vakaittiebestem- ming, de dagen dat u daar verblijft, uw beweegrede nen, gezinssamenstelling, te lefoonnummer etc. Dan bel ik u zo spoedig mogelijk op voor het maken van een de finitieve afspraak Meneer Slierings houdt een oogje Het hele huis daar aan de Vlietweg zat vol woensdag, aan de vooravond van Con Fuoco's eerste verjaardag. Drie vrouwen nijver aan het handwerken. De dames Hartman en Zwart aan de naaimachine en mevrouw Slierings bezig van een klos oranje garen een versiersel voor deze Leidse drumband te maken. Druk hadden de dames het. Logisch; want koninginnedag nadert. Die dag zal 'Con Fuoco' (betekent: met vuur) in de Leidse Muiderkring voor het eerst voor het voetlicht treden en de dames hebben maar te zorgen dat de uniformen van de tamboers en majorettes pico bello in orde zijn. Blauwe broek, rood jasje en witte sjaals en laarzen. Dat worden de kleuren van 'Con Fuoco'. „Allemaal maatwerk", verzekert mevrouw Zwart. „Onze meisjes heten trouwens geen majorettes hoor. Wij noe men ze pompoen-girls". Amerikaans „En we hebben ook collogard-boys", ver volgt mevrouw Zwart. „We gaan op de Amerikaanse toer, moet je weten. Een Amerikaanse drumband, dat willen we worden". Uit hoeveel leden bestaat 'Con Fuoco' eigen lijk? Eerste penningmeester M. Slierings denkt hardop na. „Eens kijken. 5, 8, ja wacht effe, 12,13. En de duo-set, ja die moetje er allemaal bij rekenen... Nou ja, we moeten 32 uniformen hebben, dus laten we het er maar op houden dat we zoveel leden heb ben". Afsplitsing Verscheidene Con Fuoco-leden stammen uit Werkmans Wilskracht. Voor de hand lig gende vraag is, waarom men zich zonodig van dat Leidse muziekkorps moest afsplit sen? Er valt een geheimzinnige stilte in de woon kamer. Penningmeester Slierings kijkt de dames één voor één aan en komt tot de conclusie dat spreken in deze zilver is en zwijgen goud. „We willen er beslist niks over zeggen. Be slist niks. Het ligt allemaal zo gevoelig. Een bestuurskwestie ja, een conflict. Noem het een meningsverschil. Maar la ten we er asjeblieft over ophouden. Wij zijn per slot met frisse moed helemaal op nieuw begonnen". Bingootje Con Fuoco dus. Een jaar geleden al opge richt, maar nog niet officieel in het open baar opgetreden. Wat is er in die tijds spanne dan wel gebeurd? „Vorig jaar hebben we natuurlijk die lorrenactie ge had", weet mevrouw Zwart. „En niet te vergeten een bingootje. Vanavond hou den we er trouwens weer eentje". „Maar ja, op koninginnedag moet het dus gaan gebeuren", benadrukt mevrouw Hartman. „Uitnodigingen stromen nu al binnen. Rijnsburgs corso en zo. Ja, men heeft ons horen slaan op een winkel avond. Het is fantastisch hoor. We gaan ook overal proberen in te komen. De Tap toe en de hele rataplan". „Dat Amerikaanse is iets totaal nieuws", zegt mevrouw Slierings. „Er komt welis waar ontzettend veel bij kijken maar aan Xylofoon „We hebben trouwens ook twee bekkensla gers en iemand die de xylofoon bespeelt", weet mevrouw Zwart nog. En de eerste penningmeester „Je kunt het straks op 30 april allemaal horen en zien in de Muiderkring. In het rood-wit-blauw ja. Wat zeg je? Waar we die rode stof hebben gekocht?" Slierings werpt een blik naar de dames en vraagt hun heel serieus: „Mag die naam genoemd worden?" Weer dat mysterieu ze. Dertig seconden later heb ik m'n ant woord: „Het lijkt ons verstandiger dat wij die naam niet noemen. Nee, we geven die niet vrij". Een kwartiertje later sta ik buiten en in du- bio of ik de speurtocht naar het geheim van Con Fuoco al dan niet zal voortzetten. (Van onze correspondent Karl Breyer) Afrika te berichten, maakt nu al sië (Defence Acts) en talrijke an- dan 100 verschillende wetten, die behoort niet alleen tot de normale WASA (Writers Association of een vreedzame verandering in dit dere problemen zeer gevaarlijk de berichtgeving in Zuid-Afrika functies vaneen vrije pers", aldus South Africa) zich voortdurend JOHANNESBURG - De publicatie van een ver trouwelijk document over de psychologische oorlog van het Zuidafrikaanse leger tegen de oppositie in een Zuidafrikaans zondagsblad heeft de discussie over de persvrijheid in dit land opnieuw doen oplaaien. In de volksraad - het parlement in Kaapstad - deed minister-president Pieter Wilhelm Botha een scherpe aanval op de "Sunday Times" en zei dat de hoofdredacteur Zuidafrika's vijanden steunt met dergelijke publicaties. Afrika te berichten, maakt nu al een vreedzame verandering in dit land vrij moeilijk of zelfs onmo gelijk. Tot deze conclusie komt ook mr. John Rees, de directeur van het Zuidafrikaanse Instituut voor Rassenbetrekkingen. Zo bestaan thans bepalingen, wetten en ver ordeningen, die een zuivere be richtgeving over de politie (Poli ce Amendment), gevangenissen (Prisons Act), de energieverzor ging van het land (Petroleum Products Act), militaire proble men zoals bijvoorbeeld de Zuid afrikaanse inval in Angola, de deelname aan de strijd in Rhode- sië (Defence Acts) en talrijke an dere problemen zeer gevaarlijk maken. Dat betekent van de andere kant dat het publiek ook zeer eenzijdig wordt ingelicht of helemaal niet op de hoogte is van de gebeurte nissen. Vakmensen, die zich met de studie van pers: wetten en persvrijheid bezighouden, wijzen ér op dat de blanken in Zuid- Afrika dan ook herhaaldelijk ge durende de laatste jaren volko men verkeerde politieke conclu sies hebben getrokken, omdat zij niet volledig op de hoogte waren van alle feiten. Tot op dit ogenblik bestaan meer dan 100 verschillende wetten, die de berichtgeving in Zuid-Afrika beïnvloeden. Zij dekken gebie den zoals nationale veiligheid, strategische grondstoffen, en verbieden berichten over verbo den organisaties en hun leiders, de verslaggeving over gevange nissen, de politie en gebeurtenis sen bij de gerechtshoven. Uit spraken van leiders zoals Nelson Mandela en Oliver Tambo mogen in Zuidafrikaanse kranten niet gepubliceerd worden. Levensnoodzakelijk ..De vrije stroom van informatie behoort niet alleen tot de normale functies van een vrije pers", aldus mr. John Rees „maar is ook le vensnoodzakelijk voor een vrije democratie. Het is een bijdrage vooreen betere verstandhouding tussen de rassen in dit land". Volgens Rees en het Internatio naal Pers Instituut in London wil de Zuidafrikaanse regering ech ter nog meer wetten invoeren om de persvrijheid te beperken. De secretaris-generaal van de orga nisatie dr. Theo Bogaerts zei in een interview dat hij al blij is dat de twee Zuidafrikaanse journa- listenorganisaties SASJ (South African Societv of Journalists) en WASA (Writers Association of South Africa) zich voortdurend tegen de bedoelingen van de re gering verzetten. Hij betreurt het echter dat WASA alleen maar zwarte leden op neemt en niet bereid is om met de SASJ samen te werken. Dr. Bo gaerts zegt dat de Afrikaans sprekende en schrijvende jour nalisten nog helemaal geen orga nisatie hebben. Hij komt dan ook tot de conclusie dat de persvrij heid in Zuid-Afrika bijzonder bedreigd is. „De doodskist voor de persvrijheid is gereed. Nu wacht men alleen nog maar op het lijk..." Enkele dagen eerder stond de hoofdredacteur van het dagblad „The Star" in Johannesburg voor de rechter omdat zijn blad een fo to van dr. Eschel Rhoodie, de vroegere secretaris van inlichting had gepubliceerd, hetgeen vol gens verschillende politiebepa- lingen en gevangeniswetten ver boden is. In Hammanskraal (thuisland Bophuthatswana) werd een journalist van „The Post" (vroeger „The World") 24 uur lang door de politie vastge houden omdat hij bij een protest vergadering aanwezig was. In Pretoria werd in de kantoren van de „Rand Daily Mail" en de „Sunday Times" ingebroken en naar geheime en vertrouwelijke documenten gezocht. Tegen de hoofdredacteur van het blad „Windhoek Observer" werden eisen tot schadevergoeding ter hoogte van meer dan 300.000 gul den ingediend. Alhoewel inmid dels het verbod op het satirisch boek „Magersfontein. o Magers- fontein" van de Zuidafrikaanse schrijver Etienne Leroux werd opgeheven, brengen de dagbla den wekelijks lange lijsten van publicaties, die in Zuid-Afrika zijn verboden. Zo staan deze week onder meer de publicaties „Menschenrechte in Süd-Afrika" „Marx and the trade unions", „Lenin, selected works", „We reject the Indepen dence of Vendaland" en andere pamfletten, boeken en tijdschrif ten op de lijst van de censuur raad. Al met al is hier geen sprake van opwindende en sensationele acties tegen de persvrijheid, maai desondanks is het internationaal persinstituut in London van me ning dat het martelaarschap van de Zuidafrikaanse journalisten met niets te vergelijken is. „Want dit gebeurt alles in een land dat aanspraak maakt op de deug den van een vrije, open en mee voelende maatschappij", aldus het jaarverslag van het instituut over de persvrijheid 1979. Als bij zonder laag beschouwt het IPI de eis van de Zuidafrikaanse rege ring aan de persunie van de dagbladen (Newspaper Press Union), de pers zelf te controle ren, journalisten te bestraffen en desnoods te verbieden als jour nalist te werken. De conclusie is duidelijk, aldus het Internatio naal Pers Instituut: „Als de pers niet het vuile werk van de rege ring gaat doen, zal de regering dat zelf doen". Misleidend Intussen heeft het inperken van de persvrijheid in Zuid-Afrika ech ter nog andere gevolgen. De blanken in dit land komen tot volkomen verkeerde en mislei dende conclusies omdat zij ver keerd of eenzijdig over de poli tieke ontwikkeling worden inge licht. De bevolking is nauwelijks op de hoogte van de opvattingen en meningen, die in de rest van de wereld en vooral in Afrika over Zuid-Afrika bestaan en van de ideeën van de westelijke regerin gen over de politiek van Preto ria. Dit is niet zozeer gevolg van fouten, gemaakt door journalisten als wel veroorzaakt door de talrijke wetten, die de berichtgeving over bepaalde onderwerpen verbie den. Het verbod om over ver schillende onderwerpen en as pecten van het leven in Zuid- Met ingang van 28 maart 1980 heeft postgiro en rijkspostspaarbank het rentepercentage van de Sterrekening verhoogd. ledereen met een post- of gemeentegirorekening kan op heel eenvoudige wijze sparen op de girospaarrekening met de hoogste rente vergoeding: de Sterrekening. Het nummer van de Sterrekening is dan hetzelfde als dat van uw girorekening. Het tegoed blijft altijd direct opvraagbaar. Bij opname wordt echter 2% van het opgenomen bedrag in mindering van uw tegoed gebracht. De Ster rekening is vooral aantrekkelijk als u de ingelegde bedragen langer dan een jaar kunt laten staan. Voor kortere perioden zijn de Rente- of Plusrekening meer geschikt. Via deze bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd Krijgen over de Rente-, Plus- of Sterrekening. Naam: Straat: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: 3 Administratiekantoor postgiroen rijkspostspaarbank.Weesperzi|del90. 1097 DZ Amsterdam n t^t. postgiroen TjU rijkspostspaarbank

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21