Problemen Ashram College lijken opgelost Reddingsacties duren nog voort Ministeries onzorgvuldig Inval politie in kraakpanden TUINMI Het Motorhuis probeert autorijden voor u goedkoper te houden. Ko* NA RAMP MET NOORS PLATFORM Het Motorhuis Nieuwkoop krijgt apotheek BIH BBMT vandaag Het nieuwe nummer wordt 071-143545 IRIJDAG 28 MAART 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36126 dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Op last burgemeester Vonhoff (Utrecht) UTRECHT (ANP) - Tegen de wens van de meerderheid van de Utrechtse gemeenteraad in heeft burgemeester Von hoff vanmorgen de mobiele eenheid twee kraakpanden in de Domstad laten binnen vallen. De panden hoefden niet te wor den ontruimd omdat bleek dat de krakers in de loop van de nacht waren opgestapt. De politie had op forse tegen stand gerekend van de kra kers maar kon het zware ma terieel achterwege laten. De invallen verliepen uiterst rus tig. Er werden geen aanhou dingen verricht. Wel ontston den na afloop schermutselin gen op straat tussen enerzijds politie en anderzijds krakers en sympathisanten. De actie van de mobiele een heid begon vanmorgen rond zeven uur. Politie te paard verspreidde enige tientallen actievoerders die zich voor de panden hadden verzameld, waarna de ME de twee huizen aan de achterzijde binnen drong (zie foto). Zij werd daarbij slechts gehinderd door enkele rookbommen en lichte barricaden die door de krakers waren achtergelaten. Toen de huizen vervolgens werden doorzocht drongen actievoerders enkele nabij gelegen gebouwen binnen en richtten daar volgens de poli tie vernielingen aan. Ook een politieauto, waarin burge meester Vonhoff zat die het optreden van de ME van eni ge afstand volgde, moest het ontgelden en liep een flink aantal deuken op. Overigens prees Vonhoff na afloop de zelfbeheersing van zowel po litie als actievoerders. "Een geluk bij een ongelukkige si tuatie" aldus de burgemees ter die /...li voor zijn bevel tot ontruiming beriep op een ge rechtelijke uitspraak. De di rectie van het Antoniuszie- kenhuis, waartoe de gekraak te panden behoren, had begin maart een kort geding ge wonnen waarin was bepaald dat de panden voor 25 maart ontruimd moesten zijn. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Rec tor W. Chamuleau van het Al- phense Ashram college (een rk scholengemeenschap) stapt op. Op eigen verzoek krijgt hij eervol ontslag. In ruil voor dat vrijwillig vertrek zal het schoolbestuur binnen tien dagen een aanvraag indienen om per 1 augustus een experiment met een middenschool te begin nen. Chamuleau is sinds gisteren met ziekteverlof. De overeenkomst tussen hem en het schoolbestuur zou vanmiddag zwart op wit worden vastgelegd. Wat er met conrector H. van Caste ren - van wie het bestuur ook wil dat hij vertrekt - gaat gebeuren is niet bekend. Hij verblijft nu met hartklachten in het buitenland. Aangenomen wordt dat hij ook van het Ashram college zal ver trekken. Met deze overeenkomst over het vertrek van de rector lijken de problemen opgelost die al vanaf november het schoolleven in het Ashram beheersen. Toen kwam naar buiten dat rector Chamuleau voorwaardelijk was ontslagen en conrector Van Cas teren voorwaardelijk geschorst. In het tumult dat daarover bij le raren en ouders ontstond ver hardden de standpunten zo, dat de middenschool die op 1 augus tus op deze 1400 leerlingen tel lende Alphense scholengemeen schap experimenteel van stapel zou lopen op de tocht kwam te staan. De onderlinge meningsverschillen liepen zo hoog op dat de strijden de partijen tot tweemaal toe voor de Haagse rechter kwamen te staan. Tijdens het twppHp korte geding vorige week kwam al naar voren dat het schoolbestuur be reid was bij de minister officieel een experiment met de midden school aan te vragen als de rector en conrector zouden instemmen met ontslag. Overigens is nog onbekend of de leraren - zonder de twee voor trekkers van de middenschool gedachte Chamuleau en van Cas teren - nog wel willen doorgaan met het experiment. In het Ash ram College is men nu bezig met een voorbereidend jaar voor het middenschoolexperiment. OSLO, (AP) - In totaal 92 mensen staan als gedood of vermist te boek in de grootste ramp die zich in de geschiedenis van de olievelden in de Noordzee heeft voltrokken: het kapseizen gisteren van een groot plat form dat dienst deed als drijvend hotel voor boortorenpersoneel. Het reddingscentrum in de Noorse oliehoofdstad Stavanger deelde mee dat uit het ijskoude water 23 lijken zijn geborgen. Negenzestig mannen worden nog vermist en 133 overlevenden zijn gered. Er bestaat nog hoop dat een deel Braks: hogere aardgasprijs voor tuinders BRUSSEL - Minister Braks (land bouw) wil de aardgasprijs voor de tuinders verhogen. Hij heeft daarover vanochtend een ge sprek met het Landbouwschap. Met een beperkte prijsverhoging wil Braks tegemoet komen aan de kritiek van de Europese Commissie, het "dagelijks EG- bestuur", dat de Nederlandse tuinbouw wordt bevoordeeld door te goedkoop aardgas. De verhoging zal per 1 april ingaan. Minder zacht Wisselend bewolkt met een enkele bui. Minimumtemperaturen omstreeks 5 graden, middagtemperaturen rond 10 graden. Matige, aan de kust krachtige wind draaiend van zuidwest naar noord west. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 MAART Zon op: 8.20 uur; onder: 19.06 uur. Maan op: 16.56 uur; onder: 5.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.15 en 14.28 uur, laagwater te 10.04 cn 22.33 uur. van de vermisten in leven is, maar opgesloten zit in de bioscoopzaal van de omgeslagen Alexander Kielland.De zee is ter plaatse, 160 kilometer ten westen van de kust, 72 meter diep. De storm is geluwd en de weersom standigheden zijn goed. Vieren twintig schepen en zes helikop ters zoeken naar slachtoffers. Een vermiste reddingsboot met 30 opvarenden is bij het aanbreken van de dag teruggevonden. Het reddingscentrum wil proberen met duikers en duikerklokken mensen te bereiken, die mogelijk onder het wrak in luchtbellen zijn opgesloten. Phillips Fetroleum, dat het vijf hoekige platform van Franse makelij had gehuurd, verklaarde dat er gisteravond 225 mannen aan boord van de Alexander Kielland waren. Phillips-woordvoerder Per Bjorklund verklaarde dat de ar beiders over een brug tussen het hotelplatform en ëen produktie- platform ongeveer 100 meter verderop van ploegen wisselden, toen een grote golf één van de vijf pijlers van het hotelplatform wegsloeg. De ongebruikte boortoren van het platform maakte het gevaarte topzwaar en zonder de vijfde pij ler raakte de Alexander Kielland uit balans, aldus deskundigen. Door het kapseizen werd de brug vernield, maar bleef het produk- tieplatform intact. De 85 arbei ders werden echter uit voorzorg geëvacueerd en naar Stavanger overgebracht. ^Kadett, moèilijk leverbaar. Speciale voorwaarden om levertijd te overbruggen. Vraag informatie! Ascona's, 2S typen in voorraad. Tegen '79-er prijzen. Uw voordeel tot f 1.000,-7 Manta, nog enkele typen voor de oude prijs, waaronder een zilvergrijze GTE. Record, diverse typen, ook Caravans voor '79-er prijzen. Uw voordeel tot f 1.500,- Senator/Monza, nog één Monza tegen '79-er prijs. Uw voordeel f 2.500,-. Commodore, uit voorraad leverbaar in Senator kleuren. Diesel aanbieding 3 Opel Records, 2-deurs, diesel, zeer aantrekkelijk geprijsd. Het Motorhuis houdt autorijden goedkoop, daarom is inruil van ieder automerk mogelijk tegen een verrassende prijs. Lelden, Vondellaan 80, tel. (071) 769313 Katwijk, Ambachtweg 1, tel. (01718) 29203 Voorschoten, Kon. Julianalaan 46, tel. (01717) 2559 Leidschendam, Oude Raadhuisstraat 1, tel. (070) 200004 PvdA/PPR Katwijk Blanke Zuid- afrikaanse zangertjes niet welkom (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Nog vóór het jaarlijk se 'Tulip Time Festival' in Kat wijk begint, is er al een storm van kritiek opgestoken rond het deelnemen van een Zuidafri kaans kinderkoor. Het koor zou uitsluitend uit blanke kinderen bestaan. Het bestuur van de PvdA/PPR in Katwijk en Valkenburg en het comité 'Zuidelijk Afrika' in bei de dorpen willen voorkomen dat het zangkoor, negentig kinderen sterk, in de badplaats optreedt. "Na de uitspraak van de Tweede Kamer dat deelname van een Zuidafrikaanse ploeg aan de Olympische spelen voor gehan dicapten (in Arnhem red.) is uit gesloten, verbaast het ons dat de VW een blank kinderkoor naar Nederland haalt", aldus beide instanties. Directeur Verplancke van het toe ristenbureau 'n Katwijk zegt er nooit bij te hebben nagedacht dat het inschrijven van het koor uit Zuid-Afrika op verzet zou kunnen stuiten. "Wij houden de politiek ver van ons bed", zegt hij. "De VW organiseert een in ternationaal muziekfestival. Of er nu een Russische Zambiaan- se of Zuidafrikaanse groep in schrijft, dat maakt niks uit. Al deze mensen hebben maar één doel voor ogen: muziek maken en geen politiek bedrijven. Wanneer het Zuidafrikaanse koor nu uit volwassenen zou hebben bestaan, dan was er wel licht een belletje gaan rinkelen. Maar het gaat nu om kinderen. En die bedrijven geen politiek." (Van één onzer verslaggevers) NIEUWKOOP - "Wat me te wachten staat, weet ik niet, maar ik kan nu in elk geval na de zomer met een nood-apo theek beginnen". Dat is de eerste reactie van apothe ker R. J. Tupamahu op het gister avond door de gemeenteraad van Nieuwkoop (met zeven tegen zes) genomen besluit om hem voor dit doel grond ter beschikking te stellen. De vier in Nieuwkoop apotheek- houdende huisartsen hadden zich afgelopen maandag tijdens een hoorzitting over deze zaak fel tegen zijn komst verzet. Tijdens de discussie gisteravond in de raad vreesde Tupamahu even het niet te zullen halen. "Maar gelukkig heeft de raad zich ten slotte niet te veel laten beïnvloe den door de anti-apotheek stemming die na maandag was ontstaan". De apotheker hoopt nu maar één ding: "Dat ik een eerlijke kans krijg en de mensen me objectief zullen beoordelen". (zie ook elders in deze krant) 32 PAGINA'S Minister Albeda heeft een nederlaag geleden in het il- legalendebat. Ondanks fel verzet van de zijde van de bewindsman nam de Tweede Kamer (met een zeer krappe meerderheid welis waar) een motie aan waarin staat dat illegalen alsnog een kans moeten krijgen om le gaal te worden. PAGINA 7 I Freek de Jonge weigert Al- bert van Dalsum-prijs PAGINA 5 Ford wellicht toch nog kan didaat voor Republikeinen PAGINA 9 I Pijlsnelle carrière van Ste ven Spielberg PAGINA 13 Franse belangstelling voor Wijnstekers PAGINA 17 Kamer verbiedt proefbo ringen in zoutkoepels PAGINA 27 Leidsch Dagblad Oma krant buorgd? M dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel 071-211515, 210221 Ot 144941 Kritiek van Rekenkamer DEN HAAG (GPD) - De Algemene Rekenkamer, de onafhankelijke staatsdienst die de boekhoudingen van ministeries en overheidsdien sten controleert, is ontevreden over de manier waarop daar de interne financiële controles plaatsvinden. Op tal van departementen heeft een gebrekkige controle geleid tot vaak grote, onnodige uitgaven. Bovendien wordt volgens de Rekenkamer op veel ministeries "erg weinig voortvarend" geopereerd. Zo heeft de grote achterstand bij de belastingdienst de schatkist vele miljoenen gekost. Ongeveer 10 procent van de ondernemers kon aan een belastingheffing ontsnappen, omdat de termijn, waarin zij aangeslagen konden worden, was verstreken. Onbetrouwbaar Met name op de ministeries van verkeer en waterstaat, defensie en CRM blijkt de interne financiële controle te wensen over te laten. De Reken kamer bekritiseert ook de trage controle van de jaarrekeningen van de Nederlandse universiteiten door de minister van onderwijs. Zo liggen van de Amsterdamse universiteiten nog begrotingen van 1971 en 1972 ter goedkeuring op tafel. Defensie Ook Defensie wordt bekritiseerd. Zo heeft een aannemer kans gezien de landmacht ongeveer een half miljoen ten onrechte in rekening te bren gen en kon een andere leverancier bij een transactie tonnen aan winst opstrijken die Defensie had moeten krijgen. Ook heeft de marine enkele jaren geleden voor 24.000 dollar aan boeien aan een NAVO-partner geleverd, die nooit zijn betaald. Het land weigert en daar valt, wegens het ontbreken van de koopakten, niets meer aan te doen. Overigens richt de kritiek van de Rekenkamer zich niet alleen op het teveel uitgeven van departementen. Ook ministeries die hun ambtena ren te weinig betalen - zoals de 140 rijkswerkvrouwen die door het ministerie van sociale zaken te weinig werden betaald - krijgen ervan langs. De minister heeft toegezegd het te weinig betaalde alsnog te zullen uitkeren. M.i.v. 1 april a.s. wordt het telefoonnummer voor de sleuteltjes gewijzigd. Alle andere directe sleuteltjes nummers komen per 1 april te vervallen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1