Collectief van Real Madrid geeft doorslag Yultink goed van start ZIMBABWE LID VAN FIFA Hermens terug in functie van begeleider Doornige tak eerste wapen van de mens Volendam scoort er tegen Floreant lustig op los: 10-3 R.C.L.—D.O.V.O. Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* NMB VRIJDAG 28 MAART 1980 WEST-BERLIJN (ANP)-Real Madrid heeft gisteravond in West-Berlijn de Europese basketbalbeker voor lands kampioenen veroverd. De Spaanse ploeg won in de eind strijd met 89-85 van Maccabi Tel Aviv uit Israël. Bij de rust leidden de Spanjaarden met 48^10. De overwinning betekende de ze vende bekerwinst van Real Ma drid in het Europa Cup I-toer- nooi. De Madrilenen legden in de met 8100 toeschouwers vrijwel uit verkochte Deutschlandhalle in Toernooi voor scholieren bij Spartaan LEIDEN - LKV de Spartaan orga niseert komende zaterdag een toernooi voor scholieren in de leeftijdscategorieën 10-12 en 13-16 jaar. De deelnemertjes in de eerste groep zijn: Johan Marijt, Wim de Jong, John van Haarlem, Martin Lefebre, Michel van 't Riet en Frans van Disseveld. In de laatste groep zijn Gé van Hoog, Karei Koppe, Michel Csorba, Herman Kluivers en Adrie Har- teveld vertegenwoordigd. Veteranen bij De Sleutels LEIDEN - De voetbalvereniging De Sleutels organiseert op maandag 7 april (tweede paas dag) een veteranentoernooi. Deelnemende verenigingen zijn Delfia, ZLC, TAW, Roodenburg en De Sleutels. Om half tien 's morgens wordt afgetrapt. Plaats van handeling is het terrein van De Sleutels aan de Voorschoter- weg. West-Berlijn in de eerste helft de basis voor de zegè. Een aanvan kelijk opgelopen achterstand bo gen de Spanjaarden in de zesde minuut om in een voorsprong. In de resterende minuten van de eerste helft werd het verschil konsekwent uitgebouwd naar de acht punten, die beide ploegen halverwege scheidden: 48-40. Ten grondslag daaraan lag vooral de grotere homogeniteit van de Spaanse ploeg. Terwijl aan Spaanse zijde door vrijwel alle spelers werd ge scoord, was Maccabi Tel Aviv ge heel afhankelijk van vier spelers. Het kwartet Williams (29), Boatwright (24), Perry (22) en Berkowitz (10) nam de gehele produktie voor zijn rekening. Van het viertal was Williams in defensief opzicht zeer kwetsbaar door een handblessure. In de duels onder het eigen bord schoot hij tegen Wayne Braben- der te kort. In de tweede helft behield Real Madrid in de eerste minuten de controle over het duel. Het liep uit naar een voorsprong van der tien punten en de race leek gelo pen. Maar toen in de 30ste en 32ste minuut Juan Corbalan en Randy Meister, die het spelbeeld aan Spaanse zijde volledig had den bepaald, met vijf persoonlij ke fouten definitief het veld moesten ruimen, kwam de zege alsnog in gevaar. Maccabi rook zijn kans, verhoogde het tempo en sloop punt voor punt naderbij. Nervositeit in eigen gelederen voorkwam een sensationele wending. Real Madrid hield op de eindstreep een marge van vier punten oven 89-85. Scores: Real Madrid: Rullan 27, Meister 21, Smserbiak 16, Brabender 12, Corbalan 9, Querejeta 2, Llorente 2. Maccabi Tel Aviv: Williams 29, Boatwright 24, Perry 22, Berko witz 10. Met drie man (Boatwright, Williams en Aroesti) probeert Maccabi Ran dy Meister van Real Madrid af te stoppen. Real won. ZÜRICH (ANP) - De met ingang van volgende maand onafhanke lijke staat Zimbabwe neemt deel aan de voorronde van de strijd om de wereldtitel voetbal. Dit heeft de FIFA gisteren in Zürich bekend gemaakt. Zimbabwe was sinds 1965 onder de naam Rhode- sië uitgesloten van het spelen van internationale wedstrijden. Het team zal Centraal Afrika vervan gen in het Afrikaanse kwalifica tietoernooi. Centraal Afrika mag niet deelnemen omdat het - on danks herhaald aandringen - heeft verzuimd het inschrijfgeld van 100 Zwitserse francs te beta len. Rhodesië werd destijds geschorst toen de blanke regering van de Britse kolonie zich eenzijdig on afhankelijk verklaarde. Volgend op de verkiezingen van vorige maand hief de FIFA de ban op. De culturele commissie van het Spaanse parlement heeft het voorstel van de communisten om een parlementaire commissie in te stellen ter controle van het or ganisatiecomité van het eind- toernooi om het wereldkam pioenschap in 1982 verworpen. Leden van de communistische partij hadden hun twijfel uitge sproken over de kwaliteit van de organisatie en wilden met name toezicht op de financiële transac ties en de televisie-uitzendingen. De internationale voetbal federatie (FIFA) heeft de schorsingen van twee jaar, die de nationale bon den van Oost-Duitsland en Hon garije hadden opgelegd aan de naar het westen gevluchte spe lers Lutz Eigendorf en Istvan Magyar, gehalveerd. Eigendorf mag nu met ingang van 3 april uitkoipen voor een Westduitse club èn Magyar is vanaf 1 sep tember speelgerechtigd voor een club in Oostenrijk. Jong Oranje, met Jong Luxemburg en Jong Spanje ingedeeld in groep 8 voor de voorronden van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap voor landenteams onder 21 jaar, speelt zijn eerste kwalificatiewedstrijd woensdag 12 november. Dan krijgt Jong Oranje de Spaanse ploeg op bezoek. Algerije is geplaatst voor de eind ronden van het Olympisch voet baltoernooi. In de tweede voor ronde schakelde Algerije Marok ko uit. In de derde en laatste voorronde kreeg Algerije de ploeg van Libië tot tegenstander. Dat land weigerde echter te spe len op de data die de FIFA uitein delijk had vastgelegd. Volgens het secretariaat van de we- reldvoetbalfederatie in Zürich is Libië nu uitgesloten en kwalifi ceerde Algerije zich. ARNHEM (GPD) - In de tweede helft van april debuteert de Nij meegse langeafstandatleet Jos Hermens in de officieuze functie van begeleider-coach van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Na intern overleg heeft KNAU-trainingscoördinator Bob Boverman de nu al anderhalfjaar geblesseerde Jos Hermens uit genodigd Klaas Lok en Gerard Tebroke te begeleiden tijdens hun trip naar Japan. „De directe aanleiding voor mij was Ron Steens bedankt voor Oranje UTRECHT (GPD) - Ron Steens, de 27-jarige aanvoerder van het Ne derlands hockey-elftal en met 139 interlands recordhouder, heeft bondscoach Wim van Heumen, meegedeeld dat hij stopt met spelen in Oranje. De Rotterdam se student, die op de wereldkam pioenschappen te Buenos Aires en de Europese kampioenschap pen te Hannover onder zijn nor male vorm bleef, kan het geeste lijk niet langer opbrengen. Zijn studie vergt zoveel energie, dat hij niet gelooft de voor een zwaar toernooi als de Olympische Spe len (waartegen hij geen bezwaar heeft) vereiste vorm terug te win nen. Steens, aanvoerder van landskam pioen Klein Zwitserland, begon zijn carrière bij het Rotterdamse Victoria, debuteerde als interna tional in 1973 toen Oranje in Am stelveen wereldkampioen werd en heeft daarna geen enkel toer nooi of titelstrijd gemist, hoewel zijn prestaties niet altijd meer voldeden aan de eisen die aan een international mogen worden ge steld. Van Heumen zal binnenkort vier spelers aan de selectie van vijf tien toevoegen, hoewel hij slechts zestien man mee mag nemen naar Moskou, en zal waarschijnlijk vi- ce-aanvoerder Paul Litjens aan wijzen als opvolger van Steens. het feit dat de uitnodiging die we uit Japan kregen, op naam van Hermens stond. Daarbij komt dat niemand van de trainers die de lange afstand behartigen, mee naar Tokio kon. Vandaar mijn verzoek aan Jos", aldus Bob Boverman. Jos Hermens: „Ik vind het erg leuk dat men aan mij heeft gedacht. Ik beweeg me al wat op het trai- nersvlak, namelijk bij de Nij meegse atletiekvereniging Cifla. Mocht ik met lopen moeten stop pen, dan wil ik daarin toch wel doorgaan", aldus de werelduur recordhouder, die nog steeds herstellende is van achillespees perikelen, waardoor de Europese kampioenschappen in Praag '78 voor hem zo n grote desillusie werden, met onder andere opera ties als gevolg. Jos Hermens, die enkele maanden geleden al aankondigde niet op tijd in vorm te kunnen zijn voor de Olympische Spelen in Mos kou, hoopt nog steeds op een co me-back op de kunststofba- nen. „Daarom is de uitnodiging om mee naar Japan te gaan een mooie zaak. Je volgt dan weer van nabij enkele grote wedstrijden en krijgt weer volop contact met de topatleten. Contacten die er ove rigens nog steeds zijn. Want on langs was ik op uitnodiging van een sponsor in Portugal, waar ook grote jongens als Coe en Ovett waren", aldus de Nijmege- naar. Louisville wint titel INDIANAPOLIS (UPI) - In India napolis heeft de universiteit van Louisville voor het eerst in haar bestaan beslag gelegd op de NCAA-titel basketbal (nationale kampioenschap). In de eindstrijd die werd bijgewoond door 13.000 toeschouwers en door miljoenen TV-kijkers gevolgd, versloeg Louisville veelvoudig kampioen UCLA uit Los Angeles. Grote man bij Louisville dat met 59-54 won was Darell Griffith, eerder al uitgeroepen tot All- American. BOSKOOP - Ruim vierhonderd toeschouwers hebben de Boskoopse der de klasser Floreant gisteravond met 10-3 zien verliezen van Volendam. De ploeg van trainer Leo de Jong trad de Volendamse eerste divisionist, op de geschorste Braam na met de voltallige selectie aanwezig, met open vizier tegemoet,-maar moest dat wel met een fikse nederlaag bekopen. De grote winnaar was echter het publiek, dat ondanks een forse regenbui toch in een redelijk aantal was komen opdraven en een erg aantrekkelij ke wedstrijd kreeg voorgeschoteld. Volendam was natuurlijk op papier de beste ploeg en verzuimde niet om dat in de praktijk te onderschrijven. Met beweeglijk aanvalsspel zetten Gerrie Mühren c.s. Floreant vrijwel constant onder druk. De Boskoopse achterhoede moest dan ook heel wat werk verzetten om de schade zoveel mogelijk te beperken. Dat lukte bij vlagen - de offensieve bedoelingen van Floreant zelf ingecalculeerd - goed. Maar vaak liep dat ook niet goed af. Floreant opende verrassend door middels een zeer knappe aanval de lei ding te nemen. Guus de Quillettes ging succesvol een combinatie met Cees van Veen aan en liet doelman Frans Hoek na tien minuten al kansloos: 1-0. Een minuut later had Volendammer Wim Kwakman de stand echter al gelijk getrokken en nog eens vier minuten daarna voor 1-2 gezorgd toen doelman Jan Mathot het leer juist niet voldoende kon keren. In de dertigste minuut scoorde Henk Goudriaan, onder druk gezet door Dick Helling, in eigen doel (1-3), waarna Cock van Weerlee toch weer de aansluiting wist te bewerkstelligen: 2-3. Klaas Tuip tekende in de eerste helft nog voor 2-4 en Jan Hoogeveen werkte een hoekschop van Gerrie Mühren in eigen doel: 2-5. Na rust liep Volendam binnen twintig minuten uit naar een 2-10 voor sprong. Keje Molenaar (strafschop), Gerrie Mühren, Wim Kwakman, Kees Guijt en Klaas Tuip vonden de juiste richting. Tien minuten voor tijd kon Cock van Weerlee uit een vrije trap nog voor 3-10 zorgen. WIM VAN WANROOY BOTTROP (GPD) - Sinds het nationaal kampioenschap bandstoten in Maastricht had Hans Vultink geen wed strijd meer gespeeld. Met een gevoel van angst, dat hem een gebrek aan ritme wel eens parten zou kunnen spelen, reisde hij naar Bottrop, waar gisteren een begin werd gemaakt met het 17e mondiale titeltoernooi in het anker- kader 47-1. Gerrit Mühren: twee Petros jan doet zielig VELDEN - Tigran Petrosjan, uit geschakeld door Victor Kortsjnoj in de kwartfinale van het kandi datentoernooi, dient een klacht in tegen hoofdarbiter Golombek. Volgens Petrosjan haalde de Brit hem uit zijn concentratie. Vol gens de scheidsrechter probeert de Rus zijn nederlaag op anderen af te schuiven. De Fide beslist. Des te opmerkelijker was het daar om dat Vultink met een gouden openingsset te voorschijn kwam. Met een alleszins acceptabel moyenne van 37.50 tegen de Bel gische kampioen Wesenbeek (300-37 in acht beurten) eiste hij meteen een plaatsje bij de kans hebbers voor zich op. In het rijtje favorieten zitten verder ook titelverdediger Ludo Dielis, de Fransman Connesson en de Westduitser Dieter Müller. Net als Vultink slaagden zij erin hun openingspartijen binnen de tien beurten te beëindigen. Op de eer ste dag van dit wereldkampioen schap zeker geen slecht begin. Het gebeurt maar al te vaak dat de acteurs de openingsronde nodig TENNIS - Elly Vessies is door een zege op de Frangaise Calleja doorgedrongen tot de halve fi nale van het toernooi in Nice. ALGEMEEN - De Westduitser Armin Hary, eerste man die de 100 meter in tien seconden liep, is in hechtenis genomen vanwege een poging een kerkgemeen schap in München voor enkele miljoenen te willen oplichten. hebben om aan het vreemde ma teriaal te wennen, zodat er ellen lange partijen gespeeld wor den. De eerste schermutselingen op het groene laken vielen echter tot ie ders tevredenheid uit: „Het ma teriaal is in prima conditie", sprak Vultink na zijn even fraaie als opmerkelijke zege op Wesen beek. In de eerste zes beurten zat de Nederlander muurvast. Om- dat zijn tegenstander er nog min der van terecht bracht en na drie pogingen op „zes" bleef steken, kon Vultink in de zevende beurt uitlopen naar 128, om vervolgens in zijn achtste poging het karwei af te maken met een serie op de kaderlijnen. Vultink: „Het begin was inderdaad stroef. Ik miste het juiste ritme. Maar opeens liep het weer en lukte alles. Zelfs een serie van 172". Het was echter niet de hoogste reeks uit de openingsronde. Die was door de Berlijnse hotelier Dieter Müller neergelegd op een moment dat de Oostenrijker Stenzei voor een verrassing leek te gaan zorgen (117-190). In de ne gende beurt liet Müller de gave serie van 183 uit zijn keu rollen. Stenzei moest in de nabeurt het antwoord schuldig blijven (300-234). Negen beurten ge bruikte ook de broodmagere Fransman Connesson tegen de Westduitse kampioen Wildfor- ster. De jeugdigste deelnemer (26) van het achttal kwam niet verder dan vijf caramboles. Titelverdediger Dielis stelde daarentegen niet teleur. De Belgische veelvraat liet de beste indruk achter. Hij be heerst het moeilijkste kaderspel werkelijk tot in de perfectie en weet het dan ook „klein" te hou den. Slechts zes keer kwam hij aan de tafel tegen de Argentijn Berardi (300-110), waardoor hij met het hoogste moyenne (50) de openingsronde afsloot. Ook Vultink bleef de Zuidameri kaan de baas waardoor hij de eer ste dag ongeslagen beëindigde. Zijn moyenne zakte echter terug tot dertig precies, omdat zijn par tij tegen Berardi twaalf beurten vergde (300-101). Vultink moet de eerste plaats delen met Connes son, die Stenzei in tien beurten vaster op de onderste plaats drukte, en Dielis, die Wildforster kansloos maakte voor een hoge klassering. Van het drietal kop lopers is het moyenne van titel verdediger Dielis veruit het beste (40). ADVERTENTIE Bezoek a.s. zaterdag de belangrijke competitiewedstrijd aanvang 15.00 uur en de grote BINGO AVOND. Aanvang 20.00 uur. Aangeboden door: bar-dancing WIK v. d. WIJNGAARD HOOFDSTRAAT 12. LEIDERDORP ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rcnlc voor dc maand april De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. MIDDENSTANDSBANK Dc NMB denkt met u mee. AMSTERDAM (GPD) - Een doornige tak is waarschijnlijk het eerste wapen geweest van de meest primitieve mens. Met bijvoorbeeld een tak van de haak-en-steekacacia, die zowel gekromde weerhaken als naaldscherpe rechte doorns heeft, moet de toen slechts 110 centimeter grote mens in open terrein wilde dieren op afstand hebben ge houden. Dat is de ontdekking die prof. dr. A. Kortlandt van de Universiteit van Amster dam (vakgroep psychologie en ethologie der dieren) al en kelejaren geleden deed, maar waarvoor hij nu voldoende wetenschappelijke argumen ten denkt te hebben om er over te publiceren. De vraag hoe de meest primi tieve mens zich wist te verde digen heeft onderzoekers se dert Charles Darwin in 1871 bezig gehouden, zonder dat een bevredigende verklaring werd gevonden. Het probleem was duidelijk: de rechtoplopende mens kon vijf en een half miljoen jaar geleden, al evenmin als nu, hard genoeg lopen om het van roofdieren in het open veld te winnen. Hij heeft die eigen schap ook niet ontwikkeld en dus kennelijk niet nodig ge had. Dat de primitieve mens „in de bomen klom" is een fabeltje: een groot deel van zijn levens terrein heeft bestaan uit open savannelandschappen. Daar nu levende chimpansees wa penen zich met knotsen, maar de primitieve mens was te tenger (had het formaat van een zevenjarig kind nu) om die te hanteren. Pas zo'n twee en een half miljoen jaar gele den begon hij met het maken van speren, pijlen, knuppels en biilen: eerder had hij niet de beschikking over scherpe werktuigen. Prof. Kortlandt kwam op het idee van de doornige takken tijdens een opgraving naar resten van fossiele mensen in Ethiopië. „Het was daar snik heet en daarom zette ik mijn tentje het liefst in de schaduw neer. In het woestijnachtige landschap was er nog maar één schaduwgevend boompje overgebleven, dat niet bezet was door de andere deelne mers aan de expeditie. Dit boompje bleek toevallig een haak-en-steekacacia te zijn. Als je door die takken wordt gegrepen en probeert je zelf los te trekken, duwen de ge kromde weerhaken de rechte doorns steeds dieper in je vlees. Toen vroeg ik me af: zouden onze primitiefste voorouders misschien doorn- takken als vechtwapens heb ben gebruikt? Je hoeft er al leen maar een handvat aan te maken door aan de basis van de tak voorzichtig alle doorns stuk voor stuk af te breken", vertelt hij. Een aantrekkelijk idee, maar zonder wetenschappelijke toetsing niet meer dan dag- dromerij. Daarom ontwierp hij experimenten met in het wild levende roofdieren: leeuwen in Afrika. Uit die ex perimenten bleken deze ge vaarlijkste roofdieren zeer veel ontzag te hebben voor de stekelige takken. Een schaap in een dunne kooi van gaas, bekleed met doornige takken (model voor een nachtverblijf voor de primitieve mens), bleef veilig te midden van dertien hongerige leeu wen. Zwiepende doorn takken op een vernuftig apparaat met een elektromotor hielden leeu wen wel 30 meter op afstand, waarbij zij zogenaamd on geïnteresseerd „wegkijkend" de stukken vlees onder de af en toe opzwiepende takken in het oog hielden. Een mogelij ke reden voor hun angst zou de gelijkenis van de tak met de slaande staart van een ste kelvarken kunnen zijn. Dit opent mogelijkheden voor de theorie, dat de meest pri mitieve mens gedurende de eerste twee miljoen jaar van zijn bestaan niet zelf op wild heeft gejaagd en ook geen aa seter was (zoals wel is gesug gereerd), maar zich als een pi raat heeft gedragen: verse buit heeft afgepakt van ge vaarlijke roofdieren. „Op dit aspect zal men f»ij opgravin gen eveneens moeten gaan letten. Kortom, we kunnen met dit onderzoek nog wel even vooruit", aldus prof. Kortlandt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19