„Lugdunum kan topper worden StEtienne oogt naar Wijnstekers Cor Vriend topper in achttiende Züveren Molenloop Ruud de Groot wil oogsten wat hij heeft gezaaid Ruime winst voor Oranje poloploeg VV Leiden - SJZ DE SLEUTELS - DEVJO VRIJDAG 28 MAART 1980 ROTTERDAM - Na Manches ter United heeft nu ook St. Etienne belangstelling ge toond voor de international Bennie Wijnstekers. De Feyenoorder werd in Parijs benaderd door een Franse be- stuursdelegatie, maar stelde dat hij eerst wil proberen om met de Rotterdamse direc teur Peter Stephan tot een vergelijk te komen. Wijnstekers staat niet per se af kerig tegenover een buiten lands avontuur, maar hij acht het fatsoenlijker om eerst met het Rotterdamse manage ment aan tafel te gaan: "Ik denk niet dat het Stephan zal meevallen om Van de Korput in Rotterdam te houden. Wat mij betreft, Frankrijk zie ik best zitten". Italië Vijf dagen na de veel ophef ma kende arrestatiegolf in Italië bevonden zich gisteren in verband met het omkoop schandaal in het Italiaanse profvoetbal nog vijftien van de zeventien arrestanten in hechtenis. De speler van US Perugia, Gianfranco Casarsa, die zich maandag vrijwillig bij de politie had aangemeld, werd gisteren uit de gevange nis in Rome ontslagen. Wel bleef hij door de Italiaanse LEIDEN - Cor Vriend is één van de grootste kanshebbers voor de overwinning in de traditionele Zilveren Molen loop die zaterdag 5 april voor het 18de achtervolgende jaar wordt georganiseerd. De atleet uit Helmond, die onlangs de Olympische limiet op de marathon haalde, zal in deze 20 kilometer lange wegloop als voornaamste tegenstrever Bram Wassenaar van het organiserende Leidse De Bata ven treffen. Ben Wijnstekers (tweede voetbalbond, evenals twaalf andere spelers, voor de rest van het seizoen geschorst. Ook Nardino Prebedi, de ma nager van AC Brescia, werd op vrije voeten gestqld. De rechtbank van Perugia heeft de artsen Mario Tomassini en Fino Fini gedurende de pe riode van één jaar verboden werkzaam te zijn in het Ita liaanse voetbal. De rechtbank achtte het bewezen dat beide geneesheren onzorgvuldig te werk zijn gegaan met betrek king tot het overlijden van Renato Curi, een speler van US Perugia, in 1^977 tijdens een wedstrijd tegen Juven- tus. Bij Curi, die op het speel veld stierf, was door de twee artsen een hartafwijking over het hoofd gezien. Of ook anderen zich nog in de strijd om de hoofdprijzen kunnen mengen valt te betwijfeleh want veel sterke nationale kilometer vreters zullen dit jaar niet aan de start van de Zilveren Molenloop verschijnen. Enerzijds een ge volg van de toenemende concur rentie op het gebied van weg wedstrijden (de Molenloop zit in geklemd tussen de rijkelijk ge sponsorde City Pier City-loop in Den Haag en de ook altijd veel deelnemers trekkende Westland marathon); anderzijds een gevolg van het streven van de organisa toren om de Molenloop meer in kwantitatieve zin uit te bouwen. Daarom staat dit evenement deze keer behalve voor wedstrijd- deelnemers ook voor prestatielo pers open. Bataven-penningmeester Rosdorff verklaarde gisteravond: "Een paar jaar geleden hebben we de Belg Roelants naar Leiden ge haald in een poging om het kali ber van de loop te handhaven. Aan Roelants waren we al zo'n 1500 gulden startgeld kwijt. Sindsdien hebben we besloten om het op die manier niet meer te doen. Zoiets drukt te zwaar op het budget. Nu krijgen de num mers één tot en met vijf een waardebon en de nummers zes tot en met tien een reiskosten vergoeding. Verder gaan we niet". Dat er desondanks elke keer toch wel weer enige sterke atleten op de Zilveren Molenloop afkomen is mede te danken aan Bram Was senaar, die met zijn goodwill en vele contacten in het loperswe reldje, 'ambassadeurswerk' ver richt. Zo ook in het geval van Cor Vriend. Wassenaar gister avond: "Ik heb een beetje op zijn gevoel gespeeld. Omdat hij vorig jaar van me verloor heb ik tegen hem gezegd dat ik hem een re vanche aanbied". Het internationale karakter van de LEIDEN - Ruud de Groot wil oogsten wat hij heeft gezaaid. Enige weken geleden onder tekende de 32-jarige gymnastiekleraar een tweejarig contract bij Lugdunum, de club waar de oefenmeester momenteel al aan het derde seizoen bezig is. De Leidenaar was gaarne bereid om z'n diensten voor een in de trainerswereld ongewoon lange periode beschikbaar te stellen omdat hij in de huidige tweedeklasser een toekomstige topama- teurclub ziet. En Ruud de Groot werkt graag aan de (amateur) top, vandaar. promotie naar de eersteklasse __^e ineenstorting van Verburch evenals vorig seizoen te gaan missen. Moest in eerste instantie aan Westlandia voorrang worden verleend, nu laat het zich aanzien dat Verburch de groenwitten de loef gaat afsteken. Ruud de Groot blijft evenwel steevast in een kampioenschap geloven ("Ik ben nu eenmaal een rasoptimist"). Zorgvuldig formulerend draagt de onderwijzer bij de RIO-scho- lengemeenschap in Leiderdorp de verklaringen voor die ziens wijze aan. "Verburch komt nog zevenmaal in actie. Vijf wedstrij den van dat totaal moeten uit worden gespeeld. Dat is een be hoorlijk nadeel, vergis je niet. Daarbij komt nog dat die jongens steeds moeilijker de punten bij elkaar krijgen. Lugdunum is juist herstellende van een vormcrisis. Ik zit dus eigenlijk te wachten op "Heb ik tenminste ook een zeker- heidje", vertelt de trainer, die in het bezit is van een A-diploma. "Ik ben niet zo'n avontuurlijk ty pe. Daarom trekt mij het betaalde voetbal ook niet zo. Als ik in dat wereldje zou stappen, ben ik ge noodzaakt mijn baan eraan te ge ven. Daar pas ik voor. Er lopen in Nederland 1500 gymnastieklera ren zonder werk. Als ik er bij voorbeeld nu zou uitstappen, weet ik wel zeker dat ik nooit meer in die branche aan de bak kom. Nee, een amateurclub op niveau trekt mij veel meer. Lug dunum heeft de organisatie en het materiaal om dat te worden". Rasoptimist Hoogst opmerkelijk is echter dat Ruud de Groot zowat de enige is in de Kikkerpolder, die een even tuele promotie nog ziet zitten. Want volgens hem "geloven de maten er niet meer in. Zoals er bijvoorbeeld zondag tegen Delft werd gespeeld, was een teken aan de wand. Ze speelden zonder enige inspiratie, alsof er helemaal niets op het spel stond. Daar be grijp ik nu niks van. Het verschil is vier punten maar we krijgen de koploper nog thuis. Nog moge lijkheden genoeg toch?" Imponerend De wijze waarop Lugdunum in de ze competitie uit de startblokken schoot, was imponerend. Rond oktober kondigde zich echter e i iiTijÉjriflftif 1 MAASTRICHT (GPD) - Naarmate de wedstrijd tegen de Grieken vorderde, werd de grimmige blik van Ivo Trum bic milder. In het eerste speldeel moest hij vanaf de bank lijdzaam toezien hoe zijn zorgvuldig voorbereide mannen zich door de tegenstander een spelletje lieten opdringen waarop hij zijn spelers niet had getraind. Maar in de volgende drie speldelen kwam eindelijk de snelheid in de Nederlandse waterpoloploeg en met een overtuigende 15-5-overwin- ning werd de eerste confrontatie in het Maastrichtse zevenlandentoer- nooi overtuigend afgesloten. De wed strijd en reeks in het zwembad de Dousberg is de laatste test voor het waterpoloteam, alvorens de ploeg eind april naar Sofia afreist voor het mondiale kwalificatietoernooi, dat de laatste vijf ploegen voor Mos kou moet leveren. In Hvar werd het Europese toernooi in oktober afge sloten met een tweede plaats (achter Spanje), die recht gaf op Sofia, maar sinds die tijd is er heel wat veranderd. Moest Trumbic door het bedanken van vier spelers van AZC Alphen zich toen behelpen met een jeugdige, onervaren ploeg, nu heeft hij weer de beschikking over spelers als Nico Landeweerd, Hans Smits en Ton Buunk, ervaren krachten die bij de laatste Olympische Spelen bijdroe gen tot een opmerkelijke bronzen plak. Daarna kwam de klad in het nationale team door meningsverschillen tussen de spelers onderling en met coach Ivo Trumbic. De tijd heeft inmiddels veel wonden geheeld en de selectie lijkt weer als één man op te rukken naar de Russische hoofd stad. Het krachtsverschil tussen de ploeg die in Hvar de kwalificatie voor Sofia afdwong en het team dat gisteren in het water lag, wordt duidelijk als er een vergelijking wordt getrokken met de wedstrijden tegen de Grieken. In Joegoslavië werd het na een vlotte 5-0-voorsprong moeizaam nog 6-4, maar gisteren werden de Grieken, die ook weer in hun sterkste samen stelling verschenen, vooral in de laatste twee speldelen vlot over speeld. Na een zwak begin begonnen met name Jan Evert Veer en Nico Lande weerd goed te draaien en dat was vooral merkbaar in de laatste periode, toen de vermoeide Grieken de ene voltreffer na de andere moesten toestaan. Trumbic was dan ook tevreden, al kampt hij met name nog met een keepersprobleem. De Joegoslavische trainer heeft voor dit toernooi dis pensatie gekregen om drie doelverdedigers op te stellen, namelijk Theo Uittenhout van De Zijl, Ruud Misdorp van ZIAN en Woully de Bie van HZC de Robben. Van dit drietal zal er c-en moeten afvallen voor Sofia en die keus zal in Maastricht worden gemaakt. Nederland-Griekenland: 15-5 (2-2 3-1 3-0 7-2). Scoreverloop: 1-0 Veer, 1-1 Aronis, 2-1 Landeweerd, 2-2 Sitarenios, 3-2 Van Mil, 4-2 Landeweerd. 5-2 Veer, 5-3 Stathukis, 6-3 Noordegraaf, 7-3 en 8-3 Landeweerd, 9-3 Van Zeeland, 10-3 11-3 12-3 Veer, 12-4 Aronis, 13-4 Noordegraaf, 14-4 Veer 14-5 Armenakis, 15-5 Noordegraaf. Overige uitslagen: Tsjechoslowakije-Roemenie 8-11; West-Duitsland-Zweden 10-4. i, die tot op heden go-sten toch toe nog niet geheel is afgeschud. De oorzaken somt Ruud de Groot in een adem op. "Als je koploper bent, krijg je te maken met forse re tegenstand, de mouwen wor den wat hoger dan gebruikelijk opgestroopt. De ploeg ging in die voortvarende periode ook be paalde tegenstanders onder schatten en ineens kwam een enorme blessuregolf op gang. Zowat de gehele achterhoede belandde in de lappenmand. Al die factoren speelden mee in de terugval van Lugdunum". De vele (streek) derbies die deze competitie door de komst van Roodenburg en Sportclub Lisse *i"L- moeten worden afgewerkt, heb- IViOGllljK ben voor de equipe van De Groot tot nu toe niet datgene opgele- "Zondag wordt het tegen LDWS verd wat er van verwacht werd. erg moeilijk. Vroeger was het een ADVERTENTIE Ruud de Groot op zijn praatstoel. "Die gemakzuchtige instelling stuit r u beetje naar de zin maken". Lugdunum acteerde in die krachtmetingen krachteloos en nerveus en moest alleen al aan Roodenburg al drie punten inle veren terwijl debutant Lisse de Leidenaars ook een punt af snoepte. "Voor het publiek zijn het uiteraard leuke wedstrijdjes, er wordt genoeg spanning en sensatie geboden. Maar we slach ten elkaar wel af zo, Lugdunum is daar dus duidelijk de dupe van. Verburch profiteert. Die ploeg heeft helemaal geen last van de druk die derbies met zich mee brengt". Bezoek morgen de voetbalwedstrijd aanvang 14.30 uur terrein de Mors, einde Smaragdlaan. Deze advertentie wordt aangeboden door ELFA technisch bureau Levendal 166a, 2311 JR Leiden makkelijk te bespelen tegen stander. Nu is dat niet meer zo. Ze draaien leuk mee in de competi tie en zijn vrij van zorgen. Ik hoop dat we de verdediging op slot kunnen houden. Want dat is het grote probleem van mijn ploeg. Aanvallend loopt het op rolletjes maar nog steeds incasseren we teveel tegendoelpunten. Lugdu num mist eigenlijk een grote or ganisator in de achterhoede. Nu staat Ted van Berkel laatste man. Hij doet het niet slecht maar op het middenveld is hij beter op z'n plaats. Met nog een of twee klas sespelers erbij zou Lugdunum veel sneller de top kunnen berei ken. Er is al een hele rits voetbal lers bij me aan de deur geweest die dolgraag willen komen. Ik zie het straks allemaal wel. Alleen de overschrijving van Jan Verver (ex-UVS) is definitief', weet Ruud de Groot, die om zijn (voet bal) ei kwijt te kunnen, in de zaal bij De Taverne acteert ("Het probleem van jonge oefenmees- ters is de kriebel naar de bal"). Belangstelling Het door De Groot getrainde elftal is de enige club in Leiden die op enigszins aansprekende presta ties kan bogen en de mogelijk heid heeft een stapje omhoog te egen de borst maar ik moet het die maken. De publieke belangstel ling voor zijn vereniging is nog redelijk. Andere clubs moeten hun kunsten heden ten dage voor zowat lege tribunes vertonen. Ruud de Groot: "Het florerende Leidse voetbal is achter de rug, dat is dus duidelijk. De vermin derde publieke belangstelling is daarvan een belangrijke oorzaak, hoewel mijns inziens het veran derde gedragspatroon een rol meespeelt. Moeder de vrouw heeft vandaag aan de dag toch een belangrijke vinger in de pap. De zondag wordt meer en meer gebruikt om er met het gezin op uit te trekken. Tegenwoordig gaat men ook niet meer zo gauw in de kou staan om een wedstrijd te zien. Het is echt niet de schuld van de kritische pers dat de toe- Cor Vriend Zilveren Molenloop wordt dit jaar onderstreept door de aanwe zigheid van enige Deense. Belgi sche en Duitse atleten. Ook heeft inmiddels een achttal dames in geschreven. De organisatoren mikken op een deelnemersaantal van boven de vierhonderd (het record-aantal staat op 444). Veel zal afhangen van de weersom standigheden op 5 april die de na- inschrijving sterk kunnen beïn vloeden. Het parcours voert de atleten en atletes evenals vorig jaar van de Groenoordhallen (start om 14.00 uur) via de Willem de Zwijgerlaan naar Leiderdorp. Vandaar gaat het langs rijksweg 4a Haar Wou- brugge. Rijpwetering en Oud Ade zijn de volgende plaatsen die worden aangedaan waarna de atleten weer richting Groenoordhallen gaan. De snel- sten zullen maar nauwelijks een uur voor de 20 kilometer nodig hebben. Hetparcoursrecord staat nog altijd op naam van Amster dammer Geert Jansen met een tijd van 1 uur 1 minuut en 7 se conden. Om de strijdlust onder weg te bevorderen kunnen de atleten zich na 10 en 15 kilometer uitleven in premiesprints. Behalve Zilveren Molennieuws werden gisteravond ook nog en kele mededelingen gedaan over de deze week tot stand gekomen fusie tussen de verenigingen De Bataven en AV Leiden. In het nieuw gekozen bestuur van 'De Bataven Leiden' zitten zes voor malige Bataven- en drie oud-AV Leiden-bestuurders. Voorzitter van de vereniging is Joop Kleine. Ex-AVL-voorzitter Roel Veld huizen maakt geen deel uit van de nieuwe bestuursformatie. Ten aanzien van de andere Leidse atletiekvereniging. AV Holland, merkte de heer Kleine op een fu sie niet te zien zitten. De Bata ven-voorman: "Het bestaan van twee clubs lijkt me voor de Leid se atletiek een goede zaak. Een brok gezonde rivaliteit kan geen kwaad. Bovendien hebben beide verenigingen hun eigen sfeer. Maar wie weet wordt daar over een jaar of vijf heel anders over gedacht. Per slot van rekening is in de afgelopen jaren het aantal atletiekclubs in. Leiden alleen maar verminderd". BERT PAAUW schouwersaantallen zo drastisch zijn teruggelopen. De instelling van de mens is veranderd. Men is veel gemakkelijker geworden. Ik merk het aan de voetballers zelf. De meesten hebben een hekel aan trainen, vooral bij slecht weer. Ze staan nu al raar te kijken vyanneer er bij een onbespeelbaar oefenveld geen zaal beschikbaar is. Vroeger deed ik een beremuts op en handschoenen aan en trainde onder elke omstandig heid. Die gemakzuchtige instel ling stuit me vreselijk tegen de borst maar ik moet het die gasten toch een beetje naar de zin ma ken. Aan mokkende voetballers heb ik ook niets. Om de stem ming erin te houden doe ik ook ROB ONDERWATER ADVERTENTIE Zaterdag 29 maart Competitievoetbalwedstrijd op sportpark "De Vliet" aanvang 15.00 uur Goedhart Vastgoed voor woningen MlVü/Fr óctfr.'/ tfc 28rv>r I SS AACSS WAS r. 's sV#& /W

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17