Laat de dokter maar schuiven: humor met weinig inhoud Steven Spielbergs pijlsnelle carrière Ouderwetse slapstick r .mir Een komedie zonder woorden VRIJDAG 28 MAART 1980 FILM PAGINA 13 Met 32 jaar staat regisseur aan top Met zijn 32 jaar is Steven Spielberg de jongste topregisseur in Ame rika. Al op zeer jeugdige leeftijd was hij in film geïnteresseerd maar pogingen om zich daar middels een studie verder in te bekwamen, strandden evenwel. The university of California film school wees hem af. Maar nadat Spielberg gedurende een paar jaar op televisie vertoonde oude speelfilms uitvoerig had geanaly seerd, lukte het hem via zijn eer ste korte film 'Amblin' werd Ste ven Spielberg door een Ameri kaanse tv-maatschappij te wor den gecontracteerd. Zijn eerste opdracht was een programma met de gelouterde filmactrice Joan Crawford te maken. Hij viel op. "Uitzonderlijk. Die jongen had een gevierde vedette als Crawford volledig onder contro le stelde iemand die de opna men bijwoonde, verbaasd af. Het vertrouwen in Spielebrg groei de en hij mocht zijn talenten test ten op afleveringen van Columbo en Marcus Welby. In 1971 regis seerde hii voor ABC-televisie in de reeks 'film van de week' Duel met Dennis 'McCloud' Weaver in dé hoofdrol. Het verhaal van een automobilist die wordt opge jaagd door een onbekende vrachtwagenchauffeur blonk uit in de perfecte opbouw van de spanning; vergelijkingen met Al fred Hitchcock waren haast on vermijdelijk. Elementen uit Duel keerden ook terug in Jaws. Zo zeer zelfs dat Spielberg vreesde zichzelf te herhalen. Duel werd in Europa in de bioscopen gebracht, trok redelijk veel publiek en on dervond ook veel waardering van de kant van de recensenten. Mede daarom werd de tijd rijp geacht voor de overstap naar het grote witte doek. Spielberg maakte in 1974 zijn speelfilmde buut met Sugarland Express. Ondanks de aanwezigheid van comédienne Goldie Hawn trok de film nauwelijks enige belang stelling. Overigens was het ver haal verre van komisch. Een echtpaar wordt uit de ouderlijke macht gezeten probeert zijn kind bij de pleegouders te kidnappen. Een jaar later bracht zijn tweede film (Jaws) hem op 2&-jarige leef tijd onverwacht wereldfaam. Dat was trouwens niet alleen zijn verdienste, maar ook die van de publiciteitsmensen. Dankzij een geraffineerde reclamecampagne fyad binnen anderhalve maand één op de acht Amerikanen Jaws al gezien. Die zomer brak op me nig Amerikaans strand paniek uit öVj iomond weer een witte haai dacht te hebben gezien, in elk ge val Spielbergs naam was daar mee eemaakt. In 1977 bewees hij met Close en- counters of the third kind niet alleen veelzijdig te zijn, maar zorgde bovendien samen met Star Wars voor een ware science- fictiongolf. Na de dramatiek van Sugarland Express, de spanning van Jaws begaf hij zich met veel succes op het futuristische pad. Ondanks de verschillen zijn er toch twee terugkerende elementen in zijn films te ontdekken, zoals Mi chael Pye en Lynda Myles ook in hun boek The movie brats aange ven. Spanning zat natuurlijk vooral in Jaws, maar ook in zijn andere films. Een tweede 'vast' kenmerk in zijn werk is het the ma van doodgewone mensen die op één of andere manier in onge wone omstandigheden terecht komen. De herkenbaarheid die daardoor in zijn films ligt beslo ten, is zonder twijfel voor een groot deel verantwoordelijk voor zijn succes. Wat tenslotte het meest in het oog springt is dat Spielberg zich als een ware filmmaniak op alle gen- ies stort Na de thriller en de science fiction is nu in zijn vierde grote film, 1941 de komedie aan de beurt. B.J. Hl'. Uk ''llllli, 'Hl r,,iir .,mr 1941; regie: Steven Spiel berg; hoofdrollen: Dan Aykroyd en John Belushi; theater: Luxor; alle leef tijden iiiiimiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiii Sergeant Sitarski staat op het punt Claude een optater te verkopen, terwijl Betty tevergeefs probeert dat te voorkomen. E?n welgeschapen blondine duikt op een mistige och tend in de golven van de Pacific langs de Californi- sche kust. Als de muziek tot onheilspellende tonen aanzwelt, lijkt zij het zoveelste slachtoffer te worden van de gevreesde witte haai uit Jaws. Maar in Steven Spielbergs laatste film is het geen haai, maar de peri scoop van een uit de zee oprijzende Japanse onder zeeër, die het meisje te grazen neemt. Die eerste beelden uit 1941 maken al direct duidelijk wat we het komende anderhalf uur kunnen verwach ten: ouderwetse slapstick. Trouwens de aanwezig heid van John Belushi en Tim Matheson is al een aanwijzing in die richting. Die twee schitterden ook in Animal House, de burleske komedie op een stu dentencampus en de uitzinnige grappen en grollen daaruit doen ze nog eens dunnetjes over in 1941. Dat jaartal slaat indirect terug op Pearl Harbour. Na de Japanse aanval op die belangrijke Amerikaanse ha ven, heerste er aan de westkust van de Verenigde Staten grote paniek. Met name in het zuiden van Califomië was men zeer bevreesd voor i vanuit Japan. Spielberg gebruikte dat gegeven voor een dolle komedie die het midden houdt tussen het genoemde Animal House en de Keystone Cops. Van de tv/ee in het bovenstaande verhaal genoemde terugkerende elementen in Spielbergs produkten is de spanning dus voor het eerst verdwenen. Zo al bjj voorbaat één van je sterkste punten uitsluiten, ge tuigt van moed, maar slim blijkt het niet. Spielberg blijkt zich dan ook met 1941 enigszins vergaloppeerd te hebben. Zijn vakmanschap staat borg voor een paar leuke momenten, de stunts zijn zonder meer knap, maar echt leuk is 1941 toch zelden. Het hoge tempo waarin de doldwaze situaties elkaar opvolgen, lijkt de film ook min of meer de das om te doen. Het is allemaal wat teveel van het goede en van Spielbergs zo geroemde dosering is dit keer bitter weinig te merken. Dat hij zijn kennis en talent op alle vormen van film wil uitproberen is lovenswaardig, maar de komedie (al thans in deze slapstickvorm) is zeker niet zijn sterk ste punt. BART JUNGMAN "Eindelijk weer een Nederlandse lachfilm" staat met grote letters op de aankondigingen van Ni kolai van der Heyde's laatste film "Laat de dokter maar schuiven". Het verhaal over het wel en wee van een kneuterig boerendorpje in de crisisjaren biedt echter wei nig momenten die meer dan een glimlach waard zijn. Een brief uit Amerika voor Gradje, de verschoppeling van het dorp, brengt, na veel verschillende ver talingen van de notabelen, de hele gemeenschap tot de overtui ging dat een rijke broer van Gradje in Nederland zijn laatste levensdagen wil slijten. Aange spoord door de dokter bouwen de „One Flew... in Leiden LEIDEN - "One flew over the cuc koo's nest" werd enkele weken geleden opnieuw massaal in Ne derland uitgebracht. Deze week is de film uit 1976 ook weer in Studio in Leiden te zien. In de film, naar het boek van Ken Kesey, worden misstanden in de psychiatrie aan de kaak gesteld. De manier waarop heeft destijds nogal wat stof doen opwaaien. De hoofdrolspeler, Jack Nicholson speelt een werkelijke fantasti sche McMurphy, die door zijn persoonlijkheid in staat is de ti rannie van de hoofdzuster (Loui se Fletcher) te doorbreken. inwoners het hele dorp om tot een Amerikaanse nederzetting, met zelfs een mausoleum. Als de broer arriveert blijkt deze echter zelfs te berooid om zijn taxi te kunnen betalen. Jo de Meyere speelt in de film een weinig overtuigende dokter. Hij neemt het dorp als lachende der de duidelijk in de maling, maar onlogisc h genoeg haalt hij wel bij de zigeuners die zojuist nabij het dorp zijn komen wonen een toverdrank om te proberen de doodzieke Gradje daarmee te ge nezen. Ook de inhalige aannemer Van Zon (Piet Bambergen) is een slechte karikatuur. Alles wat los ligt, vooral drank en etenswaren, verdwijnt in zijn zakken en te pas en te onpas richt hij her en der vernielingen aan die in een twee derangs stomme film niet zouden misstaan. De derde hoofdrol is weggelegd voor Joop Doderer, als karikatuur van een dorpspas toor die vooral zijn métier uitoe fent vanwege de voordelen die het verkondigen van het geloof met zich meebrengt. Kortom, "laat de dokter maar schuiven" bevat veel geschreeuw en weinig wol. Het meest om te lachen is eigenlijk het versierde mausoleum met een spandoek "Welcome" boven de ingang. De gevoelige snaar wordt geraakt bij de op muziek ontluikende liefde tussen een jonge zigeuner en de onderwijzersdochter èn in een scène met de simpele ziel Gradje aan het graf van zijn overleden vrouw. Ook dan zijn de teksten helaas te mechanisch gesproken en doen de gebaren nog het meest aan die van Sjef van Oekel den ken, alleen, Van Oekel was nog leuk RAYMOND PEIL 'H| "Laat de dokter maar schuiven"; regie: Nicolai van der Heyde; hoofdrollen: Jo de Meyere, Piet Bamber gen, Joop Doderer; Trianon, Leiden, Euro 1 en 2, Alphen; lilllllillllllllllllllllllllllllUII Laat de dokter n „Rataplan" van Maurizio Nichetth Pantomime is meestal niet een van de populairste vormen van thea ter. Vandaar dat een film maken, die bijna geen gesproken woord, maar daarentegen een keten van mime-stukjes bevat, een vrij ris kante zaak is. Maurizio Nichetti heeft het met zijn troep (en dit in de betekenis van het vroegere "troupe") er toch op gewaagd. En niet zonder succes. "Ratataplan" is in Italië een suc cesvolle filmkomedie geworden. Voor wie van pantomime houdt is V Ratataplan" dan ook een lust voor het oog. Tamelijk korte, blijmoedige scènetjes, die op een of andere manier toch met elkaar verband houden, spelen zich af tegen een achtergrond van Ita liaanse armoedigheid. Af en toe wordt er - voor de goede verstaander - zelfs goedmoedig aangeschopt tegen de wereldlijke en kerkelijke overheid. Een grapje dat deze Italiaan van zijn landgenoot Ettore Scola moet hebben afgekeken. Dat hij zich door Scola voor enkele scènes heeft laten inspireren, is op sommige ogenblikken tenminste overduidelijk. Maar hoe grappig en luchthartig het pantomimegezelschap ook over het witte doek dartelt, op ze ker moment wordt het voor de bioscoopganger te vrijblijvend. Het boeiende is er dan af, men verwacht iets meer. Vandaar dat "Ratataplan" op den duur toch verveelt. Het 'losse' had ïets meer vorm moeten krij gen. Al is de film voor een debu tant op dit gebied als Nichetti, zeer zeker niet onverdienstelijk. ANNEMIEK RUYGROK k ''lil, '"lIJll,, 'H F JW' JBT "Ratataplan"; regie: Mau rizio Nichetti; hoofdrol: Maurizio Nichetti; Lido 3, Leiden: 12 jaar. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUI Van de twee Zweedse regis seurs Jan Troell en Ingmar Bergmann worden de ko mende week films op de tv vertoond. België brengt in twee delen (dinsdag en woensdag) Troells De land verhuizers. Het is een in 1972 gerealiseerde film over het barre bestaan van de Zweed se boerenbevolking die zijn toevlucht zoekt in emigratie naar Amerika. Het eerste deel gaat over het leven in Zwe den, terwijl in het tweede deel de reis en het verblijf in het nieuwe land wordt behan deld. Hoofdrolspeler Max von Sydow is vrijdag ook te zien op Duitsland 2 in Het zevende zegel van Bergmann. Hij is daarin ridder Antonius Blok die in de veertiende eeuw met gemenge gevoelens van de Kruistochten terugkeert. De verwoestingen hebben hem in twijfel gebracht over het bestaan van God. De film wordt als één van Bergmanns beste beschouwd. Jane Fonda zal terugblikkend op haar carrière, Barbarella waarschijnlijk niet tot haar toppers rekenen. De film da teert van 1968 en wordt woensdag door Veronica ge bracht. Regisseur Roger Va- dim verfilmde met Barbarella een geruchtmaken science- fictionstrip. Jane Fonda wordt als Barbarella in het jaar 40.000 door de president van Aarde naar de gruwelijke planeet Soto gestuurd. De andere film die de komende week door de Nederlandse tv wordt gebracht is Avonturen op het land van fotograaf/ci neast Ed van der Elsken (zon dag, Ned. 2). Twee jaar lang observeerde hij het landleven rond zijn woning in Edam. Het programma: ZATERDAG: Across the Paci fic; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: John Huston met Humphrey Bogart). The power within; 21.25 uur; Bel. 1 (regie: John Llewellyn met Susan Ho ward). North to Alaska; 22.05 uur; Dtsl. 1 (regie: Henry Ha thaway met John Wayne). Tribute to a bad man; 23.35 uur; Dtsl.2 (regie: Robert Wi se met James Cagney). MAANDAG: Los Albaniles; 21.35 uur; Dtsl. 3 (regie: Jorge Fons). Un hombre Ilamado; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Pedro Olea). DINSDAG: Benji; 19.30 uur; Dtsl. 2 (regie: Joe Camp). De landverhuizers; 21.50 uur; Bel. 2. WOENSDAG: De landverhui zers; 20.15 uur. BeL 2. Barba rella; 20.32 uur; Ned. 2. Out of the fog; 22.10 uur; Dtsl.3 (re gie: Anatole Litvak met John Garfield). DONDERDAG: The misfits; 20.15 uur; DtsL 3 (regie: John Huston met Marilyn Monroe). VRIJDAG: Oliver; 2U.4U uur; Bel. 2 (regie: Mark Lester met Oliver Reed). Het zevende ze gel; 22.50 uur; Dtsl. 2. Blijvers •Ten" - Sexkomedie, verplaatst naar Camera, Leiden. 'Spetters" - Oppervlakkige, maar goed gemaakte actiefilm. Lido 1, Leiden, Euro 3 Alphen. "Die Blechtrommel" - Prachtige verfilming van het boek van Gunter Grass, Lido 2, Leiden. Opnieuw Rex 'Poesjes uit het paradijs" Nachtfilms 'The VatachJ papers" - Luxor, Lei den. 'The eyes of Laura Mars" - Camera, Leiden. Met een tweeling gaat het beter" - Rex. Leiden. Battle of midway" - Euro 1 phen. "Family plot" - Euro 2, Alphen.^ "De Ijzervreter" - Euro 4, Alphen. Den Haag 1941" - Apollo 1 (460340), aL De vier vuisten op safari" - Apollo 2. al. Kramer versus Kramer" - Asta (463500). aL 'Mon premier amour" - Bijou (461177), 16 jr. "Jesus Christ Superstar" - Calypso (463502), aL "Tess" - Babylon 1 (471656). al. "Cabo Blanco" - Babyion 2, 16 jr. "Clair de Femme"-Babylon 3,16 jr. "Kentucky fried movie" - Camera (467200), 16 jr. "The knock-out cop" - Cineac 1 (630637), al. "Ten" - Cineac 2, 16 jr. "One flew over the cuckoo's nest" - Cineac 3, 16 jr. "Een moordbandiet" - Corso (467200). 16 jr. "Moonraker" - Du Midi (855770), 12 jr. "One flew over the chuckoo's nest" Euro (667066). 16 jr. "Laat de dokter maar schuiven" Metropole 1 (456756), al. "Een tip van de sluier" - Metropole 2. 16 jr. "Ten" - Metropole 3. 16 jr. "Phantasm" - Metropole 4, 16 jr "Die Blechtrommel" - Metropole 5, 16 jr. "De vreemdeling zonder naam' Odeon 1 (462400), 16jr. "Breaking away" - Odeon 2, al. "Laat de dokter maar schuiven" - Odeon 3, al. "The Amityville horror" - Odeon 4, 16 jr "Naked came the stranger" - Le Pa ris 1 (656402), 18 jr. "Erections" - Le Paris 2, 18 jr. "De vrije dagen van Pamela Mann" - Le Paris 3, 18 jr. "Spetters" - Passage (460977), 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Studio 2000 (542288), al. "Met jouw tanden in mijn nek" - Uitkijk (542288), 16 jr. Amsterdam "Clair de femme"-Alfa 1 (278806), 16 jr. "Monty Python's life of Brian" - Alfa 2. 12 jr. "Manhattan" - Alhambra 1 (233192), al. "Een tip van de sluier" - Alhambra 2, 16 jr. "1941" - Bellevue Cinerama (234876), al. "Kramer versus Kramer" - Calypso 1 (266227), al. "De vier vuisten op safari" - Calypso "Het heetste hoertje blijft op tempe ratuur" - Centraal (248933), 18 jr. "The knock-out cop" - Cineac Dam rak 1 (245648), 16 jr. "Phantasm" - Cineac Damrak 2, 16 jr. 'The Amityville Horror" - Cineac (243639). 16 jr. The good, the bad and the ugly" - Cmecenter (236615). 16 jr. "Monty Python and the holy grail" - Cmecenter, 16 jr. "Een tip van de sluier" - Cinecenter, 16 jr. "Alambrista" - Cinecenter, 16 jr. "Laat de dokter maar schuiven" - Cinema International" (151243), al. "Die Blechtrommel" - City 1 (234579), 16 jr. "Ten" - City 2, 16 jr. "The Champ" - City 3, al. "Kentucky fried movie" - City 4, 16 jr. "Moments" - City 5, 16 jr. "Breaking away" - City 6, 16 jr. "Laat de dokter maar schuiven" - Ci ty 7. al. "1941" - Du Midi (723653), al. "Jungleboek" - Flora Disney (230469), al. "Bellissima" - Kritenon (231708), 16 jr. "News from home"-Kritenon. 16 jr "Tess" - Leidsepleintheater (235909), al. "One flew over the cuckoo's nest" - Noggerath (230566), 16 jr. "Porno in het Pentagon" - Pansien (248933), 18 jr "Laat de dokter maar schuiven" - Rem brandtplein theater 1 (223542), al. "Thunderball" - Rembrandtplei theater 2, 12 jr. "Kramer versus Kramer" - Rialto (723488). al. "Gejaagd door de wind" - Rivoli (723488). 12 jr. "Meteor" - Roxy (232809), 12 jr. "Programma met Al Pacmo" - Stu dio K (231708), 12 jr. "La vie devant soi" - The Movies 1 (245790), 16 jr. "Deserto rosso"-The Movies 2,16 jr. "Spetters" - Tuschinski 1 (262633), 16 jr. "Ten" - Tuschinski 2, 16 jr. "Regno di Napoli"-Tuschinski 3,16 jr. "La Luna" - Tusch.nski 4, 16 jr. "Escape from Alcatraz" - Tuschins ki 5. 16 jr. Met jouw tanden in mijn nek" - De Uitkuk. 16 jr.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13