Simonis hoorde hartekreten Noodsituatie bibliotheken Onlust reageert zich af op zondebokken Geen verzwaring druk op eigen woningbezit TRÉCABIJ PANDER. SLAAPCOMFORT A LA FRANCAISE! Pander Bezoek aan Leidse dekenaat na synode VRIJDAG 28 MAART 1980 (Van c redactie geestelijk leven) LEIDEN - "Alsii zegt dat het evangelie méér is dan een synodestuk, hoe kon dan de aanstelling van een gehuwd priester als pastor in een Woer- dens ziekenhuis niet doorgaan? Hoe is dit beleid van de bisschop te rijmen met zijn pastorale zorg voor zieken? Heeft Jezus zelf niet in zijn zorg voor zieken en mensen in nood het "wettische" van de schriftge leerden en de farizeeën overstegen?" Die rechtstreekse vraag kreeg bis schop Simonis te beantwoorden toen hij voor de pastores van het dekenaat Leiden zijn negende bezoek langs alle dekenaten van het bisdom Rotterdam de 46 besluiten van de Nederlandse bisschoppensynode in Rome kwam toelichten. Een- groot aan tal pastores, met studenten van de pastorale school, was op deze ontmoeting met monseigneur Simonis afgekomen. Zij hebben het hun bisschop niet gemakke lijk gemaakt. Niet gelukkig Deze had in zijn inleiding tot de discussie gezegd dat het synode document overeenkomt met de conclusies van het tweede Vati caanse concilie en een beleids stuk is voor de lange termijn. Hoe belangrijk de besluiten van Ro me ook mogen zijn, het evangelie zelf gaat daar bovenuit en ook de Heilige Geest is groter dan de kerk, al spreekt hij door de kerk ambtsdragers en kerkvolk heen. De discussie met de bisschop haak te onmiddellijk daarop in. De vraag wat dit dan concreet bete kent bracht de bisschop die was vergezeld van vicaris Bar ietwat in verlegenheid. Zij wisten zo gauw geen voorbeeld te geven. Toen reikte een van de pastores hun het geval "Woerden" aan. Daar kon een gehuwde priester niet worden benoemd. De bisschop antwoordde dat een pastorale werker, die ernstig- zieken begeleidt maar hun niet de sacramenten mag toedienen, niet gelukkig kan werken. Maar, rea geerde een pastor, dan worden pastorale belangen toch maar opgehangen aan kerkordelij ke zaken. Is het ook niet knechtend als een pastorale werker, die zich graag voor een bepaalde functie wil inzetten, wordt afgewezen omdat de bisschop heeft uitge maakt wat het beste voor hem is? Mgr. Simonis liet zich niet van zijn apropos brengen. Kerkordelijke zaken hebben nu eenmaal gevol gen ook in het pastorale vlak. Beklemd Van de rust die de synodevergade ringen in Rome omgaf zal bij de ontmoetingen van de bisschop pen met hun priesters en gelovi gen niet veel overblijven. Ook het gesprek van mgr. Simonis in Leiden was niet zonder harte kreten. De bisschop zegt vaak dat de kerk in elkaar zakt als er niet méér priesters komen, zei een student in de theologie. Maar jonge men sen kunnen niet werken in een kerk die zo beklemd zit in struc turen. Een pastorale werker zag in de gro te activiteit van leken dé kracht voor de toekomst van de kerk. Veel moeite had een pastor met het synodebesluit waarin met be trekking tot de specifieke ver antwoordelijkheid van de ambtsdragers wordt gezegd dat bisschoppen en priesters geen afgevaardigden van de gelovigen zijn. Dat zijn zij toch minstens óók. Eeuwenlang heeft de plaat selijke gemeente haar voorgan gers gekozen, die zich na hand oplegging geroepen wisten door de Geest. Ambtsdragers zijn er niet alleen "van bovenaf'. Het desbetreffende besluit vond deze pastor onverantwoord sober. Bisschop Simonis moest toegeven dat de tekst van het besluit kort is. De Geest is werkzaam in wat bij het volk van God leeft, maar ook de apostel Paulus wist zich, gebonden aan het ambt, recht streeks staande onder de Heer. Als de Geest zich in de kerk te genspreekt, moet het ambt de weg wijzen. Maar bisschoppen zijn toch ook mensen, die verschillende me ningen mogen hebben? Werkt de Geest dan niet juist zó dat in de dialoog van mensen met ver schillende standpunten de waar heid naar voren komt? Simonis onderstreepte de nood zaak van eenheid. De bisschop pen moeten één zijn omdat de Geest vanwaaruit zij spreken die van eenheid is. Verschillende standpunten werken heel ver warrend. Monseigneur SIMONIS eenheid noodzakelijk van Jezus levend houden is: doen als Hij. Dat is bijvoorbeeld een radicale keuze maken voor verge ten groepen. De kerk moet zich zelf in de waagschaal durven <r' stellen. In de uitspraken van de kerk over catechese vond zij geen enkele inspiratie daartoe. Bisschop Simonis had in zijn inlei ding nog eens bevestigd dat de besluiten van de synode vrijwel alle unaniem werden aanvaard. En dat terwijl de paus de bis schoppen niets had voorgeschre ven en hun eigen verantwoorde lijkheid volledig liet gelden. Een van de pastores zei ontsteld te zijn over deze unanimiteit. Ten aanzjen van de celibaatskwestie vroeg hij of bisschoppen als mgr. Ernst (Breda) en mgr. Möller (Groningen) dan zo zijn omge turnd dat zij nü beamen dat het evangelie het best in het celibaat kan worden beleefd. Hij vond het triest dat de bisschoppen dwars staan op meningen en gevoelens aan de basis in deze en in vele andere zaken. Hoewel het evangelie geen grond geeft aan een verplichte koppe ling van celibaat en priester schap, sprak de bisschop toch van een zeer oud goed, dat door de eeuwen heen is gehandhaafd. Toen op de bisschoppensynode van 1971 werd gesproken over toelating van gehuwde mannen tot het priesterschap, was 45 procent vóór en 55 procent te gen. Insiders menen, zo onthulde dr. Simonis, dat als daarover nu weer werd gestemd, er veel meer tegenstemmers zouden zijn. Suggestie Met een concrete suggestie vanuit het Leidse dekenaat is de bis schop naar Rotterdam terugge gaan. Namelijk om aan de syno- decommissie die over het func tioneren van de pastorale wer kers móet rapporteren, een histo ricus en een exegeet (bijbel verklaarder) toe te voegen. De historicus deskundig in de ge schiedenis van het ambt en de sa cramentsbediening in de kerk zou moeten adviseren hoe het óók kan. De exegeet kan vertel len hoe in de vroege kerk het ambt is ingevoerd. Mgr. Simonis beloofde in elk geval, deze suggestie ter harte te zullen S.J. DE GROOT Vrijzinnigen. Nadat het be- roepingswerk voor een nieuwe predikant bij de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Lei- den-Oegstgeest was blijven steken tengevolge van een be zuinigingschema van de her vormde kerkvoogdij, is nu het licht weer op groen gezet en zullen de pogingen worden hervat. Dat deelde de voorzitter van de vereniging, mevrouw H. M. Snieder, op de jaarvergade- De vereniging organiseerde in dit seizoen cursussen en ge spreksgroepen op religieus en cultureel terrein en bijeenkom- ten voor bejaarden in Hofwijck. Van elke groep bracht een deel nemer verslag uit. Er is om her haling gevraagd, wat voor het volgende seizoen zal worden overwogen. Met de benoeming van me vrouw A. Joustra - Klooster boer (Leiden) werd het bestuur op negen leden gebracht. Samenkomst. De Baptisten gemeente in Leiden houdt zon dagavond om half 8 in de school aan de Lusthoflaan een samen komst voor bewoners van de Kooi en omgeving. De "Glory- sisters" komen met zang en muziek. Beroepingswerk. Hervorm de Kerk: beroepen te Bergum H. A. Abma Kortenhoef; aange nomen naar Heerlen kandidaat D. Kruyt Groningen, naar Pa- pendrecht J. C. de Bie Rijssen, naar Harderwijk H. A. Samsom Streefkerk; bedankt voor Was senaar (groep Geref. Bond) L. van Nieuwpoort Huizen, voor Putten J. Seton Wanneperveen, voor Minnertsga K. G. Pieter man Garsthuizen-Zandeweer. Gereformeerde Kerken Vrij- Geen liederen Het hoofdbestuur van de Gere formeerde Bond in de Her vormde Kerk acht het niet verantwoord, de zogenaamde "bijbelliederen" in het Lied boek in hun geheel een plaats te geven in de eredienst. Het baseert zijn conclusie op een rapport hierover van een uit theologen en neerlandici be staande commissie. De voornaamste grief van deze commissie is dat de samenstel lers van de rubriek "bijbelliede ren" zeer selectief te werk zijn gegaan. "Nauwelijks is aan dacht gegeven aan die bijbelge deelten waarin wordt gespro ken van zonde, berouw en oor deel Gods. Het gaat in de Schrift toch om beide: genade én oor deel. De commissie meent ook, dat de dichters zich erg veel vrijheid hebben veroorloofd. "Zij bieden veel meer een parai- rase (bewerking) van de bijbel tekst dan een weergave daarvan in dichtvorm. Daardoor hebben eigen inzichten en uitleg bij de vertolking van de bijbelwoor den te veel meegespeeld". Het rapport spreekt ook her haalde malen waardering uit voor bepaalde liederen. De meeste echter voldoen niet aan de norm die de Gereformeerde Bond stelt. Overigens moet, al dus het hoofdbestuur, het zin gen van berijmde bijbelgedeel ten in de eredienst, naast de psalmen, mogelijk zijn. Behalve theologische worden ook literaire bezwaren aange voerd. De commissie spreekt van "elitair en cryptisch taalge bruik", vooral in de liederen van Barnard. "De herdenking van 5 mei moet binnen de kerken méér zijn dan een terugdenken aan het verleden. Dankbare viering van de bevrijding houdt een oproep in tot waakzaamheid en activiteit in het he den". Zo'n oproep hebben de rooms-katholieke stichting Samenlevingsopbouw, het ge reformeerde instituut Kerk en Samenle ving en de hervormde stichting Maat schappelijke Toerusting, alle in Den Haag, gericht tot de kerken daar, met het oog op de komende 5-mei-herdenking. opvattingen, maar als de kerk Onze samenleving maakt, volgens de drie niet doet wat zij zegt. De naam kerkelijke instellingen, een crisis door, Verwarring Over "verwarring" wilde een cate chete bij het lager beroepson derwijs toen nog wel wat zeggen. Verwarring bij jongeren, zei ze, ontstaat niet door verschillende ook economisch. Dat wordt steeds duide lijker. Angst dat bezit en positie worden aangetast gaat een rol spelen. Een falend werkgelegenheids- en woningbouwbe leid veroorzaakt naast sociale nood een toenemende concurrentie op de arbeids- en woningmarkt. In zo'n situatie ontstaat de neiging zonde bokken aan te wijzen, zoals trekkers van sociale uitkeringen, werklozen, Surina- mers, gastarbeiders, krakers. Een ver borgen vreemdelingenhaat leidt soms tot excessen, getuige het recente terro ristische optreden van een groep jonge lui in een Amsterdamse kerk. De roep om een krachtig gezag en om uitbreiding van het politie-apparaat, dat desnoods met militaristisch geweld de orde moet herstellen, ligt in deze lijn. Er is, aldus deze oproep tot waakzaamheid, nog geen sprake van blinde verafgoding van het staatsgezag, noch van een roep om de sterke leider, maar wel zijn er kringen in ons land die tegenspraak of afwijking maar nauwelijks dulden. Volgens de samenwerkende instanties is het van groot belang dat men zich op 5 mei bezint op de vraag vanuit welk maatschappelijk klimaat het Duitse fas cisme kon ontstaan en wat er de voe dingsbodem van was. Naar aanleiding van de oproep wordt op die dag om 8 uur 's avonds in de Kloosterkerk te Den Haag een bijeenkomst gehouden. Men vindt daar de hele dag ook een tentoonstelling en informatiestands. Koffieconcert. Henk van Ulsen, stem, Adriaan Valk, altsaxofoon, en Wouter Feldbusch, techniek, geven zondagmor gen om 11 uur in de Ronde Lutherse kerk (Sonesta-hotel) te Amsterdam een uitvoe ring van"De mens heet mens" (het bijbel boek "Prediker"). In kleinere gemeenten Zuid-Holland ADVERTENTIE DEN HAAG - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Als het openbaar bibliotheekwerk in de kleinere gemeenten in Zuid-Holland niet snel meer steun krijgt van het ministerie van CRM, dreigen er grote problemen. Niet ondenk baar zijn dan maatregelen als een lezersstop in de verschillende bibliotheken, vermindering van het aantal uit te lenen boeken, langere sluitingstijden e.d. In een speciale nota trekt de stich ting Verenigde Provinciale Bibliotheekcentrales voor Zuid- Holland (VPBC) hard aan de bel. De VPBC opereert in de gemeen ten tot 30.000 inwoners in heel Zuid-Holland, die in totaal onge veer één miljoen inwoners tellen. De actie die de VPBC nu heeft •rat beschouwd als een laatste poging om het openbaar bilbiotheekwerk in dit werkgebied van een compleet faillissement te redden. Een tekort aan personeel is de oor zaak van de problemen. Het bibliotheekwerk is de laatste ja ren sterk gegroeid, waarmee het personeelsbestand geen gelijke tred heeft gehouden. Sinds 1975 zijn er dertien nieuwe bibliothe ken opgericht en in veertig ge meenten of woonkernen zijn 61 standplaatsen van een zgn. bibliobus verwezenlijkt. Volgens de normen die het ministerie van CRM zelf hanteert, zou de VPBC uit 370 formatieplaatsen (hele en halve banen) moeten bestaan. In werkelijkheid telt de stichting 188,6 formatieplaatsen, iets meer dan de helft. De VPBC wil nu op korte termijn toekenning van zestig nieuwe formatieplaatsen. Heel wat meer dus dan het minis terie van CRM Zuid-Holland (inclusief de grotere gemeenten) voor 1980 als uitbreidng heeft toegewezen: vier formatieplaat- In de nota somt de VPBC op dat ondanks de groei van de laatste jaren het bibliotheekwerk in ruim dertig Zuidhollandse ge meenten niets meer is dan een uitleenpost van boeken. In ge meenten tot 7000 inwoners moe ten bibliobussen de achterstand opvullen, terwijl dit volgens de Wet op het Openbaar Biblio theekwerk alleen in gemeenten tot 2000 inwoners zou mogen. Ook blijkt uit de nota dat ruim 300.000 inwoners van Zuid-Hol land voor een nog onbekend aan tal jaren verstoken is van een openbare bibliotheekvoorzie ning, hoewel zij daar volgens de wet recht op hebben. Het bestuur van de VPBC heeft de ze maand nog een onderhoud ge had met staatssecretaris Kraaije- veld van CRM, waarin zij welis waar heeft opgemerkt dat de gro te achterstand in Zuid-Holland in het bibliotheekwerk haar grote zorgen baart, maar verder geen maatregelen heeft toegezegd. Conclusie van de VPBC: „Zuid- Holland blijft wat zijn openbaar bibliotheekwerk betreft een ontwikkelingsgebied, waarvoor men in Rijswijk (het ministerie van CRM) de ogen sluit". Meerderheid van Tweede Kamer: DEN HAAG (GPD)- De fiscale las ten die drukken op het eigen-wo- ningbezit moeten de komende ja ren in elk geval niet verzwaard worden. Bovendien moet de re gering proberen de sterk geste gen grondprijzen (en erfpachtca nons) zo in de hand te houden, dat meer mensen tot aanschaf van een eigen (premie-koop)woning kunnen overgaan. Tot deze maatregelen heeft de Tweede Kamer gisteren de rege ring opgeroepen door het aan vaarden van twee moties van de CDA'er Van Dijk en de WD'er De Beer. Het aandeel van de subsidies voor het eigen-woningbezit in de be groting van volkshuisvesting moet de komende jaren gehand haafd blijven en de regering mag niet schromen om de premiebe dragen te verhogen als stimulans voor de koop van huizen, zelfs niet als dat een tijdelijke over schrijding van de meeijarenra- mingen tot gevolg heeft. Tegen de moties stemden PvdA, PSP, PPR en CPN. Dezelfde frac ties stemden ook tegen de motie- De Beer om de rijksoverheid te laten bijspringen wanneer ge meenten niet volledig willen meewerken aan het verstrekken van hypotheekgaranties. Ook stemden zij tegen het voorstel om de inkomensnormen voor de ze hypotheekgaranties te ver ruimen. In dezelfde stemverhou ding aanvaardde de Kamer een motie van de WD'er De Beer, waarin de regering wordt ge vraagd gemeentelijke verkoop- regulerende bepalingen en erf- pachtvoorwaarden binnen de perken te houden. Een motie van de socialist Van Dam, waarin gevraagd werd het aantal premiekoopwoningen te verlagen ten gunste van het aan tal woningwetwoningen, werd verworpen met de stemmen te gen van CDA, WD, D'66, GPV. SGP en DS'70. Academische ziekenhuizen blijven bij onderwijs DEN HAAG (GPD) - De Kamer heeft gisteren met algemene stemmen uitgesproken dat de verantwoordelijkheid voor de academische ziekenhuizen voorlopig bij het ministerie van onderwijs moet blijven. Op den duur wil de Kamer wel met het beleid van de re gering meegaan om het be heer bij het ministerie van volksgezondheid te leggen. Voorlopig wijst zij het echter nog af, omdat zij vindt dat de regering te weinig overleg heeft gevoerd en te weinig ar- gumenten heeft aangedra- TRECA Tréca de Paris is inter- r/f nationaal bekend om het verfijnde slaapcomfort. Een bed van Tréca is volkomen aan te passen aan uw persoonlijke voorkeur. Met of zonder hoofd einde. Met of zonder voeteneinde. Indien gewenst verstelbaar: elektrisch of met de hand. Tréca is leverbaar in vele maten terwijl u kunt kiezen uit liefst 12 verschillende types matrassen. En uit een serie Haute Couture aankledingen met de fraaiste stoffen uit Parijse ateliers. Pander presenteert Tréca in vele variaties. Een uitnodiging voor veeleisende mensen. den: Breestraat 146 Botermarkt 21-22

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11