Voorzichtige begroting voor Britten Kennedy ondanks winst ver achter op Carter Komst van sjah valt slecht in Egypte Belasting Zuid- Afrika gaat drastisch omlaag >0 RABIN VERWACHT PAS IN 1981 OPLOSSING AUTONOMIEKWESTIE ICOATHIBU DONDERDAG 27 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 9 3AIRO (GPD) - Een Amerikaans medisch team, onder leiding van de hartspecialist Debakey, is gis teravond in Cairo aangekomen ter behandeling van de verdreven sjah van Iran, die zich sinds maandag in een militair hospitaal ten zuiden van Cairo bevindt. Bij de universiteit van Cairo werd gisteren voor het eerst een beto ging gehouden tegen de aanwe zigheid van de sjah in Egypte. De duizend demonstrerende stu denten, die een zogenaamde is lamitische conferentie hadden belegd, eisten de onmiddellijke uitlevering van de sjah aan Iran en zijn terechtstelling. President Sadat van Egypte werd ervan be schuldigd gastvrijheid te verle nen aan een tiran en een moorde naar, die jarenlang zijn volk heeft onderdrukt. Het binnenhalen van de sjah heeft vooral onder de linkse s en de rechtse moslims grote wre vel opgewekt. Deze zelfde oppo sitionele kringen hebben elkaar ook in het verleden al gevonden in het verzet tegen Sadats vre desinitiatief. De rechtse moslim- fundamentelisten beschouwen de revolutie van de ajatollah Chomeini als de ware islamiti sche revolutie, die een terugkeer naar de grondbeginselen van de islam waarborgt en een voor beeld vormt voor de hele Arabi sche wereld. Zij verwerpen de pro-westerse en daarom anti-is- lam-oriëntatie van president Sa- dat. Van de andere kant wordt Sadat aangevallen vanuit de linkse, voornamelijk uit intellectuelen bestaande kringen, die hem er van beschuldigen achter de Ver enigde Staten aan te hollen. Sa- dat zelf trekt zich, althans voor lopig, weinig aan van deze gelui den. Hij wijst erop dat hij, Sadat, en niet Chomeini de ware islam vertegenwoordigt, waarbij men selijkheid en gastvrijheid cen traal staan. De officiële oppositionele Arabi sche Socialistische Arbeiders partij heeft zich dit keer openlijk uitgesproken tegen de aanwezig heid van de sjah, die alleen maar problemen met zich meebrengt. En daarmee is de politieke speel ruimte van Sadat toch kleiner geworden. Tevens verwijt men Sadat dat hij met het binnenhalen van de sjah de aandacht heeft willen afleiden van de autonomiebesprekingen die donderdag in Alexandrië worden hervat. Precies een jaar na de ondertekening van de vre desakkoorden tussen Israël en Egypte hebben de besprekingen een uiterst kritische fase bereikt. Het besluit van de Israëlische re gering over te gaan tot het vesti gen van joden in Hebron op de bezette Jordaanoever bevestigt voor de Egyptische oppositie eens te meer dat hun president een foutieve en zelfs rampzalige politiek volgt die tot Egypte's isolement in de Arabische wereld heeft geleid zonder enige vergoe ding op ander gebied. Daarentegen blijft Sadat de steun genieten van de brede m. de beyolking. In een discussie op de universiteit van Cairo verweet een studente haar medestuden ten misbruik te maken van de goedheid van Sadat, die hun de vrijheid geeft openlijk te demon streren. „Sadat heeft het beste met zijn volk voor", zo stelde zij. Het is een gedachte die tot nu toe door de meeste Egyptenaren Studenten protesteerden gisteren voor de universiteit van Cairo tegen de aanwezigheid van de sjah in Iran. Zowel in linkse kringen als bij de rechtse moslims is de komst van de voormalige Iraanse leider niet best wordt ondersteund. Zij blijven nog steeds hopen dat Sadats ei genzinnige politieke buitenland se beleid ook de nodige interne economische verlichting met zich zal meebrengen. Een hoop die gezien de laatste prijsstijgin gen niet geheel is gerechtvaar digd. JOHANNESBURG - In een door economen als sensationeel be schouwde rede heeft de minister van financiën van Zuid-Afrika, Owen Horwood, de begroting voor 1980 bekendgemaakt. Naast een reeks van salarisverhogingen voor leraren en ambtenaren deelde de minister mee dat so ciale pensioenen voor alle bevol kingsgroepen worden verhoogd, dat extra-invoerrechten op im porten worden geschrapt en dat de inkomstenbelasting voor alle bevolkingsgroepen met 30 pro cent zal worden verminderd. De Zuidafrikaanse staat zal daar door meer dan 650 miljoen rand (1,6 miljard gulden) aan inkom- Castro bezorgd om Afghanistan ISLAMABAD (UPI) - President Fidel Castro van Cuba heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de crisis rond Afghanistan in een brief aan president Mohammed Zia Ul-Haq van Pakistan, zo is gisteren van officiële zijde in Is lamabad meegedeeld. De brief, die aan Zia werd overhan digd door de Cubaanse minister van buitenlandse zaken Isidoro Malmierca, geeft Castro's visie op recente ontwikkelingen in het gebied en uitdrukking aan zijn wens dat de zaak van de vrede wordt gediend en hij kan bijdra gen aan een politieke oplossing van de problemen die zijn ont staan. sien derven. De vermindering van de inkomstenbelasting al leen zal nog eens een bedrag van rond 900 miljoen rand (2,25 mil jard gulden) vergen. De salaris verhogingen voor leraren, amb tenaren en verpleegsters bedra gen 480 miljoen rand (ruim een miljoen gulden). De grootste uitgaven van de Re publiek Zuid-Afrika liggen ook dit jaar op het gebied van de de fensie. De militaire uitgaven van Zuid-Afrika stijgen van 1,6 mil jard rand tot 1,9 miljard rand (4,75 miljard gulden). Bovendien zul len extra bedragen voor bijzon dere militaire uitgaven ter be schikking worden gesteld, zodat de Zuidafrikaanse strijdkrachten in totaal voor het begrotingsjaar 1980-1981 een bedrag van 2,74 miljard rand (6,9 miljard gulden) kunnen uitgeven, ofwel 16 pro cent van de totale begroting. Voor de gehele Zuidafrikaanse be volking wordt een bedrag van 944 miljoen rand (2,4 miljard gulden) voor onderwijs en opvoeding uit getrokken, terwijl hiervoor vijf jaar geleden de helft werd uitge geven. Voor het onderwijs aan de zwarte bevolking staat een be drag van 240 miljoen rand (600 miljoen gulden) ter beschikking. De minister van financiën noemde de bestrijding van de werkloos heid en van de groeiende inflatie de belangrijkste taak van de rege ring. Economische experts noemde de begroting "histo risch" en spreken van een wel vaartsperiode voor de man in de straat. De oppositionele Engels talige dagbladen The Star in Jo hannesburg en The Cape Argus in Kaapstad verschenen met ex- tra-edities, waarin vooral de re ductie van de inkomstenbelas ting met grote koppen werd aan gekondigd. corresponent Henk Leffelaar) LONDEN - De Britse minister van financiën Sir Geoffrey Howe voorziet voor Engeland een pe riode waarin het bruto nationaal produkt dit jaar met 2,5 procent zal teruglopen. De Britse minister van financiën Sir Geoffrey Howeverlaat met het traditionele begrotingskoffertje zijn residentie om in het Lagerhuis zijn begroting in te dienen. JERUZALEM - Het topoverleg in Washington over de Palestijnse autonomie zal volgens oud-pre mier Rabin onder ideale omstan- dieheden Dlaatsvinden na de advertentie fg —i. - In de showrooms van Ico/Athibu komt u ogen te kort. Want daar ontdekt u badkamers die het predikaat luxueus funktio- neel verdienen. En zeker betaalbaar zijn. Kompleet met alle denkbare tegels voor vloer en wand en accessoires als baddoeken, badjassen en washandjes uit onze badboetiek. Ico/Athibu adviseert. Begeleidt. En ontwerpt in eigen studio uw badkamer naar maat. Rekening houdend met uw wensen en budget. Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds. verkiezingsoverwinning van Kennedy in New York. Begin en Sadat komen over twee weken na elkaar naar Washington om de vastgelopen autonomieonder- handelingen in afzonderlijke be sprekingen met president Carter weer op weg te helpen. Rabin twijfelt niet aan een succes. „De vraag is niet of er een oplossing voor de autonomie zal worden gevonden, maar wat voor een formule gevonden kan worden om zonder gezichtsverlies de streefdatum van 26 mei voorbij te laten gaan". Geen van de partijen kan het zich veroorloven de be sprekingen af te breken, meent Rabin ziet de beslissing inzake He- nowitz naar het Midden-Oosten is gekomen. „Hij is op het slechtst denkbare tijdstip gekomen. Het ligt voor de hand dat Begin voor zijn reis naar Amerika geen con cessies aan Linowitz zal doen, als hij die concessies kan bewaren voor Carter". Daarom zal Lino witz ongetwijfeld met lege han den naar Washington teruggaan. Het was ook niet verstandig om Linowitz naar Jeruzalem te stu ren met de opdracht een tijdelijke stopzetting van de nederzettin gen tot 26 mei te bewerkstelli gen. Rabin, maar vóór het jaar 1981r de Amerikaanse presidentsver kiezingen zijn er geen echt be langrijke beslissingen moge lijk. „Na Carters nederlaag in New York zal hij extra voorzichtig zijn, en daarom gaat Begin met een uit stekende uitgangspositie naar Washington. Het lijdt geen twijfel dat Begin met een 'groot succes' terug zal komen uit Washing ton". bron om daar een joodse leer school te vestigen als een tacti sche manoeuvre van Begin om het brandpunt van de discussie te verplaatsen van de vraag „hoe functioneert de regering?" naar de ideologische politieke vraag. Als het kabinet valt, heeft hij na tuurlijk liever dat de regering valt over een principiële vraag als Hebron dan over het slecht func tioneren. Rabin gelooft echter niet dat de re gering zal vallen over vragen van buitenlandse politiek. Daarna, verwacht hijzal de natio nale economie met niet meer dan 1 procent per jaar groeien. ,JEn dat", zei Howe tijdens het begro tingsdebat, gisteren in het Lager huis, „is nog maar een voorproef je van de recessie die ons te wach ten staat". Niettemin was de door hem ingediende begroting min der ingrijpend dan werd ver wacht. Voor Labour waren er twee bittere pillen te slikken. De standaard prijs voor onder de nationale ge zondheidszorg vefstrekte medi cijnen werd met f2,50 verhoogd tot f 4,50. Deze mededeling be zorgde Howe in het Lagerhuis de grootste uitbarsting van veront waardiging van de Labour-leden. Weinig minder echter was de reactie op zijn aankondiging dat bij het vaststellen van de uitbeta lingen van sociale voorzieningen aan stakers en hun gezinnen in het vervolg aangenomen zou worden dat de stakers f50 per week ontvangen uit de stakings kas van hun vakbond. Len Murray, de algemeen secreta ris van het overkoepelende vak- bondsorgaan TUC had er maar één woord voor over „Immo reel". Hij wees erop dat bijvoor beeld de stakers in de staalindus trie geen enkele uitkering van hun bonden kregen. Minister Howe zei in zijn rede echter dat de gemeenschap niet diende op te draaien voor stakingsacties die toch al genoeg industriële achter stand veroorzaakten. Op hetzelfde vlak zei Howe dat de regering gedurende een jaar de kleinere industrieën financieel bijspringen om hun door sta- Door bepaalde belastingvoordelen wil de regering het verder aan trekkelijker maken voor grote bedrijven om zich in kleinere op te splitsen, en winstdeling met werknemers zal ook financieel worden aangemoedigd. Britse gezinnen worden door de nieuwe begroting op de volgende manieren bedeeld: de wegenbelasting wordt met 45 gulden verhoogd tot 270 gulden per jaar, die voor vrachtauto's gaat met 30 procent omhoog (geen belasting voor elektrische auto's); de benzine gaat, inclusief btw, omhoog met 45 cent per 4,5 liter (1 gallon); een fles bier gaat negen cent meer kosten, wijn 35 cent, whisky en andere spiritualiën gaan om hoog met f 2,25, een pakje sigaret ten wordt 22 cent duurder; de kinderbijslag wordt verhoogd met f3,35 per week; aow voor ongehuwden wordt f122 per week (was f105), voor gehuwden wordt het f 195 per week (was f 168); De begroting wordt gezien als een voorlopige maatregel om de ern stigste gevolgen van de inflatie niet te ver te laten doorwerken' maar de verwachting is dat de Conservatieven met hun volgen de berekeningen straffer zullen uitkomen. Duur gijzeling weer langer kingen teruggelopen voorraden TEHERAN (AFP)-De tweede r te vullen. Wel werden de oliemaatschappijen, die op het ogenblik door de in een jaar met 41 procent gestegen olieprijzen grote winsten maken, aangepakt met een verhoging van 60 tot 70 procent belasting op hun winsten. Bovendien zullen de maatschappijen met ingang van volgend jaar 15 procent van hun belastingen vooruit moeten gaan betalen. de parlementsverkiezin gen in Iran zal pas over ongeveer een maand worden gehouden. Dit heeft de woordvoerder van de revolutionaire raad, Hassan Ha- bibi, gisteravond verklaard. Dit betekent dat de samenstelling van het Iraanse parlement dat moet beslissen over het lot van de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran, nog wel even od zich zal laten wachten. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden. Te!071-141741 WASHINGTON (DPA/UPI/Reu- ter) - De dinsdag gehouden voor- verkiezingen in de noordooste lijke staten New York en Connec ticut zijn uiterst gunstig verlopen voor de al vrijwel kansloos ge waande Edward Kennedy. De staf van het Witte Huis heeft daarop weliswaar zijn teleurstel ling uitgesproken over de tegen vallende aanhang van de presi dent, die in de peilingen helemaal niet naar voren was gekomen, maar tevens meegedeeld dat Car ter zijn strategie niet zal wijzigen. Die bestaat er vooral in dat hij zijn ambtswoning niet zal verlaten om persoonlijk in het land cam pagne te voeren, zolang de onge veer 50 Amerikaanse gegijzelden niet uit de ambassade in Teheran zijn vrijgelaten. Dat Kennedy in New York Carter heeft verslagen, brengen waar nemers in verband met de ontzet ting die de regering, vooral onder de Amerikaanse joden heeft te weeg gebracht door haar stem gedrag in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Op 1 maart stemde de ambassadeur bij de VN vóór een resolutie die het Is raëlische nederzettingenbeleid in bezet Arabisch gebied verwierp. Na protesten alom boog Carter diep in het stof met zijn "beken tenis" dat de VS eigenlijk "blan co" hadden moeten stemmen, maar dat een communicaties toornis met minister Vance van buitenlandse zaken geleid had tot een stern-vóór. Door het resultaat van dinsdag leeft Kennedy s campagne weer op. Met name voor het werven van fondsen had de senator het suc- ces(je) hard nodig. Punten die Edward Kennedy in zijn voordeel probeert uit te leg gen zijn de inflatie (18 pet) en de buitenlandse politiek. Naast het reeds genoemde beleid inzake het Midden-Oosten verwijt hij Carter een niet-standvastig be leid ten opzichte van de gijze lingszaak in Teheran en de Sow-' jet-interventie in Afghanistan. Aan de anaere Kant Kan carter ae kansen behoorlijk doen keren als hij een spectaculair resultaat weet te bewerkstelligen in zijn persoonlijke gesprekken (m de VS) met achtereenvolgens Sadat, premier Begin van Israel en ko ning Hoessein van Jordanië De Egyptische president gaat al op 8 april naar Washington. Carter streeft met zijn actieve persoon lijke bemoeienis met het Mid den-Oosten een doorbraak na in de impasse die tussen Egypte en Israel is ontstaan over de toe komst van de Palestijnen in de bezette gebieden. Mede dankzij inspanningen van de Amen- kaanae president tekenden de regeringen in Cairo en Jeruzalem op 23 maart vorig jaar een vre desverdrag. dat inmiddels al heeft geresulteerd in het uitwis selen van ambassadeurs. Carter ligt overigens nog ruim voor op zijn rivaal uit de Kennedy- dynastie: 747 afgevaardigden te gen 399. Zuiver rekenkundig ge zien moet Kennedy in alle 24 nog komende voorverkiezingen ge middeld 62 procent van de stemmen halen. Dat lijkt vol strekt onmogelijk. De eerstvolgende voorverkiezin gen, die op 1 april in Kansas en Wisconsin, zijn bij de Democra ten goed voor 112 afgevaardig den, bij de Republikeinen voor 66. Uit het Kennedy-kamp ver luidt dat de senator de twee sta ten laat lopen. Hij gaat zich hele maal richten op Pennsylvania, waar op 22 april 185 Democrati sche afgevaardigden (en 83 Re publikeinse) te kiezen zijn. In de ze staat met als hoofdstad Hams- burg wil Kennedy tegen Carter gebruiken dat deze zich vóór kernenergie heeft uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9