LE1DSCH m DAGBLAD AMSTERDAM WIL LEGE GEBOUWEN GAAN VORDEREN OnderbestiiiH' verliest kort geding vandaag tegen moord op Romero Staking Bus, trein en tram 1 oktober 7 pet duurder Apotheek Donkere wolken omlijsten opening Keukenhof Het nieuwe nummer wordt 071-143545 DONDERDAG 27 MAART 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36125 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad Q—n krant twzorQd? B+i dan Maandag t/m vnfdag van 10 00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel 071-211515. 210221 of 144941' In tal van plattelandsgebieden doet zich op het ogenblik de vraag voor of de huisarts die apotheek houdt dat deel van zijn werk dient af te stoten om de vestiging van een zelfstandige apotheek mogelijk te maken Het is een kwestie waarbi] het nogal eens bitter toegaat. Weliswaar roepen zowel artsen als apothekers om het hardst dat het hun om het welzijn van de patiënt gaat. maar die ontroerende uitla tingen zijn slechts één deel van het verhaal, het andere is het kei harde zakelijke belang dat voor beide partijen op het spel staat. Daarover hoort men hen wat min der uitbundig praten. Hoe hoog de emoties in een zaak als deze kunnen lopen en hoe zeer de zelfbeheersing daarbij uit de kom kan schieten, bleek on langs bij een hoorzitting in Nieuw koop: één der vier daar apotheek- houdende huisartsen betitelde de kandidaat-apotheker voor het dorp als "drogist". Over het voor en tegen van resp apotheekhoudende huisarts en zelfstandige apotheek is al veel gezegd en geschreven. Kosten, service, kwaliteit zijn uitvoerig on der het vergrootglas gelegd. Wie zich in die discussie in de details begeeft, komt niet ver. Het is daarom beter enkele grote lijnen aan te houden. Arts en apotheker hebben een ei gen taak in de gezondheidszorg. Het zijn nauw op elkaar aanslui tende, maar toch geheel ver schillende beroepen. De apo theek die de huisarts er op na houdt zal niet kunnen wedijveren met een moderne, volledig geou tilleerde apotheek. De apotheker zal op een aantal punten ook grondiger, degelijker te werk kunnen gaan (o.a. de controle op de binnenkomende grondstoffen) omdat zijn opleiding daar nu eenmaal veel meer op gericht is geweest. Bovendien kan het geen kwaad dat het oog van de apotheker nog eens over het recept van de arts gaat, want niemand is feilloos en twee weten dooreengenomen meer dan één. Er is een bijkomende factor: de arts, die toch al klaagt over zware werkbelasting, zal door de vesti ging van een apotheek zijn taak in belangrijke mate verlicht zien en aldus meer tijd aan zijn patiënten 'kunnen besteden. In Nieuwkoop hebben tijdens een hoorzitting de patiënten zich vrij wel en bloc achter de huisartsen opgesteld. Dat is iets dat de ge meenteraad van Nieuwkoop, die vanavond over de zaak beslist, vermoedelijk zwaar zal laten we gen. De raad dient echter niet uit het oog te verliezen dat in geval len als deze patiënten vaak meer door gevoelsargumenten (de ei gen huisarts wordt iets aange daan) dan door verstandelijke overwegingen worden geleid. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) LIMA - Uit protest tegen de moord op de aartsbisschop van San Sal vador, Oscar Arnulfo Romero heeft het machtige Bloque Po pular Revolucionario in El Sal vador een staking van acht dagen aangekondigd. Verwacht wordt dat aan de stakingsoproep van het BPR massaal gevolg zal wor den gegeven. In de kathedraal van San Salvador werd gisteren een herdenkings mis opgedragen ter ere van Ro mero, „El monsenor del pueblo", zo lieten 3000 rouwende mensen luidruchtig weten. Interim- aartsbisschop Ricardo Urioste vroeg de menigte te bidden voor de moordenaars „die niet wisten wat ze deden". Aan de mis ging een processie vooraf die het stof felijke overschot van Romero naar de kathedraal voerde. Dui zenden Salvadorianen hadden zich ondanks de voortdurende dreiging van geweld op straat be geven om een glimp van de stoet op te vangen. De stakingsoproep van het BPR, waaraan in totaal zo'n 300.000 vakbondsleden zijn gelieerd, duidt erop dat de linkse volksor ganisaties de moord op Romero willen gebruiken om de steun van de strategisch zo belangrijke middenklasse te verwerven. Die middenklasse heeft tot dusver maar weinig revolutionaire aspi raties getoond, hoewel zij over het algemeen uiterst veront waardigd is over de moord op de sympathieke aartsbisschop. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat zij zich bij de linkse revolutionai ren zal aansluiten. De huidige junta is in de ogen van veel mid denklassers al veel te links. Sommigen van hen zagen in Ro mero niet meer dan een handlan ger van die junta. UTRECHT (ANP) - Het openbaar vervoer zal met ingang van 1 oktober aan staande ongeveer 7 pro cent duurder worden. Dit zei minister Tuijnman van Ver keer vanochtend in Utrecht op de eerste jaarvergadering van het beleidsorgaan openbaar vervoer subsidiërende gemeenten. De bewindsman merkte op dat elk jaar opnieuw de vaststelling van de tariefsverhoging een moeilijke zaak is. Dit jaar is het extra ge compliceerd door de sterk geste gen energieprijzen, waarmee ook het. openbaar vervoer in sterke mate heeft te maken. In nog geen anderhalf jaar is de post energie bij het openba.ir vervoer met 70 miljoen gulden gestegt/.. Ter illustratie zei de minister dat één cent verhoging van de diese lolie één miljoen gulden extra kosten betekent voor het streek vervoer. Zou genoemde 70 mil joen door een tariefsverhoging moeten worden gedekt, dan zou dit een extra tariefsverhoging yan 6 procent betekenen boven Üe normale tariefsverhoging. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bestuur van de ou dervereniging van het Ashram College kan op dit moment geen aanspraak maken op twee zetels in het schoolbestuur. Dit blijkt uit het vonnis van de president van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw. Door middel van een kort geding had het bestuur van de ouderver eniging - dat door het schoolbe stuur niet wordt erkend - ge tracht zich twee plaatsen in het schoolbestuur te verwerven, om dat het meent op grond van de statuten van het Ashram College daar recht op te hebben. Eerder slaagden de docenten en het ove rig personeel wel in hun poging om via een kort geding bij de Haagse rechtbank een zetel in het schoolbestuur te krijgen. Op verzoek van de partijen heeft mr. Blaauw vervroegd uitspraak gedaan. De uitspraak was oor spronkelijk op morgenochtend bepaald, waarbij het voor moge lijk werd gehouden dat het ou derbestuur en het schoolbestuur het voor die tijd onderling alsnog eens zouden kunnen worden en er dus geen uitspraak zou hoeven te volgen. Ron Tupamahu wil na zeven studie en drie jaar praktijk ervaring zich graag als zelf standige apotheker in Nieuwkoop vestigen. Maar de apotheekhoudende artsen en hun patiënten waren erg afwijzend tijdens een hoor zitting. Vooral de denigrerende kwali ficaties die toen werden ge bruikt hebben Tupamahu gegrieft. "Waarom kunnen de mensen de apotheker niet in zijn waarde laten?", vraagt hij zich verbaar af. PAGINA 25 "In Nederland filmen is zoiets als vechten tegen de bierkaai" PAGINA 5 Defensie wil meer dan hon derd F 16's extra PAGINA 7 Voorzichtige Britse begro ting PAGINA 9 Wethouders grote gemeen ten boos op minister PAGINA 13 Polissario strijdt Sahara PAGINA 15 Weer armoe troef bij Oranje in Parijs: 0-0 PAGINA 19 Toekomst noord-Nederland nog onduidelijk PAGINA 31 'Zulk een verhoging past echter niet in mijn beleid", aldus de mi nister die daarom heeft besloten de tarieven met niet meer dan gemiddeld 7 procent te verhogen. 'De ontwikkeling van de variabele autokosten gaat ver uit boven deze 7 procent. Hierdoor zal de concurrentiepositie van het openbaar vervoer ten opzichte van de auto gunstiger worden" aldus de minister. AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester en wethou ders van Amsterdam wil- I len bedrijfsgebouwen die lang leeg staan vorderen I voor woningzoekenden. Ook wil men meer con trole op leegstand en wo ningonttrekking door het inschakelen van wijkcen- j tra en buurtgroepen bij het signaleren van leeg- I stand. Ook is het college van plan een spe- I ciaal telefoonnummer voor mel dingen in te stellen en blauwe gi robussen te gebruiken om het leegstaan van woningen te mel- den. Dit zijn enkele van de j' noodmaatregelen tegen de wo ningnood die B en W in een nota aan de gemeenteraad voorstellen. Bij het vorderen van bedrijfspan den wil het college de Kamer van Koophandel inschakelen. Deze I zal inlichtingen moeten verschaf fen over al dan niet in gebruik zijn 1 van dergelijke panden voor be drijfsuitoefening. De gemeente zal de panden vorderen (zonodig voor de reeds aanwezige gebrui- Opklaringen j Veel bewolking met af en toe regen, maar morgen ook enkele opklaringen. Minimumtemperaturen omstreeks 7 j graden, middagtemperaturen rond 12 graden. Overwegend matige wind, uit zuid tot zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 28 maart Zon op: 6.22 uur; onder: 19.05 uur Maan op: 15.53 uur; onder: 5.27 uur Hoogwater te Katwijk om 1.27 en 13.54 uur, laagwater om 9.12 en 21.53 uur. kers of voor woongroepen) en beheren. De eigenaar zal een ver goeding ontvangen op basis van de huurwaarde bij gebruik als woonruimte. Andere maatregelen die B en W voorstellen zijn het geven van premies aan mensen die hun gro te woning willen verlaten voor een kleinere, het beperken van de leegstand tot één jaar bij lichte verbeterings- en onderhouds werkzaamheden en het stimule ren van het gebruik van leeg staande zolderkamers voor be woning. Opgemerkt wordt dat er op het ogenblik ongeveer 53.000 men sen officieel als woningzoekend staan geregistreerd. Maar er zijn volgens de nota ook vele niet-ge- registreerde woningzoekenden. Volgens oen schatting is er vraag naar ongeveer 80.000 woningen. Een toenemende woningbehoef te, een onvoldoende en verkeerd gerichte woningproduktie in heel Noord-Holland en een verminde ring van de verhuisbeweging zullen de vraag naar woningen jaarlijks doen toenemen, aldus B en W. Den Haag De Haagse wethouder Vink van volkshuisvesting (PvdA) wil kra kers in zijn gemeente actief gaan aanpakken omdat de gemeente Den Haag volgens hem een goed anti-leegstandsbeleid voert. Hij stelde dat van de ruim 3600 ge meentewoningen er momenteel slechts 130 leeg staan. Daarvan is een dertigtal ongeschikt voor bewoning en worden in de overi ge voorbereidingen getroffen om deze gereed te maken voor de nieuwe bewoners. De Haagse commissie voor huis vesting, gisteravond in een extra vergadering bijeen naar aanlei ding van de ontruiming van een gemeentepand door de mobliele eenheid een week geleden, steunde wethouder Vink. De commissie stelde dat het college van B en W is gemachtigd alle ge kraakte gemeentewoningen in de residentie te ontruimen. Wethouder Vink vindt dat het kra ken ten koste gaat van de wo ningzoekenden die op de wacht lijsten van de dienst volkshuis vesting staan. Hij acht het ontoe laatbaar dat iemand die voor zijn beurt gaat wordt beloond met een woning. Gezinnen met kinderen zullen overigens'alleen worden uitgezet als noodopvang be schikbaar is. Ook zal niet tot ont ruiming worden overgegaan als het gekraakte pand niet onmid dellijk gebruikt kan worden, al dus de wethouder. Aanstaande maandag zal de Haagse gemeen teraad beslissen over het voorstel van de wethouder. YVD-ministers houden het voor gezien DEN HAAG (ANP) - Een zestal VVD-bewindslieden in het kabi net-Van Agt stelt zich niet be schikbaar voor de kamerverkie zingenvan 1981. Het zijn minister Tuijnman van verkeer en water staat, minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken en de staatssecretarissen Beijen van economische zaken en Wallis de Vries van CRM. Minister Tuijnman (62) nam het be sluit om leeftijdsredenen. Minis ter Pais ambieert een zetel in de Eerste Kamer, evenals zijn colle ga Ginjaar. Minister Van der Klaauw voelt niets voor een kamerlidmaat schap. Meer dan 100 soorten deuren, parketvloeren en houten wanden in onze showroom tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags tot 5 uur geopend. M.i.v. 1 april a.s. wordt het telefoonnummer voor de sleuteltjes gewijzigd. Alle andere directe sleuteltjes nummers komen per 1 april te vervallen. (Van één onzer verslaggevers) LIS SE - Geflankeerd door bloemenmeisjes stapte de Rot terdamse burgemeester An- dré van der Louw vanmorgen het Koningin J ulianapavil- joen op de Lissese Keukenhof binnen. Breeduit glimla chend. Van der Louw was vanmorgen gastspreker bij de opening van de 31-ste Keukenhof. "Zijn" stad staat centraal in het Koningin Julianapavil- joet in de voormalige krui dentuin van Jacoba van Beie ren. Het weer zat niet mee: de zon bleef verborgen onder een zwaar wolkendek. De bloemen in de kassen staan inmiddels in volle bloei. Bui ten is het nog niet zo ver. Slechts hier en daar steken de bloemen voorzichtig hun kop jes boven de grond. Vanaf morgen is de Keukenhof voor het publiek geopend. Tweede pinksterdag is de laatste dag dat men er een kijkje kan nemen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1