Leiden veegt Donar finaal van het veld Kwaliteit zegeviert bij Ajax-FC Twente Van Rooden: „Ik heb er nooit in geloofd Blessure Franken blijkt de druppel MAANDAG 24 MAART 1980 PAGINA 13 GRONINGEN - De klap kwam hard aan. Zowel bij de pas ingelichte spelers van NN Donar als bij het 3000-koppi- ge publiek in de zeker niet volle Evenemen tenhal in Groningen. "John Franken doet niet mee", galmde de gezette bediener van de microfoon, "hij is gisteravond in het eer ste duel van de play offs tegen Parker Lei den door z'n enkel ge gaan". Het werd doodstil na die mede- deling, iedereen besefte dat dit de definitieve doodsteek voor de Groningers beteken de. Er waren er toch al niet veel die in de kansen van de Noorderlingen geloofden, maar nu legde ook de meest doorgewinterde optimist het hoofd van armoede maar in de schoot. Om inderdaad, an derhalf uur later, te kunnen constateren dat het gebeurd was met de "Franken-loze" Groningse ploeg. Na de thuis zege (94-83) gooide Leiden de poort voor de aloude rivaal met een klap in het slot. De nauwelijks spannende return leverde een eenvoudige 87-102 overwinning op. Geen probleen. Derde maal Wederom een verloren seizoen dus voor het veelgeplaagde team uit de Martinistad, dat voor de derde maal de toe gang tot de eindstrijd op de nationale basketbaltitel door Leiden zag versperd. En dat terwijl Donar hoopvol als nog nimmer tevoren aan dit jaar was begonnen. Na de nodige wisselingen in het verleden leek men nu eindelijk orde op zaken te hebben gesteld en stond er op papier een ploeg waar veel en goede muziek in moest zitten. Men gokte op een tweede, derde plaats met in het achterhoofd het idee dat dan in elk geval een con frontatie met het gevreesde Leiden zou worden ontlopen. Maar hoe anders zou het niet gaan. Boteren deed het sowieso al niet tussen de Amerikaanse coach Chuck Campione en zijn spelers met als gevolg dat het "bravouremannetje" rond kerst zijn biezen kon pakken. Technisch begeleider en ex- international Jan Kamman nam, zij het met tegenzin, zijn taak over. En vervolgens kwamen de blessures. Fran ken brak een vinger, Schulz miste wedstrijden, en eigen lijk was er elke week wel wat. Gevolg: onverwacht veel ne derlagen waaronder vier veegpartijen tegen Leiden en ëen met moeite bevochten vierde plaats. Maar Donar mocht aan de nacompetitie deelnemen, dat nog net. En dus leek de boel dan toch nog in orde te komen en kon het tij keren. Want iedereen was min of meer fit terwijl de GRONINGEN - Alsof er een toneelstuk op de piste van de imposante Evenementenhal werd opgevoerd. Zo stil en rustig aanschouwde de Gro ningse aanhang het optreden van zijn favorieten tegen het oppermachtige Leiden. En inderdaad, hetgeen het 3000- koppige publiek kreeg voor geschoteld had weinig met een basketbal-wedstrijd te maken, maar veel meer met een toneelstuk. Een tragedie dan, althans voor de Gronin gers. Muisstil zagen de Noor derlingen toe hoe Leiden on der aanvoering van Mitchell Plaat „hun Donar" voor de veertiende keer (1) in succes sie naar een nederlaag speel de. Zo stil hield de massa zich, dat de enkele tientallen meege reisde Leiden-supporters met hun luidkeels gezongen "Oh. wat zijn ze stil" moeiteloos de nden vii1- Voor Donar-coach Jan Kam man een onbegrijpelijke zaak. Al maanden lang loop ik er bij onze supporters op te ha ten steunen. Het gebeurt ge woon niet en dat is een trieste zaak, wanl vooral vanavond hadden we de steun van het publiek prima kunnen ge bruiken", aldus de scheiden de interim-coach na afloop. Het ontbreken van spelverdeler Franken beschouwde de Groninger niet als de dood steek van zijn team. "Natuur lijk, Franken is van grote waarde voor ons, dat bleek za terdagavond wel. Maar als hij wegvalt blijft er nog voldoen de kwaliteit over om te kun nen winnen. Zelfs van Lei den. Maar wij hebben van avond niet als team gespeeld. En daar lag de oorzaak van het verlies. Met name een jongen als Jamison heeft veel te egoïstisch gebald". Over de geringe ïeboundkracht Leiden-speler Ervin Giddings steeg in het duel tegen Donar tot grote hoogte. Op de foto scoort hij in de Vijf Meihal. Mike Schulz (nr. 6) is kansloos en Dijkstra, Jamison en Bruinsma kijken aandachtig toe. die zijn ploeg ten toon spreide (aanvalsrebound Leiden: 50%) zei Kaman "Ik geef toe dat wij de mindere in de bound waren, maar over bei de wedstrijden is er veel te streng tegen ons gefloten. Leiden mocht beduidend meer dan wij. Daar wil ik de nederlaag niet op afschuiven, maar het scheelde zeker een slok op een borrel". En de Leidenaar in Groningse dienst, Hans van Rooden, tenslotte: "Ach, wij hebben verdiend verloren. Het hele seizoen heeft het b(j ons niet gelopen zoals het had moeten lopen. Wij hebben niets an ders dan tegenvallers gehad. Zelf heb ik bijna het hele sei zoen lopen balen. Altijd was er wel wat. Nu dus weer het wegvallen van Franken vlak voor de wedstrijd. Nee, ik heb er vanavond eigenlijk geen moment in geloofd Leiden - Donar 94-83 (44-41). Scores Leiden: M. Plaat 22, Woudstra 10, Bruinsma 6. Giddings 31, Washington 16 en Kruidhof 9. Donar Zwiers 8. Franken 18, Schulz 14, Ja mison 17, Limmen 10 en Dijk stra 16 punten Donar - Leiden 87-102 (41-45) Leiden: M. Plaat 18, Woudstra 25. Bruinsma 28, Giddings 10, Washington 6, Kip 2, Kruid hof 10 en C. Plaat 3. Donar Zwiers 3, Schulz 21, Jamison 23, Dijkstra 13, Van Rooden 6, Limmen 12, De Vries 2 en Oostveen 1 punt. JAAP VISSER vorm de laatste weken een stijgende lijn vertoonde. Weliswaar was het geen pret tige gedachte tegen en in Lei den te moeten spelen maar ala, de underdog zijn kan ook voordelen hebben. En dus begon Donar redelijk gemo tiveerd aan het zware karwei. Het zou desastreus verlopen. Al leek het daar zaterdag, in de volle Vijfmeihal, beslist nog niet op. Donar met een sterk spelende John Franken gaf de torenhoge favoriet toen redelijk partij. Kwam na een overigens matige wedstrijd met een niet al te grote ne derlaag weg: 94-83. Welis waar moest men Leiden vooral in de bucket voorrang verlenen (Giddings 31 punten en 14 rebounds, Washington 16 punten en 12 rebounds) maar meer dan tien punten kon de thuisploeg toch niet weglopen van de zich van een 3-2 zone bedienende Gronin gers. Die dus gematigd opti mistisch de terugreis Aan vaardden en reëele mogelijk heden aanwezig achtten om er via een thuisoverwinning een derde wedstrijd uit te sle pen. Alleen John Franken zat bedrukt in een hoekje van de bus. Met een zak ijs op zijn rechterenkel. De angst van de Nederlandse Amerikaan was niet onge grond. Gisteravond wees de warming-up uit dat het ab soluut niet 'ging'. Hans van Rooden daarover: "We wisten van niets, niemand had iets aan hem gemerkt. Nou, en toen we twee minuten voor aanvang hoorden dat hij niet zou meedoen, zakte de moed ons in de schoenen, juist om dat John in Leiden heel sterk had gebald. De motivatie was in één klap weg. eigenlijk ge loofde niemand er toen nog in. Nou, en je zag hoe lauw wij bezig zijn geweest. Kansloos dus". Aldus de Leidse Gro ninger. Ontmanteld En inderdaad, zonder Franken en zonder echt geloof in eigen kunnen werd Donar door Plaat en de zijnen zonder par don ontmanteld. Heel even maar - twee minuten voor rust - kon de thuisploeg op een voorsprong bogen maar met name in de tweede helft werd het team finaal van het veld gespeeld door een supe rieur Leiden, dat bij de wisse ling een voordelige marge van vier punten had opgebouwd: 41-45. Daarna ging het heel snel berg afwaarts met Donar. In een tijdsbestek van vijf minuten liep een warmgedraaid Lei den met Plaat, Bruinsma en Woudstra in de hoofdrollen, naar 52-67. De Leidenaars heersten wederom in de re bound, terwijl de Groningse zone, die met Franken nog sloot als een bus, nu regelma tig uit elkaar werd gespeeld. De Groningers, van wie je toch zou verwachten dat ze zouden knokken voor elke meter, gaven zich praktisch John Franken zonder slag of stoot over. On danks het aanmoedigende gexhreeuw van interim- coach Jan Kamman. Maar zijn vocale steun hielp niet In de wetenschap dat het niet meer stuk kon, draaide Lei den de zaak op slot toen het verschil tot 20 punten (58-78) was gegroeid. Op de bank van Donar sloeg John Franken uit machteloze woede het recla mebord voor zich bijna in twee stukken. De stevige spelverdeler kon het nauwe lijks nog aanzien. Hij had zich er zoveel van voorgesteld en nu gebeurde dit AD VAN KAAM Ed Strong op verlanglijstje GRONINGEN - Parker Leiden kan wellicht het volgende seizoen over de schuttersca- pacitciten beschikken van de Amerikaan Ed "Lace" Strong. Strong, die al zeven jaar in Ne derland speelt, staat op het punt in het bezit te komen van de Nederlandse nationa liteit en prijkt daardoor hoog op het verlanglijstje van het Leidse management. Strong kwam dit seizoen uit voor het Delftse Punch en speelde daarvoor ondermeer bij de voormalige eerste-di- visionist Vak-Stars. Maarten van Gent wordt de nieuwe coach van NN Donar. Van Gent, die dit seizoen het Dordtse Punch coachte, volgt daarmee Jan Kamman op, die halverwege dit sei zoen de op non-actief gestel de Campione kwam vervan gen. Het eveneens in Van Gent geïnteresseerde EBBC viste achter het net. EBBC stuitte zaterdagavond in Den Bosch overigens op verrassend veel tegenstand van BV Amstelveen. Vooral tegen het einde werd EBBC in de verdediging gedrukt, maar de spelers van Amstel- veen-coach Theo Kinsbergen kwamen net iets te kort: 63-62. Simon Tahamata vond gisteren, in het duel Ajax-FC Twente, zijn oude vorm terug. Niels Overweg moest het aan den lijve ondervin den. De reusachtige verdediger moest het geregeld tegen de Amster damse dreumes (nummer 10) afleg gen. AMSTERDAM (GPD) - Zo kwetsbaar als Ajax in de breedte is, zo sterk is de vaste kern. De Amster dammers moesten voor de wedstrijd tegen FC Twente een beroep doen op twee reservisten, om dat Ling (ziek) en Schoe naker (geschorst) niet be schikbaar waren. Ajax had evenwel net zo goed met negen man het veld kunnen op stappen. Holshuysen, die dit sei zoen alleen tegen Willem II was ingezet en de al vele malen gewo gen en te licht bevonden Blanker, zorgden er als vervangers immers alleen maar voor dat er sprake kon zijn van het begrip „elf tal". Dat Ajax desondanks met 3-2 re vanche nam voor de eerder in het seizoen geleden nederlaag van 1-0 in Enschede, bewijst dan ook de klasse van spelers als Arnesen, Jensen en Krol. Hoogtepunten van hen leidden direct tot diepte punten voor Twente, dat twee maal een achterstand kon weg werken maar tenslotte de kwali teit moest laten zegevieren. Het gegoochel, waarop anders uit sluitend Ling het patent lijkt te hebben, werd nu verzorgd door Arnesen. De Deen was tegen Twente regelmatig de zaalvoet baller, die de bal als het ware vastgekleefd had zitten aan zijn schoen. Vooral Dilling, vervan ger van Jol, en Zondervan waren daardoor nogal eens het uitzicht op de bal kwijt. Evenals trouwens doelman Van Gerwen, die negen minuten na rust niet kon verhin deren dat Arnesen het doelpunt van het jaar maakte. Nadat Jensen zich prachtig had vrij gespeeld, liet Arnesen de bal met veel effect langs een volkomen verraste Van Gerwen draaien. „Als iemand anders alleen voor een keeper komt doet hij meestal zijn ogen dicht en denkt hij alleen maar aan hard schieten. Arnesen goochelde de bal echter in het doel", aldus middenvelder Aad Kila van Twente. Ook het werk van Schoenaker werd uitstekend waargenomen. Daar voor tekende Jensen. Doorgaans laat hij zich afschilderen als een MULTIPLAN UITZENDORGANISATIE NU OOK VOOR PRIMA TIJDELIJKE BANEN IN DE TECHNIEK OF PRODUKTIE! Multiplan heeft in Leiden nu een apart adres voor mensen die op zoek zijn naar zulke banen. Kom eens langs en kijk of er voor u wat bij is op ons nieuwe adres: Steenstraat 43 (naast onze administra tieve vestiging) Multiplan Uitzendorganisatie, Steenstraat 43, Leiden. Telefoon 071-140845 laconieke en trage voetballer, wiens toerental weinig voorstelt. Ditmaal was zijn actieradius ech ter erg groot, ook al omdat hij op het middenveld volop medewer king kreeg van zijn tegenstan ders. Twente-trainer Hcnnie Hollink: „Wij hebben verloren, omdat Jensen vooral in de twee de helft ver van achteren op kwam en niet werd aangevallen. Mijn spelers hebben hem veel te ver laten komen". Aangezien Jensen op zijn sterkst is als hij met de bal vanuit de twee de of zelfs derde linie kan opruk ken, stond hij aan de basis van het tweede en derde doelpunt. De openingstreffer eiste hij zelf op door het benutten van een straf schop. Energie sparen Ajax kreeg die penalty na veertien minuten terecht geoffreerd door de overigens zwak leidende scheidsrechter Bosman, omdat Gritter Tahamata neerlegde. Met die snel verkregen voorsprong dacht Ajax wat energie te kunnen sparen voor de komende weken waarin drie hoofdprijzen kunnen worden binnengehaald. Ajax-oe- fenmeester Beenhakker „Som migen hadden duidelijk ook moeite om zich op te laden na dat Europa-Cupduel tegen Stras bourg. Een aantal was ook nog erg vermoeid. Het is dan ook ex tra moeilijk als je tot tweemaal toe een voorsprong uit handen geeft". Beenhakker mocht blij zijn dat het daarbij is gebleven. Kort voor tijd speelde Meutstege de bal i veel te nonchalant terug op doelman Schrijvers, waardoor Thoresen de bal kon onder scheppen. Alleen dankzij de snel uitgelopen Schrijvers bleef de voorsprong voor Ajax intact. Twente, dat tweemaal langszij was gekomen (eerst via Thore sen, nadat Holshuysen de bal had verspeeld aan Lindsted en na rust via een knappe solo van Lind sted) bleef daardoor het ant woord op de derde demarrage van Ajax schuldig. Hollink: „Op die manier hebben wij toch te weinig gekregen. Wij hebben hier aanvallend durven spelen maar de beloning daarvoor is achter wege gebleven. Ik ben al blij dat de jeugd bij ons steeds beter gaat het grote voordeel dat kan wor den beschikt over vedetten die niet alleen de beperkingen van bepaalde spelers weten te ca moufleren maar die dergelijke zwakkere elementen ook weten te stimuleren. Zo groeiden Zwamborn eh Boeve, na een aar zelend begin, in het tweede be drijf, naarmate de uitstraling van de sterren groter werd. Geïnspi reerd raakte in die periode ook Tahamata weer. Dos te pgnlgkcr moet het voor hem zijn geweest dat hij - in zijn pogingen om terug ker de het Nederlands elftal - tien minuten voor tijd werd uitgeschakeld door een harde charge van Sche ve. Een kwartier eerder had hij het - naar later bleek - winnende doelpunt gescoord. JAN PREENEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13