Rechtszaak verdwenen 53 mille Uiverkoorts nooit overgegaan Sren ten- Accountant zou geld hebben verduisterd van winkelier Luchtvaartjournalist Van der Klaauw onderscheiden: ZATERDAG 22 MAART 1980 LEIDEN - De Leidse stadsadvo caat mr. De Ruijter de Wildt heeft bij de Haagse Officier van Justitie een klacht ingediend tegen ac countant P. uit Voorschoten. De accountant zou een lening van ruim f 53.000,-, verstrekt door de Sociale Dienst en bestemd voor één van de cliënten van P. heb ben verduisterd. Ook wacht de betreffende accountant een ci viele procedure en is er een klacht van tuchtrechtelijke aard bij de Accountantsorganisatie ingediend. De stadsadvocaat is opgedragen beslag te leggen op het onroerend goed van P. Het is nog altijd niet bekend wanneer de zaak voorkomt. Voor de be wuste cliënt, de Leidenaar P.W.G. Vlasveld heeft het wach ten te lang geduurd. Hij is inmid dels failliet verklaard. Waar gaat het om? Sinds 1974 drijft, of liever, dreef Vlasveld een win kel in schrijfbehoeften, speel goed en ta.bakswaren aan de Kennedy laan 5. De winkel liep matig; Vlasveld werd overspan nen en moest de zaak tijdelijk sluiten. Vlak daarna ontmoette Vlasveld de Voorschotense ac countant, die mogelijkheden zag om zijn zaak weer nieuw leven in te blazen: De accountant zou proberen een lening los te peute ren ohi de huurachterstand van Vlasveld te voldoen én zijn credi teuren tevreden te stellen. Op voorwaarde dat de middenstan der een machtiging (algmene volmacht) zou tekenen om de ac countant alle noodzakelijke han delingen te laten verrichten. Gunstige invloed Inderdaad hadden de bemoeienis sen van P. een gunstige invloed op de bedrijfsvoering. Doordat Vlasveld na een paar maanden hogere omzetcijfers kon laten zien kreeg hij van de Sociale Dienst de toezegging van een be- drijfskrediet van f53.000,-. Dat geld moest dan wel worden ge bruikt om bijvoorbeeld de urgen te schulden (f 20.000,-) een al eer der verstrekte lening (f 8000,-) te voldoen en de goederenvoorraad voor een bedrag van f 25.000,- uit te breiden. Bovendien moest Vlasveld de bedrijfsvoering van zijn winkel aan de accountant overlaten, die zonodig verslag zou uitbrengen aan de gemeente. In juli 1978 werd de afspraak be vestigd. Betaling van het geld zou via de Voorschotenaar plaatsvin den. De bemiddelaar had intus sen niet stilgezeten. P. had de So ciale Dienst een lijst van credi teuren gestuurd aan wie hij beta- lingsvoorstellen tot een bedrag van f74.000,- zou doen. Daarbij een vordering van hemzelf van f27.000,-. Opmerkelijk was wel dat. P. zélf vorderde terwijl hij eerder de Sociale Dienst zou hebben meegedeeld dat zijn sala ris nog wel even kon wachten. Inmiddels was eerf viertal credi- De winkel van Vlasveld aan de Kennedylaan: "wegens reorganiseren tijdelijk gesloten teuren al bezig het faillissement van Vlasveld aan te vragen. Het geld werd toen met spoed op de rekening van de accountant overgemaakt. Na aftrek van wat kosten van eerdere, leningen be trof dat een bedrag vön f 39.000,-. Met dat geld had Vlasveld een re delijke kans van slagen. Temeer daar zijn bemiddelaar al van een aantal crediteuren had vernomen dat ze met een stukje aflossing (26%) van de schuld al genoegen zouden nemen. Aan overleg tus sen de accountant en Vlasveld ontbrak het echter goeddeels. Zo zou Vlasveld plotseling van een deurwaarder de aanzegging heb ben gekregen dat hij door een huurschuld binnen veertien da gen de winkel diende te ontrui men. Vlasveld raakte in paniek. Trok op 17 juli de volmacht in: hij had het vertrouwen in P. verlo ren. Door die noodgreep niet langer gerechtigd on Vlasveld op te treden. Crediteuren De Sociale Dienst kwam erachter dat P. tóch over het geld had be schikt. Blijkens ee^i aan Vlasveld verzonden afrekening had P. van het krediet maar 7800 gulden aan de crediteuren betaald. Zijn ei gen rekening (het salaris voor zijn diensten) was opgevoerd tot ruim f32.000,-, zodat er precies 5512 gulden en 26 cent voor Vlasveld overbleef die aan hem werden overgemaakt. Vanaf dat moment begon de strijd tussen de ge meente en de advocaat van P.. mr. Van der Pluijm. Vlasveld zelf lijkt in die strijd enigszins bui tenspel te zijn gezet. Hij voelt zich in de steek gelaten. Niet dat hij stilzit op naam van zijn vrouw probeert Vlasveld zijn zaak voort te zetten. Intussen moet hij ooit een schuld van f 53.020,- (plus vijf procent rente per jaar) terugbe talen. Een lening waar Vlasveld volgens zijn zeggen niets of nau welijks iets van heeft gezien. P. 2elf is in eerste instantie met be reid commentaar te geven. Wel beweert hij al vijf maal een faillis sement van Vlasveld te hebben voorkomen. Nu was er geen kans om de dans te ontspringen omdat Vlasveld zich niet aan de voor schriften zou hebben gehouden. Integendeel: de middenstander zou hebben geprobeerd het ac countantskantoor van P. "voor een groot bedrag" in de boot te Als jonge „luchtvaartgek", net zijw gymnasiumdiploma op zak, werd Bart van der Klaauw veertig jaar geleden lid van de KNVvL: de Ko ninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart. Nu kan hij dat jubileum geden ken als hoofdredakteur van het door die vereniging uit gegeven blad Avia (oplage 9000 stuks). Voor zijn vele verdiensten krijgt hij van daag het ere-insigne in goud van de KNVvL. De werkkamer van zijn huis in de Merenwijk staat stamp vol vliegtuigmodellen, boe ken en archiefkasten. Tussen de vele snuisterijen ergens aan de muur een oorkonde die verklaart dat hij in 1965 met de Concorde de oceaan overstak, ,,als eerste Neder landse luchtvaartjourna list" voegt hij toe. Nog steeds gek van alles dat met vliegen te maken heeft. LEIDEN - ,,Net als veel mensen had ik de Uiverkoorts. In 1933 vloog de Pelikaan in vier dagen van Amsterdam naar Jakarta, en later vloog de Uiver in tweeën half, drie dagen naar Melbourne, dat was een echte race waarbij dag en nacht gevlogen werd. Naar West-Indië hebben we ook nog de Snipvlucht gehad. Ik was luchtvaartgek en wilde piloot worden. Maar wiskunde was een obstakel, dat had ik op het gym nasium niet gehad. Ik had een talenknobbel en schreef graag opstellen. Toen ontdekte ik de luchtvaartjournalistiek". ,,In de schoolkrant van het Aloy- sius-college in Den Haag schreef ik al over luchtvaart. Het waren gouden tijden voor populaire verhalen. Alles dat over lucht vaart ging, wilden de kranten zo hebben, net zoals later met de ruimtevaart. In het begin heb ik over ruimtevaart geschreven ook, maar ik zag dat dat zich ging ontwikkelen tot een apart ter- „Een vliegtuig i apart ding, de Vorm, de namica. Een raket is gew metalen pijp". Paradevluchten hzelf Toestellen die brandend neer stortten boven Wassenaar, En gelse versperringsbalonnen die losgeslagen waren en overdre ven, de V-2's die 's nachts werden gelanceerd. En in het laatste jaar de enorme zwermen bommen werpers, tenslotte ook overdag niet gehinderd: ,,Het leken wel paradevluchten". Na de oorlog zou hij uiteindelijk in de luchtvaart verzeild raken. Als boordadministrateur vloog hij mee op de KLM-routc- naar Indië. Bij de vele tussenstops hield hij bij elke goederen in- en uitgela den werden, 's Ochtends Am sterdam, 's middags Rome, 's avonds Cairo, en na zes dagen eindelijk op Java. Leuke reisjes De sprong naar de free-lance jour nalistiek waagde hij in 1950. ,,Ik was nog vrijgezel en dacht laat ik het proberen. Het is gelukt. In die tijd heeft de KLM me vaak het balletje toegespeeld, dat was mijn geluk". Bart van dor Klaauw schreef in de loop der jaren talloze verhalen in allerlei bladen, schreef en' ver taalde reeksen boeken en werkte zich omhoog tot „autoriteit", be loond met de Prijs voor lucht vaartpublicisten van de KNVvL. „Het werk voor dagbladen is steeds minder geworden omdat de kran ten dat zelf gingen doen. Ze merkten dat er leuke reisjes aan vast zaten. Het waren altijd jour nalisten die het erbij deden, naast hun gewone werk. Daartegen heb ik steeds geageerd. In een hele boel dagbladen lees ik verhalen, dat ik denk: Jezus, moet dat nou?! Zo amateuristisch, een lekker stukkie schrijven. Schrij ven ze namen verkeerd, of heb ben ze het over een tweemotorig toestel als het vier motoren heeft". Dure guldens ,De taak van een luchtvaartjour nalist is om de zaak vakkundig te becommentariëren. Het nieuws komt vanzelf binnen over de te lex. Bij die ongelukken met de DC-10 zag je weer hoe journalis ten uit allerlei gegevens proberen zelf een verhaaltje te destilleren, maar op het eind door de bomen het bos niet meer zien, ze hebben geen achtergrond". „Ik neem het inderdaad op voor de luchtvaartindustrie. Ik voel meer een beetje mee verbonden. Ik kom er al zo lang, en weet hoe zorgvuldig er gewerkt wordt, eindeloze controles steeds weer. Als er iets gebeurt, is het bijna altijd een menselijke fout. Dat geven de piloten nu zelf ook toe. Technische contructiefouten komen niet voor". „Op de tweede plaats moet de luchtvaartjournalist sensatiever halen ontmaskeren. Nu met de F- 16 wordt er weer van alles bijge haald, hoeveel toestellen al ver ongelukten. Maar met bijna elk toestel zijn er in het begin moei lijkheden geweest. Dat ding deugt wél, anders hadden we 'm niet aangeschaft. Soms denk ik over die journalisten: wie ben jij dat jij dat durft te zeggen. De hoogste techneuten hebben ja renlang nagedacht over de keuze van dat toestel; dat zijn vakmen sen die weten wat ze doen, die geven onze dure guldens niet uit". „Natuurlijk speelt politiek mee, en compensatie-orders, maar de luchtmacht heeft altijd het laatste woord, daarvap ben ik overtuigd. Ik heb nu een stuk of wat selec tieprocedure gevolgd, en ik ben ervan overtuigd dat ze altijd het beste kiezen dat er is. Er is altijd uitgekomen wat ik dacht. Het luchtvaartwereldje is klein. Ie dereen kent iedereen. „Ik ken vrijwel iedereen die in de Lock heed-affaire een rol speelde, tk werkte toendertijd voor een public relationsbureau, om tech nische verhalen begrijpelijk te maken, en had een briefwisseling met een aantal mensen. Het is een vrij normale zaak dat iemand wat verdient omdat hij het pad geëf fend heeft, net zoals een handels commissie. De Amerikanen zijn gek op royalty en hebben prins Bernhard voor hun karretje ge spannen, d'e vonden het mooi dat hij zich zo voor hun zaken inte resseerde". Er zijn vijf luchtvaartbladen met nog geen tien full-time journalis ten. „Het is een ouwe vrien denclub, heel gezellig". Teveel kameraderie wellicht om nog vrij-uit te kunnen schrijven? Een ander bekend luchtvaartjourna list heeft ooit in zijn eigen blad "Cockpit" beschreven hoe hij door Oost-Duitsers benaderd is. In die dagen van koude oorlog beloofden zij hem veel geld voor zijn blad als hij wat vriendelijke aandacht aan het Oostblok zou besteden. „Ja. daar hebben we onderling wat over gegniffeld. Hij was in die tijd wat gefrustreerd. Hij had een aantal verhalen geschreven die slecht waren gevallen, en kreeg het idee dat iedereen hem toen tegenwerkte. Later heb ik hem gevraagd of hij echt benaderd was, en dat was echt zo geweest. Ik heb nooit zoiets gemerkt. Om dat ik Russisch materiaal nodig had ben ik een paar keer op de Russische ambassade geweest; dan waren ze heel vriendelijk en kwam de wodka op tafel. Maar daar bleef het bij". TOM MAAS Leeuwenhoek De risico's rond eventuele wo ningbouw in de Leeuwenhoek bleven ook deze week de ge moederen in Leiden bezig houden. Langzamerhand be gint het er een beetje op te lij ken dat gemeente en universi teit bezig zijn meteen spelletje Zwarte Pieten. Zo maakte het dagelijks bestuur van de uni versiteit maandag de ge meente het verwijt tot geen enkele concessie bereid te zijn in het gebied tussen Wasse- naarseweg en Plesmanlaan. Enkele uren daarvoor had het college van B en W in een spoed telegram aa n ged ron gen op uitstel van behandeling van deze zaak in de universi teitsraad. In het telegram werd in een wat raadselach tige taal gesproken over ex terne effecten", die het gevolg zouden kunnen zijn van een standpuntbepaling op dit ogenblik. Wat die effecten zouden zijn bleef, althans die avond, wat vaagjes. Enkele universiteitsraadsleden wilden zelfs zover gaan dat wethouder Waal als verant woordelijke man, maar uit de raadsvergadering gebeld moest worden om de zaak wat duidelijker te maken. Maar dat ging het college van be stuur wat al te ver. Niet ten onrechte werd daarom s avonds van diverse kanten vastgesteld dat er een wat ste kelige verhouding heerst. Vorige week schotelde ik u in de ze rubriek een aantal citaten voor uit brieven van directeu ren, beheerders en andere top figuren van de laboratoria die in de Leeuwenhoek staan. Mr. Koppelaars benadrukte namens het dagelijks bestuur van de universiteit nog eens. dal men een wat genuanceer der benadering heeft dan de wel wat erg zwartgallig uit gevallen prognoses van de he ren deskundigen. Het vreemde van het geval blijft echter dat het dagelijks uni versiteitsbestuur dat niet m alle openheid en duidelijk heid zegt. Kennelijk vindt men het toch wel een plezieri ge zaak dat de brieven zo n aardige voortrekkersfunctie vervullen. Op die manier drijven we toch steeds verder in de richting nan een alleen vertoningsrecht voor de uni versiteit m de Leeuwenhoek. En het college van bestuur kan achterafzeggen: Natuurlijk, wat die her-en allemaal op papier hebben gezet is wat overdreven". Maar inmiddels is de kogel wel door de kerk. Wat de universiteitsraadsleden deze week ter tafel brachten over de risico's in de Leen wenhoek was in doorsnee ui terst povertjes. Het bleef in fei te bij de constatering dat de beslissing over wel of niet bouwen van woningen bij de gemeente ligt en dat de uni versiteit zijn best moet doen om de gevaren tot een mini mum te beperken. Om nu eens duidelijk boven water te brengen of de laboriumbazen de waarheid hebben gespro ken, of dat het wat bagatelli serende college van bestuur het bij het rechte eind heeft, was kennelijk tet'eel ge vraagd. Maandag gaat de universiteits raad de tweede ronde in. De tweehonderdste vergadering in de geschiedenis. Ik wens de leden toe dat men in de eerst komende tweehonderd eens wat effectiever en zakelijker vergadert. Een uuur kissebis sen om alleen de agenda op een rijtje te krijgen zoals af gelopen maandag gebeurde is iets dat je tandenknarsend ondergaat. Universiteit De Leidse universiteit stand de ze week om nog een heel ande re reden in het middelpunt van de belangstelling. Het flUsende bezoek ran de Spaanse koning Juan Carlos met aan znn znde koningin Sophie. Hoewel het alles bij elkaar niet meer dan een uur tje in beslag nam gaat aan zo n bezoek een wekenlange voorbereiding vooraf .Er moet beslist worden wie er het Aca demiegebouw in mag. wie naast wie mag zitten en hoede veiligheid geregeld wordt. Zo n draaiboek waarin al dot geregeld zijn weerslag vindt is een vermakelijk stukje pro za, waarvan ik u enkele pas sages niet wil onthouden. Er slaat bijvoorbeeld in dat de toegangskaarten bij de in- gang van het Academiege bouw gecontroleerd worden door twee bediendes en dat ter assistentie eventueel een re chercheur aanwezig is. Een soort hulpsuppoost a la Krooswijk. Vastgesteld is ook wie precies de deuren van de koninklijke auto's zullen openhouden. En mocht het op dat ogenblik regenen dan dienen de heren ook een para plu te ontvouwen en dit boven de hoofden van de dairies te houden. Hoe nauwkeurig dat allemaal geregeld wordt mag blijken uit het feit dat zelfs de pfstand i de c i de koningin en de voorz het college van bestuur is ge regeld. Die bedraagt volgens het protocol precies éen pas. Dat onderdeel van de richtlij- ten getreden. Of de commissa ris stond iets te ver naar voren of de voorzitter had iets te laat pas op de plaats gemaakt. Wie gedacht mocht hebben dat de jassen bij de ingang even vlotjes worden aangepakt en op de kapstok worden gehan gen heeft het mis. De overkle ding' van het vorstelijk gezel schap krijgt een plekje in de gewelfkamer en het gevolg moet het doen met de kapstok ken rechts in de gang naar de receptiekamer. Van de in het Academiegebouw aanwezige toiletten zijn er ook een paar speciaal gereserveerd voor hoge gasten met hoge nood. Voor spontaneïteit is in het draaiboek geen plaats inge ruimd. Er mag viermaal worden geapplaudisseerd na afloop van de toespraken en de laatste maal dient men zich ook van de stoel te verheffen. Loco-burgemeester Waal viel overigens met zijn neus in de boter door het plotselinge ver trek van burgemeester Vis. Want anders was hem de Spaanse onderscheiding ze ker de neus voorbijgegaan. Overigens werd hij niet zo maar officier m de orde van burgerlijke verdienste. Waal heeft een hele middag onder leiding van een deskundige moeten oefenen om zijn toe spraak in redelijk Spaans over het voetlicht te brengen. Da •an het bezoek aan Lei den veel in de herinnering van koning Juan Carlos zal echter blijven waag ik te be twijfelen. Dat zal hooguit het - overigens imponerende - in terieur van het Groot Audito rium zijn. Voor de rest werd hem hel zicht ontnomen döor handenschuddende dames en heren, veiligheidsfunctiona rissen en snelrijdende auto's. En dat tekent eigenlijk de triestheid van iemand die re- i gri Ganzepas leb ra 's tijn een alledaagse ver- keerVeel muder vaak 'ge beurt dat met de ganzen. Toch worden de verkeersdeelne mers die gebruikmaken van de rotonde op de hoek van Sta tionsplein en Mora nu en dan geconfronteerd met een dozijn ganzen dat zich zonder te storen aan de aan wezigheid aakt het L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3