Yance spreekt woorden Carter over vergissing in VN tegen Schmidt wil op bezoek bij Honecker in DDR Eind politieke crisis Italië niet in zicht Surinaamse militairen ongerust Tegenover Senaatscommissie in VS Sacharov wil Sowjet- Unie wel verlaten Onverwachte winst nationalisten bij verkiezingen in Catalonië Arabische wereld reageert negatief VRIJDAG 21 MAART 1980 BUITENLAND BONN - Bondskanselier Helmut Schmidt wil graag zo spoedig mogelijk de Oostduitse staats- en partijchef Erich Honecker in de DDR bezoeken. Dat zei hij giste ren in het Westduits parlement, waar de hele dag is gepraat over de „situatie van de natie" Schmidts woorden zijn uitdruk king van het verlangen in Bonn om de door de gebeurtenissen in Afghanistan dreigende verslech tering tussen de beide Duitse sta ten niet te laten plaatsvinden. Een voor februari al gepland be zoek van Schmidt aan Honecker was op bevel van Moskou door de DDR afgezegd. Helmut Schmidt 2ei verder dat hij kort geleden „onafhankelijk, maar overeenstemmend" met Honecker had vastgesteld dat „er vanaf Duitse bodem nooit meer een oorlog mag ontstaan". De kanselier liet er geen twijfel over bestaan dat de precies tien jaar geleden begonnen ontspan- ningspolitiek (toen ontmoette de toenmalige Bondskanselier Brandt de DDR-president Stoph in Erfurt) moet worden voortge- impulsen nodig heeft. „De verhouding tussen beide Duitse staten is in het al gemeen verbeterd, maar we kun nen niet van goede of normale be trekkingen praten", aldus Schmidt. De kandidaat-kanselier van de op positie, CSU-chef Franz Josef Strauss, sprak onmiddellijk na de bondskanselier. Het door velen verwachtte grote gevecht bleef uit. Strauss gedroeg zich betrek kelijk rustig, hoewel hij niet ver zuimde af en toe met wat peper te strooien. „U praat als een SPD- verkiezingsstrijder uit een voor stadje", „Zoveel intelligentie hadden we toch wel van u kun- Helmut Schmidt nen verwachten", aldus Strauss tegen Schmidt. Volgens de CSU-voorzitter is de DDR bezig zich „ook technisch geheel van de Bondsrepubliek af te grenzen". Dat blijkt uit de mo dernisering van de „muur" aan de grens van Beieren, zei Strauss. ROME (AFP/UPI) - Politiek Italië is gisteren begonnen met beraad slagingen om een oplossing te vinden voorde politieke crisis die is ontstaan na het ontslag van de regering van premier Cossiga. Het overleg vindt plaats in een sfeer, gekenmerkt door een ge brek aan vertrouwen en de Ita liaanse politici geloven niet dat een duurzame oplossing voor de crisis gevonden kan worden. De Christen-Democratische Partij van Cossiga, die bij de laatste verkiezingen 38,3 procent van de stemmen kreeg, en in Italië al 34 jaar aan de regering is, heeft altijd geweigerd de Communistische partij (30,4 procent van de stem men) in een regering op te nemen, terwijl dit de enige mogelijkheid liikt de crisis te bezweren. De so cialisten (9,8 procent), die door hun steun aan de minderheidsre gering op te zeggen de premier dwongen zijn ontslag aan te bie den, zijn verdeeld. De lin kervleugel is voor samenwerking met de communisten op rege ringsniveau, de rechtervleugel is hier tegen. President Pertini heeft gisteren een topconferentie bijeengeroepen om te overleggen wat er kan wor den gedaan tegen de golf van moordaanslagen door linkse ter roristen op rechters. Aan dit top- overleg nemen onder andere de minister van binnenlandse za ken, Rognoni, de minister van justitie. Morlino en het hoofd van de politie, Coronas deel. Nadere bijzonderheden over het overleg zijn niet bekend gemaakt. Francesco Cossiga (Van c 2 correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Amerika heeft in de Verenigde Naties voor de resolutie gestemd die Israëlische nederzettingen in bezet gebigd veroordeelt, omdat het beleid van eerste minister Menachem Begin het vredesproces in gevaar brengt. Dat heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance gisteren verklaard tegenover de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Se naat. WASHINGTON (Reuter/UPI) - Andrei Sacharov wil, wan neer het Kremlin hem dit toe staat. de Sowjet-Unie wel verlaten. Hiermee komt de Russische dissident terug van zijn vroegere standpunt dat hij in de Sowjet-Unie wil blij ven wonen. Vrienden van Sa charov hebben dit gisteren in de V.S. meegedeeld. Dat de Sowjet-Unie Sacharov toe stemming zal verlenen zijn vaderland te verlaten wordt echter weinig waarschijnlijk geacht. Uit diplomatieke bronnen is vernomen dat een advocaat uit New York op het ogenlik bezig is nc. te gaan of de Rus sische autoriteiten overge haald kunnen worden Sacha rov naar het buitenland te la ten gaan. Een woordvoerder van de Russische ambassade zei dat Sacharov als kernfysi cus, lange tijd betrokken is geweest bij het Russische ministerie van defensie. Dat zou al reden genoeg zijn hem een uitreisvisum te weigeren, aldus de woordvoerder. Sacharovs vrienden maken zich zorgen over het welzijn van de dissident nu hij verbannen is naar Gorki. In deze stad, die verboden terrein is voor bui tenlanders, is Sacharov afge sneden van contacten met westere corresponden en worden zijn gangen nauw keurig nagegaan. Intussen heeft Sacharov giste ren in een telegram zijn vtouw Jelena Bonner laten welen, dat hij zich verzet te gen registratie als balling bij de veiligheidspolitie. Jelena zei dat de autoriteiten willen dat Sacharov zich elke tien dagen meldt. Voorts deelde zij mee dat ze woensdag heeft gehoord, dat de deur van haar mans appartement was inge trapt. Volgens Vance wilde Amerika zijn ongenoegen over Israels politiek op dramatische wijze duidelijk maken. Het feit dat president Carter twee dagen later de Ame rikaanse stem herriep, was vol gens Vance uitsluitend te wijten aan het feit dat er in de tekst al lerlei verwijzingen naar Jeruza lem waren blijven staan. In het Amerikaanse beleid wordt uitge gaan van een ongedeeld Jeruza lem, naast verzet tegen Israëli sche vestigingen op bezet Ara bisch land. Vance wilde, ondanks aandringen van de'republikein Jacob Javits uit New York, zelf een jood, niet de gehele resolutie herroepen, hoewel Javits. met de voorver kiezingen in New York nog maar enkele dagen verwijderd, zei dat dit een kans zou bieden de hele kwestie te vergeten en met een schone lei te beginnen. In New York brengt de joodse bevolking bijna veertig procent van de stemmen uit. De Amerikaanse minister herhaal de dat hij de volle verantwoorde lijkheid op zich nam voor de mis verstanden die hebben geleid tot de herroeping van de stem die VN-ambassadeur Donald McHenry op 1 maart tot schrik van de joodse gemeenschap in de VS en van Israël zelf uitbracht. Hij herhaalde ook de onwankel bare verplichtingen die de VS te genover Israël hebben. Aan de vooravond van het bezoek van Menachem Begin en de Egyptische president Anwar Sa- dat aan Washington, op Cartel's uitnodiging, is de situatie er niet duidelijker op geworden. In Car ters woedende verklaring over de herroeping van de voor-stem, ging het wel degelijk om de hele resolutie. Wat Vance nu voor de senaatscommissie verklaarde, laat de geest van de resolutie on verlet en lijkt Carters correctie te verlagen tot een eenvoudig poli tiek "met alle winden bevorderd. „Ongelukkig ge noeg", zei Vance, „werd onze hoop op terugnoudendheid bij het vestigingsbeleid niet ver vuld". President Carter heeft op het Witte Huis een tuinfeest voorbereid om de eerste verjaardag van de over eenkomst van Camp David te vieren, een gebeurtenis die in de eerste drie jaar van zijn presi dentschap ongetwijfeld zijn meest spectaculaire triomf is ge weest. Maar het is op zijn minst ongebruikelijk dat een president, die werkt aan zijn herverkiezing het politieke risico neemt twee regeringsleiders uit te nodigen voor gesprekken over het groot ste struikelblok dat de vrede tus sen Israël en Egypte tot nu toe heeft opgeleverd: het Palestijnse vraagstuk. Volgens het persbureau voor het midden-oosten gaat president Sadat twee dagen naar Washing ton, 8 en 9 ajiril, voor de bespre kingen met Carter. Hij zal waar schijnlijk in de V.S. blijven tot premier Begin van Israël vier da gen later in de Amerikaanse hoofdstad aankomt. Een bijeen komst in de stijl van Camp David wordt daardoor mogelijk. Pre mier Chalil van Egypte heeft gis teren in Cairo gezegd dat de on derhandelingen na 26 mei over Palestijns zelfbestuur zouden kunnen worden voortgezet wan neer in Washington over funda mentele kwesties vorderingen worden gemaakt. TUK LUK (ANP/UPI) - Kinderen uit Cambodja drinken melk in het Tuk Luk doorgangscentrum. In het grensgebied tussen Cam bodja en Thailand kregen meer dan 700.000 mensen te eten en te drinken en medi sche hulp door middel van Unicef en andere organisa ties. Gisteren hebben Thaise troepen met behulp van tanks en artillerie vuur on geveer 100.000 Cambod jaanse vluchtelingen, die woensdag uit hun kamp aan de grens tussen Thailand en Cambodja naar Thailand waren gevlucht, weer terug gedreven. De Cambodjanen vluchtten woensdag uit het kamp 204 naar Thailand toen een ge schil tussen elkaar bestrij dende guerrillastrijders van de "Vrije Khmer", die de lei ding hebben in dit kamp, uitmondde in een bloedig De strijd in het kamp heeft minstens 33 mensen het le ven gekost en ongeveer 80 mensen raakten gewond. BARCELONA (Reuter, UPI. AFP) - Een onverwachte overwinning van de nationalisten ten koste van de socialisten en een nieuwe nederlaag voor de Spaanse rege ringspartij zijn de resultaten van de verkiezingen voor zelfbestuur die gisteren in de Spaanse streek Catalonië zijn gehouden. Nadat de stemmen in alle provin cies waren geteld bleek de natio nalistische Catalaanse partij, Overeenstemming en Unie (CIU de traditionele socialistische meerderheid in het zwaar geïn dustrialiseerde gebied te hebben gebroken. Volgens de voorlopige resultaten krijgt de CIU 43 van de 135 stemmen in het nieuwe par lement tegen de socialisten 33. De nederlaag van de Unie van het Democratisch Centrum (UCD) van premier Adolfo Suarez kwam niet als een verrassing gezien ook het verlies van de partij bij regio nale verkiezingen in Baskenland en Andalusië in de afgelopen drie weken. Suarez had zich dit keer persoonlijk in de verkiezings strijd geworpen en bij wijze van uitzondering een rondreis van vijf dagen door het gebied ge maakt om stemmen voor zijn par tij te winnen. Hoewel de premier uitdrukkelijk heeft gesteld dat het resultaat van de verkiezingen in Catalonië voor de UCD geen uitwerking zal hebben op zijn re gering, vrezen waarnemers toch dat zijn geloofwaardigheid aan zienlijk is aangetast. Nadat een gedeelte van de stem men was geteld zag de voorlopige verdeling van de zetels er als volgt uit overeenstemming en unie (CIU), 43 zetels; socialisten (PSC-PSOE) 33 zetels; commu nisten (PSUC) 25 zetels; rege ringspartij (UCD) 18 zetels; re publikeins links (ERC) 14 zetels; Andalusische socialistische par tij 2 zetels. Nu geen van de partij en de absolute meerderheid heeft behaald in het eerste zelfstandige parlement van Catalonië sinds de burgeroorlog van 1936-1939 zijn meerdere coalities mogelijk, al dus politieke waarnemers. Niet uitgesloten is een overeenkomst tussen de nationalisten en de so cialisten maar ook een coalitie tussen de CIU, de UCD en de Re publikeinen is zeer wel mogelijk. Vrijwel zeker wordt de leider van de CIU, de 49-jarige bankier Jordi Pujol, de president van de Gene- ralitat, de historische regering van Catalonië. Hij richtte in 1978 de partij op uit een coalitie van twee nationalistische partijen, een centrum-linkse en een chris tendemocratische partij. SEATTLE (AP) - Baby Tarra is waarschijnlijk de enige schaatsen de olifant in wereld Tmrra taai in Seattle aan het schaatsen als publiciteitsstunt bij deopening van een circusHaar optreden werd ech ter aanmerkelijk bekort, toen men merkte dat Tarra van vermoeid heid bijna instortte. Haddari belooft verkiezingen BEI ROET (DPA)- Majoor Haddad. de leider van het door hem in Zuidlibanees grensgebied uitge roepen "Vrij Libanon", heeft gis teren aangekondigd dat de be woners van het gebied dit jaar een staatshoofd en een eigen re gering moeten kiezen. Daarna zal de macht aan een burger bestuur worden overgedragen. Het door hem gecontroleerde ge bied is ca 100 km lang en tussen de vijf en tien km breed. Volgens Vance had Amerika zich bij twee eerdere resoluties die van Israël afbraak van de neder zettingen eiste, afzijdig gehouden in de hoop dat het vredesgesprek en de daaruit voortvloeiende on derhandelingen over de Pale stijnse loekomst tussen Israël en Egypte daardoor zou worden ADVERTENTIE BEIUROET - Het nieuws dat Jimmy Carter de Egyptische president Sadat en premier Begin van Israël voor aparte ontmoetingen met hem in Washington komende maand heeft uitgenodigd, wordt met grote koppen in de Arabische pers gemeld. Algemeen wordt het initiatief van Carter niet alleen uitgelegd als een po ging om de vastgelopen on derhandelingen over Pale stijnse zelfstandigheid weer op gang te krijgen, maar ook om Carters eiaen geloof waardigheid ten opzichte van Sadat en Begin weer enigs zins te herstellen na de Ame rikaanse blunder in de Vei ligheidsraad begin deze maand. De algemene Arabische reactie op het Carter-initiatief, ge tuige de veelzijdige perscom mentaren in Beiroet, is nega tief: door een zoi^eelste poging te doen de door de Arabieren zo verfoeide Camp David-ak- koorden nieuw leven in te bla zen, schijnt Carter de Arabi sche oppositie ertegen niet se rieus te willen nemen, merkt het gezaghebbende blad An Nahar op. Ondertussen is bekend gemaakt dat ook de Jordaanse koning Hoessein komende maand een bezoek zal brengen aan Was hington.Onduidelijk is nog of Hoessein Carter zal ontmoe ten. In ieder geval wordt in de Arabische wereld geen ver band gelegd tussen Hoesseins bezoek en dat van Sadat en Begin. Hoessein komt pas eind april, de koning is een verklaard tegenstander van de Camp Darid-formule, en tot nu toe heeft hij alle pogin gen om Jordanië te betrekken bij de Egyptisch-Israelische besprekingen, van de hand gewezen. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO - De Nationale Militaire Raad in Paramaribo heeft gisteren ex-premier Arron en ministers uit zijn regering op nieuw huisarrest opgelegd. Als argument werd gegeven dat Ar ron en de zijnen nog teveel poli tieke activiteiten ontplooiden: vrijwel dagelijks zouden zij ge sprekken hebben met bevriende politici en andere invloedrijke personen in de Surinaamse sa menleving. De ex-ministers zijn nu bijna volledig geïsoleerd. Hun woningen worden bewaakt door militairen, telefoonverbinding met hen is onmogelijk. Waarnemers in Paramaribo zijn er van overtuigd dat de militairen bevreesd zijn dat de nieuwe rege- ring-Chin-Sen hen langzaam maar zeker achter de coulissen drukt. Ook de voormalige ver trouwensman van de militairen. Eddy Bruma, zou betrokken zijn bij pogingen de Militaire Raad op een zijspoor te zetten. De traditionele geruchtenmolen in de Surinaamse hoofdstad draait duidelijk weer op volle toeren. Maar dat er waarheid schuilt in verhalen over de vrees van de militairen blijkt wel uit het gege ven dat luitenant Van Rey en ser geant Neede tot op dit moment nog niet zijn beëdigd als minister van defensie en onderminister van justitie (belast met politieza ken) in de nieuwe regering. Ook met andere maatregelen pro beert de Militaire Raad aan te to nen wie de touwtjes in Suriname in handen heeft. Van Surinamers die naar Nederland willen ver trekken, worden eerst de gangen nagegaan. Onderzocht wordt of zij geen banden hebben gehad met de afgezette regering-Arron. Is dat het geval, dan mogen zij het land niet verlaten. Tegelijk werd de pers te verstaan gegeven dat van interviews met politici en vakbondsleiders geen sprake kan zijn. Ook de controle op de berichtgeving is ver scherpt. De grootste Surinaamse krant. „De Ware Tijd", publiceert nog steeds alleen maar die be richten die de goedkeuring van de persdienst van de Nationale Militaire Raad kunnen wegdra gen. terwijl „De West" zich hele maal hpoerkt tot de binnenlandse berichtgeving. De enige krant die de afgelopen weken een eigen geluid liet horen is „De Vrije Stem". Twee door deze krant donderdag gepubliceerde commentaren konden de goedkeuring van de Militaire Raad niet wegdragen. Een gaf kritiek op de onduidelij ke positie van het parlement in de huidige politieke situatie, en het tweede constateerde bezorgd de onwil van politici en anderen om commentaar te leveren op het doen en laten van de nieuwe re gering. Beide berichten werden door de Nationale Militiare Raad als strijdig met de belangen van de nieuwe politiek gezien. En de redactie van „De Vrije Stem" werd bedreigd met een versprei dingsverbod wanneer de be richtgeving niet zou „verbete- De persman van de Nationale M'li- taire Raad, de journalist Josef Slagveer, weigerde enig com mentaar op deze maatregelen. Hij wilde alleen maar kwijt dat hem geen klachten van Surinaamse journalisten bekend waren. Dat de Militaire Raad zich bedreigd voelt, blijkt ook uit het bezoek dat de sergeants Neede en Sital woensdag aan Nickery, de twee de stad van Suriname, bracht. In het district Nickery, door de vele rijstplantages welvarender dan Paramaribo en omgeving, wonen voornamelijk Hindoestanen. Van die kant worden acties tegen de huidige machthebbers verwacht, omdat de Hindoestanen maar twee afgevaardigden, Adhin en Atta Oellah, in de regering heb ben. De rol van oppositieleider Lachmon in het parlement kan niet anders dan passief zijn, en dat maakt de Hmdoestaanse in vloed op de huidige situatie vrij gering. Het doet dan ook wat naïef aan. zo als al vaker de afgelopen drie we ken is geconstateerd, dat de Na tionale Militaire Raad „op initia tief van de bevolking" ook in Nickery de avondklok heeft in gevoerd. Dergelijke maatregelen geven alleen stof tot meer ge ruchten. te meer omdat via de persdienst van de Militaire Raad herhaaldelijk wordt gewaar schuwd tegen „personen die de avondklok niet nakomen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9